)wangsom an Stralen s bevroren' "Alleen op verzoek zou k nog zijn gebleven' Nieuw Jacobus een 'uniek' zorgcentrum Keurmerk en prijsafspraken voor boerenkaas 'Misschien zijn de mensen HSL-moe' Rijn Veenstreek Cross country over Hazerswouds riool illapark Burggooi: de 'goudkust' van Alphen aan den Rijn CDA-Alkemade stuurt buurtbewoners straat op OENSDAG 10 DECEMBER 1997 chef tim brouwer de koning. 071 -5356417. plv -chef marieta kroft. 071 -5356411 rirkensboer lijkt dans te ontspringen ieli familie Van Stralen hoeft voorlopig geen dwangsom betalen voor de bijna 500 varkens die zij illegaal in ""tubrugge houdt. De Raad van State heeft de dwang- nbeschikking die de gemeente Jacobswoude de Al- lense familie had opgelegd, gisteren geschorst. oude ape marun kramp Een commissie van zelfkazers en groothandelaren stelt de prijs voor boerenkaas met in gang van volgend jaar landelijk vast. Ook komt er een keurmerk voor boerenkaas om de kwali teit van het product te waarbor gen. De twee initiatieven zijn af komstig van de Bond van Boer derij Zuivelbereiders en de Ver eniging Nederlandse Kaasgroot handelaren en moeten de be drijfstak verder professionalise ren. Gisteren presenteerden zij hun plannen op de kaasboerde- Een noteringscommissie be staande uit vier zelfkazers en vier groothandelaren stelt de prijs van de kazen vast. Zij ko men gedurende het seizoen we kelijks samen in Hoofddorp. Vraag en aanbod bepalen de hoogte van de prijs. Volgens P. Poot, directeur van de Ver eniging Gemeenschappelijk Zuivelsekretariaat (GemZu), is een nationale notering noodza kelijk, omdat de prijs van boe renkaas steeds minder repre sentatief wordt en sterk wisselt. „Vroeger gingen de boeren met hun partijen kaas naar de markt toe en daar vond prijs vorming plaats. Maar tegen woordig zijn er nog maar twee kaasmarkten, één in Woerden en één in Bodegraven. Steeds meer boeren verkopen hun handel aan huis of direct aan een groothandelaar. Nog maar zo'n tien procent van de ver koop vindt plaats op de mark ten. De prijzen die daar ont staan zijn dus niet meer repre sentatief. Soms verschilt de prijs wel twee gulden per kilo." Het belang van de markten in Bodegraven en Woerden neemt verder af, denkt A. Hoogen- doorn, voorzitter van de Bond van Boerderij Zuivelbereiders. „Je hebt nu al dagen dat geen handelaar de markt bezoekt. Dan staan de boeren een tijdje naar elkaar te kijken en rijden ze uiteindelijk naar de hande laar toe." Het keurmerk dat de organi saties willen invoeren betekent een aanscherping van de nor men voor de 520 zelfkazers in Nederland. Ingrijpend zijn deze nieuwe maatregelen niet, vindt kaasboer B. Heemskerk. „Veel zelfkazers werken al op deze manier, maar het gaat er nu om dat je altijd zo doet en dat je het allemaal netjes op papier hebt staan." Het keurmerk acht Hoogen- doorn van belang, omdat de overheid zich begin volgende eeuw terugtrekt uit deze sector. „Dan vervalt het stempel van het Rijk dat nu nog op elke kaas prijkt. Wij moeten daarom zor gen dat we op tijd met een éi gen kwaliteitswaarborg ko men." ubrugge/den haag ^fürtminkhorst Juidelijk is of Van Stralen la- alsnog moet betalen. Wet- ider De Lange, een woord- irder van de Raad van State burgemeester Van Beek ilcen elkaar tegen. De Lange >st dat Jacobswoude achter net vist. De burgemeester wel een kans. Als de irsing later wordt herroe kan de gemeente mogelijk terugwerkende kracht de [te innen, denkt hij. dwangsom kan oplopen 25.000 gulden. Volgens de chikking moeten Van Stralen r iedere dag na 26 november hij de varkens nog heeft, 0 gulden betalen. De familie niet bereikbaar voor com- itaar. Ie familie Van Stralen was in oep gegaan tegen de dwang- I; nbeschikking, omdat ze de I iding van de gemeente iw en halsstarrig' vindt. De ;enshouders willen de die- vctmesten tot ze rijp zijn ir de slacht, drie weken later het ultimatum van dege- enie. an Stralen nam de zorg voor I varkens op zich om een be minde handelaar uit de brand helpen. Die kon de biggen alk ivvege de pestepidemie niet jtc jtop de Brabantse markt. De ren liggen nog steeds in de llen aan de Zwetweg. Van den peinst er niet over om ze der dan 15 december weg te De Alphense familie een milieuvergunning ir vijftig varkens. Van Stralens dienden zo- bij de Raad van State als bij 'emeente een bezwaarschrift in. De raad deed gisteren uit spraak. De motivatie van dat oordeel volgt vermoedelijk pas over vijf tot acht weken. Op 18 december komt de zaak voor bij de commissie beroep- en be zwaarschriften in Jacobswoude. De schorsing van de dwamg- som is een tegenvaller voor Ja cobswoude, vinden Van Beek en De Lange. „Het leek zo hel der", aldus de eerste, die schat dat de winst in de buurt van de maximale dwangsom komt. „We wilden het minder aan trekkelijk maken om illegaal dieren te houden." De Lange: „Maar we zijn er niet om Van Stralen een poot uit te draaien." De Lange - die net als Van Beek vermoedt dat de raad op formele gronden is teruggeflo ten - vreest dat de gemeente nooit meer aanspraak op de dwamgsom kan maken, omdat een bepaling in de milieuwetge ving dat verhindert. Zodra een beslissing wordt aangekaart, wordt ook de betaling vooruit geschoven, aldus De Lange. Als later blijkt dat Jacobswoude toch goed zat, kan de gemeente vanaf dat moment een dwang som innen. De varkens zijn dan echter allang geslacht. In feite is daarom geen sprake meer van een overtreding. Een medewerker van de Raad van State bestrijdt dat. Hij laat weten dat de beslissing'van de bezwaarschriftencommissie (mits Van Stralen daar weer niet tegen in beroep gaat) doorslag gevend is. Van Stralen hangt buiten de dwangsom overigens nog een boete boven het hoofd. Toen de gemeente de illegale varkens houderij in oktober ontdekte, is ook proces verbaal opgemaakt. hazerswoude Hazerswoudse hardlopers kunnen zich nog enkele da gen uitleven. De Dorpsstraat is door werkzaamheden aan de riolering bij uitstek geschikt voor liefhebbers van cross country. Door het zand en de modder banen de vrouwen zich een weg naar het kruispunt. Voor kerst ligt de verkeersader van het dorp weer dicht met een nood- bestrating. De werkzaamheden hebben enige vertraging opgelopen doordat het riool op sommige plaatsen dieper lag dan verwacht. De bouwvakkers werken het tijdsverlies echter weg door ook op op zater dag te werken. foto hielco kuipers Baangarantie werknemers Mobiplan Directeur Rob Kummer van MIT reizen garandeert de oud-werknemers van Mo biplan een baan. „Wat ons betreft hoeft er niemand op straat te komen", zei Klim mer, tevens oud-directeur van het Nieuwveense Mo biplan. Aandeelhouders van het veel kleinere MIT reizen kochten afgelopen vrijdag de naam van het noodlijdende buurbedrijf. Rijkswaterstaat schrapt evaluatie regio marun kramp De evaluatie van de inspraak procedure van de hogesnel heidslijn is gisteren niet doorge gaan bij gebrek aan belangstel ling. Rijkswaterstaat wilde de voorlichtingsavonden en hoor zittingen ter discussie stellen, maar er waren in het gebied ten noorden van Rotterdam nauwe lijks mensen te vinden die aan het gesprek wilden deelnemen. De bedoeling van Rijkswater staat was om negen betrokke nen uit te nodigen voor een ge sprek met een onafhankelijk onderzoeksbureau. „In de an dere regio's waar de HSL wordt aangelegd is dat wel gelukt, maai' in dit gebied helaas niet", meldt M. Smink, voorlichter bij Rijkswaterstaat. Smink betreurt de geringe interesse. „Helemaal omdat ik niet de indruk heb ge kregen dat er geen kritiek op onze voorlichting is. Maar mis schien dat de mensen ondertus sen wat gelaten zijn over het project en zijn ze HSL-moe." Rijkswaterstaat liet drie jaar geleden eenzelfde onderzoek uitvoeren naar de voorlichting over de Betuwelijn. Naar aanlei ding van de kritiek die Rijkswa terstaat toen kreeg, heeft zij een aantal dingen veranderd. Zo hadden de hoorzittingen dit keer een onafhankelijke voorzit ter en waren er deskundigen aanwezigen om antwoord te ge ven. „Tijdens de Betuwe-hoor- zittingen was dat niet het geval. Toen stonden de burgers tegen over een podium waarop een groot panel van Rijkswaterstaat zat. Dat beviel niet. De verhou dingen moesten meer gelijk waardig zijn. We willen nu dus graag van de burgers weten of onze aanpassingen geslaagd zijn en wat we voor de toekomst nog kunnen verbeteren." Ant woord hierop heeft Rijkswater staat gekregen in Bergen op Zoom en Dordrecht. Daar gin gen de evaluatiegesprekken wel door. hen aan den rijn !rc ibertminkhorst .en mi in vrije kavel in Zuid-Holland, zie die maar a is te krijgen", zegt Alphenaar Jan-Willem van Stouwe. Momenteel woont hij in Kerk en Za- i, maar hij heeft wel oren naar een verhuizing m|ir villapark Burggooi. „Mijn huis levert dik zes op. Daar kun je wel wat voor kopen. En als ze idan nu de kans geven." an der Stouwe is dinsdagavond niet de enige naar de informatie-avond over Burggooi is cf omen. De raadszaal in het stadskantoor zit tot nok gevuld. Mensen zijn deels uit nieuwsgie- 0p leid, deels uit bezorgdheid („behoud ik wel n mooie uitzicht?") op de uiteenzetting van adviesbureau Oranjewoud en wethouder Diede- rik van der Veen Meerstadt (stadsontwikkeling) afgekomen. In Burggooi komen tussen nu en 2006 zo'n 700 tot 750 woningen, sommige twee-onder-één-kap, maar de meeste zijn vrijstaand en duur. Van der Veen Meerstadt zei gisteravond dat de gemiddel de prijs per vierkante meter voormalige Archeon- grond 600 gulden wordt. Dat betekent dat, bij een gemiddelde kavelgrootte van 500 m2, de koper alleen al drie ton kwijt is aan de grond. Zijn huis moet hij dan nog bouwen. De wijk moet Alphense 'goudkust' worden, zo blijkt. Oranjewoud zocht bij het bedenken van het voorlopige bestemmingsplan aansluiting bij het ingekrompen Archeon. Alle wegen in de wijk lopen naar het park toe. De thema's van Archeon (klassiek, traditioneel en landelijk) zijn straks ook in verschillende delen van de wijk terug te vin den. Daarom neust ook wethouder Henk-Jan Ha- bermehl even rond. Hij doet alvast ideeën op voor straatnamen, die ook moeten verwijzen naar het themapark. Alleen voor het buurtpark van Burggooi, ter hoogte van het entreegebouw, maken Oranje woud en grondeigenaar ABN Amro Projectont wikkeling (APO) een uitzondering. „Daar moet iets wilders komen", zegt Ben Ewalds, steden bouwkundige bij Oranjewoud. Een vrouw kan er niet wild van worden. Van de prijzen is ze nogal geschrokken en ze is niet en thousiast over de indeling van de wijk. Ze vreest de overlast van Archeon - ondanks de geluidswal die om het park komt - en het lawaai van rijksweg 11. De huizen mogen dan duur zijn, ABN Amro wordt er niet rijk van. De ontwikkeling van Burg gooi moet het financiële debacle van Archeon (APO stak 80 miljoen gulden in het park) com penseren. Maar waarschijnlijk lukt dat niet, zegt Thijs Hendriks van APO. Van de opbrengst gaat de eerste 57 miljoen naar APO. Van iedere gulden die de huizenverkoop meer oplevert, gaan er twee kwartjes naar de gemeente, die de grond in 1994 voor 4,50 per vierkante meter aan de pro jectontwikkelaar verkocht. APO trekt verder der tig miljoen gulden uit om de 31,8 hectare bouw rijp te maken. te pakken", aldus W. van der Werf, voorzitter van de pro grammacommissie. Het toenemende aantal in braken en diefstallen in de ge meente Alkemade baart het CDA zorgen. „Deze vormen van criminaliteit zijn onzes inziens het best te bestrijden mei buurtpreventie en goede voor lichting over beveiligingsmaat regelen voor woningen en ge bouwen", schrijft de program macommissie. Van der Werf beroept zich op de lage gemiddelde leeftijd van de nieuwe fractieleden. Afgelo pen maandag stelden leden van het CDA de definitieve kieslijst vast. Zij lieten zich daarbij niets gelegen liggen aan de advieslijst van het partijbestuur. alkemade marcel smeets In de strijd tegen criminaliteit en kleiner burengerucht wil het CDA in Alkemade de bewoners de komende raadsperiode de straat opsturen. Van de chris ten-democraten hoeft de straat niet per se 'blauw' te zien van de politie-agenten of in uniform gehulde Melkertbaanwerkers. „Inwoners zijn best is staat eventuele wantoestanden aan im Nugteren zet na 27 jaar punt achter de politiek A ide marieta kroft je eenmaal de 65 bent ge- seerd, moet je gevraagd 'den. Zo niet, dan moet je je 11 igtrekken." Het Alkemadese A-bestuur heeft Wim Nugte- niet gevraagd om een ver- bare plaats in te nemen. En I" i zet hij na de gemeente- w dsverkiezingen een punt iter de politiek. Maar liefst 27 is hij dan raadslid, waarvan alf jaar wethouder. eleurgcsteld in zijn partij die n niet op de lijst heeft gezet, t hij niet te zijn. „Nee hoor, ec is normaal. Een ander kijkt misschien frisser tegenaan, gevaar voor slijtage na zo'n je periode in de politiek zit Een goede vriend zei si 'Je moet stoppen. Dat 1 je het beste doen op het tgtepunt'." 'ugteren zegt goede en ook ider goede herinneringen la<ir dat hoort erbij") te heb- aan zijn politieke carrière. plezier overheerst." Volks- svesting en dan met name oeivijzing van premie-koop- cc 'ingen lag hem na aan het 15 -Ik ben een groot voor- 'der van het particuliere wo- e gbezit. De koop van een huis 'a de oorlog het beste spaar- a 'delgebleken." finder goede herinneringen Na 27 jaar gemeentepolitiek in Alkemade heeft Wim Nugteren de eind sprint ingezet. heeft Nugteren aan 'vergaderin gen waarin moedwillig door be trokkenen herhaald werd'. „Een vergadering duurt daardoor niet alleen lang, maar ook de kwali teit gaat achteruit. Als voorzitter heb je de taak om daarvoor te waken", wijst hij ook zichzelf terecht. Voorbeelden wil de wethouder niet noemen. „Ik ben een mild mens." Veel tijd stak de in Oude We tering wonende christendemo craat in het wethouderschap. „Als je de avonduren dubbel re kent en je je werk goed wilt doen, is het een full-time job. archieffoto loek zuyderduin Dit wil overigens niet zeggen dat als je zo veel tijd erin steekt, je ook een goede wethouder bent." Vooral de regionale sa menwerking slokte de laatste ja ren veel tijd op. Nugteren weet nog niet.of hij volgend jaar in een gat zal val len. „Ik kan me die tijd nog niet goed voorstellen. Van oor sprong ben ik beleggingsanalist. Ik denk dat ik meer tijd ga be steden aan beleggingen. Ook mijn drie zussen die weduwen zijn, verdienen meer aandacht. Bovendien heb ik sinds begin dit jaar twee kleinkinderen 'Geprogrammeerde chaos' rond verhuizing bewoners Veens verzorgingshuis alkemade marieta kroft Legertrucks en verhuiswagens reden gisteren en vandaag af en aan tussen Roelofarends- veen en Oude Wetering. Vele tientallen militairen, verhui zers, vrijwilligers, personeelsle den en familieleden waren op de been. Ze werkten driftig mee aan een grootse verhuisopera- tie van de zestig bewoners van het Veense verzorgingshuis Ja cobus naar het enkele kilome ters verderop gelegen nieuwe zorgcentrum in Oude Wete ring. „Tientallen jaren hebben we geknokt voor dit huis", zei bestuurslid Henk van Duijke- ren gisteren aan het eind van de dag met een voldane glim lach. „Eindelijk is het er en hebben we een voor Nederland uniek huis." Uniek, zo legt hij uit, omdat het nieuwe Jacobus één van de eerste in Nederland is met zo wel bejaarden- als verpleeg huiszorg. Van de in totaal 45 plaatsen in het zorgcentrum zijn er vijftien verpleeghuisbed den. Deze bedden vallen onder het toezicht van het Leider- dorpse verpleeghuis Leythen- rode. Bijzonder is het huis vooral, vulde directeur Van Duin aan. 'omdat wij ook elf van de veertig aanleunwonin gen tot onze beschikking heb ben'. „De combinatie verpleeg huis, verzorgingshuis en aan leunwoningen zie je niet vaak." Mevrouw Bos betrekt als eerste een woning in de 'nieuwe Jacobus'. Haar zoon en kleindochter helpen bij de inrichting. foto hielco kuipers De aanleunwoningen zijn via 1 een gang en het dienstencen trum met het zorgcentrum ver bonden. Gisteren gingen 32 bewoners van het in slechte staat verke rende Huize Jacobus over. Zij hebben nu een éénpersoonska mer op de tweede en derde verdieping of op de begane grond. De overige 25, die in één van de aanleunwoningen of op de verpleegafdeling zijn gehuis vest, zijn vandaag aan de beurt. Drie bewoners liggen nog in het ziekenhuis. Voor de verhuizing van de bewoners zijn speciaal de ge neeskundige troepen uit Er- melo overgekomen. Een uur eerder dan gepland waren de bewoners gisteren op hun nieuwe stek. De verhuizers daarentegen liepen een uur achter op het schema. In de re creatiezaal van het nieuwe Ja cobus wachtten de ouderen onder hel genot van levende muziek en een drankje op de verhuizers die hun spullen kwamen brengen. Met hun fa milieleden gingen ze vervol gens aan het werk om de ka mer verder in te richten. Voor de bewoners zijn het vermoeiende dagen, zeggen de verpleegkundigen. „Ze zijn ze nuwachtig, gelaten, uit hun rit me. Er zijn er die het allemaal reuze interessant vinden, maar er zijn er ook die zeggen 'van mij hoeft het allemaal niet meer'." Het personeelsbestand is in verband met de nieuwe ver pleeghuiszorg met vier ver pleegkundigen uitgebreid. Daartegenover staat een in krimping van het keukenperso- neel. Er valt één gedwongen ontslag: na 37 jaar is er voor Truus van der Weijden geen werk meer. „Het is jammer, maar ik wist het vier jaar gele den al", reageerde ze gelaten. „Die hoge pieten willen geen keuken meer in het nieuwe zorgcentrum en daarom kan ik niet mee." Voortaan worden maaltijden uit het Alphense verzorgingshuis Sint Jozef in Ja cobus opgewarmd. Directeur Van Duin sprak aan het eind van de middag glimlachend over 'een chaos". „Maar wel een geprogram meerde chaos." De officiële opening van het zorgcentrum volgt volgend jaar, in de tweede week van mei.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19