'Tennispark heeft geen licht nodig' Omleiding Een ontevreden buurman in de jeugdgevangenis fe verstand zegt neemaar je gevoel dwingt je' Leiden Regio 66 rouwt tn vertrek kunstwerk Renovatie muziektent Omleiding^ Tussen Burgerveen en Leiden. -^NDAG 8 DECEMBER 1997 n preenen. 071 -5356414, plv.-chef erna straatsma, 071 -5356437 ollege houdt wijkavond in Leyhof frdorp Burgemeeester en wethouders van Leiderdorp gaan 11 komende maanden op bezoek in diverse woonwijken. De ste wijkavond wordt morgen gehouden in het schoolgebouw Hobbit in Leyhof (aanvang 20.00 uur). Het is de bedoeling ke i tijdens wijkavonden met buurtbewoners van gedachten te °t« jselen over de inrichting en het onderhoud van openbare di pten in de wijk. Ho ia [uurkluisje uit woning gestolen kfnaar Uit een woning in de Wassenaarse De Lignestraat is eren een muurkluisje gestolen. Het kluisje bevatte enkele -,ec zenden guldens, sieraden en enkele persoonlijke bescheiden, ^dieven kwamen binnen door het ingooien van een raam. 'juto's weggesleept in Wassenaar kenaar Een wedstrijd van de Wassenaarse hockeyvereniging C trok gisteren zo veel belangstelling dat de politie moest in- dei pen. In de omgeving van het hockeypark aan de Klingelaan 'rden diverse auto's weggesleept omdat ze 'schots en scheef de weg stonden geparkeerd. rouw slachtoffer tasjesroof ienaar» Een 72-jarige vrouw uit Wassenaar was zaterdag het ;htoffer van een tasjesroof. Toen ze zaterdagmiddag door het itrum van haar woonplaats fietste werd haar handtas uit een stas gestolen. In de tas zat een portemonnee met 35 gulden. anrijding in Leiderdorp n <1 frdorp Een 83-jarige Leidse veroorzaakte afgelopen zater- Et een aanrijding op het kruispunt Hoogmadeseweg/Simon z jtweg in Leiderdorp. Zij kwam uit de richting van de Acacia- en verleende geen voorrang aan een 51-jarige bestuurder Leiden. Beide auto's hadden blikschade. Niemand raakte ge ul. Protest Leiderdorpers tegen verlichting De Munnik Ze staan er inmiddels wel, maar branden nog niet: de omstreden lichtmasten bij vier banen van tennisclub De Munnik in Leiderdorp. De nieuwe verlichting is tegen het zere been van ongeveer twintig bewoners van de Acacia laan en de Plantage. Zij vechten donderdag bij de com missie beroep- en bezwaarschriften de vergunning aan die de gemeente voor de lampen heeft verstrekt. leiderdorp judy nihof De omwonenden vinden dat de verlichting hun 'leefmilieu aan tast', schrijft W. Kanters namens de tegenstanders. De lampen zijn bovendien onnodig, aldus de Leiderdorper. „Reeds nu is de baanbezetting bij goed weer dikwijls zeer matig", schrijft hij. Bovendien loopt volgens hem het ledental van de Munnik te rug. „Het is ontoelaatbaar dat een groot aantal bewoners hin der ondervindt van lichtmasten voor een beperkt aantal perso nen." Volgens tennisparkbeheerder Niesing klopt het wel dat De Munnik een aantal leden is kwijtgeraakt, maar is het geen reden om van de lampen af te zien. „Het is een landelijk gege ven dat ledentallen teruglopen. Maar we hebben nog altijd 900 leden. Dat is geen kleine vereni ging." De omwonenden hadden geen bezwaar gehad tegen lam pen bij vier banen aan de ach terkant van het park. Die plek was volgens de parkbeheerder echter niet geschikt. „Je moet vanuit de kantine het overzicht kunnen houden. Aan de achter kant kan dat niet." Het plan voor de lichtmasten dateert al van begin dit jaar. In februari belegde De Munnik nog een bijeenkomst voor om wonenden om te proberen met hen tot overeenstemming te ko men. Maar beide partijen kwa men niet nader tot elkaar. Hoewel de bezwarenprocedu re nog loopt, heeft De Munnik de lichtmasten drie weken gele den neergezet. Komend voor jaar wil de vereniging de lam pen gaan gebruiken. De Mun nik voelt zich daarbij gesteund door eerdere uitspraken van de Raad van State, die een groot aantal verzoeken voor het plaat sen van verlichting bij tennisba nen heeft gehonoreerd. „Er ligt zoveel jurisprudentie, dat ook LTC De Munnik uiteindelijk bij de Raad van State haar gelijk zal krijgen", aldus voorzitter E. Grootendorst. n I bd geest maarten keulemans ?de rin een rouwadvertentie in di- lan! huis-aan-huisbladen wil op Oegstgeest het vertrek van t u mstreden kunstwerk Door- de Beweging uit de ge- ïte herdenken. De beel- eüj j krijgt een nieuwe plek in s 2 (io Science Park in Leiden, eigenlijk werd het kunst- 'slachtoffer van onver- htfezaamheid', stelt de adver- Oegstgeestse democraten altijd tegen de verhuizing est. Het kost de gemeen- immers 40.000 gulden ge Doorgaande Beweging te ien aatsen. En de werkelijke n zijn minstens twee keer >og, denkt D66-wethouder Delmans. Zo moet bijvoor de 'Beeldengids' opnieuw en gedrukt, omdat het H [werk bij de oude versie ip de voorpagina stond, e hele kwestie is gevolg van 'edram van een handjevol onenden", zegt Poelmans, het college tegen ver sing heeft gestemd. „Mijn ik is dat het de meeste tgeestenaren weinig kan én." o: t kunstwerk wordt waar- nlijk nog deze maand ver- otoi ird van zijn oude stek aan :NT] lan van Alkemade. Als het to 066 ligt, wordt het een 0/ ïtigheid zonder toespraken inder bloemen. warmond Drie maanden na de brand is aannemingsbedrijf Kool be gonnen met de renovatie van de muziektent op De Baan in Warmond. In september ging het rieten dak in vlammen op, vermoedelijk als ge volg van een blikseminslag. De schade bedroeg 70.000 gulden. Het open podium midden in het dorp wordt tijdens zomermaanden gebruikt voor optredens van muziekkorpsen en bandjes. FOTO DICK HOGEWONING Het echtpaar Commandeur in Teylingereind: Jammer dat dingen niet net een beetje anders konden worden geregeld." foto hielco kuipers sassenheim paul van der koou In de recreatiezaal van de spiksplinternieuwe jeugdgevangenis in Sassenheim, staan ze plotse ling oog in oog: directeur R. Vermeer en buurman B. Commandeur, die de bouw van Teylingereind een jaar wist op te houden. En onmiddellijk ver klaart de buurman dat hij het een leuk en aardig gebouw vindt ('jammer alleen dat er een muur omheen staat') en meldt de directeur dat hij geen enkele rancune kent. Hij had altijd begrepen dat de buurman niet te gen de voorziening zelf was waar 70 jongeren van 12 tot 18 jaar tijdelijk een plaatsje kunnen vinden maar tegen het extra verkeer langs zijn woning aan de Rijksstraatweg. En eigenlijk be greep hij de bezwaren best. Ook hij had zich wel eens afgevraagd waarom de toegangsweg niet ge woon kon uitkomen op de nabije Haarlemmer trekvaart, maar onder de rijksweg door moest naar de Rijksstraatweg bij Sikkens en Comman deur. „Mij had het niet uitgemaakt. En dan had den we een jaar eerder kunnen bouwen." Conclusie van Commandeur: „Het keer op keer gebruikte argument dat het gevangenisverkeer per se een eigen weggetje moet hebben, is dus van de gemeente. Dat de uitvoering vertraagd werd doordat vooral dit onderdeel zo gevoelig lag, maakte de gemeente vervolgens niet uit. Ze weigert zich ook maar iets gelegen te laten liggen aan de bewoners." Dat de bewoners geen extra verkeer voor de deur willen, vindt de Teylingereind-directeur lo gisch. Hij wijst er dan ook op dat een blauw bord met witte pijl het gevangenisverkeer, adviseert om linksaf de Rijksstraatweg op te draaien. In de richting van Sikkens en de oprit naar de A44. dus. En niét in de richting van Commandeur en direc te buren. „Ook de zandwagens zult u straks niet meer voor de deur hebben. Die gaan langs de Klinkenbergerpias rijden. Het weggetje tussen de spoorlijn en ons, wordt afgesloten." Onduidelijk blijft nog hoe het recreatiegebied tussen bollenbajes, Klinkenbergerpias en manege wordt ingericht. Commandeur ziet er graag rui terpaden komen, 'met al die maneges in de buurt'. De directeur vindt dat geen gek idee, maar kan de buurman nog geen concrete plannen voorschotelen. Hetgeen Commandeur doet ver zuchten dat voor de gevangenis alles opzij wordt gezet. „De recreatie, toch ook een belangrijke taak van de overheid, is kind van de rekening. Of neem de kabeltelevisie. Hoewel hun buurtje van alle kanten wordt ingebouwd door bedrijven en gevangenis, hebben de bewoners geen kabel. Het oog van Commandeur valt dan ook direct op de kabelaansluitingen in de slaapkamers annex cellen, die op 18 december de eerste bezoekers krijgen. Geduldig laat hij zich uitleggen dat de be woners voorlopig geen tv op de kamer krijgen, maar wel in de recreatiezaal. Het doortrekken van de kabel naar de Rijksstraat is volgens de direc teur geen enkel probleem. Maar mevrouw Commandeur had laatst nog van de Casema begrepen dat niet zo simpel ligt. Ze ziet overigens nog meer voorzieningen waar de wijk haar voordeel mee kan doen, zoals een kapsalon, een klimwand in de gymzaal en zeer solide werkbanken in de praktijkruimte. In de uit stekende computerklas valt haar man stil. „Ik weet dat onderwijs hier centraal staat omdat dat gezien wordt als sleutel tot de maatschappelijke carrière. En van tevoren had ik nog overwogen om mijn oude computer te schenken, maar als ik zie wat ze hier hebben staan..." Verder constateert hij dat veel van de 150 per soneelsleden elders vandaan komen. „De gevan genis levert dus niet de werkgelegenheid op voor Sassenheim die de gemeente ons altijd voorspie gelde." De wal tussen gevangenis en Klinkenber gerpias is nog steeds niet beplant, valt hem ver der op. Is hij al met al verbitterd geraakt door de lange strijd? Commandeur: „Nee hoor. Hooguit wat teleurgesteld dat het niet een beetje anders kon. Dat er niet geluisterd kon worden naar bur gers." Drschotenaar verzamelt Maastrichts aardewerk schoten sander becker bleef nieuwe voorwerpen ko pen. „Met m'n vrouw bezocht ik vaak vlooienmarkten in de Kosterstraat. Daar kwamen we dan met een emmer vol Maast richts aardewerk vandaan, voor een gulden of vijftien. In die pe riode is onze 'gekte' ontstaan." Hoewel de Voorschotenaar de leeftijd van 78 heeft bereikt, is hij nog lang niet uitverzameld. „Er zijn zo veel dingen die ik nog zou willen hebben. Boven dien moet ik nog een groot deel van mijn collectie fotograferen en beschrijven, voor mijn ar chief." Polling heeft eenmaal op het punt gestaan te stoppen met verzamelen. Toen hij en zijn vrouw de aardewerkfabrieken in Maastricht bezochten, werden ze door wanhoop overvallen. „In die immense fabriekshallen dachten we dat we gek werden. Zo veel aardewerk, dat kon je nooit allemaal verzamelen". Er bleek achter al dat servies een heel grote industrie te zit ten, de grootste van Europa. Dat beviel hem niet zo. Maar zonder het te willen ging Polling verder met het uitbreiden van zijn col lectie. „Je verstand zegt nee, maar je gevoel dwingt je ertoe." De twee belangrijkste aarde werkfabrieken in Limburg, de Société Céramique en De Sphinx, zijn in 1969 gestopt met het vervaardigen van huishou delijk aardewerk. Sindsdien zijn A. Polling met zijn collectie aardewerk, waar ook 'vreselijk lelijke' stukken tussen zitten. Want de echte verzamelaar wil nou eenmaal alles hebben. FOTO HIELCO KUIPERS de prijzen flink gestegen. Van de borden die Polling voor twee kwartjes heeft aangeschaft, heb ben sommige inmiddels een waarde van honderden guldens bereikt. Toch rijzen de prijzen niet de pan uit, vindt de verza melaar. „Mijn duurste collectie stuk, een antieke vaas uit 1850, is nog geen duizend gulden waard." Polling vindt lang niet alle stukken uit zijn verzameling mooi. Hij toont een bord met een blauwig groene kleur. Er zijn enkele zwarte cirkels op ge schilderd, die in de verte lijken op de groeven van een gram mofoonplaat. „Dat is toch vre selijk lelijk? Ik heb het puur voor mijn collectie gekocht, maar ik zal er waarschijnlijk nooit graag naar kijken", zegt de Voorscho tenaar. Hij is ook allerminst ge charmeerd van een grote Maastrichtse vaas in Chinese stijl, die op een wandkast in de huiskamer prijkt. „Dat ding vind ik foeilelijk. Pure kitsch. Hij zou in een Chinees restaurant niet misstaan. Ik noem hem dan ook altijd de bamivaas." De beurs voor Maastrichts aardewerk wordt gehouden op 13 december van 11.00 tot 16.00 uur in Hotel 'De Gouden Leeuw', Veurseweg 180 in Voorschoten. Mogen we u even afleiden voor echt belangrijk nieuws. Tussen Burgerveen en Leiden wordt namelijk het wegdek geasfalteerd. Daarom zult u worden omgeleid via de A44, N44 en de A12. Bovendien zijn tot 15 december de toeritten Roelofarendsveen, Hoogmade (richting Rotterdam) en Rijpwetering afgesloten,waardoor u ook zult worden omgeleid. Maar laat u niet misleiden, want het verkeer richting Amsterdam kan nog wel gewoon over de A4. Dit was het laatste nieuws. De werktijden, maandag tot en met vrijdag van 20.30 tot 05.30 uur. Vrijdag tot zondag van 20.30 tot 09.00 uur Op deze dagen zullen de toeritten tussen 19 45 en 20 30 uur worden afgesloten. Voor informatie kunt u tijdens kantooruren bellen met (071) 579 79 79. De (H is volop in beweging.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9