m Onrust in Voorschoten over 'drijfzand' Wie nog denkt dat inspraak zin heeft is naïef Leiden Regio Rijkswege leen steun Kamer oor acties MEOB 'Dierencrematorium Stompwijk blijft illegaal verbranden' ethouder Smits trekt (>6-lijst Voorschoten 'Groot tekort aan luxe woningen in Randstad' Touwtrekken om een dakopbouw in Leyhof )AG 12 DECEMBER 1997 CHEF JAN PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF ERNA STRAATSMA. 071 -5356437 ■wonden na botsing brommer en fiets senaar Een 30-jarige bromfietser uit Leiden en een 20-jarige senaarse fietser zijn gisterochtend ernstig gewond geraakt, Ze rond acht uur bij de Maaldrift op elkaar botsten. De poli- ermoedt dat de bromfietser de bocht afsneed. Voorzover be- jliep de bromfietser een gebroken kaak en verwondingen zijn been op. De fietser is met onbekende verwondingen [het AZL gebracht. De politie waagt getuigen van het onge- ichte melden. onifietser gewond in Leiderdorp Q. 0] boorp» Een zwaar gekneusde enkel hield een 16-jarige 'e jj üfiëtsër gisteravond over aan een aanrijding met een auto "anti Ie Simon Smitweg in Leiderdorp. De auto, bestuurd door gesc 54-jarige man uit Roelofarendsveen, wilde rechtsaf het ter- i op, van verpleeghuis Leythenrode oprijden en moest hiervoor uwr ietspad over. Daarbij zag de Vener de bromfietser over het ng i [d. ijk toch versoepeling reisregeling AG/OEGSTGEEST»JAN KUYS Botp iersoneel van het Marine ngstionisc'1 en Optisch Bedrijf BI in Oegstgeest hoeft in inflict met werkgever De niet te rekenen op veel uit de Tweede Kamer, ange ns de volksvertegenwoor- heeft staatssecretaris J. :°nce jch Meijling de voorgeno- ,erhuizing van het bedrijf Den Helder voorzien van dieft nciaal plan met een 'gou- and'. Meijling wil alleen lekijken of hij iets meer lezeggen op het vlak van iregeling. onderwerp kwam giste- lxof" larginaal aan de orde tij de behandeling tfan de siebegroting. De staatsse- herhaalde nog eens dat me regelingen heeft gebo- om de verhuizing van STOMPWIJK DIMITRI WALBEEK Het dierencrematorium in Stompwijk lapt vol gens omwonenden na twintig jaar nog steeds de regels aan zijn laars. Na zessen 's avonds blijven er roetwolken uit de schoorstenen dwarrelen, ter wijl dat na dat tijdstip niet is toegestaan. ,,We zijn bezorgd om onze gezondheid met al die rook. Waarom moet het crematorium zo laat door branden? Zijn er zoveel overleden huisdieren of verbrandt het centrum illegaal dode proefdieren? vroeg omwonende N. Klarenbeek gisteravond aan de Leidschendamse wethouder L. van Ewijk, voorzitter van de Stompwijkse Dorpsraad. Omwonenden klagen al jaren over het crema torium aan de Dr. Van Noortstraat. Twee jaar ge leden moest het centrum een strengere milieu vergunning aanvragen, nadat een dwangsom van 500 gulden was opgelegd wegens stank en rook- overlast. Het dierencrematorium heeft geen roe stemming voor het verbranden van dode proef dieren, maar had daar wel om gevraagd. Leids- chendam vindt echter dat het verbod op creme ren van proefdieren de meeste duidelijkheid biedt aan omwonenden. De buurt vermoedt echter dat het crematorium zich van dat verbod niets aantrekt. „Omwonen den moeten camera's aanschaffen en zelf contro leren", zei M. van Bemmelen, lid van de Dorps raad. Ook vond ze dat Leidschendam zijn ambte naren scherper moet laten controleren. Volgens wethouder Van Ewijk controleert de gemeente elk halfjaar of het crematorium illegaal verbrandt en zijn er tot op heden geen illegale werkzaamheden geconstateerd. In januari is de volgende controle. Omwonenden begrijpen niets van ontbreken hek rond Levensgevaarlijk terrein Oegstgeest naar Den Helder mogelijk te maken. Voorts kon digde hij aan te willen onder zoeken of de effecten van de verplaatsing op een enkel on derdeel nog verder kunnen wor den verzacht. „Veel ruimte zien we niet," zei Gmelich Meijling. „We moeten waken voor een si tuatie waarin de regelingen voor het MEOB in geen enkele ver houding meer staan tot de rege lingen die getroffen zijn voor de vele duizenden andere mede werkers van defensie die ook zijn overgeplaatst. Na aandringen van CDA'er Hillen gaf Meijling prijs eventu eel op het gebied van de reisre geling het personeel nog wat te gemoet te willen komen. Ver moedelijk mogen de pendelen de MEOB'ers iets meer van hun reistijd als werktijd rekenen dan nu is afgesproken. juin mmers een en twee op de 2,N> angslijst van D66 in :hoten hebben stuivertje ield. De huidige wethou- Smits is dit keer de lijst- van de partij. De num- ën van vier jaar geleden, voorzitter Y. Molenkamp, I937M1 op twee. andere zittende raadsle- amen na de verkiezingen eer terug. B. Jagt stopt er- n L. van der Valk heeft m privéredenen laag op laten zetten. De nieuwe !nir aten zijn J. Egberink, die ijk actief is geweest in de en M. Cramwinckel, oud- tter van de plaatselijke (deling. ien de landelijke opinie- jen gaat D66 in Voorscho- vanuit dat er maximaal RÏIEZINGEN 'E^KENTERAAD vier zetels zijn te halen. „Als je optimistisch bent, moet je uit gaan van vier. Maar als je realis tisch bent, worden dat er min der. De landelijke peilingen zijn ook al niet rooskleurig", zegt D66-voorlichter H. Boshouwer Kroet. De partij maakt haar ver kiezingsprogramma in januari bekend. Tijdens de verkiezings campagne opent D66 een Inter net-side waarin informatie wordt verstrekt en waarop Voorschotenaren hun mening kunnen geven. Verontruste ouders in de wijk Noord-Hofland vin den dat de gemeente Voor schoten te weinig doet om te voorkomen dat spelende kinderen in een vervuild stuk 'drijfzand' terecht ko men. Het gevaarlijke ter rein ligt langs het fietspad richting NS-station De Vink, ter hoogte van Het Wedde en is door de ge meente voorzien van een bord met de tekst 'Levens gevaarlijk terrein'. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK De buurtbewoners vinden het vreemd dat het bord melding maakt van een 'levensgevaarlij ke' situatie, maar dat er geen hekken om het terrein staan. Het vervuilde stuk drijfzand ligt vlakbij een wijk waar veel gezin nen met jonge kinderen wonen. Die kinderen spelen regelmatig in de buurt van het terrein. „Zij kunnen niet lezen wat er op het bord staat", aldus één van de verontruste ouders. Er blijken wel hekken om het terrein gestaan te hebben. Tot twee keer toe heeft de gemeente het terrein afgezet. De afraste ring is echter door onbekenden verwijderd. Daarna is het bord geplaatst. Volgens de gemeente is de modderpoel van een halve me ter diep wel gevaarlijk, maar niet zodanig dat kinderen er in vast kunnen komen te zitten, of zelfs verdrinken. „Het is bagger- Maar die zijn beide keren weg- niet standaard klaarliggen", al- slib uit de sloot verderop. De gehaald. En niet door ons", zegt dus de ambtenaar, jeugd heeft er stukken stenen een woordvoerder van de ge- en glas in de bagger gegooid. En meente Voorschoten. „We wil- Het waarschuwingsbord lijkt dat is natuurlijk gevaarlijk. We den eigenlijk een bord plaatsen een paardenmiddel, maar vol- hebben daarom tot tweemaal met 'pas op: glas en steen', gens de zegsman van gemeente toe hekken om de plas gezet, maar dat hebben we natuurlijk is dat nodig, als wapen tegen vandalen. „Het is heel verve- er uit is getrokken, verspreidt de lend. Maar we moeten nou een- gemeente het slib in de lente maal waarschuwen voor deze over de grasvelden langs het vorm van vandalisme." Volgens fietspad. Zolang zal ook het de woordvoerder blijft het bag- waarschuwingsbord blijven gerslib nog de hele winter liggen staan. Als het tenminste niet langs het fietspad. Als dè vocht wordt weggehaald. WASSENAAR ERNA STRAATSMA „In de Randstad is een groot te kort aan luxe woningen, voor de huisvesting van nationaal en in ternationaal topmanagement." Dat zei P. Hueber, directeur van de Haagse projectontwikke lingsmaatschappij Dennendael Groep, gisteren bij het begin van de bouw van ruim dertig villa's in Park Beukendael in Wassenaar. De villa's worden gebouwd op de plaats van de voormalige Ursula-kliniek. De verkoop van de Wasse- naarse villa's, in prijs variërend van 1 tot 2 miljoen gulden, ging zo snel dat de Dennendael Groep een onderzoek heeft la ten houden naar de vraag naar dit soort huizen. Daaruit blijkt dat de vraag naar woningen in de prijsklasse tussen 1 en 1,5 miljoen gulden bijna vier keer zo groot is als het aanbod. De tekorten doen zich voor in zo wel de grote steden als in de be kende villadorpen als Wasse naar en Bloemendaal. Volgens de Dennendael-di- recteur zou de overheid nieuwe bouwlocaties beschikbaar moe ten stellen voor de bouw van villa's in Wassenaar (in het ge bied dat aansluit in de richting Valkenburg), Leiden (ten wes ten, richting Noordwijk) en Kat wijk. Volgens Hueber hebben zich de afgelopen tijd verschil lende 'toonaangevende bedrij ven' in de Randstad gevestigd, die de druk op de luxe woning markt hebben vergroot. Rijksweg 4 telt nu nog vier rijstroken. Rijkswaterstaat l o» uil er zes van maken en over een poosje zelfs acht. De smaar uitdijende A4 drijft een wig tussen twee wijken ia Leiderdorp én tussen burgers en overheid. Ook onderling kunnen de overheden het maar niet met elkaar eens worden. Zelfs leden van één en dezelfde otij houden er compleet tegengestelde opvattingen op ia. De miljardenoperatie grijpt diep in. In de levens, orlemonnees, woonomgeving en de denkwereld van londerden mensen in de Leidse regio. In de serie 'Van rijkswege' wordt het asfalt gelaten voor wat het is en ui de lezer een kijkje achter de (geluids)schermen. indaag deel 9. Waarom het inspraak- en overlegcircus g| om des keizers baard is. plicht is, anders was rijksweg 4 al jaren eerder acht rijstroken breed geweest en zoefde de HSL al lang door het Groene Hart. Zo ongeveer moet de indruk zijn die rijkswaterstaat op het pubjiek maakt. Leiderdorper D. MacGillavry, voormalig be stuurder van de Belangenvere niging A4/HSL gaat een stap verder. Het is volgens hem meer dan een algemene indruk. „Het is gewoon de werkelijkheid dat rijkswaterstaat bouwt wat hij zelf wil." Begin 1996 legde MacGillavry en zijn collega's van het Plat form Hogesnelheidslijn beslag op notulen van een geheime bespreking van enige kopstuk ken van rijkswaterstaat. De stukken vormden het onomsto telijke bewijs dat de inspraak over het traject van de HSL één grote farce was geweest. De overheid had nooit serieus overwogen de trein over be staand spoor te laten rijden. Welke bezwaren of alternatie ven de inspraakprocedure ook zou opleveren; het Groene Hart moest en zou in het traject wor den opgenomen. Bewijzen kan hij het niet maar de Leiderdorper, die aspiraties heeft om-gemeenteraadslid te worden voor GroenLinks, weet zeker dat ook het overleg- en in spraakcircus rondom de A4- plannen 'om des keizers baard' is. „Kijk maar naar de resultaten die overleg met rijkswaterstaat oplevert. Er zijn twee mogelijk heden: of je wint als actiegroep helemaal niets, of je krijgt iets waarom je totaal niet hebt ge vraagd, zoals een tunnel van 800 miljoen door het Groene Hart." De bevolking en de meest uit eenlopende organisaties - van milieuclubs tot ANWB - vroe gen massaal om een traject over bestaand spoor. MacGillavry: „Maar wat kregen ze? Een poli tiek glijmiddel waarmee de Tweede Kamer-is tevredenge steld. En voor Leiderdorp geldt iets dergelijks. Iedereen wil een lange, verdiepte en deels over dekte tunnel. De gemeente krijgt zelfs geld van rijkswater staat om daarvoor plannen te laten ontwikkelen. Maar moet je nu zien wat voor gedrocht er op de tekentafel ligt. En die troep wordt dan ook nog met verve verdedigd! Je moet wel erg naïef zijn om dan nog te denken dat LEIDERDORP ARJAN VAN DUK Het was een drukke bedoe ning gisteravond op de zitting van de commissie beroep- en bezwaarschriften in het Lei- derdorpse gemeentehuis. In het midden aan een lange tafel zat M. Lemmens, bewoner van de Leyhof, geflankeerd door zijn advocaat, L. de Milliano. Lemmens had bezwaar ge maakt tegen de weigering van de gemeente om hem een ver gunning voor een dakopbouw te verlenen. De rest van de stoelen werd bezet door een tiental buren van Lemmens, die het roerend met het ge meentelijk 'nee' eens zijn. Lemmens meende, op grond van een gesprek met een ambtenaar, dat het met de bouwvergunning wel snor zat. Als de. bouwaanvraag maar zou passen binnen de marges van de plannen voor de Leyhof, zou het allemaal dik in orde komen. Dacht Lemmens. Om te weten wat de marges precies waren, kreeg hij een zogenaamd 'concept uitwer kingsvoorschrift' mee naar huis, waarin globaal stond ver meld hoe hoog, lang en breed de opbouw mocht worden. „Een burger klopt dus aan bij de gemeente en vraagt wat hij wel en wat hij niet mag bouwen. Hij krijgt een papier mee naar huis en gaat daar mee aan de slag. Maar uitein delijk krijgt hij toch 'nee' te horen. Zo ga je niet met je burgers om. En als de ge meente bij haar weigering blijft, zou ze mijn cliënt op z'n minst een schadevergoeding moeten aanbieden", vond De Milliano. Juriste A. van Leeuwen, die de gemeente vertegenwoor digde, had een andere me ning. Volgens haar had het ge sprek met de ambtenaar slechts een 'informerend ka rakter' en was het concept la ter 'verfijnd', waardoor de op bouw ook niet meer binnen de marges bleef. Bovendien zou de opbouw de architectuur van de Leyhof ernstig aantas ten, zo betoogde Van Leeu wen. Tien hoofden knikten daar op heftig van 'ja', waarna een buurman van Lemmens het woord nam. „Die vergunning moet worden geweigerd, an ders vrezen wij een grote pre cedentwerking. Lemmens heeft simpelweg een te klein huis gekocht, maar daarvan willen wij niet de dupe wor den. Dat zou wel erg sneu zijn." Aan de commissie is nu te bepalen wiens partij ze kiest. Rond eind januari brengt ze advies uit aan de gemeente, die vervolgens de knoop door hakt en beslist over de dakop bouw en het eventueel toe kennen van een schadever goeding aan Lemmens. Aan hoorzittingen en informatieavonden over de A4 ontbreekt het al jaren niet. Maar volgens D. MacGillavry brengt al die inspraak rijkswaterstaat niet af van de ingeslagen koers. foto loekzuyderduin Auto rijdt door na aanrijding inspraak zin heeft. Waarom mensen als ik er dan toch mee doorgaan? Noem het een afwij king. Het zal wel een genen- kwestie zijn." Dat moet dan ook gelden voor J. Tieken van de Belangenvereni ging A4/HSL, de Leiderdorpse WD-wethouder C. Huigen, de Leidse Rhijnvreugd-bewoner G. van Diemen. het echtpaar Tes- selhoff van de Leiderdofpse Margrietstraat, de bewoners en ondernemers in de Bospolder enzovoorts, enzovoorts. Allen vechten zij in de frontlinie tegen rijkswaterstaat die de te verbre den A4 zo door Leiderdorp wil laten lopen dat deze gemeente 'naar de filistijnen gaat'. Ze hebben zich ook allemaal voorgenomen hiermee door te gaan tot de laatste snik. Maar ze hebben zich ook allemaal al eens laten ontvallen dat overleg met rijkswaterstaat - via in spraakprocedures, hoorzittin gen, informatie-avonden of an derszins - net zulk onbegonnen werk is als oorwarmers verko pen in de Sahara. Wat ze zoal zeggen over rijks waterstaat? Dat het een staat in een staat is. Dat ze de project leiders qua argumenten al lang hebben verslagen maar dat in discussies met hen argumenten van generlei waarde zijn. En dat ze het gevoel hebben in de ma ling te worden genomen. MacGillavry voegt daar nog aan toe dat hij die het opneemt te gen rijkswaterstaat, in feite de strijd aanbindt met 'de grote jongens van het bedrijfsleven'. „Die willen tunnels boren in het Groene Hart en die vinden dat er niet 150 miljoen gulden extra op tafel moet komen voor de beste inpassing van de A4 door Leiderdorp, maar dat dat geld beter aan wat anders kan wor den besteed." Een onbekende automobilist is gisterochtend doorgereden na dat hij in Oegstgeest een 40-ja- rige fietser had aangereden. De fietser, een Katwijker, reed over de Irislaan. Bij de kruising met" de Clematislaan werd hij van achteren aangereden door de auto. De Katwijker viel, maar raakte niet gewond. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17