Aanbod LVC is uitstekend Mil i Leeslast 'Wat je eng vindt, moet je Expositie Jeroen Henneman: geen verrassingen, wel wonderen van eenvoud Cultuur Kunst Cultuurjaar in beeld Veel van onze klanten hebben aan een half woord voldoende Wij ook. IJDAG 12 DECEMBER 1997 CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444. PLV CHEF AD VAN KAAM 071 -5356443 i'ini en Corry in Scheveningen jWENiNGENPaul van Vliet onthult volgende week vrijdag in heveningen het uit Amsterdam afkomstige beeld van Wim n en Corry Vonk. Het beeld, dat lange tijd op het Amsterdam- Leidseplein stond, wordt herplaatst voor het Kurhaushotel. eel inbekende film over Chaplin geveild ndon» Een voorheen onbekende stomme film over Charlie laplin is gisteren bij het Britse veilinghuis Christie's voor .250 pond (57.000 gulden) gekocht door componist Floyd ietadlev, die van plan is de film in roulatie te brengen, voorzien Pa n door hemzelf geschreven filmmuziek. De film, die 38 minu- slaa j duurt en 'The Life Story of Charlie Chaplin' heet, was voor- fjji en in het bezit van familieleden van Hany Parkinson, de do- s nientaireproducent die de film maakte. lu f'u|ilmlegende Resnais wint Prix Delluc rus De Franse filmregisseur Alain Resnais is dit jaar een van winnaars van de Prix Louis Delluc, een van Frankrijks meest estigieuze filmprijzen. Hij moet de prijs delen met zijn colle- -filmer Robert Guediguian. De 75-jarige Resnais krijgt de prijs or zijn film 'On connait la chanson' (Altijd hetzelfde liedje). I™ ijna zeven ton voor vleugel Bernstein v vork De Bösendorfer-vleugel van Leonard Bernstein heeft een veiling van Sotheby's in New York 6,76 ton opgebracht, v kii m Amerikaanse arts kocht de door de grote musicus gesigneer- diti vleugel per telefoon, na een hevig over-en-weer bieden tus- ;ele{ n hem en een Amerikaans stel, dat wel de moeite had geno- m naar de veiling te komen. b°imoking James Bond: 30.000 gulden iden Een smoking-kostuum met cummerbund die James ind droeg in de film 'Diamonds are Forever', is gisteren tijdens n veiling in Londen verkocht voor ongeveer 30.000 gulden. De ling van 231 souvenirs uit de film- en entertainmentbranche icht in totaal 786.000 gulden op. ,fr™ uitse alt Remmert in Nieuwkoop uwKOQPDe beroemde Duitse alt Birgit Remmert geeft met mist David Kuyken een eenmalige uitvoering in de Remon- antse kerk in Nieuwkoop. Het concert op 14 december geldt een voorproefje van het optreden dat dit duo begin januari rzorgt in het Concertgebouw in Amsterdam. Kaarten zijn ver- jgbaar bij de VW in Alphen en bij boekhandel Middelkoop in euwkoop. ip de veranda iet Fay Lovsky ieid in Voor de vijfde maal ienteert het LAKtheater Jssen Kerst en Nieuwjaar n speciaal programma. !n mtraal in het muzikale the- e irevenement staat ditmaal zangeres Fay Lovsky. Met ar band brengt ze gedu ide vijf avonden 'Music »m the Porchcountrymu- ;k zoals die te horen is op veranda's van de huizen het diepe zuiden van de .Voor de gelegenheid j irdt het LAKtheater van 26 e! t en met 30 december om- ,n}!< bouwd tot één grote randa. Kaarten zijn ver bij het LAKtheater. die Fay Lovsky, countrymuziek. foto cok van vuurer leiden Met de uitgave van een fotoboek en een tentoonstelling in het verkrijgbaar bij het CBK, aan de Hooglandse Kerkgracht, en bij de Centrum Beeldende Kunst (CBK) wordt volgende week het evenement Leidse boekhandels De Kleren Kooyker/Ginsberg, voor f 19,95. De 'Leiden Cultuurstad 97' afgesloten. Fotograaf Taco van der Eb fotogra- tentoonstelling bij het CBK is te zien t/m 1 februari (wo. t/m za. 12-17 feerde het afgelopen jaar nagenoeg alle projecten van Leiden Cultuur- uur; do 19-21 uur; zo. 12-16 uur; tussen 25/12 en 5/1 is het CBK ge- stad. Het fotoboek bestaat uit 80 pagina's en is vanaf 20 december sloten). foto taco van der eb leiden wim koevoet Het NPI wilde weten of de te rugloop van het aantal bezoe kers bij optredens van Neder landse bands alleen maar te maken heeft met het aanbod, zoals dikwijls wordt beweerd. Uit het NPI-onderzoek wordt duidelijk dat de zalen zelf ook verantwoordelijk zijn voor de afnemende belangstelling. Het NPI subsidieert al ruim tien jaar veertig zogeheten kernpo dia. Met die financiële steun sti muleert het instituut dat zalen als het Leids Vrijetijdscentrum, het Kasteel in Alphen aan den Rijn, het Paard in Den Haag, Rotown in Rotterdam en Para- Programmeur Tea van der Meer van het Leids Vrijetijds centrum (LVC) behoort tot de besten van het land. Dat blijkt uit de uitslag van een enquete van het Nationaal Pop Instituut (NPI). diso en de Melkweg in Amster dam, Nederlandse bands op he podium zetten. Een prima rege ling, zo waren muzikanten, za len, boekingskantoren en pu bliek jarenlang van mening. Maar de laatste tijd zit de klad erin en lukt het alleen nog maar met dance-avonden om een 'volle bak' te krijgen. Het pu bliek zou uitgekeken zijn op de traditionele rockbandjes met gi taren, een zanger, bas en drums. In het LVC wordt ook al gerui me tijd over dit onderwerp ge discussieerd. De huis-dj's stap ten enige tijd geleden op na een conflict over honoraria. Deze vrijwilligers wilden betaald wor den voor hun werk. Ze hebben het idee te zijn uitgegroeid tot de kurk waarop het LVC drijft. Het NPI heeft voor haar on derzoek tal van Nederlandse bands en boekingskantoren on dervraagd. Geïnterviewden moesten geluids- en lichtinstal laties in de zalen, de program mering, publiciteit, samenwer king met de vrijwilligers, cate ring en de kleedkamers beoor delen. Op dit laatste onderdeel scoorden LVC en het Kasteel ui termate slecht. In de andere ca- tegoriën worden ze niet apart genoemd, noch in positieve noch in negatievieve zin. De cijferbrij die het onder zoek opleverde is door popjour nalist Jan van der Plas omgezet in een leesbaar verhaal. Zijn stuk staat in Fret, het blad van het NPI. Van der Plas is zelf ook muzikant én maakt deel uit van het bestuur van het LVC. Hij ontkent dat 'de dj' de 'echte' muzikant heeft verdrongen van de poppodia. ,,De hausse van de dance--cultuur is achter de rug, bands worden niet langer weggedrukt." Hoewel hij de zalen niet heeft gerangschikt, is Van der Plas van oordeel dat het LVC er goed uitspringt. ,,De Nederlandse bands hebben onze Tea heel hoog staan. Terecht. Zij is zeer goed ingevoerd in de Neder landse popmuziek, heeft lef, zoekt het avontuur en risico's op. Kennelijk krijgt ze daar ook de ruimte voor. Die kleedka mers? Ach, het LVC is tot op de draad versleten maar de nieuw bouw komt eraan. LVC-directeur Ruud Visser noch Tea van der Meer waren voor commentaar bereikbaar. Een verschijnsel van onze Tijd is de toename van publicaties over eigen stad en regio. De publica ties zien er steeds verzorgder en fraaier uit, waardoor het leuke cadeaus zijn om te geven en te krijgen. Het verzamelen van pu blicaties over Leiden en omge ving is nog goed te doen. Het daadwerkelijk kennis nemen van de inhoud ervan wordt steeds meer een probleem. Het is natuurlijk een luxeprobleem, maar draagt niettemin bij aan het onbehaaglijk schuldgevoel over wat je allemaal nog zou moeten lezen. Vooral te gen het einde van het jaar, met ver scheidene vrije dagen voor de boeg, drukt de leeslast zwaar. Dit jaar ver schenen bijvoor beeld de vier de len van 'Vijftig jaar stadsver nieuwing in Leiden, een inven tarisatie'. Dit doör de gemeente Leiden uitgegeven werk draagt letterlijk het stempel 'voorlopig'. Deze voorzichtigheid is typerend voor de degelijkheid en nauwge zetheid van de auteur, mr ir Leen Barendregt. In het deel dat grotendeels mijn eigen wethou dersperiode beslaat, heb ik nog geen onvolkomenheden kunnen vinden. Ik moet het echter nog nauwkeurig bestuderen. Helaas heeft nog niemand het aange durfd om een recensie over dit indrukwekkende naslagwerk te schrijven. Zeker is dat Leen Ba rendregt her fundament heeft gelegd voor toekomstige publica ties over de stadsvernieuwing in Leidse wijken. De duurste Leidse publicatie van dit jaar is de van commen taar voorziene uitgave van kaar ten en gedrukte plattegronden van Leiden tot 1896. Om de at las te raadplegen heb je een hele tafel nodig. Op het onmogelijke formaat is geen boekenkast bere kend. Ondanks het formaat en de prijs, 200 gulden, is de atlas al uitverkocht! (Leden van de Vereniging OudLeiden konden een korting krijgen die hoger was dan de contributie aan de vereniging). De echte liefhebber van Leidse boeken laat zich blijkbaar niet ontmoedigen. Veel handzamer is het recen telijk verschenen deel 8 uit de se rie Leids Verleden. Je kunt het gewoon in je zak steken en in de trein lezen. Het boekje Benarde veste' is evenals de genoemde at las het resultaat van een vrucht bare samenwerking van ge meentelijke en universitaire me dewerkers, met de hoogleraar S. Groenveld als stimulator. Er is ook ver wantschap in thematiek: de stadsuitbrei ding van Lei- JkfAj, den, verduide- lijkt aan de hand van kaarten en tekst. Het boek je (15 gulden) is uiteraard minder gede tailleerd dan de atlas. Naast de door Hans de Jonge be schreven perio de tot 1896, kent het boekje ook nog een deel over de twinstigste eeuw. De au teur Silvia de Lange gaat hierbij mede in op het moeizame ver loop van de wijziging van de grenzen van Leiden. Bij de pre sentatie van het boekje liet wet houder Tjeerd van Rij de kans om de actualiteit van de Leidse grensproblematiek te benadruk ken, natuurlijk niet lopen. Reac ties op en besprekingen van het boekje laten zien dat Tjeerd van Rij een gevoelige snaar heeft ge raakt. 'Benarde veste' roept ook vra gen op: dat is geen geringe ver dienste. Waarom waren de pro vincie Zuid-Holland en het rijk vaak zo Leiden-onvriendelijk? Ambtenaren van binnenlandse zaken hebben mij wel eens ver teld, ik woonde toen in Deven ter, dat het dapartement van binnenlandse zaken rond 1960 Oegstgeest niet bij Leiden wilde voegen omdat de kwaliteit van het gemeentebestuur van Leiden beneden elk niveau werd gevon den. Is dat werkelijkheid of le gende? Onze stadsbestuurders zouden baat kunnen hebben bij een dieper gaande vervolgstudie over de twintigste eeuwse gren zen van de stad. Publicaties genereren nieuwe publicaties. In dit opzicht is er een paralel met ambtelijke no ta's. Slechts weinig nota's kun nen echter met Leidse publica ties wedijveren in het leesplezier, wat de leeslast aangenaam ver licht. Lori Spee "klooft te veel recensie susanne lammers EHncert 'Promises' door Lori Spee aaifhoord- 11/12. Stadsgehoorzaal. Leiden. romises' heet de nieuwe cd i Lori Spee, waarvoor ze Ijes van Herman van Veen het engels vertaalde. 'Pra ises' heet ook haar promo- -tournee, en die naam ijkt aardig gekozen. Het is ed bedoeld, maar je had er eer van verwacht. Als Van Veens diepe, war- rorJe stem zwelt, zwellen zijn td< djes mee, en dan valt het ;t zo op dat ze soms akelig vei ntimenteel, week en ge- aakt zijn. Hij kan met zijn ra iets heel bijzonders. Als zingt, zegt hij: jij bent oké, dat is zo geruststellend en lerlijk, dat je hem ook oké ïdt. Bovendien zingt hij tri- iliteiten zo doortrild van ee notie dat je de fout bij je- da f zoekt als het gevoel jou li en ontgaat. Maar Spee Z left die gave niet. Bij haar int kt een liedje niet meer dan uriiis en de luisteraar wordt ati et van zichzelf verlost. En ■en is luistert hij niet met zijn ut maar met zijn oren. Lori's vijfkoppige band eelt adequaat, maar eestal ook niet meer dan t. De balans tussen haar r i em en de band is niet opti- raifaal en vooral waar het eens it ruiger gaat, wordt ze ge- snerpend versterkt. In intiemere nummers into- an iert Spee niet altijd even Tstj heerst, maar daar kan het luid niets aan doen. Het e l lat eigenlijk nog het lek- Tfl ist in de gewone luister les. hi 'Promises' brengt Spee at alleen maar een saluut aiipt Van Veen, ook haar ei- ii liedjes komen aan bod. vil e zijn muzikaal gesproken u 1,1 wat markanter, zoals 1 i< Hithern Belle', dat er met jr n stevige en strakke klank nd 'venuit springt. Promises - Paradise' zingt ,ee in het titelnummer, 'afin de verwachtingen ar een relatie niet uitomen. o et is een beetje zuur dat de in trallel zo snel gelegd is. Pia Douwes speelt hoofdrol in 'Jane Eyre' haarleml margriet prinssen In Oostenrijk staat haar afbeel ding zelfs op de wikkel van een bekend merk chocolaatjes. Pia Douwes is een grote ster in Duitsland en Oostenrijk. Haar doorbraak kwam in 1992, toen ze de hoofdrol in de musical 'Elizabeth' speelde, gebaseerd op het leven van de beroemde keizerin Sissy. Ook in Neder land schitterde ze als musical ster, onlangs nog in 'Evita'. Nu staat ze voor een nieuw debuut: de hoofdrol in het toneelstuk 'JaneEyre'. In Nederland is Pia Douwes niet echt bekend, in Wenen kan ze zich niet op straat vertonen zonder te worden herkend. „Ik word daar echt op handen ge dragen, maar op een leuke ma nier", zegt ze. „Roddelbladen kennen ze niet, dus daar heb je geen last van. Je wordt bevoor recht behandeld, overal uitge nodigd. Inmiddels heb ik daar ook van leren genieten. In het begin was ik bang om arrogant te worden of om erg ten nadele te veranderen." Pia Douwes (33) heeft een flit sende carrière achter de rug. Ze is begonnen met een dansoplei ding in Londen. „Pas in die tijd, zo rond mijn twintigste, kwam ik erachter dat ik ook kon zin gen en acteren. De zomerva kanties gebruikte ik om musi calcursussen te volgen in Salz burg en ik kreeg wat kleine rol letjes in Wenen. Omdat ik daar van het begin af aan veel heb gewerkt, ben ik in Wenen blij ven plakken en inmiddels be schouw ik het echt als mijn thuis." Pia Douwes: grote ster in Duitsland en Oostenrijk. foto gpd/lex van rossen Nadat ze in Nederland als un derstudy voor onder andere Ruth Jacott in 'Cats' had ge staan, werd ze door John Yost naar Wenen gehaald waar ze definitief doorbrak met een gro te rol in 'Cats'. Na de voorstel ling zong ze 's avonds laat in een bar liederen van Kurt Weill en Sondheim. Terug in Neder land stond ze met Lenette van Dongen en Stanley Burleson in 'Casablanca' van Adèle Bloe- mendaal; bij het Ballet van Vlaanderen speelde ze Maria in de 'West Side Story' en ze kreeg opnieuw een hoofdrol in 'Les Misérables'. De stap van musical naar het toneel is voor haarzelf erg span nend. Ze is gevraagd voor de rol van Jane Eyre, nadat ze in een interview te kennen had gege ven dat ze graag meer de rich ting van het toneel op zou gaan. „Ik voelde meteen: als ik zo'n kans krijg, moet ik het doen. Wat je eng vindt, moet je juist aangaan, daardoor groei je. Ie dereen zit het liefst verstopt in z'n eigen, kleine nestje, maar op een gegeven moment ga je dood, als je geen nieuwe uitda gingen aanpakt." „Toneel is een ander medi um", vervolgt Douwes. „Bij een musical zijn drie disciplines van even groot belang: dansen, zin gen en acteren en bij toneel moet je het doorgaans alleen van het acteren hebben. Muziek maakt het veel gemakkelijker om een emotie op te roepen; ik moest er erg aan wennen om vanuit totale stilte een gevoelige scène te spelen. Aan de andere kant stelt een musical technisch veel zwaardere eisen. Je kunt je niet permitteren dat het publiek gespannen zit af te wachten of je de hoge c wel haalt, het moet er allemaal heel gemakkelijk uitzien." Ze voelt zich wel verwant met Jane Eyre, de gouvernante die verliefd wordt op haar werkge ver, de brute Mr. Rochester. Als hij haar liefde beantwoordt, lijkt alles in kannen en kruiken, maar er blijkt een geheim in het leven van Mr. Rochester dat een zware streep door de rekening haalt. Na de nodige verwikke lingen, komt er toch een happy end: „Jippie! Eindelijk ga ik eens niet dood!" juicht Pia en ze ver volgt: „Jane is iemand die niet veel zegt, maar wat ze zegt, is raak. Ze is heel erg down to earth, nuchter. Zelfs als het uit gesproken slecht met haar gaat, voelt ze een enorme overle vingsdrang. Dat herken ik heel erg, dat altijd maar doorgaan." er is geen Miele-Keukens I kenmerken zich door de vele prachtige designs, kleuren en materiaalgebruik alsmede de vaak exclusieve details. beeldende kunst recensie bernadette van der goes Expositie' Objecten, schilderijen en staande tekeningen van Jeroen Henne man Te zien t/m 28/12, do. t/m zo 10 30-17.30 uur (beide kerstdagen ge opend), Bleijenberg Galerie, Touwbaan 1Leiderdorp. In het werk van Jeroen Henne man keren, zoals bij veel kun stenaars, steeds dezelfde the ma's terug. Hij schept een we reld van zakelijk weergegeven voorwerpen in besloten ka mers, van duizelingwekkend hoge gebouwen en van brug gen waarover het verkeer voortraast. Henneman is een meester in het uitbeelden van ruimte en ruimtelijkheid, zwaartekracht en beweging. 'Vallen' heet een schilderij uit 1996. In een donkere kamer schemert grijs winterlicht naar binnen. Met uitzondering van een ronde, glanzende spiegel, die boven een tegen het ven ster geschoven tafel naar bene den zweeft,' heerst er absolute onbeweeglijkheid. Niemand weet of de spiegel ooit de tafel zal raken. In een ander schilde rij heeft Henneman tegen een vlakke rode achtergrond een gloeilamp geschilderd. Althans, zo lijkt het. In werkelijkheid zijn het glas van de lamp en de gloeidraad vervangen door een hemelsblauwe lucht. In plaats van kunstlicht geeft de lamp daglicht, waardoor het lijkt als of door het doek heen een gat naar buiten is gemaakt. Hoe die buitenwereld eruit ziet blijkt uit de schilderijen 'Spoor' en 'Venster', waarin een spoorbrug met voorbij denderende trein en torenhoge flatgebouwen het drukke stadse leven uitbeelden. Van een heel andere orde zijn de zogenaamde 'staande tekenin gen', die Henneman vanaf 1993 vervaardigt: houten sculpturen waarin hij nog ster ker dan in zijn schilderijen laat zien hoe goed hij in staat is met weinig middelen veel te suggereren. Om ze te maken gebruikt hij tekeningen die hij door middel van projectie overbrengt op hout en vervol gens langs de randen uitzaagt. Op die manier ontstaan door zichtige objecten die ieder voor zich wonderen zijn van een voud en ruimtelijkheid. Een naakt meisje met lange golvende haren houdt be schaamd haar handen voor haar onderbuik. Schuin tegen over haar pinkt een ander een traantje weg, terwijl een eindje verderop de silhouetten van twee gelieven elkaar kussen. Romantische onderwerpen die Henneman moeiteloos afwis selt met het uitbeelden van al ledaagse voorwerpen zoals die ook in zijn schilderijen voorko men: een leeslamp, een ge opende doos, een viskom en natuurlijk een brug. Toch zijn deze sculpturen mijlenver ver wijderd van de schilderijen. Hun driedimensionaliteit be vrijdt hen van de gesloten en soms beklemmende wereld van het schilderij. In de vrije ruimte kennen zij geen gren zen. Ze zijn open, licht en luchtig,' maar vooral ook bij zonder aangenaam om te zien. In de ruim dertig jaar dat schilder, tekenaar en beeld houwer Jeroen Henneman nu werkzaam is, heeft hij zich ont wikkeld tot een gewaardeerd kunstenaar. Zijn werk bevindt zich in vele binnenlandse en buitenlandse kunstcollecties en inmiddels heeft hij een groot aantal internationale ex posities op zijn naam staan. Dit jaar was Henneman zelfs op een tentoonstelling in het Venetiaanse Palazzo Grassi te zien tussen de groten van de moderne Nederlandse en Vlaamse schilderkunst, onder wie Van Gogh, Ensor, Magritte en Mondriaan. Galerie Bleijenberg in Lei derdorp mag er dan ook trots op zijn recent werk van deze kunstenaar te tonen. Welis waar gaat het om een in om vang bescheiden tentoonstel ling en zijn er, voor wie bekend is met de kunst van Henne man. weinig verrassingen, maar door de hoge kwaliteit van het geëxposeerde is er ge noeg te genieten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21