'Kerk dreigt zich van wortels af te snijden' X Kerk Samenleving Alphense moskee officieel geopend ACIBAYRAM CAMii Groeiende animo vo( oecumenisch pausan Applaus voor Den Heyer schokt orthodoxe broeder Jf Baby's zijn welkom MAANDAG 8 DECEMBER 1997 979 REDACTIE DICK V Dekens tegen nieuw aartsbisdom vaduz De dekens van Liechtenstein hebben geprotesteerd te gen de beslissing van de paus om het vorstendom van het Zwit serse bisdom Chur af te splitsen en tot een nieuw aartsbisdom te maken. De gehate bisschop van Chur, Wolfgang Haas, wordt aartsbisschop van Liechtenstein. De dekens van het ministaatje spreken van een „overhaaste beslissing zonder duidelijke ge dachte". Geen van de betrokkenen is om advies gewaagd. Bo vendien heeft Haas zelf de opsplitsing van zijn bisdom nooit als een oplossing voor de onhoudbare situatie in Chur gezien. Daar om moet het Vaticaan de vorming het het aartsbisdom Vaduz uitstellen, vinden de dekens. Pleidooi voor zondagsrust aan VU Amsterdam Geen tentamens op maandag. Voor de Vrije Univer siteit in Amsterdam een mogelijkheid om haar christelijke iden titeit te laten zien. Want dan hoeft geen student op zondag te stressen. De rechtsfilosoof dr. J.W. Sap houdt dit pleidooi in het universiteitsblad Ad Valvas. Volgens Sap moet er één dag in de week zijn waarop mensen echt vrij zijn. Juist de VU zou de zon dag in ere kunnen houden door de tentamens op maandag te schrappen. „Zo laat je zien dat je viert dat je geen slaaf bent. Mijn doel is de zondagsrust weg te halen uit de sfeer van klein burgerlijk orthodox gedoe. De zondag moet een feestdag wor den die je viert met familie en vrienden." Het bevorderen van christelijke waarden moet echter niet blijven steken in de sfeer van fatsoensnormen, vindt Sap. Hij haalt uit naar WD-leider Bolkestein, die enkele jaren geleden een lans brak voor christelij ke normen en waarden als bindmiddel voor de huidige samenle ving. „Bolkestein bleef hangen bij het fatsoen", aldus de rechts filosoof. 'Brazilië misgunde Camara Nobelprijs' LEiDSCHENDAM/osLQBrazilië heeft in de jaren zeventig leden van het Nobelcomité voor de vrede ervan weten te weerhouden de prijs aan de Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara toe te kennen. Dit blijkt uit geheime documenten van de Braziliaan se ambassade in Oslo, waarover de Actie Helder Camara Neder land beschikt. De Braziliaanse regering saboteerde volgens de toenmalige ambassadeur Jaime de Souza Gomes 'discreet en vruchtbaar' de kandidatuur van Helder Camara. De 'rode aarts bisschop', die van 1964 tot 1985 het bisdom Recife en Olinda in het arme Noord-Oosten van Brazilië leidde, was enkele jaren achtereen voorgedragen voor de Nobelprijs. Helder Camara had als eerste, tijdens een spreekbeurt in 1970 in Parijs, het martelen van politieke tegenstanders door de militaire dictatuur in de openbaarheid gebracht. Verder kwam hij op voor de arme be volking van Brazilië. FOTO ARCHIEF alphen aan den run De Turkse gemeenschap in Al phen aan den Rijn heeft ein delijk een eigen moskee. Het markante gebouw aan de Sterrenstraat in Alphen aan den Rijn is gisteren offi cieel geopend. De kosten van de Haci Bayram Moskee - anderhalf miljoen gulden - nam de Turkse gemeen schap voor eigen rekening. Eenderde is inmiddels al uit eigen middelen betaald, het restant is geleend en zal de komende jaren worden vol daan. FOTO DICK HOGEWONINC WKÊÊÊÊÊ Oi'OT-i 997 Verontruste hervormden volharden in hun verzet tegen Samen-op-Weg De meeste kerken zien wel iets in een oecumenische paus die de eenheid van een wellicht ooit verenigde kerk belichaamt. Ze vinden het ook best als de bis schop van Rome die functie be kleedt, mits hij afziet van zijn huidige macht als hoogste be stuurder en 'opperrechter'. Met die indruk kwam de rooms-katholieke theoloog prof. dr. A. Houtepen gisteren terug van een oecumenisch congres van godgeleerden in Rome over het pausambt. „Als zoiets niet zou bestaan, zou het moeten worden uitgevonden", was de algemene opinie van vertegen woordigers van de orthodoxe, anglicaanse, protestantse en evangelicale tradities. De theologen waren bijeenge roepen door het Centro Pro Unione, een rk-centrum ter be vordering van de oecumene. Aanleiding was de uitnodiging van paus Johannes Paulus II aan andere kerken in zijn ency cliek Ut Unum Sint van 1995 voor een 'broederlijke dialoog' over de invulling van het paus ambt. Vooral het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid is een groot struikelblok voor de toenadering tussen de ki De paus geldt in proti ogen niet meer als d(K christ'constateerde Ho „Bij de meeste tradities begrip voor het feit dat schop van Rome het pa nu eenmaal door de heen heeft vervuld." Boi erkennen zij dat een oet sche paus in een verdee c reld een bindende rol vullen. Ook heeft een stige verenigde kerk een lijke leider nodig die bijeen kan roepen en sprekspartner van andei diensten kan optreden. Inspraak De andere tradities zijn ook over eens dat grond van de maar met de bisschop me moeten proberen' Houtepen, hoogleraar nica aan de Universit Utrecht. Dan moet dit geen 'superbisschop' zi ders van andere kerke voldoende inspraak in d E( fening van het ambt. Ee menisch pausschap z soort 'dienstverlenende ling' voor alle kerken worden. De uiterste rechtervleugel van de Nederlandse Hervorm de Kerk windt er geen doekjes om: de toekomstige Vere nigde Protestantse Kerk in Nederland deugt niet. Als de fusie van hervormden, gereformeerden en lutheranen doorgaat, gaan de verontruste hervormden op eigen houtje verder. PUTTEN «ANP Die boodschap klonk afgelopen zaterdag luid en duidelijk in de stampvolle Grote Kerk van Put ten. Ongeveer 1200 behouden de hervormden luisterden naar gespierde taal van de voorman nen van het Comité tot behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk. „De VPKN is een kerk die de naam van kerk niet meer ver dient", aldus penningmeester ds. C. van der Bas. De geliefde Hervormde Kerk, is verworden tot „een kerk die zich van haar wortels dreigt af te snijden in een eenheidsstreven dat niet kan en mag", klonk het uit de mond van voorzitter ds. K. ten Klooster. Het is volgens Van der Bas de plicht van elke gemeente om zich buiten die 'gemeenschap der dwalenden' te houden. Ju risten hebben voor het comité uitgezocht dat gemeenten het recht hebben om een fusiebe- sluit van de synode te negeren en met behoud van de kerkelij ke goederen zelfstandig verder te gaan. De gezamenlijke synode van de drie kerken heeft de veront ruste hervormden vorig maand opgeroepen om binnenboord te blijven en aan de kerkelijke be sluitvorming deel te nemen. De synode bevestigde dat hervorm de gemeenten nooit gedwongen zullen worden tot fusie met ge meenten van een andere signa tuur. Die handreiking heeft op het cömité weinig indruk gemaakt. Het voortbestaan van hervorm de gemeenten in de VPKN is niet meer dan een 'fopspeen', oordeelde ds. L. Ruijgrok. Her vormde gemeenten die het wa re geloof trouw blijven, worden immers onderdeel van een kerk die het met Schrift en belijdenis niet zo nauw neemt. „Men kan toch niet van ons verwachten dat we alleen met een naam bordje tevreden zijn?" Bovendien moeten rechtzin nige kerkleden straks gemeen ten met volstrekt andere opvat tingen 'erkennen en respecte ren', hield Ruijgrok zijn gehoor voor. Ook als die alles doen wat God verboden heeft: homorela ties inzegenen en iedereen tot het avondmaal toelaten. Ruijgrok riep zijn geestver wanten wel op om hun stem te laten horen in de inspraakronde voor kerkenraden en regionale kerkvergaderingen over de praktische regelingen bij de kerkorde (ordinanties), die de gezamenlijke synode begin dit jaar in eerste lezing aannam. APELDOORN ANP Door te applaudisseren voor de omstreden theoloog prof. dr. C. den Heyer heeft de gere formeerde synode het chris tendom losgemaakt van Jezus Christus. Dat vindt de christe lijk-gereformeerde emeritus hoogleraar dr. W. van 't Spij ker. Van 't Spijker voegt zich in het christelijk-gereformeerde orgaan De Wekker in het koor van geschokte orthodoxe pro testanten die hun afschuw uit spreken over het applaus voor Den Heyer. De omstreden op vattingen van de Kamper hoogleraar kwamen in novem ber tijdens de gereformeerde synode aan de orde, nadat 92 predikanten om zijn ontslag hadden gevraagd. De synode sprak hat dering uit voor Den boek Verzoening, bijbefc tides bij een omstrede ma. De kerkvergaderiiij et wel dat hij in zijn beha; van de klassieke op 0 over verzoening 'niet zi t dig genoeg' te werk w d' gaan. Den Heyer betoc der meer dat de kerkelij ij zoeningsleer niet als i lit in het Nieuwe Tesi voorkomt. Volgens di heeft Jezus door dan hf gz te sterven de zonden gehele wereld op zich men. Door achter Den H( gaan staan heeft de „definitief een streep ge D' der haar eigen verleden dèelt Van 't Spijker. I Leidsch Dasblad ANNO 1897 Woensdag 8 December Advertentiën De ondergeteekende heeft de eer aan het Publiek bekend te maken, dat hij zich heeft gevestigd als Rijtuig- en Wagenma ker, Narmstraat 14, bij de Beestenmarkt, hopende zich door een nette en spoedige bediening het vertrouwen waardig te ma ken. UEd. Dw. Dienaar, G. Geerlof. In den Boekhandel van S.C. Van Doesburgh, Breestraat over de Papengracht, wordt dadelijk gevraagd een geschikt Persoon, voor Loopwerk. Normale Kindermelk, systeem Prof.Dr. Backhaus, in Neder land alleen bereid door de Inrichting ter bereiding van Normale Kindermelk te Zoetermeer. Beste en goedkoopste Voedings middel voor Kinderen en Zwakken. Eenige melk in samenstel ling, volkomen gelijk aan Moedermelk. Prijs-. 4, 6 en 8 Cts., naargelang inhoud derflesch. Normale Kindermelk (merk Pleegzuster) heeft ten doel te voorzien in het geval, dat de moeder geen voldoende voeding aan het kind kan geven. De melk is zonder verdere behandeling voor direct gebruik gereed en voor eiken leeftijd verschillend verkrijgbaar. Verkrijgbaar voor Leiden en Omstreken: Filiaal Korenbrugsteeg 3. Raad pleeg uwen geneesheer. Te huur: een Bovenhuis, bev.: 2 Kamers, Keuken, Duinwa ter, Plé en beschoten Zolder en verder van alle gemakken voor zien. Huurprijs 3.- per week. Te bevragen: Heerensingel 37 boven. ANN01972 vrijdag 8 december NOORDWIJK In principe is overeenstemming bereikt met een aantal spelers van het eerste elftal van Ajax om op 19 de cember in de Noordwijkse Northgo-hal te spelen tegen het zaalvoetbalteam van Van Rooyen. De wedstrijd, die zo langza merhand een traditioneel karakter krijgt (het is de derde maal), zal worden gespeeld als benefiet voor de in het Noordwijkse herstellingsoord Sole Mio verleegde acteur Rien van Nunen. Definitieve opstelling is nog niet bekend, maar het is vrijwel ze ker dat de beide gebroeders Mühren, Wim Suurbier, Ruud Krol, Sies Wever en Barry Hulshoff zullen komen, terwijl ook Johan Cruyff heeft toegezegd naar Noordwijk te zullen gaan. ZOETERWOUDE Het was feest aan de Hoge Rijndijk toen gistermiddag de eerste paal voor een kleuterschool aan de Oranjelaan de grond in ging. Met vlaggetjes en feestmutsen escorteerden de leerlingen van de Rijndijk-scholen wethouder Duindam (die de eerste paal sloeg), burgemeester Detmers, wethouder De Jong en tal van andere belangstellenden. Het slaan van deze paal was de eerste officiële actie van Duindam als wethouder van onderwijs. In de nieuwe kleuterschool zullen de leerlingen van de r.k.-kleuterschool de Krakkepit" en die van de prot. chr. kleuterschool ,,De Blokhut" onderdak krijgen. De school zal als alles voorspoedig verloopt, de eerste leerlinge- tjes in april binnen de poorten hebben. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) ABONNEESERVICE 1> Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uu Zaterdag 10.00-12.00 uur Amber, geboren op 18 november, is de dochter van Hans Eikelenboom en Marleen Eikelenboom-De Kooker uit Lisse. LEIDEN - Geboren: Esmee dv. M.C. Chaudron en W.P.M. van der Zwet Aranka Dominique dv. J.H.M. Vergeer en K.A.A. Vajda Sanne Ariënne dv. A. van Veen en E H. Mulder* Robin zv. A.C. van Beek en M.F.C. Koek Max Ni co zv. T.M.C. Helderen S. Wortman Merel Isabel dv. R. Funari en M. Huizen- ga Maartje Cornelia Marit dv. H. de Best en C. Zwaan Max zv. L.R. Philip- senenC.L.M Langenhoff Johannes Jacob Jessie zv. A.F.L. Vermolen en A F Heeringa Christiaan Antoon Bubi zv. R.P.M. Geertman en M.C.C. van de Schepop Robert zv R. Bisschop en J. Veerman Sem zv. M.J. de Vries en A. Heemskerk Nikita Brigitte Gerda Wil- lemina dv. R.A. Kauffman en W.C. Vos- kuijl Judith dv. J.C. Houwaart en A.J. Warmenhoven Leon zv. R.A.M. Weiss en R.C.B.E. Hübner Janneke Else Ma rie dv J.J. Knopperen M J.W. Verhoeff Michiel Jean Marie zv. J.M. Hermans en R. Rodenburg* Dylan Maarten Pieter zv. M. Kraijenoord en L.S. Savodji Me lissa dv. J. van der Plas en A. van Rijn Elinedv. P.G Hoogervorst en E.M.P Op 't Eijnde Lise Maria Martina dv. M.A.E van der Togt en A.M. van der Meer Jes se zv. A. Sneeuw en M.A. Verberckmoes Anouk Dina Catharina dv F.J.M. Huls bosch en AR Trommel* Sarah Theodo ra Emma dv. R.P. Claproth en M.J.A A Nijhuis Clement Adriaan zv. A A. van. Laren en C.A. Klapwijk Daan zv P C van Beelen en S. de Jong Mohammed zv M. Boky en Y Amghar Élise Ineke Anne dv. J.P Abrahams en A J. Sutton Jonathan Frederik zv. A. den Houting en Hl. Brandenburg Bas Hendricus Si- monuszv E. van der Wilden en C.J. van der Zon «Augustijn Maria zv. R.A.M Blaakman en G.M. Langedijk Joshua Nathan zv. L. Stam en J.H de Goede Ivo zv. G.W. Akkerhuis en P.H Huisman Bart Willem zv. K.W de Mooij en i F Schipper Loubna dv. A. El Hamami en A. Srour Sam Robert zv M R Harte- mink en J.N.F.M. Boom Merel Sterre dv. F.H.J. van Engelen en I P A.M. Kee pers Kaj Arnezv. A. Pracht en A.M.E. DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE JG. Majoor, van Brussel (ad/und) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie Hoofdredactie ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 t« >r(J RUBRIEKSADVERTENT! Maandag t/m vrijdag van 8.30 tct C ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) ging vp an het) geld, ontvangen 1,- korting per bet VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 Voor mensen die moeilijk lezen, sb hebben of blind zijn (of een andere hebben), is een samenvatting v; 1 nieuws uit het Leidsch Dagblad op gd beschikbaar. Voor informatie 0486-41 Bn, (Centrum voor Gesproken Leduur, Auteursrechten voorbehoud K N H U ■:M de ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderde Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woen len 13.00 t/m vrijdag 13 00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord- geen ongevallendienst Mare, geboren op 15 november, is de zoon van Yvonne en Walter van der Velde uit Zoeterwoude. Harland Rajiv Randy zv S R Tirbeni en B.D Jhinkoe-Rai Jella Roosmarijn dv. R Verbeek en-C.C.M. de Lincel. Gehuwd: D. Hermsen en C Heshusius J D Macfarlane en S M. Hayward D.J M. Willemsen P. Hamerslag *T. Bonnet en E B. Rijsdijk F.P. Boucher en T. Floor W. Oudshoorn en A Calk- hoven*C M. Frederikszen P E E Mol- leman J.M. Foksen M M.J.B Hoog- eveen M Vermond en M I Planje*M. Bartels en L. Voskuil J-M Ferrer Amen- gual en S. Sciacovelli R. de Haas en M J M van der Weijden. Overleden: E Mosselman, geb. 17 juni 1929, man W.J. van den Heuvel, geb. 1 april 1939, man J.J. Mioch, geb 9 dec 1907, man F. Proost, geb. 16 maart 1927, man A.G.M. Galesloot. geb. 12 mei 1958, vrouw* L A. Soes man, geb. 30 sept 1905, geh. gew. met L.A. Jordaan C van den Berg, geb. 25 jan 1903, geh. gew. metW.A. Rietz- schel P E van Egmond, geb. 18 juli 1915, geh. gew. met J.G. Turk A G. van der Lans, geb 16 aug 1942, ev. E.J. Kuiken C. den Haan, geb 30 juli 1920, geh. gew. met H. Zandbergen J.L. Stokhuijzen, geb. 2 juli 1936, man Foto's van uw pasgeboren baby zijn welkom bij het Leidsch Dagblad. U kunt ons binnen twee weken na de geboorte bericht sturen, vergezeld van een fotootje en met vermelding van naam, namen van de ouders en de woonplaats. Insturen naar Leidsch Dagblad, o.v.v. baby's, postbus 54, 2300 AB Leiden. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 u en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voi bovendien van 10.30-11 15 en van 19.45-21 00 u Special Care Unit. 10.30-11.00 u., 1500-15.30 en 1900-19.30 u ennaof Kinderafdeling 10 30-12 00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), nJ efa RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u klasse lef,al daarnaast ook 11 15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u t 21 OOu) Kinderafdeling 14.30-1900u (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC). 14.00-14.30e he< jen ,rpartnelch n 18 30-19.30 u. (voorpa op C.C. Onderwater, geb. 24 mei 1910, geh. gew. met H van der Tuin S. Har- tevelt, geb. 28 dec 1944, ev. W. van Beelen J.D. van Doesburg, geb 15 jan 1930, man F. Krommendijk, geb. 7 sept 1927, man M.C. Dahlhaus, geb. 19 mei 1915, geh. gew. met B.G.J. Da- men L.D. Bavelaar, geb. 22 dec 1944, ev A. van den Bos C.C.H. Kasten, geb. 22 dec 1908, vrouw J.M. Kok, geb. 23 jan 1913, geh. gew. met C. Bakker J.M.C. Kortekaas, geb. 1 sept 1944, man W.J.H. Traksel, geb. 24 jan 1921, man. VOORSCHOTEN-Geboren: Elisabeth Clara Maria dv. W.C.J. Vroom en G.M.H Vanhommerig. Overleden: H A W A. Vonk, oud 42 jaar J. de Ridder, oud 81 jaar F.M. Lieber wv Werner, oud 92 jaar P R. Reddingi- us ev Schnepper, oud 38 jaar J.J. Overduin ev Glastra, oud 57 jaar J.W. Brumsma, oud 83 jaar. lin ver

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8