)PORT }SV: compliment oor amusement 'eyenoord eindigt Champions League tevreden Bijna wéér Nelisse 'Kennis uit verhuisdoos' Het was kennis 'uit de verhuis doos', zoals Leo Beenhakker in zijn eigen taalgebruik zei. De Feyenoord-coach had het nog eens in de eigen archief opge zocht. De wedstrijd van gister avond tegen 1. FC Kosice (0-1 winst) was zijn 49ste als coach in de Europa Cup. En dat ter wijl twee weken terug, bij de thuiswedstrijd tegen Juventus, nog sprake was van een jubile umwedstrijd. Beenhakker zou toen voor de 50ste keer op de bank hebben gezeten bij een Europees duel. „Toen ik bij Feyenoord en mij ernaar vroeg," aldus de coach, „zei ik dat ik op 47 of 49 Europa Cup-wedstrijden stond. Ik dacht zelf aan 49. Maar dat bleek dus 47 te zijn, zodat ik nu pas op 49 sta. Die vijfigste moet dus nog ko- Hetgeen uiteraard meteen de vervolgvraag opleverde, wéér hij die mijlpaal dacht te kunnen vieren. Bij zijn aan stelling deelde Feyenoord na melijk mee dat het dienstver band in de Kuip alleen voor dit seizoen geldt en de Rotter dammers zijn nu uitgebekerd in Rotterdam. Beenhakker echter: „Daar houd ik me nu absoluut niet mee bezig." Als Robin Nelisse ook tijdens zijn Europese Feyenoord-de- buut het net had gevonden, had hij geschiedenis geschreven. Maar zo ver kwam het gister avond niet in Kosice. In plaats van te scoren schoot de jeugdi ge aanvaller naast het doel van keeper Molnar. Nelisse, drie da gen eerder voor het eerst in Feyenoord-1 tijdens het duel met NEC, stond toen pas negen minuten in het veld tegen de Slowaakse kampioen. „Ik kon de bal niet goed aan nemen," zei hij achteraf, „en bovendien zag ik dat de keeper er snel uitkwam. Daardoor schoot ik niet goed, en dus naast. Zonde. Maar voor de.rest was het natuurlijk fantastisch om te mogen invallen. Ook al was het jammer dat ik vlak voor tijd weer zelf werd ingewisseld. Maar ja, dat was om tactische redenen. We moesten de voor sprong verdedigen. Maar het was al prachtig om in het veld te staan. En tja, ik deel nu ook mee in de wedstrijdpremie. Misschien ben ik nu wel bin nen..." Nu clubtopscorer Julio Cruz komend weekeinde zijn rentree zal meiken bij Feyenoord, zal Nelisse een flinke stap terug moeten doen. „Toch hoop ik dat ik dit seizoen nog een paar kansen krijg." Volgens match winnaar Gio vanni van Bronckhorst heeft Feyenoord 'honderd procent' gepresteerd. „We kwamen voor een overwinning en die hebben we ook gekregen. We hebben Kosice laten opbouwen en wil den met georganiseerd spel toe slaan. Dat is ons gelukt." „Het leek er inderdaad op als of het een gelijkspel zou wor den," beaamde libero Kees van Wonderen. „Het is een wed strijd maar slepen en trekken, maar gelukkig rolde er voor ons een beter resultaat uit. Het is een teamprestatie. We hebben er met z'n allen keihard voor geknokt." HEERENVEEN «ANP Ebiede moet debuut uitstellen omdat vliegtuigen vol zitten schappij kan hem aan een ticket helpen. Ook Ajacied Babangida laat verstek gaan in het oefenduel tegen Togo. Roda-speler Lawal gaat wel. Hij had vanwege fami lie-omstandigheden enkele we ken geleden al geboekt. Ebiede speelt zaterdag gewoon met zijn Friese club tegen Vitesse. Emmanuel Ebiede kan zaterdag niet uitkomen voor het Nigeri- aans elftal. De 19-jarige mid denvelder van Heerenveen zou zijn debuut maken in het natio naal team, maar moet noodge dwongen in Nederland blijven. Geen enkele vliegtuigmaat- zaten in één van de zwaarste poules was voetbal, teruggebracht tot de ware essentie. PSV arcelona troffen elkaar gisteravond in de laatste wed- el van poule C van de Champions League en leverden en onvervalst amusement, bedoeld om de kijker te igen. Bijna dertigduizend man liet het laatste strook- n het passé partout scheuren en voelde zich met het jelijkspel niet eens bekocht. ÉRSLAGGEVER een huiveringwekkende ivektheid babbelden ies Louis van Gaal en Dick na over het circus- nertje van hun ploegen, ürijke fouten hoorden bij ermaak en waren de spe ergeven, het publiek heette ote winnaar bij een duel twee verliezers. Barcelo- as al uitgeschakeld en ook ïad nog bitter weinig om te voetballen, met de kans ;n verlengd verblijf in de ïpions League als een lou- eoretische. :ging dus om prestige. Aan Bnieerbare faam dacht Ad- die lang weigerde het oze van de missie te on- innen, gewonnen te heb- „PSV verlaat de Cham- League met opgeheven Ik blijf erbij dat we het le loting niet hadden ge il. We zaten in één van de rste poules. Als je dan één keer verliest, heb je oed gedaan." deed het in elk geval be- in de laatste keer, toen in aizoen 1991/'92 een ploeg volgevreten' vedetten met aart tussen de benen af- Slechts één punt, in de dstrijd bij FC Porto (2-2), keiden de Eindhovenaren en die score viel voor Advocaat en zijn manschappen natuurlijk ook gemakkelijk te verbeteren. In september startte PSV de sastreus met een 3-1 thuisne derlaag tegen Dynamo Kiev. Dat verlies is de ploeg de hele rit blijven achtervolgen en liep uit op de feitelijke knock-out, de 1- 1 van ruim twee weken terug in de Oekraïne. Zelfs het achter deurtje naar de kwartfinales, via een puntenrijke tweede plaats, werd daarmee bijna vergren deld. Zelfs bij een overwinning, gisteravond op Barcelona, bleek PSV achteraf niet gebaat. Bayer Leverkusen en Juventus, die het achterdeurtje wel vonden, wa ren ook dan buiten bereik ge bleven. Misschien zijn het niet eens de beste clubs die straks om de meest begerenswaardige titel in Europa voetballen. Een dergelij ke gedachte bekroop in elk ge val PSV-doelman Ronald Water reus, gisteravond één van de betere PSVérs. „We hebben zes goede wedstrijden gespeeld, maar we zijn toch uitgescha keld. Dat is een vreemd gevoel. Gezien de resultaten behoren we tot de Europese top. Maar wat mij betreft kun je ons top noemen. Het verschil tussen ons en de kwartfinalisten is mis schien alleen de loting. In meni ge poule zouden we zijn door gegaan." Het was toch vooral de on macht die in de woorden door klonk. Zoals Waterreus ook al de kans schoon zag zijn rode kaart te vergoelijken. In blessu- rétijd smoorde hij een uitbraak van Barcelona's Rivaldo met een handsbal buiten het straf schopgebied in de kiem. „Hij mocht mij niet voorbij. Echt, desnoods had ik hem met een schop het stadion uitgewerkt." Mede door de overtreding van Waterreus bleven de ploe gen in balans, net als bij de eer ste ontmoeting in Barcelona werd het 2-2. In tegenstelling tot de vorige keer kwam PSV - zonder de geschorsten Vampeta en Stam én zonder de gebles seerde topschutter Nilis - nu op voorsprong, bij 1-2, en het had de wedstrijd zelfs winnend kun nen afsluiten. Advocaat, naar de tribune verordonneerd door de UEFA, liet zijn ploeg lang één op één spelen en sprak later van een 'fantastische fase' in de tweede helft. Maar Giovanni scoorde in de 67e minuut de ge lijkmaker na het voorwerk van Abelardo (0-1, 32e minuut), Jonk (1-1, 54e) en De Bilde (2-1, 56e). PSV kreeg dus weer eens de complimenten, maakte er sa men met Barcelona een frivole avond van, maar zag ook de uit schakeling als het onontkoom bare noodlot voltrekken. Een enkeling repte van revanche, na de recente malaise in de com petitie tegen Willem II. Aan die revanche hield PSV 700.000 gul den, de premie bij een gelijk spel, over. In de amusementsindustrie van de Champions League liep de teller op naar twaalf miljoen gulden. Ook na aftrek van de bonussen voor de spelersgroep, Een koppoging van Arnold Bruggink, de actie van de voormalig speler van FC Twente zou geen doelpunt opleveren. zondag nog gemangeld door trainer Advocaat en voorzitter Van Raaij vanwege de laakbare instelling, blijft er een leuk be drag over voor investeringen. Met het te verwachten vertrek van enkele dragende spelers als middenvelder Phillip Cocu en verdediger Jaap Stam kan PSV het geld goed gebruiken. IjJet als alle andere clubs poogt het ver woed de begroting van 58 mil joen gulden op te krikken en die mogelijkheid doet zich nu voor. Een belangrijk deel van de 12 miljoen uit de Champions Lea gue werd als niet voorzien be schouwd en derhalve niet in de boekhouding opgenomen. PSV wil de kijker amusement blijven bieden, het liefst natuur lijk via hernieuwde deelname aan de lucratieve Champions League. Ongetwijfeld gaat het de markt op voor het aantrek ken van amusante spelers, mis schien levert het alweer een amusante tweede plaats in de poule op. In de rest van het lo pende seizoen kunnen de Bra banders hun aandacht op het bekertoernooi en de competitie richten. En dat is voor hen na PSV: Waterreus; Stinga. Valckx, Faber en Numan; Iwan (46. Moller), Jonk (90. Van Ede), Cocu en Zenden; Bruggink en De Bilde. Barcelona: Hesp; Ferrer, Reiziger, Abe lardo en Roger; Celades (89. Pizzi), Gu- ardiola (50. Couto) en Giovanni (77. Ciric); Figo, Anderson en Rivaldo. Champions League Groep A Sparta Praag (Tsj) - Borussia Dortmund (Dui) 0-3 (0-1). 30. Móller 0-1, 47. Kirovs- ki 0-2, 71. Booth 0-3 Gele kaart: Mister, Votava en Gabriel (Praag), Mölleren Reuter (Dortmund). Galatasaray (Tur) - Parma (Ita) 1-1 (0-0). 47. Chiesa 0-1. 51 lliel-1. Dortmund 6 5 0 1 15 14- 3 Parma 6 2 3 1 9 6-5 Sparta Praag 6 1 2 3 5 6-11 Galatasaray 6 1 1 4 4 4-11 Groep B FC Kosice (Slw) - Feyenoord (Ned) 0-1 (0- 0). 80. Van Bronckhorst 0-1. Gele kaart: Toth, Molnar (Kosice), Sanchez (Feye noord). Juventus (Ita) - Manchester United (Eng) 1-0 (0-0). 83. Inzaghi 1-0 Man. United 6 5 0 1 15 14- 5 Juventus 6 4 0 2 12 12- 8 Feyenoord 6 3 0 3 9 8-10 Kosice 6 0 0 6 0 2-13 Groep C PSV - Barcelona 2-2 (0-1). 32. Abelardo 0- 1. 54. Jonk 1-1, 56. De Bilde 2-1, 67. Giovanni 2-2. Rode kaart 90. Waterreus (PSV). Gele kaart: Roger (Barcelona). Newcastle United (Eng) - Dinamo Kiev (Oek) 2-0 (2-0). 10. Barnes 1-0, 21. Pear- ce 2-0. Dynamo Kiev 6 3 2 1 11 13- 6 PSV 6 2 3 1 9 9-8 Newcastle 6 2 1 3 7 7-8 Barcelona 6 1 2 3 5 7-14 Groep D Real Madrid (Spa) - Porto (Por) 4-0 (2-0). 5 Hierro 1-0, 30. Suker 2-0, 50. Roberto Carlos 3-0, 73. Suker 4-0 (strafschop). Olympiakos Piraeus (Gri) - Rosenborg (Noo) 2-2 (1-0). 28. Mavrogenidis 1-0, 29. Rushfeldt 1-1, 69. Rushveldt 1-2, 88. Ma vrogenidis 2-2. Real Madrid 6 4 1 1 13 15- 4 Rosenborg 6 3 2 1 11 13- 8 Olympiakos 6 1 2 3 5 6-14 Porto 6 1 1 4 4 3-11 Bayern München (Dui) - IFK Göteborg (Zwe) 0-1 (0-0). 51. Babbel 0-1 (eigen doelpunt). Gele kaart Matthaus (Bayern), Nilsson en Johansson (Göteborg). Bijzon derheid: 68. IFK-doelman Ravelli stopt strafschop van Scholl. Paris SG (Fra) - Besiktas (Tur) 2-1 (1-1). 24. Gava 1-0, 38 Mehmet 1-1, 59. Simo- ne 2-1. Bayern M. 6 4 0 2 12 13- 6 Paris SG 6 4 0 2 12 11-10 Besiktas 6 2 0 4 6 6-9 Göteborg 6 2 0 4 6 4-9 Sporting (Por) - Lierse SK (Bel) 2-1 (0-1). 27. Haagdoren 0-1, 46. Ramirez 1-1, 67. Gimenez 2-1. Leverkusen (Dui) - AS Monaco (Fra) 2-2 (1- 0). 29. Beinlich 1-0, 57 Meijer 2-0, 63. Pignol 2-1, 81. Henry 2-2. Gele kaart: Leg- winski, Benarbia en Barthez (Monaco). AS Monaco 6 4 1 1 13 15- 8 Leverkusen 6 4 1 1 13 11- 7 Sporting 6 2 1 3 7 9-11 Lierse SK 6 0 15 1 3-12 Geplaatst voor kwartfinales: Borussia Dort mund, Manchester United, Dynamo Kiev, Real Madrid, Bayern München, AS Monaco, Juventus, Leverkusen. nhakker: 'Ik weet niet waar we staan in Europa Europa Cup I heeft Leo lakker in zijn loopbaan ïer kunnen omarmen - bij Real Madrid, niet bij beker-met-de-grote- loemde de trainer die on- kbare trofee. Ook bij Feye- sinds een maand z'n te werkgever, zal Beenhak- em niet winnen, maar in rdam heeft hij zich wel een )ese succestrainer ge vinds de 'troubleshooter' n de Kuip meldde, veran- Feyenoords verblijf in de ïpions League van een affaire in een verdien- e missie. De Rotterdam waren na vier wedstrijden jeschakeld, maar kijken na ges op Juventus (2-0) en avond op 1. FC Kosice (1- h een stuk positiever terug verblijf in de competitie impioenen. laatste benaming doet in aan opwindend voetbal le stadions. Van beide was sprake in het ijskoude Ko- fegen Manchester United ventus was het stadion van stadgenoot Lokomotivy ioeg volgelopen; nu vorm- 't met slechts 2662 toe- ïwers een triest decor, dat oos aansloot bij de zeer bespeelbare grasmat, leeuw was er dan wel 's nds vanaf geschoven, de toplaag bleef te stug welke flitsende combinatie 'ok. Maar daar was Feye- 1 ook niet voor afgereisd le oostelijke punt van Slo- e. zei Beenhalcker achteraf, wilden maar één ding: toen dat doel langzaam st beeld verdween, sloeg nni van Bronckhorst toe. 'an de weinige vloeiende 'oord-aanvallen eindigde 81ste minuut bij de mid- Ider, die de bal in de korte binnenschoot: 0-1. Het aeteen goed voor de derde Si de Champions League. negen punten," vond Leo jakker, „kan Feyenoord en zijn. Zeker omdat we hele zware poule zaten, egenstanders als Juventus ^Chester United is het "jk punten pakken. En ik- zeggen waar Feyenoord mo menteel staat in het Europese voetbal. Het was een hele zware poule. Vandaar dat ik dik tevre den ben met die drie overwin ningen. Alleen die 5-1 nederlaag bij Juventus in de eerste wed strijd was een tegenvaller, maar dat was niet de juiste afspiege ling van de kracht van Feye noord." Gisteravond was de bedwin ger van de wereldkampioen niet bepaald sterker dan Kosice. De ploegen hielden elkaar in even wicht. Feyenoord was sterk ge start, met bovendien een grote kans voor de behendige Pablo Sanchez. Maar dat zou ook meteen de enige in die eerste rondgang zijn. David Connolly mocht het in de spits proberen als vervanger van de geschorste Julio Cruz. „Die we toch wel misten," vond Leo Beenhakker. „Want tachtig procent van ons spel is gebaseerd op zijn aanwe zigheid." Maar nadat de Ierse aanvaller er weinig aan te pas was geko men, mocht Robin Nelisse na rust zijn Europese debuut ma ken. Tegen NEC had de 19-jari- ge spits van het tweede elftal maar 19 minuten nodig om zijn eerste wapenfeit in het betaalde voetbal aan te tekenen, tegen Kosice kreeg hij na precies ne gen minuten een grote moge lijkheid op zijn Europese de buutgoal. Maar Nelisse miste en moest na de toch wel onver wachte 0-1 van Van Bronck horst zelfs terug naar de kant. Verdediger Bernard Schuiteman werd voor hem binnen de lijnen gebracht - „Omdat ik toch wel heel graag die 0-1 wilde vast houden," verklaarde Beenhak ker, die zijn formatie drie dagen na de zeperd tegen NEC (3-2 verlies) dit keer wel zag strijden voor elke meter. Voor mooi voetbal was even geen plaats in de barre omstandigheden, maar de dikke geldbuidel maakte voor Feyenoord in Kosice alles goed. FC Kosice: Molnar; Kozak, Semenik, Spilar en Dzurik; Sovic, Zvara, Janocko (83. Bochnovic) en Toth; Kozlej en Lju- barskij (83. Lapsansky). Feyenoord: Dudek; Boateng. Van Wonderen, Van Gobbel en Zwijnen- berg; Bosvelt, Van Gastel. Sanchez (67. Kornejev) en Van Bronckhorst; Vos en Connolly (46. Nelisse/85. Schuiteman). belangstelling ook is en hoe ni hil ook het sportieve belang van een duel tussen twee reeds uit geschakelde teams - de geld kraan van de UEFA blijft stro men. In totaal haalde Feyenoord, afgezien van de recettes van de drie thuiswedstrijden, al zeven miljoen gulden binnen in de Champions League. De kwalifi catie ten koste van het Finse FC Jazz was goed voor (omgere kend) 2,8 miljoen gulden en daar kwam door de zeges op Kosice (thuis en uit) en de sen satie tegen Juventus bij elkaar 4,2 miljoen bovenop. Boven dien deelt de club begin vol gend jaar nog mee in de op brengsten van de tv-rechten en dat aandeel kwam vorig jaar voor de enige Nederlandse deelnemer Ajax uit op meer dan een miljoen gulden. Het zijn echter geen bijdragen waarmee Feyenoord zich struc tureel kan mengen tussen de elite van Europa. Voorzitter Jo- rien van den Herik benadrukt keer op keer dat het echte grote geld pas na de eerste ronde wordt verdiend. Dan wordt de UEFA wel heel royaal. Van den Herik weet dan ook dat zijn club in elk geval dringend be hoefte heeft aan een aantal ja ren in de lucratieve Champions League om de inhaalslag met de Europese topclubs te kunnen maken. De komende maanden zal Feyenoord derhalve op jacht moeten naar de tweede plaats in de eredivisie, die weer recht geeft op kwalificatiewedstrijden voor de Champions League. Het is het doel, dat coach Beenhak ker zich bij zijn entree in de Kuip heeft gesteld. Afgaande op de eerste kennis making met die competitie heeft Feyenoord een plaats in de Europese middenmoot. Het is geen Manchester United, de absolute topper in poule B, maar ook geen Kosice, dat puntloos bleef in alle zes con frontaties. Beenhakker: „Maar .ik weet niet waar Feyenoord precies staat in Europa. Ik kan alleen afgaan op de laatste twee wedstrijden en daarin waren de resultaten uitstekend. Mis schien dat ik daarover aan het einde van dit seizoen meer in zicht heb." En voorzitter Van den Herik: „Ik vind niet dat je op grond van deze stand kan Pablo Sanchez heeft al in de beginfase kans op 0-1maar zou tegen de keeper op schieten. foto rtr zelf kan alleen maar blij zijn dat ik met deze ploeg ongeslagen ben gebleven." Ook in financieel opzicht was het een waardevolle uithaal van Van Bronckhorst, want daarmee was de Rotterdamse club wel weer 1,4 miljoen gulden rijker.- Want hoe miniem de publieke

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25