eevaller tv-kijkers Merenwijk 'Cadeautje van de gemeente. Mooi hè' it spel kunnen jullie niet winnen Leiden IqENSDAG 10 DECEMBER 1997 Leiden Regio 't Schippertje krijgt 35 mille Celbiologe beste docent Herinrichting plein Merenwijk uitgesteld iiting op jaarabonnement én eenmalige uitkering van 400 gulden onnees van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) men vierhonderd gulden tegemoet zien. En van 1998 en met 2002 krijgen zij een korting van 55 gulden op jaarabonnement. EN» HERMAN JOUSTRA ir komend jaar betekent dat [oorbeeld dat abonnees 117 den moeten te betalen in ats van de oorspronkelijk ge- nde 172 gulden. Dat heeft bestuur van de SKM per brief aan de kijkers laten weten. In totaal telt het net ongeveer zesduizend abonnees. De financiële meevallers voor de kijkers zijn het gevolg van verkoop van het net, per 1 janu ari 1998, door SKM aan kabelex ploitant' Casema. Enkele maan den geleden maakte het net in de Merenwijk bekend graag met Casema om de tafel te gaan zit ten om te praten over verkoop. De exploitant achtte dat nood zakelijk, omdat de SKM 'te klein was om alle ambities te verwe zenlijken'. Zo werd de mogelijk heid onderzocht ook andere diensten aan te bieden zoals so ciale alarmering en inbraakbe veiliging via de kabel en het ver zorgen van Internetaansluitin gen. Maar alras kreeg het be stuur in de gaten dat die nieuwe diensten het kabelnet, dat volle dig draait op vrijwilligers, boven het hoofd zouden groeien: „Het ontbreekt ons aan de tijd en de kennis om dat allemaal te doen." De SKM maakte destijds al wel duidelijk dat een deel van de opbrengst uit verkoop ten goede moest komen aan de abonnees. Een ander deel van het vrijgekomen bedrag is be doeld voor educatieve doelein den, zo schrijft het bestuur van de SKM. Hiervoor komen alleen organisaties uit de Merenwijk zonder winstoogmerk in aan merking. Inmiddels heeft het net een commissie samenge steld die dat gaat bepalen. Het is nog niet precies duide lijk voor welk bedrag het net van de hand wordt gedaan, zegt bestuurslid A. Muller van de SKM. „Dat wordt op dit mo ment nog bekeken. Maar de overname gaat door. Net als de ïeatergroep Opmaat met stuk over racisme langs Leidse scholen isseur Luc Opdebeeck wiste om kwart over 'twee het t van het voorhoofd. ;hts met heel veel moeite hij de tweedeklassers van Aquino College zover gekre- mee te spelen in het stuk ividi vici. Theatergroep Op at speelt, vanwege het Eu- ese jaar tegen racisme en nminatie, dat stuk de ko ude maanden op tal van lse scholen. luidelijk waren de scholieren le aula van het Aquino in elk al wel, gistermiddag. Op de ïodiging van Opdebeeck om iet stuk een rol over te ne- n en het verhaal een andere ec iding te geven, ging aanvan- -• jl geen van de leerlingen in. op zijn vraag wat daar de re- ïlp van was antwoordde een de jongens onomwonden: et mdat je dan voor lui staat." feni vidi vici is een bewerking 'De uitzondering en de re- te een stuk van de socialisti- e Duitse schrijver Bertold cht. Een rijke koopman laat door een blanke gids en i zwarte koelie door de woes- leiden. Hij knijpt zijn hel- lai s af, scheldt ze uit, vernedert ia en schiet ten slotte de koelie )d, Opdebeeck provoceert op Brechtiaans. „Wij gaan een 1 met jullie spelen, en dat 1 kunnen jullie hiet winnen, te nt altijd zullen kapitalisme, jtfisme, discriminatie en fascis- zegevieren." Leerlingen van het Aquino namen de plaats van de gids in het toneelstuk in, om zich door de 'koopman' te la ten uitkafferen. v foto» mark lamers De regisseur probeert eerst het onderwerp zo dicht moge lijk bij de 13- en 14-jarigen te brengen. „Voel jij je op school weieens buiten' gesloten op grond van je huidskleur?", vraagt hij. Het meisje dat hij de microfoon onder de neus houdt, raakt behoorlijk in de war van die aandacht. „Nee, nooit", zegt ze. „Niet altijd in ieder geval, het gebeurt mij bij na nooit. Bij ons in de groep in ieder geval niet. Eh, nooit." De kinderen mogen in het stuk inbreken op het moment dat de koopman de gids zegt dat hij de koelie moet afranse len, omdat die niet snel genoeg loopt. De eerste jongen die de rol van de gids overneemt, be gint te sputteren dat hij als eni ge de weg weet, maar de koop man krijgt hem ten slotte toch zover dat hij 'die zwarte' slaat. Twee meisjes die daarop ach tereenvolgens de rol van de gids in het stuk overnemen stellen de koopman voor de drager meer te betalen of meer drinken te geven om hem harder te la ten lopen. Maar alleen de oplossing van het derde meisje, dat in de rol van gids een deel van haar ei gen loon aanbiedt aan de dra ger heeft volgens Opdebeeck de goede manier gevonden. „Soli dariteit is dus de oplossing", zegt hij. Maar dat woord ken nen de tweedeklassers niet. Solidariteit heeft te maken met samen delen, legt Opde beeck uit. Om vervolgens te vra gen waarom de mensen in Afri ka zo arm zijn, terwijl dat conti nent zo rijk is aan grondstoffen. „Omdat ze niet weten hoe ze die uit de grond moeten halen", roept één scholier. „Omdat ze ze niet kunnen verwerken", roept een ander. „Omdat de Shell alles jat", zegt een derde. „Nou, nou", mompelt een leer kracht die op de trap zit mee te luisteren. Het meespeeltheater eindigt met de uitnodiging aan vier scholieren om een rechtbank te vormen en de koopman te on dervragen. De veroordeling na dat verhoor liegt er niet om. De een vindt dat de koopman de doodstraf moet krijgen, de an der pleit voor levenslang. Maar een van de scholieren verzint eén originelere straf: „De koop man moet koelie worden." Opdebeeck is uiteindelijk toch wel gelukkig met de ma nier waarop de Aquino-leerlin- gen hebben meegedaan. „Ik vond het wel heel spannend, want dit was de première." Theatergroep Opmaat trekt tot in januari met het stuk langs Leidse scholen. De groep doet dat op verzoek van het Meld punt Discriminatie en de ge meente Leiden. Experiment Beestenmarkt: bomen feeëriek verlicht CHEF JAN PREENEN, 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 kortingen voor de abonnees." Overigens betreft hét alleen de abonnees met een aanslui ting op 6 november van dit jaar bij de SKM. Het net in de Me renwijk heeft in de jaren van zijn bestaan, anders dan andere kabelexploitanten, alleen jaar abonnementen verkocht. Wie voor 1997 dus een jaar abonnement heeft betaald en voor 6 november is verhuisd, krijgt géén 400 gulden. Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Leidse Welzijnsorganisatie een bijdrage van 35.000 toege zegd. Het geld is bedoeld voor de verbouwing en inrichting van de computerruimte in buurthuis 't Schippertje in de Oosterstraat. De studievereniging Medische Faculteit Leidse Sthdenten, MF- SL, heeft vandaag de prijs voor 'de beste docent' uitgereikt aan dr. G. Okker-Reitsma. Zij geeft, naar de mening van de studen ten, de beste colleges: in haar geval over celbiologie. Boven dien is ze erg enthousiast, heeft zij veel voor studenten gedaan en verdient ze daarom de Tam- merling Onderwijsprijs, ge noemd naar MFLS-erelid en oud-decaan, prof.dr. G. Tam- meling. De co-assistenten, art sen in opleiding voor hun spe cialisatie, zetten de afdeling Kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) in het zonnetje als pret tigste afdeling om ervaring op te doen. Drie studenten die opvie len tijdens hun stage vallen ook in de prijzen: Simone de Hay-en Catherine Weijnen van biome dische wetenschappen en Sas- kia Groenen van geneeskunde. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. BOS- EN GASTHUIS 55-plussers kunnen op zondag 14 december in Woon- en Zorgcentrum Haagwijk een kerstoptreden van het Ste- venshofkoor bijwonen. Het koor staat onder leiding van mevr. Goudzwaard. De toegang is 2,50 gulden, inclusief koffie en thee. Om 14.30 uur begint het optreden aan de Beethovenlaan. De zaal is een half uur eerder open. POELGEEST Voor de vierde keer dit jaar houdt postzegelvereniging Philatelica Leiden een ruilbeurs. Zowel voor leden als belangstel lenden is op 18 december de kantine van de dependance van het Dr. Visser-'t-Hooftlyceum geopend vanaf 20.00 uur. Het adres is Anthonie Duycklaan 1 SLAAGHWIJK Zaterdagavond 13 december laat buurthuis Op Eigen Wieken de bingoballetjes weer vallen. Vanaf 20.00 uur zijn vele ca deaubonnen te winnen. Op Eigen Wieken is te vinden aan het Val kenpad 5. Kinderen onder negen jaar hebben geen toegang. GROENOORD Langs de Haarlemmerweg worden vanaf 15 decem ber 'oude' bomen geplant. De drie linden en een eik zijn afkomstig van de Stationsweg en de Noorderkring. PIETERSWIJK Met de kerst in het vooruitzicht brengt de Hortus Botanicus bijbelse planten onder de aandacht. Op 14 december leidt een rondleiding belangstellenden langs de geuren en kleuren van ceder, kaneel, wijnrijt en olijf. De zondagse wandeling begint om elf uur 's morgens. Naast de entreeprijs kost deelname een rijksdaalder. Voor meer informatie: Stans van der Veen (071- 5275144). HAVEN Op maandag 15 december houdt de gemeente een infor matieavond over de plannen rond de Pottenbakkersgang. Het is de bedoeling om van de doorgang een aardige binnensteeg te maken. Woningen en een speelplek moeten aan dat idee bijdragen. De in formatieavond begint om 20.15 uur in buurthuis Noord-Rijnevest, Groenesteeg 107. PANCRAS Ook de Wereldwinkel begint steeds meer in kerstsferen te komen. Deze maand zijn kandelaars van de Indiase Tara Projects in de aanbieding. Met de aankoop van deze Indiase kandelaars worden de allerarmsten rond New Delhi ondersteund. De Wereld winkel aan de Burgsteeg heeft verder een uitgebreid assortiment in de winkel, waarbij een deel van de opbrengst ten goede komt aan de Derde Wereld. HAVEN De Haven wordt met zeven linden opgesierd. Door de re constructie kunnen de bomen niet meer aan de Stationsweg blij ven staan. Maandag 15 december wordt begonnen met de verhui zing. BINNENSTAD Het Leidse Volkshuis begint in januari met verschil lende nieuwe cursussen, waaronder Leidse architectuur in de Gou den Eeuw en de Leidse geschiedenis. Voor meer informatie over kosten en tijden kan men zich op werkdagen wenden tot Het Leid se Volkshuis, telefoon 5149180. STEVENSHOF De gemeente gaat de middelste rij essen in de Helena Verburgstraat verplaatsen. De bomen zijn te groot geworden en staan elkaar in de weg. Door de verhuizing krijgen de achterblijven de essen voldoende ruimte om te groeien. De verwijderde bomen krijgen aan de Vierlinghlaan een nieuwe bestemming. LEIDEN ARNO VAN 'T HOOG Winkeliers, marktkooplui en be woners zien niets in de plannen van de gemeente voor het plein aan de Ketelmeerlaan in de Me renwijk. De gemeente dacht di rect na de jaarwisseling met het herinrichten van het plein te beginnen, maar dat zal waar schijnlijk veel later worden. De verbeteringen die de ge meente voor ogen staan, komen neer op het rechttrekken van de weg over het plein en het aan leggen van parkeerplaatsen. Parkeren is nu niet toegestaan, maar wordt sinds een jaar oog luikend toegestaan. Tevens moet het plein een intiemere sfeer krijgen door een aantal ha gen en bomen. Met deze nieu we indeling zou de wekelijkse markt terugverhuizen naar het Rosmolenplein, tegenover Al beit Heijn. De bestrating van dit plein krijgt dan een grote op knapbeurt. Vooral de marktkooplui wa ren gisteren tijdens een infor matiebijeenkomst in het kerke lijk centrum De Regenboog aan de Watermolen niet te spreken over een eventuele verhuizing. „Ik stond vroeger op de oude locatie en weet dus uit ervaring dat zaken daar zeker niet beter lopen", meldde een kaasverko per. Hoewel de herinrichting is voorbereid in overleg met verte genwoordigers van de markt, zei een aantal marktkooplui niet gekend te zijn in de plan nen. De vijftig aanwezigen hekel den voorts de hagen, die rondom de 26 parkeerplaatsen worden aangeplant. Er kunnen veel meer auto's een plek krij gen als het groen meer paar de rand van het plein wordt ver plaatst. „Dan is er ook meer ruimte voor evenementen en dan kan zelfs de markt blijven waar hij is", constateerde een buurtbewoonster. N. Kroon, chef van de afde ling Volkshuisvesting van de ge meente, legde herhaaldelijk uit dat een groot parkeerterrein niet de bedoeling is. „Het ge bied rond de Kopermolen staat al vol met parkeerplaatsen. Het is een besluit van de gemeente raad dat het een evenementen plein zou worden zonder auto's. Nu is in overleg een compromis gevormd tussen open ruimte, groen en parkeergelegenheid. „Het duurt allemaal te lang", klaagde een bewoonster. „Los het alstublieft op een simpele manier op." Kroon: „Met de op en aanmerkingen van de aan wezigen gaan we terug naar de wethouder en dan hoort u nog wat er verder gaat gebeuren." Oud-politici besturen Zijl en Vliet tijdlang wethouder. Breunesse volgt als voorzitter haar Leidse partijgenoot J. Duivesteijn op. Die zal voortaan als lid van de raad van commissarissen het beleid van de corporatie toet sen. Ook de twee andere nieuw gekozen commissarissen van Zijl en Vliet waren eerder actief in de Leidse gemeenteraad: C. Kramp voor het CDA en R. van Opijnen voor de PvdA. Een oud-wethouder en drie ex- raadsleden vormen het nieuwe bestuur en de nieuwe raad van commissarissen van de Leids- /Voorschotense woningbouw vereniging Zijl en Vliet. De le den kozen M. Breunesse als nieuwe voorzitter. Zij was voor de PvdA elf jaar lid van de Voor- schotense gemeenteraad en een LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Als het aan de gemeente ligt, blijven de lichtjes aan de bomen op de Beestenmarkt het hele jaar hangen. foto dickhocewoning het licht te zetten. „Wij kunnen al les, we willen alles, maar alleen als het in opdracht van de gemeente gebeurt", zegt W. Bekelaar van de EWR. Hij kan best enig begrip op brengen voor de houding van 'Groen' maar: „Amsterdam heeft verlichte bomen en de Coolsingel in Rotterdam staat er dezeperiode ook mee vol. De bomen in die steden le ven allemaal nog, dus waarom zou het in Leiden niet kunnen?" Deze kwestie is niet een-twee-drie te beantwoorden door de afdeling Groen. Bomenspecialist J. Klijnstra is twee dagen afwezig. Uiteindelijk wordt gemeentevoorlichter F. Dele- marre ingeschakeld. „De afdeling is voor bescherming van bomen en staat niet te springen als er verlich ting in wordt gehangen. Ook niet als dat op initiatief van collega ambtenaren is gebeurd. Daar zijn bomen niet voor, net zo min als voor bijvoorbeeld het ophangen van spandoeken." De afdeling Groen volgt het experi ment dan ook met argusogen. Vol gens Delemarre blijft de verlichting daar niet tot in lengte van dagen hangen. „In het voorjaar wordt er gekeken hoe de bomen hebben ge reageerd op een winter vol verlich ting. Misschien zijn ze wel groter gegroeid door het vele licht. Maar- het hele jaar licht, nee... Als het aan 'Groen' ligt, is dat maar een tijdje." „Er is niet echt een gemeentelijk beleid als het om verlichting in bo men gaat", weet G. van Tol van het Ingenieursbureau van de afdeling Bouwen en Wonen van de gemeen te. „Als het openbare verlichting be treft, kan de gemeente bepaalde dingen vaststellen omdat de veilig heid in het geding is. Maar regelge ving over lampjes in bomen, nee, daarover is mij niets bekend." Overigens meldt Van Tol dat er een illuminatienota aankomt. Een rap port waarin wordt gesproken over verlichting anders dan de openbare in de binnenstad. „Die wordt in ja nuari of februari in de gemeente raad besproken en gaat daarna de inspraak in", weet Van Tol. „In die nota wordt ingegaan op verlichting van openbare gebouwen, monu menten en bruggen. Maar bomen, nee..." Leuk zo'n illuminatienota, maar de timing is bar slecht. Daar heeft nie mand de komende winter nog iets aan. Als die nota wordt aangeno men, is de zomertijd al lang weer aangebroken en zijn de kerstlichtjes in de doos met een forse laag stof bedekt. De Beestenmarkt biedt deze dagen een sprookjesachtige aanblik. De boom naast de 'bloemenboot' bij de aanlegsteiger Van de rondvaart boot is voorzien van kerstverlich ting en ook in de bomen voor het rijtje winkels naast McDonald's branden de lichtjes uitbundig. Daar moet Peter Labruyère achter zitten, de ongekroonde koning van de Beestenmarkt die nooit te be roerd is om eens te stunten. Niets blijkt minder waar. „Het is een ca deautje van de gemeente", laat La bruyère weten. „Mooi hè." Achter dit presentje blijkt inderdaad de gemeente schuil te gaan. Rein out van Gulick, beleidsmedewerker ruimtelijke ordening en nauw be trokken bij de ontwikkeling van de Beestenmarkt, ontkent echter met klem dat het hier om een prestige object gaat. „Iedereen kent het verleden van de Beestenmarkt, maar deze verlich tingsactie heeft daar niets mee te maken. De bomen zijn verlicht om dat het er leuk uitziet. En het brengt sfeer op het plein. Er was eerst spra ke van het verlichten van de bomen langs de Stationsweg, maar die ver dwijnen binnenkort. Dat bleek dus toch niet zo'n goed idee en toen is het de Beestenmarkt geworden." Als het aan Van Gulick ligt, blijven de lichtjes het hele jaar hangen. Maai" mag dat eigenlijk wel? Mag ie dereen nu opeens een boom gaan verlichten? Volgens Van Gulick gaat het om een experiment. „Er schijnt ergens iets op papier te staan dat er niks aan bomen mag worden be vestigd. Maar uiteindelijk is door wethouder Van Rij toestemming ge geven met de proef te starten." Dat gebeurde vrijdag toen duidelijk was dat de EWR in no-ti- mede bomen kon verlich ten. Toen begon echter de afdeling Groen van de ge meente te steigeren. On der het motto 'er zijn al zo weinig bomen, doe er als jeblieft voorzichtig mee', drong 'Groen' aan op ui terste prudentie. Uitein delijk ging men toch over stag. Wie durft een wet houder tegen te spreken? Voor de EWR was het ver volgens een fluitje van een cent de Beestenmarkt in

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15