'Niet zomaar in het wilde weg leven' Meer liederen over Leidse drama's Kerk Samenleving Den Helder geen 'gat' DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 DOf Nieuwe cd Continental Singers Rotterdam 'I lope for Europe' heet de nieuwe cd die de gospel groep Continental Singers heeft uitgebracht. De cd ligt in januari in de winkel en bevat twaalf gospels over onder andere racisme, solidariteit en evangelisatie. De meeste muziek is geschreven door de Finse componist Pekka Simojoki. Er zit ook een boek bij met de muziek, liturgische dans, aanwijzingen voor liturgie en een video met instructies. Bundel niet-westerse liederen Rotterdam Hervormde en gereformeerde zendingsorganisaties presenteren op 19 december het liedboek 'Hoop van alle vol ken'. De presentatie is in de Laurenskerk in Rotterdam en valt samen met de slotviering rond 'Twee Eeuwen Zending'. Het liedboek bevat ruim honderd in het Nederlands vertaalde liede ren van christenen over de hele wereld en heeft als doel de Ne derlandse christenen te laten delen in de spiritualiteit, muziek en cultuur van christenen in andere landen. Dat wordt hoog tijd, vinden de samenstellers, omdat het merendeel van alle christe nen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika woont. Zij hebben een liedcultuur waaruit een spiritualiteit spreekt die Westerlingen niet kennen. Andere liederen nodigen door klank en ritme uit tot een meer bewegelijke of lichamelijke stijl van eredienst. Engelstalige kerkdienst leiden Het Internationaal Studenten Pastoraat verzorgt elke eerste zaterdag van de maand een eucharistieviering in het en gels. De viering is in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat 106 in Leiden en begint om 17.30 uur. Iedereen is welkom, ook bij de koffie na de dienst. Informatie bij de Leidse Studenten Ec clesia: 071-5134558. Billy Graham ontslagen uit ziekenhuis Jacksonville De Amerikaanse evangelist Billy Graham is ontsla gen uit het ziekenhuis in Jacksonville (Florida). Een week gele den werd hij er met een longontsteking opgenomen. Een woord voerder van het ziekenhuis zei te verwachten dat de 79-jarige prediker nog korte tijd in de buurt van Jacksonville blijft om uit te rusten. Hij zal de kerstdagen thuis in de Amerikaanse staat North Carolina doorbrengen. Bij zijn 75-jarige verjaardag zei Graham dat hij ondanks enkele ouderdomskwalen (ziekte van Parkinson) niet van plan is zijn werkzaamheden te staken. In ju ni 1995 stortte de evangelist tijdens een evangelisatiecampagne in Toronto in. Afgelopen oktober zegde hij wegens gezondheids redenen verscheidene optredens af. foto reuters Monique van Strien-Van Milaan (1962) is deeltijdstudente pedagogiek en moe- door aanwijzing van apostelen de weg gebaand moest worden voor de weder- der van twee kinderen. Daarnaast is ze voorganger van een gemeente van het komst van Jezus. Maar het Apostolisch Genootschap dat zich hieruit verder in Apostolisch Genootschap in Leiden. Het is vrijwilligerswerk waar ze geen oplei- Nederland heeft ontwikkeld en formeel vorm kreeg in 1951 heeft geen affiniteit ding voor heeft hoeven volgen. Apostolischen willen namelijk niet gebonden meer met de wederkomstgedachte. zijn aan dogma's en ze gaan ervan uit dat er voor de bijzondere opdracht van Deze groep legt de nadruk op het geloof in God als 'liefdemacht', het verant- het leiderschap geen bepaalde opleiding nodig is. woordeüjkheidsgevoel voor een leefbare samenleving en geloof in God en schep- De Apostolische beweging ontstond in 1830 in Engeland uit het geloof dat ping als ondeelbaar geheel. Ik geloof niet in het letterlijke schep- pingsverhaal, voor mij is de evolutie- theorie het uit gangspunt. De bij bel beschrijft eerder de bewust wording van de mens, het is een geschiedenis van mystieke verhalen. Ik zie Jezus ook niet als de Messias of de exclusieve zoon van God, voor ons is ie dereen een kind van God. Het is meer zijn manier van leven die mij erg aanspreekt. Wat hij met zijn leven heeft gedaan, daar gaat het om. Want God eren kun het best doen door je medemensen te dienen en lief te hebben. Apostolischen gelo ven niet in een gepersonifieer de God, maar in een universeel werkzame kracht die je overal om je heen kunt zien, in de na tuur en in het leven van men sen. God is het bestaansmyste- rie. Als je dus een tegenslag in je leven ondervindt, is het ook niet God die daarvoor heeft ge zorgd. God is niet iets dat bui ten ons werkzaam is maar een liefdemacht die in mensen schuilt. Ieder mens heeft het vermogen om lief te hebben en dat noem ik God. Daarom sta ik ook niet machteloos tegen verdriet er) tegenslag, ik pro beer ze een plaats te geven in mijn leven. De hulp die je daar bij van vrienden ontvangt zie ik ook als God. Mijn ouders waren ook al lid van het Apostolisch Genoot schap. Toen ik mijn man ont moette was hij katholiek maar ook hij had moeite met een ge- personificeerde God, die din gen bepaalt in iemands leven. Hij is toegetreden tot het ge nootschap en tijdens dat pro ces realiseerde ik waar ik zelf voor gekozen had. Namelijk het bewust willen zijn van het won der van het leven, dat ik zie als een geschenk. Al op mijn zes tiende dacht ik hier over na. Ie mand zei tegen me dat het le ven ervoor diende om zo veel mogelijk te genieten. Maar zo kon ik niet leven. Ik wilde zin geven aan het leven, niet alleen maar consumeren. Er gebeurt zo veel waar je geen grip op hebt, ziekte, dood, wel of geen partner kunnen vinden, maar ook geluk en vriendschap. Daar sta je toch bij stil. Ik kan niet zomaar leven zonder me ver antwoordelijk te voelen voor de schepping, de natuur en het welzijn van anderen. Geen bij zondere boodschap dus/maar wel voor mij. Als voorganger leid ik de ere dienst en ben ik, samen met andere gemeenteleden, verant woordelijk voor de zielverzor ging. Er zijn wekelijks kringge sprekken in onze gemeente, waar ik ook altijd bij ben. Toen ik een jaar geleden gevraagd werd voorganger te worden, heb ik onmiddellijk ja gezegd. Ik wil een bijdrage leveren aan de groep waar ik me thuis voel. Nee zeggen tegen deze klus be tekent nee zeggen tegen het Apostolisch Genootschap en al les waar ik voor sta. Er zijn twee gemeenten in Leiden, die sa men zo'n zeshonderd leden hebben. We hebben het goed met elkaar. Iedereen is erg be trokken en we vormen een hechte gemeenschap. Aan evangeliseren doen we niet. Niet dat we gesloten zijn en er geen nieuwe leden bij willen hebben, maar we gaan zeker niet de straat op om te werven! Als voorganger doop ik ook kin deren. Hierdoor heb ik me ge realiseerd hoe belangrijk een leven is. Je hoort zo vaak op ra dio en tv van rampen waarbij duizenden doden vallen en dat geeft mij een gevoel van mach teloosheid. Ik kan geen grip op dat getal krijgen. Maar ik kan wel vatten dat één persoon ont zettend veel kan betekenen voor anderen. Dat besef pro beer ik aan mijn kinderen mee te geven, dat zij iets kunnen be tekenen voor een ander. Ik pro beer mijn kinderen op te voe den tot zelfstandig denkende wezens die in zichzelf durven te geloven en zich bewust wor den van voor- en tegenspoed in hun leven. Dat voel ik als de grootste kracht van het Aposto lisch Genootschap: die kracht in je hebben om het leven aan te kunnen. En daar moetje be ginnen, bij jezelf. Want ik voel me ook verantwoordelijk voor bijvoorbeeld vluchtelingen in Afrika maar ik kan niet de hele wereld in mijn armen nemen. carine damen redactie dick van der plas.oti Bisschop) catecheet beter schc UTRECHT ANP Katholieke univei lerarenopleidingen een landelijk ontwikkelen voor ding van parochieca ten. De geloofsovei binnen de Rooms-K Kerk kan daardoor worden verbeterd, n Nederlandse bisschopn Tot op heden ke kerkgenootschap a] geheten school- en catecheten. Het ge derricht in parochies de op vrijwillige b bisschoppen gaan n bisdommen onderz het mogelijk is prof krachten aan te st zich in de parochii tend op de catechese a De wens om het onderricht in de professionaliseren voort uit aanbevelii het Landelijk Pastoi leg (LPO). Dit ovei kwam in 1992 al tot clusie dat de g< dracht via de catecht scholen onvoldoende terwijl het accent meer op de parochie te liggen. Kardinaal Sii noemde de catechese parochie destijds een niet ontwikkeld kaspb Uit het recente ondi God in Nederland bte het met de geloofsovenj in de RK Kerk nog altiji neden de maat is. BEROEPINGSWi NEDERLANDSE HERVORMDEl Beroepen: te Farmsum-Oosle Meedhuizen: mevr.H. Novfe didaat te Tabor,Tsjechië,die roep heeft aangenomen. Bedankt voor Maartensdijk:! Kooten te Montfoort. GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te WestkapelleC.' Dieren te Stolwijk; te Rotte: Alexanderpolder: M. Karensi kendam; te Wolphaartsdijk:G te De Valk-Wekerom. Bedankt: voor Groningen: te Capelle aan den IJssel-Mö VRIJE EVANGELISCHE GEMEE Beroepen: te Den Haag: J Geer te Franeker. Leidsch Dagblad ANN01897 Zaterdag 11 December Advertent iën Bijzonder Groote Keuze Rotondes, welke tegen extra lage prijzen worden aangeboden. A. Schnabel, voorheen G. Gru- nert. H.J. Blommendaal, voorheen W. Van Dorp, Donkersteeg 14, derde huis v/d Ouden Rijn, Leiden, in Gouden, Zilveren en Gemonteerde Glaswerken. Uitverkoop door a.s. uitbreiding der Zaak met belangrijke prijsvermindering. Vriendelijk aanbeve lend, H.J. Blommendaal. Verhuisd, van Leege Werfsteeg naar Janvossensteeg 51 W.C. Van der Wilk, Behanger, Stoffeerder en Matrassenmaker, waar hij zich opnieuw beleefd aanbeveelt. Melkinrichting ..Neerlandia", Rijnsburgersingel 23. Prijscourant: Zoetemelk 8 Cts. per Liter. Karnemelk 4 Cts. per Liter. Geroomde Melk 5 Cts. per Liter. Prima Roomboter 1.50 per KG. Verder verkrijgbaar: dagelijks versche Room, Gesteriliseerde Melk en prima Kaas, tegen concurreerende prijzen. De Directie. Gratis Bagger te verkrijgen in de Haven te Katwijk a/Zee. In lichtingen te bekomen bij G.C. Schnellenberg, Aannemer, Den Haag. Krachtige Soep a 20 Cts. per portie, benevens diners van af 80 Cts., worden dagelijks aan huis bezorgd. Adres: Langebrug 63. ANNO 1972 maandag 11 december LEIDEN Kolonel B.D. Wessels, het "jongste" Leidse WD- raadslid, wordt nogal eens geplaagd in zijn politieke loopbaan. Zijn nu al spreekwoordelijke opgewektheid en zin om overal toch de grappige zijde van in te zien houdt hem op de been, zo vertrouwde hij ons toe. ,,Maar nu heb ik toch wel ernstige klachten over het Leidse stadhuis", vertelde hij. ,,De urinoirs in de toiletten zijn hier zo hoog, dat ik altijd omhoog moet plassen. En dat valt lang niet altijd mee." Misschien dat er wat aan kan gebeuren, het is best mogelijk dat nog meer niet zo lang uitgevallen raadsleden met dezelfde problemen worste len. RIJNSBURG .Operatie Renovatie". Deze naam zou men wel kunnen geven aan het gigantische woningvernieuwingsob- ject, waarmee de Rijnsburgse woningbouwverenigingSpino za" momenteel bezig is. Het gaat om 83 in 1938 en 1942 ge bouwde woningen aan de Van Saxenstraat, het Noordeinde en de Van Rossumstraat. Huizen, die zo'n 3000,- tot 3500,- per stuk hebben gekost en waaraan nu voor rond 20.000,- wordt vertimmerd om er in deze tijd passende woningen van te maken. Het gehele plan vergt 1.700.000,-. ..Spinoza"- bouwheer Leen v.d. Marei van Mareis Bouwbedrijf N.V. in Kat wijk aan Zee, dat deze operatie uitvoert, denkt ongeveer ander half jaar nodig te hebben om de 83 huizen te renoveren. De Nationale Woningraad heeft dit.vernieuwingsobject" bestek- klaar gemaakt. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Demonstreren tegen een gedwongen verhuizing is begrijpelijk. Maar hou er mee op Den Helder een 'gat' te noemen, foto albert Vermeulen Al een poosje volg ik het gebek vecht rond de verhuizing van de MEOB vanuit Oegstgeest naar Den Helder. Ik kom oorspron kelijk uit Sassenheim - dus uit de buurt van Oegstgeest - en woon al 18 jaar in Julianadorp, dat bij Den Helder hoor. Het doet mij pijn te horen dat Den Helder een 'gat' is, nu wij in Den Helder juist zo hard be zig zijn onze stad te verfraaien. Men werkt zich een slag in de rondte om de stadskern mooi te maken. Julianadorp wordt uit toeristisch oogpunt nog mooier gemaakt dan het al is. Er is wat verbeteringen betreft te veel om op te noemen. Ik vind dat wij het niet verdienen om 'gat' te worden genoemd. Als ik op familiebezoek in Sassenheim ben, valt het mij op dat iedereen boven op elkaar woont; geen 'ademruimte' heeft. Het valt me op dat het barst van de wegen vol druk au toverkeer. En dat er veel storend vliegverkeer is. Ik mis in Sassen heim het frisse windje dat onze lucht schoon houdt. Vanuit mijn huis zie ik aan de ene kant de duinen en aan de andere kant koeien op een wei land. Wat een rust! En als ik roe ring wil, ga ik naar de stad, naar de schouwburg, naar de bio scoop, naar een museum. In Alkmaar of Amsterdam ben ik binnen een*half uur a drie kwar tier. Da's vanuit Oegstgeest on geveer hetzelfde, of misschien wel langer als je de files meere kent. Ik snap dat je voor je werk niet vanuit je vertrouwde omge ving naar een vreemde stad wilt verhuizen. Ik begrijp dat je door deze dwang je hakken in het zand gaat zetten. Maar willen jullie alsjeblieft niet Den Helder daar de schuld van geven! Wij doen ons best om het zo mooi mogelijk te maken voor onszelf, maar ook voor jullie. En ik zeg doelbewust 'jullie', want na 18 jaar in de Kop van Noord-Hol land voel ik mij geen 'Randste deling' meer, maar een echte Helderse. AnnemiekeOwel-Noordermeer, Den Helder. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, J. Kiel (adiunrt) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, f. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.Preenen chef red Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn- Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tot' m ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging va* het automatisch afschrijven van hetals geld, ontvangen 1,- korting per behb VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk lezen,staf: hebben of blind zijn (of een hebben), is een samenvatting van felq ■s uit het Leidsch Dagblad opgïtt (Centrum voor Gesproken Lectuur,te Z I K N H U I Z De brieven van mevrouw Hen- ninger en de heer Braakman in het Leidsch Dagblad van 9 de cember j.L, over het lied dat Joop Visser tijdens de opening van de Leidse Schouwburg zong over de Leidse balpenzaak, no pen mij tot de volgende reactie. Wat er is gebeurd met de perso nen rond de balpenzaak is ver schrikkelijk. Voor het slachtoffer zelf, de naaste familie en de vele vrienden en kennissen. Over dit drama zelf hoeven wat mij be treft geen grappen te worden gemaakt. De op de bewuste avond ge voerde discussie ging echter ge heel over de vraag hoever een cabaretier, acteur of auteur wel met zijn commentaar op een dergelijke gebeurtenis mag gaan. Berend Boudewijn ging naar mijn mening te ver om (bijna) fysiek geweld tegen de heer Visser te gebruiken. Dat verwacht je niet van een (oud- theaterdirecteur. Van oudsher is het theater de plaats waar de gebeurtenissen in de wereld van kritisch commentaar wor den voorzien. Dat deden de Grieken in hun klassieke dra ma's, dat deed Shakespeare en dat doen de huidige theater schrijvers en cabaretiers. En inderdaad over de grens tot waar je kan gaan, kan je twisten. Maar wel zonder fysiek geweld. Dat is niet nodig. In onze de mocratie kan de beledigende partij gelukkig nog altijd naar de rechter stappen. En slechts daarover ging mijn reactie die avond en dus niet over de tragische gebeurtenis sen die een Leids gezin zo diep hebben getroffen. Met grote schrik constateerde ik dat mevrouw Henninger kenne lijk denkt dat ik enig verband zou hebben getrokken tussen Goeie Mie en de persoon van het zo betreurde slachtoffer in de balpenzaak. Inderdaad ken ik het slachtoffer niet, dus zou ik zo'n beetje de laatste zijn die met enig recht van spreken wel ke vergelijking dan ook zou mo gen maken. Integendeel, in het gesprek die bewuste avond heb ik slechts geconstateerd dat ook over andere drama's in het Leidse verleden commentaren of liederen zijn verschenen die op min of meer dezelfde wijze aanleiding hebben gegeven tot discussie. En vooral de rol die de factoren 'tijd' en 'plaats' daarin spelen. Daarin pleitte ik eerder voor een monument voor de slachtoffers dan voor de daders. De persoon van het slachtoffer staat hier volkomen buiten. Herlezing van het artikel en de brief van mevrouw Henninger bracht mij tot de ontdekking dat volstrekt per ongeluk en on bedoeld dat gewraakte verband wel werd gelegd. Ik betreur in hoge mate dat dit misverstand is ontstaan en hoop dat, wat de ze zaak betreft, de persoon van het slachtoffer en de familie ver der met rust gelaten zullen wor den. Dat zij hun zeer gegund. En over de vraag hoever de vrij heid van commentaar van een schrijver of cabaretier mag* gaan, zal binnen en buiten de muren van het theater altijd verder worden gepraat. Dat is een gezonde en nuttige zaak, daar mogen emoties ook een rol spelen. Maar dan wel zonder geweld. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd le& Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woenst 13.00t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord- geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178). dagelijks 14.30-15 15 u. en 19 00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partner bovendien van 10.30-11 15 en van 19.45-21 00 u Special Care Unit 10 30-11 00 u 15 00-15 30 en 19.00-19 30u.en naov Kinderafdeling: 10.30-12.00 en 14.00-19 00u. (ouders de gehele dag)," RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545)\ dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klasse I enl daarnaast ook 11.15-12,00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u (voorpübi 21.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00u (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (ccu) en intensive care (ic) 14 00-14 30 en 18.30' RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verplegi^ overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19 30 u met uitzondering van: Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17 00 en 19.00-21.00 u Infectieziektenen Interne Geneeskunde: 15.00-19.30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15 30-16.30en 18.30-19.30u. ('savoni voorkinderen onder 12 /aar). Klinische Oncologie: 10 30-12.30 en 14.15-20.00 u. Maag-, darm- en leverziekten 14.15-16 00 en 18.30-19.30 u. Neurologie' 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17.00 en 19.00-21.00 u Verloskunde: 14 15-15.00 en 18 15-19.00 u. (voor partners en eigen kinded overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10