eidsch Dagblad Akkoord over lagere uitstoot 17 25 Harry Mens verlaat Lisse als een teleurgesteld man Kopers joods bezit vrijuit Queen Anne Eerste happen uit Olympisch Stadion Universiteit bezuinigt op Facilitair Bedrijf Rijkaard doet bedrijf Underjeans van de hand TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Buitenland Alleenstaande moeders -f slaan deuk in Blairs glanzende keurkorps OPGERICHT 1 MAART 1860 i Cultuur en Kunst Expositie 'Engelenwerk' in museum Sport Compliment voor PSV na amusement 'Een profeet wordt in eigen dorp niet geëerd' lisse paul van der kopij Harry Mens houdt het voor gezien in Lisse. De bekende makelaar/presentator/organisator ver koopt het landgoed waar hij voor zichzelf een huis wilde bouwen naar eigen zeggen aan een voetballer van Ajax. „Dat is leuk voor Lisse en voor hem is het ook aantrekkelijk, met al die voet balvelden vlakbij." Welke voetballer naar Lisse komt, denkt de makelaar volgende week te kun nen melden. „Het is een Hollander, die een broer heeft die ook voetbalt. Maar niet per se bij Ajax. En hij staat niet op doel." Mens wil aan een Amsterdamse gracht gaan wonen, weg van 'alle oppositie en alle weerstand' in Lisse. „Een profeet wordt in eigen dorp niet ge- eerd", leerde hij uit de gang van zaken rond het 8,5 hectare grote landgoed Wassergeest. Zo ondervond hij vorig jaar dat de rentmeester het landgoed niet aan hem wilde verkopen, maar wel aan een stroman. Die stroman speelde het vervolgens bij de gemeente klaar dat hij een 1.700 kubieke meter groot landhuis op het landgoed mocht bouwen. Drie maal meer volume dan wat er nu aan jagershuis en veldschuur staat. De poppen waren aan het dansen toen raadsle den hoorden dat de tussenpersoon het landgoed, op de dag dat hij het voor 1,3 miljoen aankocht, onmiddellijk en voor dezelfde prijs doorverkocht aan Mens. Zeker toen tegelijkertijd duidelijk werd dat Mens ook in wat andere omstreden zaken in Lisse zat, zoals de komst van de Gamma. De ma kelaar leerde uit de reacties dat zijn omwegen zeer noodzakelijk waren geweest. „Meneer Jan sen uit Schin op Geul krijgt in Lisse meer voor el kaar dan Harry Mens. Waarom? Ze gunnen je het succes niet. Ik ben daar zelf aan gewend geraakt. Maar mijn vrouw kreeg langzamerhand de zak vol van Lisse. Ik zit veel op kantoor, maar zij loopt veel op straat. Ze heeft zoiets van: als het zo moet, dan hoeft het niet." Diep in zijn hart doet het de geboren Lissenaar toch wel pijn dat hij het mooie landgoed met '85 procent bos' moet opgeven. „Ik was er graag gaan wonen." Het was ook echt geen show dat hij on langs voor het programma van Willibrord Frequin over het landgoed helikopterde en uitriep dat dat zijn landgoed is. Feit is wel dat hij al twaalf seri euze aanbiedingen binnen heeft, terwijl vandaag het luxe woonblad 'Residence' mét de advertentie pas in de kiosken ligt. Een vraagprijs wordt niet vermeld, maar Mens houdt het op 'enkele miljoe nen'. „Het hangt er ook van af of de koper het goedgekeurde bouwplan erbij neemt of andere plannen heeft." NR. 41567 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Schitterende collectie feestelijke party- en cocktail kleding bij: damesmode HET WOORD IS AAN William Howerd Taft Velen kan het niet schelen wat er gebeurt, als het hun- zelf maar niet overkomt. ka s vi r- au u n vijf gerechten, één ienu. Wie maakte Igerecht? Daar gaat het ij de culinaire quiz die ;en in de feestbijlage leze krant staat. Drie wordt een diner voor onder de prijswin- verloot. En de verlie- innen altijd het kerst - u nog zelf thuis maken, de recepten staan er- feestbijlage staat van over trends, onder rvvat betreft kerstkle- en -versieringen. Ver- len uitgebreide agenda ictiviteiten rond de dagen, een overzicht le kerstfilms, een ver over het ballet 'De No raker' en een voor- fje van de 'Holiday on evue', waarin Gerard g niet alleen zingt maar schaatst. ngerstaker at aanbod aers huis af afke van der toolen :uwe eigenaars van het in A. van Heeringen heb- m aangeboden bij hen te inwonen. Van Heerin- ie nu al twaalf dagen niet drinkt, heeft dit aanbod gen. Wat de kopers van md aan de Rijnsburger- Leiden betreft - een ge let kinderen - mag Van igen op de zolderverdie- llijven wonen: zij zouden twee andere etages be- Heeringen waardeert de ■vel. Hij duidt het aan als ■onder, dat echter voor jje laat kwam. Het besluit deze manier een einde In leven te maken ziet hij en onomkeerbaar proces, fdien zou het voor hem te zijn geweest het huis, liij 46 jaar lang met zijn r woonde, met vreemden schoonfamilie van Van eiste via de rechter lis op, omdat het deel uit- van een erfenis. Zijn had slechts recht op een van de waarde, en geld eisers uit te kopen had zij lij stierf aan een beroerte, aar dagen nadat de rech- I paalde dat zij het huis uit Haar weduwnaar en erf- 1 m wil 'versterven' omdat huis niet onvrijwillig wil Amsterdam De gedeeltelijke sloop en verbouwing van het Olympisch Stadion in Amsterdam is begonnen. Als eerste wordt de bovenste ring weggehaald. Daarmee wordt het stadion weer in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Na de renovatie zijn de wielerbaan en dus de boven ste ring verdwenen en krijgt het stadion een atletiekbestemming. Het is de bedoeling in de volgende eeuw grote atletiekwedstrijden naar Am sterdam te halen. FOTO FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA Tien personeelsleden met ontslag bedreigd leiden caroline van overbeeke Tien personeelsleden van de Leidse universiteit worden met ontslag bedreigd. De universi teit heeft een periode van twintig maanden uitgetrokken om voor hen een andere func tie te vinden. Lukt dat niet, dan staan ze op straat. Het gaat om mensen van het Universitair Facilitair Bedrijf (UFB): een kok van de mensa, een vorm gever/ontwerper, een foto graaf, een hovenier van 'groen onderhoud', drie medewerkers van 'gebouw-onderhoud', twee programmamakers en een 'clustermanager'. Dat staat in het 'concept-uit voeringsplan' waarin het UFB zijn strategie voor de komende jaren uiteenzet. Dit zelfstandig onderdeel van de universiteit dat op 1 januari officieel in be drijf komt, bestaat uit drie de len: restauratieve voorzienin gen waaronder de mensa, mul- timediavoorzieningen zoals post en transport, foto- en ko pieerdiensten, en gebouwge bonden voorzieningen: schoonmaakwerk, onderhoud van gebouwen en groen. Hier zullen straks 160 mensen wer ken, verdeeld over 119 forma tieplaatsen. Het UFB wil meer bedrijfs matig gaan werken: professio neel en klantgericht. Behalve van de universiteit, neemt het UFB ook opdrachten van der den aan zoals het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) en de Leidse Instrumentmakers- school. Het bedrijf moet uiter lijk in het jaar 2000 kostendek kend zijn. Om dat te bereiken worden banen geschrapt. „Die zijn overbodig geworden", al dus UFB-directeur J. Barn- hoorn. „Maar we doen er alles aan om voor de desbetreffende medewerkers een andere plek te vinden binnen de universi teit of daarbuiten. Pagina Leiden: 'We kunnen moeilijk iedereen ontslaan' Ambtenaren vrijwel zeker niet strafrechtelijk ven'olgd den haag gpd De ambtenaren die eind jaren zestig joods goud en sieraden voor een zacht prijsje aan schaften, hoeven zich niet bezorgd te maken dat ze bijna dertig jaar na dato alsnog een straf proces aan de broek krijgen. Het is vrijwel uit gesloten dat ze nog strafrechtelijk of anderszins vervolgd kunnen worden. D66 riep deze week op de ambtenaren van het Agentschap van het ministerie van financi en zo mogelijk alsnog een strafproces aan te doen. Voormalig Rekenkamer-president Kordes zei gisteren na een onderhoud met minister Zalm dat hij strafrechtelijke vervolging van de betrokken ambtenaren in zijn onderzoek zal betrekken. Juridische deskundigen zien echter weinig mogelijkheden. Volgens de Leidse hoogleraar strafrecht De Roos riekt de interne veiling tegen schappelijke prijzen die de ambtenaren van het Agentschap hielden naar verduistering en zoge heten opzetheling. Die strafbare feiten verjaren na twaalf jaar. De grote partijen in de Tweede Kamer voelen voorlopig niets voor een parlementaire enquête naar de nasleep van geroofd joods bezit uit de Tweede Wereldoorlog. Minister Zalm heeft Kordes gisteren opdracht gegeven tot een tweeledig onderzoek. Allereerst moet de'precieze toedracht worden vastgesteld van de onderhandse verkoop in 1968. Daar naast moet Kordes beoordelen of ons land na de oorlog voldoende zorgvuldig is omgegaan met de archieven over de bezittingen van weg gevoerdejoden. Pagina 2: Rabbijn Soetendorp: 'Een zweer is opengebroken' Mindering van 5,2 procent Na drie dagen en drie nachten van intensieve onderhan delingen hebben milieuministers van 159 landen in Kyo to een historisch akkoord bereikt om klimaatveranderin gen tegen te gaan. Volgens de overeenkomst zullen de geïndustrialiseerde landen, vergeleken met de uitstoot in 1990, tezamen 5,2 procent minder broeikasgassen uitsto ten in de periode tussen 2008 en 2012. 3770 1740 -3 72° 30% 30% 20% 30% 20% 40% I VANDAAG 32 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Buitenland 7 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 9,11,13,15' kyoto «judith stalpers correspondent In het zogenoemde 'Kyoto Pro tocol' zijn beslissingen over een aantal essentiële punten naar een latere datum verschoven. Of het protocol dan ook werke lijk de uitstoot van broeikasgas sen zal terugdringen, valt nog te bezien. Milieuminister De Boer toon de zich tevreden over het resul taat, hoewel het uiteindelijk een minder grote reductie gewor den is dan zij en de hele Eu ropese Unie eigenlijk wilden. „Maar als je uitgaat van de startsituatie is het een goed on derhandelingsresultaat", zei De Boer vanmorgen na een slape loze nacht. De EU streefde een reductie van vijftien procent na van drie soorten broeikasgassen, terwijl de Verenigde Staten de uitstoot van zes soorten gassen wilden Postduiven Leiderdorper gestolen leiderdorp/alkemade dimitri walbeek Uit een hok op het volkstuinen complex aan de Zuid-Zijderweg in Oud-Ade zijn zestig postdui ven gestolen. Het slot van het hok op het verlaten tuinencom- plex is opengebroken. Eigenaar M. Kok uit Leiderdorp is veront waardigd over deze 'laffe daad'. „De duiven zijn zeker 10.000 gulden waard. Maar de dieren hebben voor mij ook een emo tionele waarde. Ze zijn nog van mijn vader geweest." Kok hoopt dat hij de postdui ven weer terugkrijgt. „Daar zou ik wel wat voor over hebben. De meeste zijn oude kweekduiven. Er zitten ook bijzondere tussen, zoals 'ooievaartjes' met Belgi sche ringen." Hij vreest dat de vogels van de hand gaan op de markt in de Leidse Groenoord- hallen. stabiliseren en Japan 2,5 pro cent minder uitstoot voorstelde ten opzichte van het 1990-ni- veau. Dat de VS van nul naar zeven procent zijn gegaan be schouwt De Boer op zichzelf als een revolutie. Het succes van de overeenkomst ligt vooral in het feit dat er een proces in gang is gezet om de uitstoot van broei kasgassen in geïndustrialiseerde landen terug te dringen. In het uiteindelijke protocol gaan de afspraken over zes broeikasgassen: kooldioxide, mediaan, lachgas, HFK's, PFK's en SF6. De EU en de meeste Oost-Europese landen gaan acht procent reduceren, de VS zeven procent en Japan en Ca nada zes procent. Rusland, Nieuw-Zeeland en Oekraïne moeten hun uitstoot stabilise ren, terwijl de uitstoot in Noor wegen, Australië en IJsland mag groeien met respecüevelijk één, acht en tien procent. RTV/programma's_ Schrijvende lezers10 Sport 25,27,29 Strips30 Uitgaan21 De Leidse Schouwburg pre senteert 'Temperamenten' door Introdans. Op de pagi na Uitgaan een kortingsbon. VOETBAL OP TV 20.15 uur, Ned. 2. UEFA-Cup- wedstrijd VFL Bochum-Ajax. Kerstconcert Vox Humana Schitterende CD 'Fuga in Leiden' Zie aanbieding elders in de krant Die introductieliep voorspoe dig. Inmiddels is het body- fashion-concept goed voor een omzet van vijf tot zes miljoen, maar nog niet winstgevend. „Daarmee is een omvang be reikt waarbij je zegt: moeten we op eigen kracht verder uitbrei den of samenwerken", aldus Steinmeijer. „Frank is toch meer geïnteresseerd in voetbal en sport. Daarom viel zijn keuze op het laatste." De oud-voetballer, momen teel bezig met een verkorte cur sus coach betaald voetbal, blijft wel bij het bedrijf betrokken. Hij gaat zich bezighouden met de public relations en de ontwikke ling van de collectie. voorschoten/losser anp Voormalig profvoetballer Frank Rijkaard heeft zijn lingerielijn Underjeans nauwelijks twee jaar na oprichting alweer ver kocht. Branchegenoot Van Heek-Tweka uit Losser neemt de prille Voorschotense onder neming per I januari over. Hoe veel de transactie de oud-Aja- cied oplevert, blijft geheim. Van Heek-directeur G. Steinmeijer houdt het op 'een redelijk be drag'. De voormalige internatio nal is niet de enige aandeelhou der. Hij tilde Underjeans twee jaar geleden van de grond sa men met zijn vriend en zaken man Benny Garcia. )a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam:Voorletters;M V Adres. LAND EROVER NIMARC B.V. Lijnbaanstraat A 2222 AR Katwijk Telefoon 071 - -1090922 i. controle bezorging: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPerinaand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94.15) i automatisch (f 32.70) O acceptgiro (f. 95,15) 1 Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch TEk Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar: Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 8 '712141 "4001 14' maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1