EU beslist later over kluifvlees Alleenstaande moeders slaan deuk in Blairs keurkorps Buitenland Griep velt Jeltsin op ongelukkig moment Koud Motown Rapport: Vrouw op hoge post bereikt zelden de top Neonazi-affaires brengen minister Rühe in het nauw iONPERDAG 11 DECEMBER 1997 II Toplid IRA ontsnapt uit gevangenis ifi fast Een van de beruchtste IRA-terroristen is gisteren ont snapt uit de zwaarbewaakte Maze-gevangenis bij Belfast. De 32- arige Liam Averell, die levenslang kreeg wegens moord, is tij dens een kerstfeestje de gevangenis uitgeglipt, verkleed als /rouw. In maart was er al een tunnel ontdekt die vanuit een IRA- cellenblok naar buiten leidde. Sindsdien is de bewaking sterk opgevoerd. Mogelijk bestaat er een verband tussen de ontsnap- e f; Pin§ van Averell en de ontmoeting van vandaag tussen de Britse njn premier Blair en Gerry Adams, de leider van IRA's politieke arm on Sinn Féin. Averell was volgens zijn omgeving woedend over deze jre ontmoeting. Demonstratie Indonesië neergeslagen akarta Leger en politie hebben gisteren in Indonesië met ge veld een eind gemaakt aan een demonstratie. Honderden stu- n t denten namen deel aan de optocht, die in Wedin Yogyakarta dei werd gehouden ter gelegenheid van de Dag van de Mensenrech- ho ten. Demonstranten die weigerden te vertrekken werden gesla gen en weggevoerd door soldaten. Een legercommandant zei la- :er dat alle studenten die waren opgepakt weer waren vrijgela- :en. In Semarang arresteerde de politie ook twee Australische studenten die deelnamen aan een vreedzaam protest. Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt ooi r di 3SLQDe Internationale campagne voor het verbod op landmij- ngs ien (ICBL) en haar woordvoerster, de Amerikaanse Jody Willi- n b ims, hebben gisteren in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst genomen. Zij delen een prijs van 7,5 miljoen Zweedse tronen (1,9 miljoen gulden). Het Nobelcomité reikte de prijs 'oor de ICBL uit aan de Cambodjaan Tun Channareth, die in ;982 beide benen verloor toen hij op een mijn liep. Sindsdien :et hij zich in voor kinderen die door mijnen zijn verminkt. Het Nobelcomité prees de ICBL als de drijvende kracht achter het as akkoord van Ottawa. Daarin beloofden 122 landen vorige maand 2.0j alle landmijnen te zullen uitbannen, foto epa [Tankstation wordt monument Loubna .,01 7.ttgRussELOliemaatschappij Kuwait Petroleum (Q8) gaat het •russelse tankstation waar het Marokkaanse meisje Loubna Be- 9,oc ïaïssa werd vermoord verkopen aan de deelgemeente Elsene. 2'j!j )eze heeft plannen om het benzinestation te slopen en er een parkje en monument voor het vermoorde kind aan te leggen. Q8 :al het pand van de hand doen voor de symbolische som van ién frank, zo'n vijf cent. De oliemaatschappij zegt met de sym- ó.ëc jolische verkoop een 'daad van respect te willen stellen jegens 3 y le ouders en al diegenen dié door de moord werden geschokt', let station werd uitgebaat door de ouders van Patrick Dero- :hette, de moordenaar van Loubna. Ei jLonden voelt niets voor plan Gibraltar i/iadrid-londenGroot-Brittannië heeft gisteren het Spaanse )lan voor gezamenlijk bestuur over de kroonkolonie Gibraltar 0 ifgewezen. Londen vindt dat de wens van de b.ewoners geres- 0 jecteerd dient te worden, zo zei de Britse minister van buiten- andse zaken Cook in de pauze van een gesprek met zijn Spaan- ;e collega in de Britse hoofdstad. De Spaanse bewindsman Ma- utes had voorgesteld om Gibraltar gezamenlijk te gaan bestu- Dat initiatief was een versoepeling van het Spaanse stand- )unt over Gibraltar. Tot nu toe noemde Madrid het Britse be- ituur illegaal en eiste Spanje de soevereiniteit op. G8 gaan computermisdaad aanpakken mashington De zeven grote industrielanden en Rusland (G8) :ijn het gisteren eens geworden over maatregelen om compu- ercriminaliteit te bestrijden. Ze namen in Washington een ac- ieplan aan dat in 1998 moet worden ingevoerd. De acht gaan rentrale contactpunten van computerexperts instellen, die frensoverschrijdende high-techmisdaden moeten aanpakken. Iet gaat daarbij om zaken als de verspreiding van kinderporno na Internet, het witwassen van zwart geld en oplichting via de :omputer. Ook zullen politie en justitie nauwer samenwerken, ;n wordt de wetgeving aangepast. Ballon Branson gevonden in Algerije iRakesh Algerijnse militairen hebben gisteren de ballon ge- 'onden waarmee de Britse zakenman Richard Branson de eerste succesvolle non-stopvlucht rond de wereld hoopte te maken, dinsdag was de ballon na een windvlaag losgeslagen en wegge- Ireven. Branson kondigde na de ontdekking van de ballon aan lat hij dit weekeinde meteen een nieuwe poging zal onderne- nen. Ook een Amerikaan, twee andere Britten en een Zwitser )ogen binnenkort een vlucht rond de wereld te maken. Albright stookt verzet tegen Sudan op (ampala De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, v| Madeleine Albright, heeft het Sudanese verzet opgeroepen het )ewind in Khartum omver te werpen. Albright zei dit gisteren in le Ugandese hoofdstad Kampala. Ze sprak daar met John Ga- ang, de leider van het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA). Washington beschouwt het huidige Sudanese regime als een ge baar voor Amerikaanse belangen. Amerika beschuldigt Khartum 'rvan steun te verlenen aan terroristische groepen. Ook zou iudan buurlanden destabiliseren, met name Uganda, een van le belangrijkste Amerikaanse partners in de regio. Boordcomputer zette motoren uit ioSKou* De ramp met eenAntonov-124 vliegtuig, zaterdag in rkoetsk, is veroorzaakt door een fout met de boordcomputer. Door nog onopgehelderde oorzaak gaf de computer kort na ver rek het bevel alle vier de motoren uit te schakelen. De Antonov itortte toen neer in een buitenwijk van de stad. Dat blijkt na on- lerzoek van de zwarte doos van het toestel, zo meldden Russi sche bronnen gisteren uit de Siberische stad. Aanvankelijk we- j en onderzoekers het ongeval aan het gebruik van slechte 3 c )randstof. Hierdoor zouden twee van de vier motoren zijn uitge- lallen. Bij de ramp zijn in totaal 67 doden gevallen. Zeventien 2! nensen worden nog vermist. Franse politie rolt pedo-netwerk op De Franse politie heeft zeker vijftig mensen gearresteerd lie ervan worden verdacht deel uit te maken van een netwerk 'an pedofielen dat kinderporno verspreidt op Internet. Volgens ien woordvoerder van de politie zijn de vijftig geen gewone letsurfers, maar behoren zij tot een kl ing van pedofielen die via nternet foto's ruilden en verkochten. Informatie over contacten nhet buitenland worden door de Franse justitie aan de autori tten doorgespeeld. Met de aanhoudingen werd een acht taanden durend onderzoek afgesloten. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De 66-jarige Russische president Jeltsin ligt weer in het ziekenhuis. Hij zal tien dagen tot twee weken in het sanatorium Barvitjsa moeten blijven, zo deelde het Kremlin gis teren mee. Jeltsin werd gisteren met een acuut virus aan de ademhalingswegen op genomen in deze speciale kliniek even bui ten Moskou. De ziekte is, zo deelde zijn woordvoerder mee, het gevolg van een ver koudheid. Artsen sluiten griep niet uit. De griep komt op een zeer ongelegen mo ment. Het land zit met grote financierings problemen, overleg met het Internationale Monetaire Fonds over een nieuwe lening is uitgesteld tot begin volgend jaar. Verder staat de psychologisch belangrijke 'operatie roebel' voor de deur. De Centrale Bank wil op 1 januari drie nullen van de biljetten schrappen om voor iedereen duidelijk te maken dat de munteenheid stabiel is en de vrees voor een nieuwe gigantische inflatie ongegrond is. Verwacht was dat Jeltsin de komende tijd via radio en televisie de arg waan van de Russische bevolking zou pro beren weg te nemen. Voor vandaag stond een bijeenkomst van de 'ronde tafel' gepland, waaraan behalve de president, zijn premier en de voorzitters van de Senaat en de Doema (Tweede Ka mer red.) deelnemen. Belangrijkste agenda punt was de door Jeltsin bepleite vrije ver koop van grond. De communisten zijn daar fel tegen. Daarnaast zou over de tweede le zing van de begroting worden gesproken. Jeltsin heeft een lange ziektegeschiedenis. Er circuleren sinds hij in 1991 de eerste de mocratisch gekozen president van Rusland werd lijsten met al dan niet ware verhalen over zijn gezondheidstoestand, en daarbij valt steevast het woord 'wodka'. Oktober '91: Jeltsin moet twee weken rust nemen, omdat hij hartproblemen zou hebben. Ja nuari '92: Jeltsin ontbreekt bij een belangrij ke ontmoeting met de Japanse minister van buitenlandse zaken, formeel wegens hart problemen, maar 24 uur later duikt hij weer fris en monter op. Twee maanden later mist hij een gesprek met de Amerikaanse minis ter van financiën. Het Kremlin zegt: wegens werkdruk. De media meldden: hij was dronken. Elf maanden later: Jeltsin houdt een buiten gewoon verward betoog in het parlement. Een afgevaardigde: „Hij was straalbezo pen". In maart '93 staat hij buitenspel we gens ernstige rugklachten. In augustus '94 zwaait een zeer duidelijk beschonken Jelt sin de laatste eenheden van het Rode Leger uit bij hun vertrek uit Berlijn. Een maand later is Jeltsin niet in staat in Ierland zijn vliegtuig te verlaten om de Ierse president te begroeten. Hoogstwaarschijn lijk was hij geveld door een lichte hartaan val. In december volgt een neusoperatie. In april '95: opname wegens hoge bloeddruk, in juli opname wegens hartproblemen en in oktober weer in het ziekenhuis vanwege de zelfde klachten. In februari '96 begint Jeltsin een slopende verkiezingscampagne, die wel de zege ople vert, maar hem bijna zijn leven kost. Hij verdwijnt weer in het ziekenhuis om in sep tember mee te delen dat een hartoperatie noodzakelijk is. Op 5 november heeft de vijfvoudige bypass-operatie plaats. Een maand later deelt generaal Lebed mee dat de president weer aan de drank is. Op 6 ja nuari opname wegens griep, twee dagen la ter de mededeling 'symptomen van een be ginnende longontsteking'. Maar Jeltsin her stelt snel. De daarop volgende tien maan den werkte hij, schijnbaar onvermoeibaar, een buitengewoon intensief programma af. En al die tijd verzekerde hij, daarin regel matig gesteund door zijn lijfartsen, dat hij zich als herboren voelde. Berlusconi: Ik word vernield door rechters ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Silvio Berlusconi, ex-premier van Italië, oppositieleider en nog steeds eigenaar van 's lands grootste media-imperium, heeft gisteren keihard uitgehaald naar de magistraten van het Milanese anti-corruptieteam 'Schone Handen'. „Zij rusten niet voor ik politiek ben afgë- brand", aldus Berlusconi op een persconferentie, speciaal belegd om de laatste initiatieven van het team te becommentariëren. Berlusconi was gistermorgen onverwacht gevraagd te ver schijnen in het Paleis van Justi tie te Milaan. Hij moest infor matie verstrekken ten behoeve van een al twee jaar lopend en vrijwel afgesloten onderzoek naar omkoping vdh enkele Ro meinse rechters, waarbij een van zijn naaste medewerkers is betrokken. Berlusconi interpre teerde dit alles terecht als een officiële beschuldiging. D,e mediamagnaat wordt er van verdacht via de bewuste medewerker, de advocaat en ex- minister van defensie Cesare Previti, grote sommen geld te hebben overgemaakt om voor zijn holding Fininvest gunstige juridische uitspraken te krijgen. Op die manier lukte het Berlus coni in 1985 geheel onverwacht het levensmiddelenbedrijf SME van de staat over te nemen. De bal ging aan het rollen toen twee jaar geleden Stefania Ariosto, vriendin van een ande re vertrouwensadvocaat van Berlusconi, besloot te vertellen wat zij al die jaren had gezien. De rechters, van wie de belang rijkste de inmiddels gearresteer de Renato Squillante is, stonden volgens de vrouw als het ware op de loonlijst van Fininvest en ontvingen in openbare gelegen heden koffers vol met geld. Veel van de miljoenen waarover Ariosto sprak, zijn later terugge vonden in Zwitserland. Het is geen geheim dat Ber lusconi de verdachtmakingen van Ariosto altijd heeft be schouwd als het grootste gevaar voor zijn politieke loopbaan, die overigens bedreigd wordt door nog eens vier processen. Berlus coni sprak gisteren van een 'in middels aangetoonde heksen jacht' en zei er op te vertrouwen dat zijn officiële verzoek om het onderzoek van Milaan over te hevelen naar Brescia zal worden ingewilligd. Mocht anders wor den besloten en die kans is groot dan is het volgens Ber lusconi duidelijk dat Italië een land is geworden met 'een justi tie die we alleen kennen van dictaroriale regimes'. Detroit In Detroit, ooit dé stad van de Amerikaanse auto-industrie ('Motortown') en de soulmuziek ('Mo town'), viel gisteren de eerste sneeuw op het beeld van gouverneur Pingree. In de regio wordt de komende dagen snijdende kou en een dik pak sneeuw verwacht. foto »ap» tom pidceon Er komt in de Europese Unie voorlopig geen algeheel verbod op de verkoop van T-bonesteaJcs, runderkotelet ten en ossenstaart. De Europese Commissie (EC), het da gelijks bestuur van de EU, heeft een besluit over dit 'kluifvlees' tot 1 april 1998 opgeschort. Groot-Brittannië en Ierland besloten vorige week wel tot een verbod, om dat rundvlees met botten het eiwit zou kunnen bevatten dat de gekke-koeienziekte (BSE) veroorzaakt. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Britten vermoeden dat rond het bot zenuweinden kunnen blijven zitten, waarin het eiwit zich mogelijk kan nestelen. Er zijn sterke vermoedens dat het BSE-eiwit bij mensen kan lei den tot een nieuwe variant van de fatale hersenziekte Creutz- feldt-Jakob (CJD). Die variant is in Groot-Brittannië al bij ruim twintig mensen geconstateerd. Veterinaire wetenschappers van de EU hebben zich afgelo pen dagen gebogen over de stu dies die hun Britse collega's tot het verbod brachten. De des kundigen delen de mening dat zowel de ruggengraat als de ze nuwen verdacht zijn. Datzelfde geldt voor ingewanden en lon gen, die vaak in worst en frik adellen worden verwerkt. De EU-deskundigen adviseren deze delen van het rund buiten de voedselketen te houden. Ook de verwerking tot diervoer wordt afgeraden. De wetenschappers voegen hier echter aan toe dat de om vang van het risico nader on derzocht moet worden. De EC wacht dat nadere onderzoek af vóór ze met maatregelen komt. Het onderzoek moet op 1 febru ari gereed zijn, maar een besluit valt niet voor 1 april. Als de Commissie besluit dat de ruggengraat van ieder rund en schaap moet worden vernie tigd, hoeft dat overigens niet het einde van de T-bonesteak te be tekenen. Met een iets andere uitbeenmethode kan dit vlees gerecht mogelijk behouden blij ven. Wel betekent het verwijde ren van de ruggengraat extra werk (en kosten) voor de slacht huizen. Ook een verbod op het gebruik van de ingewanden en longen kan de vleesindustrie behoorlijk wat inkomsten sche len. Staatssecretaris Terpstra (volksgezondheid) neemt naar verwachting deze week een be sluit of zij de Europese Com missie volgt in haar afwachten de houding. vrouwelijke sectoren als onder wijs en gezondheidszorg. Uit het onderzoek blijkt dat vrouwen in de VS over dezelfde kwalificaties beschikken als mannen en 46 procent van de managementfuncties bekleden. Slechts 2,4 procent echter be kleedt de hoogst betaalde managementbanen. De situatie in Europa verschilt niet van die in de VS, hoewel in de Scandinavische landen en Nederland de situatie voor vrouwen beter is, aldus het rap port. Hoewel het aantal vrouwen op hoge posities toeneemt, bekle den zij slechts twee tot drie pro cent van de topfuncties. En als zij de top bereiken, worden zij slechter betaald dan mannen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Internationale Arbeidsorga nisatie (ILO). Een van de conclusies luidt dat werkende vrouwen welis waar aanzienlijk meer carrière maken dan vroeger, maar dat nog steeds doen in traditioneel BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse defensieminister Rühe is door de neo-nazistische schandalen behoorlijk in het nauw gedreven. Oppositiepar tijen SPD en Groenen willen dat een parlementaire enquête commissie zich buigt over de vraag hoe neonazi Röder drie jaar geleden een lezing heeft kunnen houden aan de militaire academie in Hamburg. De affaire-Röder kwam begin deze week aan het licht. Röder had drie jaar geleden op uitno diging van de toenmalige staf chef van de militaire academie een lezing gehouden. Hoewel Röder een veroordeelde terro rist is en door de binnenlandse veiligheidsdienst in het oog wordt gehouden, wist kennelijk geen van de top-militairen wie ze hadden uitgenodigd. De zaak werd nog onverkwikkelijker toen bleek dat Röders organisa tie, de Duits-Russische Werkge meenschap (DRW), drie niet meer gebruikte trucks van de Bundeswehr had gekregen. Rühe kreeg gisteren een nieu we tegenslag te verwerken, toen opnieuw een videoband op dook waaruit de neo-nazisti sche voorkeuren van sommige manschappen blijkt. De derde schandaalvideo die dit jaar is verschenen, toont soldaten die zeven jaar geleden bij een feest je de Hitlergroet hebben ge bracht. Een van de soldaten maakt nu deel uit van een elite eenheid. Het weekblad Stern tenslotte publiceerde gisteren foto's van een drinkgelag van soldaten die regelmatig de verjaardag van de Führer schijnen te vieren. Deze militairen zijn net als hun kom panen uit de video gelegerd in de Franz Josef Strauss-kazerne in het Beierse Altenstadt. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Oproer kraaide gisteren in het Lager huis. Er werd geschreeuwd, beledigd en geprotesteerd als in de goede oude tijd van Conservatieve regeringen. Maar deze keer was premier Tony Blair het slachtoffer. Zó hoog liepen de emo ties op over Labours plan om volgend jaar april te korten op uitkeringen voor alleenstaande moeders met kinderen, dat speaker Betty Boothrovd veront waardigd uitriep: 'Ik heb het nog nooit in mijn carrière zó erg meegemaakt'. Het gebeurde allemaal tijdens Prime Minister's Questions Time, de politieke soap die het Lagerhuis twee keer per week in een volkstheater omtovert. Blair kwam al beschadigd aan de start, 's Morgens had de linkse Guardian een VN-rapport gepubliceerd, waarin de omvang van de armoede in Engeland 'onaanvaardbaar' werd genoemd. De premier zou zich niet meer herstellen. De rebellie van fractieleden die het schandelijk vonden dat een Labour-re gering 'de meest kwetsbare groep in de samenleving' een stuk genadebrood af handig maakt, bleek namelijk niet te stuiten. Blair moest zich in alle boch ten wringen om bezuinigingen te ver dedigen die hij als oppositieleider te vuur en te zwaard had bestreden. Geen wonder dat de Conservatieven eindelijk echt reden hadden om het Lagerhuis op stelten te zetten en de re gering luidkeels 'steunden' in het kort wieken van de bijstandsmoeders. Prachtig dat u dit doet, riep Tory-leider William Hague triomfantelijk, maai" waarom heeft u dat voor de verkiezin gen niet van de daken geschreeuwd? Blair gaf tegengas met New Labour-ar- gumenten die na zeven maanden ge bruik reeds danig versleten klinken. Waar de Conservatieven domweg be zuinigden, reserveert Labour 3,5 mil jard pond (12 miljard gulden) voor het creëren van banen. Bovendien wordt nog eens 300 miljoen gestopt in het opzetten van kinderopvang. „Ons be leid wil mensen niet afhankelijk van de staat houden, maar biedt alleenstaan de moeders met opgroeiende kinderen de kans aan het werk te gaan", was zijn uitleg. Voor het Lagerhuis toonden de spandoeken en protestborden van tientallen bijstandsvrouwen weinig be grip. 'Iedere moeder is een werkende moeder', was een van de teksten die New Labour op de tegenstrijdigheden in het sociaal beleid moesten drukken. „Dit is het begin van gedwongen wer ken en het totaal schrappen van uitke ringen voor moeders die zelf hun kin deren willen opvoeden", zei Nina Lo pez van de actiegroep Single Mother's Self-Defence, Er zijn ook maar weinig mensen die geloven dat de extra banen en kinder opvang in ruime mate beschikbaar zijn als de uitkeringen voor nieuwe aanvra gers per volgend jaar april tot ruim 10 pond (34 gulden) per week lager uitko men dan de (reeds bevroren) huidige. De harde werkelijkheid is dat een mil joen moeders met zo'n twee miljoen schoolgaande kinderen de helpende hand van de staat behoeven om de eindjes aan elkaar te knopen. Een Eu ropees record, dat de overheid dwingt tot een jaarlijkse uitgavenpost van ruim tien miljard pond. Dat is eenvou digweg te veel voor een regering die plechtig heeft beloofd om de krappe staatskas niet met belastingverhogin gen te spekken en inflatiebestrijding als prioriteit nummer één op de agen da heeft. Blair werd gisteren gedwon gen toe te geven dat de kortingspolitiek de staat op langere termijn honderden miljoenen scheelt. Dat stelde ideologi sche volzinnen over 'zelfverwerkelij king en 'afhankelijkheidsvermindering voor kansarme moeders' in een wat ander daglicht. En het gaf de sluwe liberale leider Pad dy Ashdown de kans om een extra por tie zout in de Labour-wonden te wrij ven. Schande dat een Labour-regering de armen voor de armen laat betalen, terwijl de welgestelden worden ont zien, riep hij. „Geld nodig? Waarom dicht u de belas'tinggaten niet die rijke leden van uw regering in staat stellen hun vermogen in belastingparadijzen onder te brengen", riep hij. De politieke averij toonde zich later op de avond in volle omvang. Bij de stem mingen werd een amendement dat de bezuinigingswet krachteloos zou ma ken, van de tafel geveegd. Met steun van de Conservatieve oppositie, die juichend en massaal met de forse meerderheid van volgzame Blairisten meestemde. Liefst 47 Labour-dissidenten weerston den echter de forse druk van de fractie leiding om ook voor te stemmen, en nog eens veertien bleven demonstra tief in hun bankjes zitten en stemden niet. Bovendien stapte een (in functie onbelangrijk) lid van de regering uit protest op, evenals drie parlementaire secretarissen van ministers. Een \ierde werd uit woede over haar stemgedrag ontslagen. „Dit is rampzalig", treurde een eerlijke Labour-minister in de wandelgangen. Blairs image als onaantastbare leider van een onoverwinnelijk, gediscipli neerd keurkorps had een fikse deuk opgelopen. Met reeksen impopulaire beslissingen voor de boeg, is dat een somber gegeven voor de evangelisten van het nieuwe Labour.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7