W2.E In snert horen spek en varkenspoot Flaters en foefjes in de keuken Smaak Kerstmarkt VRIJDAG 12 DECEMBER 1997 160 Nederland maakt zich op voor het naderend kerstfeest. Kerstmarkten floreren als nooit te voren en lijken ieder jaar zowel in aantal als in omvang grootser te worden. Een van de al lerleukste kerstmarkten, weliswaar net over de grens, vind ik toch nog steeds die van Diis seldorf. Afgelopen week had ik het genoegen er een-nacht te verblijven en ik kon nier nalaten even de sfeer te proeven. Op verschillende lo caties in her centrum staan houten afsluitbare blokhutjes gegroepeerd die vanaf eind novem ber gedurende de hele maand december dage lijks geopend zijn. Naast allerhande kerstarti kelen worden tal van winterse lekkernijen verkocht. Dampende mokken glühwein, rum- thee en hartverwarmende koffiesoorten. Ui teraard de worst met zuurkoolbroodjes en de Frikadellen, niet te verwarren met onze frik adel want hier is het een overheerlijke, rijk van uien voorziene, gehaktbal. Verder in frituurvet gebakken camembert met een pitti ge of zoete saus naar keuze. Gretig aftrek vond ook het broodje goulash, rechtstreeks afkom stig uit een 'Goulaschkanone'. Een authentiek ogend kanon waarin de goulash wordt warm gehouden. Eenmaal dorstig van alle tussen doortjes spoedt heel Diisseldorf, zo lijkt het, zich naar Uerige, een bierbrouwhuis in de Alt- stad t waar nog steeds volgens eeuwenoud re cept Alt wordt gebrouwen. Voor 2,40 Duitse Marken wordt hier aan de lopende band bruinbier verkocht en is het van 's ochtens vroeg tot 's avonds laat stampen geblazen. U zult begrijpen dat al deze buitensporige ver snaperingen de maag aardig van streek ma ken. En ook daar heeft Diisseldorf iets op ge vonden. Tussendoor neemt men erbij proeflo kaal Et Kabiïffke gewoon even een Killepitsch. een maaglikeur van maar liefst 42 procent. Haastige lieden die geen zin hebben om zich tussen de menigte in de overvolle Stiibe te be geven tikken eenvoudig weg buiten op het raampje en krijgen hun maagversterker op straat aangereikt. Wie op sjiek wil gaan ver laat de Altstadt via de Heinrich Heine Allee naar de prestigieuze Königsallee, in de volks mond Kö genaamd. Op deze prachtige 1-kilo meter lange laan kan men naar hartelust fla neren langs wereldberoemde modewinkels die hier allemaal vertegenwoordigd zijn. Halver- werge wordt een stop gemaakt in de uit mar mer en messing opgetrokken Kö-Galler}'. Naast wederom luxe winkels is dit de plaats om even de benen te strekken en een keuze te maken uit het uitgebreide culinaire aanbod. Rond de klok van elf in de morgen wordt hier de champagne-bar in gereedheid gebracht en kan men al staande wat vers opengemaakte oesters verorberen. In de kelder huist de even eens in Miinclien vermaarde brasserie Kafer (kever) waar het zowel tijdens de lunch als 's avonds een komen en gaan van 'keverliefheb bers' is. Diisseldorf is ook de geboortestad (morgen, 13 december precies 200 jaar gele den) van de in de 19de eeuw bekendste en meest vertaalde dich- ter Heinrich Heine. Vooral in Duitsland staat hij vanwege zijn politieke gedach ten ook nu nog steeds te boek als omstre den, een persoon met een gespleten karak ter. Wellicht om die reden is ook de Allee die de stad als het ware in twee delen splitst, enerzijds de bourgondische Alt stadt en anderzijds de luxe en van pracht en praal voorziene Kö, naar hem vernoemd. 1 bïeH genaar van de Bok kedoorns, een met twee Michelin-ster- ren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloe- mendaal. Kookboekenschrijvers houden er nooit rekening mee, dat er van alles mis kan gaan. Elke lezer zit derhalve na menselijk falen wel eens met de ge bakken peren. Wat te doen? Ene Maximiliaan Winkelhuis, reclameman en begeleider van dansparen, ontwikkelde zich met vallen en op staan ook nog tot kok. Hij besloot zijn eigen stommiteiten en mislukkingen om te zetten in een boek vol tips en weetjes. Het kreeg de titel Flaters en foefjes in de keuken. Dat is een tikkeltje misleidend, want de flaters zelf worden niet beschreven en meer dan van foefjes wordt er melding gemaakt van wetens- waardigheidjes. verklaringen en soms zelfs on nozele uitleg, in de trant van dat een parelhoen op een kip lijkt. Maar goed, als de boel aan brandt kun je leren hoe het voedsel nog kan worden gered. Het kan ook nooit kwaad om wel vier manieren te kennen om oesters te openen. En mooi meegenomen is de tip dat wratten kun nen worden aangepakt met tuinbonenschil. Niettemin is het een handig naslagwerkje om erbij te hebben. De schrijver vraagt het groeiend legertje amateur-koks aan het slot nog om aan vullingen, dus mogelijk versterkt dat de recep tuur in een volgende uitgave. Maximiliaan Winkelhuis: 'Flaters foefjes in de keuken'. Uitgeverij: Schuvt Co, Haarlem; ISBN 90 60 97 460 3; 27,50 gulden. Erwtensoep geniet een onverwoest bare populariteit. Winter in, winter uit verschijnt het op het menu. Vroeger kon het eigenlijk niet an ders. Toen er nog niet het hele jaar verse groenten te koop waren, vorm den erwten een onmisbaar volks- voedsel. Nu kunnen we erbuiten, maar snert wordt kennelijk door jong en oud gewaardeerd. Andere gerechten van gedroogde erwten daarentegen raken uit de gratie. Sinds mensenheugenis worden overal in Europa erwten gegeten. Behalve de bekende groene van de erwtensoep, ook nog maar in Ne derland bijna niet meer gele, grauwe en gemarmerde. Erwten ko men uit peulen, maar die zijn op de uitzondering van jonge peultjes van doppertjes na onverteerbaar voor de mens. Daarom worden deze zaadhuizen gedroogd, alvorens de droge erwten er machinaal uit wor den gehaald. Al meer dan honderd jaar worden de droge erwten daarna geslepen, dan zijn het parelerwten geworden. Als ze ook van hun schilletje en kiempje zijn ontdaan, splijten de twee helf ten uit elkaar: spliterwten dus. De voedingswaarde van gedroogde, groene erwten is bijna tweemaal zo hoog als van verse exemplaren. Verse, malse, frisgroene doperwten lijken trouwens van geen kant op ge droogde erwten. Die doperwten worden massaal door machines ge dopt en diepgevroren of in blik en glas verkocht. Zelf doppen doet haast geen mens meer. Te veel werk. Net als weken. Doen ook steeds minder mensen. Wie gedroogde erwten wil et^n, moet de keiharde brokjes eerst vele uren in koud water laten liggen. Ouderwetse kookboe ken houden het op twaalf tot wel vierentwintig uur weektijd.Daarna vragen ze een kooktijd van dnderhalf tot twee uur. Daar heeft haast nie mand meer trek in tegenwoordig. Geen tijd. De gemakkelijkste erwtensoep is de kaïit-en-klare. De lekkerste de zelf gemaakte. Wie de snert echt hele maal zelf maakt, is toch wel enige tijd kwijt. Het meest als er hele groe ne erwten worden gebruikt. Bij deze erwten komen na verloop van tijd de schillen bovendrijven. Sommige mensen scheppen die van de soep af, anderen stampen ze door de erw- Voor de lekkerste zelf gemaakte erwtensoep met selderijknol, prei en eventueel wortelen biedt de groenteman uitkomst. FOTO ANP tenbrij. Spliterwten hoeven niet of nauwelijks te weken en zijn in de helft van de tijd gaar. De ouderwetse soep van hele erwten smaakt onmis kenbaar pittiger. In ouderwetse erwtensoep hoort spek en zeker ook kluif, ofwel een varkenspoot. Maar veel mensen ne men tegenwoordig liever een stuk knieschijf van het varken. Pekelspek of kinnebaksham moeten het veld ruimen voor flinterdunne schijfjes magere rookworst. Het enige dat on veranderd is gebleven, is de mening dat erwtensoep de volgende dag véél lekkerder is. Menige familie koestert een eigen recept voor erwtensoep. De een raspt er aardappelen door, de ander wil dat absoluut niet. Selderijknol verrijkt de smaak beslist, en dat geldt ook voor prei. Hele discussies kan men voeren over de vraag of er wortelen door de erwtensoep moe ten. Velen vinden dat te zoet. En rookworst, is dat wel authentiek? Grootmoeder kookte verse varkens worst met de erwten mee. Scandinaviërs eten net als wij erw tensoep met spek. Toch smaakt die soep daar anders dan bij ons. Ze zijn er namelijk verzot op de smaak van gemberpoeder in hun soep. Door Spaanse erwtensoep gaat dikwijls naast spek een stevig kippenboutje. Waarom die erwtensoep van ons bij voorkeur snert heet? Dat blijft een raadsel. Want snert betekent 'waar deloos' en ook wel 'flauwekul'. Daar om werd vroeger dunne soep juist snert genoemd, en zeker niet die dikke, rijk gevulde erwtensoep. Bij feestelijk geserveerde erwtensoep horen reepjes geroosterd brood. Grootmoeder noemde dat sol daatjes, tegenwoordig zeggen we croutons. Nog veel lekkerder bij erw tensoep is roggebrood. Besmeerd met mosterd en belegd met plakjes spek. Eertijds vond men, vooral op het platteland, juist erwtenmaaltijden bijzonder geschikt voor drukke da gen. Ze zijn niet ingewikkeld om te koken en geven een voedzaam re sultaat dat 'staat in de maag', vooral als de erwterl met spek worden op gediend. Zulke tot puree gekookte erwten eten we niet meer. Erwtenmeel, ge malen droge erwten dus, is eveneens een product van vroeger. Daar maakte men kroketten van en het werd in de broodbakkerij door tarwemeel gemengd. Grauwe erwten of schokkers kennen we tegenwoordig helemaal niet meer. Die grauwe soort noemde men vroeger rozijnerwten. Ze gol den, met een handvol echte rozijnen meegekookt, een eeuw geleden als feestelijk bruiloftsmaal. Dat werd opgediend met boter en suiker en soms met uitgebakken spek. Die we tenschap verschaft ons tevens ant woord op de fameuze vraag: wie heeft er suiker in de erwtensoep ge daan? De bruid, en niemand anders! PUZZEL 1 23456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1Brand, eenheid v. elektrische spanning; 2. tande loos zoogdier, erfelijkheidsdra ger, aartsbisschop (Lat.); 4. li chaamstype; 5. thans, lage rivier stand (afk.); 6. punt, eens; 7. landbouwwerktuig, windrichting; 8. koekje; 10. persoonlijk vnw., door, nachtspiegel; 11.chef, nauw Verticaal: 1Flets, voederbak; 2. bolgewas, eenjarig dier, bazige vrouw; 3. afvoergat in een scheepsdek; 4. rijksgrens (afk.), naschrift; 5. god v.d. liefde, du rende vijandschap; 6. Verenigde Naties (afk.), godsdienst; 7. volk planting; 8. bergruimte, sterren beeld, familielid; 9. uitdrukking, steeg. CRYPTOGRAM VAN WOENSDAG -V-S tikfout s--l-e-i- portee-e- e-e--rand lover-c-o i-e-óphef n-r-s-t- gissen HEINZ TOMPOES Tom Poes en het Kukel De heer Dicerdack begaf zich per dienstautomobile naar het moeras, waar hij werd opgewacht door de zelfde vreemdeling die de professor te woord had gestaan. ,,Ik ben Aat-Raat, de woordvoerder", zei het ventje. „Ik ben de zegsman van de grote Droon. En u bent ie mand van gezag uit de welvaartsstad, neem ik aan." „Wis en waarachtig", bevestigde de magistraat. „Ik ben de burgemeester persoonlijk en ik wil wel eens horen wat dit allemaal betekent." „Een ogenblikje", hernam de ander. „We zullen beginnen met een me ting." Zo sprekende bekom hij een wortel en plaatste een luisterapparaatje op de schedel van zijn bezoeker. „Drommels", sprak hij betrekkend. „Wanneer u de eerste burger bent, ziet het er slecht uit voor Rom meldam! Ook u, mijnheer, hebt een minkukel!" De heer Dickerdack liep rood aan. „Zo!" riep hij, opstaande. „Zo, heb ik een min kukel! Dat gaat me te ver! Ik wil niet te veel zeggen, vreemdeling! Maar dank zij mij is Rommeldam een welvaartsstad geworden. Alles bloeit en groeit. Armoede en honger zijn onbekend; men is verzorgd van de wieg tot het graf en men heeft het nog nooit zo goed gehad!" „Dat is het juist", zei Aat-Raat treu rig. „Dé grote Droon was daar al bang voor. Welvaart is stilstand voor het kukel!" „Schei uit met je kukel!" riep de bur gemeester uit. „Wat bedoel je?" „Welvaart is stilstand", herhaalde de zegsman. „Stilstand is achteruitgang want door welvaart zakt het kukel. En een stad waar het kukel niet langer stijgt, moet ontbonden worden. Dat zegt de grote Droon!" H W ZATERDAG 13 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder! Maan op 16.34 Maanonds Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02 35 14.55 02.0" Laag 10.30 22.54 10 1 Weerrapporten 12 december 07 ui DOOR JAN VISSER Zacht, zachter, het zachtst... Het leek gisteren wel half oktober r plaats van half december. De normale middagtemperatuur ligt in ze tijd van het jaar op 5 graden, gisteren scoorde het kwik dikow 10. Toen 's middags aan de achterzijde van een regengebied c brak liep het kwik op Valkenburg bij Leiden op naar 12,7 en op Schiphol naar 12,8 graad. In het zuiden werd plaatselijk de I4g den overschreden. Vlak aan zee bleef de temperatuur wat achtei. Het water van de Noordzee is inmiddels al zover afgekoeld va kust nu 8-9 graden dat de thermometers in een smalle kustsb worden getemperd. Zo bleef het duinstation van Bloemendaal op 10,7 graad steken. Haalt u dit weekeinde uw warme winterkleding maar tevoorschi|r want de thermometers krijgen vanaf maandag een pak slaag. He! wordt namelijk 15 tot 20 graden kouder. Bovendien voelt het sn dend koud aan vanwege een aantrekkende wind uit het oosten. De vrije val van de temperatuur wordt veroorzaakt door een bereg hogedrukgebied boven het noorden van Rusland dat zich naar he westen uitbreidt. Aan de zuidflank van dit luchtdrukkasteel, ded in de kern loopt tijdelijk op naar 1060 hPa, waaien oostelijke win die de kou uit Rusland naar het westen/transporteren. Op maand vriest het overdag al licht, in de nacht van maandag op dinsdags vorst matig: onder -5 gradervdus. Dit weekeinde is er overigens nog niets aan de hand. Met een we noordwestenwind wordt zaterdag vrij milde zeelucht aangevoerd, Daarin lopen de temperaturen nog op tot 8-9 graden. Het weerb* wordt gekenmerkt door wolkenvelden en een bui maar zo nu end komt ook de zon tevoorschijn. Op zondag koelt de lucht verder al maar de wind nog wel in de noordwesthoek. Eventuele neerslagj een winters karakter kunnen hebben. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Noorwegen: Wolkenvelden en enkele sneeuwbuien. In het oos ten en zuidoosten steeds meer opklaringen. Mid dagtemperatuur dalend naar -5 graden in het bin nenland en tot rond het vriespunt langs de kust. Zweden: Wolkenvelden en af en toe wat sneeuw. Maxima vari ërend van -3 in het zuiden tot -10 in het noorden. Denemarken: Wolkenvelden en in de loop van zondag een kou de oostenwind. Heel af en toe wat regen of sneeuw. Middagtemperatuur mor gen +2 en zondag -2 gra den Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon; in het noordwesten wolkenvelden eft af en toe regen. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 5 in Noordoost- Schotland tot 12 in het zuidwesten van Ierland. België en Luxemburg: Vandaag meest bewolkt, af en toe regen, in de Ardennen ook (natte) sneeuw en tijdelijk veel wind. Morgen hier en daar zon en zo goed als droog. Geleidelijk kouder, morgen maxima van een graad of 7 in Vlaanderen tot net iets boven nul in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten wolkenvelden en af en toe regen, in hogere streken ook sneeuw. In het westen overwegend droog en gere geld zon; wel kans op mist. Flink kouder met morgen maxima van net iets boven nul in het oosten tot rond 7 in de Ven dee en Bretagne. Portugal: Vandaag nog een paar regen- en on weersbuien maar van het noordwesten uit flinke opklaringen. Morgen zonnige perioden en droog. Aan zee maxima rond 17 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden Spanje: Vandaag nog half tot zwaar bewolkt en een aantal regen- of onweersbuien. Mor gen zonnige perioden en droog; hier en daar wel mist. Middagtemperatuur van een graad of 11 in het noorden tot meer dan 20 aan de Costa del Sol; morgen op de Spaanse Hoogvlakte kouder. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust; flink wat zon. In het uiterste noorden meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur van een graad of 18 in het noorden tot ruim 20 in het zuiden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en een aantal buien, misschien met onweer; later aan de kust ook. een harde noordenwind. Vandaag nog maxima rond 20 graden; morgen een paar graden lager. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden Aan de noordkant van de Alpen en Pyrerieeen wolkenvelden en nog kans op regen of sneeuw. In het zuidoosten veel wind; in het Rhonedal waait de Mistral. Flink kouder; morgen middag op veel plaatsen slechts een graad of 6, alleen in het uiterste zuiden hier en daar nog meer dan 10 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag wisselend bewolkt en kans op een paar buien; middagtemperatuur rond 18 graden. Morgen flinke zonnige perioden, vrijwel droog maar met een aanwakkerende, noordenwind ook kou- Italië: In het noorden zonnige perioden en overwegend droog. Elders half tot zwaar bewolkt en kans op enkele buien, ook met onweer. Een aanwakkerende koude noordenwind en lagere maxima; morgen uiteenlopend van een graad 10 in het noorden tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Een stevig aanwakkerende koude noor denwind; maxima dalend naar ongeveer 14 graden op morgen Malta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Vandaagmid- dag nog rond 17 graden, daarna kouder. Griekenland en Kreta: Vandaag in het zuidoosten nog zon maar van het noordwesten uit meer bewolking en een toenemende kans op stevige re gen- 'en onweersbuien. Middagtempera tuur uiteenlopend van een graad of 12 in het noorden tot rond de 20 op Kreta. Turkije en Cyprus: Vandaag flinke zonnige perioden; in het zuiden en op Cyprus nog een kleine kans op een bui. Morgen in het zuiden zonni ge perioden; elders meer bewolking en van het westen uit regen- en onweers buien. Maxima tussen 10 en 18 graden. Duitsland: Guur weer met een flink aanwakkerende noordenwind en van tijd tot tijd buiige regen, in hogere streken ook (natte) Bordeaux half bew Brussel regenbui Cyprus licht bew Dublin licht bew Frankfurt regen- Genève regenbui Helsinki sneeuw Innsbruck regen Istanbul hall bew. Klagenturt regen Kopenhagen zwaarbew. Las Palmas onbew Lissabon regen ,9 sneeuw. Weinig zon Kouder n morgen maxima maar een paart' 041 boven nul. Zwitserland: Aan de noordkant van de Alpen fWF en af en toe sneeuw; in de dale nog regen; middagtemperatuur' tot rond het vriespunt. In het-' meer zon, vrijwel droog en mar kaal oplopend tot boven 10 F 00 Vooral in de bergen veel wind. Oostenrijk: Veel bewolking en perioder sneeuw, in lagere streken eerst' gen. In het zuiden later ook Veel wind, vooraf in de bergen morgen maxima rond of net b# 1Mir vriespunt. Polen: Overwegend bewolkt en van ti|dt regen, in hogere gebieden la*a sneeuw. In het westen een kouwJIL' denwind en misschien een o{ Vandaag nog maxima rond 5 daarna kouder. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en perioden met regs'f hier en daar (natte) sneeuw. Morfjnh stevige koude noordenwind eri» temperatuur rond 3 graden; r nog iets hoger. Hongarije: Vandaag bewolkt en perioden ft 12 gen; Morgen overwegend droogt-' hier en daar mist Middagte^:- omstreeks 4 graden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10