eiden Regio urgemeesterswijk ok tegen fietsbrug Ouderen enthousiast over 'eigen' ontmoetingsplek 'De jeugd moet gaan vliegeren' oringen Noorderstraat everen alleen zand op Iedereen moet de boom voor zijn deur verlichten 'Vergeten' Rhijnvreugd verdeeld over toekomst Peter Heukels (LWG/De Groenen): Jongeren moeten maar gaan vliegeren, in plaats van met ronkende brommers rond te hangen bij een ontmoetings plaats in park Roomburg. Die opvallende suggestie deed gisteravond P. Heukels van LWG/De Groenen in de commissie ruimtelijke orde ning. Ook CDA'er R. Breedveld toonde zich tegenstander van de hangplek in het park. Veel bewoners van de Bur gemeesters- en Professoren- wijk moeten niets hebben van de hangplek in het park. Dat zou maar overlast geven. Vol gens wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) hoeven zij daar geen zorgen over te hebben. De dichtstbij zijnde huizen zijn nog hon derd meter van de ontmoe tingsplaats verwijderd. Heukels nam de argumen ten van de bewoners tegen de hangplek volledig over. Jonge ren bij zo'n hangplek geven maar overlast. „Ze gebruiken geweld, vernielen dingen, ge bruiken softdrugs en racen met brommers. Doe dat nou niet. Hou park Roomburg groen en rustig. En probeer de jeugd te dwingen milieuvrien delijk te recreëren." Een weinig gezellige opvat ting, vond P. Duyvensz van GroenLinks. Bij milieuvriende lijk recreërende jongeren kon hij zich weinig voorstellen. „Wat moeten ze dan gaan doen", vroeg hij. „Dat zei ik al: vliegeren", antwoordde Heu kels. CDA'er Breedveld vroeg de wethouder alsnog af te zien van de ontmoetingsplaats voor jongeren. „Onder het motto: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald." Van Rij voelde daar niets voor. „Het is een kleinschalige voorziening, ver weg van de woonbebou wing, die weer weggaat als blijkt dat 'ie niet functioneert. We proberen jongeren een ei gen plekje te laten vinden zon der dat ze anderen hinderen", zei de wethouder. IJDAG 12 DECEMBER 1997 pt jan preenen, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Drijfzand Sê -y Bewoners van I Noord-Hofland vin den dat Voorschoten te weinig bescherming biedt tegen een stuk drijfzand. Suikerwater /i q Suikerwater blijkt I 2/ een gouden greep te zijn als een drugsgebrui ker een overdosis heeft genomen. Verbreding A4 zorgt voor tweespalt „Bij de gemeente weten ze niet eens waar Rhijnvreugd ligt. "Waar woont u in 's hemels naam?' vragen ze als je ze op belt." Dat zei een bewoner van de straat Rhijnvreugd gisteren tijdens een informatieavond, in buurthuis Matilo aan de Zaan- straat, over de verbreding van de A4. Rhijnvreugd ligt in de ui terste zuidoost-hoek van Leiden en op 25 meter van de nieuwe ligging van de snelweg. De zes huisjes worden soms inderdaad vergeten. Door rijks waterstaat bijvoorbeeld, die ver gat de nieuwsbrieven te verzen den die de bewoners moeten informeren over de A4-verbre- ding. Projecüeider van de Sluis noemde het 'onzorgvuldig' en beloofde beterschap. Bij de be- wonersbrieven was ook al 'iets misgegaan in de bezorging'. Woensdagmiddag ontdekte Liemburg van de Dienst Bou wen en Wonen dat de bewoners van Rhijnvreugd nog geen uit nodiging hadden voor de infor matieavond, één dag later. Liemberg bood zijn excuses aan. Desondanks waren alle be trokkenen aanwezig, om te ver tellen over hun problemen met de verbouwing. Het is niet alleen de rijksweg die dichterbij komt. De verbou wing zal zo'n drie jaar in beslag nemen: heimachines en vracht wagens zorgen al die tijd voor flinke overlast. De bewoners van Rhijnvreugd, en die van het nabijgelegen blok aan de Hoge Rijndijk, staan voor een moeilijk dilemma. Als ze willen verhui zen zal de overheid een andere woonplek zoeken en de oude huizen opkopen. Als ze beslui ten om te blijven, kunnen ze maatregelen eisen om de bouw- overlast te beperken. Die maat regelen zijn duur, net als het opkopen van de woningen. Rijkswaterstaat ziet daarom graag dat de bewoners geza menlijk een keus maken. Pro jectleider Hans van de Sluis: „Als jullie een bepaalde voor keur hebben, wil ik mijn best doen om het die richting uit te duwen." Dat kan nog een aardige klus worden. Toen Van de Sluis gis teravond eens voorzichtig polste, bleek er grote verdeeld heid te zijn. Bij de zes bewoners van Rhijnvreugd staakten de stemmen: drie willen blijven wonen, drie willen vertrekken en hun huis verkopen. Bewoner Van Diemen: „Dat doet Rhijn vreugd in tweeën splitsen. Dat is jammer, ik denk dat sommi gen de ernst van de situatie niet inzien." Zijn buurvrouw zal het een zorg zijn. De 93-jarige mevrouw Van der Heide meldde liever in het huis te blijven dat zij al bij na een halve eeuw bewoont. Liemberg adviseerde de bewo ners om tot consensus te ko men. Als u een gezamenlijk vi sie heeft, staat u sterker in het overleg. U moet daarover met elkaar in gesprek komen." Wat er gebeurt als de bewoners het niet eens worden, zeiden Liem berg en Van de Sluis niet te we ten. ursussen voor ■plussers studeren als je 50-plus t dat kan aan de Leidse uni citeit waar sinds 1994 "ussen Hoger Onderwijs cr Ouderen - HOVO worden even. De nieuwe HOVO-cur- Jsen beginnen in februari en tot mei. te colleges worden gegeven i oud-docenten van de uni citeit. De cursussen gaan lr; drugsgebruik en -versla- racisme en anti-semititis- Nederlandse letterkunde "de Gouden Eeuw, Indisch- derlandse letterkunde en 'documenten, expressionis- e ln de moderne Duitse letter de, muziekgeschiedenis en "enkunde. Verder zijn er colleges over de '"els van het Christendom, ergenetica, de islam, arbeids- ^btenarenrecht en over Ja- nse tuinarchitectuur. De col- genetica en islam zijn in- dels vol, maar de andere lan nog open voor inschrij- Meer informatie: telefoon 5277299, maandag tot en 'donderdag 10.00-13.00 uur. Huiskamerproject in Morschwijk leiden gerry van bakel De huiskamer die sector wijkbe heer ter beschikking heeft ge steld als ontmoetingsplek voor ouderen in de Morschwijk, is het uitje van de week. „Het is net of je hier op vakantie bent. Het is zo gezellig met die dieren voor de deur en we worden goed verzorgd door mevrouw De Ruiter." De twee 75-jarigen, mevrouw Schroef en mevrouw Keijzer, aanwezig bij de officiële opening, zijn het roerend met elkaar eens. Ook mevrouw Noorlander komt er graag. „Je gaat ergens niet zo gauw alleen op af, maai' ik heb wel contacten nodig. En hier komen allemaal oudere mensen die ook al wat achter de rug hebben." Mevrouw Smits-Pouw komt vooral voor het praten over vroeger: „Ik houd er wel van om oude koei en uit de sloot te halen." Jeannet de Ruiter van Stich ting Dienstverlening is de initia tiefneemster van deze huiska mer. „Ik ving signalen op tij dens mijn werk in de wijk, dat ouderen behoefte hebben aan een ruimte waar ze elkaar kun nen ontmoeten. Om wat te pra ten, eventueel eens een spelletje te doen of wat te knutselen. Maar ze stappen niet zo gauw het buurthuis binnnen. Wel kwamen ze soms bij sector wijkbeheer aanlopen met vra gen over het groen in de wijk of een losliggende tegel. Dus het leek een goed idee om hier iets te beginnen." De ontmoetingsplek voor be jaarden is elke donderdag van negen tot vier open in het ge bouw van de sector wijkbeheer aan de Lage Morsweg 102. Wijk beheer hoopt op die manier ook wat meer contact te krijgen met de ouderen in de buurt. Om te horen wat hun ideeën en wen sen zijn op het gebied van bo men en struiken in de wijk, ve gen, onderhoud aan de straten en natuurlijk het beheer van de dierenweide. Want vanuit de huiskamer kijk je uit op de ezels, geiten en pauwen. Zelfs op een grauwe winterdag oogt het leuk en vooral levendig. Binnen over heerst nog het grijs van een ver gaderzaal. Maar er wordt ge werkt aan meer aankleding. Wethouder J. Laurier, die de officiële opening verricht, heeft voor de gelegenheid een 'taart meegebracht. En hij belooft dat er volgende week een kerst boom staat, om de huiselijke sfeer te benadrukken. De aan wezige dames zijn blij met het bezoek van de wethouder, al hadden ze hem wel wat 'defti ger' voorgesteld. Volgende week is er tijd om kerststukjes te maken en De Ruiter wil in januari proberen een programma op te stellen. Ze stelt voor dan ook eens een gastspreker uit te nodigen die de groep bijvoorbeeld komt uit leggen welke voorzieningen er in de wijk zijn. Mevrouw Noorlander is daar zeer enthousiast over. Ook al is ze tachtig jaar, ze wil nog graag hauffeur op het randje -iaüii Een automobilist verloor gisteravond rond middernacht pdeTrekvlietbrug bij het Lammenschansplein de macht over 'et stuur, schoot over het naastgelegen fietspad en kwam tegen "ie brugleuning tot stilstand. Een deel van de leuning viel in het ter. De auto bleef op de rand staan. De bestuurder kwam met ie schrik vrij en bleef ongedeerd. nelheidscontroles: 171 hardrijders '•0EN. De politie hield gisteren op vier plaatsen in de stad snel heidscontroles: op de Stevenshofdreef, de Haagse Schouwweg, Ie Vondellaan en de Haagweg. 171 Hardrijders kunnen een be- 'turing tegemoet zien. Op de Vondellaan werd het hardst gere- i: 81 kilometer per uur. Televisies voor zieke kinderen Zieke kinderen in het Diacones- senhuis kunnen vanaf deze week naai' hartelust kinderfilms bekijken. Het Leidse ziekenhuis aan de Houtlaan kreeg vijf tele visie- en video-toestellen ca deau van een bedrijf uit Oegst- geest en Eindhoven. Een werk nemer van het Oegstgeester be drijf en een kinderarts uit het ziekenhuis namen het initiatief voor deze gift. busbrug van de Burgemeesterswijk naar Roomburg is baan. Maar ook tegen een brug voor fietsers en tgangers over het Rijn-Schiekanaal bestaat in de wijk 1 verzet. en «aap rietvelddig en duur. Met twee bruggen op vijfhonderd meter afstand 'WD steunde gisteravond in van elkaar was de nieuwe wijk ■commissie ruimtelijke orde- al genoeg bediend, vond hij. En 'g die bezwaren. „Want wie Kradolfer pleitte voor een dui- jt ook betaalt", zei de liberale delijk besluit tegen de komst 'eleider J. Kradolfer, „het van een brug 'in welke vorm toch altijd belastingcenten dan ook'. Fietsers moeten maar l ervoor gebruikt worden. En gebruik maken van de brug die j hebben wij op dit moment in 1987 naast de spoorbrug over mbehoefte aan.het kanaal is gebouwd. 'oorzitter G. Landheer van Het verzet van de wijk en de ereniging Burgemeesters- WD tegen de nieuwe oeverver- iProfessorenwijk, een partij- binding lijkt weinig kans te ma- loot van Kradolfer, noemde ken. Wethouder T. van Rij ug naar de nieuw- (PvdA/ruimtelijke ordening) wvvijk in Roomburg onno- houdt vast aan de bouw van de brug, die naar zijn mening 'ge woon nodig' is. Hij vond de meerderheid van de commissie aan zijn zijde. Met name C. Vergeer van de SP en P. Heukels van Leiden Weer Gezellig/De Groenen wa ren duidelijke voorstanders. „Een wijk als Roomburg moet op alle mogelijke manieren ont sloten worden voor langzaam verkeer", zei Heukels. En Ver geer vond dat Kradolfer wel erg veel vroeg van de toekomstige bewoners van Roomburg. „Die moeten dan een heel stuk langs een sportpark en een industrie terrein fietsen om bij die brug te komen. En dan weer een heel eind terug om in de binnenstad te komen." wat opsteken. Mevrouw Keijzer ziet wel wat in een dia-verto ning over de Leidse hofjes. Over Jeannet de Ruiter is ieder- "d, zand, zand. Meer kwam f gisteren niet naar boven bij ndboringen op het voorma- Cupera-terrein aan de "rderstraat. Voormalig eige- ar L. Lolkes de Beer en jurist Ruijs hadden iets anders "acht. Volgens hen is de sa- "g van het terrein één oot schandaal. De vervuilde önd zou niet zoals gepland t drie meter diep zijn afge- ;ven, het grondwater zou St gezuiverd zijn, en als klap de vuurpijl zou er uit een twaar hooguit een dikke 300 lib kan komen, bijna 600 itb zijn afgevoerd. Gisteren zou op ten minste n van de vragen een defini- ^F antwoord moeten komen. "Tder deze week had Ruijs gesprek in het provincie- Is. Het was bepaald niet zijn "te bemoeienis met de "tie. En voor J. van de end, hoofd van het bureau rheidssanering was het nu: |t zeuren, maar boren. Met gi paar grondboringen wilde nu eindelijk een eind ma- =h aan de discussie over het n niet afgegraven zijn van het terrein. Dus stond gistermiddag om vier uur een klein gezelschap te kijken hoe een medewerker van de Grondmij met de grondboor gaten maakte in het terrein waar inmiddels al een paar maanden wordt ge bouwd. Onder hen LWG/De Groenen-raadslid M. Vlasveld, die eerder op de dag een lijst met schriftelijke vragen over de kwestie had ingeleverd bij burgemeester en wethouders. Is er nou gesaneerd of niet? Antwoord Het antwoord moest gisteren uit de grond komen. Drie keer ging de boor naar beneden in het stuk grond dat volgens de tekeningen is uitgegraven en aangevuld met zand. En drie keer kwam er niets anders dan zand naar boven. Voor Van de Griend was de situatie daar mee helder: „Op grond van de ze informatie kan ik mijn con clusies trekken." Voor Lolkes de Beer en voor Ruijs ging het allemaal iets te snel. Ja, er zat zand: twee maal tot minimaal een meter diep, één maal tot 2,75 meter. Maar dat wil voor hem nog niet zeg gen dat het hele terrein is afge graven. „Er zijn een paar fun- deringsbalken uit gekomen op een diepte van drie meter. Na tuurlijk zit er hier en daar zand", oordeelde de voormali- Lolkes de Beer ontving van de gemeente vorig jaar iets meer dan de helft van de oor spronkelijke taxatiewaarde van 1,2 miljoen en betaalde op die manier in zekere zin voor de sanering van de grond. Van daar zijn interesse in de sane- ringskosten: als de gemeente hieraan minder heeft uitgege ven dan begroot, hoopt Jiij als nog meer geld te krijgen voor zijn grond. De zaak lijkt netjes afgegra ven, dus verlegt Ruijs snel zijn aandacht naar de partij grond die volgens de vrachtbrieven uit de put is gekomen: een kleine 600 kuub. Terwijl uit zijn berekeningen blijkt dat er met de beste wil van de wereld niet veel meer dan de helft uit het gat heeft kunnen komen. „Waar komt die grond van daan, dat is de vraag. Zelfs als dit helemaal is afgegraven, dan nog kan het niet miervan af komstig zijn." De Herengracht verlicht. D. Nieuwenburg hing de lampjes zonder toestemming van de gemeente in de bo men. FOTO LOEK ZUYDERDUIN In de bomen op de Beestenmarkt hangen sinds kort lampjes. Een aardigheidje van de gemeente, omdat die lichtjes sfeer brengen. Horeca-exploi- tanten op en bij het Rapenburg willen dat ook, zo lieten ze onlangs weten. Onder het motto: 'als op de Beestenmarkt lampjes in de bomen hangen, mag het hier ook.' Laten er nou ook op de Heren gracht twee verlichte bomen staan, ter hoogte van de Groenesteeg. Een extra argument voor de uitbaters van het Rapenburg? Niet dus. „Want het mag niet", zegt D. Nieu wenburg junior, eigenaar van een zaak in bloem- sierkunst aan de Herengracht en degene die de lampen in de bomen heeft laten hangen. „Ik heb er geen vergunning voor. De gemeente is hier ook een paar keer geweest met het verzoek de verlich ting eruit te halen. Dat doe ik ook wel, ik wil de gemeente niet tegen me hebben. Alleen kan ik het de komende dagen niet doen. We hebben er een dag over gedaan om die lampjes erin te han gen. Om ze eruit te halen zal ook wel wat tijd in beslag nemen. En die tijd heb ik niet. Ik heb het enorm druk, het is natuurlijk de periode voor kerst hè." „Maar ach, ik denk dat de gemeente er nou ook weer niet zo'n punt van zal maken als die lampjes nog een tijdje blijven hangen. De bomenspecia- list van de gemeente, Klijnstra, had van tevoren tegen mij gezegd: als je het doet, doe het dan voorzichtig. Bomen zijn kapitale dingen. Sla er geen spijkers in. En kijk uit dat de kroon niet af breekt, zei hij." „Oh nee, dat heb ik niet gezegd", lacht diezelf de J. Klijnstra. „Ik heb hem nadrukkelijk gezegd dat het niet mocht. Het is wel zo dat de gemeente informatie heeft opgevraagd bij andere gemeen ten, om te kijken hoe ze daar omgaan met het verlichten van bomen. Want in principe staan we er niet onwelwillend tegenover. Alleen moet daarbij wel goed naar de boom worden gekeken. Het moet niet ten koste gaan van de boom, hij moet wel intact blijven. Als dat het geval is, lijkt het ons niet zo'n probleem. Maar nogmaals, het mag nog niet. De verlichting op de Beestenmarkt is een proef." „Ik hoop dat nog veel meer mensen de bomen vol gaan hangen", zegt Nieuwenburg weer op zijn beurt.Als iedereen nou eens de boom voor zijn eigen deur voor zijn rekening neemt. Dat moet kunnen. Het hoeft de gemeenschap geen cent te kosten, als iedereen de stroom uit eigen huis haalt. Dat hebben we hier ook gedaan. Bo vendien, het ziet er toch fantastisch uit? We heb ben de lampen in de derde week van november opgehangen. En we hebben sindsdien alleen maar positieve reacties gekregen. Nou ja, de ge meente was iets minder positief. Geen punt. Ik denk dat er volgend jaar wel gewoon vergunnin gen worden uitgeschreven. Zodat iedereen lam pen kan gaan ophangen. De opening van de bejaar denontmoe tingsplek werd gevierd met gebak. FOTO LOEK ZUYDERDUIN een vol lof. Keijzer: „Het is zo'n schat. Wat die niet allemaal voor ons doet. Ze moet altijd dat gezeur maar aanhoren en ze blijft lachen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13