Alphen betrekt invallers meer bij school Rijn Veenstreek Watertoren in trek Kamerleden noemen NI 1 een 'ramp' Onderzoek naar zouter worden a4/HSL-gronden Tuinbouwers krijgen hulp van scholieren DINSDAG 9 DECEMBER 1997 'Situatie is net aan beheersbaar Het moet weer aantrekkelijk worden om invalkracht te zijn voor Alphense basisscholen. Daarom wil de gemeen te proberen de tijdelijke onderwijzers meer bij de scholen te betrekken. Dat zegt wethouder F. Dales. Uiterlijk vol gend voorjaar komt hij met een beleidsvoorstel. alphen aan den run/LEiMuiDENDe krappe arbeidsmarkt en de robbert minkhorst onzekerheid over de toekomst zijn de voornaamste oorzaken. Het kost gemeenten, arbeidsbu- Op de openbare basisschool De reaus en scholen steeds meer Torenvalk in Leimuiden dreigde moeite om een groepsleer- de situatie zo penibel te wor- kracht voor korte tijd te vinden, den, dat de leraren bijna wer- den gedwongen om groepen sa men te voegen. Op het laatste moment is een invalster gevon den. Zij is gisteren begonnen. „De Alphense situatie is net aan beheersbaar", zegt Dales. Dat geldt volgens de bestuurder zowel voor het openbaar als het bijzonder onderwijs. „Af en toe moeten scholen van verschil lende richtingen eikaars hulp inroepen. Eén flinke griepaan val en we belanden in een cru ciale fase. Met name in de bo venbouw krijgen we dan pro blemen." Het verloop onder invalkrach ten is groot. Bovendien hebben leerkrachten vaak op meer scholen tegelijk een tijdelijke aanstelling. Dales wol niet alleen het tekort aan invalkrachten aanpakken, maar hen ook meer bij de scholen betrekken. „Ze moeten veel meer het idee krij gen dat ze bij de school horen. Ik wil invalkrachten meer scho ling bieden en ze bijvoorbeeld bij vergaderingen van het schoolteam laten zitten. Zo wordt het ook aantrekkelijker om bij een school in te vallen." Dales' voorstel, waarvan hij de kosten nog niet kent, moet er in elk geval voor zorgen dat de tijdelijke onderwijzer zich een volwaardige leerkracht voelt. „Het mooiste is als we naar een systeem toegaan met vaste in valkrachten op een school. Zij kennen de school, de ouders en de leerlingen." roelofarendsveen marieta kroft De watertoren in Roelofsrends- veen is toch in trek. Bij de ge meente Alkemade kwamen der tien aanvragen binnen om deze te mogen kopen of huren. „Het valt mij mee", zegt ambtenaar R. Engwegen. De termijn om een plan in te dienen is verstre ken, al staat de deur nogop een kier. „Stel dat er nu iemand komt met een geweldig bod en een leuk plan, dan zou de ge meente wel gek zijn om daar niet op in te gaan." Opvallend is dat veel belang stellenden van de toren een wo ning willen maken in combina tie met een kantoor, pannen koekenhuis of een culturele ac tiviteitenruimte. Het bod dat is uitgebracht varieert van één tot 140.000 gulden. Enkele maan den geleden kocht de gemeente de betonnen kolos van de Wa terleidingmaatschappij Zuid- Holland-Oost (WZHO) nog voor 80.000 gulden. Iedere geïnteres seerde krijgt de gelegenheid zijn plan toe te lichten. Dat gebeurt bij chef algemene zaken C. Wassenaar en directeur open bare werken A. Peters. Deze twee ambtenaren adviseren de stuurgroep. De gemeenteraad hakt vermoedelijk in het voor jaar de knoop door. De watertoren raakte begin dit jaar buiten gebruik. Het WZHO, de toenmalige eigenaar, wilde er daarom vanaf. Om te voorkómen dat de kolos zou worden gesloopt, nam Alkema de hem over. Alkemade is ge hecht aan het markante bouw werk omdat de tot in de verre omtrek zichtbare tulp ertegen aan is bevestigd. Het behoud van de tulp op de toren is dan ook een voorwaarde die de ge meente stelt aan de nieuwe ei genaar of huurder. regio marun kramp krijgt TNO de opdracht toege wezen. Het onderzoek moet duidelijk maken wat de huidige conditie van de bodem is en hoe de aanleg van de infrastruc tuur verdergaande verzilting kan beperken. H. van der Sluijs, projectleider HSL/Zuid, ver wacht echter niet dat extra ver zilting volledig kan worden te gengegaan. Schadeclaims van boeren en tuinders sluit hij niet uit. Secretaris E. Verhaar van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) waar schuwde hiervoor begin dit jaar al. Zij was .bij akkerbouwers in de Haarlemmermeer nagegaan welk effect de aanleg van de Schiphollijn op hun land heeft gehad. Daar constateerde zij honderden zoute wellen en drassige gronden in de polder. Er was volgens haar zelfs een scheur in het land ontstaan van zes bij anderhalve meter. Maar ook op plekken waar geen ingrijpende bouwwerk zaamheden hebben plaatsge had kampen agrariërs met kwelwater. Dit komt deels door de wensen van de landbouwers om de grondwaterstand in de polder laag te houden. Doordat steeds meer water wordt wegge maaid, komt het zoute kwelwa ter uit diepere grondlagen om hoog. Grondwaterstromen uit zee vullen dit vervolgens weer Rijkswaterstaat laat de gevolgen van de aanleg van de hogesnel heidslijn (HSL) en de verbre ding van de A4 op de waterhuis houding onderzoeken. Agrariërs die land hebben langs het tracé en boven de boortunnel drin gen hier al jaren op aan. Zij vre zen dat zout kwelwater aan de oppervlakte komt door de in grijpende werkzaamheden in het gebied. Ook de waterschappen zijn bezorgd over verzilting van de bodem. Door diep te boren en te graven in de kwestbare veen- weidegrond kunnen de water stromen doorsneden worden. Zout kwelwater van slechte kwaliteit kan daardoor omhoog komen. Dit kan ernstige gevol gen hebben voor de gewassen die op het land groeien. Rijkswaterstaat wil dat een onafhankelijke instantie dit pro bleem onderzoekt. Mogelijk „Hé meneer Scheffer, ik stem op u", zegt een Alphense tegen de lijsttrekker van de Tweede-Kamerfractie van het CDA. Greet Brussen (links) luistert mee. foto mark lamers alphen aan den run robbert minkhorst Vol ontzag wijkt het winkelend publiek in Van Mandersloo- straat uiteen. Aan een vrouw is deze gedragscode niet besteed. Brutaal stapt ze op de man af, die vooraan in het midden van de groep loopt. Ze prikt hem met haar vinger in de schou der. „Ik stem op u", zegt ze. De man lacht, als anderen verwon derd achterom kijken. Is dat niet...? CDA-fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer was gisteren in Alphen. Met hem reisden, op uitnodiging van de plaatselijke CDA-afdeling, nog vijf Kamer leden mee. Voor een werkbe zoek, of, gezien de tijd van het jaar, op verkiezingstoumee. Want oog voor de potentiële stemmers heeft de CDA-leider zeker. Aimabel stelt hij zich voor, hij luistert vriendelijk glimlachend naar grote en klei ne problemen. De stoet trekt maandagmiddag door het win kelhart van Alphen om met winkeliers te praten over de be reikbaarheid van 'de stad waar de hele Randstad om heen ligt'. In het kielzog van De Hoop Scheffer volgen een camera ploeg en het plaatselijke jour naille. Praktisch geen enkele handeling van de CDA'er ont gaat het Grote Oog. „Je hebt in Alphen geen vijf zinnen nodig of het woord in frastructuur valt", merkt De Hoop Scheffer op. Kamerlid Ja cob Reitsma vat de problema tiek rond de bereikbaarheid van de gemeente kernachtig samen: „Die Nil is een ramp." De Kamerleden waren, sa men met bestuursleden van de ondernemersvereniging, Win kelstad-voorzitter Greet Brus sen (óók christendemocraat) en verschillende lokale politie ke kopstukken, hun dag begon nen bij Schouten Transport. Daarna volgden een bezoek aan het Nil-aquaduct en een rondrit per touringcar. De CDA'ers hebben begrip voor de Alphense knelpunten. „Je hebt nog de A4 en de A12, maar die staan ook dagelijks vol", aldus Reitsma. „Alphen zit helemaal klem." Ook hij weet inmiddels dat de gemeen te voor veel transport- en logis- tiekbedrijven een thuishaven is en dat daarom goede wegen belangrijk zijn. „Maar", vindt hij, „we moeten ook naar alter natieven kijken." De komst van een overslagplaats voor (scheep-)containers langs de Gouwe juicht hij dan ook toe. Onderweg naar het stadskan toor voor een toelichting op de ambitieuze stadshartplannen houdt de stoet even halt bij de oliebollenkraam van Ton van der Weerdt. Eind vorig jaar riep het Algemeen Dagblad zijn bol len uit tot de op één na beste van Nederland. Zodra de tele visiecaméra draait, grijpt De Hoop Scheffer zijn kans en spreekt Van der Weerdt aan. Maar de oliebollenbakker weet niet wie hij voor zich heeft. Bent u soms de nieuwe burge meester van Alphen, vraagt hij. Problemen De CDA-fractievoorzitter had voor zijn werkbezoek van van daag ook de keus uit Leiden en Gouda. Andere Kamerleden brachten daar een bezoek. De Hoop Scheffer: „Ik heb voor Al phen gekozen, omdat ik me uitgebreid op de hoogte wilde stellen van de problemen rond de infrastructuur. En het was de moeite waard." Woordvoer der verkeer en vervoer Gerd Leers krijgt van hem de tip mee om straks, tijdens de behande ling van de plannen van Jorrits- ma voor het Nederlandse we gennet, nogmaals een warm pleidooi te houden voor rijks weg 11. chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv.-chef marieta krof an •du De openbare basisscholen in de Alphense regio gaan in de toekomst nauwer samenwerken om problemen met het tekort aan onderwijzers te voorkómen, laat Dales verder weten. De ge meenten uit de Rijnstreek en enkele uit Midden-Holland doen mee aan een 'regionale pool' van invallers, zo is de be doeling. Een leerkracht uit Ter Aar die werkloos thuiszit, kan dan bijvoorbeeld in Leimuiden of Koudekerk aan de slag gaan. TROUWEN Mensen die op vrijdag willen trouwen in Alke ;elc moeten goed op de tijd letten. Het dure tarief van 500 gu volgend jaar al in om twaalf-uur 's middags in plaats van twee. Wie op vrijdag vóór twaalf uur trouwt, betaalt 'slee gulden. RIPSE KERK Burgemeester en wethouders stellen voor eei c 6500 gulden beschikbaar te stellen voor de restauratie va v kerk. Het kerkbestuur had een verzoek om subsidie ingei :uri raad moet wel maandagavond nog het groene licht geve: p an pel RIJN AARDE Het Alphense centrum voor geestelijke gezoi zorg Rijnaarde in Kerk en Zanen gaat morgen officieel 0| pand aan de Noorder Keerkring is al sinds eind mei in het gebouw werken mensen van het Riagg Zuid-Holland van Langeveld. Beide instellingen vormen samen GGZ R Aansluitend op de opening van Rijnaarde (twaalf uur) is Avifauna een symposium over geestelijke gezondheidszt ZELFVERDEDIGING De Alphense Margot Gordeau beginttia kort weer met zelfverdedigingscursussen. De herhalingsl op 11 en 18 december. Op 5 januari biedt Gordeau een c vrouwen en kinderen vanaf 8 jaar. Bij voldoende aanmel nen ook verstandelijk gehandicapten les krijgen in zelfve Jy' Mensen die meer informatie willen, of zich willen inschif nen contact opnemen met Gordeau (0172 - 445698). Jacofaswoude de IC TUBERCULOSE Over de 'vliegende tering', de ziekte tubei [ER] in het gemeentehuis van Jacobswoude in Rijnsaterwoud erl toonstelling ingericht. De GGD Rijnstreek houdt de tenti omdat de ziekte nog altijd in Nederland voorkomt. De ui getiteld 'Tuberculose, een vergeten ziekte', en gemaakte' Stichting Gezondheids Expotheek Nederland, is nog toti g te zien. 'lt Rijnwoude KERSTSTAL Hoeve Rijnland in Hazerswoude-Rijndijk org en met zaterdag 20 december een kerststalexpositie. Sta! lerlei soorten en maten zijn op de hooizolder van de anti rij tentoongesteld. Geïnteresseerden kunnen op vrijdag, en zondag terecht tussen 11 en 17 uur. URNEN Burgemeester en wethouders van Rijnwoude wil zetten van een asbus en het verstrooien van as op de be{ sen een stuk goedkoper maken. Voorheen viel dit onder dat de gemeente heft op begraven: ongeveer 1200 guldei de gemeente staat dit echter niet in verhouding tot de ko «p Daarom wil zij het tarief verlagen tot 615 gulden. De ovei eld ven voor de begraafplaatsen stijgen als gevolg van de infl 00 2,1 procent. tir •ke 111 Ter Aar GEMEENTERAAD Pierre den Haan uit Ter Aar wordt dom me noemd tot raadslid voor het CDA. Hij volgt Frans van de die vanwege drukke werkzaamheden is opgestapt. Van o liet zich de afgelopen tijd al nauwelijks zien op vergaderi het gemeentehuis. Den Haan neemt een zestiende plaaip kandidatenlijst van het CDA die in 1994 is vastgesteld. zetels tellende CDA in Ter Aar kende de afgelopen jaren1 lingen in de fractie. Comité zegt nee tegen windn ter aar marun kramp Uit den Boogaard lijsttrekker CDA Alkemade alkemade marieta kroft Jan Uit den Boogaard wordt de lijsttrekker voor het CDA in Alkemade. De leden van het CDA schoven hem gister avond naar voren. Het be stuur had Dick Nagtegaal voorgedragen. Deze huidige fractievoorzitter staat nu op de tweede plaats. Uit den Boogaard, veehouder in Rijp- we te ring, was nu ook al raadslid. Tot vier jaar terug was hij dijkgraaf van het toenmalige waterschap de Veen- en Geestlanden. Of hij ook in de race is voor het wethouderschap is nog niet aan de orde, aldus bestuurs voorzitter Jaap van der Poel. Nummer drie is het CDA- raadslid Wim van der Werf. Met Coby de Koning op de vierde plaats, lijkt het erop dat er een einde komt aan het mannentijdperk in de ge meenteraad van Alkemade. Op verkiesbare plaatsen staan tevens Leon Olijerhoek (5), Bert van Leeuwen (6) en Marga Mooren-van der Poel (7). De huidige wethouder Wim Nugteren en de CDA- raadsleden Leo van der Meer en Niek Bakker komen niet meer op de lijst voor. Nugte ren was bijna 27 jaar lid van de gemeenteraad, waarvan hij twaalf jaar wethouder was. roelofarendsveen gabyvan ruiten Tussen de zilveren slingers kuipt Arjan Bakker het groen en schikken scholieren de hulst blaadjes naast de kerstkaarsen. „Een ijzersterke formule", noemt de eigenaar van groen- kuiperij Het Tuinhuis uit Roelo- farendsveen het samenwer kingsverband tussen zijn bedrijf en twee andere ondernemin gen. „Alleen sta je er soms zwak voor, maar samen vormen we een prachtige combinatie." Het Veense Tuinhuis heeft de handen ineengeslagen met tuinbouwwinkel Weikoop uit dezelfde plaats en met leerlin gen van een middelbare tuin bouwschool uit Aalsmeer. Het resultaat van de gezamenlijke inspanningen is een sfeervolle showkas, vol kerstbomen en - ballen en kuipplanten. „Oor spronkelijk waren die kuipplan ten citrus- en laurierbomen, die in grote houten kuipen werden neergezet in de grote tuinen van rijke mensen. Dan waren ze tenminste nog te versjouwen. Tegenwoordig zijn er wel dui zend verschillende kuipplanten. In de kuiperij dragen wij zo veel mogelijk ideeën aan voor het terras en balkon. Als het buiten te koud wordt, kunnen klanten hun aankoop door ons laten verzorgen in de kas", zegt Bak ker. De minder besloot tot een grondige reorganisatie van zijn kwekerij, omdat hij merkte dat veel bezoekers van Het Tuin huis vonden dat de kas er 's winters zo stilletjes bijlag. Hij toverde zijn kas om tot een tuinwinkel voor alle jaargetij den. Zijn plan slaagde. Bij de kuiperij heeft elk jaargetijde zijn eigen seizoensgebonden artike len. Zo waren er in oktober de bollenschepweken. „En dan hebben we het niet over zakjes van tien tulpjes. Het was flink graaien, in alle soorten en ma ten." Na oktober kondigde de kersttijd zich aan, en daarmee de kerststukjes. Maar Bakker kan niet bloemschikken. Om niet alleen met kerstbomen voor de dag te hoeven komen, zocht hij contact met het Flo- rens college uit Aalsmeer, een middelbare tuinbouwschool. Leerlingen vanaf 16 jaar krijgen daar de opdracht een mini-on derneming te starten. Bij Het Tuinhuis kregen zij daarvoor volop de gelegenheid. „Zij ver zorgen hier al het gestoken ma teriaal: kransen, droogbloemen en kerststukjes." Aan familie, vrienden en aan het personeel van hun school kunnen de leer lingen aandelen verkopen, die soms heel wat opleveren. Tuin- bouwonderneming Weikoop zet Klanten vergapen zich aan de kerstuitstalling in de Groenkuiperij in Roelofarendsveen, waaraan met vereende krachten is gewerkt. foto loek zuyderduin de puntjes op de i. „Zij leveren al het 'dode' materiaal, de slin gers en de ballen." Aanstaand weekeinde zingt een koor tussen het glimmende groen en kunnen de klanten Als het aan het Comité tot behoud van het Ter Aarse lan komen er geen windmolens in de Korteraarsche Hoel groep vindt de 84 meter hoge windmolens horizonven comité vreest dat het EWR vijftig in plaats van de tie windmolens rondom het dorp wil plaatsen. Ook verwac na tievoerders dat de waarde van hun huizen afneemt doqey van de hoge windmolens. Volgens G. van den Hoorn bedenkt een koper zich \v( voor hij zijn leven doorbrengt in omgeving met molensr de kerk van Langeraar (63 meter). Ook denkt Van den met de plaatsing van de windmolens en de aanleg van 1 de asfaltwegen het doodvonnis is getekend voor de Ko ?e Hoek. Het comité vindt dat de molens elders in het land, b *e in zee, een plaats moeten krijgen. Justitie wi Alphense dealer pluk! den haag/alphen persbureau cerberus Een hasjdealer ui moet van officier v A. van Nederjgg 25.000 gulden betal staat. Dat bedrag ontneming van h< rechtelijk voordeel gisteren bij de Haa bank tegen de Alph vorderd in het kad 'Pluk-ze wet'. Eerd 5'j' Haagse rechtbankK veroordeeld tot eeif tieve straf naast waardelijke celstra a.i maanden. De Alphenaar ex] le zogenaamde pres'. Klanten koea hem bestellen en d< i.£ hij het spul aan hui 1 de aanklaagster phenaar aan zijn praktijken minsten «j hebben overgehoi 4, raadsman van de mr. M. Groen, besin standpunt van het ministerie. De advoi-i de rechtbank voor 1 litie voor 80 mille a: n zijn cliënt in beslaf nomen. Alle winst t cliënt zat in die derhalve hij geen genoten", aldus man. Uitspraak weken. knutselen op de 'kerstcreatief markt'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18