Loze kreten van Gore bij klimaattop You can't always get what you want... Buitenland Brits vorstenhuis zet mes in hoffuncties Staking Israël ten einde 'Soms vinden we alleen maar een elleboog' Neonazi was gastdocent op militaire academie Geroofde baby weer terüg WAG 8 DECEMBER 1997 loden bij brand in Jakarta _arta Een brand in de Indonesische centrale bank in Jakarta eft vandaag aan zeker drie mensen het leven gekost. De brand ledde in een van de twee 25 verdiepingen tellende torens, die s zijn gebouwd. Zeker tweehonderd mensen wisten uit het ge- uw te komen, hoewel de noodlift in het gebouw niet zou heb- n gewerkt. Zeker zeventig brandweerlieden bevonden zich in toren, terwijl blushelikopters boven het gebouw vlogen om iter op de vlammen te gooien. Het vuur woedde zo hoog op brandweerwagens niets konden uitrichten. Glaspanelen en ji vielen op een parkeerplaats bij de bank. De brandweer ver- iedt dat de brand is veroorzaakt door kortsluiting. FOTO REUTERS MIKE ANDREAS [iljoenen inentingen op een dag u delhi In India zijn gisteren bijna 122 miljoen kinderen on- de vijfjaar ingeënt tegen polio. Aan de campagne werkten m twee miljoen vrijwilligers mee. Er waren 650.000 vaccina- rentra ingericht. Het vaccin werd oraal toegediend. De twee dosis wordt begin' volgend jaar gegeven. De VN-Wereldge- ïdheidsorganisatie (WHO) en de vrijwillligersorganisatie Ro- Interncitional willen de ziekte in 2000 uitgeroeid hebben. PCW schuift begroting voor zich uit haag In een tweede nachtelijke vergadermarathon heeft de CW-conferentie gistermorgen een voorlopige begroting voor 18 goedgekeurd. Daardoor kan de Organisatie voor het Ver- d op Chemische Wapens zeker de eerste maanden van het nende jaar blijven functioneren. Er is echter nog steeds geen ossing gevonden voor de principiële vraag hoe de enorme iten van het toezicht op de vernietiging van de tienduizenden inen chemische wapens in de wereld moeten worden ver- Het probleem zal volgend jaar een nieuwe conferentie ide inmiddels 106 lidstaten bezighouden. )aans dorp in paniek door tijgers •ncia Drie ontsnapte circustijgers hebben in het Oost- lanse stadje Burjasot voor grote paniek gezorgd. De politie voor de zekerheid de hulp in van scherpschutters en waar- luwde de bevolking binnen te blijven. Pas in de nacht van za- op zondag lukte het de dompteur alle dieren weer veilig ïun kooi te krijgen. Eén van de tijgers had zich urenlang op- ïouden in een school. Het is nog niet duidelijk hoe de dieren iten te ontsnappen. Biding Baskische partij in cel M?« De voltallige leiding van de Baskische partij Herri Bata- ia, de politieke tak van de ETA, zit sinds zaterdag in de gevan- lis. De Spaanse politie arresteerde op die dag de laatste vier ide in totaal 23 leiders van de partij. Het Opperste Gerechts- tf van Spanje veroordeelde de 23 HB-leiders begin vorige week 1 zeven jaar cel wegens steun aan de ETA. Zij werden schuldig ronden aan de verspreiding van een propagandavideo van de Voor het eerst zit in Spanje de hele leiding van een legale itieke partij achter de tralies. sland laat 'spion' vrij 1/31 Ou» De Russische veiligheidsdienst heeft zaterdag onder Ik van de Verenigde Staten een van spionage beschuldigde lerikaan vrijgelaten. Omdat de aanklacht tegen hem wordt Jandhaafd, mag hij Rusland echter niet verlaten. De 29-jarige Jhard Bliss werd op 25 november gearresteerd in Rostov, waar ^landmetingen had verricht voor het Amerikaanse telecom- jnicatiebedrijf Qualcornm. Volgens de Federale Inlichtingen- frist op geheime locaties met illegaal ingevoerde satellietont- ïgers. Bliss ontkent te hebben gespioneerd. linton moet worden berecht' 5ad» De Russische extreem-nationalistische parlementariër $novsky heeft gisteren gezegd dat de Amerikaanse president fiton voor een internationaal tribunaal terecht moet staan lens de Amerikaanse agressie tegen Irak. Zjirinovsky zei op persconferentie in het Al-Rashid-hotel in Bagdad dat hij Irak ocht om 'het Iraakse volk te steunen tegen de Verenigde Sta- De Rus gaf overigens geen voorbeelden van de 'brute agres- tegen Irak waaraan de Amerikanen zich schuldig zouden L 'n gemaakt. >bei DR-criticus Bahro overleden r lï i I Rudolf Bahro, een bekend tegenstander van het DDR- me, is vrijdag op 62-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn JÜ^ilie gisteren bekend. De marxistische theoreticus mocht de imunistische staat in 1979 verlaten na een veroordeling we- s spionage voor de Bondsrepubliek. De laatste jaren van zijn :n probeerde hij socialistische idealen en milieubewustzijn elkaar te verbinden. inderden doden in Sri Lanka Qmbq. Het aantal doden bij de veldslag in het noorden van Lanka tussen het regeringsleger en de Tamil Tijgers (LTTE) is lelopcn tot zeker vierhonderd. Dit maakten zegslieden in de 'fdstad Colombo zaterdag bekend. De Tamil-rebellen zullen lijken van gesneuvelde militairen overdragen aan het Inter zonale Rode Kruis, zo liet de hulporganisatie weten. De LTTE t minstens driehonderd soldaten te hebben gedood. Het Sri- kaanse ministerie van defensie weersprak deze cijfers. Een sman vertelde dat er aan regeringszijde tot nu toe 148 doden i gevallen. De Tamil Tijgers strijden sinds 1983 voor een eigen uil-staat in het noorden en oosten van Sri Lanka. LONDEN» HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Het Britse koninklijk huis gaat zich ontdoen van traditionele frivoliteiten die de belas tingbetaler geld kosten en het publiek de indruk geven dat het vorstenhuis niet van deze tijd is. Het streven naar modernise ring, ingezet na de dood van prinses Diana, belooft een einde te maken aan honderden jaren oude hoffuncties. Anonieme hoffunctionarissen figureer den gisteren in een aantal zondagsbladen met de boodschap dat het mes moet in de ballast rond het koninklijk huis. ,,De mo narchie moet zich blijven ontwikkelen om actief en modern te blijven", aldus een pa leisbron van de Sunday Telegraph. Deze functionaris uit ook de zorg, dat hofpaladij- nen hare majesteit verkeerd informeren over hoe de natie tegen het koningshuis aankijkt. „Vaak met de beste motieven ver tellen ze haar wat zij denken dat de konin gin graag wil horen", aldus deze bron. Al eerder was aangekondigd dat het ko ningshuis de stofkam gaat halen door een huishouding die de belastingbetaler jaar lijks zo'n 150 miljoen gulden kost. Geld- verslinders als het koninklijke jacht Britan nia (30 miljoen per jaar) en de koninklijke trein (ruim twee ton per rit) zijn al ge schrapt. Hoogstwaarschijnlijk zal dit nu ook ge beuren met geprivilegieerde functies als Be waarder van de Koninklijke Postzegelverza- meling en erfelijke titels als Drager van de Schotse Nationale Vlag en Grootaalmoeze- De toekomst ziet er tevens somber uit voor de 'Master of the Horse' en de 'Master of the Siuan'. De bewakers van de koninklij ke zwanen, uitgedost in kleurige uniformen met goudgalons, maken iedere derde dins dag van juli 'jacht' op de zwanen om hen de koninklijke ring aan te gorden. Veel van deze tientallen hoffuncties zijn overbodig. Vaak gaat het alleen om de eer en kosten ze de belastingbetalers niets, maar in een aantal gevallen zijn aan titels aardige onkostenvergoedingen en zelfs toe wijzing van een huis verbonden. In het ka der van bezuinigingen en openheid heeft het parlement het recht gekregen om de ko ninklijke uitgaven jaarlijks tegen het licht te houden en dat is een aansporing te meer om de koninklijke huishouding af te slan ken. JERUZALEM Rtr-ANP De Israëlische vakcentrale His- tadrut heeft gisteravond een einde gemaakt aan de staking waarmee 700.000 ambtenaren het land sinds woensdag lam- legden. De centrale bereikte gisteren een akkoord met de regering over pensioenrechten en privatiseringen. De internationale luchtha ven Ben-Gurion bij Tel Aviv blijft voorlopig nog wel doelwit van acties. Maar een His- tadrut-zegsman verklaarde te verwachten dat de bonden ac tie zullen ondernemen om de problemen op het vliegveld, waar duizenden reizigers zijn gestrand, te verlichten. Een groep Nederlanders werd van morgen teruggevlogen naar Schiphol. Zaterdag kreeg de KLM toestemming een vlucht Tel Aviv-Amsterdam uit te voe ren, waarmee een kleine vier honderd gestrande reizigers het land uit kon. Volgens de werkgevers heeft de staking het land ruim zestig miljoen gulden per dag gekost. De acties troffen vooral de ha vens, banken, de post, ministe ries en de effectenbeurs. Gis termorgen had minister Neeman (financiën) nog ge dreigd de stakers te verplich ten het werk te hervatten. KYOTO Rtr-GPD De Amerikaanse vice-president Gore heeft va: 'meer soepelheid' beloofd bij de onderhandelingen over de uitstoot van broeikasgas. In een toespraak tot de Kli maatconferentie in Kyoto deed hij echter geen nieuwe voorstellen voor de gewenste vermindering van de uit stoot. De EU-commissaris voor milieuzaken, Bjerregaard, deed Gores toespraak teleurgesteld af als retoriek zonder inhoud. stijgen van de zeespiegel dreigt te verdwijnen. Hij noemde kli maatverandering een misdaad tegenover de mensheid en riep de VS op een leidende rol te spelen. De ontwikkelingslanden kunnen niet accepteren dat de VS, verantwoordelijk voor 25 procent van de wereldwijde uit stoot van broeikasgassen, nu suggereren dat de ontwikke lingslanden het onderhande lingsproces in Kyoto ophouden. In de VS viel Gores speech ook niet goed bij tegenstanders van strenge beperkingen van de uitstoot van 'broeikasgas'. O'Keefe, voorzitter van de Glo bal Climate Coalition, een Ame rikaans verbond van meer dan 200.000 ondernemingen, zei dat Gores toespraak niet deugde, omdat die toch ruimte laat om van eerder vastgestelde Ameri kaanse politiek af te wijken. Vandaag begonnen milieumi nisters uit 156 staten hun on derhandelingen over het vast leggen van bindende voorwaar den voor geïndustrialiseerde landen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen in de periode na het jaar 2000. De onderhandelingen zijn in 1995 begonnen, toen de partij en vaststelden dat iets moest worden gedaan aan klimaat veranderingen, die zorgen voor toename van natuurrampen, epidemieën en mislukte oog sten. De toespraak van Gore in Kyoto schiep verwachtingen, omdat hij van tevoren had gezegd dat hij met president Clinton had afgesproken de positie van Washington eventueel te wijzi gen om de conferentie in Kyoto te laten slagen. De toehoorders van Gore, die uit zijn op minder uitstoot, waren diep teleurge steld toen zijn toespraak niets concreets bleek te bevatten. De hele milieubeweging, van Greenpeace tot de Vereniging van Verontruste Wetenschap pers, veroordeelde dat Amerika vasthield aan op de markt ge richte maatregelen die in een eventueel Kyoto Protocol moe ten komen, zoals verhandelbare reducties in de uitstoot van broeikasgasssen en gezamenlij ke tenuitvoerlegging. Verder willen de VS over tien jaar een reductie tot het niveau van 1990, de EU wil een reductie van 15 procent ten opzichte van datzelfde jaar. Ook blijven de VS vasthouden aan een 'betekenis volle deelname' van de ontwik kelingslanden. De ontwikkelingslanden, ge organiseerd in de G-77, en Chi na blijven deze opstelling ver werpen. „Eerst moeten de rijke landen laten zien dat ze bereid zijn significante reducties uit te voeren", zei Clodumar, presi dent van de eilandstaat Nauru, wiens land als gevolg van het MOSKOU DPA-ANP De Russische autoriteiten tastten nog in het duister over de oorzaak van de vliegtuig ramp in Siberië, waarbij tientallen mensen om het leven kwamen. Een transporttoestel van de Russische luchtmacht stortte zater dag neer in een buitenwijk van Irkoetsk. In verband met de plaats van het ongeluk en de enorme verwoestingen werd aanvan kelijk gesproken over ruim honderdvijftig slachtoffers. Maar met het vorderen van de bergingswerkzaamheden kon het dodental geleidelijk naar beneden worden bijgesteld. Hulpverleners borgen tot gistermiddag 42 slachtoffers. Minister Shojgu (noodsitua ties) was zichtbaar aangedaan. „Er worden veel lichaamsdelen gevonden. Daarmee be doel ik echt een elleboog of zo", zei hij te gen de pers. Het elf jaar oude vliegtuig, dat vorige maand nog werd goedgekeurd, stortte kort na de start op 1,5 kilometer van de start baan van zeventig meter hoogte neer. Een flatgebouw werd vrijwel met de grond ge lijkgemaakt. ook andere gebouwen in de omgeving liepen forse schade op. Omdat de Antonov zojuist honderd ton brandstof had getankt, brak een enorme brand uit. Deskundigen sluiten niet uit dat het on geluk te wijten is aan het uitvallen van twee van de vier motoren, vermoedelijk door slechte brandstof. De zwarte doos met de vluchtgegevens, die mogelijk uitsluitsel kan geven over de oorzaak van de ramp, is ge vonden en overgevlogen naar Moskou voor onderzoek. De Antonov was beladen met twee ge vechtsvliegtuigen bestemd voor Vietnam. Speculaties dat overbelading de oorzaak van de ramp was, zijn tegengesproken. En kele dagen geleden verliep een vergelijkbare vlucht zonder problemen. Het gebrekkige onderhoud en de ver meende onveiligheid van Russische maat schappijen was eerder dit jaar reden voor de Tweede Kamer om minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) te vragen meer vei ligheidseisen op te nemen in het nieuwste luchtvaartverdrag met Rusland. Nieuw schandaal rond Bundeswehr BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse strijdkrachten zijn opnieuw wegens extreem rechtse connecties in opspraak geraakt. Het weekblad Der Spie gel meldt vandaag dat een be kende leider van een neonazis- tische groepering in januari '95 een lezing op de militaire aca demie in Hamburg heeft ge houden. Manfred Roder was daartoe uitgenodigd door de gouverneur van de academie, die niets wist van de gezindheid van de gastdocent. Het verweer van de gouver neur niets te hebben geweten, stuit in Duitsland op ongeloof. Röder was geen kleine jongen in extreemrechts. De voormalige advocaat was al in 1982 veroor deeld wegens bomaanslagen en werd door de binnenlandse vei ligheidsdienst in de gaten ge houden. Het ministerie van de fensie heeft een onderzoek naar de gang van zaken in Hamburg aangekondigd en de verant woordelijke officieren 'gevol gen' in het vooruitzicht gesteld. De Röder-affaire is een nieu we schandvlek op het blazoen van de Bundeswehr. In de afge lopen maanden werden video's op de tv getoond, waarin solda ten verkrachtingen en martelin gen simuleerden en hun neona- zistische sympathieën niet on der stoelen of banken staken. En vorige week werd bekend dat een groep onderofficieren een paar jaar geleden een drinkgelag hadden gehouden, waarbij ze de zaal met portret ten van nazi's hadden versierd en nazi-liederen hadden gezon gen. Dit soort incidenten wordt meestal gebagatelliseerd met de 'rotte-appel-theorie', die de ex cessen ziet als ontsporingen van enkele raddraaiers. Maar defen sieminister Rühe heeft toegege ven dat zoiets alleen mogelijk is, doordat superieuren in gebreke zijn gebleven. ...but if you try sometimes, you just might find, you get what you need. Bijna 250.000 fans is het gelukt. Zij gaan deze zomer naar de Bridges to Babylon tour in de Amsterdam Arena. Veel plezier. POSTBANK M) Postbank presents: The Rolling Stones concerten. LONDEN HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Na een grootscheepse speur tocht is de ontvoerde baby Karli zaterdag weer terugge bracht naar haar moeder op de kraamafdeling van een zie kenhuis in het Engelse Ba sildon. Voor alle zekerheid bewaakte ook gisteren nog politieagenten het ziekenhuis, maar de ontvoerder zat reeds achter slot en grendel. Van daag verschijnt ze voor de rechter. De nachtmerrie voor de jonge ouders duurde veertien uur. De enkele uren oude ba by werd vrijdagmiddag uit het ziekenhuis ontvoerd. Na tal loze tips van het publiek werd ze zaterdagmorgen vroeg ge arresteerd. Ze woonde vlakbij het ziekenhuis. Over de mo tieven van de 33-jarige moe der van drie kinderen was gis teren nog niets bekend. De plek des onheils biedt een onwerkelijke aanblik. FOTO AP OLEG NIKISKIN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5