Pm 'MEOB-regeling heeft gouden randje' eyhof dientverlanglijstjesin tuntelend gemeentebestuur verspeelt kunstwerk nu DI GW m >.0 9 8 1 f fr( i fin i rfn O n f] VVD wil hondenpoepbakken en 'watertoeristenbelasting' Leiden Regio Oudj aar knalj aar' tna\ \aü ftft ENSDAG 10 DECEMBER 1997 chef jan preenen. 071-5356414. plv -chef erna straatsma, 071-5356437 loemist Leiderdorp in ongelijk gesteld erdorp Een 51-jarige bloemist uit Leiderdorp heeft geen bij- jjékrëgên voor zijn klacht tegen het intrekken van een stand- itsvergunning voor een bloemenstal aan de Van de Havelaan eiderdorp. De Raad van State heeft de man in hoger beroep ,et ongelijk gesteld. De man kluste parttime bij in de bloe nzaak, die beheerd werd door een vriendin. Zo vulde hij zijn cering aan. Nu de vergunning is ingetrokken, voelt hij zich fi- ïcieel gedupeerd. De Raad van State oordeelde echter dat de n in wettelijke zin geen rechtstreeks belang had bij de stand- etser gewond bij ongeval Warmond i Een 31-jarige fietser uit Leiden is gistermiddag ge- nd geraakt bij een verkeersongeval in Warmond. Op de He- weg werd de man aangereden door een 22-jarige automobi- uit Warmond, die de fietser vanuit de Van Duvenvoorde- lat geen voorrang verleende. De Leidenaar is met een ifdwond naar het ziekenhuis gebracht. ingen slachtoffer van oplichting xtgeest Een 15-jarige jongen uit Oegstgeest is gisteren het •htoffer geworden van oplichting. Nadat hij in een adverten- cenbaar had gemaakt dat hij een computer zocht, meldde i een vrouw die hem er één voor duizend gulden wilde ver- ien. De vrouw kwam bij de jongen thuis maar zei wel dat ze 3t geld wilde zien. De jongen liet duizend gulden zien die ver ens in de kamer werden achtergelaten, waarna koper en ver- ;r naar buiten liepen, om in het busje van de vrouw de corn er te bekijken. Halverwege de wandeling keerde de vrouw ter met een smoesje terug naar de kamer. Zij pakte het geld iam de benen. Staatssecretaris Gmelich Meijling schrijft bittere brief aan Tweede Kamer na vragen van SP-Kamerlid Defensie is het personeel van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest meer dan voldoen de tegemoet gekomen. Het MEOB-personeel heeft zelfs een regeling met 'een gouden randje' gekregen in verge lijking met het bij reorganisaties gebruikelijke sociale be leid van het ministerie. Dat vindt staatssecretaris J. Gme lich Meijling, bij Defensie verantwoordelijk voor de voor genomen verhuizing van het MEOB van Oegstgeest naar Den Helder. Hij is dan ook kwaad dat de vakbonden het aangeboden pakket maatregelen 'asociaal' hebben ge noemd. der mogelijk moet maken. Vanaf najaar 1996 stoeit De fensie met het sociaal plan voor het MEOB, waarin door de staatssecretaris gedane toezeg gingen, zoals een garantie op het behoud van een baan voor alle werknemers, zijn opgeno men. Verder omvat het plan een vervoersregeling voor mensen, die niet willen verhuizen, een onregelmatigheidstoeslag, een regeling voor oudere werkne den haag/oegstgeest jan küys Gmelich Meijling schrijft dit in een bittere brief aan de Tweede Kamer. Het SP-Kamerlid Poppe heeft de staatssecretaris vorige week gewaagd opheldering te geven over de situatie bij het Oegstgeestse marinebedrijf. Bonden en personeel zijn zwaar teleurgesteld over het door De fensie aangeboden sociaal plan dat de verhuizing naar Den Hel- mers en aanvullende voorzie ningen. Tijdens een vergadering in april van dit jaar bestempel den de vakbonden het plan als 'onvoldoende, te mager en niet acceptabel'. In het vervolg van de onder handelingsprocedure kwamen partijen niet op één lijn. Een Advies- en Arbitragecommissie (AAC) moest uitsluitsel geven, maar deed het niet. De opvat tingen van partijen bleken on overbrugbaar. Op 19 september heeft Gmelich Meijling het soci aal plan eenzijdig vastgesteld. Voor de vakbonden was dat aanleiding een ultimatum te stellen. Zij eisten voor 14 no vember inwilliging van een aan tal eisen over onder meer finan ciële en vervoersregelingen. Re den voor staatssecretaris Gme lich Meijling om te onderzoe ken of door het inhuren van een speciale trein aan het vervoers of, een Leiderdorpse wijk in aanbouw. Veel bewoners maken zich zorgen over de (on)veiligheid in de buurt. FOTO HIELCO KUIPERS •gemeester en wethouders 'onder de mensen' op eerste wijkavond Leiderdorp dorp «jaap van sandijk de gemeente ook een kerstboom op ilein?". De waag komt van Burcht- Cewoner J. Langezaal. Hij stelt 'm aan Uege van B en W, tijdens de eerste rand van de gemeente Leiderdorp, avond in het gebouw van basisschool obbit aan de Klerkenhof. Langezaals ek leidt tot een daverende lach onder im tachtig bezoekers. Het is een wel- noment van wolijkheid tijdens de bij- imst, die voor het overige toch vooral g van aard is. imige buurtbewoners gebruiken de rand - onderdeel van de 'bestuurlijke euwing' van het gemeentebestuur - het opsommen van hun persoonlijke ïglijstjes'. ,,Ik kom mijn auto moeilijk (innen de parkeervakken niet wat bre- Overal slingeren houtsnippers, kan ïn hek om de kinderspeelplaats?" de veiligheid van de Leyhof aan de or- ®it, is de stemming minder wolijk. bewoners maken zich zorgen over de eiligheid van .hun wijk. ,,Het komt voor dat je door de kuilen en de blubbers met de fiets de wijk niet uitkomt, 's Avonds is het onverlicht, als je de weg niet kent, breek je je benen", moppert J. Ammerlaan. Wethouder A. van Dijk (ruimtelijke orde ning/milieu) belooft het probleem snel te bespreken. Een aantal bewoners klaagt over de plaats van de vuilcontainers bij het appartemen tengebouw. ,,Ik snap best dat die dingen ér- gens moeten staan. Maar moet dat nou echt op drie meter afstand van mijn achter tuin? Ik kan me voorstellen hoe dat in de zomer zal gaan ruiken. Kunnen ze niet wor den verplaatst?", waagt T. Prast. Van Dijk antwoordt liever te willen af wachten tot medio volgend jaar het nieuwe afval-ophaalsysteem is geïntroduceerd. Dan komen er toch nieuwe plekken voor de bak ken en lost het probleem zich misschien wel vanzelf op. Wethouder C. Huigen deelt mee dat er vier kandidaten zijn voor de vestiging van een kleine supermarkt in het Poortgebouw bij de brug. Ook de vestiging van een bank filiaal in Leyhof sluit zij niet uit. Bestuurslid K. Van van de bewonersvere niging Leyhof stelt de aanleg van wegen aan de orde. ,.De weg naar de provinciale weg wordt pas veel later aangelegd dan de rotondes in de wijk. We hebben straks dus een mooie rotonde in een weiland liggen terwijl de weg er naar toe pas in 1999 wordt aangelegd. Nou, de wethouder en de situa tie kennende, ligt die weg er niet voor 2000", voorspelt Van. Wethouder Van Dijk reageert met de me dedeling dat het niet anders kan. „Ik heb me niet gerealiseerd dat die werken los van elkaar worden uitgevoerd. Maar dat kan niet anders. Dit deel van de wijk is pas in 1999 voldoende gezakt om de weg aan te kunnen leggen." Als burgemeester M. Zonnevylle aan het eind van de wijkavond concludeert dat de meeste vragen zijn beantwoord, staat buurtbewoner Langezaal nog maar eens op. „Heeft u al gedacht aan mijn vraag over de kerstboom?", probeert hij. Zonevylle wijst naar de informatietafel achterin de zaal. „Als er vanavond tien nieuwe leden zijn voor de bewonersvereniging, kunnen de boom en de lampjes door de vereniging worden betaald", zegt hij. Leiderdorpse verkrachter wil worden vrijgesproken den haag/leiderdorp» persbureau cerberus Een 29-jarige Leiderdorper die eerder door de Haagse rechtbank wegens verkrach ting is veroordeeld tot vijftien maanden celstraf, wil alsnog worden vrijgesproken. Giste ren bepleitte hij ip hoger be roep bij het Haagse gerechts hofzijn onschuld. De Leiderdorper zou zich op 21 juni hebben vergrepen aan het destijds 14-jarige vriendinnetje van een vriend van hem. Dit meisje was weggelopen van huis en had aan haar dakloze vriend ge vraagd of deze een slaap plaats kon regelen. De vriend bracht het meisjes naar de woning van de Leiderdorper. Eerst waren ze gedrieën gaan stappen en de Leider dorper was dronken gewor den. Eenmaal in de woning zou hij, toen het meisje en haar vriend ieder in aparte bedden lagen te slapen, het meisje naakt hebben be sprongen om haar te ver krachten. Haar vriend werd wakker toen ze om hulp schreeuwde en kwam tus senbeide. De volgende och tend bood de Leiderdorper zijn excuses aan, maar het meisje aanvaardde die niet. Ze stapte naar de politie. Volgens de Leiderdorper liegt het meisje dat het ge drukt staat. Hij beweert dat het kind toen al met lan en alleman 'meeging' en dat ze samen tijdens het stappen 'afgesproken' hadden om te vrijen, zodra haar vriendje in slaap was gevallen. Hij gaf al leen toe dat hij tijdens het 'vrijen' haar borsten had be tast. Hofaanklager E. Ruijs prijs de zich in deze zaak gelukkig dat er een getuige was. „Meestal heb je die in ver krachtingszaken niet en moeten we het doen met een-tegen-een verklaringen". Hij achtte de verkrachting bewezen en eiste twee jaar cel. Het hof doet over enkele weken uitspraak. ran de Oegstgeestenaren op de pu- tribune van de raadzaal kon zijn izing deze week niet onderdrukken, et nu helemaal zeker dat rgaande Beweging' weg moet uit tgeest? Waarom hoor ik helemaal over wat de bevolking van het (werk vindt?" Hel antwoord van •wethouder Hilbert Kamphuisen •ntluisterend. „Daarvoor hebben gemeenteraad. Die spreekt na tie bevolking." het nu zo bedoelde of niet; Kamp- n legde de vinger precies op de ze- l Niet het handjevol klagende om- oden, maar het gemeentebestuur romers voor verantwoordelijk dat gaande Beweging' tijdens de jaar ling niet meer in Oegstgeest staat, peve werkelijkheid is, dat het ge- 'tebestuur er in zeven jaar tijd niet jeslaagd een miniem foutje in een Vergunning te herstellen. De poli- 'eeft zich in een steeds lastiger pak- manoeuvreerd en zichzelf uitein- schaakmat gezet. En nu is het de Oninnende Oegstgeestenaar, die hoeten. vestie speelt sinds het beeld in 1989 geplaatst op een stukje groen aan la|i van Alkemade. Omwonenden el beeld lelijk vonden, kregen van burgemeester Scheen- stra te horen dat ze er maar aan moesten wennen. De buurtbewoners werden daar zo kwaad om dat ze naar de rechter stapten, waar bleek dat de gemeente een steekje had laten vallen: Doorgaande Be weging was wat groter dan in de bouw vergunning stond vermeld. Die vergissing gaf de omwonenden een wapen in handen, waarmee het kunst werk voor de rechter kon worden bestre den. Er kwam een slepende reeks proce dures op gang. En het gemeentebestuur deed geen enkele moeite het conflict te bezweren. Integendeel: de bestuurders stookten het vuur verder op. door rond het kunstwerk politiek te bedrijven. Zo greep Leefbaar Oegstgeest de kwestie aan om oppositie te voeren tegen het college. Dat zou de klagende omwonen den aan het lijntje houden, luidde het verwijt. Helemaal ongelijk had LO daar overi gens niet in. Het college bleef achter overleunen, blijkbaar nog steeds in de veronderstelling dat de zaak zichzelf wel zou oplossen. De fout in de bouwver gunning werd niet verbeterd, maar wel keer op keer onder vuur genomen door de diverse rechtsprekende instanties. De weg terug werd langer en langer. Wat begon als een klacht van de buren, groeide uit tot een heet politiek hangijzer. De rechter moest er uiteindelijk aan te pas komen om de politiek weer in bewe ging te krijgen. Begin dit jaar maande de rechtbank Oegstgeest eindelijk eens de knoop door te hakken over het kunst werk. CDA-wethouder Gerda Kempen, die zich eigenlijk altijd tegen verplaat sing van het beeld had verzet, had in middels schoon genoeg van de hele zaak. En ging overstag: als het kunstwerk dan echt voortdurend voor opschudding bleef zorgen, moest het misschien toch maar weg. Vervolgens was het de gemeenteraad, die verzuimde aan.de noodrem te trek ken. Tijdens een roerige raadsvergade ring in februari stemde de hele raad - op D66 na - voor het vertrek van Doorgaan de Beweging. Om kunst ging het allang niet meer. Het verplaatsingsbesluit was een rechtstreekse reactie van een knorri ge gemeenteraad op het jarenlange ge neuzel van het college. Cultuurwethouder Kempen had niet meer de fut om met de raad in discussie te gaan. Terwijl ze de politiek wellicht nog op andere gedachten had kunnen brengen. Al sinds 1995 was immers dui delijk dat er in Oegstgeest waarschijnlijk geen andere plek beschikbaar was voor Doorgaande Beweging. En dat verplaat sing een enorme smak geld zou gaan kosten. Ook D66, van meet af aan ver klaard tegenstander van verplaatsing, slaagde er niet in haar toch steekhou dende argument dat er met het geld be tere dingen kunnen worden gedaan, te verkopen aan WD en Leefbaar Oegst geest. De gemeenteraad kwam deze week dan ook tot een onthutsende conclusie. Doorgaande Beweging is geen lelijk beeld. Kunstenaar Frans de Wit is een belangrijk kunstenaar. Verplaatsing is ei genlijk veel te duur. Het is doodzonde dat het beeld naar de gemeente Leiden moet. Maar ja, het is nu eenmaal niet anders. Opofferen van het kunstwerk is de enige uitweg uit de doolhof waarin het gemèentebestuur zich door de jaren heen heeft ingegraven. De kwestie-Doorgaande Beweging gaat daarmee de annalen in als één van de grootste bestuurlijke flaters van Oegst geest. Het is maar te hopen dat niemand op het idee komt om protest aan te teke nen tegen het kunstwerk 'Vrouwen In Verzet' van Jan Wolkers. maarten keulemans plan kan worden voldaan. De staatssecretaris schrijft in zijn brief ook nog andere toe zeggingen te hebben gedaan. Desalniettemin sommen de bonden moeiteloos een vijftal nog steeds bestaande geschil punten op. Maar de staatssecre taris meent het uiterste te heb ben gedaan om het personeel tegemoet te komen. Volgens Gmelich Meijling be staan er bij het MEOB momen teel 56 vacatures op een totaal aantal van 511 functies. Op dit moment zijn 19 van de 56 vaca tures bezet door uitzendkrach ten. Drie openstaande plaatsen zullen binnnekort worden op gevuld met permanente krach ten. De staatssecretaris heeft een landelijke advertentiecam pagne gestart om de overige va catures te vervullen. Opnieuw werkonderbrekingen bij MEOB leiderdorp anp De personeelsleden van het Marine Elektro nisch- en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest hebben dinsdag opnieuw estafette-werkonder brekingen gehouden. Vorige week maandag en dinsdag deden ze dat voor het eerst. Dat was toen voor de eerste keer in de geschiedenis dat personeel van Defensie staakte. Vrijdag staat, net als vorige week, een algemene stakingsdag op het programma. Zoals het er nu naar uitziet, wordt de reeks MEOB-acties voor dit jaar op woensdag 17 de cember afgesloten met een demonstratieve bij eenkomst, vermoedelijk in het Alphense Avifauna. „De vervolgacties tillen we over de feestdagen heen. Rond de feestdagen ligt het MEOB toch al stil", aldus een woordvoerder. Voor donderdag staat in Den Haag nog wel een regulier commissie-overleg tussen Defen sie en de vakbonden op de agenda. Het MEOB is overigens geen agendapunt. „Maar Defensie kennende, kan dat een kwartier voor de verga dering veranderen. Maar tot dusverre wijst niets daarop. Defensie geeft geen kik", aldus M. Oskam van de vakbond CFO. leiderdorp» Deze tekening is gemaakt door de 11 - jarige Daan Backes, een leerling uit groep 8 van ba sisschool 'Hobbit' uit Leiderdorp. Daan liet zich bij het tekenen inspireren door een tv-spotje van SIRE (Stichting Ideële Reclame), dat vorig jaar tegen oud en nieuw op de Nederlandse zenders te zien was. Rond de tijd dat het spotje op tv was, werd Daan zelf slachtoffer van een ongeluk met vuurwerk. Vorige maand kreeg zijn klas bezoek van Halt, een stichting die zich bezighoudt met de bestrijding van jeugdcriminaliteit. Medewerkers gaven de Leider dorpse klas onder meer voorlichting over de geva ren van vuurwerk. Daan maakte tijdens de voor lichtingsles zijn tekening 'Oudjaar, knaljaar' en haalde met zijn creatie het voorlichtingsblad van Bureau Halt. „Op nieuwjaarsdag ging ik met m'n neefje de straat op", vertelt de Leiderdorper. „In mijn hand had ik een rotje met een heel lang lont. Toen ik het wilde aansteken, ontplofte het rotje gelijk." Daan rende direct naar huis. „Met wc-papier om m'n hand gingen we toen naar de dichtstbijzijnde dok ter. Mijn hand was twee keer zo dik geworden en het vel lag eraf. Toch deed het in het begin geen pijn, want mijn hand was toen nog verdoofd door de knal. Maar twee uur later begon het enorm te steken." Daan heeft gelukkig al zijn vingers nog. Ook heeft hij aan het ongeluk geen littekens overgehouden. Dit jaar houdt hij het rustig met vuurwerk. Een en kel stuk siervuurwerk wil hij nog wel afsteken, maar van rotjes houdt hij zich verre. Die dingen vertrouwt hij niet meer. Bureau Halt geeft, in samenwerking met de politie, de komende weken op een groot aantal basis- en middelbare scholen in de Leidse regio voorlichting over de gevaren van vuurwerk. TEKENING DAAN BACKES warmond erna straatsma De WD Warmond wil in het dorp zogeheten robidogs plaat sen, waarin hondenbezitters de uitwerpselen van hun huisdier moeten gooien. De liberalen doen dit voorstel in hun verkie zingsprogramma. De WD wil hondenbezitters enigszins tegemoet komen in hun wens om meer plaatsen te hebben waar hun hond vrij kan rondlopen. Nu mag dat alleen op het eiland Koudenhoorn. De partij vindt dat de huidige re gels voor het uiüaten van hon den te stringent zijn. Warmond telt naar schatting 350 honden. De bezitters van deze dieren [/j^RjlEZINGEN LMemTenteraad zijn nu al verplicht uitwerpselen op straten en stoepen zelf op te ruimen. De WD is verder voorstander van het invoeren van 'watertóe- ristenbelasting'. Het lijkt de par tij een goed idee om waterspor ters een 'redelijke bijdrage' te viagen voor het 'gebruik van ge boden faciliteiten'. Om het 'veiligheidsgevoel' van Warmonders te bevorderen, moet er volgens de Warmondse liberalen meer politietoezicht zijn op straat en op het water. De partij vindt de huidige poli- tieformatie 'volstrekt onvol doende'. De Warmondse politie bestaat uit één zogenomede contactambtenaar, die kantoor houdt in een ruimte in het ge meentehuis. Op de kandidatenlijst van de WD in Warmond staan louter nieuwelingen. De lijst wordt aangevoerd door Kees van den Aardweg, die gevolgd wordt door respectievelijk Geneviève van Panhuys en Jim Kwestro. De huidige WD-fractie bestaat uit twee leden: Wim de Vos, die wethouder is, en Conny Saris. De Warmondse liberalen willen hondenbezitters tegemoet komen. ARCHIEFFOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17