eiden Regio 'We kunnen niet iedereen ontslaan' loos en fractie SP zijn weer goede vrienden Steun en verwijten voor hongerstaker lefstai met bedreiging Vrije sluitingstijden zijn nog allerminst zeker in Bochove verdwenen n CDA-kandidatenlijst Aftellen begonnen aar cel geëist voor Gemakkelijk lenen! DERDAG 11 DECEMBER 1997 IANpreenen, 071 -535641 4.plv.-chef herman joëjstra,071 -5356430 Druppel q De komst van een I J asielzoekerscentrum in hotel Wassenaar is voor de buurt de druppel die de emmer doet overlopen. Stadspartijen y| f~ De twee stadspartij- I 3 en in Alphen willen met een gezamenlijke lijst aan de gemeenteraadsver kiezingen meedoen. enten krijgen klappen fj. Twee politieagenten hebben gisteravond klappen gekre- loen in de Jan Willem Frisostraat een 45-jarige man door het rjng. Ze kwamen om elf uur naar de woning van de Leide- ,'na diverse klachten over geluidsoverlast. De man was dui- Icniet gediend van het bezoek. Hij brulde dat het nog geen jf uur was en de agenten niet moesten zeuren. Daarbij bele- ehij de twee dienders, die hem vervolgens wilden aanhou- Hierop ging bij de man het licht uit en stompte hij beide ten tegen het hoofd. Desondanks kon de verdachte worden jehouden. an bekent diefstallen j. Minimaal twaalf diefstallen van portemonnees uit Leidse ijfspanden zijn opgelost dankzij de aanhouding van een 37- eman zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij zit vast in ;dam. Daar bekende hij de twaalf diefstallen. De Schiedam- jlitie sluit niet uit dat de verdachte in Leiden nog meer dief- ien heeft gepleegd. .aap rietveld Leidse afdeling van het CDA, waarbij de oud-wethouder te genover de rest van de fractie kwam te staan, zette het be stuur Van Bochove helemaal onderaan de lijst. De leden brachten daar gisteravond geen verandering in. Dat was voor Van Bochove reden om zijn plaats op te geven. Voorzitter C. Hoge zei na af loop van de vergadering in de Vredeskerk dat zij trots was op de 'constructieve opstelling' van de leden. l heeft gisteravond de erp-kandidatenlijst voor de nde raadsverkiezingen on- vastgesteld. Wethou- Kruijt werd tot lijsttrek- ■kozen. Oud-wethouder A. iochove, die op nummer ien was gezet, heeft de gevraagd hem van de lijst 'oeren. Bochove was, net als I in de markt voor het lijst- ■rschap. Maar na de tram- nt van dit voorjaar in de College van bestuur achter reorganisatie Vervolg van voorpagina Het personeel is inmiddels ingelicht over de reorganisa tie bij het Universitair Facilitair Bedrijf (UFB). In het 'Concept-uitvoeringsplan' staan in totaal zeventien te schrappen functies waarbij het onzeker of onmogelijk is om de persoon in kwestie te herplaatsen. leiden Op de hoek van de Haagse Schouw- weg/Plesmanlaan is het momenteel een cha os. „Het is een zooitje, maar helaas kan het echt niet anders", doelt M. Kwestro van de afdeling Verkeer en Vervoer op de proble men. Deze hele week wordt aan een betere afstelling gewerkt van de verkeerslichten op de kruising Haagse Schouwweg/Plesman- laan. Bovendien zijn twee van de vier rijstro ken op de Haagse Schouwweg tijdelijk afge sloten. Kwestro: „Dit hebben we gedaan om het hardrijden tegen te gaan." Omdat iedereen die van de Haagse Schouwweg linksaf de Plesmanlaan wil op draaien, of andersom, hiertoe hoogstzelden de mogelijkheid krijgt, staan de wachtende auto's in de spits tot op de Churchilllaan, ter hoogte van de Vijf Meilaan. In de avondspits van morgen moeten de problemen verholpen zijn. Dan werken de verkeerslichten weer en zijn alle rijstroken op de Haagse Schouwweg weer opengesteld. Vandaag en morgen probeert de politie op het kruispunt het verkeer beter te laten door stromen. FOTO HENK BOUWMAN isis in de Leidse Socialistische (SP) is voorbij. Daan Sloos blijft an de SP-fractie en accepteert genoegen' een derde plaats op de erp-kandidatenlijst voor de vol- verkiezingen. Cor Vergeer blijft eleider en lijsttrekker, maar zijn enote Fenna treedt terug als inte ractievoorzitter. „We zijn gelou- ;n verbeterd uit deze crisis geko- j, oordeelt Cor Vergeer. „Daar en. Door de wind was het moeilijk om de fakkels aan teken en door het slechte bleef de opkomst steken ongeveer 25 deelnemers, fakkeltocht van Anmesty mational trok gisteren bij vallen van de duisternis ad naar het stand- Id van burgemeester Van Werf. Daar werd de bijeen- ist afgesloten met het rlezen van gedichten. Met ocht begint voor Amnesty aftellen naar de vijftigste aardag van de Universele daring van de Rechten van Wens. Deze werd op 10 de- ber 1948 door de Algeme- l/ergadering van de Vere de Naties aangenomen. Het lende jaar organiseert An- sty nog diverse activiteiten verband houden met de jaardag. FOTO HENK BOUWMAN gaan we op voortbouwen." De onrust in de SP ontstond toen Vergeer na - maar eigenlijk oók al tij dens - de algemene beschouwingen het fractievoorzitterschap overnam van Sloos. Uit onvrede over die gang van zaken besloot Sloos, die een jaar lang eerste man was geweest, uit de fractie te stappen. Vergeer beschuldig de Sloos in het openbaar van fouten. Hij had als fractieleider niet conse quent de partijlijn verkondigd. Een bemiddelingspoging van het be stuur leidde gisteravond tot verzoe ning van de twee kemphanen. Sloos besloot terug te keren nadat afspraken waren gemaakt over beter overleg in de fractie. Ook werd vastgelegd dat het bestuur beschikbaar is om te bemid delen bij onenigheid in de fractie. Dat maakte het logisch dat Fenna Vergeer, die tevens voor de SP in de Provinciale Staten zit, zou stoppen als voorzitter. „Dat belemmerde de overlegstructuur een beetje", aldus Sloos. Fenna Vergeer, geeft de voorzitters hamer over aan de 57-jarige Paul Day. Day ontpopte zich tijdens de bespre kingen tussen Vergeer en Sloos als een behendig bemiddelaar. Zijn voorzitter schap kan in januari door de leden worden bekrachtigd. Cor Vergeer is blij dat, met de ver kiezingen in aantocht, de rust in de partij is weergekeerd. „Wij zijn altijd goede vrienden geweest, we hebben veel met elkaar gelachen. Na zo'n cri sis kun je er verbeterd uitkomen. Ik denk dat dat hier het geval zal zijn." Ook Sloos ziet het weer helemaal zit ten. „De zaken zijn uitgesproken, ik voel me weer in staat om te gaan wer ken." Zijn derde plaats op de concept lijst vindt hij heel mooi. „Omdat op nummer twee een vrouw staat, Yvonne van Rijswijk van de SP-hulpdienst, heb ik absoluut geen moeite met die derde plaats. Ik vind het fantastisch. De SP mikt bij de komende raads verkiezingen op verdubbeling van het aantal zetels van drie naar zes. leiden caroline van overbeeke „Maar omdat verschillende me dewerkers inmiddels belang stelling hebben getoond voor een andere baan binnen het UFB, komen we toch op een la ger aantal mensen uit - tien - dat daadwerkelijk met ontslag wordt bedreigd", aldus R. Kruit van het UFB. De vakbonden in het Overleg Personeelszaken RUL, het OP- RUL, willen nog niet reageren op de reorganisatie. „Ik heb de laatste versie van het Uitvoe ringsplan nog niet gezien", zegt H. van Melis van het OPRUL. „Daarom kan ik nog niet ingaan op het aantal banen dat op de tocht zou staan. Wel weet ik dat aanvankelijk over veel meer ba nen is gesproken dan tien." Het college van bestuur van de universiteit staat achter het reorganisatieplan. J. van Ber gen: „Het UFB heeft twee jaar proefgedraaid en nu moeten we zorgen dat het goed gaat. Om een goede oplossing te zoeken voor de mensen die straks geen werk meer hebben, is een geld bedrag beschikbaar. Daaruit kunnen opleidingen voor om scholing en dergelijke worden betaald." „Louter uit oogpunt van effi ciency hadden we er beter aan gedaan om alle voorzieningen van het UFB de deur uit te doen. Als je dergelijke werk zaamheden uitbesteedt aan derden, loop je immers geen ri sico's. Nu wel, maar dat doen we om op een verantwoorde wijze werkgelegenheid in stand te houden. We kunnen alle mensen moeilijk op straat zet ten." De mensa aan de Kaiserstraat - de Bak - wordt per 1 mei vol gend jaar gesloten. Waarschijn lijk kunnen mensen vanaf die datum in de ruimte daarboven bij PomPom een warme hap halen, maar zeker is dat nog niet. Studenten en medewer kers kunnen wel terecht bij de universiteitsgebouwen aan de Cleveringaplaats en van Sociale Wetenschappen aan de Wasse- naarseweg. Onduidelijk is vvat de openingstijden van deze mensa's zullen zijn. Ook is er nog geen bestemming voor de Bak. De medewerkers van het UFB kunnen tot half januari reage ren op het plan. Deze reacties kunnen leiden tot aanpassin gen. Het definitieve plan wordt eind januari vastgesteld. Het is de bedoeling dat de UFB-werk- nemers in de maanden februa- ri-mei in hun - eventueel - nieu we functie aan de slag gaan. Uiteenlopende reacties op handelwijze Leidenaar leiden afke van dertoolen vervolg van voorpagina Een weliswaar bejaarde, maar kerngezonde man, die stopt met eten en drinken tot de dood erop volgt. Een extreme situatie, die uiteenlopende reacties oproept. Van de een ontvangt A. van Heeringen onvoorwaarde lijke steun. Anderen proberen hem te 'red den'. Zelfs de politie is daartoe ingescha keld. Kennissen van Van Heeringen hebben aan het begin van zijn honger- en dorststa king de politie op hem afgestuurd: ze deden melding van zelfmoord. De polkie zag ech ter geen aanleiding om in te grijpen. „De man gaf aan welbewust met deze verster ving bezig te zijn, en geen bemoeienis van de politie te willen", zegt een woordvoer der. Zelfmoord is geen misdrijf. Als de politie iemand aantreft, terwijl hij actief bezig is een einde aan zijn leven te maken, wordt wel geprobeerd hem daarvan te weerhou den, om hem daarna over te geven aan de medische instanties. „Maar bij versterving kan je dat niet doen: je kan iemand niet dwingen weer te gaan eten en drinken." Ook de GGD oordeelt dat vrijwillige ver stening buiten haar competentie valt. Bij euthanasie ligt dat anders, omdat die altijd door een ander wordt gepleegd. Dan komt de GGD in actie als lijkschouwer, om te be oordelen of wel degelijk sprake is van eu thanasie. Van Heeringen heeft voordat hij aan zijn honger- en dorststaking begon contact ge had met de Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie (WE). „Wij worden wel vaker be naderd door mensen die een doodswens hebben die niet door de arts wordt ingewil ligd. Ook gezonde mensen", zegt directeur J. van der Worp van de vereniging. „Wij ge ven dan de verschillende mogelijkheden aan. Het aanschaffen van in het buitenland toegestane middelen, gewelddadige zelf moord, of versterving. Dat laatste is alleen een optie voor oudere, verzwakte mensen. Voor jonge gezonde mensen is verstening een veel te langdurig en pijnlijk proces." De WE stelt zich op het standpunt dat mensen het recht hebben zelf een keuze te maken. En dat alle ouderen de beschikking moeten hebben over middelen voor een snelle en milde dood. De mensen in de directe omgeving van Van Heeringen reageren verschillend op zijn besluit. Een van de buurvrouwen die dagelijks betrokken is bij zijn verzorging steunt hem onvoorwaardelijk. „Het is zijn goed recht. Hij heeft een waardig besluit ge nomen en voert dat op een waardige ma nier uit. Uitgesproken flink. Hij is een gebo ren strijder", zegt zij. Anderen zijn, ondanks hun compassie, kwaad op Van Heeringen'. Zij noemen zijn versterving 'mishandeling van het eigen li chaam', temeer omdat hij nog gezond is. Sommigen zeggen dat ook openlijk tegen hem, anderen proberen toch respect op te brengen voor zijn standpunt. Van Heeringen wordt begeleid door zijn huisarts en krijgt thuiszorg van een ver pleeghulp. Discussieavond over horeca in het stadhuis ;gaby van ruiten |n een 33-jarige Leidenaar )ij het postagentschap Elve J~ Nieuwe Rijn in Leiden bedreiging een pakje meenam, eiste de officier justitie gisteren bij de gse rechtbank twaalf maan- gevangenisstraf. man kwam op 10 oktober Mkel binnen en liep zonder etalen met de tabak weer buiten. De eigenares volg- em om hem alsnog te laten betalen en zag dat hij een scherp voorwerp naar haar uit stak. Hevig geschrokken liep zij terug naar de winkel. Tegen de politie verklaarde zij dat het om 'een mes of een schaar ging. De verdachte werd snel terug gevonden.. In de woning van de verdach te, die al eerder voor vergelijk bare vergrijpen is veroordeeld, werden de schaar en een mes gevonden. De politie vond ook het pakje shag. Uitspraak 24 de cember. lolens' aangepast voor ouderen ^middelde leeftijd ligt er in- -ls boven de 75. Toch voe- e bewoners van de drie van woningbouwvereni- Zijl en Vliet (ZEV) rond de -tmolen er niets voor om te juizen. ZEV steekt volgend hvee miljoen gulden in het aanpassen van de woningen. Steeds meer huurders van de 266 huizen worden slecht ter been. De corporatie neemt een aantal maatregelen om te zor gen dat zij in de Molens kunnen blijven. De liftdeuren worden vervangen door schuifdeuren en er komt een telefoon in de lift. leiden herman joustra Wie na een bepaalde tijd een Leids café wil bezoeken, komt er niet meer in. Maar of de kroegen hun deuren op een be paalde tijd moeten sluiten, of dat ze daarin worden vrijgela ten, is nog onduidelijk. Wat dat laatste betreft liepen de menin gen van uitbaters en burgers gisteravond in het stadhuis flink uiteen, tijdens de grote horeca- discussie. „Burgemeester en wethouders nemen daarover bihnenkort een beslissing." Dat was het enige dat gemeente woordvoerder'E. Bunt de aan wezigen met zekerheid kon meedelen. „Maar dat besluit is niet definitief. Let wel, het gaat om een proef. Ook dan krijgt ie dereen weer de gelegenheid om te reageren." De sluitingstijden van de Leidse etablissementen zijn al jaren het onderwerp van verhit te discussies tussen omwonen den, gemeente, politie, kroeg bezoekers en kroegeigenaren. De gemeente heeft ook al gerui me tijd donders goed in de ga ten dat het huidige sluitingstij- denbeleid niet werkt. Omwo nenden van kroegen klagen over overlast, en bezoekers van cafés en uitbaters klagen over te vroege sluitingstijden (voor de meeste zaken één uur 's nachts doordeweeks en twee uur 's nachts in het weekeinde). Ge meente en politie op hun beurt proberen al tijden met maatre gelen als boetes en hét tijdelijk vervroegen van sluitingstijden de cafés tot orde te manen. Zonder al te veel resultaat. Kortom, dat het zo niet langer kan, is al een tijd de mening van menigeen. „Het systeem van sluitingstijden is aan herijking toe", maakte Bunt gisteravond nog eens duidelijk. 'Hoe dan wel?', dacht de gemeente dus op $ën gegeven moment en be sloot daarom een aantal discus sieavonden op touw te zetten om de meningen te peilen. Met als einddoel te komen tot een beleid waarin de meerderheid zich zou kunnen vinden. Gister avond presenteerde de gemeen te de aanwezigen vier modellen, als richtsnoer voor de discussie: vrije sluitingstijden zonder restricties, vrije sluitingstijden met de restrictie dat iedereen voor een bepaalde tijd. binnen moet zijn, vaste sluitingstijden met de restrictie dat iedereen voor een bepaalde tijd binnen moet zijn, of alle cafés tegelijk dicht zonder verdere regels. De stemming? „Als je verschil maakt tussen cafés binnen de singels en cafés buiten de sin gels, los je het probleem van de overlast niet op", zo vatte een horeca-eigenaar de heersende mening samen. „Dan krijg je toch weer het heen- en weerge- loop, het trekken naar de kroeg die nog wel open is. Een voor beeld: tien jaar geleden trok half Leiden na sluitingstijd naar de zaak van Wik van de Wijngaard in de Hoofdstraat in Leiderdorp. Die nog wel open was. Nou, ik weet dat Leiderdorp daar niet zo gelukkig mee was." Alsje blieft geen verschillende regels voor kroegen binnen de stad dus. En dan de volgende optie: klanten na een bepaalde tijd de toegang ontzeggen of niet? Daarover liepen de meningen sterk uiteen. „Een onwerkbare regel", verzuchtte W. Visser van café Van Meizen. „Wat moet je met een vaste klant die tien mi nuten na de vastgestelde tijd aan de deur staat? Dat is niet makkelijk om die de toegang te ontzeggen." „O ja hoor", meen de een collega. „Klanten leren dat razendsnel.". „Daar ben ik niet zeker van", luidde de reac tie van F. Bik, eigenaar van De Bonte Koe. „Wat de sluitingstijd van Albert Heijn is, dat leren de mensen snel. Maar als de ene helft in de kroeg zit en de ande re helft, bekenden, wil na de vastgestelde tijd naar binnen, zeker weten dat je dan van alle kanten hoort: 'Joh, doe niet zo flauw'." En een vaste sluitingstijd dan? „Werkt niet goed", zei een kroegeigenaar. „Dat merk je nu ook. Het is heel moeilijk een paar honderd man tegelijk naar buiten te werken." „Verschuif dan de sluitingstijd naar later", merkte een omwonende op. „Dan gaat niet iedereen tegelijk weg. Zeker weten." Nou, zo eenvoudig lag het ook weer niet, merkte een andere caféei genaar op. .Alleen als je de slui tingstijd heel laat in de nacht legt. Anders blijft het gros toch tot het eind zitten." Bijna iedereen was het er wel weer over eens dat strenge con trole nodig is. Met sancties. An ders heeft de hele proef geen enkele zin. „Het is nu aan de gemeente om de knoop door te hakken", luidde het slotbetoog van Bunt. „Voorlopig. De proef gaat ook weer de inspraak in." 077 -516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9