Speelterrein Du Rieustraat wijkt niet voor woningen Een mstieke kinderboerderij aan de Besjeslaan Personeelsbeleid Luba in de prijzen LEIDEN v 14 il verder Goed Zo' met werk Leiden Regio edf; l/looi Zo, JAG 12 DECEMBER 1997 CHEF JAN PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. ZUID MEERBURGVoor kinderen van 5-12 jaar is op maandag 22 decem ber in buurthuis Matilo een muziektheater. De voorstelling Winipa- winimoe is van 14.00-15.30 uur en toegang kost 2,50 gulden. Het buurthuis is te vinden aan de Zaanstraat, op nummer 126. BOS- EN GASTHUISOp maandag 22 december is de Vijf-Meihal voor de voetballende jeugd. Van 9.30 tot 12.30 uur zijn kinderen van 6-9 jaar aan de beurt, 's middags (13.00-16.30 uur) kunnen kinderen tot veertien jaar hun voetbalkunsten vertonen. De inschrijving ge schiedt per team en bedraagt 15 gulden. Voor inlichtingen en in schrijving: 5766531. BOS- EN GASTHUISIn buurthuis Vogelvlucht kunnen kinderen op 24 december kerststukjes maken. De 6-12-jarigen zijn vanaf half drie 's middags welkom op Boshuizerlaan 5. NOORD MEREN WIJ KB ibliotheek Merenwijk doet afgeschreven boeken in de verkoop. Voor een prijs tot 2,50 gulden per stuk zijn jeugdboeken, romans en informatieve uitgaven te koop. De verkoop is in de pe riode van 22 december tot 3 jqnuari tijdens openingstijden van de bibliotheek. MIDDEN PI ETERSWIJ KArs Aemula Naturae begint in het nieuwe jaar met een cursus tekenen voor jongeren. Op twaalf vrijdagen in januari wordt geoefend in het gebruik van verschillende technieken. Tekenen met potlood, pen, penseel, verf en inkt passeren onder meer de re vue. De cursus, die openstaat voor jongeren van dertien tot zestien jaar, start op vrijdag 9 januari. Voor informatie en inschrijving is mevrouw Bergman elke maandag en donderdag van 10-12.00 uur bereikbaar onder het nummer 5140784. Alleen bij voldoende aan meldingen gaat de cursus door. PANCRASIn het wandelcafé Leiden vertellen Gerard Ticheler en Ne- lia Musters vanavond over hun tocht van Enschede naar Santiago de Compostela. Het Alphense duo legde de wandeltocht in twee etappes af. In 1994 kwamen ze vanuit Twente tot aan voet van de Pyreneeën, een jaar later volgde het laatste stuk door Spanje. Aan de hand van een diaserie vertellen ze hun (wandel)verhalen. Het wandelcafé is in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. Het café gaat om 20.00 uur open. De toegang is drie gulden. BINNENSTADOnder het motto 'Kun je zingen, zing dan mee' houdt het Leidse Volkshuis op zondag 14 december een liedjesnamiddag. Onder het genot van glühwein en warme chocolademelk worden vanaf vijf uur winterliederen ten gehore gebracht. Marja Gouds waard verzorgt op de piano de muzikale begeleiding. Voor iedere deelnemer ligt een liedboek klaar. Voor de activiteit wordt een bij drage van 7,50 gulden gevraagd. Het Leidse Volkshuis is te vinden aan de Apothekersdijk 33a. DE WAARDZondag 14 december houdt drum bugle corps Con Fuoco een rommelmarkt. Het clubhuis aan de J.C. de Rijpstraat 23 gaat om 10.00 open. Vier uur lang heeft iedereen de mogelijkheid 'rommel' te slijten of te kopen. BINNENSTADWegens grote belangstelling biedt het Leidse Volks huis voor het nieuwe jaar opnieuw een gevarieerd pakket compu tercursussen aan. In schrijven en informatie bij het Leidse Volks huis, telefoon 5149180. WEST MORSDe gemeente begint in het gebied rond de Cruquiuslaan, Muiderkring en Jan Luijkenlaan met het verbeteren van toegangen, vernieuwen van fietsenstallingen en het snoeien van het groen. De herinrichting gebeurt in het kader van buurtpreventie. STEVENSHOFIn januari wordt een nieuwe groep Moeders Buurten in de Stevenshof opgericht. Het initiatief is voor moeders met kin deren tussen de 0 en 5 jaar,' die met andere moeders willen praten "over opvoeding. Ingrid Stegeman (5312651) is de contactvrouw. Luba Uitzendbureau uit Leiden is gisteren in de prijzen gevallen tijdens de finale voor het 'snelstgroeiende middenbe drijf'. Luba kreeg een extra prijs voor personeelsbeleid. Direc teur R. Mantel kon een bronzen beeld in ontvangst nemen in de vorm van een (snel groeiend) blad, bloemen en een certifi caat. Luba, dat dertig vestigingen heeft in Noord- en Zuid-Hol land en Friesland, ontving die onderscheiding vanwege de klantgerichtheid van het perso neel en de grote verantwoorde lijkheid die werknemers hebben in de verschillende vestigingen. De hoofdprijs ging naar Pro- pago Software Caesar Groep uit Nieuwegein. Een tweede extra prijs voor innovatie viel ten deel aan Den Haag Media Groep uit Rijswijk. De wedstrijd was georgani seerd door het Financieel advi serend magazine Rendement in samenwerking met ABN-AM- RO, Coopers Lybrand en de NMAX. Met hun initiatief wil den de organisatoren het be lang onderstrepen van snel groeiende middelgrote onder nemingen. Deze bedrijven staan normaliter in de schaduw van beursgenoteerde onderne mingen, -maar zijn volgens de jury 'van evengroot belang voor werkgelegenheid, innovatie en economische groei'. De winnaars werden gisteren bekendgemaakt op de beurs- vloer in Amsterdam. GROENOORDHALLEN ZONDAG ^\PEC-^/VV^E|: DE GEZELLIGSTE ROWMELMAREfT MN NEDERLAND L— is ill jnderkoppies' maakt nieuwe start Vijftig kinderen maken morgen in buurthuis Vogelvlucht K Boshuizerkade ontwerpen voor kleurige stoeptegels. Om 10 uur worden de ontwerpen aan wethouder Jan Laurier beheer) overhandigd. De tekenactie wordt gehouden in het van het project 'Kinderkoppies.' In mei werd met het pro- begonnen, maar door ziekte van de kunstenaar Patrick Per- u die 'Kinderkoppies' begeleidt, beleeft het project morgen nieuwe start. hilderproject met vluchtelingen M. bij di rheol o -Vel dt' In het kader van Leiden Cultuurstad '97 heeft een aantal Jse jongeren samen met jonge vluchtelingen zes schilderijen aakt. De ontwerpen zijn tentoongesteld in buurthuis de crat aan de Middelstegracht. Volgende week woensdag om uur wordt het winnende schilderij onthuld. Dat ontwerp geschilderd op een houten bill-board van 2x4 meter. Deze Idering wordt opgehangen aan de buitenmuur van Flet een huis voor asielzoekers, aan de Middelstegracht. Oil endit rj( ^ens 2 n' nil ip, ipd isr,1 iaden juni 1998 loopt in Leiden riejarige project 'Mooi Zo, Zo' af, dat in het leven is ien om de leefbaarheid in te bevorderen. Mooi Zo, Zo heeft onder meer ge- n bij het organiseren van feesten en bij het schoon- n en opfleuren van wijken, litiatiefnemers willen met verk doorgaan, maar daar- is geld nodig. Gistermor- ichtte Mooi Zo, Goed Zo ut. en de noodzaak van zijn uitgebreid toe in de stil- t dat wethouder Pex Lan- irg (D66/welzijn) spon de geldkraan zou open- ;n, zodat het project vanaf in staartje krijgt, igenberg wil best de hei hand bieden, maar be- als enige: „Wij willen lege ons steentje bijdra- laar we willen hier niet al- voor opdraaien. Samen iejanderen willen we Mooi Zo helpen. Hoewel we den ook al de Leidse Wel- rganisatie, Milieubeheer .ïurtverenigingen hebben, Mooi Zo, Goed Zo zijn Ie de afgelopen tweeënhalf evvezen. Het vult de gaten waar andere instanties die laten liggen. Daar waar ech te problemen zijn, worden door toedoen van Mooi Zo, Goed Zo de soms strijdende partijen na der tot elkaar gebracht." „De resultaten van Mooi Zo, Goed Zo zijn bijzonder goed te noemen", zegt Iris de Ruiter, woordvoerster van het project. „Wij kennen de weg in het ambtelijke circuit, waardoor wij de meeste bewoners die in hun buurt een leuk initiatief nemen kunnen helpen. Jaarlijks krijgen wij zo'n dertig aanvragen bin nen, waarvan er slechts vijf niet kunnen worden gehonoreerd." Piet Biegstraaten, lid van de stuurgroep van Mooi Zo, Goed Zo: „Een vrijwilligersorganisatie als de onze heeft é^n professio nele kracht nodig en een adres en telefoonnummer waarop we op werkdagen te bereiken zijn. Dat kost geld." Mooi Zo, Goed Zo heeft be drijven benaderd met het ver zoek om (financiële) middelen. Dit verzoek is door een aantal bedrijven inmiddels gehono reerd. Wethouder Langenberg heeft van Mooi Zo, Goed Zo een notitie ïn ontvangst genomen waarin de plussen van het pro ject uitgebreid staan beschre ven. Jeroen Birnie van de Actiegroep Speelruimte kan met alle kinderen in de buurt opgelucht ademhalen: het speelterrein in de Burgemeesterswijk gaat niet verloren. foto dick hogewoning Het speelterrein bij de gymzaal tussen de Du Rieustraat en de De Mey van Streefkerkstraat blijft behouden en wordt mogelijk groter. Aan de kant van de Du Rieustraat komen vier woningen in plaats van de zeven waarvan in ontwerp-bestemmingsplan 'Burgemeesters- en Professo- renwijk' sprake is. Dit tot opluchting van de buurtbewo ners, die bang waren dat de enige speelplek in de Burge meesterswijk zou verdwijnen. LEIDEN PETER BLOK Het was gisteravond tijdens de vergadering van de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening al snel duidelijk dat de speelplek aan de Du Rieustraat niet verloren zou gaan. De buurtbewoners G. Land heer (voorzitter van de Vereni ging Professorenwijk/Burge- meesterswijk), K. Lambers (voorzitter van de Bewonersver eniging De Burge(r)meester) en J. Birnie (woordvoerder van de Actiegroep Speelruimte) hiel den een vurig betoog voor be houd van het terreintje. En het bleek ook dat geen enkel raads commissielid de speelplek uit het straatbeeld wilde hebben. Emma, één van de ruim hon derd regelmatig in de Du Rieu straat spelende kinderen, over handigde wethouder T. van Rij felgroene briefjes met de tekst 'Wij zijn voor behoud van speel ruimte in onze buurt'. Precies 389 buurtbewoners, onder wie 165 kinderen, hadden positief gereageerd op de oproep van de Actiegroep Speelruimte en hun antwoordstrookje aan de op de vergadering aanwezige buurt bewoners meegegeven. Van Rij had de kwestie in het college besproken en was tot de conclusie gekomen dat de enige speelplaats voor basisschoolkin deren in de Burgemeesterswijk om meerdere redenen niet vol ledig kon wijken voor woning bouw. Hoe de woningbouw er in de toekomst uit gaat zien, is nog niet bekend. C. Vergeer (SP) zei dat aan de Du Rieustraat een plaats ingeruimd moet wor den voor 'sociale woningbouw'. G. van den Berg (CDA) betoog de dat de gemeente in plaats van woningen serieus moest overwegen een opvangruimte voor de jeugd neer te zetten: „In de Burgemeesterswijk wonen veel tweeverdieners met kinde ren. Een opvangruimte kan in deze wijk een belangrijke func tie vervullen. Misschien is de gymzaal hiervoor wel te gebrui ken. Het moet hoe dan ook een speels karakter krijgen. Hoe dit voorstel moet worden gefinan cierd en hoe er concreet invul ling aan kan worden gegeven, daar ben ik op dit moment nog niet uit.". Van Rij noemde het idee van G. van den Berg origineel en zei het 'in zijn achterhoofd te hou den'. Hij merkte daarbij wel op dat het voor de gemeente finan cieel niet aantrekkelijk zou zijn. Door de boiiw in de Du Rieu straat van zeven naar vier wo ningen terug te brengen, loopt de gemeente al behoorlijk veel geld mis. Monumentale Annahoeve wordt eindelijk gerestaureerd P. Ramaker voert de schapen rond de Annahoeve aan de Besjeslaan. Als het aan de Leidenaar ligt, wordt het monumentale pand een kinderboerderij. „Hier heb ik jaren op gewacht en voor geknokt. Eindelijk is er licht aan het eind van de tunnel." foto henk bouwman gaal. Tantje Mientje Verdegaal, de vrouw door wie Ramaker is groot gebracht, verkocht het pand in 1983 aan de gemeente maar Rama ker bleef verknocht aan de boerde rij. Nu de sloopplannen definitief tot het verleden behoren, over weegt hij om er samen met zijn vrouw te gaan wonen, als de ge meente toestemming geeft. Voorlopig heeft Jrij plannen genoeg met het pand. „Er moet een kinder boerderij komen", weet Ramaker die al jarenlang mensen uit de wij de omgeving op de Annahoeve ont vangt. „Iedereen is hier welkom. Er komen al veel bejaarden uit Room- burgh, kinderen uit het opvangs- centrum en mensen die 'gewoon' brood of groente voor de dieren meenemen." Want Ramaker mag dan denken aan een kinderboerderij, zijn 'veestapel' is al indrukwekkend. Pauwen, pekingeenden, konijnen, parelhoenders, kippen, schapen en een hangbuikzwijn dartelen al rond op de Annahoeve. Om van toren valken, uilen, spechten en lepelaars maar niet te spreken. Daarnaast is er voor Ramaker's boomgaard belangstelling van de Landbouwuniversiteit Wageningen. „Er staan hier pruimenbomen die elders in Nederland niet meer voor komen", weet Ramaker. „Wagenin gen wil graag stekjes omdat er in Nederland alleen nog maar bomen zijn met korte stammen. Dat plukt namelijk makkelijker. Maar de bo men in mijn boomgaard hebben al lemaal nog een lange stam, uniek." Ook staan er op de grond rond de Annahoeve elzen, wilgen en een grote kastanjeboom. Aan het begin van de jaren negentig was er zelfs sprake van dat die kastanjeboom niet mocht worden gekapt maar de boerderij wèl op de nominatie stond om te worden gesloopt. „Een bezopen situatie natuurlijk", aldus Ramaker, „te gek voorwoorden. Een boom op een soort monumen tenlijst en een historisch pand te gen de vlakte. Wie snapt dat nou?" Gelukkig voor hem is het zover niet gekomen. Als het aan Ramaker ligt, begint hij morgen al met de trans formatie tot kinderboerderij. „Hier heb ik jaren op gewacht en voor geknokt. Eindelijk is er licht aan het eind van de tunnel. Ik ben gelukkig." In 1992 was er nog sprake van sloop, maar anno 1997 is de An nahoeve van de ondergang gered. Het monumentale pand aan het' eind van de Besjeslaan in Leiden, in het bezit van de gemeente, wordt gerestaureerd en als het aan be heerder P. Ramaker ligt, komt er een kinderboerderij. Ramaker heeft jarenlang gevochten voor de toekomst van de boerderij. Alles had te maken met de. bouw plannen van de gemeente in de Roomburger- ofMeerburger Pol der, het gebied omgeven door de A4, spoorlijn Leiden-Utrecht, Rijn en Schiekanaal en Oude Rijn. Er komen in deze uithoek van Leiden in ieder geval 1020 nieuwe wonin gen. Eind 1998 moet de bouw be ginnen, in 2002 moeten de laatste huizen worden opgeleverd. De Annahoeve blijft echter behou den, tot opluchting van Ramaker en J. Flippo, secretaris van de Stich ting Meerburg. In 1992 stonden de zaken er minder florissant voor. Toen was er sprake van het plan- Hoogstad dat voorzag in grootscha lige bebouwing van de polder. „Maar dat is gelukkig niet doorge gaan", aldus J. Flippo. „Het leek er op dat er hier een soort Maasvlakte kwam. Grote stukken land opspui ten met zand en hup, bouwen maar." Niet dat de stichting helemaal te gen bebouwing is. Integendeel, als de waardevolle elementen in het gebied maar ongeschonden blijven. En dat is prima gelukt, laat Flippo weten. De Annahoeve blijft met bij behorende windsingel en boom gaard in volle glorie bestaan en wordt door de gemeente zelfs opgeknapt. Volgend jaar al moet met de restau ratie worden begonnen. Dat is geen moment te vroeg want momenteel is het pand niet eens op gas, water en licht aangesloten. Dat weerhoudt Peter Ra maker er niet van dagelijks aan de Besjeslaan aanwe zig te zijn. Hij heeft iets met de Annahoeve die on geveer 150 jaar in het bezit was van de familie Verde-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15