Problemen rond terugkeer politiebureau Zuid-West 5?s 'Vuil' imago speelt machinebouw parten Toneelstuk Bomans beleeft ,wereldpremière, in café Witte kerst Leiden Regio Turbotaal en dialect in eerste taalalmanak intratuin pONDERDAG 11 DECEMBER 1997 NPREENEN.071-5356414.PIV-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Ze kunnen meer dan roken, drinken, bonaken of een stevig potje ouwehoeren. De stamgasten van café De Vergulde Kruik in Leiden draaien hun hand niet om voor een stukkie theater. De geschiedenis is in drukwekkend: Lucifer, het kerstverhaal, Reinaerd, Gijsbrecht en Mariecken zijn na men die er niet om liegen. Godfried Bomans? Kom maar op, maar dan wel meteen met De Huistyran, een kluchtig blijspel in twee bedrijven dat 28 december zijn 'wereldpremière' beleeft in de kroeg aan de Haarlemmerstraat. Gisteravond was het repeteren geblazen. Tijd voor de eerste 'doorloop' waarin de acteurs met de tekst in hun hand voor het eerst het stuk volledig spelen. Compleet met lachbuien, pijnlijke stilten, momenten van twijfel en briljante, onvermoede mo menten. „Doek op, speel het doek, we beginnen tot regel 475", zo begint een van de regis seurs, Hans Zierfuss, de repetitie. De ge sprekken aan de bar worden ruw verstoord ais de helft van de aanwezigen een plek op het 'podium' opzoekt. ,,Dat moet anders", interrumpeert Zierfuss na een tijdje. „Pri ma, ga zo door", complimenteert hij. Er volgen nog vele interventies. De Huistyran is door Godfried Bomans geschreven in de mobilisatieperiode van 1939. Bedoeld om de troepen op te vrolij ken bleek het niet geschikt voor de bühne. Uitermate geschikt voor De Kruik dus, vol gens Hans Seisveld café-eigenaar en Zier fuss. Bloedmooie dochter De Huistyran gaat over een gepensioneer de kolonel die thuis zijn vrouw, dochter en butler onderdrukt. De bloedmooie dochter is gewild door menig man. Uiteindelijk lukt het één van haar vier vrijers door list en bedrog en de nodige alcohol de kolonel te foppen er er met zijn dochter vandoor te gaan. Thuis met een borrel in de hand kwam Hans Zierfuss het stuk-tegen. „Het was na de vijf voorgaande voorstellingen tijd voor iets moderners", zegt de regisseur. „Je be spreekt zoiets met een aantal mensen en als er dan één zegt daar valt niet doorheen te komen, is het een prima toneelstuk voor De Kruik." Voor zover bekend is de klucht nog nooit door een professioneel gezel schap gespeeld. „Wel eens op een paar scholen", weet Zierfuss. „Maar na de kerst is het in De Kruik een soort wereldpremiè re." Voor de première van het stuk volgt nog een aantal repetities, maar Zierfuss is na de eerste 'doorloop' al redelijk tevreden. „Van tevoren hou je je hart vast maar op het moment suprème gaat het altijd goed", zo weet hij uit ervaring. Daar heeft Elisabeth Kooreman die Maria, de dochter van de kolonel, speelt nog haar bedenkin gen bij. „Vlak voor de première ben ik bloednerveus. Daarom ben ik ook blij dat het stuk nog een tweede keer wórdt speeld. Na de eerste keer wil je meer. Dan ben ik over mijn zenuwen heen en heb ik het idee dat het niet meer fout kan gaan." Het toneelstuk De Huistyran wordt zon dag 28 december opgevoerd in café De Vergulde Kruik aan de Haarlemmerstraat 22 te Leiden, aanvang 20.00 uur. Eén dag later is er om dezelfde tijd een tweede voorstelling. HANDEL EHWANDEL Er is onduidelijkheid over de komst van het politie-wijk- bureau Zuid-West naar het voormalige NEM-terrein, dat wordt omgeven door Telderskade, Vrijheidslaan, Roose- veltstraat en de spoorlijn Leiden-Utrecht. Volgens de Lis- sese projectontwikkelaar B. Romeyn wil de politie graag een bureau in de nog te bouwen wijk. Er zijn volgens hem echter problemen met de gemeente die de komst van de politie tegenhouden. Wethouder T. van Rij (ruim telijke ordening/volkshuisvesting) zegt van niets te we ten. Bouw NEM-toren gaat door De bouw van een flat van elf etages op de rand van het NEM-terrein gaat zeker door. Projectontwikkelaar B. Ro meyn uit Lisse heeft de grond aan de Telderskade onlangs overgenomen van het verfbe drijf Keek coatings. Hij wil me dio augustus 1998 beginnen met bouwen op het terrein. Romeyn is blij dat de bouw van de flat doorgaat, aange zien ongeveer 150 bezwaar schriften tegen de komst van de woontoren waren inge diend. „Die werden echter al lemaal door de gemeente van tafel geveegd. Het enige obsta kel was de verhuizing van de firma Keek. Op aandrang van de ge meente hebben de Lissenaar en het verfbedrijf een overeen komst gesloten. Keek zou ver trekken als het bedrijf een ge schikte locatie zou hebben ge vonden. Onlangs werd duide lijk dat het verfbedrijf naar de Rooseveltstraat verhuist. „Niets staat de bouw van de foren nu nog in de weg", denkt Romeyn. Het wijkbureau van de politie zit nu noodgedwongen in Voor schoten, omdat er geen ge schikte locatie is in Zuid-West. De politie Hollands-Midden, waaronder de wijk valt, heeft al meerdere malen aangegeven liever vandaag dan morgen weer in Zuid-West terug te ke ren. Een boodschap die de Leidse politiek ook meekreeg van de bewoners op de wijkdag Zuid-West van 25 oktober. Romeyn wil niet kwijt wa'ar de problemen precies over gaan. Wel laat hij weten dat hij en de politie het volledig eens zijn. Van Rij vraagt zich af waar Romeyn het over heeft. „Wij hebben absoluut geen proble men met de komst van het wijkbureau. Sterker nog: we jui chen het toe." Volgens hem ligt het probleem bij de politie. Die moet prijsafspraken maken met de projectontwikkelaar over de huur of koop van de bedrijfs ruimte. „Misschien zijn ze het daar niet over eens." Woordvoerder J. van den Ak ker van de politie denkt daar anders over. Hij wijst er op dat de politie speciaal geld heeft vrijgemaakt om een gebouw in de wijk te kopen. „We waren opgenomen in de bouwtekenin gen voor het NEM-terrein, het bureau zou op de hoek van de 'Vrijheidslaan komen. Daarna hebben we niet veel meer van Romeyn gehoord." Van den Ak ker denkt dat er problemen zijn tussen de gemeente en de pro jectontwikkelaar. „Volgens mij zijn ze het gewoon niet eens over de invulling van het ge bied." Over het gedrag van de ge meente is Van den Akker niet helemaal tevreden. Volgens hem is nog honderd vierkante meter grond op het NEM-ter rein in bezit van de gemeente. Dat lijkt hem een geschikte lo catie voor het bureau, alleen nog te klein. „Van Rij zou kun nen onderhandelen met de pro jectontwikkelaar om daar wat grond bij te krijgen. Ik krijg ech ter het gevoel dat de gemeente zich niet honderd procent voor ons inzet." Boekje zondag gepresenteerd in Leiden Kunnen apen leren praten? Blaffen Chinese honden an ders dan Nederlandse? Wat maakt de taal van Johan Cruijff zo bijzonder? Wat is de beste manier om je voor te be reiden op het Groot Dictee? Deze en andere vragen wor den uitvoerig beantwoord in de eerste Nederlandse Taalal manak. De almanak wordt zondag om 15.30 uur in boekhandel Kooyker Ginsberg aan de Leid se Breestraat gepresenteerd door de samenstellers Peter Burger en Jaap de Jong. De taalkundige Joop van der Horst is eveneens van de par tij. Hij is bekend van de co lumn Onze Taal in deze krant en van zijn bijdragen aan het radioprogramma Wat een taal. De Taalalmanak is een lees boek vol taaltips, curieuze fei ten, testjes en illustraties. Daarnaast bevat het boekwerk vijftig artikelen bijvoorbeeld over apentaal, dialect, tur botaal, de taal der liefde en de taal van Den Haag. 1 Drakenburgh kampt met tekort aan personeel LEIDEN ARNO VAN 'T HOOG jgj Machinefabriek Drakenburgh is geen onderneming die erg be its lend is in Leiden. Toch is het bedrijf met een hal van tiendui- jjg zend vierkante meter niet be paald onzichtbaar op industrie- de terrein De Waard. Dat het bedrijf bij zo weinig Leidenaars een belletje doet rin- ni kelen, heeft vooral te maken met de producten die Draken burgh levert: machines, kranen, betoncentrales en overslagsys- r temen voor zand. c De onderneming heeft een rijke historie, getuige de oude scheepsmotoren uit het begin van deze eeuw in de hal van het 111 bedrijf. De naam Drakenburgh is afkomstig van het pand in Utrecht, waar het bedrijf ander halve eeuw geleden is begon nen. Sinds 1933 is de machine- fabriek in Leiden gevestigd. „Wij zijn in staat om de wens van een klant uit te werken tot 01 een complete installatie die we bedrijfsklaar afleveren", zegt di- rècteur P. van der Heiden. „Al- 'es kunnen we leveren, van het ontwerp tot de werktuigbouw en elektra. In de breedte heb- ben we alles in huis." Bij het bedrijf aan de Admi- 1; raai Banckertweg werken 110 vakmensen aan de constructie van machines die een gewicht van vierhonderd ton kunnen hebben. „Daarom is de verbin- ding met het Rijn-Schiekanaal zo belangrijk. Sommige installa ties leg je niet meer op een vrachtwagen", zegt Van der Heiden. De hoge bedrijfsruimten staan vol met specialistische ap paratuur. Draai- en freesban- t ken, walsmachines en lasappa- ratuur fabriceren uit glimmend Fotozaken Fotom overgenomen door Kral Beheer Fotom, een keten fotozaken met vestigingen in Leiden, Haarlem en Hilversum, is over genomen door het Veendamse Kral Beheer. Kral Beheer is met 53 foto- en videozaken naar ei gen zeggen de grootste aanbie der op dit gebied van Neder land. Kral is de afgelopen jaren vooral gegroeid door de overna me van de zestien fotozaken van Capi en de vijftien winkels van Objectief. Kral streeft naar een landelijke dekking. Naast de fotozaken omvat Kral Beheer ook Kral Image Center in Veen- dam dat zich op studio- en beeldproducties voor de zakelij ke markt richt. Hoofd bedrijfsbureau H. van Tol (derde van links) en directeur P. van der Heiden (tweede van rechts) tussen enkele personeelsleden van machine fabriek Drakenburgh. „We kunnen hier zo twintig extra mensen in dienst nemen." foto marklamers staal wat de klant wenst. „Dit is onze laatste aanwinst", zegt H. van Tol, hoofd bedrijfsbureau. „Deze freesmachine is volledig computergestuurd en het appa raat corrigeert zichzelf als de bedrijfstemperatuur te hoog wordt." Groot, vuil en zwaar. Dat is het imago van de machinebouw volgens Van Tol. „Dat is niet te recht, want in dit werk gaat het om marges van honderdste millimeters. Je bent heel precies bezig, meer op laboratoriumni veau. In sommige ruimten wordt bijvoorbeeld de tempera tuur constant gehouden om steeds exact dezelfde maten te kunnen leveren." Het vuile imago van de ma chinebouw speelt het bedrijf danig parten bij het werven van nieuw personeel. De vraag naar beginnende en ervaren vak mensen is groot. „We kunnen hier zo twintig extra mensen in dienst nemen", zegt Van der Heiden bijna wanhopig. „Iemand kan hier alle disci plines leren. Je kan je ontplooi en tot een breed inzetbaar vak man die verzekerd is van een goede toekomst." De directeur benadrukt dat het verloop in het bedrijf vrijwel nul is. „Het is een enthousiaste club mensen, die goed met el kaar omgaat." „De afgelopen jaren hebben al meerdere werknemers hun veertigjarige ambtsjubileum ge vierd." B onbon werkplaats in nieuwe winkel Wie altijd al heeft willen weten hoe bonbons worden gemaakt, kan vanaf zaterdag 20 decem ber een kijkje nemen in een nieuwe winkel aan de Mors- straat 38 in Leiden. Eigenaar Pa trick Dullaart opent een zaakje met de toepasselijke naam Bon Bon Atelier. Bijzonder is dat de eigenaar zelf in het werkplaatsje achter in de winkel staat. Daar bereidt hij truffels, kersenbon bons en andere zoete lekkernij en. Dullaart heeft een koksoplei ding gevolgd en is gespeciali seerd in patisserie en chocola de. Op termijn wil Dullaart al zijn bonbons zelf maken, maar in het begin zal hij ook produc ten uit België importeren. Een beetje witte kerst is gegarandeerd met deze witte cyclaam. Bloeit met grote witte bloemen, de hele winter door. Een kerststuk bij uitstek. Van 8.95 voor Tel. 071-5322203 Stamgasten van café De Vergulde Kruik voeren binnenkort tweemaal 'De Huistyran' op in het etablissement aan de Haarlemmerstraat. Gister avond was de repetitie, compleet met lachbuien, pijnlijke stilten, momenten van twijfel en briljante, onvermoede momenten. foto hielco kuipers 'Ik hoop dat bij veel fietsers een lichtje is gaan branden' „Hé man, ze doen het gewoon", roept J. Dickhoff spontaan vanaf zijn fiets daarbij doelend op zijn voor- en achterlicht. Deson danks wordt hij door een agent tot stoppen gemaand. Zijn ver lichting blijkt dik in orde, Dick hoff kan met een gerust hart naar huis. Voordat hij wegrijdt wil Dick hoff toch nog even zijn reactie kwijt op de grootschalige fiets verlichtingscontrole van de po litie die met acht agenten, een fietsenmaker, een motor, een auto, een busje en een patrouil lewagen het spoortunneltje aan de Stevenshofdreef bezet houdt. „Ik vind dit een prima actie van de politie. Ik sta er voor hon derd procent achter, want in het donker zie je fietsers heel erg slecht vanuit de auto. Als je als automobilist een fietser aan rijdt, ben je volgens minister Sorgdrager van justitie tegen woordig aansprakelijk, óók wanneer een fietser geen licht voert." Yvonne Glasbergen is als één De fiets van Yvonne Glas bergen wordt uitgebreid ge controleerd. foto hielco kuipers van de eerste fietsers de klos. Net als alle overtredende fiet sers mag ze van de dienstdoen de agent kiezen: öf een bon, óf een reparatie ter plekke bij de fietsenmaker. Ze kiest voor het laatste. Het is een service die door het politiekorps Hollands- Midden nooit eerder is gebo den. „De actie Zien en Gezien worden is uniek en ludiek tege lijk", meldt Arthur van der Lin den, de coördinator van de fietsverlichtingscontrole. „Voor af heb ik aan het Paleis van Jus titie voor deze alternatieve ma nier van controleren toestem ming gevraagd. Juridisch bleek het mogelijk om een keer op deze wijze de fietsverlichting te controleren." De actie oogst bij Yvonne Glasbergen die snel naar huis wilde, waardering: „Je fiets moet verlichting hebben. Het verhoogt de veiligheid." Bij de fietsverlichtingscontro le aan de Stevenshofdreef zijn 21 fietsers geverbaliseerd, die allen de gelegenheid is geboden om voor volgende week don derdag hun gerepareerde fiets op het bureau te laten zien. Al leen op die voorwaarde ver dwijnt het verbaal in de prullen bak, anders moet worden be taald. Vijftien betrapte Jletsers hebben in de tunnel dankbaar gebruik gemaakt van de gele genheid om de fiets te laten maken. Op de Dr. Lelylaan is dezelfde actie gehouden. Daar is aan 37 fietsers de nacontrole op het bureau aangeboden. Zes fietsen zijn ter plekke gemaakt. „Van deze controle is heel duidelijk een sociale en pedagogische werking uitgegaan. Ik hoop dat vanmiddag bij veel fietsers een lichtje is gaan branden", besluit coördinator Van der Linden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11