ikkoord gloort op klimaattop eidsch Dagblad 23 nederlandsche Bank Ik heb er vannacht met van geslapen ocht joods bezit Horeca Rapenburg wil net als Beestenmarkt feestverlichting Alle 140 passagiers gekaapt toestel vrij lantal verkeersdoden egin dit jaar gedaald TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. In» X OENSDAG 10 DECEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 i Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Wolvenliefhebbers maken ruzie over toekomst van Loupy Val van regering- Klaus opent Tsjechen de ogen Oegstgeestenaar z debuteert met 'Een J geur van augustus' Sport Auxerre te groot voor FC Twente inister De Boer moet ontwikkelingslanden overreden twee dagen van vrijwel ononderbroken onderhande gen lijkt de Klimaatconferentie in het Japanse Kyoto nog af te stevenen op een akkoord over de verminde- g van de uitstoot van broeikasgassen in de atmosfeer, nmorgen vroeg hadden de Europese Unie en de Vere- ;de Staten al een principe-akkoord bereikt. to.judithstalpersreduceren dan oorspronkelijk iespondent gepland. De kans bestaat echter dat Japan zich er toch bij aan- n is niet blij met dit voor- sluit. omdat het veel meer moet De grote vraag was vanmor gen of de ontwikkelingslanden bereid zijn met het voorstel mee te gaan. In het gezamenlijke voorstel van Europa en de VS moeten de Europese landen hun gezamenlijke uitstoot aan broeikasgassen met acht pro cent terugdringen, de VS met zeven procent en Japan met zes procent. Volgens deze formule moeten alle partijen behoorlijk wat water in de wijn doen. Eu ropa had oorspronkelijk het meest ambitieuze voorstel, na melijk een reductie van vijftien procent, terwijl Japan een maxi mum van vijf procent voorstel de en de VS de uitstoot wilde stabiliseren. Alle reducties zijn ten opzichte van de hoeveel heid emissies die de landen in 1990 hadden. In dat jaar waren de drie hoofdrolspelers verant woordelijk voor meer dan de helft van de uitstoot van alle broeikasgassen. Volgens het ontwerp-akkoord moeten ook de ontwikkelings landen en China een bijdrage leveren. Dat was aanvankelijk niet de bedoeling. Maar tijdens de conferentie is het besef ge groeid dat het milieu er alleen maar slechter op wordt, wan neer deze landen hun uitstoot van broeikasgassen niet op de een of andere manier reguleren. Door hun snelle economische groei zal de uitstoot van broei kasgassen in de Derde Wereld en China immers snel toene men. In ruil voor hun toezeg ging krijgen deze landen finan ciële steun en de beschikking over nieuwe technologieën. Mi nister De Boer van milieu heeft de taak gekregen de ontwikke lingslanden achter het voorstel te krijgen. Zij toonde zich van morgen gematigd optimistisch over een goede afloop van de conferentie. ileens publicatie Vrij Nederland 9T111 1 -« Nederlandsche Bank en het meentearchief Amsterdam kopers van bezittingen van dse burgers in Nederland die lens de Tweede Wereldoorlog rden gedeporteerd. Dat ge- irde nog djdens de oorlog. '1 juwelen werden destijds kocht aan het bedrijf Degus- in Duitsland. Verder werden inbeslaggenomen spullen joden zeer nauwkeurig ge- istreerd. )at blijkt uit een publicatie Vrij Nederland, dat vandaag schijnt. Het weekblad ba- rt zich op het Liro-archief onlangs werd gevonden in woning aan de Herengracht Amsterdam. Een ander deel het archief, waarin joodse ideren staan geregistreerd, am terecht #bij De Groene isterdammer' Uit dat deel am naar voren dat in de ja- zestig ambtenaren van het ïisterie van financiën joodse ideren aankochten. Oud-pre sident van de Algemene Reken kamer F. Kordes leidt het on derzoek rond de gang van zaken naar het Liro-archief. Uit de ongeveer tweehonderd steekkaarten die Vrij Nederland in handen heeft, blijkt dat DNB een muntencollectie aankocht. Het Amsterdams gemeentear chief verschafte zich onder meer prenten uit de boedel van Lippmann-Rosenthal (Liro), een door de Duitsers gebruikte bank die de joodse goederen beheer de. De betreffende kaarten zijn na de oorlog al onderzocht door het ministerie van financiën na mens de overheid en door de Raad voor het Rechtsherstel. Bedoeling was te achterhalen aan wie de resterende boedel van Lippmann-Rosenthal toek wam. De namen van de afne mers zijn toen niet in de open baarheid gekomen. Pagina 3: Verbijstering over verkoop joods goud door amb tenaren Mevrouw Nel Volwater-van Leeuwen houdt zich stevig vast, terwijl militairen haar naar een legerwagen rollen. Jullie laten me niet vallen, hoop ik." FOTO HIELCO KUIPERS daling van het aantal ver- jrsdoden heeft zich in de eer- h&lft van dit jaar onvermin- d voortgezet. In deze perio- vielen er 520 verkeersdoden, is een daling van 47 ten op- hte van dezelfde periode in 16. Toen waren er 567 ver- irsdoden te betreuren. Jit cijfers van het CBS en de viesdienst Verkeer en Vervoer V) blijkt dat in bijna alle anden van het eerste halfjaar 1 aantal overleden slachtof- daalde. Uitzonderingen mden januari en maart. )e grootste daling werd ge- nstateerd onder bromfietsers, deze groep verongelukten 35 rsonen in de eerste zes landen. Vorig jaar waren dat er nog 50. Ook onder de andere verkeersdeelnemers (personen auto, vrachtauto e.d.) neemt het aantal slachtoffers af. Wel valt er een opmerkelijke toename te constateren van jonge verkeersdoden tot en met 14 jaar. In deze groep vielen 38 verkeersslachtoffers, tegenover 26 in 1996. Hiermee ligt het aantal slachtoffers weer bijna op het- niveau van 1995. In de leeftijdsgroep 15-19 jaar neemt het aantal verkeersdoden ook toe. Onder de 20- tot 39-jarigen daalde het aantal verkeersdo den van 235 in de eerste zes maanden van 1996 tot 191 in hetzelfde tijdvak in 1997. Ook onder de 65-plussers vermin derde het aantal slachtoffers van 124 tot 97. ROELOFARENDSVEEN GABYVAN RUITEN In de koffiekamer bejaardente huis Sint Jacobus in Roelo- farendsveen is de spanning te snijden. Eén voor één worden de 58 inwoners van het bejaar dentehuis in dikke winterjassen de Rode Kruiswagens ingerold, die voor de verhuizing zijn inge zet. Nog een paar minuten en dan verruilt ook Nel Volwater- van Leeuwen haar oude kamer tje aan het Noordeinde voor een splinternieuw onderkomen aan de Saskia van Uylen- burchlaan in Oude Wetering. ,,Ik ben heel erg zenuwachtig, ik heb er de hele nacht niet van geslapen", zegt de 85-jarige die 'Mooiste gracht van Nederland wordt vergeten ADEN ERIC-JAN BERENDSEN terlichting in de bomen op de Beestenmarkt? 'rima, maar dan ook op het Rapenburg en om- eving. Dat is het standpunt van een aantal on- ernemers uit de Academiewijk naar aanlei- ing van het ophangen van feestverlichting oor de gemeente in een aantal bomen op de leestenmarkt. -De een heeft alles en krijgt alles, de ander leeft niks en krijgt ook niets", zo reageert T. luijnink van café l'Esperance aan de Kaiser- itraat op de verlichtingsactie van de gemeente, 'amen met de restaurants Het Panacee en Ver- 'oden Toegang, de cafés Het Kaisertje en Bar- era, eetcafé Pardoeza en eet- en drinklokaal tobbels maakt hij zich al tijden sterk voor meer 'cht op de 'mooiste gracht van Nederland' en 'mgeving. -.Vorig jaar resulteerde dat in een verlichte 'oom bij Het Panacee, maai- de lampjes moes- en begin januari weer uit de boom worden ge laaid. Op de Beestenmarkt mogen die lampjes een stuk langer blijven hangen, heb ik begre pen. De gemeente meet dus met twee maten", vindt Huijnink. „Ik vind de Beestenmarkt hart stikke leuk geworden want het was een dood plein, maar de gemeente vergeet dat het Ra penburg en omgeving ook een uitgaancentrum is. Hier mag niemand een boom aanraken. Als wij een boom verlichten, bijvoorbeeld op tap toe-avond, staat er meteen een ambtenaar op de stoep met de mededeling dat er niets in die boom mag hangen en dat wij de verlichting er a la minute moeten uithalen." Huijnink hoopt in de toekomst op meer me dewerking van de gemeente. „Die verlichting op de Beestenmarkt is super, dat wil iedereen hier ook. Ik ben ervan overtuigd dat er na over leg met de gemeente genoeg ondernemers zijn rond het Rapenburg die een boompje willen adopteren om te verlichten. En dan denk ik dat niet alleen restaurants en cafés meedoen, maar ook de advocatenkantoren in de rij staan. twaalf jaar in Huize Jacobus heeft gewoond. Het valt haar zwaai- om nu te vertrekken. „Waarom zou ik veranderen", zegt ze vertwijfeld. „Ik heb hier nog drie jaar met mijn man ge woond. Er liggen hier veel her inneringen. Ze zeggen wel dat het in het nieuwe huis heel mooi moet zijn." De stemming aan tafel wordt vrolijker als één van de dames de politiemotor opmerkt die het kleine parkeerterrein opdraait. Ze staan in het middelpunt van de belangstelling en dat is voor sommigen genoeg om de zenu wen even te verdrijven. Onder het kopje koffie giechelen ze om de stoere militairen, die tevens een heleboel herinneringen op- 'Belastingtarief van 35 procent bestaat niet' Voetballers hebben de klok ho ren luiden, maar weten niet waar de klepel hangt. Dat zegt J. van Wetten van het belasting adviesbureau Moret, Ernst Young over het verzoek van een aantal topspelers aan minister president Kok om in aanmer king te komen voor het betalen van minder belasting. „Er be staat niet eens een 35 procents belastingtarief. Wat wel bestaat is een speciale regeling voor buitenlands personeel van grote bedrijven. Daarvan kan 35 pro cent van het salaris belastingvrij zijn. Maar over de overige 65 procent wordt op de gebruike lijke manier belasting geheven." Los daarvan denkt Theo van Seggelen, voorzitter van de spe lersvakbond WCS, dat een der gelijk verzoek geen enkele zin heeft. Pagina 14: 'Die profs proberen het gewoon, zou ik ook doen in hun positie' roepen bij de bewoners. „Toen ik trouwde zat mijn man ook in het leger", zegt mevrouw Vol- water. Er volgen verhalen over 'verdwenen Veenders'. De- oor log vergeten ze nooit meer. „Een heel bejaardenhuis ver kassen, da's niet niks", conclu deert mevrouw Volwater even later, terwijl ze zich met haar loopwagentje kranig een weg baant naar de legerwagen. Te gen haar zin, ze is immers nog goed ter been, neemt ze plaats in een rolstoel. „Jullie laten me niet vallen, hoop ik." Eenmaal in de Rode Kruiswa gen is het net als in de taxibus, vindt ze. Eén been blijft zenuw achtig heen en weer wiebelen. In de bochten vindt ze het eng. Even nog vraagt ze zich af of ze het oude huis nou echt niet hadden kunnen opknappen. Ook nachtzuster Ciska van Zan ten uit naar de nieuwe accom modatie. „We zijn er wel aan toe, na al die tijd. Het huis is verouderd; er zijn veel drempels en de toiletten zijn net als de kamers erg klein." In de nieuwe, grote recreatie ruimte wacht de dochter van mevrouw Volwater met een ge ruststellend kopje koffie. Als de kamer straks is ingeruimd, kan ze wennen aan het mooie te huis, en aan de ruimte die het te bieden heeft. Ze moet nog even bijkomen van het avontuur. „Dat ik dit nou nog mag mee maken." (Jencikova) ^—(international)—^ Kwaliteit, design, voordelig EN-C: Haarlemmerstraat 52a. DEN HAAG 3 Poten 41. AMSTERDAM-C: Molsteeg 12. Spuistraat. AMSTERDAM Gelderlandplein 46. ARNHEM Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C NR. 41566 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Extra treinen tussen Leiden en Den Haag CS LISSE/LEIDEN PAUL VAN DERKOOU Naast de gewone NS-treinen, gaan er vanaf eind mei ook trei nen van concurrent Lovers Rail heen en weer rijden tussen Lei den en Den Haag CS. In de spits gaat het om twee extra ritjes in beide richtingen, bovenop de zes ritten die de NS per uur bie den tussen beide stations. Bui ten de spits mag Lovers een ex tra trein per uur inzetten. Spoorbeheerder Railned heeft daarvoor toestemming gegeven. Voor de verkoop van kaartjes en abonnementen wil Lovers aparte verkooppunten inrichten op de stations, naast de NS-lo- ketten. De prijs voor een gega randeerde zitplaats ligt, bij kaartje én bij abonnement, zo'n tien procent lager dan bij de NS, aldus Lovers-directeur P. Sul. „En voor dat geld zit je bij ons luxe, met ontbijttelevisie aan boord. Plus nog wat voorzienin gen waar ik op dit moment nog niets over kwijt wil, want de concurrentie leest mee." Wie het kwartiertje van Lei den naar Den Haag wil staan, betaalt nog twintig procent minder. Deze treinreiziger hoeft zich niet in gangpaden op te houden, maar krijgt een apart staanrijtuig annex bar. Voor 40 tot 50 gulden extra kan de reiziger een fiets leasen én meenemen aan boord. „Zo heeft de passagier altijd de meest ideale aansluiting", meldt de directeur. Omdat pas sagier en fiets een vaste plek krijgen werkt dat volgens Sul veel efficiënter en plezieriger met het in- en uitstappen. In principe stoppen de Lovers- treinen om half acht 's avonds. Maar wanneer daar behoefte aan is, wil Sul ze langer laten doorrijden. In de Keukenhoftijd, tussen 26 maart en 24 mei, komt er in deze regio ook nog een Keuken hof-express van Lovers bij. Ie dere twee uur rijdt die via Am sterdam, Haarlem, Lisse-Keu- kenhof naar Leiden en terug. Pagina Leiden: 'Vertragingen niet nodig op het spoor' NIEUWE COLLECTIE 1998 HET WOORD IS AAN Hannes Meinkema Het allermoeilijkste in de liefde is: van de ander leren houden om wie die ander is en niet om wie je zelf bent. herfstweer v 678° 377° 174° 30% 30% 30% 30% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina jQ VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur .21 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,15,17,19 RTV/program ma's11 Sport22,23 Strips10 Uitgaan20 De kortingsbon betreft het optreden Hester Macrander met 'Drift' in de Leiderdorpse Muzenhof. VOETBAL OP TV 20.45 uur, Ned. 2, Champions League, PSV-Barcelona. 22.40-23.40 uur, Ned. 2, CL: FC Kosice- Feyenoord. Beschuldiging Houda niet hard gemaakt HAARLEM JANETTE LUICHIES Twee werkneemsters van het onlangs afgetreden PvdA-Twee- de Kamerlid H. Houda hebben de zware beschuldigingen tegen hun werkgever niet hard kun nen maken. Dit heeft de Am sterdamse kantonrechter mr. M.L. Tan vastgesteld. De twee raken hun baan kwijt, maar krij gen niet de gewaagde schade vergoeding. Het tweetal be schuldigde Houda er onder meer van zwartwerkers in dienst te hebben. Kaper in Moskou ovenneesterd HET PRIJZENGELD VAN DEZF. WEEK: De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 5,00. Tijdens De Gulle Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op uw deelnemerskaart. Gelukkig is er volgende VeFYÏMêFYÏH week wc Gulle Week. Bent u er dan ook bij? Altijd iets bijzonders. MOSKOU »AFP-DPA-Rtr Russische veiligheidstroepen hebben vanmorgen de kaper van een Russisch passagiers vliegtuig op de luchthaven van Moskou overmeesterd. Alle on geveer 140 passagiers en be manningsleden zijn vrij en .on gedeerd. De kaper - aanvanke lijk dacht men dat er drie waren - gooide een tas niet explosie ven uit het toestel en gaf zich daarna over. Het vliegtuig werd gekaapt tij dens de vlucht van Magadan, in het verre oosten van Rusland, naar Moskou. Het toestel land de half tien Nederlandse tijd op de luchthaven Sjeremetjevo-1 in Moskou. Er was contact met de kaper via de radio. In eerste instantie werden 48 mensen vrijgelaten, maar de autoriteiten hebben niet willen wachten op een tweede gebaar- van de kaper. De kaper eiste tien miljoen dollar en een vrije doorvlucht naai- Zwitserland. Hij dreigde explosieven aan boord te laten ontploffen. Al kort na de aan komst van het toestel in Mos kou werden elitetroepen van de Russische antiterreurdienst Alpha op het vliegveld in pa raatheid gebracht. President leltsin werd per soonlijk bij de zaak betrokken en voerde overleg met zijn mi nister van binnenlandse zaken en het hoofd van de Russische Federale Veiligheidsdienst FSB. Het toestel, een Iljoesjin-62 van de luchtvaartmaatschappij Ros- sia State Transportation Co., landde op de luchthaven Sjere metjevo-1, dat gebruikt wordt voor binnenlandse vluchten. Sjeremetjevo-2 is voor de inter nationale vluchten. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Tel: i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lÜPermaand DPerkwartaal Oautomatisch (f. 94.15) l automatisch (f. 32,70) O acceptgiro (f. 95.15) i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadea Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1