'Fiscus wordt vreugde voor veler Knopentellers ondermijnen Nederlands belang in Europa Veel emoties rond historische ontmoeting Feiten Meningen VRIJDAG 12 DECEMBER 1997 Adams bij Blair op de thee Sinn Fein-leider Gerry Adams (rechts) en onder handelaar Martin McGuinness op de stoep van Dow- ningstreet 10, na hun historische ontmoeting met de Britse premier. FOTOAP LOUISA BULLER 'Moordenaars, moordenaars', schreeuwde een handjevol woe dende demonstranten gisteren voor de hekken die ongewenst bezoek uit Downingstreet moeten houden. Even tevoren had den ze een Sinn-Feindelegatie onder leiding van Gerry Adams de deur van Downingstreet 10 uit zien komen. Adams keurde hen geen bük waardig. Zo groot was zijn vreugde over een 'historisch bezoek' aan Downingstreet, het eerste van Sinn Fein-politici in 76 jaar, dat hij even als een voetbalsupporter na een winnend doelpunt zijn vuist in de lucht stak. Anders dan zijn voorganger John Major, die al onpasselijk werd van de gedachte met terroristen aan tafel te moeten zit ten, wilde premier Tony Blair de wereld tonen dat hij bereid is om 'risico's voor de vrede' te nemen door Sinn Fein op gelijke wijze te behandelen als andere deelnemers aan de Noord-Ier se vredesonderhandelingen. Het risico dat Major met zijn on willigheid op de koop toe nam waren IRA-aanslagen. Een er van roeide zes jaar geleden op een haar na het hele Britse ka binet uit, toen een mortierbom in de tuin van Downingstreet ontplofte. Blair achtte het veiliger om de 'terroristen' te laten kennismaken met hun vroegere doelwit. „Het is beter met Sinn Fein over vrede te praten dan over veiligheidsmaatrege len tegen aanslagen", had hij eerder al gezegd. Blair had de Sinn-Feindelegatie wel gewaarschuwd dat er van verdere ge sprekken en deelneming aan de vredesonderhandelingen geen sprake zou zijn als het weer IRA-bommen gaat regenen. Adams kon na het gesprek van anderhalf uur grote waarde ring voor de Britse premier opbrengen. Hij was niet blijven steken in de dogma's van het verleden, zo maakte hij duide lijk. „Dit was een goed moment in onze historie. Wij zijn hier met een democratisch mandaat op de weg voorwaarts om nieuwe geschiedenis te schrijven". Sinn Fein-onderhandelaar Martin McGuinness benadrukte de noodzaak van het voorgoed sluiten van de met bloed be vlekte pagina's uit de historie van de Engels-Ierse relaties. Zijn antenne had in het gesprek met de Engelse delegatie signalen opgevangen van bereidheid om eindelijk een officieel onder zoek in te stellen naar zo'n zwarte bladzijde: het doodschieten van dertien ongewapende demonstranten door het Britse le ger op Bloody Sunday 11 september 1972. Natuurlijk bleef het einddoel van alle vredesbesprekingen voor Sinn Fein een verenigd Ierland, benadrukte McGuinness. „In 1921 dacht premier Lloyd George er te zijn met een ver drag dat Noord en Zuid scheidde", aldus McGuinness. „Hij vergiste zich, maar Tony Blair toont aan steeds meer greep te krijgen op de werkelijke situatie in ons land. Dat voor blijven de vrede herstel van echte democratie en gerechtigheid in Ier land een voorwaarde is". McGuinness acht het nu de hoogste tijd voor een 'waarlijk historische stap', een ontmoeting tussen Adams en David Trimble, de leider van de UUP, de grootste protestante partij van Noord-Ierland. Maar de relaties tussen Trimble en de nieuwe Ierse premier Ahem mogen aanzienlijk verbeterd zijn, een direct gesprek met Adams zou de hoog opgelopen interne spanningen in het protestante kamp alleen maar verder opja gen. Het is een historische paradox, dat de innige relaties tussen Majors Conservatieven en de Unionisten de IRA-terroristen in stelling bracht en dat Blairs toenadering tot Sinn Fein de pro testante extremisten naar de trekker doet verlangen. Volgens de krant Financial Times vrezen sommige onderhandelaars in Belfast dat de concessies van de regering-Blair aan Sinn Fein militante protestante groepen steeds dichter bij opbreken van hun staakt-het-vuren zullen brengen. In die kringen wordt met grote nadruk gewezen op berich ten als zou de IRA de aanhang hebben gemobiliseerd voor training en wapendistributie voor het geval de onderhandelin gen mislukken. Volgens Adams echter komen dat soort alar merende mededelingen uit de koker van 'krachten in de vei ligheidssector' die de onderhandelingen willen saboteren. Met grote politieke fijngevoeligheid wierp hij hen echter gis teren voor zijn gesprek met Blair een vette kluif toe. Gevraagd naar zijn commentaar op de ontsnapping van een IRA-moor- denaar uit de Maze-gevangenis in Belfast antwoordde hij: „Zolang er gevangenen zijn, zullen zij proberen te ontsnap pen. Ik deed dat ook, maar het mislukte. Ik wens hem alle suc- LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Dit zijn de hoofdpunten uit de nota Belastingen in de 21e eeuw. Er komt 10 miljard beschikbaar voor verlaging van de tarieven in de loon- en inkomstenbelasting. Dat bedrag komt voor circa 2,5 miljard uit het beperken van aftrekposten en een nieuw regi me voor alles wat samenhangt met vermogen, en voor 7,5 miljar d uit milieuheffingen en BTW-verhoging. Door invoering van een arbeidstoeslag voor werkenden kan het reiskostenforfait (de aftrek voor forensen) omlaag. De hypotheekrente voor de eigen woning blijft aftrekbaar. De tweede woning wordt fiscaal behandeld als een beleggingsobject. Rente voor consumptieve leningen is nog slechts aftrekbaar als het gaat om uitgaven voor studie en ziektekosten. Pensioen- en lijfrentepremies zijn slechts fiscaal aftrekbaar voor mensen met een pensioenopbouw lager dan 70 procent van het laatstverdiende loon. Een voorwaardelijke aftrek van deze pre mies moet voorkomen dat mensen hun pensioen in het buiten land opnemen, waardoor de Nederlandse fiscus achter het net vist. De vermogensbelasting verdwijnt. Vermogensrendement wordt vastgesteld op 4 procent en belast tegen een tarief van 25 procent. Daarbij wordt een vrijstelling van 37.500 gulden per persoon ge hanteerd. Het hoge BTW-tarief gaat van 17,5 naar 19 procent. De milieu- en energieheffingen gaan met 5,1 miljard omhoog. Bijna een mil jard wordt gebruikt om kleine ondernemingen te compenseren voor deze lastenverzwaring. Arbeidsintensieve diensten (schoenmakers, kappers etc.) zou den onder het lage BTW-tarief van 6 procent moeten vallen. Daarvoor is echter Europese toestemming nodig. Belastingvrij spaarloon dient te worden aangewend voor zaken als de eigen woning, het pensioen, verlofregelingen en studie. Als de belastingvrije som blijft bestaan dalen de tarieven in loon- en inkomstenbelasting naar 34, 48 en 58 procent. Als de belastingvrije som wordt omgezet in een voor ieder bedrag van 3.211 (alleenstaanden, tweeverdieners) of6.282| den (kostwinners) komen de tarieven uit op 34,44 en 56 pro e De eerste schijf wordt dan verlengd naar ruim 52.000 guldei Als de belastingvrije som wordt geschrapt bedragen de tari j), 20,35 en 50 procent. De eerste schijf loopt dan tot 26.000 gu n en de tweede tot 53.000 gulden. In deze variant verdwijnt hi ciale belastingtarief voor 65-plussers. De AOW-uitkeringem den dan belastingvrij. Om negatieve gevolgen voor de werkgelegen en inkomens vermijden moet de belastinghervorming worden begeleid m een lastenverlichting van 2,5 tot 5 miljard gulden. De werkg 1S genheid kan dan met 1,25 tot 2,5 procent toenemen. Vermeend trots op nieuw belastingplan Een halve dag nadat hij met minister Gerrit Zalm een swingende presentatie heeft gegeven van het nieuwe belastingplan, zit de staatsse cretaris van financiën er gelukkig bij. „Net nog even bij Gerrit binnen gelopen en hij vond het ook: wij zijn trots!" Willem Vermeend straalt, en houdt zijn 900 pagina's dikke belastingnota omhoog. Voila, de vrucht van een jaar hard werken. -Is dit het gedroomde plan, of heeft u zich toch te veel beper kingen moeten opleggen?Zo is het schrappen van de hypo theekrente in Nederland taboe. „We hebben alle beperkingen besproken. Maar je moet dit weten: er is geen stelsel meer te maken zonder rekening te hou den met wat er in het buiten land en de politiek gebeurt. Het stelsel moet internationaal con currerend zijn, en je bent ge bonden aan regels uit Brussel. Wat die hypotheekrente-aftrek betreft: het afschaffen ervan le vert uiteindelijk te veel nadelen op. De negatieve gevolgen zijn zo groot, dat we uiteindelijk hebben gezegd: afblijven. Laten we de burger nu de zekerheid bieden dat die aftrek in stand blijft." - Een van de uitgangspunten is om milieuwinst te behalen. Maar uw stelsel lijkt niet toerei kend om de doelstellingen te ha len die net op de klimaa tconfe rentie in Kyoto zijn afgesproken. „Ons pakket prikkelt mensen en bedrijven tot meer milieuvrien delijk gedrag. Het prikkelt en beloont. Die combinatie werkt het best, blijkt uit onderzoek. En wat hier ligt, is toch een flink pakket." - Maar is het voldoende? „Milieugedrag beïnvloed je na tuurlijk niet alleen met fiscale instrumenten. En dit is echt wel ongeveer het maximale dat we kunnen inzetten. Anders prijs je jezelf internationaal weer uit de markt." - Waarom niet een apart, heel hoog BTW- tarief voor zwaar vervuilende produkten „Daar is naar gekeken, maar een derde BTW-tarief mogen we van Brussel niet invoeren. Terwijl het op zichzelf wel een interessante gedachte is. Ook een nog hogere ecotax dan we nu voorstellen zit er niet in. We moeten een beetje in de buurt van de omringende landen blij ven met onze tarieven. Dat wordt anders, als er in Europees verband hogere energiebelas tingen worden afgesproken. - Dan is dit stelsel gereed om zo iets op te vangen? „Ja. Het aardige is dat we met dit stelsel kunnen meeliften met de Europese trein. Overigens zitten we nu al met de vergroe ning van het bestaande belas tingsysteem aan de wereldtop." - Een ander doel is extra werkge legenheid scheppen door de las ten op arbeid te verlagen. Maar de extra werkgelegenheidsgroei van één a twee procent klinkt erg bescheiden als resultaat van zo'n gigantische belastingopera- Als je de meest radicale van de varianten neemt die we hebben ontwikkeld, krijg je twee tot drie procent extra economische groei. Dat is bijna een verdub beling van wat we nu hebben! En die werkgelegenheidsgroei is ook groot. Dan praat je toch over meer dan 100.000 banen. Extra. De daling van de werk loosheid wordt dan wel heel spectaculair." - Wat merken gewone mensen nou van uw plan voorde vol gendeeeuw? „Allereerst wordt alles stukken eenvoudiger. Het wordt zó een voudig, dat veel mensen straks helemaal geen aangifteformu lier hoeven in te vullen. Dat lijkt me een vreugde voor veel men sen, nietwaar? Daarnaast gaan de loon- en inkomstenbelasting omlaag; mensen houden netto veel meer over van hun loon. De hypotheekrente-aftrek blijft gehandhaafd, dus dat is een ge ruststelling voor velen. En over de belasting op vermogensren dementen zal de gewone burger ook heel tevreden zijn." Met dat laatste doelt Vermeend op het revolutionairste deel van het belastingplan. Iedereen met inkomsten uit vermogens in bij voorbeeld aandelen krijgt straks te maken met een nieuwe vaste heffing. Het rendement wordt vastgesteld op vier procent, waarover 25 procent belasting Staatssecretaris Willem Vermeend. wordt geheven, los van andere inkomensbronnen. Dat bete kent dat veel constructies om belasting te ontwijken onmoge lijk worden. Vermeend: „Die heffing is een heel redelijk tarief, waarbij we ook goed hebben gekeken naar wat er in het buitenland gebrui kelijk is. Ik denk dat heel veel burgers het terecht vinden dat vermogende mensen ook mee betalen. Wie natuurlijk minder enthousiast is, dat zijn de men sen die met allerlei fiscale trucs helemaal geen belasting meer afdroegen. Het moet afgelopen zijn met de situatie waarin de gewone trouwe belastingbetaler ziet hoe sommige mensen erin slagen uit de greep van de fiscus te blijven." - Bij de presentatie klonk u daarover heel triomfantelijk. De fiscale trapezewerkers, die met trucs de fiscus ontwijken, moe ten dokken!. FOTO GPD CEES ZORN een WD-minister te horen, hè." - Dus het duo Zalm en Ver meend heeft nu een beslissende voorsprong genomen op de crea tieve belastingontwijkersen hun adviseurs? „Ja. Volmondig ja. Wij hebben hiermee echt de slag gemaakt." - Dwingt u die mensen niet tot het droevige bestaan van fiscaal vluchteling? „Nee, want daar schieten ze niks mee op. Daarom hi we ook gekozen vc redelijke heffing, dat is lijkbaar met het buitenln' Maar leuk zullen ze het niet vinden. Want als je bent geen belasting te b dan doet iedere cent dit fiscus gaat pijn. Zo werl C - Dus die mensen gaan weer dingen verzinnen belasting te ontlopen. „Ja, maar wij zitten ook t De afgelopen jaren hebt io alles bijgehouden wat ei ist belastingbesparendeco lie ties is bedacht en op de gebracht; u kent al die ft ve wel. Ik heb zes werkgroi lis met mijn beste mensen F constructie doorlichten de rapporteren rechtsreek e mij. Als ik iets tegenkon ld niet bevalt, dan grijp ik 21 in. Ik aarzel daarbij noo ri - Gaan we er met dit nit stelsel nog op vooruit? in ;K „Je moet voorkomen dt mensen zijn die er op ai gaan, want dan maak je ceptatie van een moeilijker. Of iedereen plus komt, hangt af van netsformatie na de verl yplgend jaar. Als het koi kabinet er lastenverlichi over heeft, dan gaat iede in het nieuwe stelsel op En de drie paarse partijf ben dit allen ook in hun zingsprogramma'sstaai !L N - Bent u niet bang dat A e pakket van u straks hek js1 vastloopt in politieke ru ld zoals in Duitsland? Daljj' van overblijft? „Helemaal niet, want w ben iets wat de Duitsers aa hebben: ons poldermoi drie paarse partijen ond m ven de hoofdlijnen van Bovendien zal iedere pa elk kabinet in de toekon den geconfronteerd me nationale ontwikkeling! 5 op je met je stelsel moe ren. De economie globa de concurrentie neemt zal een-enorme toenam en van de Internet-econon vergrijzing zorgt voorin ten, het milieu moet wo ontzien. Wat dat betreft analyse keihard. Dus da blijft heus wel overeind gen zijn in Nederland voorspelbaar. De ene pi lastenverlichting aan de kant, de andere wil de h inkomens ontzien. Daa nieuwe stelsel echt niet ijk )r DEN HAAG MAURICE WILBRI n WILCO DEKKER Nederland is sinds kort 'nettobetaler' in de Europese Unie. Na tientallen jaren flink te hebben geprofiteerd van de Europese fondsen, betalen we nu meer aan Brussel dan we terugkrijgen. Het verschil tussen afdrachten en ontvangsten dreigt op te lopen tot bijna zes miljard gulden in 1999. Haagse politici schreeuwen moord en brand. Minister Zalm is een offensief gestart om de netto-afdracht te verkleinen. In de financiële plaatjes bij hun verkiezingsprogramma's boeken de vier grote politieke partijen alvast een bezuiniging op Europa in, variërend van 800 miljoen (D66) tot twee miljard (WD) per jaar. De meeste Nederlandse Euro parlementariërs noemen deze bezuiniging onzinnig. Daarop volgen weer verwijten uit Den Haag: de Europarlementariërs 'hebben te weinig oog voor het nationaal belang', aldus staats secretaris Patijn van Europese Zaken. Dat nationaal belang, daar ben ik niet vies van. Maar voor mijn partij, GroenLinks - en ook voor andere partijen, zo dachten we tot voor kort in het Europees Parlement - is het Nederlands belang bij de Europese integra tie méér dan het optellen en af trekken van Ecu's. Er is alle re den voor kritiek op de Europese Unie, bijvoorbeeld wanneer na tionale regeringen via Europese afspraken de verworvenheden van democratie en rechtsstaat ondergraven. Daarom stemde GroenLinks onlangs nog tegen Europol, de Europese politie-in- formatiedienst die door geen enkel parlement gecontroleerd zal kunnen worden. Maar deze kritiek neemt niet weg dat bepaalde nationale be langen alleen dankzij de EU kunnen worden verwezenlijkt. Eén zo'n Nederlands belang is het vergroten van de veiligheid op het Europese continent, of wel de uitbreiding van de EU. De toetreding van Oost-Europe- se landen bevorderen is een zinvoller prioriteit voor Neder land dan de knopentellerij van Zalm, om een aantal redenen: 1Herziening van de contribu tieregeling van de EU zit er voorlopig niet in. Zo'n nieuw Eigen-Middelenbesluit zou ge ratificeerd moeten worden door alle vijftien nationale parlemen ten. Dat is een onbegaanbare weg zolang de race naar de muntunie veel lidstaten tot for se bezuinigingen dwingt. Verla ging van de EU-begroting is evenmin realistisch, gezien.de uitbreidingsplannen. Daarom zal de Nederlandse afdracht voorlopig niet dalen. 2. Dan moet er meer geld terug komen uit Europa, vindt Zalm. Met zijn opportunisme oogst hij echter meer irritatie dan begrip in Brussel. Zo blijft hij bewust blind voor het onevenredig gro te profijt dat Nederland, als ex portland bij uitstek, trekt van de Europese interne markt. Ook rekent hij doodleuk de 3,5 mil jard gulden aan douaneheffin gen, die Nederland jaarlijks na mens de EU int, tot het netto betalersprobleem. Al deze hef fingen als een last voor de Ne derlandse economie beschou wen is absurd, omdat de helft van de invoergoederen meteen weer wordt doorgevoerd naar andere landen. Door te gooche len met cijfers verliest Neder land aan geloofwaardigheid en invloed. 3. Ook als Zalm overtuigend aantoont dat Nederland tekort gedaan wordt, dan nog zullen alle inspanningen Nederland hoogstens een paar honderd miljoen extra subsidie opleve ren. De politieke prijs daarvoor is hoog: de Nederlandse rege ring zal goede maar bescheiden aanzetten tot hervorming, die de Europese Commissie in haar Agenda 2000 heeft voorgesteld, moeten gaan saboteren. Bij voorbeeld het voornemen om de steun uit de structuurfond sen op echte achterstandsre gio's concentreren, mede om fraude beter te kunnen bestrij den. Geen enkele Nederlandse provincie valt in de hoogste achterstandscategorie. Of gaat Zalm Flevoland nog een keer aanmelden als armoedegewest? Minister Van Aartsen frustreert het voorzichtige streven van de Europese Commissie om de landbouwsubsidies meer aan extensieve, minder aan inten sieve bedrijven ten goede te la ten komen, nu hij meer inko menssteun binnen wil halen voor de intensieve Nederlandse landbouw. Dat dient het Neder lands boerenbelang, op korte termijn, maar tegelijk wordt het draagvlak voor de Europese landbouwpolitiek verder onder graven. Steeds luider zal de waag klinken waarom een land bouwbeleid dat intensieve (overproductie stimuleert, en daarmee het milieu verpest, de helft van de Europese begroting mag opslorpen. 4. EU-steun aan de kandidaat lidstaten in Oost-Europa, aan economische ontwikkeling en beter functionerende over heidsinstellingen aldaar, levert Nederland uiteindelijk meer op dan ijveren voor een lagere net to-afdracht. Voor het Neder landse bedrijfsleven ontstaat dan een aantrekkelijker markt in Oost-Europa, met een zeker der investeringsklimaat. Moder nisering van de vervuilende in dustrie en het achtergebleven milieubeleid in Oost-Europa is overduidelijk gunstig voor Ne derland, voor ons milieu én voor onze milieutechnologiebe drijven. Voorts draagt toetre ding tot de 'permanente vredes- zone' van de EU bij tot de poli tieke stabiliteit van de Oost-Eu- ropese landen, en daarmee aan de veiligheid van alle Europea nen. Mits deze stabiliteit niet ondermijnd wordt doordat de toetreding te traag verloopt, te hoge offers vraagt van de bevol kingen van de kandidaat-lidsta ten en te weinig gesteund wordt door de EU. heel wat te bezuinigen in Euro pa. Maar het uitgespaarde geld is hard nodig voor de EU-uit- breiding. Hiervoor maakt Agen da 2000 vooralsnog belachelijk weinig geld vrij: zo'n 6,5 miljard per jaar voor tien kandidaat-lid staten. Alleen al het naar een minimaal aanvaardbaar niveau tillen van het milieubeleid in de Oost-Europese landen kost minstens 260 miljard gulden! Nederland moet kiezen waar aan het voorrang geeft: verla ging van z'n netto-afdracht of meer EU-steun voor Oost-Euro pa. Beide prioriteiten verwezen lijken tegen de gevestigde be langen van andere lidstaten in zal niet lukken. Zalm bepleit de eerste prioriteit, zijn collega Van Mierlo zwabbert nog. Dat Zalm de rekenaars van de politieke partijen een korting op de EU heeft ingefluisterd, moet dan ook niet gezien worden als een reële bezuinigingsoptie, maar als een poging om de netto-be talersobsessie van zijn eigen ministerie voor de komende re geerperiode tot kabinetsbeleid te maken. Daar is Nede noch Europa mee gedif J Tot slot: je kunt je afvra Europarlementariërs, over geld gaat, nog reel spreken hebben. De roj kostenvergoedingen, df le pensioenen, de dure bouw etc. hebben eenf deuk geslagen in de digheid van de Europe; vertegenwoordiging. standen kunnen dan o( luid genoeg aangeklaag den. Maar de Europarif riërs brengen zichzelfn diskrediet, als ze insl van nationale regering! opvolgen. We zijn niets om de bekrompen Haa sie van het nationaal bf,„. te papegaaien. .dei NEL VAN DIJK. 'PeJ daf i.i EUROPARLEMENTARIËR GROi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2