Adamo terug van nooit weggewees 'Sempre': eind goed, al go Cultuur Kunst Rechter geeft Steven Spielberg in slavendrama gelijk De kunst van het kattentrekken Kinderpop compleet Ut Haags Dictei zoekt mensei die yfahtloos schreivüh' Plan documentairetheater aan Leidseplei DINSDAG 9 DECEMBER 1997 CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444, PLV. CHEF AD VAN KAAM07 Manuscript Brahms: anderhalf miljoen londen Een manuscript van Johannes Brahms heeft op een vei ling van Sotheby's in Londen 1,46 miljoen gulden opgebracht. Het gaat om het manuscript voor Opus 120 nummer 1 en Opus 120 nummer 2, de eerste echt belangrijke werken speciaal voor vleugel en klarinet. Het zijn manuscripten waarop Brahms al werkend telkens notities heeft gemaakt, zodat voor kenners het ontstaan van de stukken te volgen is. Het stuk is gekocht door een handelaar. Theatertentoonstelling Hallo Hierheen! Amsterdam Het Theater Instituut Nederland opent op 23 de cember de tentoonstelling 'Hallo Hierheen! Theater voor het grote publiek 1839 - 1939'. Een veelomvattende expositie waarin nagebouwde theaters, kostuums, goochelattributen, affiches, fo to's en video- en geluidsfragmenten een impressie geven van een eeuw podiumkunsten in Nederland. 'Hallo Hierheen!' is tot 15 maart 1999 te zien. Het Theater Instituut Nederland bevindt zich aan de Herengracht 168 in Amsterdam. Nieuwe serie prentbriefkaarten UB leiden De Leidse Universiteits Bibliotheek heeft een nieuwe se rie van 20 briefkaarten laten vervaardigen naar prenten uit eigen collectie. De serie omvat diverse onderwerpen zoals afbeeldin gen van Leidse stadsgezichten, tekeningen en kaarten, Oosterse erotica en Indiaas handschrift. De prentbriefkaarten zijn ver krijgbaar bij de UB en in de Universiteitswinkel en kosten een gulden per stuk. Origineel van 'Candle' geveild londen Het originele manuscript van Candle in the Wind wordt in februari bij Christie's vestiging in Los Angeles geveild. Dit heeft het Britse veilinghuis gisteren laten weten. Elton John schreef het lied, samen met tekstschrijver Bernie Taupin, spe ciaal voor de begrafenis van Lady Diana. De opbrengst van de veiling gaat naar een kinderziekenhuis. 'Ik ben misschien voor Nederland een beetje te exotisch geworden' brussel els smit Adamo is terug van geweest. Althans in Nederland. Want daarbuiten ligt dat heel anders. Daar heeft hij in de loop van zijn nu al ruim 35 jaar durende carrière zo'n 80 mil joen platen verkocht. In Japan wordt hij op handen ge dragen. Begin volgende jaar gaat hij er voor de 31ste keer op tournee. Verder staan op het lijstje optredens in Span je, Portugal, Duitsland en Frankrijk. En reken maar dat hij dat niet gered zou hebben als hij zijn repertoire blij vend had beperkt tot Vous permettez, Monsieur en Les fil- les du Bord de Mer. zien daarvan: een mens ontwik kelt zich, tenminste als het goed is. Ik ben al vrij snel na de eerste successen, eind jaren zestig, liedjes met wat meer diepgang gaan schrijven, meer chansons, zeg maar. En het is nu eenmaal een gegeven dat Franse chan sons in Nederland niet goed in de markt liggen." „Ik heb altijd wel een groep trouwe vrienden in Nederland overgehouden. Die hebben ook alle mogelijke moeite gedaan om al die cd's die ik in de loop der jaren heb uitgebracht te be machtigen. Die hebben echter het grote publiek niet meer be reikt. Je kan zeggen: jammer. Maar ik ga mezelf maai" na: als ik in een andere cultuur kom, vind ik zelf dingen ook al gauw exotisch. Ik kan me best voor stellen dat ik voor veel Neder landers op een gegeven mo ment ook een beetje exotisch ben geworden. Daar kan je niets aandoen." „Bovendien heb ik door de ja ren heen wel aanwijzingen ge had dat mijn werk hier nog wel wordt gewaardeerd. Zowel Ben ny Neyman als Rob de Nijs heb ben liedjes van mij in een Ne derlandse bewerking op hun re pertoire genomen. Waarschijn lijk weten niet veel mensen dat het mijn liedjes waren. Dat geeft ook niet. Ik begrijp best dat Frans voor Nederlanders een moeilijke taal is." Hij kan heel erg mooi als Alice Dit zijn nu precies de liedjes waarmee Nederland hem asso cieert. Jammer vindt hij zelf, maar ook: „Je kunt niets af dwingen in het leven." Mis schien dat beter begrip onder weg is. Ter gelegenheid van zijn jubileum is de dubbel-cd Ada mo d'Amour uitgekomen. Hier op: 36 van zijn grootste succes sen. Behaald in het buitenland. Hoe komt het nu dat Adamo uitgerekend in Nederland voor goed lijkt bijgezet in het muse um Toppers van Toen? Zijn laatste succes hier, Inch' Allah, dateert, getuige het Hitdossier, uit 1967. „Ik heb er geen verkla ring voor. Ik heb er natuurlijk wel eens over nagedacht. Mijn eerste liedjes werden hier zo goed ontvangen. Nederland was het eerste land waar ik buiten België succes had. Maar waarop was die plotselinge populariteit gebaseerd? Eigenlijk op preten tieloze liedjes. Niet dat ik daar iets op tegen heb. Ik zing nog steeds graag Vous permettez, Monsieur. Als de mensen het willen horen, zing ik het en met veel plezier." Alleen, ik gebruik het niet meer als een visitekaartje. Het zou trouwens op mijn leeftijd ook een beetje belachelijk wor den: dat ik aan een vader zou vragen of ik met zijn dochter mag dansen en dat we erg voor zichtig zullen zijn. Maar afge- Adamo: „Het is een gegeven dat Franse chansons in Nederland niet goed in de markt liggen." in Wonderland kijken. Dat moet misschien ook: zonder verwon dering geen bespiegeling. Zon der bespiegeling geen mooie teksten. En geen boeken die aan hem zijn gewijd, zo blijkt. In 1985 verscheen over zijn werk zelfs een wetenschappelijk ge tinte studie. En ook dit initiatief, van de universiteit van Bor deaux, vervulde hem met grote verwondering. „Iemand kwam naar me toe met het verzoek om een boek aan mijn werk te mogen wijden. Ik zei: 'Als u vindt dat ik dat ver dien, zal ik u niet ontmoedigen. Maar het waarom ontgaat me'. Hij legde uit dat mijn teksten zo volgens de klassieke regels van de Franse taalkunst zijn ge maakt dat een vergelijking met de klassieke dichters zeer op zijn plaats was." „Ik vond het een compliment, natuurlijk. Maar ik had er zelf nooit bij stil gestaan. Ik heb in mijn jeugd zo leren schrijven. Het is als het ware het ambacht. Maar ik denk echt niet aan de vorm als ik een chanson maak. Als ik schrijf, denk ik alleen aan emoties. Toch vond ik het goed om er aan te worden herinnerd dat ik dat oude métier kennelijk beheers. Ik besefte eens te meer hoe dankbaar ik mijn ouders moet zijn." ,Als kind vind je heel veel dingen vanzelfsprekera i ouders waren arm, mijl r werkte na onze verhui Sicilië in de mijnen vai België. Later heb ik pa ij hoe veel dingen die iur zich hebben ontzegd, I >ic jarig artiestenjubileum 1 Jemappes, de plaats ilo1 mijn jeugd heb doorj gevierd. Als hommage, nog 'merci' te zeggen." ij' los angeles anp Niets staat de Amerikaanse première van Steven Spiel bergs nieuwste film Amistad meer in de weg. Een rech ter in Los Angeles weigerde gisteren in te gaan op de eis van een schrijfster om de rolprent wegens plagiaat te verbieden. Eerder hadden advocaten van beide partijen entegen ideeën te hebben gehaald uit de roman Black tevergeefs geprobeerd de kwestie buiten de rechtbank Mutiny, die 35 jaar geleden verscheen. DreamWorks te regelen. Romanschrijfster Barbara Chase-Ribaud be- bezit de rechten op dit boek. Amistad was de naam van weert dat het slavendrama Amistad voor een deel be- een Spaanse schip, waarmee Afrikaanse slaven in 1839 rust op haar boek Echo of Lions uit 1989. Zij eiste van naar Cuba werden gebracht om er op suikerplantages Spielbergs studio DreamWorks tien miljoen dollar te werken. Na een opstand kwamen de muiters in Ame- schadevergoeding. Spielberg verwijt de schrijfster daar- rika voor de rechter. Hun verdediger was de voormalige president John Quincy Adams. De slaven kwamen vrij. 'Het kattentrekken was een moeilijk en weinig zachtzinnig spel. De spelers reden te paard ondereen horizontaal gespan nen touw door en probeerden dan de levende kat die daar met zijn staart of achterpoten aan vast was gebonden er vanaf te trekken. De kat overleefde de wedstrijd doorgaans niet'. Op zoek naar uitingen van sport en sportiviteit in vroeger eeu wen stuiten we in het stedelijk museum De Lakenhal in de zaal van de landschapsschilders op dit opmerkelijke bijschrift. Het behoort bij een doek van de Haarlemse schilder Philips Wouwermans (1619 - 1668), één van de drie kunstzinnige zonen van Paulus Wouwermans en een leerling van de beroemde Frans Hals. De jonge Wouwer mans stond vooral bekend als een zogenaamde paardenschil- der. Zelden ontbrak in zijn jachtpartijen, ruitergevechten of andere taferelen met edele vier voeters een schimmel. Die ontbreekt hier inderdaad ook niet, sterker nog, uitgere kend op dit schilderij in De La kenhal neemt de schimmel een bijzonder prominente plaats in op de voorgrond. Maar het is toch niet witje die hier de aan dacht trekt. Het is vooral de kat die in het oog springt. De poes die daar bungelt aan een touw. Op uw plaatsen....klaar..af! Zo snel mogelijk in galop en dan in gestrekte draf op het doel af. Een gehaaide greep naar het zieltogende beestje, een schreeuw die door merg en been dringt en kom maar weer op met die eerste prijs. Als we het bijschrift moeten geloven, zal dat kattentrekken zo onge veer wel in zijn werk zijn ge gaan. Nee, wat dat betreft hadden on- zè verlichte voorvaderen toch bepaald andere ideeën over het beoefenen van sport dan van daag de dag het geval is. En dan hebben we het hier verder maar niet over hun dierenmanieren. Het is duidelijk dat er in de ze ventiende eeuw een schone taak voor een Martin Gaus had gelegen. Maar dit geheel terzij de. Het gaat hier per slot van re kening over sport in combinatie met kunst, nietwaar. Verder op zoek dus maar naar andere uitingen van een spor tieve geest in een sportief li chaam. Maar dat is als het zoe ken naar een speld in de hooi berg. Buiten het kattentrekken valt er op sportgebied namelijk maar bitter weinig te beleven in De Lakenhal. Wat afbeeldingen FOTO HENK BOUWMAN Is het kunst of is het sport of is het beide. Waar ligt de grens, wie gaan daar overheen en waarom gebeurt dat? In de rubriek Kunstgras gaan we op zoek naar raakvlakken en snijpunten van deze op het eerste gezicht zo verschillende culturen. In aflevering 7 aandacht voor het zogenaamde 'kat tentrekken'. Sport in de zeventiende eeuw. Het popconcert voor kinderen dat Mojo Concerts en Telekids 21 december in de Utrechtse Prins van Oranjehal organiseren telt in totaal tien acts. Aaron Carter (het kleine broertje van Backstreet Boy Nick), Solid Har mony, De Kast en Wes zijn de meest aansprekende namen die voor de kinderen optreden. Verder zijn Carlo en Irene (Telekids), O die 3, 4 Fun (diver se soapsterren), Five, Close II You en X Marks the Spot van de partij. Ook gaan de duizenden kids massaal de Macarena dan sen. In totaal kunnen 10.000 kinderen (6-12 jaar) met ouders naar binnen. Die ouders mogen wel mee, als ze maar niet zo gaan staan dat de kinderen niets meer zien. Het Pittig Popconcert, zoals het festijn officieel heet, zal voor veel bezoekertjes de eerste ken nismaking met zo'n groot live optreden zijn. Volgens organi sator Van Rongen van Mojo is een kinderpopconcert van der gelijke omvang uniek in Neder land. Hij haakt daarmee in op de trend dat concertpubliek steeds jonger wordt. Dat is dui delijk zichtbaar bij optredens van de Spice Girls en de Back street Boys. Het optreden begint 21 de cember om vier uur en eindigt al om zes uur. RTL4 maakt op names die een week later te zien zijn. DEN HAAG ANP „Dezuh liet zich niet zomaah ut behang van zuh hachsus af- trekkuh en begon op duh knakkah in tuh beukuh. Punt...." Voor mensen die dit kunnen verstaan en ook in staat zijn het op papier te krij gen, is er op 10 januari Ut Haags Dictei. Niet met Philip Freriks maar met Sjaak Bral, een bekende Haagse grapjas. Volgens Bral is zijn taaiover horing een blauwdruk van het ABN-dictee dat komend week einde als vanouds in de Rid derzaal wordt opgenomen. Brals versie is in de Nieuwe Kerk aan het Spui en herbergt, net als het echte nationale dic tee, een aantal prominente Ne derlanders. Kamerleden kun nen bijvoorbeeld een uitnodi ging verwachten. Maar Bral gaat niet zo ver acteurs uit de stal van Van den Ende of artiesten te inviteren die geen „lettah" Haags of an der stedelijk taaltje kunnen verstaan. „Dan wordt het een bloedbad. Wel lijkt het me leuk om Amsterdammers te vra gen." De cabaretier kwam op het idee een Haags dictee te orga niseren door het feit dat de Re sidentie volgend jaar 750 jaar bestaat. Daar hoorde wat hem betreft een Haagse taaioverho ring bij. Probleem is dat plat- Haags geen officiële spelling of grammatica-lijst kent. D !ri is voor de 10e januari d°e van stripheld Haagse Ha '0' officiële Haagse spell'L bombardeerd. De slechtste leerling klas mag een weekendjt^ het Kurhaushotel. even bij te komen vaii gang die hij of zij heeft ondergaan, maar om vei te taallessen van Bral gen. Dan worden de tie zinnen plat-Haags ndj doorgenomen. Zoals del staande: „Deze liet zid zomaar het behang v harses (=gezicht) aftrefö begon op de knakker inj ken (=slaan)". muziek recensie li dy van der spek Burgerijconcert door het Studenten Mu ziekgezelschap 'Sempre Crescendo' o.l.v. Rien Snoeren (orkest) en Jacco Keyzer (koor). Gehoord 8/12 in de Hooglandse Kerk, Leiden. Op 8 december 1831, precies 166 jaar geleden werd 'Sempre Crescendo' opgericht. Je moet toch iets te vieren hebben, niet waar? Dat wordt dan ook gedaan op stemmige, weinig spectaculaire wijze, in de Hooglandse Kerk. Vooral voor de pauze heeft het concert een hoog saaiheidsge halte, maar ook daarna hebben de liederen van Brahms je wei nig vrolijks te vertellen. Doch niet getreurd, er staat echt wel iets positiefs tegenover. Bijvoor beeld al het feit dat gekozen is voor een niet té uitgebreid pro gramma, een pluspunt voor een amateurorkest. Niets is erger dan een gezelschap dat maar niet genoeg krijgt van zichzelf. De directie onder Jacco Keyzer verloopt minder gespannen dan onder de drukdoende Rien Snoeren. Het orkest wordt dui delijk homogener, volgt beter, krijgt een mooiere klankkleur in het 'Stabat Mater' van J. Rhein- berger (1839-1901), waarin de moeder veel minder omgeven is door diepe droefenis dan in de vele Stabant Matres van andere, wellicht fijnzinniger componis ten. Koor en orkest hebben hier duidelijk steun aan elkaar. 'Sempre' zingt mooi, dyna misch, homogeen. Zo hier en daar hebben de alten het moei lijk, maar over het algemeen is de klankkleur helder en licht. En vooral in het laatste lied van Brahms 'Vergangen ist mir Glück und Heil' doet Crescendo haar naam ef Het orkest doet versch zijn best in de 2e 'keurij phonie van Saint-Saê concertmeesterin telt c nende momenten dat lieve lust is. De mooie lijke inzet van het orke in, een goed begin van eerste deel. Het langzan dendeel is verre van zwa tig, met lichte eenvoud lodielijnen, afgerond do! pige pizzicati van de De blazers komen er zo goed van af; een sl hobotje, dubieuze samei Dat maken ze goed in hf ke derde deel waarin partijen het hoogtepunt avond vormen met preti nende pauken, helder 1 per, stevige strijkers. Ein al goed. van knikkerende en hoepelende kinderen op wandtegeltjes uit de zestiende en zeventiende eeuw. Maar dat valt eerder on der de noemer spel dan sport. En dat geldt evenzeer voor de schaatsers op de winterse land schappen van Van Goyen en Van Ostade. Ze zwieren en zwaaien dat het een lieve lust is. Maar het wedstrijdelement ont breekt ten ene male. Over we reldrecords wordt met geen woord gerept. Het moge duidelijk zijn, totdat de verveelde Britse adel zo'n anderhalve eeuw geleden de sport tot z'n speeltje maakte, speelde dit fenomeen in het le ven van alledag geen enkele rol. Sport in de Middeleeuwen of in de Gouden Eeeuw bestond niet of nauwelijks. Daarvoor moetje eerst 2000 jaar terug in de tijd naar de oude Grieken. Die koesterden wél de lichaamscul tuur en hielden wedstrijden om de eer. Het Rijksmuseum van Oudheden staat vol met be schilderde voorwerpen en ob jecten die daarvan getuigenis afleggen. Daarna, na het verval van het Romeinse rijk, raakte sport uit de gratie. In de keihar de strijd om het bestaan kon men zich die luxe blijkbaar lan ge tijd niet permitteren. Totdat het kattentrekken kwam bovendrijven. Een soort ringste ken, maar dan met levende ha ve en derhalve bloediger van aard. Maar wat is er veranderd als over drie eeuwen bezoekers aan een museum pijnzend stil staan bij een doek van een be faamde Spaanse schilder. En le zen: 'Hetstierenvechten was een moeilijk en weinig zachtzinnig spel De spelers circelden in de arena te voet ofte paard rond de stier heen en staken om beurten dolken en spiezen in de nek van het alsmaar doller wordende beest. De stier overleefde de wed strijd doorgaans niet. AD VAN KAAM AMSTERDAM ANP De kans dat er aan het Leidseplein in Am sterdam een nieuw documentairetheater verrijst, is reëel geworden. SFB Vastgoed heeft zich bereid verklaard als belegger op te treden en NRC Handelsblad, de Stichting Doen en de AVRO hebben zich aangemeld als aandeelhouder. Andere omroepvereni gingen overwegen volgens de initiatiefne mers ook in het project te stappen. Het Amsterdams filmhuis Rialto en de werkgroep documentaires van de publieke omroepen presenteerden hun plannen gis teren aan wethouder Bakker van Cultuur. De bedoeling is dat het nieuwe theater zes zalen krijgt, liefst met 500, 250, twee keer 150 en twee keer 100 stoelen, voor de verto ning van kwaliteitsfilms, documentaires en tv-dramaproducties. De plannenmakers denken dat de bouw een investering van tussen de tien en twin tig miljoen gulden vergt. Het theater, dat volgens planning in het jaar 2000 opengaat, kan zonder structurele subsidie geëxploi teerd worden, is de verwachting. Een spe ciaal documentairefilmhuis is niet alleen binnen de Amsterdamse filmwereld een langgekoesterde wens, ook de omroepen zijn al geruime op zoek naar een geschikt theater om hun dramaproducties en docu mentaires te presenteren. De initiatiefne mers willen ook distributeurs Cinemien, Nederland Filmmuseum/International Art Film, Contact Film Cinematheek en cumentairefestival IDFA bij de plan trekken. Het theater is ontworpen door Vi Verkoren de Haan. Dat architectei heeft in opdracht van SFB Vastgoed ook plannen gemaakt om bestaai bouwen aan het Leidseplein een fa geven. Die voorzien onder meer in nendoorverbinding tussen de uit te theaters Bellevue en het Nieuwe del Het American Hotel zou op de ve: foyer van het Nieuwe de la Mar da: kamers en een conferentiezaal kuri voegen. De initiatiefnemers hopen gemeente hun plannen steunt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6