r Nederland massaal met kerstvakantie Binnenland Carnaval met he-he-Heleen Onderzoek verkoop joodse spullen langzaam op gang 'Crèche' ontfermt zich Tamagotchi drukke baasjes Werkgevers: Milieubeleid kan na Kyoto wel soepeler a 'Fractie had rug recht moeten houden' AG 12 DECEMBER 1997 dierenbeschermster 1997 rkg Groen Links-Kamerlid Jee Vos is uitgeroepen tot nbeschermer van het jaar Morgen krijgt ze de prijs Dierenbescherming uitge- loor haar voorgangster, Wil- dens van de PvdA. De in-, n Vos voor het welzijn van blijkt volgens de organisa- haar daden op het punt iken als genetische manipu- n het gebruik van groeibe- irende stoffen in de veeteelt, is zet zij zich in voor het nvan dieren in de bio-indu- •n voor dieren in het wild, de Dierenbescherming. Vos met de onderscheiding, dierenwelzijn ligt me aan irt. Ik zet me er graag voor ik zie de prijs als een erken- ran mijn werk. Dat is leuk." foto anp nieuw strijd over windmolens arden De bewoners van de Nijekerkerpolder, kunstenaar illemsma en diverse natuurorganisaties dachten dat de ng van negen grote windmolens voorbij was. De molens in hun woonomgeving, de aanblik van Willemsma's tem- i de zeedijk en de natuur ernstig verstoren. De Raad van gaf hen gelijk, maar een paar maanden later lag er een re bouwvergunning van de gemeente Ferwerderadeel voor windmolens. Met wat kleine wijzigingen dacht de ge- te de bezwaren van de Raad van State gehonoreerd te heb- naar de bewoners dachten daar anders over. Gisteren en beide partijen opnieuw voor de rechter. „Wij dachten ij gelijk hadden gekregen volgens de eerdere uitspraak. Wij i totaal verbijsterd toen voor de tweede maal een bouwver- ng werd afgegeven", zei een bewoonster. Over de vraag of 'jj ijk heeft, beslist de rechter dinsdag. chische stoornissen zijn gewoon ff» Per jaar heeft één op de vier Nederlanders een psychi- töornis, waarbij depressie, alcoholmisbruik en fobieën het t voorkomen. Dit blijkt uit een groot onderzoek van het ios Instituut naar de geestelijke gezondheid in Nederland, istituut rekent overmatig gebruik van alcohol of andere ge- ïiddelen ook tot psychische problemen. Mannen en vrou- ampen even vaaic met stoornissen, maar de aard verschilt, ren hebben twee keer zo vaak last van depressies en angst- K nissen. Mannen hebben bijna vier keer zo vaak last van af- n ilijkheid van genotsmiddelen. Wie zonder werk zit of ar- m ongeschikt is, loopt meer risico ernstige psychische proble- e hijgen. Alcoholmisbruik is echter niet aan sociale klasse iden, wel aan leeftijd. Van de jongeren tussen de 18 en 24 1 procent ermee te kampen. Voor mensen tussen 45 en is dit slechts 4 procent. van 14 jaar voor brute moord i ik i in echt» Tegen een 37-jarige Belg is gisteren voor de recht- Dordrecht veertien jaar met TBS geëist wegens de brute op de moeder van zijn ex-vriendin. De verdachte zag de als de hoofdoorzaak van zijn mislukte relatie. Nadat hij de er met zijn handen had gewurgd, stopte hij een vaatdoek mond, die hij met een bezemsteel aanduwde. De Belg rghet lijk in de kruipruimte van de woning. Hij ging ver is naar het huis van zijn ex-vriendin die hij bij thuiskomst en bedreigde met een mes. Hij verkrachtte haar en gijzelde ot de volgende dag. lichi ied 1 op ^ipedreiging blijft bij spoor Ui De spoorwegvakbonden dreigen nog altijd 'met acties Nederlandse Spoorwegen als minister Jorritsma van ver garanties geeft voor behoud van werkgelegenheid en '/tdsvoorwaarden als concurrenten treindiensten overnemen, iddag hebben de vervoersbonden FNV en CNV en de FSV isprek op het ministerie van verkeer en waterstaat over de- estie. De spoorbonden wensen voor hun leden in feite de- rechten als het personeel op streekbussen. Gisteren be- e de rechter in kort geding dat Jorritsma zich moet houden tar toezeggingen omtrent de overname van buspersoneel handhaving van de bestaande arbeidsvoorwaarden in het vervoer, dat ook aan concurrentie wordt blootgesteld. ko|e gewonden door brand in flat N» Door een brand in een zes verdiepingen hoog flatge in Heerlen zijn vannacht drie bewoners gewond geraakt, ïan brak zijn enkel nadat hij door de rook gedwongen was 11 2 tweede verdieping naar beneden te springen. Alle zes gé- n die in het pand woonden en drie gezinnen uit een aan- ende flat moesten geëvacueerd worden. De brand begon log onbekende oorzaak in de kelderverdieping van het ge- Korte tijd later waren bijna alle bewoners de straat op ge- t. Onder hen een vrouw en een baby die met ademhalings- ijkheden naar het ziekenhuis zijn gebracht. Na behande- in de vrouw in de loop van de nacht het ziekenhuis weer :n. De baby is nog opgenomen. De brand.was overigens nder controle. Bijna alle bewoners konden in de loop van cht terugkeren naar hun woning. Half miljoen mensen naar zon, sneeuw of huisje rijswijk» anp Een half miljoen Nederlanders gaat rond de kerst en de jaarwisseling op vakantie, van wie er 300.000 kiezen voor het buitenland. Zonbestemmingen, met als topper de Canarische Eilanden, en wintersport zijn populair, maar ook het verblijf in de buurlanden België en Duitsland blijkt opnieuw'in trek. De 200.000 Nederlanders die in ei gen land op vakantie gaan, verblijven vooral in hotels en bungalowparken. Center Pares was al in september volle dig uitverkocht. Wie nog niets geboekt heeft en nog weg wil, heeft bij het reisbureau nauwelijks keus. „Je kunt niet meer zeggen: ik wil naar die plaats in dat hotel", zegt een woordvoerster van Travel Unie. „Opvallend veel mensen hebben al in augustus, zodra de wintergidsen uitkwa men, geboekt. Sommigen zelfs nog eerder. De Canarische Ei landen zitten bomvol." Bij de verre bestemmingen zijn de Nederlandse Antillen fa- De belangstelling voor vakan ties rond de kerst en de jaarwis seling is groter dan vorig jaar, toen 450.000 Nederlanders op vakantie gingen. Dat komt om dat de feestdagen nu gunstiger vallen. Met een paar snipperda gen zijn veel mensen twee we ken vrij. Bovendien zijn veel be drijven gesloten. De meeste va kantiegangers blijven dan ook twee weken weg. voriet. In de wintersportbe stemmingen Oostenrijk, Zwit serland en Bulgarije heeft Travel Unie vanwege de enorme be langstelling nog extra hotelbed den ingekocht. Ook korte trips naar Europese steden zijn in. De top drie be staat uit Londen, Parijs en Bar celona. Euro Disney bij Parijs is ook een van de topbestemmin- gen. Wie nog een vliegreis naar warmere streken wil boeken komt al gauw op Malta of in Egypte terecht. De boekingen naar de strandbestemmingen Hurghada en Sharm el Sheik komen na de bloedige aanslag in Luxor weer goed op gang. In deze plaatsen aan de Rode Zee is volgens Travel Unie voor de feestdagen nog voldoende ac commodatie beschikbaar. Internet moet helpen bij aanpak pesten utrecht anp Wie meer wil weten over kin deren die elkaar pesten, kan nu ook op internet terecht. Op internetsite www.sjn.nl- pesten krijgt de lezer ach tergrondinformatie over pes ten en over het voorkomen en bestrijden ervan. De stichting Jeugdinforma- tie Nederland in Utrecht heeft de site gemaakt in het kader van het, project 'Zorgen over uw Kind' van het minis terie van VWS. Ouders of an dere belangstellenden kun nen daarop informatie krij gen over het verschijnsel, bij voorbeeld over het verschil tussen pesten en plagen en hoe zij dat op school kunnen aankaarten. Ook staan er verwijsadressen op. Pesten is maatschappelijk een actueel thema. De Stich ting Ideëele Reclame (Sire) startte er in 1995 een cam pagne over die nog steeds loopt. tilsurg» Hij stond al bekend om zijn felge kleurde colbertjes, maar gisteren doste voor malig FNV-voorzitter Stekelenburg zich nog wat frivoler uit. In gepaste kledij gestoken pre senteerde de burgemeester van Tilburg een cd met een carnavaleske ode aan zijn vrouw He- leen. Met 'He-he-Heleen' stort Stekelenburg zich straks voor de eerste keer in het carna valsgedruis beneden de grote rivieren. De op brengst van de plaat gaat naar het Tuberculo- sefonds, waarvan Stekelenburg voorzitter is. foto anp marc bolsius den haag» anp Het onderzoek naar de verkoop van joodse bezittingen komt langzaam op gang. Het Gemeentearchief Amsterdam heeft twee mensen vrij gemaakt die de aankoop van prenten en tekeningen uit de boedel van de oorlogsbank Lippmann-Rosenthal (Liro) gaan uitzoeken. Een van hen onderzoekt het bedrijfsarchief, de ander bekijkt de ver zameling. Tot nu toe is er, behalve een rekening, nog niets teruggevonden. Het Gemeentear chief denkt echter dat de toenmalige archi varis de bezittingen van joden uit handen van de Duitsers wilde houden. Deze man, Le Cosquino de Bussy, zorgde er ook voor dat er aktes konden worden vervalst waar door joden op papier geen joodse achter grond meer hadden. Het weekblad Vrij Ne derland onthulde woensdag dat De Neder- landsche Bank (DNB) en het Amsterdamse gemeentearchief tijdens de Tweede Wereld oorlog bezittingen hebben gekocht van joodse burgers die werden gedeporteerd. DNB kocht een muntencollectié. Het Ge meentearchief schafte circa tachtig prenten en tekeningen aan, zo blijkt uit de gevon den rekening met een aankoopbedrag van 225 gulden die dateert van november 1943. Ook bij DNB zijn medewerkers van de his torische sectie bezig met onderzoek. Joodse organisaties krijgen op het ogen blik tientallen telefoontjes per dag extra te verwerken sinds de onthullingen vorige week over het Liro-archief. De bellers willen ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienstei Euthanasie-protocol potvis: Doden met antitankgeschut pieterburen gpd De Zeehondencrèche in Pieter- buren zal begin volgend jaar in samenwerking met het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij een internatio nale conferentie organiseren over het stranden van potvissen of andere walvissen aan de Noordzeekust. Op deze conferentie zal onder meer worden getracht een red- dings- en euthanasieprotocol vast te stellen. Een dergelijk protocol bestaat al in Nieuw- Zeeland, waar men al een jaren lange ervaring heeft met het redden van gestrande walvis sen. Dankzij snel ingrijpen overleven vier van de vijf ge strande dieren hun verblijf op het droge. Een deskundige uit Nieuw-Zeeland zal ook de ge plande conferentie bijwonen. Naast een reddingsprotocol is volgens Lenie 't Hart van de Pieterburense zeehondencrèche een euthanasieprotocol hard nodig voor het geval dieren niet meer te redden zijn. In Nieuw- Zeeland worden de hopeloze gevallen afgeschoten. -Bij dolfij nen en kleinere walvissoorten gebeurt dat met een groot kali ber geweer, maar bij de potvis moet antitankgeschut worden ingezet om het dier in één keer te kunnen doden. 't Hart wil op de conferentie iedereen bijeenbrengen die ook maar enigszins betrokken is bij het redden of verwerken van ge strande zeezoogdieren: politie, brandweer, dierenambulance, dolfinarium Harderwijk, de mu sea, de waddeneilanden, en zelfs het leger vanwege de wa pens die benodigd zijn voor de euthanasie. Overwogen wordt om ook Denemarken, Duits land, België en Groot-Brittannië bij de conferentie te betrekken. veendam anp heeft een la leeggeruimd en be kleed met een zacht dekentje. Om verwisseling te voorkomen, krijgt elke digitale -lieveling een stickertje op. Myrthe mag zelf geen Ta magotchi van haar moeder. Voor de crèche heeft ze wel toe stemming. Drie honden, twee katten en een konijn gaan in huize Braam de concurrentie met de digirale dieren aan. Het wordt geen lichte taak voor de twee jonge onderne mers. Je kunt ze niet alleen la ten, want anders raken ze in de war, weet Jort. „Er zijn een hele boel verschillende soorten zoals een vlieg, hond, poes, kuiken, aap, ruimtewezen, en ze werken allemaal anders." Mocht er on verhoopt een Tamagotchi over lijden, dan zullen de twee hun uiterste best doen het niet-be- staande beest tot leven te bren gen. Veendam is morgen een bijzon dere voorziening rijker: een Ta- magotchi-crêche. De elfjarige Myrthe Braam en haar negenja rig buurjongetje Jort de Wit zijn de initiatiefnemers. „Een paar maanden geleden was er een Tamagotchi-club in het Jeugd journaal. Afgelopen weekeinde moest ik op de Tamagotchi van mijn vriendje passen, foen dachten wij opeens, zullen we een crèche oprichten", zegt Jort. De crèche is zes dagen per week open van 's middags half vier tot 's avonds acht uur. En in noodgevallen op zondag, voegt Myrthe toe. Er is plaats voor on geveer tien virtuele wezens. De sendee is gratis. Myrthe heeft een kastje ingericht met een lampje en een knuffeltje. Bo vendien krijgt elke Tamagotchi zijn eigen sigarenkistje. Jort den haag anp hun eigen verhaal kwijt, hun boosheid of verontrusting uiten, of informatie krijgen. Het Joods Maatschappelijk Werk (JMW) in Amsterdam krijgt normaal gemiddeld vijf tot tien telefoontjes per spreekuur, deze week lag dat aantal beduidend hoger. Ruim de helft van de Nederlanders \4ndt dat de rol van de overheid na de oorlog ten opzichte van de joodse gemeenschap via een parlementaire enquête moet worden onderzocht. Eenderde van de bevolking is tegen een dergelijk onderzoek, zo blijkt uit een steekproef van het bureau Interview. Bijna de helft van de ondervraagden \4ndt dat de Nederlandse overheid destijds niet goed heeft gehandeld. Zestien procent meent dat de joden wel goed zijn behan deld en 37 procent weet het niet. Kamer houdt vast aan eigen ambitie cent. De WD acht de uitkom sten voor Nederland voorlopig maatgevend, terwijl D66 en PvdA in Europees verband wil len praten over ambitieuzere doelen. De Kamerleden kijken met gemengde gevoelens terug op Kyoto. Lansink (CDA) sprak van een teleurstelling, hoewel hij het simpele feit dat er een ak koord ligt toejuichde. Te Veld huis (WD) had ook liever meer willen zien, maar volgens hem is het „maximaal haalbare in ternationaal er uit gehaald". Crone (Pvda) en Augusteijn (D66) vinden het jammer dat de hoge Europese ambities niet verwezenlijkt konden worden. De PvdA noemt het onderhan delingsresultaat desondanks goed. Augusteijn sprak van een meevaller, omdat vooral de VS lange tijd de hakken in het zand heeft gehouden. Van Middel koop (GPV) achtte het winst dat de wereld voor het eerst echt se rieus over het milieuprobleem heeft gesproken. „De tijd van scepsis is voorbij", meende hij. Nu de Europese Unie volgens het Kyoto-akkoord haar uitstoot van broeikasgas minder hoeft terug te brengen dan aanvanke lijk het streven was, kan het Haagse milieubeleid ook wel wat minder streng zijn. „De EU- doelstelling is gehalveerd. Je zou dus ook een halvering ver wachten van de Nederlandse inzet van min tien procent", al dus de werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens het akkoord moet de Europese Unie de uitstoot van broeikasgassen, met 8 procent verminderen ten opzichte 1990, de Verenigde Staten met 7 pro cent en Japan met 6 procent. De werkgevers vinden het overi gens jammer dat de ontwikke lingslanden niet hoeven mee te doen. De Tweede Kamer is verdeeld over de vraag hoe het Neder landse klimaatbeleid verder moet na Kyoto. Oppositiepartij en CDA en GPV willen vasthou den aan de eigen Nederlandse reductiedoelstelling van 10 pro- irhoeve wil verder ten op leger Lekker snuffelen op onze Zweedse kerstmarkt. edif 1 Voorhoeve van defen- dt dat de grens van be ngen op de krijgsmacht ikt. Sinds de val van de het personeelsbestand procent verminderd en de uitgaven met ruim 'art. Nieuwe grote bezui- n zullen ten koste gaan Ie slagvaardigheid, zei 'eve gisteren bij de be ing van de begroting, ndien wordt op basis van iriteitennota uit '93 nog 1 bezuinigd. Voorhoeve naar een recent NAVO- vvaarin geconcludeerd •at Nederland gemiddeld geld uitgeeft aan de [a acht dan andere leden ■c bondgenootschap, de fracties van D66 en •ie 'snode plannen' heb- k n in de volgende kabi- riode nog de bezuinigen leger, heeft de bewinds in ook 'een meningsver- »i hij. Voor PvdA'er Zijl- s dat genoeg reden om te deren dat Voorhoeve niet ensie kan terugkeren na bezingen. Akkoord gaan luwe bezuinigingen zou- m en zijn staatssecretaris doofwaardig' maken, al- stra.. Bij IKEA is het Zweedse kerstfeest in volle gang. Kom en geniet op zaterdag 13 december van het Zweedse kersfontbijt voor 5.- p.p. en van de Zweedse Lucia-liederen. Lucia en .haar gevolg zingen om 9.00 uur Zweedse Lucia-liederen. Buiten ons woonwarenhuis vind je een sfeervolle Zweedse kerstmarkt, waar je lekker kunt rond snuffelen. We wensen iedereen een vrolijk kerst feest, of zóals we op z'n Zweeds zeggen 'God Jul'! IKEA God Jul AMSTERDAM DELFT DUIVEN EINDHOVEN GRONINGEN HEERLEN SLIEDRECHT UTRECHT IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22ct/min). Studiestakers pikken vaak de draad weer op amsterdam anp Negen van de tien studenten van de Vrije Universiteit in Am sterdam die vorig jaar voortijdig hun studie afbraken, blijven toch studeren. Ongeveer 45 procent begon onmiddellijk aan een nieuwe studie, nog eens 43 procent is van plan om later verder te studeren. Slechts een van de tien houdt het echt voor gezien, zo blijkt uit onderzoek. Opvallend is dat vooral hbo'ers die na hun beroepsopleiding nog naar de universiteit gaan, vroegtijdig uitvallen. Meer dan 60 procent van hen legt het bijl tje erbij neer, tegen 12 procent voor de Vrije Universiteit als ge heel. Uit het onderzoek blijkt ver der dat het percentage afvallers per studierichting erg verschilt. De meeste drop-outs troffen de onderzoekers aan bij de facul teit wijsbegeerte (33 procent), de minste (3 procent) bij tand heelkunde. Als belangrijkste motieven om met een studie te stoppen, noemen de studenten een gebrek aan motivatie, een te theoretische opleiding, slech te resultaten en de onpersoon lijke sfeer. Vice-f-actievoorzitter Ruud Vreeman nog steeds op de bres voor Houda: den haag jan kuys haags redacteur Een excuusbrief sturen aan Houda. Dat vindt Ruud Vree man wel het minste dat de PvdA-fractie dient te doen nu de rechter Houda in het gelijk heeft gesteld over de aantijging die een einde maakte aan zijn carrière als Kamerlid: de be schuldiging van twee ex-werk- nemers dat hij zwart uitbetaal de. Die laatste beschuldiging was de druppel die de emmer deed overlopen. Eerder was Houda al in opspraak gekomen omdat hij neveninkomsten uit zijn textiel bedrijf (die anders gekort zou den worden op zijn salaris als Kamerlid) verzwegen zou heb ben. Voormalig president van de Algemene Rekenkamer Kor- des stelde daar een onderzoek naar in. Hij kwam tot de con clusie dat Houda formeel wel licht weinig te verwijten viel, maar dat het Heemsteedse Ka merlid de grenzen van het oir- bare wel degelijk had overschre den. Als ik Kamerlid was, zou ik mijn biezen pakken, oordeelde Kordes. Toen kort daarna twee werk neemsters van zijn bedrijf be weerden dat Houda deels zwart uitbetaalde, was voor de PvdA- Vreeman: „Uit respect voor een collega dien je als fractie ook je ongelijk te bekennen". foto anp fractie de grens bereikt. Een overgrote meerderheid, onder wie fractievoorzitter Wallage, zette Houda onder grote dnik om op te stappen. Houda wilde een uitspraak van de rechter af wachten, maar zwichtte uitein delijk voor de politiek druk. Vreeman was destijds een van de weinigen die vond dat de fractie moest afwachten wat de rechter zou beslissen. Daarvoor had hij drie redenen. De eerste was dat de fractie niet moet tre den in een conflict tussen twee werknemers en een directeur. Met andere woorden: dat oor deel moet aan de rechter wor den overgelaten. Voorts stelde Vreeman dat je voorzichtig moet zijn met be weringen over mensen in pu blieke functies: „Iedereen kan van alles beweren. Daar moet je zeer mee oppassen. In dit op zicht zijn mensen in publieke functies zeer kwetsbaar. Ook als beweringen niet waar blijken, blijft er toch vaak iets hangen van 'er zit een luchtje aan'. Dat is riskant en daarom moet je daar voorzichtig mee omgaan." Ook uit collegialiteit had de fractie beter met haar oordeel kunnen wachten, meende Vree man destijds al. „Juist omdat er van alles gezegd kan worden, moet je soms tegen de stroom in je rug recht houden en je sterk maken voor je collega's." Nu de rechter Houda in het gelijk heeft gesteld over de be schuldiging van zwart uitbeta len, vindt Vreeman dat de frac tie een duidelijk gebaar moet maken. Een excuusbrief is daar bij wel het minste. „Houda heeft in beide gevallen, zowel waar het ging over zijn neven activiteiten als over de aantij gingen van zijn personeel, cor rect gehandeld. Het is te ge makkelijk om nu als fractie te zeggen dat het een opeenstape ling van gebeurtenissen was. Uit respect voor een collega dien je als fractie ook je ongelijk te bekennen. Hetzelfde geldt voor de media, die schreeuwe rig melding maakten van even tuele misstanden, maar die je nu na de uitspraak van de rech ter niet meer hoort."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3