2.000,- JUBILEUM UUORUEEL 40 jaar Ford Rijnland problemen? PARKEER Xenotransplantatie zal menselijk lijden slechts vergroten Eén mega-gebouw voor winkelhart Nieuw-Vennep Kassenbeglazer beklagen zich oi kwaliteit van gla, Aanvalster heeft veel meer op kerfstok Schrijvende lezers Regio Op termijn vervangi korte vlucht door tre Politie jaagt op drugsbaas Wake voor slachtoffer steekpartij JUBILEUM/INRUIL MUNTEN-VOORDEEL VRIJDAG 12 DECEMBER 1997 975 =75 ^elp* cabyvan ruiten De 25-jarige Alphense die ervan wordt verdacht in haar woonplaats op 10 oktober een onderwij zeres van basisschool Sint Bonifacius aan de Rei gerstraat te hebben verwond en 70 gulden te heb ben gestolen, zou zich na die tijd aan meer verge lijkbare feiten hebben schuldig gemaakt. Dat bleek tijdens de zitting bij de Haagse rechtbank. Voor rechter F. Quadekker was dit de reden om de rechtzaak uit te stellen tot 4 maart. De ver dachte liep die bewuste vrijdag de school binnen. Een van de leerkrachten merkte haar op. De vrouw vroeg of er werk voor haar was in de school. Vervolgens verwondde zij de leerkracht door haar te schoppen, te bijten en te slaan. De leerkracht verklaarde dat sommige leerlingen op de school zo bang zijn geworden door het inci- - dent dat ze niet meer durven over te blijven. Zij eiste 300 gulden immateriële schade van de ver dachte. Lint van kerstkramen in Aardam ter aar. Meer dan vijftig kramen staan vanavond tussen vijf en elf uur in Aardam opgesteld. De kramen staan aan het Linden- plein. De Boomgaard en het Vosholplein. Kerstmannen zorgen voor een veilige oversteek tussen de Essenlaan en de Voshol- straat. Om zeven uur begint een lampionnenoptocht bij sport zaal De Wip. De route loopt door Aardam-west en eindigt op het Lindenplein. Koudekerker botst met scooter op auto HAZERSwouDE-RiJNDUKEen 18-jarige man uit Koudekerk aan den Rijn is gisteren gewond geraakt toen hij met zijn scooter tegen de auto van een 21-jarige man uit Hazerswoude-Rijndijk botste. Het ongeluk gebeurde op de parallelweg van de Rijndijk in Ha- zerswoude. De Koudekerker maakte zijn bocht te ruim. Met ver wondingen aan zijn voet is hij overgebracht naar het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp. Het winkelhart van Nieuw-Vennep wordt opgeknapt. Met de bouw van een immens, driehoekig gebouw dat tussen de Schoolstraat en de Hoofd weg-westzijde in komt te liggen, moet het winkelhart vap Nieuw-Vennep op de lange termijn de concurrentie weer aankunnen met omliggende centra als die van Lisse en Hoofddorp. De eerste ontwerpen zijn de brain- storm-fase nog nauwelijks gepaseerd. Zij deden deze week dan ook een flin ke aanslag op het voorstellingsvermo gen van de gemiddelde Nieuw-Venne- per. Maar daar gaat volgens project ontwikkelaar William Proporties snel verandering in komen, want de nieuw bouw moet nog in 1998 gaan begin nen. Aan het einde van het jaar 2000 moet het prestigieuze project klaar zijn. ,,We moeten een inhaalslag ma ken, want zoals het hier nu is kan het echt niet langer. Nieuw-Vennep moet het tweede winkelcentrum van Haar lemmermeer worden", laat wethouder J. de Pont (economische zaken) weten. In de plannen verdwijnt de super markt C-1000 samen met de gebou wen rondom het reeds gesloopte win kelpand Dirk van den Broek. Ook de parkeerplaatsen achter het Venneper hof worden opgeofferd. In het nieuwe gebouw komen in totaal drie passages te lopen. De belangrijkste is de over dekte kromming die om het Venneper hof heen loopt. Verder komt er een diagonale passage vanaf de hoek Schoolstraat/Hoofdweg tot aan de achteringang van het Venneperhof. Er komen roltrappen die de bezoekers toegang geven tot het dak, waar 200 parkeerkplaatsen zijn gepland. De be nedenverdieping is in feite een zich alsmaar voortslingerend lint van win kels. Aan de Schoolstraat wordt daarbij aan een 'lossere' bebouwing gedacht. Het front aan de Hoofdweg-zijde krijgt in de plannen een massief aangezicht. Het gebouw bestaat daar uit drie la gen. Boven de hoofdingang is op de tweede verdieping is ruimte voor de bibliotheek en misschien een centrum voor kunst en cultuur gereserveerd. Daaromheen komen appait s, Op sommige van de schetsei de hoek Schoolstraat/Hoofdv het oog springend torentje ge Architect Hans Kuiper het t beerd rekening te houden m tieme, dorpse karakter van hi centrum. ,,Er komt een gro 1 aan gebouwen, maar ik wil i die Idein te krijgen. Vandaa puntdaken en de vele bakste dus Kuiper, die vindt dat een sche architectuur' het mees Kassenbeglazers klagen over de slechte kwaliteit glas die som mige tuinders momenteel voor hun nieuwe kassen bestellen. De ruiten breken tijdens het in zetten en bezorgen de beglazers vele lelijke snijwonden. Een fiks aantal medewerkers zit thuis met doorgesneden armspieren, handpalmen of met snijwonden aan de polsen. Oorzaak van de brekende rui ten is dat sommige tuinders goedkoop glas hebben besteld. Het gaat om zogenoemd ge trokken glas, dat uit Oost-Euro pa en India komt. De beglazers klagen dat de ruiten vaak afwij kende afmetingen en diktes hebben. Dat geeft spanningen bij het inzetten, zodat de ruit snel knapt. Ze rekenen erop dat minstens drie procent van de getrokken ruiten breken. Ruiten die niet direct bij het inzetten springen, breken later soms spontaan. Dit is in schrille te genstelling tot andere glassoor ten. zoals floatglas. Daarbij breekt zelden een ruit en zijn de afmetingen altijd vo spraak. Bij een vergadering alle Nederlandse begla gesproken dat er iets beuren tegen de slecl teit glas. .„We hebber aan een ultimatum, om geen getrokken gk 1 zetten. Maar dat werk I proberen nu de opdra i bewust te maken van ren van de ruiten", zej Palland uit 's-Grai voorzitter van de Ne Vereniging van Om i mers in de Kas i (NVOK). Palland stelt< men aan de orde ti sprekken met levera i opdrachtgevers, zoals en kassenbouwers. Kassenbeglazers kuni niets aan de problem i Zij worden slechts als bedrijf ingeschakeld o ten in de kasconstruc ten. De ruiten en di i structie zijn door de ti i men met de kassenbo gezocht. De KLM en de Nederlandse Spoorwegen voeren besprekin gen over de gedeeltelijke ver vanging van het vliegtuig door de trein op de wat kortere af standen. Het gaat om vluchten vanaf Schiphol naar bestem mingen op zo'n vijf- tot zeven honderd kilometer afstand. Het project van KLM en NS draagt de naam 'Laagvlieger'. Omdat het nog wel enige tijd zal duren voordat de HSL zijn naam eer aan kan doen, wordt bekeken wat de mogelijkheden op korte termijn zijn. Vervanging zet vo KLM pas zoden aan de Hoge Snelheids Liji 2005 op volle snelheid gië en Frankrijk kan ri eventuele oostelijke v naar Duitsland zal n op zich laten wachi 2005 zal dus slechts percentage van de kunnen worden teruj Pas op de hele lan§ verwacht de KLM ka ten naar Duitsland, Frankrijk volledig uiti regeling te kunnen sch Inbraak in kruisgebouw roelofarendsveenHet kruisgebouw aan de Spoorstraat in Roelofarendsveen is tussen woensdagmiddag en gisterochtend bezocht door inbrekers. Om binnen te kunnen komen, braken ze de achterdeur open. Ook in het pand vernielden ze deuren. Het is nog niet bekend wat ze allemaal hebben meegenomen. Iedere gebruiker van het pand doet afzonderlijk aangifte. Ruim negentig hardrijders op de bon leimüiden/roelofarendsveenBij een snelheidscontrole op de Bur gemeester Bakhuizenlaan in Leimuiden zijn gisteren 89 van de 468 automobilisten op de bon geslingerd. De politie controleer de 's morgens tussen kwart over acht en kwart over negen. Bij een controle tussen half tien en tien uur op het Westeinde in Roelofarendsveen overschreden vier van de 88 passanten de maximum-snelheid van 50 kilometer per uur. De politie van Amsterdam heeft via Interpol een internationaal arrestatiebevel voor de ver meende drugsbaas H.R. uitge vaardigd. Vorige maand zijn al acht verdachten van betrokken heid bij de organisatie van R. aangehouden. De politie ver denkt R. van grootscheepse handel in hard- en softdrugs. Hij zou tot de grote drugsbazen van Nederland behoren. In 1994 ging bij het gerechtshof in Am sterdam een rechtszaak tegen R. onderuit omdat de politie aan vankelijk geen proces-verbaal opmaakte van inkijkoperaties. Hij was toen eerder door de rechtbank in Utrecht veroor deeld tot vijf jaar cel en ander half miljoen gulden boete. De politie voorkwam in september nog een aanslag op R. In Am sterdam werden toen twee Tsjechen en twee Joegoslaven aangehouden die kneedspring- stof en wapens in hun bezit hadden. Opnieuw brand in Nieuw-Vennep nieuw-vennep» anpweest in panden aan de Hoofd weg-westzijde. Donderdag 20 november ging naast de nu brandende panden een super markt van Dirk van den Broek in vlammen op. Door de rook ontwikkeling bij die brand moest de politie veertig omwo nenden evacueren en een win kelcentrum tijdelijk ontruimen. In slooppanden aan de Hoofd weg-westzijde in Nieuw-Ven nep heeft vanmorgen brand ge woed. De brandweer had de brand snel onder controle. Nie mand raakte gewond. Het is voor de tweede keer in ruim drie weken dat er brand is ge- Schiedam» Enige honderden mensen hebben gisteravond in de bin nenstad van Schiedam een wake bijgewoond voor de in het weekein de doodgestoken John Oldham. Onder hen waren burgemeester R. Scheeres en enkele andere leden van het gemeentebestuur. De burge meester noemde eerder de steekpartij een daad van zinloos geweld. De 29-Jarige John Oldham overleed in de nacht van zaterdag op zon dag nadat hij was neergestoken. De verdachten, twee jongemannen van zeventien en achttien jaar, werden zondag opgepakt en hebben inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Roof zou een van hun motieven zijn geweest. foto gpd Minister Borst van volksgezond heid vraagt zich af 'wat het we zenlijk verschil is tussen het opeten van een dier waar door zijn vlees ook een deel van het mijne wordt en het im planteren in mijn lichaam van een deel van dat dier'. Er is na tuurlijk een groot verschil tus sen zich iets afvragen, waarbij men ook werkelijk geïnteres seerd is in een antwoord, of zich iets in het openbaar afvragen met de eigenlijke bedoeling een boodschap over te brengen dat er geen verschil is. De minister is niet tegen xe notransplantatie. Ze juicht we tenschappelijk onderzoek naar het gebruik van dierlijke orga nen voor transplantatie (in mensen) toe. Daarom lijkt het er op dat de minister de vraag naar het verschil tussen eten en transplanteren voor zichzelf al heeft beantwoord. Mevrouw Borst beantwoordt die vraag na tuurlijk vanuit haar medisch- wetenschappelijke achtergrond. De medïsch-wetenschappelijke visie gaat uit van de gedachte dat alle verschijnselen worden teweeggebracht door de werk zaamheid van materie, het le ven (als verschijnsel) zelf inbe grepen. Bijvoorbeeld: ziektever schijnselen komen door slecht werkzame lichaamsdelen; ver vang de lichaamsdelen en het resultaat is gezondheidsveri schijnselen. Er is een andere visie, die tot een geheel ander antwoord leidt. Een visie die even onbe wezen is als de materialistische, maar veel aannemelijker. Vol- lijke harmonie. Stel, er breekt ruzie uit bin nen het Nederlands elftal. Een van de sterspelers gedraagt zich asociaal en wordt vervangen door een enthousiaste sterspe ler van het G-team van de FC Polderboys. Hij mag mee-eten aan dezelfde tafel in hetzelfde Noordwijkse hotel. Maar zal hij met plezier en in harmonie met de ploeg kunnen spelen? Xeno transplantatie is een hiermee vergelijkbare oplossing. Om op de vraag van de mi nister terug te komen: eten van vlees, hoe slecht ook voor het opgegeten dier, kan weinig kwaad omdat het inwonende bewustzijn zich heeft terugge trokken bij het overlijden van het dier. Bij transplantatie wordt dit inwonende bewust zijn gedwongen te functioneren in een voor hem volkomen niet passende (onharmonische en dus ziekmakende) omgeving. Xenotransplantatie heeft de bedoeling om menselijk lijden te verlichten. Vanuit deze ande re levensvisie is te voorspellen dat het resultaat een vergroting van het lijden zal zijn. Ethiek heeft hetzelfde doel. namelijk voorkomen van lijden. Stelen mag niet, want uiteindelijk heeft het een negatief resultaat, zelfs voor de dief. Laten we der halve ook niet stelen van de die ren en laten we alstublieft toch die ethische discussie die de Dierenbescherming voorstaat, voeren. Willem Rijksen, Noordwijk. Minister Borst. gens die andere visie is er na melijk een gigantisch verschil tussen net eten van dierlijk vlees en het implanteren van dierlijke organen. Ter vergelij king: het verschil is nog vele malen groter dan het verschil tussen een slapende peuter in huis, of één die wakker is. Deze visie gaat uit van de ge dachte dat materie slechts werkzaam kan zijn dankzij een daarin werkzame kracht. Met andere woorden: het leven (of het bewustzijn) is geen product van het lichaam, maar alle li chamelijke processen worden gestuurd en veroorzaakt door bewustzijn. Een logische conse quentie van dit uitgangspunt is dat menselijke en dierlijke orga nen kunnen worden be schouwd als levende wezens met een eigen bewustzijn en een eigen karakter. Een mens of een dier is vanuit dit gezichts punt beschouwd een samen werkingsverband van meerdere wezens die zich in die samen werking laten leiden door het meest dominante bewustzijn. Een menselijk hart reageert op menselijke hartstocht; mensen worden niet hartstochtelijk van wege een spontane werkzaam heid van hun hart. Een hongerig gevoel vindt zijn oorzaak in het denken, niet in de maag. Geil heid zit tussen de oren; een prectie wordt niet veroorzaakt door het lichaam zelf maar door het leidende bewustzijn. Dat leidende bewustzijn dwingt die onderliggende hiërarchie van lager ontwikkelde bewustzijnen tot een samenwerking van een bepaalde karakteristiek. Dat kan een gezonde of een ziekmaken de karakteristiek zijn. Een men selijk hart wordt niet spontaan ziek. maar reageert op den duur rebels tegen een niet harmoni sche levensgewoonte met als doel een herstel van de natuur NORMALE PRIJS V.A. 20. Aanbiedingen alleen geldig van 12/12 '97 t/m 31/12 '97 op 200 voorraadauto's LEIDEN: Vijf Meilaan 7A, Tel.: 071 - 581 31 51 U LEIDERDORP: Van der Valk Bouwmanweg 71, Tel.: 071 581 31 11 m NOORDWIJK: Beeklaan 5, Tel.: 071- 581 31 61

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18