PvdA'ers boos over grote aantal Randstedelingen Buikje taboe in 'kakkerige' sport ct isiDORUsHOEVEIn het Twentse St. Isidorushoeve hadden ze de Binnenland Te kijk Meer mannen met kanker aan prostaat Illegale boom Kamer slikt duurder treinkaartjes in spits Cel geëist voor oppas die kind dubbel vouwde Dode door veteranenbacterie in academisch ziekenhuis lONDERDAG 11 DECEMBER 1997 Philips wil treinstoelen reserveren imdhoven Philips onderzoekt of het zinvol is dagelijks in een lbr« paar treinen tussen Eindhoven en Amsterdam een vast aantal plaatsen te reserveren. Het concern is daarover met de NS in ge- n 5 sprek, aldus een woordvoerder van Philips. Begin volgend jaar verplaatst Philips een aantal activiteiten vanuit het hoofdkan toor en de verkooporganisatie van Eindhoven naar Amsterdam, spoi Een aantal medewerkers blijft vooralsnog in Brabant wonen. Hoeveel mensen dagelijks gaan pendelen, staat overigens nog ke t niet vast, aldus de zegsman. Het zou voor het eerst zijn dat be drijven treinstoelen reserveren voor werknemers die van huis dri naar kantoor pendelen. Wel komt het soms voor dat groepen die een uitje maken plaatsen reserveren. Poststukken op bodem van zee nFN haag Wie begin vorige maand een brief of pakketje heeft verstuurd naar de Verenigde Staten of het Caribische gebied, loopt grote kans dat de post op de bodem van de zee is beland. cai Het schip dat de zendingen veilig aan wal had moeten brengen js namelijk gezonken. Dat heeft PTT Post gisteren bekend ge- Mj maakt. Ongeveer 20.50Q poststukken zijn zoekgeraakt, waarvan 500 pakketjes en aangetekende stukken. PTT Post is nu druk be taal dgde afzenders op te sporen. De PTT geeft verstuurders van een pakketje een schadevergoeding van 75 gulden, afzenders van ve langetekende stukken moeten het doen met 50 gulden, efr rW Kangoeroe na acht maanden gevangen 0 -l Tioop al lang opgegeven, maar gisteravond is de kangoeroe die zaterdag 10 mei de benen nam, alsnog gevangen. Het beest ont snapte tijdens een show van de Duitse dierentuin Exoten Ta- jleau. Ondanks diverse klopjachten werd het dier niet terugge- ronden. listeravond werd de kangoeroe gezien door een boswachter die le politie en een dierenarts inschakelde. Het uitgeputte dier was nakkelijk te vangen want hij had een gebroken poot. De kan- joeroe is ondergebracht bij een particulier. Eind deze maand ivordt de kangoeroe herenigd met zijn baas die momenteel door toert. Oud-politiechef Lancee wil politiek in eeuwarden Oud-politiechef S. Lancee van Schiermonnikoog ïeeft zich kandidaat gesteld als gemeenteraadslid voor de partij Liberalen Schiermonnikoog'. Lancee staat op de derde plaats an de kandidatenlijst. In de huidige raad zijn twee gemeente- aadsleden van Liberalen Schiermonnikoog actief. In totaal taan zeven mensen op de voorlopige lijst. Binnenkort zal het lestuur de definitieve lijst bekendmaken. Lancee werd vorig jaar net veel machtsvertoon door een arrestatieteam opgepakt op erdenking van incest met zijn dochter. Zij gaf echter later toe te lebben gelogen. lijdrage Garantiefonds afgeschaft otterdam Vakantiegangers die een reis bij een reisbureau boe- en, hoeven vanaf 1 april 1999 geen bijdrage meer te betalen lan de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR). De raad van oezicht van de SGR heeft gisteren besloten de bijdrage van vijf tien gulden per boeking af te schaffen. Het fonds heeft tegen die ijd voldoende geld in kas om de consument te garanderen dat hij zijn geld niet kwijt is als een reisorganisatie failliet gaat. Bij de 1 }prichting van het fonds is ervan uitgegaan dat een bedrag van ij ïonderd miljoen samen met het beleggingsrendement voldoen- ie zou zijn om de eerste grote klappen in de reiswereld op te H tangen. Dat bedrag wordt volgend jaar al gehaald. De consu- ji nentenbond drong al enige tijd aan op afschaffing van de bij- li lrage omdat de bond vindt dat 50 miljoen gulden in kas vol- P loendeis. Vleetfiets onderzoekt fietspaden tQLLEAls eerste in Nederland gaat Zwolle met een meetfiets le kwaliteit van de fietspaden onderzoeken. Met de resultaten het onderzoek wil Zwolle onveilige en oncomfortabele rou- aanpakken. De speciale fiets is uitgerust met meetapparatuur ie in de achteras is verwerkt. Hierdoor kan elke hobbel of kuil een fietspad nauwkeurig worden geregistreerd. De apparatuur :eft ook aan welke koers de fiets moet aanhouden en hoe lang bij een stoplicht of oversteekplaats moet worden gewacht, prolle laat 25 kilometer fietspad onderzoeken. loete voor frauderende ambtenaar issen De rechtbank in Assen heeft gisteren de voormalige inte- 1 im-gemeentesecretaris van Emmen veroordeeld tot een boete 'an vijfduizend gulden voor verduistering. De ambtenaar onder- li ?ng in juli 1995 met drie leden van het toenmalige manage- nentteam een schoonheidsbehandeling van ruim 1.200 gulden n een hotel in Ootmarsum. De rekening was naar de gemeente immen gestuurd. Zelfverklaarde de gemeentesecretaris twee veken geleden dat de schoonheidsbehandeling een cadeau voor le drie topambtenaren was. Het was altijd zijn bedoeling ge veest de kosten zelf te betalen. Hij zei niet te hebben geweten lat de rekening naar de gemeente was gestuurd. f Man slaat echtgenote dood ilmeloEen 34-jarige man uit Almelo heeft gisteren tijdens een uzie zijp 29-jarige echtgenote doodgeslagen. Hij sloeg zijn touw met een stuk beton verscheidene keren op het hoofd, al- lus getuigen. De verdachte is aangehouden, nadat hij zelf de lolitie had gebeld. De twee kinderen van het gezin zijn elders mdergebracht. De aanleiding tot de ruzie is nog onduidelijk. 'Binding met regio komt in gevaar' den haag cpd PvdA-kamerleden hebben van fractieleider Wallage maatregelen geëist om de binding met de achterban in de regio te vergroten. Zowel Kamerleden als provinciale partijleden zijn ontevreden over de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen die overwegend uit Randstede lingen bestaat. Groningen zeven plaatsjes op schuiven. De verontwaardiging over de bevoordeling van mensen uit de Randstad ontlaadde zich on langs tijdens een fractieverga dering. Het Limburgse Kamerlid Servaes Huys, die zelf al aangaf niet terug te willen keren, be schuldigde de selectiecommis sie van 'gebrek aan politiek in zicht'. De uit Enschede afkom stige Sharon Dijksma (nummer 34) pinde Wallage vast op eer dere uiüatingen dat er een bete re organisatie moet komen voor de binding van de fractie met de regio. De huidige praktijk dat Kamerleden 'aandachtsgebie den' in de provincie krijgen, ook Van de vijftig mensen op een verkiesbare plaats komen er 36 uit de Randstad. De veertien die wel uit de provincie komen, vaak al zittende Kamerleden, staan overwegend in de onder ste regionen. Bij tegenvallende verkiezingsresultaten zijn zij'de eersten die het veld moeten rui men. Die lage positie heeft bij enkele Kamerleden tot boos heid en teleurstelling geleid. „Ik voel me gediskwalificeerd", zo zegt Martin Zijlstra uit het Gro ningse Woldendorp, nummer 38 op de lijst. Zijlstra stond eer der 45-ste, maar mocht na een boze reactie van het gewest als ze daar niet wonen, is te weinig succesvol, meent Dijks ma. Het Overijsselse Kamerlid wil dat haar collega's veel meer het land intrekken en veel meer contacten onderhouden met de kiezers en partijleden. Dijksma hoopt zo de toenemende roep te verstommen om terug te ke ren naar de oude wijze van kan didaatstelling. Tot 1994 hadden afdelingen en gewesten een veel zwaardere stem bij de samen stelling van de lijst. „Dat is niet meer van deze tijd", vindt Dijksma. „Door de centrale kandidaatstelling komen nu ook bijzondere, onconventionele mensen in de Kamer. Ik had ook nooit in de Kamer gezeten als het nog via de gewesten was gegaan", aldus de 26-jarige Dijksma. Volgens Dijksma dreigt nu echter het tegenovergestelde namelijk dat de binding met de regio geheel wegvalt. „Daarover utrecht Op een terrein bij de Utrechtse Jaarbeurs demonstreert een kranenleverancier een nieuwe, 28 meter hoge, mobiele hoogwerker voor schilders en glazenwassers. Tot en met zaterdag is in Utrecht de Vakbeurs Bouwmaterieel. Liefhebbers kunnen zich daar vergapen aan, behalve de kraanwagens, grondzetmachines, zware gereedschappen en metaaldectoren. foto anp ton borsboom Eén op de vijf schuldenaars gaat opnieuw over de schreef den haag anp Minstens één op de vijf men sen voor wie een aflossingsre geling is getroffen om uit de schulden te raken, werkt zich opnieuw in de nesten door nieuwe schulden aan te gaan. Dat staat in een rapport dat minister Melkert van sociale zaken naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De kans op hernieuwde schulden neemt toe als men sen hoge schulden moeten af lossen zonder uitzicht op ver betering van hun inkomsten. Het kabinet denkt er daarom over de beslagvrije voet te ver hogen na drie jaar. Dat is het bedrag dat iemand maande lijks mag overhouden bij het aflossen van schulden. Mensen met schulden wor den vaak geteisterd door incas sobureaus en deurwaarders die torenhoge incassokosten berekenen, soms zelfs voordat een aanmaning is verstuurd. Ook worden schuldenaars ge ïntimideerd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumen tenbond die ook signaleert dat iedereen een incassobedrijf kan beginnen. RUSWUK» ANP Prostaatkanker komt steeds va ker voor. In zes jaar tijd steeg het aantal mannen bij wie deze ziekte werd vastgesteld met 50 procent, van 4.200 in 1989 tot 6.300 in 1994. Dit blijkt uit cij fers van de Nederlandse Kan kerregistratie. Deskundigen beraden zich over de vraag of het zinvol en haalbaar is om een bevolkings onderzoek voor prostaatkanker op poten te zetten. In Rotter dam loopt een proef die daar over uitsluitsel moet geven. Niet duidelijk is in hoeverre de stij ging te maken heeft met de ver beterde mogelijkheden om prostaatkanker in een vroeg sta dium op te sporen. De ziekte treft vooral oudere mannen. Nederlandse mannen lopen 39 procent kans op een vorm van kanker. Bij vrouwen ligt dat percentage op 34 procent. In 1994 kregen 64.000 mannen en vrouwen kanker. Bij mannen is longkanker nog steeds de meest voorkomende vorm, bij vrou wen borstkanker. In totaal over leden in 1994 36.500 mensen aan kanker. GPD Geassocieerde Pers Dienster wordt hier in Den Haag met enig dédain gesproken. Maar het leeft enorm, en niet alleen bij de bobo's in de gewesten. Mensen willen een aanspreek punt, een Kamerlid van wie ze weten dat ze er terecht kunnen. Dan moet dat Kamerlid er ook zijn." Dijksma noch Zijlstra zegt een afdoende verklaring te heb ben voor de lage notering van mensen buiten de Randstad. Volgens Zijlstra heeft de selec tiecommissie in ieder geval geen aandacht gehad voor het oordeel van de fractieleiding. Zijlstra wordt in de verslagen van functioneringsgesprekken die hij voerde met de fractietop geroemd om zijn inzet en om schreven als een bindend ele ment in de fractie. Desondanks belandde het Groningse Kamer lid, dat zich net als Dijksma zo veel mogelijk in de regio laat zien, laag op de lijst. den haag anp appelscha» Terwijl overal de kerstbomen voor een paar tientjes te koop zijn, blijken er altijd nog Nederlanders te zijn die tuk zijn op een gratis boompje. In de bossen bij het Drentse Appelscha zijn de eerste bomen alweer verdwenen, constateert boswachter Harm Buiten van Boswach- terij Appelscha. Vorig jaar werden zo'n vijftig bomen illegaal gekapt. De controles op de illegale bomenkap zijn inmiddels verscherpt, foto anp dien zijn de spoorwegen de be windsvrouw op één punt tege moetgekomen: het afschaffen van de gezinskorting voor jaar kaarthouders wordt met één jaar uitgesteld. Groen Links vindt dat onvol doende en stelde dat Jorritsma terug moet naar de NS om de tariefsverhoging te matigen. De partij is bereid geld uit te trek ken voor een apart contract voor goedkopere kaartjes. Maar van de grote partijen wil verder alleen de PvdA ook in de buidel tasten. Minister Jorritsma peinst er niet over om terug te gaan naar de NS. Ze vindt dat de prijsver hogingen wel meevallen. Bo vendien stijgt het aantal trein reizigers in de spitsuren nog al tijd harder dan het aantal auto mobilisten. De treinkaartjes in de spits wor den per 1 januari duurder. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met de tariefsver hogingen die de Nederlandse Spoorwegen hebben aangekon digd. Alleen Groen Links verzet te zich gisteren nog tegen het duurdere treinkaartje. Een mo tie van die partij kreeg gister avond alleen steun van de PvdA. De NS willen vanaf 1 januari de tarieven verhogen voor kaartjes die vooral door foren sen tijdens de spitsuren worden gebruikt, zoals jaartrajectkaar- ten en de OV-jaarkaart. Dat schoot de Kamer aanvankelijk in' het verkeerde keelgat. Jorrits ma kreeg enkele weken geleden de opdracht met de NS te pra ten over aanpassingen. Sinds- ASSEN-DEN BOSCH ANP-GPD Een kind dubbel vouwen, door elkaar schudden en hardhandig in de box gooien. Om vervol gens een natte doek in het ge zicht van het huilende kind te drukken. Dat haalde een 55-ja- rige Emmense allemaal uit met een dertien maanden oude peuter waar ze oppaste. De vrouw hoorde gisteren een straf van een half jaar cel en negen maanden elektronisch toezicht tegen zich eisen voor mishan deling van het kind. Ook moet ze 28 mille betalen aan de ou ders. De vrouw was tussen augus tus 1995 en april 1996 de vaste oppas van het kind. Omdat de ouders al langere tijd het ver moeden hadden dat ze hun kind mishandelde, installeerden ze op 15 april 1996 een videoca mera, gericht op de box. Op de videoband, waarvan een stukje werd vertoond tijdens de zit ting, was duidelijk te zien hoe het kind werd mishandeld. De Emmense beweerde dat ze op de bewuste dag erg boos was en het kind nooit eerder zo had aangepakt. De officier vond dat dit laatste ook moeilijk kan worden bewe zen. „Wel zijn daar aanwijzin gen voor zoals onverklaarbare blauwe plekken, striemen, ge sprongen adertjes en blauwe oren. Die konden volgens een arts niet door de baby zelf zijn veroorzaakt." Desondanks acht te de officier een poging tot doodslag niet bewezen, maar wel het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De gevangenisstraf kan wat haar betreft worden omgezet in on betaalde arbeid. De raadsman van de vrouw, G. Thasing, vond dat alleen een voudige mishandeling kan wor den bewezen. Hij laakte de niet aflatende publiciteit rondom deze zaak. Hij sprak van 'me- dia-justitie' en pleitte voor een lagere straf. Uitspraak 24 december. Bij de rechtbank in Den Bosch werd gisteren in een andere mishandelingszaak met een kind een jaar celstraf geëist waarvan een half jaar voorwaar delijk tegen een 27-jarige vader die zijn drie maanden oude ba by zou hebben mishandeld. De man zou zeven ribben van het kind hebben gebroken en de baby twee beenbreuken en een bijnierbloeding hebben be zorgd. De man verklaarde ech ter dat er geen opzet in het spel was. Volgens hem was hij een keer dronken met zijn kind van de trap gevallen en had hij een keer te wild met hem gespeeld. De officier achtte de opzet wel bewezen. Maar omdat het volgens hulpverleners weer goed gaat met het gezin, mag de man van hem de celstraf ook omzetten in 240 uur onbetaald werk. Uitspraak is op 24 decem ber. Snorfietser sijoeft nog geen elm te dragen si NHAAG ANP Wereldkampioenschap Latin American Showdance in Scheveningen lorfietsers hoeven voorlopig »g geen helm te dragen. Mi- ster Jorritsma (verkeer en wa- J rstaat) is toch niet van plan in helmplicht voor deze groep cggebruikers in t£ voeren. Vo- maand zei de minister de 56 rplichting nog te overwegen >en bleek dat de bromfietshan- - I op verzoek van de klant 1. dheidsbegrenzersverwijdert. De minister heeft in novem- overleg gevoerd met de BO- !G over het illegaal opvoeren n snorfietsen. Deze organisa- heeft vervolgens haar leden hriftelijk gewaarschuwd zich n de afspraken te houden op affe van royement. De be- ndsvrouw wacht nu verder n rapport af van de Stichting etenschappelijk Onderzoek Meersveiligheid over de mo- Üjkheden om de problemen et brom- en snorfietsen aan te ton. Volgens Jorritsma li ordt op dit moment al hard Werkt aan maatregelen om f probleem van opgevoerde pen aan te pakken. Onder de kroonluchters van het Kurhaus in Scheveningen strijden zaterdag 's werelds beste dansparen. Het gaat om de wereldti tel Latin American Showdance. Naast talent tellen expressie en voorkomen. Voetjes van-de-vloer in een geur van hairspray. DEN HAAG HANS VAN ALPHEN Tiptop in orde zal Ton Greten dit weekein de aan de start verschijnen in het Kurhaus in Scheveningen. Strak in het pak, de queue kèk naar achteren, met pommade in het haar en een choreografie waarover is nage dacht. Toch knaagt de twijfel aan de 33-jari- ge Limburger, alweer jaren danser van be roep. Want: „Scoor ik niet op dit kampioen schap, dan kap ik ermee. Dan kies ik voor de kinderwagen. Het wordt tijd voor een ge zin." Ook zijn vriendin en danspartner Mary- Ann, een Haagse, heeft te kennen gegeven aan kinderen toe te zijn. Ton: „En wanneer de vrouw eenmaal aan kinderen begint, is er geen weg meer terug. Dan is het gedaan met hef figuur van Maty-Ann. Een buikje is taboe in de danswereld, net zoals ik mijn baard niet kan laten staan. Je moet 'strak' zijn voor de top. De groten in deze sport zijn daarom ook kinderloos. Wie niet esthe tisch is, wordt niet bekeken bij de jurering. Het is een kakkerige sport, hoor." Een titelstrijd als het wereldkampioenschap Latin American Showdance is een slopende aangelegenheid voor de deelnemende pa ren. Alle energie en kunde dient geëtaleerd te worden in een kür die drie minuten duurt. Ten overstaan van een luidruchtig publiek, in een warme, rokerige zaal en op de vingers gekeken door een veelal partijdi ge vakjury. Ton:Mary-Ann en ik vormen een uniek paar in de wereld. In het Kurhaus dansen wij al onze zesde show, de meesten halen niet eens de drie. Verwonderlijk is dat niet. In een nieuwe choreografie zit al snel drie kwart j aar voorbereiding. „Sinds juni ben ik bezig geweest met de show die wij dit weekeinde doen. Maanden heeft het geduurd voor ik het thema bij el kaar had. Omdat het WK in Nederland is, wilde ik Nederlandse muziek op de band hebben. Het is een a capella nummer van 'Montezuma's Revenge' gemlxed met de percussie van 'Slagerij Van Kampen'. Er zit heel veel swing in. Maar dan komt er ook weer het nadeel van onze sport om de hoek kijken. Bij hardlopen wint de snelste atleet en bij voetbal de ploeg die het meeste scoort. Maar bij dansen speelt ook de jurk van je partner mee. En hoe zit je haar? Dra gen ze bij aan je aura. Zonder aura ziet de jury je ook niet staan." Naast Ton en zijn Mary-Ann wordt Neder land zaterdag bij dit WK vertegenwoordigd door Roemjana de Haan, een 23-jarige dochter van een dansschoolhouder uit Maarssen. Roemjana danst sinds éen paar jaar met een Fin, Jaako Toivonen, die Utrecht als woonplaats heeft. „Vorig jaar werden wij nog Nederlands kampioen bij de amateurs, daarna zijn wij overgestapt naar de profs. Als amateur dans je veel meer wedstrijden en kun je je domweg geen slechte dag permitteren. Die druk werkte remmend. Als prof heb ik er weer plezier in." De idee dat het winnende paar stil kan gaan leven van de hoofdprijs, kan organisator David Simon met een gerust hart ontken nen. „Alhoewel alles wat rang, stand en naam heeft er in het Kurhaus bij is, is dit toernooi in financieel opzicht een klein schalige aangelegenheid. De zes finalisten mogen straks tienduizend gulden verdelen. Het beste paar wordt er drieduizend gulden beter van. Geen bedragen om achterover te vallen. Echter; het dansen wordt in de toe komst een absolute topper. Maar het duurt nog even voordat de media dat door heb ben. Er was een tv-contract afgesloten met Joop van den Ende. Het evenement zou di rect worden uitgezonden. Die verbintenis bleek echter multi-interpretabel. Er komt nu éen samenvatting. Bij RTL4. Op 22 maart..." Na problemen bij vernieuwing waterleiding ROTTERDAM ANP In het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam is een patiënt overleden aan een be smetting met de legionella- bacterie. De bacterie huisde in het leidingnet voor warm wa ter, dat vermoedelijk nie warm genoeg was om de bac teriesoort te doden. Dat heef het ziekenhuis gisteren beves tigd. De man overleed op 18 no vember aan een longontste king, veroorzaakt door de be smetting. De aandoening wordt ook wel veteranenziekte genoemd. Het warme water moet mi nimaal 60 graden celsius zijn om de bacterie geen kans te geven. Jarenlang heeft het zie kenhuis volstaan met het eens per maand flink opstoken van de watertemperatuur. Bij toe val ontdekte het ziekenhuis vorig jaar dat dat systeem niet werkte. De bacterie bleek toch voor te komen in het water. Hoogleraar klinische micro biologie H. Verbrugh, verant woordelijk voor de preventie van ziekenhuisbesmettingen, besloot samen met de directie om het hele waterleidingnet te vernieuwen. Als noodoplos sing werden stoomapparaatjes op het net aangesloten om de temperatuur te verhogen. „Deze apparaten bleken veel last te hebben van kalkafzet- ting. We waren ook bang dat de waterleiding zou barsten. Daarom zijn de apparaten eer der dit jaar verwijderd. Dat is achteraf verkeerd geweest. De apparaten zijn nu weer aange sloten en worden geregeld ontkalkt. Wij zijn een beetje in slaap gesust doordat wij eerst de bacterie ontdekten, maar geen enkele patiënt daardoor besmet raakte." Rond de jaarwisseling is de renovatie klaar, waarbij de temperatuur tot aan de tap punten, zoals kranen en dou chekoppen, constant boven de zestig graden blijft. Volgens Verbrugh hebben ook hotels rond de Middel landse Zee en sommige wo ningen in Nederland geregeld de legionellabacterie in het waterleidingnet. Oorzaak is de te lage temperatuur van boi lers. De bacterie groeit vooral bij de tappunten, waar de temperatuur lager is. De kans op besmetting neemt ook toe wanneer het water lang stil staat. Woningen met geisers hebben aanzienlijk minder kans op besmetting omdat het water meestal koud blijft. De bacterie groeit ook nauwelijks bij een temperatuur onder de 40 graden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5