Politiek kapittelt '41kemade tr Hoogmade moet 'recreatief knooppunt' worden Rijnstreek tekent voor één zorgloket Instituut pleit voor grotere bedrijven in de glastuinbouw I Dokterswoning op hoger niveau Stadspartijen in Alphen willen krachten bundelen Rijn Veenstreek tenthuizen strijdt tegen j ïitbreiding autosloperij Boerderijen maken plaats voor bedrijven D66 Rijnwoude kiest Gerritse als lijsttrekker ONDERDAG 11 DECEMBER 1997 974 15 H chef tim brouwer de koning. 071 -5356417. plv.-chef marieta kroft, 071 -5356411 gjTHUIZEN MARIJN KRAMP Waar zie je nu nog een autos- iperij midden in een woon wijk?" Benthuizenaar L. van er Meer vroeg het zich giste- 11 \y en tijdens de commissie be- 0ep en bezwaar hardop af. De ewoner van De Werven ziet 'fjl et bedrijf Van Eek liever van- aag dan morgen vertrekken, ooralsnog dreigt echter het egendeel: het bedrijf wil uit reiden. Drie bewoners van De Wer- ;n tekenden daarom bezwaar in bij de gemeente Rijnwou- y De sloperij maakt volgens ;n te veel herrie, veroorzaakt anko verlast en de autowrak- >n die er liggen bederven het jtzicht. In P. Bakker, hoofd uimtelijke ordening bij de ge- aeente, vonden zij een mede lander. Ook de gemeente ijnvvoude zou het toejuichen :dj als het bedrijf verkast. Maar volgens Bakker kan de ge meente dat niet afdwingen. De autosloperij opereert binnen de regels van het be stemmingsplan en ook uit breiding past binnen dat plan. Van Eek wil op het terrein dat aan de huizen grenst bedrijfs auto's stallen. „Daar kunnen wij niets tegen beginnen", al dus Bakker. De bezwaarmakers vinden bedrijfsauto's echter een te mooie benaming voor de wrakken waarin Van Eek han delt. „Het zijn niet APK-ge- keurde wagens die gesloopt worden of naar verre landen gaan waar zo'n keuring niet nodig is", aldus Van der Meer. „In principe wordt de sloperij op dat terrein voortgezet en dat mag volgens het bestem mingsplan niet." jacobswoude robbert minkhorst Langs de Herenweg tussen Alphen en Rijnsater- woude moeten elf windmolens komen. Leimui- den zou een tweede Meerewijck moeten bouwen en Hoogmade moet een 'recreatief knooppunt' worden. Dat adviseert het Amsterdamse bureau WK Architektuur en Stedebouw in de structuur visie die het in opdracht Jacobswoude heeft ge schreven. In de structuurvisie, waarover burgemeester en wethouders alsmede de gemeenteraad zich nog moeten buigen, schetst WK het toekomstbeeld van de gemeente tot 2015. Uitgangspunt vormde 'de landelijke, dorpse karakteristiek' van de ge meente. „Met meren, vaarten, uitgestrekte wei landen en fraaie vergezichten is Jacobswoude een typisch voorbeeld van het Hollandse polderland schap", aldus het bureau. „De molens, oude boerderijen en schilderachtige dorpskernen kleu ren dit beeld verder in. Rust, ruimte en landelijk heid zijn dan ook de trefwoorden." WK ziet grote mogelijkheden op het gebied van (water)recreatie. Jacobswoude moet meer jachthavens laten aanleggen, de saaie oevers van het Braassemermeer moeten een mix van moe ras, riet en grasland worden. Meer eilanden zijn ook gewenst. De Zwetpolder ten zuiden van het meer moet van landbouwgrond veranderen in een moerasbos. Datzelfde heeft WK voor ogen met de Bospolder, waar straks de hogesnelheids lijn uit de grond komt. In Hoogmade moeten fiets-, wandel- en vaar routes bij elkaar komen. Een deel van de Piest polder, aan de rand van het dorp tussen de Van Klaverweijdeweg en de Does, kan het best onder water worden gezet. Tegelijk stelt WK voor om een passantenhaven aan te leggen. WK ziet de rest van de polder als een 'natte, bloemrijke wei de'. Ook Rijnsaterwoude verdient een flinke impuls. WK raadt aan om vlakbij het dorp een beschut strand aan de Braassem aan te leggen. Ook is een extra jacht- of passantenhaven nodig. Toeristen moeten kunnen overnachten in trekkershutten of in een dorpsherberg en kunnen logeren of kam peren bij de boer. Huizenbouw zit er voor Jacobswoude nauwe lijks in, beseft ook WK. Toch noemt het bureau, buiten de al geplande woonwijken in Woubrugge en Leimuiden, verschillende alternatieve locaties. Eén daarvan is een strook langs de Ringvaart in Leimuiden, waar een tweede Meerewijck zou moeten komen. Probleem is wel dat de bodem daar is verontreinigd. Ook het gebied rond het Zuideinde in Hoogmade, ten zuiden van de Does, is een goede bouwlocatie. Huizen Verder ziet WK nog enkele aantrekkelijke plek ken middenin Woubrugge en Leimuiden. Op ter mijn verdwijnt langs de Woudwetering een aantal jachtwerven, voorspelt het bureau. Ervoor in de plaats kan de gemeente dan ongeveer zestig hui zen laten bouwen. Op de plaats van timmerfabriek Brand in Lei muiden (aan de Drecht) kunnen ruim dertig wo ningen komen. Een nieuwe plek is er voor Brand mogelijk op bedrijventerrein Drechthoek, dat WK het liefst in grootte ziet verdubbelen. {luizenbelasting stijgt te fors kemade marieta kroft et CDA en de PvdA vinden dat de gemeente Alkemade huizenbelasting te fors (met negen procent) wil laten ijgen. De partijen zeggen, dat de gemeente zoveel re- irves heeft, dat daar wel iets van naar de burgers kan. e WD liet gisteravond in de commissie financien we ll, dat er nu niet aan de 'verkiezingskoorts- moet wor- in toegegeven'. den via de huizenbelasting vol ledig op de burgers willen ver halen. Zijn fractie gaat slechts akkoord met een verhoging van de OZB met de inflatiecorrectie van anderhalf procent. Het CDA gaat minder ver. Deze fractie meent dat de voorgestelde ver hoging van negen procent 'en kele procenten' minder kan. Wethouder financiën L. Bee- len (WD) protesteerde tegen de term misleiding. „We voeren wel degelijk een verlaging van de huizenbela§ting door. Het geld waarmee het rijk nu komt, heeft het destijds via de korting van het gemeentefonds ten on rechte van ons afgepakt." genaren van woningen beta- volgend jaar 12,66 per 5000 ilden waarde. Dit jaar was dat )g 11,63. Omdat het rijk iedere £B-betaler een korting van inderd gulden verstrekt, valt Iet uiteindelijke bedrag dat de irgers moeten betalen lager 't dan dit jaar. Een eigenaar n een huis met een waarde n 225.000 gulden betaalt vol- nd jaar 10,25 procent OZB inder, zo rekenden B en W in in voorstel aan de commissie- or den voor. De PvdA vindt niet dat B en van een verlaging van de B mogen spreken. „Mislei- td", kritiseerde PvdA'er F. hoonderwoerd. „Die verla ng wordt veroorzaakt doordat rijk zijn verantwoording imt. De gemeente verhoogt issen de OZB alleen maar." j was vooral boos omdat B W de korting uit het ge ntefonds van 253.000 gul- erkerk Keukens erliest geding hhaag/alphen/mudrecht alphen aan den rijn Het terrein aan De Hoorn in Alphen aan den Rijn is al bijna een grote vlakte. Twee boerderijen, waarvan de onlangs deels afgebrande Herrezen Haerd, worden gesloopt om ruimte te maken voor bedrijven. foto hielco kuipers den haag ziet het LEI een forse inkrim ping van 2500 hectare nu naar 1500 in 2010. De regio Midden Zuid-Holland moet volgens het LEI het grootste kassengebied in de provincie worden. Het in stituut becijfert een groei van 1860 naar bijna 2100 hectare voor dit gebied. De Land- en Tuinbouworga nisatie Nederland (LTO) en de provincies Zuid- en Noord-Hol land waren de opdrachtgevers voor het onderzoek 'Kansen voor Kassen'. Zij komen tot de conclusie dat het rijk en de pro vincies de komende tijd extra inspanningen moeten leveren. Zo moeten aangewezen plekken voor glastuinbouw ook daad werkelijk beschikbaar komen voor de hervestiging van grote bedrijven, zodat er ook ruimte beschikbaar komt voor schaal vergroting in de oude glastuin bouwgebieden. Zonder harde maatregelen zou de sector over dertien jaar slechts een rende ment kennen van 0,26 procent en een winst van 47 miljoen. Maar na herstructurering van de glastuinbouw voorspelt het LEI in 2010 een rendement van 4,77 procent en een winst van 826 miljoen gulden. Om de glastuinbouw econo misch gezond te houden, zijn er snel maatregelen nodig om het verplaatsen van bedrijven te sti muleren en om de glastuin bouwgebieden te herinrichten. Tot die conclusie komt het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) in het rapport 'Kan sen voor Kassen', d%t het giste ren aan leden van de Tweede Kamer aanbood. De glastuin bouw in de Veenstreek komt er in het rapport met een positie in de middenmoot tamelijk goed vanaf. In het economisch gunstigste model kan - zo becijferde het LEI - de Veenstreek groeien van 376 hectares vorig jaar naar 663 hectares in 2010. Maar deson danks moeten er volgens het LEI veel bedrijven sneuvelen. Schaalvergroting is het tover woord. Om de sector gezond te houden ziet het instituut het aantal glastuinbouwbedrijven landelijk dalen van 8850 naar krap 2800 in het jaar 2010. Maar de bedrijven moeten dan fors groter zijn: drie tot vijf hectare. Voor het van oudsher bekende glastuingebied Westland voor- Jacobswoude dwingt samenwerking met Leiden en Bollenstreek af Maandag neemt de gemeen teraad een besluit over de ver hoging van de huizenbelasting. Zoals het er nu naar uitziet gaat een meerderheid (CDA en PvdA) niet akkoord met de door B en W voorgestelde stijging van de OZB. GroenLinks was gisteravond niet aanwezig. alphen aan den rijn/regio robbert minkhorst Elke gemeente in de Rijnstreek krijgt volgend jaar een eigen lo ket waar mensen terechtkun nen voor hun vraag om zorg. De zes: gemeenten in de regio heb ben hun goedkeuring gegeven aan de blauwdruk Prins (Project Rijnstreek Indicatiestelling Nieuwe Stijl), zoals het project officieel heet. Wel treedt Prins enkele maanden later in werking dan de bedoeling was. Jacobswoude heeft namelijk samenwerking met de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek bedongen. De gemeente stelde die eis, omdat inwoners niet alleen op (cen trumgemeente) Alphen zijn ge richt. maar ook op Leiden. Zij kunnen na de invoering bij voorbeeld ook in de Sleutelstad terecht voor hulp. Zodra het onderzoek naar mogelijkheden voor samenwer king is afgerond, gaan de 'zor- gloketten' in Alphen, Ja cobswoude, Rijnwoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop open. Dat is vermoedelijk in het voorjaar van 1998. Belangrijkste uitgangspunt van het nieuwe indicatie-or gaan is dat er op de gemeente huizen in de Rijnstreek loketten komen waar iedere inwoner te- rechtkan voor alle aanvragen voor thuiszorg, maaltijdvoorzie ning, alarmering, gehandicap tenvoorzieningen en inschrij vingen voor verzorgings- en verpleeghuizen. Iedere bezoe ker krijgt meteen antwoord. In gewikkelder vragen behandelt een overkoepelende, onafhan kelijke stichting. Die is er ook verantwoordelijk voor dat de hulpbehoevende de zorg krijgt die hij nodig heeft. Daarna komt pas de zorgaan bieder in beeld. Tot dusver maakten Thuiszorg Groot Rijn land, de ziektekostenverzeke raar of elke andere hulpverle nende instantie uit wie welke hulp kreeg. Het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport heeft bepaald dat gemeenten vanaf volgend jaar verantwoordelijk zijn voor die indicering. rsbureau cerberus ukenexpress had maar net n winkel in Mijdrecht ge iend, of het had al een rechts- ak aan zijn broek. Maar giste- n bepaalde de rechtbank in en Haag dat Keukenexpress n 24-jarige Alphense keuken- rkoopster niet hoeft te ont- aan. Dat had de vorige werk- ver van de Alphense, Hans irkerk Keukens, gevraagd in n kort geding. Verkerk probeerde aan te to- •n dat de vrouw helemaal niet Keukenexpress mocht wer- Er zou een incurrentiebeding' in het ar- idscontract hebben gestaan, aardoor de vrouw een jaar na- ze weg was gegaan bij Ver- voor geen enkel ander ukenbedrijf mocht werken. De advocaat van de Alphense ?lde dat het 'concurrentiebe- ng' helemaal niet geldig was. zou alleen maar in een jaar- ntract hebben gestaan dat de juw vier jaar geleden onder lende. Als de rechtbank zou sluiten dat het 'concurrentie- geldig zou zijn, zou de phense een jaar thuis moeten ten. De rechtbank gaf de >u\v gisteren met het afwijzen n de eis van Verkerk gelijk en hoeft geen boete te betalen 8ens het schenden van een ncurrentiebeding. Maar Verkerk en Keukenex- ess zijn nog niet uitgestreden, tgen de bedrijfsleider van tukenexpress dient namelijk '8 januari een kort geding dat trkerk heeft aangespannen. Qk hierbij gaat het om een 'd-werknemer van Verkerk die concurrentiebeding zou Pben geschonden. hazerswoude-dorp» ivo pommerel Het lijkt meer op een afbraak pand dan op een monument. Groene netten omhullen de dokterswoning aan de Dorps straat als ware het een geheim project „We hadden er veel eerder aan moeten beginnen", zegt bewoonster Hella Bosch. „Maar toen we jaren geleden eens wat aan het lekke dak wil den doen, raadden kennissen dat af, omdat we niet wisten wat we zouden tegenkomen." Want wat was er mis? Het dak lekte, het huis stond scheef en er kwamen steeds grotere scheuren in de muren. De wo ning werd in 1853 gebouwd in opdracht van dokter Niewerff. Die begon er een praktijk aan huis met apotheek en sinds dien hebben er alleen maar dokters gewoond. Het hliis is een rijksmonument, omdat het bepalend is voor het dorpsge zicht. „We hadden nooit geld ge noeg voor een restauratie, ter wijl die scheuren in de muren met het jaar groter werden", al dus Bert Bosch. „Eerder dit jaar begon het balletje te rollen, toen bleek dat we een flinke subsidie uit een speciaal potje van staatssecretaris Nuis kre gen. Voorwaarde was wel dat de restauratie binnen een maand zou beginnen. Samen met subsidie van de gemeente en nog wat spaargeld konden we het toen grondig aanpak ken. De kosten schatten we op een miljoen gulden." Dokter Bosch begon als as sistent van dokter Meyst in 1968. Ook toen was de praktijk Bert en Hella Bosch in de achtertuin van hun woning die in de stij- gers staat. foto hielco kuipers nog in de woning gevestigd, vrouw Hella al snel tureluurs Toen Bert Bosch de praktijk van de patiënten die van de overnam, werden hij en zijn voordeur naar de wachtkamer achter moesten om vervolgens weer in de voorkamer uit te ko men waar de spreekkamer was. „Uit oogpunt van privacy", zegt Bert Bosch, „maar ook vanwege ruimtegebrek hebben we in 1973 besloten de praktijk in het voormalige koetshuis naast ons huis te vestigen." Zijn vrouw vult aan: „Voor de kinderen was dat ook veel beter want die wilden nog wel eens aan die mooie rode pilletjes ko men en al die andere interes sante potjes die in de gang klaarstonden om te worden af gehaald." Uit onderzoek aan het begin van de restauratie bleek dat de woning bijna veertig centime ter was gezakt. Met een beton nen in plaats van de originele houten vloer begon de opkrik- operatie. In de vloer waren ga ten uitgespaard, waar een klein heimachientje vijftien meter lange heipalen - in stukken van een meter - de grond instamp te. Die staken ongeveer veertig centimeter boven de vloer uit. Een speciale machine, die aan' de paal en de vloer werd beves tigd, tilde het gebouw naar de juiste hoogte. Bij restauratie alleen blijft het echter niet. „De woning wordt milieuvriendelijker dan zij ooit is geweest", aldus Bosch. „We krijgen bijvoorbeeld een zon neboiler en het regenwater wordt opgevangen om de wc mee door te spoelen. Isolatie is van schaapswol in plaats van glaswol en het hout is of herge bruikt sloophout of afkomstig uit beheerde bossen." De hele operatie moet in maart 1998 zijn afgerond. D66 in Rijnwoude heeft Hen Gerritse tot lijsttrekker gekozen. Ach ter de huidige fractievoorzitter staat nieuwkomer Herman Haar man. Haarman is in het dagelijks leven directeur van het EG-Be- raad voor de bouw. Maria Loomans staat derde op de lijst. Na haar komt Han de Roos, net als Loomans raadslid. Op de vijfde plaats staat burgerlid Dirk Huisman uit Benthuizen, manager bij een stichting voor maatschappelijke opvang. Volgens secretaris Wim Pakkert kan D66 een wethouder leveren. „Maar ik heb de indruk dat de collegepar tijen CDA, WD en PvdA elkaar nog steeds het hand boven het hoofd houden. Dus of wij daar tussen komen is de waag." Viertal gepakt voor diefstal met geweld alphen aan den run/leiden De politie van Alphen heeft gisteren vier Leidenaren van 15, 16 en 17 jaar aangehou den die ervan worden ver dacht met geweld een bromscooter te hebben ge stolen. De vier zijn in hun woningen opgepakt. De ver dachten stalen op 1 oktober een scooter van een 18-jarige Alphenaar op het Thorbecke- plein in Alphen. De politie onderzoekt nog of het viertal ook bij andere diefstallen is betrokken. 'Tante Toos' legt hamer neer bij PGA Toos van Scheppingen is afge treden als voorzitter van de stichting Platform Gehandicap tenbeleid Alkemade. Vier jaar geleden werd haar gevraagd het Platform op te zetten. Vice- voorzitter Cees Boxce volgde haar gisteren op. Monique Wie- gerink verzorgt de PR-activitei- ten. 'Tante Toos' blijft nog wel voorzitter van de stichting Geef Gehandicapten een Kans Alke made. alphen aan den rijn robbert minkhorst De twee stadspartijen in Alphen aan den Rijn, IDA en de Alphen se Stadspartij, overwegen om met een gedeelde kandidaten lijst aan de gemeenteraadsver kiezingen mee te doen. Ook een gezamenlijk verkiezingspro gramma is niet uitgesloten. Partijvoorzitter Gerard Mee- reboer had gehoopt dat hij nu al een uitgebreide toelichting had kunnen geven. „Maar zo snel blijkt het niet te werken. Ik moet dus nog geduld hebben." De Stadspartij is de enige nieuwkomer bij de Alphense verkiezingen. Meereboer is de drijvende kracht achter de dit voorjaar opgerichte stadspartij. De Al phenaar komt uit een WD- nest, richtte in 1994 De Groe nen op (inmiddels weer ter zie rliezingen emBenteraad le) en probeerde eerder bij GroenLinks binnen te dringen. De politieke kleur van de Al phense Stadspartij is nog on duidelijk. Meereboer doet ge heimzinnig over de kandidaten en laat niets los over een verkie zingsprogramma. Alleen in juni trad de partij met een verklaring naar buiten met kritiek op de zelfgenoegzaamheid en zelfin genomenheid in de gemeente, die prestige-objecten najaagt 'om van Alphen een wereldstad te maken'. Beoogd lijsttrekker is oud- WD-wethouder Gerard van As. Het verzoek van de stadpartij heeft de liberaal, die de afgelo pen raadsperiode opstapte bij de WD, nog in beraad. Hij wil alleen 'meedoen' als 'in Alphen de handen massaal voor een stadspartij op elkaar gaan'. De stadspartij IDA (Initiatiefgroep Democratisch Alphen) heeft één zetel. De Alphense Stadspartij heeft verder de raadsleden Jan Voogd (CDA) en Donna Vrij (WD) be naderd. Bij haar eigen partij staat Vrij op een onverkiesbare plaats, maar zij ziet net als Voogd af van een overstap. Meereboer erkent dat hij moeilijk kandidaten kan vinden. „De één heeft een maand later een andere baan en de volgen de krijgt een baby. Mensen die bij ons komen, moeten serieus zijn. Je doet het niet voor de aardigheid er even bij."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15