eiden Regio Kleine groep boeren spuit te veel gif Les in de conversatiezaal en een kroket bij de lunch 'Je raakt eraan verslaafd €ITHON (jLEITHON' Dood geen zaak van individu C ANDAG 8 DECEMBER 1997 JAN PREENEN. 071-5356414. PLV -CHEF* HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Verlichting 9 Bewoners van de Aca cialaan in Leiderdorp maken bezwaar tegen de lichtmasten op het ten nispark van de Munnik. under rijbewijs tegen spoorboom en. Een 22-jarige Leidse vrouw 'parkeerde' haar auto zater- ichfochtend in alle vroegte tegen een spoorboom en een lan- ei npaal op de kruising Haagweg/ Rijnzichtstraat in Leiden. Ideur 18-jarige medepassagier raakte daarbij gewond aan zijn he d. De vrouw bleek onder invloed van alcohol en niet in bet i it van een rijbewijs. De auto raakte zwaar beschadigd. •fotowinkel doelwit snelkrakers ]n»_ Een fotowinkel aan het Vijf Meiplein in Leiden is van- ht bezocht door snelkrakers. Twee mannen reden met een de zaak binnen en gingen er even later vandoor op een mo- Wat er precies is gestolen, is nog onbekend. !St Ejetser aangereden en misleid n. Een fietser uit Leiden die afgelopen donderdag door een nfietser op de Lammenschansweg werd aangereden, kwam fgelopen weekeinde achter dat hij is misleid. De bromfietser ite na de botsing en wisselde naam en adres uit met de fiet- Navraag bij de politie leerde de fietser, dat de gegevens vals restaties op Nieuwe Beestenmarkt m» Een Leidenaar (16) en een 23-jarige Rotterdammer zijn e teirdagavond op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden opgepakt 'O0j wee aparte incidenten. De Rotterdammer sloeg rond acht de ruiten van een horecazaak in na een ruzie met een om- lende. Hij weigerde zich door ambulancepersoneel te laten andelen aan zijn verwondingen en werd ingesloten. Later op vond liep de Leidenaar met een mes te zwaaien. Een om- der (33) pakte het mes af maar raakte daarbij aan zijn hand ond. siï wrdwijker met geweld beroofd ida jm N» Een 28-jarige Noordwijker is zaterdagochtend door een ip van zes jongens beroofd onder het spoorviaduct aan de stgeesterweg in Leiden. Hij kreeg daar pech aan zijn brom- en werd door een van de zes geslagen met een soort gum- t. Een andere jongen probeerde hem met een schroeven- ier te steken. De man werd uiteindelijk van zijn portemon- beroofd waarin niets van waarde zat. Onderzoek Rijksuniversiteit Leiden: De ene boer hanteert de gifspuit veel kwistiger dan de ander. Zo'n vijf procent van de landbouwers zorgt voor een kwart van de totale landbouwvervuiling. Vooral slo ten en meren hebben hieronder te lijden. Dat blijkt uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Leiden naar aanlei ding van de jongste landbouwgegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het rapport verschijnt begin volgend jaar. In 1995 werd 13 miljoen kilo gif over de ak kers gespoten. Aardappeltelers spuiten het meest, dan de bloembollen- en boomkwekers. CIAL^DAEWOO DEALER ✓AUTO si AREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 ij ING SCHIPHOLWEG - OESTERGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN LE' "Ikkere Leidse rser kan in 750 soo(jzen vallen MD'; leiden dorith ligtvoet De onderzoekers van het Cen trum voor Milieukunde van de universiteit zijn verbaasd dat juist een klein deel van de boe ren zo veel gif spuit. „Hoe dat komt weten we niet", zegt on derzoeker F. de Jong. „Dat wil len we tijdens vervolgonderzoek bekijken. Er is geen relatie met de grootte van het bedrijf of de winstgevendheid. De onderzoekers noemen in hun rapport een hele reeks aan bevelingen hoe het beter kan. „Boeren weten niet hoe schade lijk bepaalde middelen zijn voor het milieu, want het staat niet op de verpakking", aldus De Jong. De informatie op de ver pakkingen zou moeten verbete ren. En het zou schelen als boe ren pas op een afstand van drie meter vanaf de waterkant spui ten. Nu hanteert de overheid twee lijsten: een met toegestane mid delen en een met niet-toegesta- ne middelen. Maar er zijn veel meer gradaties denkbaar.Ook dorith ligtvoet beste volksvertegenwoor- 'an Nederland een Leide- Komt de meest wakkere uit de sleutelstad? Zater- februari zullen we het vve- )an is de finale van de van de Lokale De- Een wedstrijd die georganiseerd door het i.93{iut voor Publiek en Poli- de Stichting Agora Euro- Vereniging van Neder- Gemeenten en het Mi- e van Binnenlandse za- ven ondersteuning. wedstrijd wordt van 5 tot 7 2'g ri gehouden, opzettelijk 0,5 Eken voor de raadsverkie- lö-j® Met de wedstrijd wil de 26;3 satie de lokale democra ts!? iet zonnetje zetten. „jevers van lokale en Jj ale media in heel Neder- 0.3 laken de eerste selectie. 24.2 ibben de opdracht om ,K i december twee burgers :e volksvertegenwoordi- nomineren. Zij zijn ge- omdat ze door hun le beste informatie heb- er mogelijke kandidaten, inalisten hebben de zvva- 146 ht om aan een heel reeks '|1 aarden te voldoen. Zo 157 le beste politicus bijvoor- legrijpelijke taal spreken, ereikbaar zijn voor klach- regelmatig aanwezig zijn jji viteiten van burgers. Ook Kkere burger spreekt na- 'de taal van het volk' en zorg dat er met klachten (beurt. Maar daarnaast deze duizendpoot ook ns initiatiefrijk zijn, me- 52 gers kunnen mobiliseren d contact leggen. En na- eedurft hij bestuurders spreken op hun verant- «jfclijkheden. ury bevat veel bekende burgers. Aleid Rensen, ur van het Noorder Die- 21 k, acteur Peter Faber, ,02 adslid Ed van Thijn, de lolamse columniste Carry, Nieuwenhuysen, hoofd- j7i 'ur Binnenlands Bestuur si zia Mourali, televisiepre- 125 ice AT5 en NCRV maken 2( van de jury. Les in een motel. Voor zestig leerlingen van scholengemeenschap Emilie Knappert is het onderwijs nét een tikkeltje anders. foto henk bouwman leiden timoteus waarsenburg Voor ruim zestig MBO-leerlingen van de Leidse scholengemeenschap Emilie IGiappert is onder wijs momenteel een waar feest. Met de bus wor den zij 's ochtends naar school gebracht en tus sen de middag serveren obers hen een lunch. ,,'t Is weer eens wat anders dan de gebruikelijke zakjes chips in onze eigen kantine", laat een van de scholieren nuchter weten. Tot 1 januari zitten de leerlingen noodgedwongen in de conversatie zalen van Van der Valkmotel Het Haagsche Schouw in Leiden. De school begon in september van dit jaar met vier opleidingen in Katwijk, waar al een depen dance zat. Maar dat druiste tegen alle regels in. Officieel mocht de school die opleidingen pas vanaf januari in het vissersdorp geven. Dus trok een andere scholengemeenschap die dezelfde opleidingen verzorgt aan de bel bij het ministerie van onderwijs. Die bepaalde op haar beurt dat de handelwijze van Emilie Knappert illegaal was. En daarom moest de school tot die tijd met de vier betreffende opleidingen uitwijken naar een Leid se locatie. „En dat was lastiger dan gedacht. Want Emilie Knappert is aan het uitbreiden in Leiden, maar die gebouwen zijn nog niet klaar. Dus moesten we naar vervanging zoeken," zegt coördinator Henk Krauwel. En die werd gevonden in Het Haagsche Schouw. „Iedere ochtend rijden we al onze leerlingen vanuit Katwijk, waar de meesten moet het van het gebied afhan gen welk middel de boer kan gebruiken. Vlakbij een kwets baar natuurgebied zou hij bij voorbeeld voor een ander mid del moeten kiezen dan in een niet kwetsbaar gebied." Ook zouden de giftigste middelen duurder moeten worden dan minder schadelijke middelen. J. Ottenheim, woordvoerder van de Land- en Tuinbouw Or ganisatie (LTO) bestrijdt de conclusies niet. Hij denkt alleen niet dat de aanbevelingen zo gemakkelijk zijn op te volgen. Wanneer boeren pas op drie meter vanaf de waterkant spui ten, zullen ze land dus inkom sten moeten inleveren. Daar naast is de rijksoverheid mo menteel alle bestrijdingsmidde len aan het evalueren. Dat zal er al toe leiden dat de meest giftige middelen verdwijnen, geeft Ot tenheim aan. De LTO is bezig met het maken van een lijst met toegestane middelen die ge rangschikt zijn naar mate van giftigheid voor het milieu. Die lijst komt volgend jaar uit. Bij lijndansen gaat het niet alleen om het dansen zelf. Cowboykleding is zeker zo belangrijk. foto hielco kuipers Derde Christmas Country Party in Groenoordhallen leiden «arjan van dijk Met vette letters en een pagina grote foto stond het aangekon digd in het programmaboekje: countrydansen met dansin- structie van Lola Cagle. De Amerikaanse vedette zou maar liefst drie uur dansles geven vanaf een groot podium en daarnaast nog optreden met de Nederlandse country- en wes ternband Savannah. Twee da gen voor de Christmas Country Party van afgelopen zondag in de Groenoordhallen sloeg het noodlot echter toe: Cagle meld de zich ziek. „Een ramp", verzucht organi sator Cor Sanne. „We moesten in anderhalve dag een act vin den die Cagle kon vervangen. Dat is op het nippertje gelukt. Ilona van Wansem van de NBC Countrydansers uit Den Haag toonde zich bereid, en zij doet niet onder voor Cagle. Ze ein digde dit jaar zelfs als derde op de wereldkampioenschappen in de Verenigde Staten en is dus niet de eerste de beste." De ruim 3.500 toegestroomde countryfans schijnt het deze zondag allemaal weinig uit te maken. Massaal geeft het pu bliek zich over aan het lijndan sen, een dansstijl waarbij in lan ge rijen met de duimen onder de broekriem gedanst wordt. Op het podium doet Van Wan sem de pasjes voor, waarna het publiek in één grote beweging volgt. Echt moeilijk zijn de dan sen niet, maar de kunst is om ze perfect synchroon uit te voeren. „Er bestaan ongeveer 400 dansen", vertelt Leiderdorper Willem Westhoek. „Je hebt Lijf- tien basisdansen, de rest be staat uit variaties daarop. Zelf ken ik er 175. Aan de muziek hoor je wat voor dans erbij hoort. Kwestie van ervaring, denk ik." Countryfans vormen volgens de Leiderdorper 'één grote fa milie.' „Iedereen kent elkaar. Country is een way of life, je raakt eraan verslaafd." Daarbij speelt de 'cowboy -outfit een belangrijke rol. „De kleding maakt het. Mensen vinden het mooi om te zien. Soms krijg je kinderachtige reacties, maar daar stoor ik me niet aan", zegt Westhoek, die zelf geheel in het zwart gekleed gaat. Wie nog niet over een hoed. een houthakkershemd en cow boylaarzen beschikt, kan naar hartelust 'shoppen' op de kerst- countrymarkt. Hier staan meer dan zestig kraampjes met alle mogelijke country-accessoires, waaronder een gigantische hoe veelheid hoeden. Ze zijn te koop in allerlei kleuren, hoewel zwart domineert. De prijzen lig gen tussen de twintig en hon derdtwintig gulden. De veertienjarige Cindy kijkt er met begerige blik naar. Zelf draagt zè geen hoed, want de hare is van riet en daarom 'dom'. Wel heeft ze een cow boyblouse aan, maar die is van haar moeder. „Mijn ouders zijn helemaal gek van country", zegt Cindy. „Thuis luister ik vaak naar country-muziek en ik ga graag naar een festival. Van avond treedt Savannah op, en die zijn echt onwijs goed. Ei genlijk zou er op de radio veel meer country gedraaid moeten worden." Mobiplan /t a MIT travel neemt I de failliete reisorga nisatie Mobiplan over. Het personeel verkeert nog in onzekerheid. Pada houdt Seminar over vluchtelingen De Stichting Pada houdt vrij dag 19 december een semi nar met als titel 'Nederland wil ons gewoon weghebben'. De bijeenkomst is in de raad zaal van het Leidse stadhuis. Het seminar besteedt aan dacht aan de uitgeprocedeer de asielzoeker die dreigt te worden teruggestuurd naar het land van herkomst. Er is speciale aandacht voor Afri kaanse vrouwen met school gaande kinderen die de kans lopen te worden weggezon den. De Leidse wethouder J. Laurier en T. Maru Gubena, coördinator van de Stichting Pada, houden een inleiding. Een groot deel van de spre kers bestaat uit vrouwen die betrokken zijn bij maat schappelijke vraagstukken en de problemen van vluchte lingenvrouwen. Raadslid M. Vlasveld maakt deel uit van het panel tijdens een discus sie die 's middags wordt ge houden. Het seminar begint om half elf en duurt tot half zes 's middags. De stichting heeft ook een fototentoonstelling ingericht over vluchtelingen vrouwen. Deelname kost vijf tien gulden. Studenten en vluchtelingen betalen vijf gulden. Aanmelding kan via 071 -5148117. Leiden krijgt vuilniswagens via Haarlem leiden theo van der kaaij De Haarlemse firma in afval-lo- gistiek MSTS levert achttien re volutionaire vuilniswagens aan het afvalverwerkingsbedrijf Ge- vulei in Leiden. Het contract hiervoor wordt vanmiddag ge tekend. De bij Edelhoff in Duitsland gefabriceerde wagens zijn aan de voorzijde uitgerust met een beugel die aan de straat staande mini-containers leegt in de laadbak. De chauffeur bedient deze beugel en de traditionele vuilnisman is met de introduc tie van dit systeem uit het straatbeeld verdwenen. Na 350 mini-containers is de vuilniswagen zelf vol. De 8000 kilo wegende perscontainer wordt tijdelijk op straat gepar keerd en vervangen door een le ge. De vuilniswagen kan op die manier direct weer aan het werk en hoeft niet eerst een lange rit te maken naar de vuilverwer king. De perscontainers worden door een speciale vrachtwagen in series van drie opgehaald. „MSTS, Multi Service Trans port System, is deze vuilniswa gens in 1986 gaan ontwikke len", zegt directeur Dolph Huls bergen, „Kenmerk van het sys teem is dat het inzamelen en het vuiltransport van elkaar wordt gescheiden. Er wordt nu geen tijd meer verloren met vuil wegbrengen door de vuilniswa gens zelf. Er is inmiddels veel ervaring mee opgedaan. In Duitsland rijden 250 van deze wagens en in Amerika 400. Met deze order van tien miljoen gul den begint het nu in Nederland lekker te lopen." In Nederland rijden de vuil niswagens van MSTS al in de Haarlemmermeer, Sassenheim, Warmond, Almkerk en sommi ge stadsdelen van Amsterdam. ook vandaan komen, naar Leiden. Het vervoer is precies aan de lessen aangepast. Zijn er rooster- wijzigingen, dan rijden we extra, vervroegd of juist later." De opgelegde, tijdelijke verhuizing naar Leiden brengt voor de leerlingen dus geen problemen mee. Krauwel: „Het is natuurlijk wel gezellig zo. Iedere middag gezamenlijk lunchen in het res taurant en les in de conversatieruimten. En voor ons is het ook makkelijk. Want op school moet je alles zelf klaar zetten en hier wordt dat voor je ge daan. Je zegt wat er nodig is en het volgende mo ment staat het voor je klaar. Maar al met al blijft het natuurlijk een vreemde situatie. Want alle op leidingen in Nederland beginnen nu eenmaal in september, dus het blijft gek dat wij pas 1 januari in Katwijk terecht mogen." Op vijf januari, de eerste lesdag na de kerstva kantie, worden de 'Leidse' en Katwijkse leerlin- gen weer herenigd. „We starten dan een nieuwe traditie op onze school: de viering van Katwijks Ontzet. De leerlingen in Katwijk van de opleidin gen die daar wel mogen zitten, halen die dag de 'verloren schapen' weer binnen. Dat vieren we met een groot feest en een bandje. En daar ma ken we een jaarlijks terugkerend evenement van," aldus Krauwel. Maar tot die tijd moeten de 'MBO-geuzen', hoe vervelend het ook is, zich tij dens dit gure weer per bus laten vervoeren, om vervolgens in de sjieke ruimten van de Haagsche Schouw te lunchen met verse jus d'orange en kroketten. OVERAL TEGEN Dagelijks zijn liefst 26 wagens met dit opvallende uiterlijk onderweg met hon derdduizenden kranten en miljoenen folders, die onze bezorgers in hun wij- ken rondbrengen. Het zijn de wagens I van InterHolland Verspreiders. Ook uw verspreidopdracht, groot of klein, verzorgen wij graag met de grootst mogelijke inzet. Wilt u meer weten? Bel Jeroen van de Brug InterHolland VERSPREIDERS - 023-5421531 leiden arno van 't hoog De relatie tussen arts en pa tiënt is tegenwoordig vastge legd in regels en ethische co des. De behandelend genees heer kan niet zomaar alles doen. laat staan zonder toe stemming van een mondige patient. Maar wat gebeurt er als de patiënt de geest geeft? Gaan dan alle regels over boord? Integendeel, bleek tijdens het eerste Barge Forum dat za terdag in het laboratorium voor Anatomie en Embryologie werd gehouden. Barge (1884- 1952) was hoogleraar aan de Rijksuniversteit in Leiden. In zijn werk had hij veel aandacht voor maatschappelijke kanten van zijn vak - tijdens de oor logsjaren ontkrachtte Barge in zijn colleges de nazistische ras senleer. „Er zijn beperkingen aan het gebruik van menselijke resten. Barge had daar al aandacht voor", stelt Prof. H.M. Dupuis, hoogleraar medische ethiek, tijdens haar lezing. Volgens Dupuis zijn menselijke resten uiterst belangrijk voor de ge neeskunde. „De anatomie leert van de dood lessen voor be houd van het leven." Toch is een stoffelijk over schot geen onderzoeksmateri aal waar alles mee gedaan mag worden. Het gaat daarbij niet om de dode maar om de nabe staanden. „De dood is geen zaak van het individu. Tech nisch is het niet meer dan een overschot maar het is verbon den met rouw en emoties. Neem je het lichaam weg dan ontneem je de mogelijkheid om een rouwproces door te maken. Daar liggen de morele dilemma's." Als iemand zijn li chaam ter beschikking stelt van de wetenschap kan er vol gens Dupuis een. conflict ont staan tussen de wil van de overledene en de gevoelens van de nabestaanden. Anders ligt het bij onderzoek aan oude graven, zoals het ze venduizend jaar oude skelet, dat kortgeleden onder het toe komstige Betuwelijn-traject is gevonden. „Daar zijn geen na bestaanden meer die geschaad kunnen worden. Uiteraard moet er respect zijn voor de doden. Maar op een gegeven moment worden wij allemaal geschiedenis en wat is er op te gen die geschiedenis te onder zoeken?"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7