Deel Schoolstraat binnen jaar klaar 'Na jaren van ellende is de maat vol' Zoeterwoude lijdt aan schizofrenie rond Grote Polder Leefbaar Voorschoten wil 'historisch beeld' op Treubplein Leiden Regio Nieuwbouw is overburen Elckerlyc-school te hoog De stichting Leefbaar Voorschoten heeft gisteravond verzocht om het geplande kunstwerk op het Treub plein een 'historische tintje' te ge ven. Drie kunstenaars hebben op dracht gekregen om hun ontwerpen aan te passen aan de nieuwe inrich tingsplannen voor de Schoolstraat. Volgens Leefbaar Voorschoten moet de gemeente de kunstenaars vragen om hun ontwerpen 'figuratief en niet abstract' te maken. Het kunstwerk moet volgens de stichting 'herkenbaar zijn en passen in het ka rakter van het oude dorpscentrum. Ook werd gisteravond door een bewoonster van de Schoolstraat ge waagd of de kunstenaars een beeld kunnen maken dat tegelijk dienst kan doen als speeltoestel. Op het pleintje, dat grenst aan de School straat, spelen veel kinderen. lONDERDAG 11 DECEMBER 1997 ylan overlijdt na bedrijfsongeval jiarlem/nieuwkoop» Een 56-jarige man uit Nieuwkoop is van- p lacht overleden aan de gevolgen van een bedrijfsongeval gister- if middag op een bouwplaats in Haarlem. De man was daar sa- 1 nen met een collega bezig met het stellen van een heipaal van lón zestien meter hoog. Bij het loshalen van een ketting viel een mgeveer twintig kilo zware lier van dertien meter hoogte naar r',n leneden en kwam op het hoofd van de man terecht. Zijn helm K»od niet genoeg bescherming en hij raakte zwaar gewond. De jjeuwkoper is naar een ziekenhuis in Haarlem gebracht en leb la31113 naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hij overleed tll! am drie uur vannacht. Bouw milieuwijk Poelgeest begonnen tfr.sTGEESTDe bouw van de Oegstgeestse milieuwijk Poelgeest nde Broek- en Simontjesveld is begonnen. Gisteren gaf gede- juteerde T. Jansen het officiële startschot voor de wijk, met het laan van een symbolische eerste paal. Op de plechtigheid wa ren drie bussen met mensen afgekomen, onder wie ook de eer- iie kopers van woningen in Poelgeest. Het eerste gedeelte van Poelgeest dat wordt aangelegd, bestaat uit een woonwijkje van '4 huizen, die onderdeel uitmaken van het zogeheten 'Si montjesveld' langs de spoorlijn Amsterdam-Leiden. De eerste hól voningen moeten in de loop van volgend jaar klaar zijn. so Kerstactie voor ernstig zieke kinderen Vrijwilligers van de 'Doe Een Wens Stichting' verkopen iesi oten met zaterdag 13 december kartonnen sterren bij alle vesti- ooi) ringen van Intratuin. De opbrengst van deze actie gaat naar de slee tichting die hartewensen vervult van kinderen die ernstig ziek lijn. Op de sterren kunnen de kopers hun persoonlijke 'kerst- vens' schrijven; de verkochte sterren worden opgehangen in l i ien grote kerstboom. Vorig jaar leverde deze landelijke actie in laai otaal 135.000 gulden op. ig- - Cursus 'somberheid overwinnen' doorschoten De RIAGG Zui-Holland Noord gaat in januari be- inen met een cursus 'zelf somberheid overwinnen'. De cursus wordt gegeven in het zalencentrum Van der Werf in Voorscho en. De cursus is bedoeld voor 55-plussers die last hebben van lichte tot matig depressieve klachten', zoals somberheid en nergens meer zin in hebben'. Voor meer informatie: 071- 323039. Voorstraat Voorschoten niet eerder dan in 2000 aan de beurt Het eerste gedeelte van de Schoolstraat in Voorschoten, tussen de Albert jTeijn en de Erasmusstraat, is vóór 15 november volgend jaar opnieuw ingericht. Dat beloofde wethouder A. Draijer gisteravond de winkeliers in de straat. Draijer deed zijn belofte tijdens een presentatie van de herinrichtingsplannen in verzorgingstehuis Ade- geest. voorschoten dimitri walbeek De opdracht aan architect J. van Kleef was om de winkelstraat tussen het Deltaplein en de'Al- bert Heijn te veranderen in voetgangersgebied. Een kilome terlang en ononderbroken voet gangerspad loopt in het nieuwe plan langs vier pleinen die wor den verhoogd tot een plateau: Deltaplein, Kerkplein, Treub plein en Raadhuisplein. De gemeenteraad moet over de miljoenenkostende herin- richtingsplannnen in februari een besluit nemen. Waarschijn lijk levert dat geen problemen op, want in de raadscommissies hebben de politici al positief ge reageerd. Draijer gaat er vanuit dat half augustus de eerste schop de grond ingaat. De her inrichting van het tweede ge deelte begint in het voorjaar van 1999. De pleinen worden ook pas vanaf dat tijdstip opge knapt. Door de hoge werkdruk wordt de andere centrumstraat van Voorschoten, de Voorstraat, pas aangepakt in 2000, nadat de Schoolstraat klaar is. P. Steijn, woordvoerder van Voorstraat- Belangen, vreesde gisteravond dat het budget voor de Voor straat dan op is. Steijn vroeg daarom om de Voorstraat, 'waar de stenen zo schots en scheef liggen, dat mensen erover strui kelen', te herstraten voordat met de Schoolstraat wordt be gonnen. Volgens wethouder J. van de Poel is er echter te weinig tijd voor een snelle bestrating van de Voorstraat. Op een later tijd- Het Treubplein in Voorschoten, één van de vier pleinen die worden verhoogd. Op het Treubplein komt een kunstwerk te staanfotohielco kuipers stip kan volgens de wethouder wel geld worden vrij gemaakt voor 'de belangrijkste straat van Voorschoten'. Gisteren stonden ook de inge tekende parkeerplaatsen op het verhoogde Treubplein ter dis cussie. Nu liggen daar nog der tig parkeerplekken, maar dat worden er minder. Het is de be doeling om het aantal parkeer plaatsten op het Churchillplein uit te breiden. De gemeente raad moet nog beslissen over deze uitbreiding. 1 BeoSound Ouverture Bang&Olufsen Ooit kiest u voor mooist DE MAGIE VAN MUZIEK IS ZICHTBAAR GEMAAKT Met een licht gebaar van uw handen schuiven de beide glazen deurtjes open. U vindt daarachter een CD, radio en cassette. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. 3 jaar garantie Me toekomst van de Grote Polder ter sprake tont, veranderen de Zoeterwoudse politici op- ens in achterdochtige geesten met een gespleten tosoonlijkheid; personen die tegenstrijdige sig- alen afgeven. Het liefst zien ze dat de polder 'oen blijft, maar als het rijk het stukje Groene 'art toch als bouwlocatie aanwijst, zal Zoeter- Oude niet dwarsliggen. Met een loyale opstel- ogdenken ze annexatie door Leiden te kunnen oorkonten. Dus werkt de gemeente tegelijkertijd vee tegenstrijdige plannen uit. fobtenaren schrijven 's morgens nota's met al- 'lei plannen voor een groots recreatiegebied ü()r wandelaars, fietsers en kanovaarders. Want oetenvoude wil de polder koste wat kost groen 'ouden. Maar 's middags staat het gemeentehuis "het teken van bouwen in dezelfde polder. Dan '"en lokale bestuurders aan tafel met grondbe zitters Amv.est en Bouwfonds, die staan te popelen om te bouwen. Op het gemeentehuis houden ze er terdege reke ning mee dat ze de Grote Polder na 2005 niet groen kunnen houden. Tot aan dat jaar mag er niet worden gebouwd, maar het is gezien de wo ningnood in Leiden dé plek om te bouwen. De provincie heeft de polder al aangewezen en Lei den wil de bouw van een nieuwe 'Merenwijk' dol graag op zich nemen. Zoeterwoude is zich daardoor te pletter geschrok ken. Achter elke boom loert volgens de gemeente nu een projectontwikkelaar naar de weidse pol der. En dan kan je maar beter gelijk met die bou wers om de tafel gaan zitten, anders ben je de polder binnen de kortste keren kwijt. Zoeterwoude zocht contact met de projectont- wikkelaars Amvest en Bouw fonds. Hun eerste plan voor een nieuwe woonwijk werd in okto ber echter door de gemeenteraad afgekeurd om dat het wel erg gedetailleerd was. De heipalen za ten bij wijze van spreken al bijna in de grond, en dat vond de politiek toch iets te gortig. Zoeterwoude zweet inmiddels peentjes en weet niet welke kant op te koersen. Waarom wil de ge meente zich, met de samenwerking met de bou wers, bijvoorbeeld per se indekken tegen het risi co dat bebouwing van de Grote Polder doorgaat en de gemeente buiten de boot valt? Terwijl het andere risico, dat de samenwerking juist wordt gezien als een 'wilsverklaring' om te bouwen, ge makshalve wordt weggewuifd? Vorige week vielen de schellen van de ogen van de CDA-fractie - met uitzondering van wethou der Rob Hogenelst. De partij distantieerde zich van de dubbelzinnige situatie en sloot zich bij de trotse bevolking aan. Een 'pact met de duivel' is overbodig en de gemeente moet zich gewoon dag en nacht inzetten om de Grote Polder groen te houden, vindt ook het CDA. Zoeterwoude telde toen nog slechts tien mensen, allemaal politici in de raad. die angstvallig con tacten met de grondbezitters wilden onderhou den. De raadsleden zagen hun verlies in. Met de beslissing om de samenwerking met de bouwers over de verkiezingen heen te tillen, hebben ze de handdoek in de ring gegooid. De projectontwik kelaars de bons geven is de eerste opdracht voor de nieuwe gemeenteraad. Twaalf maanden cel geëist voor poging doodslag Wegens een poging tot dood slag is gisteren twaalf maanden cel, waarvan zes maanden voor waardelijk, geëist tegen een 29- jarige Wassenaarder. Op 12 ok tober zou hij een man diverse malen hebben gestoken in Was senaar, na een ruzie over het vernielen van een wietplantage. De steekpartij vond plaats op een parkeerplaats aan de Hoge- weg. Daar ontmoette de ver dachte, vergezeld van twee broers, zijn latere slachtoffer, om de ruzie 'uit te praten'. De twee broers gingen mee omdat zij nog geld tegoed hadden van de man. ..Het liep gelijk uit de hand zei de verdachte gisteren voor de Haagse rechtbank. „Ik zag dat hij iets wilde pakken en dacht: daar ga ik niet op zitten wachten." De verdachte ver moedde dat de man een schiet wapen tevoorschijn zou halen. De Wassenaarder zei dat hij eenmaal heeft gestoken, maar het slachtoffer kon destijds meerdere steekwonden laten zien. De advocaat van de Was senaarder betoogde dat zijn cliënt uit 'noodweer' handelde. De rechter doet over twee we ken uitspraak. KATWIJK Electro \flforld Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. USSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierstraat 37 ROELOFARENDSVEEN Hoogeveen Beeld Geluid, Noordplein 15-17. VOORSCHOTEN W. de Ru Zn., Voorstraat 25. )66 Leiderdorp lezorgd over fvaltransporten derdorp e fractie van D66 in Leider- Drp is bezorgd over het plan nhet huisvuil uit de Leidse re- 0 tijdelijk naar containerbe- rijfVliko op de Achthovener- eg te brengen. De vuiltrans- Drten zijn nodig totdat een euvv systeem van huisvuilver- erking in gebruik wordt geno- en. D66 is bang dat de Acht- Dvenerweg en de straten in de ingeving door de heen en weer jdende vuilniswagens nog ukker worden dan ze al zijn. In een brief aan het college n B en W vraagt raadslid O. eijers om opheldering. Zo wil j weten hoe lang de overgang- ermijn gaat duren. Ook wil de actie weten om hoeveel afval et gaat, welke route de vuilnis- agens gaan volgen en wat de tvolgen zijn voor de leefbaar- eid in de wijk rond de Acacia- an. Aanleiding voor de bezorgd- eid van D66 is een petitie van ikele bewoners van het oude arp: het Actiecomité Verkeers- lerlast Acacialaan en Omge- ng. In die petitie wordt ge- aagd over de toenemende ver- ïershinder. De actiegroep laakt zich vooral druk over het rare verkeer dat de route chthovenerweg, Mauritssingel, icalaan en Acacialaan kiest, ovendien stoort het comité th aan de files bij de kruising cacialaan/Hoogmadeseweg en ui het sluipverkeer dat door de oonwijken komt om de krui- ngte mijden. Volgens woordvoerder W. anters van het actiecomité is buurt de overlast spuugzat, e activisten hebben in totaal '5 omwonenden geënqêteerd. )aarvan reageerde 83 procent ositief op onze actie." Het co- ïité heeft de meningen gepeild 1 de Acacialaan, Ericalaan, lauritssingel en de zijstraten aarvan. Op 18 december heeft de ac- egroep een gesprek met wet- ouder van verkeer A. van Dijk. 'an willen de omwonenden un suggesties op tafel leggen. iVe willen dat er intensief op arkeerssnelheid wordt gecon- 'oleerd. En we moeten van die Echte baan af, want die dat be urden het hardrijden", meent anters, die daarmee doelt op ïrkeersremmende maatrege- m. Wassenaars buurtschap tegen komst opvangcentrum in voonnalig hotel niet geschikt", aldus de archi tect. Verbeek drukte de aanwezi gen op het hart dat hij bij zijn ontwerp veel rekening heeft ge houden met de overburen. „Binnen de grenzen van het be stemmingsplan is dit voor u het meest sympathieke plan." De architect voerde aan dat de nieuwbouw zelfs nog waf lager wordt dan volgens het bestem mingsplan is toegestaan. En door zijn ronde, van aluminium gemaakte dak, oogt de zeven meter hoge nieuwbouw lager dan een schuine overkapping met dakpannen, verzekerde de architect de aanwezigen. De 1,2 miljoen gulden kosten de uitbreiding en verbouwing van Elckerlyc is nodig omdat de school sterk groeit en omdat ook de internationale afdeling aan de Klimopzoom wordt on dergebracht. Deze afdeling zit nu aan de Godfried Bomans- straat, maar moet daar weg. De internationale afdeling heeft vier lokalen nodig. Het 'gevvone' basispnderwijs krijgt er één lo kaal bij. Verder is zo'n honderd vierkante meter gereserveerd voor peuterspeelzaal Ienie Mie- nie. Deze zit nu nog in de Elc kerlyc-school, maar moet daar vanwege de verbouwing weg. Het idee van de architect is om aan de achterkant een aanbouw te maken voor Ienie Mienie. Elckerlyc wil Ienie Mienie met het oog op toekomst graag bij de school houden, liet een be stuurslid van de school weten. „Er zijn aanwijzingen dat scho len over een aantal jaren ver plicht zijn om een peuterspeel zaal te hebben. Dan gaan we toe naar een soort 'permanente school' voor kinderen vanaf twee jaar." wassenaar erna straatsma De bekendmaking dat er een opvangcentrum vooc asielzoe kers in het voormalige Hotel Wassenaar komt, was voor de bewoners van de Katwijkseweg 'de druppel die de emmer deed overlopen'. Najaren van 'ellen de' heeft het buurtschap geen zin in 'nog meer overlast'. Maar in de felle bewoordingen waar mee sommige Wassenaarders zich vorige week uitlieten over de mogelijke komst van asiel zoekers, herkent Rob Bom - voorzitter van de bewonersver eniging Katwijkseweg - zich helemaal niet. „Dat Hotel Was senaar een 'rovershol vol crimi nelen' wordt is niet door ie mand van ons gezegd. Als je zoiets zegt, ben je alle gevoel voor realiteit kwijt." Bom heeft geen idee wie er tijdens de gemeentelijke infor matieavond zo tekeer gingen tegen de komst van het op vangcentrum. In weinig genu anceerde bewoordingen werd geprotesteerd tegen het plan van de gemeente om het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) toestemming te ge ven Hotel Wassenaar voor de duur van twee jaar in te richten als opvangcentrum. „Ik kende die mensen niet. Ze kwamen in ieder geval niet uit deze buurt. Joost mag weten waar ze wel vandaan kwamen. Bij een aan tal van hun uitspraken heb ik met kromme tenen gezeten." Ondanks dat standpunt vreest Bom toch 'het ergste' als de gemeente haar plannen doorzet en het COA toestem ming geeft om een opvangcen trum te openen. Van 1994 tot begin 1997 is Hotel Wassenaar al eens gebruikt voor de huis vesting van asielzoekers en aan die periode bewaren veel be woners van de Katwijkseweg slechte herinneringen. „Er zijn hier in de buurt po gingen tot inbraak geweest", zegt Bom. „Door één van de bewoners van de Katwijkseweg is een keer iemand aangetrof fen die aan zijn garagedeur zat te morrelen. Toen hij werd ont dekt, is hij als een haas naar de overkant van de weg gerend. Dus nemen we aan dat het ie mand uit het asielzoekerscen trum was. En op een bedrijven terrein in Rijksdorp zijn daad werkelijk enkele inbraken door van overlast." Ongeveer 90 procent van de buurtbewoners (in totaal onge veer 30 gezinnen) heeft een be zwaarschrift ondertekend tegen een nieuw opvangcentrum, waar een steeds wisselende groep asielzoekers eerste op vang moet krijgen. De buurtbe woners hebben uitgerekend dat er tweeduizend verschillende asielzoekers tijdelijk aan de Katwijkseweg komen wonen en daarmee is volgens hen 'de ver houding zoek'. Toeteren De verwachte overlast van een opvangcentrum zit 'm volgens Bom niet alleen in de bewoners van zo'n centrum zelf zit. „Het is heel simpel om alle schuld op asielzoekers af te schuiven, maar zo ligt het ook weer niet. Zo'n opvangcentrum trekt ook van die idioten aan die 's nachts toeterend voorbijrijden. Dat gebeurde in de periode dat Hotel Wassenaar een asielzoe kerscentrum was regelmatig. Toen het centrum dicht ging, hield het op. Dus ik heb het vermoeden dat het een en an der verband met elkaar hield." Het buurtschap aan de Kat wijkseweg heeft volgens Bom jaren van 'allerhande ellende' met de gemeente achter zich. Mede daardoor wordt zo fel ge protesteerd tegen de komst van een opvangcentrum. „Het was de druppel die bij ons de em mer deed overlopen. Drie jaar geleden is ons een riolering be loofd; die ligt er inmiddels wel, maar functioneert niet. Daar hebben we wekelijks overlast van. Verder is het nog steeds een puinhoop bij de volkstui nen en bedrijven achter Hotel Wassenaar. De gemeente had ons beloofd dat dat terrein per 1 januari 1997 gesaneerd zou zijn, maar er is nog niets ge beurd. En toen kregen we drie maanden geleden ook nog eens te horen dat de NAM met gas boringen gaat beginnen. Kortom: de maat is vol. Vanwege de protesten heeft de gemeente op 15 december een extra raadscommissiever gadering ingelast over de waag of er nu wel of niet asielzoekers in Hotel Wassenaar mogen ko men. Vooralsnog houdt het col lege vast aan zijn standpunt om het COA toestemming te geven voor de opening van een opvangcentrum. Een aantal bewoners van de Klimopzoom in Leiderdorp is niet erg gelukkig met het 'trein- wagon-achtige' gebouwtje, dat basisschool Elckerlyc in een in- ham wil neerzetten. Het twee verdiepingen tellende gebouw tje, waarin vijf lokalen moeten komen, is de overburen net iets te hoog. Dat bleek gisteravond tijdens een presentatie van de verbouwingsplannen van Elc kerlyc. Op de bijeenkomst in de aula kwamen tien bewoners af. Zij stelden de Leidse architect J. Verbeek onder meer voor om de nieuwe lokalen niet in een apart gebouwtje onder te brengen, maar bovenop het huidige schoolgebouw. Dan komt de nieuwbouw niet voor hun neus. Verbeek moest de buurtbewo ners echter teleurstellen. „Het gebouw is niet voldoende on derheid om er een verdieping op te zetten. En ook het dak is Rob Bom, voorzitter van de bewonersvereniging Katwijkseweg, voor Hotel Wassenaar. „De bekendma king dat hier een opvangcentrum moet komen, was voor ons de druppel die de emmer deed overlopen." foto hielco kuipers asielzoekers gepleegd. Als de uit Hotel Wassenaar. Het is hier altijd heel stil. Som buurtbewoners dat zeggen Zelf heeft Bom niets gemerkt mige buurtbewoners vonden neem ik tenminste aan dat dat van criminele activiteiten, maar die voorbijlopende groepjes klopt." De politie ontkent ech- hij ergerde zich de afgelopen asielzoekers bedreigend. Ik ter dat er de afgelopen drie jaar drie jaar wel aan asielzoekers moet er wel bij zeggen dat de sprake was van een stijging in die over zijn terrein liepen, directie van het asielzoekers in de criminaliteit die was toe „Regelmatig waren er mensen centrum altijd onmiddellijk in te schrijven aan de asielzoekers die over onze eigen weg liepen, actie kwam als er sprake was

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13