Geisers sterven aan aderverkalking Wetenschap Techniek DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 Wybe van der Gang met het fraaie strakke ontwerp voor Parkinson- patiënten: een pen met gecompliceerde technische snufjes. FOTO GPD Trilpen voor Parkinson-patiënt GERARD AKKERMAN GPD Het schrijfhulpmiddel voor Parkinson-patiënten zou niet misstaan in een winkel voor designproducten. De pen is fraai vormgegeven en doet in niets denken aan een 'hulp middel'. „Dat is een groot compliment', aldus Wybe van der Gang van Exakt Fijnme- chanica uit Dokkum. „We wilden een goed en aantrek kelijk schrijfhulpmiddel voor mensen met Parkinson ma ken." Hij spreekt bewust over een schrijfhulpmiddel en niet over een pen. „Bij een pen denken mensen al snel aan iets van een tientje, maar in deze pen zitten een hoop ge compliceerde technische snufjes, electronica en bewe gende delen. Dan heb je het over een hele andere prijs." De pen gaat naar schatting enkele honderden guldens kosten. Parkinson-patiënten hebben vaak grote moeite met schrij ven. Ze trillen en verkrampen. Door het verkrampen van de spieren wordt het schrift on leesbaar en steeds kleiner. Veel patiënten geven het op, aldus Van der Gang. Ze kie zen voor een computer met printer of laten hun vrouw een brief schrijven. Het idee voor een speciale pen ontstond ruim een jaar geleden. Een patiënt kwam zelf met het basisidee aanzet ten. Hij had een 'funpen' voor kinderen gekocht die trilde bij het schrijven. „Het is bekend dat je Parkinson-patiënten kunt laten ontspannen als je ze blootstelt aan een bepaal de trilling. Dit principe is al wel toegepast in bijvoorbeeld stoelen, maar nog nooit in schrijfgerei." In eerste instantie zijn stu denten van de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden (NHL) begonnen met het ver zamelen van allerlei weten schappelijke gegevens over dit trilprincipe. Van der Gang heeft het daarna verder uitge werkt en een prototype van zijn 'schrijfhiüpmiddel' ont wikkeld. Dat deed hij samen met industriële ontwerpers in Groningen. De pen is inmiddels door een aantal patiënten beproefd. „Een patiënt zei niet meer zo mooi te hebben geschreven sinds de mavo." Maar niet ie dereen lijkt er baat bij te heb ben. „De mensen bij wie de ziekte al vergevorderd is, zul len waarschijnlijk minder aan dit hulpmiddel hebben. Wij schatten dat ongeveer een derde van de patiënten dank zij de pen weer beter en lan ger achter elkaar kan schrij ven. In Nederland gaat het dan al snel om tienduizend mensen, in Duitsland om tachtigduizend." De pen voor het eerst ter hand nemen is een gekke ge waarwording. Het staaltje technisch vernuft weegt on geveer honderd vijftig gram en trilt met een hoge frequentie in de hand. Een rechte lijn trekken lijkt een onmogelijke opgave. Maar met de punt stevig tussen de vingers ge klemd is dit geen enkel pro bleem. De pen zweeft bijna over het papier en 'produ ceert' duidelijke letters. Van der Gang hoopt op een grote internationale toekomst voor zijn pen. Maar hij houdt nog een slag om de arm. „De pen moet eerst nog uitgebrei der worden getest. We weten dat het principe werkt, maar we weten nog niet precies welke patiënten er echt wat aan hebben." De komende maanden wordt de pen uit voerig getest door een onaf hankelijk instituut dat 25 pa tiënten er mee laat schrijven. Zijn ook die resultaten goed, dan kan de pen volgend voor jaar in productie worden ge nomen. Voor Exakt zou het een mooie opsteker zijn. Van der Gang begon zeven jaar geleden al leen in Dokkum. Inmiddels werken er in zijn bedrijf vijf vaste krachten. Als de pen aanslaat, worden dat er mo gelijk meer. „Het is een hele spannende tijd. We hebben er veel geld en tijd in geïnves teerd. Maar het is bovenal een heel leuk product, omdat je er mensen mee kunt helpen." P U Z Z E 1 2 3 4 5 6 7 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1Cabine; 2. onaangepast; 3. dwang van omstandigheden; 4. dus; 5. muziekgezelschap; 6. in validenwagentje; 7. onachtzaam; 8. metaalmengsel. CRYPTOGRAM vuur-volt ai-gen-ae a-s-r-k-r leptosoom -nu-s-lr- stip-ooit -eg-v-no- krakeling r-t-t-e-1 ik-per-po baas-krap JOHAN LAMORAL GPD Bij de uitbarsting van een geiser wordt ge durende de eerste seconden een mengsel van waterdamp en kooldioxyde met de snelheid van het geluid door de enge ope ning gestuwd. Het kokende water dat de lucht wordt ingeslingerd en de bekende fontein vormt, blijkt zeer mineraalhoudend te zijn en bevat onder meer grote hoeveel heden kiezelzuurzout. Deze mineralen bou wen rond de geiser soms terrassen en zet ten zich op de geiseropening vast. Zij ver stoppen daardoor geleidelijk de opening en de geiser wordt als het ware langzaam ge wurgd tot hij uiteindelijk zal ophouden met spuiten. Het Noord-Amerikaanse Yellow- stone-park telt verscheidene verstikte gei sers. De Amerikaanse wetenschappers James Westphal en Susan Kieffer van het Califor nia Institute of Technology in Pasadena hebben gedurende twee jaar met uiterst ge voelige meetapparatuur en speciale video camera's voor het eerst de binnenkant van een geiser onderzocht. Zij deden dat bij de 'Old Faithfull', de grootste en bekendste geiser in het Yellowstone National Park. Geisers zijn onderaardse warmwaterbron nen, een soort stoomketels in de buik van de aarde, die met tussenpozen kokende damp en water de lucht inslingeren. Het neervallende en deels afgekoelde water sij pelt weer in de grond, wordt door de onder aardse vulkanische gassen opnieuw verhit en spuit weer naar buiten. De bekendste geisers bevinden zich op IJs land, in het Amerikaanse Yellowstonepark en ook in Nieuw-Zeeland. Het woord geiser is trouwens afgeleid van het IJslandse 'gey- sir' dat 'de kokende' betekent. Old Faithfull behoort tot de regelmatigste geisers ter we reld. Meestal komt het om de 79 minuten tot een uitbarsting, ofschoon men af en toe intervallen heeft genoteerd van 45 tot 105 minuten. Ook de duur van de uitbarsting kan van één tot drie minuten variëren. Men heeft de afgelopen jaren gepoogd de varia ties fysisch te verklaren en in statistieken vast te leggen, maar de eigenzinnige geisers schijnen zich daar weinig van aan te trek ken. Vandaar de pogingen van de Amerikaanse onderzoekers om het innerlijk mechanisme te doorgronden. Ofschoon zij volgens hun verslag in het tijdschrift 'Geology' heel wat nieuwe en verrassende gegevens hebben verzameld, een afdoende en wetenschap pelijk sluitende verklaring voor de werking van een geiser hebben Westphal en Kieffer echter niet gevonden. Twee jaar lang hebben zij tussen de uitbar stingen van Old Faithfull hun meetappara tuur en videocamera's tot een diepte van 22 meter in de buik van de geiser laten zakken. In tegenstelling tot de gangbare mening dat de geiserpijp een soon lange en gelijkmati ge buisvormige opening met gladde wan den was, blijkt uit de videobeelden en de meetgegevens dat de geisertrechter in wer kelijkheid eerder een ruwe en ongelijke spleet in de aardkorst is, die niet overal even breed is. Bij Old Faithful is de opening op een diepte van 6,50 meter amper elf centimeter breed en nog zes meter dieper bevindt zich een grot met een doorsnede van minstens vier meter. Nog dieper wordt de geiserpijp weer smaller. Tussen twee uitbarstingen is de opening tot op een diepte van enkele meters deels met kokend water gevuld. Na een uitbarsting stijgt de druk in de geiser langzaam van 0,8 De geiser Old Faithfull behoort tot de regelmatigste geisers ter wereld. De geisertrechter is niet glad, maar een ruwe ongelijke spleet in de aardkorst. foto cpd bar tot 1,3 bar. De watertemperatuur daar entegen is aan grote schommelingen on derhevig, maar stijgt kort voor de uitbar sting nooit boven de 130 graden. Wanneer de druk van de waterdamp en de kooldioxyde in de grotere ruimten van de geiser een bepaald niveau bereikt, ontlaadt hij zich explosief en de geiser treedt in wer king. De eerste dertig seconden schiet het mengsel van waterdamp en kooldioxyde door de engten van de geiserpijp met een snelheid die hoger ligt dan die van het ge luid: ongeveer zeventig meter per seconde. In deze eerste fase wordt tot 16.000 liter wa ter geloosd in de welbekende dampfontein, die een hoogte van vijftig meter kan berei ken. De Amerikaanse wetenschappers vonden verder ook 'jonge' en relatief snel groeiende afzettingen van kiezelzuurzout op de wan den van de geiseropening. Deze en andere mineralen druppelen na een uitbarsting uit het afgekoelde water of waterdamp neer rond de opening en verstoppen deze lang zaam maar zeker. De geiser gaat dan letter lijk aan aderverkalking lijden. De weten schappers zijn er daarom van overtuigd dat Old Faithful na verloop van tijd hetzelfde lot zal zijn beschoren als andere geisers in het Yellowstone Park, namelijk dat hij lang zaam zal dichtslibben en uiteindelijk zal ophouden te spuiten. HEINZ TOMPOES Tom Poes en het Kukel „Dat is goed nieuws, heren", sprak de burgemeester opgewekt. De droon wil dus met ons praten! Wel. Praten is altijd beter dan daden, vooral wanneer men in een wel- vaartsstad leeft. Er gaat zo gauw iets kapot, hè? En dan zit men met de brokken." „Hm", zei de commissaris. „Ik weet het niet. Wanneer men met zo'n duister element gaat spreken zit men al gauw in de modder." „En in der stank", bevestigde de professor. Nu stak de magistraat een dun sigaartje op en glimlachte fijntjes. „Het ligt er natuurlijk aan", zei hij, „wie er gaat praten! Ook dat is een vak, heren. Maar al te dikwijls wordt het onderschat." „Praw!" prevelde de geleerde en de politiechef viel in: „Wij tweeën kun nen niet gaan. Deze bendeleider die zich Droon noemt wil iemand met gezag spreken. Iemand met een hoog kukel, wat dat dan ook is." „En onzer kukel is te min!" vulde de professor aan. „Der onverschaamd- heid!" „Juist!" hernam de heer Dickerdack, opstaande. „De zaak is duidelijk. Na tuurlijk ben ik de aangewezen per soon. Als eerste burger heb ik het ge zag en mijn kukel zal dan ook wel in orde zijn. Tot ziens, heren; u hoort nog van mij." Zo sprekende verliet hij de burge meesterskamer om zich naar het moeras te begeven - en zijn bezoe kers keken hem bekommerd na. „ik twijfel", zei professor Prlwytzkofsky. „Als men met der kukel I.Q. bedoelt, dan haalt hij het niet." „Hij raakt in de modder", bromde de politiebeambte. „Let op mijn woor den." REDACTIE SASKIA STOELINGA QB ■i H T W 6.01 7.01 DOOR JAN VISSER 'Eerst moeten de sloten vol, pas daarna kan het gaan winteren' is het devies van menig winterkenner en hel ziet ernaaruit dat Thialf dit devies inderdaad tot zijno do maakt. Het regent deze dagen volop en begin volge goi de week valt de winter in. Onder aanvoering van een mammoethogedrukgebied boven het noorden van Ri land nabij Sint Petersburg stijgt het weerglas tot 1060 8,2( hPa, gaat de wind uit het oosten waaien. Daarmee stroomt steeds kouder wordende lucht onze kant op. Europese atmosfeermodel zinspeelt zelfs op een hoe- 9,5] veelheid extreem koude lucht. Als deze ontwikkeling doorzet vriest het volgende week volop: zowel in de nacht en ochtend als tijdens de middaguren. De overgang naar het winterse weer voltrekt zich dit weekeinde onder regie van een hogedrukgebied dat t>: ven West-Europa ontstaat. Dankzij dit hogedrukgebieo 9,2s het op een enkele bui na droog weer met soms ook wal zonneschijn. De maximumtemperaturen zakken van5 op zaterdag naar 3-4 op zondag. Morgen zitten we ine achterkamer van een naar het oosten wegtrekkended= pressie. Daardoor gaat de wind uit noordelijke richting waaien. De windsterkte is boven land matig tot vrij krachtig, aan de kust staat een harde wind. Later op de middag en vrijdagavond neemt de wind af gaat van noord naar noordwest. Het weerbeeld wordtg kenmerkt door bewolking en regen of buien. In de loof van de dag komen er gaandeweg wat meer droge perio den. De temperaturen schommelen eerst rond de 9 gr 1,51 den, in de late middag daalt het kwik naar 5 graden. Ook gisteren overdag is er weer veel regen gevallen. In het algemeen viel er zo'n 10 millimeter. Over het et maal, gerekend tussen dinsdagavond en woensdag avond, kwam Stompwijk uit op 26 mm, Schiphol 22, Valkenburg 21, Santpoort-Noord 20 en Bloemendaal mm. Verder heel zacht met op Schiphol een maximurr van 12,7 graden. .07 E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Bewolkt en enkele regen- of sneeuwbuien. Middag- temperatuur 4 tot 7 gra den langs de kust, in het binnenland en in de ber gen lichte vorst. Zweden: Veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw, in het zui den regen. Middagtempe- ratuur uiteenlopend van +3 in het zuiden tot -5 in het noorden. Vandaag in het zuiden lokaal 7 gra- Denemarken: Bewolkt en vooral vandaag enige tijd regen. Morgen later op de dag een enkele opklaring Maxima van daag 8 graden, morgen 4. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag vooral in Enge land nog enige tijd regen, elders "enkele buien. Later op de dag opklaringen en een noordelijke wind. Morgen enkele wolkenvelden, maar ook geregeld zon. Vooral morgenavond in Schotland regen. Middagtemperatuur variërend van 6 gra den in Aberdeen tot 9 in Dublin en Lon- België en Luxemburg: Vandaag enige tijd regen en langs de kust een stevige wind. Morgen nog een enkele bui, maar ook af en toe zon. Mid dagtemperatuur dalend van 12 graden op vandaag naar 7 op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag overwegend bewolkt en enige tijd regen. Morgen in het oosten nog af en toe regen, elders soms wat zon en meest droog Maxima dalend van 14 graden op vandaag naar 9 op morgen. Portugal: Vandaag wolkenvelden en vooral in het noorden af en toe regen. Morgen overal regen, maar meeste neerslag opnieuw in het noorden Later op de dag mogelijk zon. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 20 graden. Spanje: Vandaag perioden met zon, maar in het noordwesten bewolkt en af en (oe regen. Morgen overal meer bewolking'en vooral later op de dag ook in het midden en zuiden kans op buien. (Vliddagtempera- tuur vandaag rond 20 graden langs de kust en 15 in het binnenland. Morgen in het noorden dalend tot 14 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Tunesië: Vandaag zonnige perioden en droog. Morgen vooral later op de dag in het noorden kans op een bui. Middagtempe ratuur rond 19 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, maar in het zuidoosten ook soms zon. Later op de dag af en toe regen Morgen van tijd tot tijd regen en weinig zon. In de middag en avond steekt de Mistral op. Vandaag zacht met maxima rond 17 graden. Mor gen middagtemperatuur 10 tot 13 gra- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Morgen la ter op de dag mogelijk een bui. Middag temperatuur ongeveer 20 graden.' Italië: Zonnige perioden, maar in het noorden ook kans op mist of een bui. Morgen vooral in de middag en avond vanuit het noorden meer bewolking en regen. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 9 gra den in het noorden tot 18 in het zuiden. Corsica en Sardinië: vandaag zonnige perioden en meest droog. Morgen vooral later op de dag en kele buien. Maxima ongeveer 17 gra- Malta: Vandaag en een groot deel van morgen perioden met zon. Pas morgenavond kans op enkele buien. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon Slechts op Kreta klei ne kans op een bui. Maxima rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog Middagtemperatuur uit eenlopend van 8 graden op de Dardanel- len tot 16 op Cyprus. Duitsland: Vandaag bewolkt en van tijd tot tijd re gen of motregen. Vooral in de Duitse Bocht een stormachtige wind. Morgen draait de wind naar noordwest en klaart het op. Langs de kust en in de bergge bieden nog wel enkele buien. Middag temperatuur vandaag rond 10 graden, morgen dalend naar 5 tot 8 graden. Zwitserland: Vandaag zacht en enige tijd regen. Pas boven de 2000 meter sneeu^ rond 11 graden Morgen koud; name in het noorden en Sneeuwgrens rap dalend i ter. Oostenrijk: Bewolkt en zacht. Van tijd tot ti boven de 1600 meter sneeuw later op de dag ook op I sneeuw. Middagtemperatuur rond 9 graden, morgen weer lefc Zowel vandaag als morgen vi tijd regen. Vandaag daarbij ooi mne' stevige westenwind. Middag p tuur rond 6 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en perioden met ri op de allerhoogste bergen s dagtemperatuur rond 6 graden Hongarije: Vandaag af en toe regen, mete jjoévx kans op ijzel. Morgen geruim gen. Vandaag temperatuur het vriespunt, morgen rond 5g VERSU he ndgtT hooi ten cl VRIJDAG 12 DECEMBER 1 Zon- en maanstanden Zon op 08.40 Zon onda Maan op 15.51 Maan Waterstand IJmuiden Katwiji Hoog 01.41 14.06 01.1' Laag 09.45 21.54 09." Weerrapporten 11 december 07 >|e, p station weer wind jBseqy Amsleidam legen zzw 6 0e Bilt regen zw 5 Deelen regen zzw 4 Eelde halt bew. zw4 Eindhoven regen zzw 6 Den Helder regen zw4 Rotterdam regen zzw 7 Twente motregen zw4 Vlissingen regenbui zzw 8 Maastricht zwaar bew zzw 5 Aberdeen zwaar bew n 1 Athene licht bew w.s 0 Barcelona licht bew n3 Berlijn regenbui wzw 6 WK 07 Rac Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires mistbanken ver. 1 Johannesburg licht bew Los Angeles onbew. New Orleans onbew Toronto Vancouver m MThu greep. 04 tot; W/C WSorr MBuz s 'ïible. 0 (0/c WDe t aland 20.02 met G «Laut I OIO ïtualitt w/s en l "senB 'aliteite 'Toop. 'met or L ca 22 aitemai 23.00 D 'an Pa ca. M-O-E- T CS H-O-P-E-iV, 0-0-/C-T-E-E E-E-/Z-S-T P-fiZ-A-A-T--r.£ A/.E-/-/S-Z. AS-S-E-AI-A-A-Z 0-A/-Z-/SS, M-A-A-/Z. S-/-a/-£>-S v~A-fs-o-c:-/-/--r-E-Af-£> JA £CVVST£gT CVVitZZVTTVV£P P£T ££W CTlV£PIVO£./.f WACWT- AVS CV WAT HV/ZT W£T£W VTOMr CV V10VSS£AV VIA AH OP O V-V'-V A'-CV CV /.AT D-£ 0.CXO-S 6-ZPA-A-H-T, rv-cv z-vj-cv w-£ rv.o.a V-VVV-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 30