ch Senaat is tegen wet deeltijdwerk Onze Top 10 an deze week. GOED KOOP ï69 Binnenland lioluier stokt door ïservatisme industrie' ope[ Topper van de week Koelen op hoog niveau 'Getob is slechter dan een glaasje wijn extra' Overheid speurt naar poliovirus in riool Maak'ns wat Anders! kNDAGJ DECEMBER 1997 De erwtensoep die CDA-fractievoorzitter Jaap de 3 Scheffer zaterdag in het centrum van Den Haag uitdeelde omstanders werd alom gewaardeerd. De gratis erwtensoep jaarlijks terugkerende traditie. foto anp cees zorn nge automobilist gesnapt cht De politie van Utrecht heeft zaterdag een 10-jarige p aangehouden die rondreed in een Fiat Panda. De agenten iten de auto aan te houden, omdat de bestuurder van de wel erg klein leek. De knaap is samen met zijn ouders op lolitiebureau geweest voor een gesprek en een proces-ver- de door koolmonoxide {smeer Een 90-jarige man is zaterdagochtend tijdens een ld in zijn woning in Landsmeer om het leven gekomen. De Hsoorzaak is vermoedelijk een combinatie van de hitte en jmonoxidevergiftiging. Een medewerkster van de thuiszorg wekte om half negen dat het huis vol rook stond. Uit onder- blijkt dat een brand die in de vroege ochtend woedde, door Stofgebrek vanzelf is uitgegaan. ngifte wegens vernietigen archieven De Vereniging Voorkom Vernietiging (VW) gaat bij [tie aangifte doen tegen de vernietiging van een deel van de liers van de Militaire Inlichtingendienst MID. Eerder gebeur- Jat ook al delen van de archieven van de Binnenlandse Vei- lidsdienst (BVD) en van de Inlichtingendienst Buitenland cB). Volgens minister Voorhoeve (defensie) valt het wel mee jde vernietiging, die onmiddelijk is stopgezet. rrenberg eist geld van NRC ik_; De vroegere Surinaamse ambassadeur in Nederland nberg sleept NRC-Handelsbladvoor de rechter vanwege rtikel waarin staat dat hij betrokken zou zijn bij drugshan- ierrenberg wil een rectificatie en twee miljoen gulden tegeld. Volgens de Surinaamse diplomaat 'moét het nu een keertje afgelopen zijn met de Hollandse journalisten lij tij en ontij mijn naam in Nederlandse kranten verbinden Irugshandel'. Igra c0 „pilletjes kunnen tegen de- wijj prijs biologisch verant- verljj worden drooggehouden afvalberg kan tegelijker- de iet 5 procent slinken. Maar wetgg terughoudendheid van lemische industrie in bio- ^'ih afbreekbare plastics te %ren, komen er jaarlijks volle plastic op de afvalberg te- ™4t is een kip-ei kwestie", C"J directeur Sijthoff van Bioproducts: de indu- m%acht met grootschalige latentie tot er een markt is, die markt kan niet worden omdat er geen gtdjstoffen zijn. Door die te rughoudendheid loopt de grootschalige introductie van Sijthoffs luier vertraging op. „We komen er wel, maar het gaat langzamer dan nodig is. Dat is triest, omdat het zo posi tief voor. het milieu uitpakt. De luier is het grootste consumen tenproduct dat ook een groot afvalprobleem oplevert" De bioluier kan in de GFT- bak worden gegooid en tot compost worden verwerkt. Het materiaal heeft dezelfde kwali teit als gewoon plastic. Omdat het is opgebouwd uit biolo gische grondstoffen als zetmeel, eiwit, suiker, vet, cellulose, is het volledig biologisch afbreek baar. In de bestaande luiers zit plastic dat gemaakt is uit .een grondstof met olie als basis. hei] CU Bildtstar, roodschillige, kruimige aardappel, zak 3 kilo Spruiten, 22S net 450 gram Braadworst, 500 gram-êrT5'4.49 kilc Ch Volkorenbrood, knip- Zaanse snijder- of boerenvolkoren, heel MlZaans huisje, melk of puur 12^91 of Zaanse kermis, per pak Lu premium crackers, naturel 11991 of meergranen, per pak tbYoghurtdrink, aardbei, framboos, perzik of sinaasappel, pak 1 liter Hero cerise, cassis of bosvruchten, regular of light, fles 1.5 liter Ch Chips, paprika of naturel A6Lri.l9 ribbelchips paprika of naturel, zak 200 gram Ch Tissue toiletpapier wit, pak 12 rollen Ch Olijfolie, naturel, mild jiSSf of extra vierge, fles 500 ml 5.99 nds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 december a s. ANP Algemeen Nederlands Per 'Socialepartners doen genoeg hun best' den haag anp Een wettelijk recht op deeltijdwerk lijkt niet haalbaar. Hoewel de Tweede Kamer instemde een initiatiefwet daarvoor van Groen Links-voorman Rosenmöller, voelt de Eerste Kamer evenals het kabinet niets voor een wet telijke verplichting. De Senaat vindt dat de zaak bij de so ciale partners in goede handen is en vindt een wet daar om overbodig. korten met inlevering van sala ris. Het wettelijk recht geldt niet als deeltijdwerk in de CAO gere geld is, ook al gaat het om min der dan twintig procent. De ini tiatiefwet heeft vooral de tijd geest tegen. Een paar jaar gele den was het vertrouwen van de politiek in de overlegeconomie op een dieptepunt, maar dat vertrouwen is weer volop terug. Rosenmöller kwam al in 1993 met een initiatief om via deze vorm van arbeidstijdverkorting meer mensen aan betaald werk te helpen. Morgen gaat het om een afgezwakte versie van het plan, een wettelijk recht voor werknemers om hun arbeids duur met twintig procent te ver- Politiek Den Haag voelt er wei nig voor om de sociale partners in de wielen te rijden nu het 'poldermodel' als een belangrij ke verklaring voor de economi sche rugwind wordt bestem peld. In maart vorig jaar kreeg Ro senmöller nog de steun voor zijn plan van de regeringspartij en PvdA en D66, maar de Eerste Kamer gaat pas anderhalf jaar later over tot behandeling van de wet. De Senaat wilde eerst onderzoek doen naar de stand van zaken rond deeltijdwerk, met name over de mate waarin werkgevers en werknemers dat in CAO's hebben geregeld. In 1992 was Nederland al de kop loper van Europa met deeltijd werk. Met een aandeel van 33 procent aan deeltijdarbeid in de totale werkgelegenheid stak Ne derland ver uit boven België (12 procent), Duitsland (14 pro cent) en Frankrijk (13 procent). Van 1993 tot 1996 steeg het aantal banen van 20 tot 34 uur per week met 17 procent tot meer dan 1,3 miljoen banen, het aantal banen van minder dan 20 uur per week steeg zelfs nog wat sneller. Een belangrijk bezwaar tegen de wet-Rosen- möller is dat het averechts kan werken. Het zijn vooral jonge vrouwen die in deeltijd willen werken. Vooral kleine werkge vers, die weinig ruimte hebben N amaakbommen zetten Maasstad op stelten rotterdam gpd De politie en het Explosieven Opruimings Commando (EOC) hebben dit weekeinde hun han den vol gehad aan drie namaak- bommen die onbekenden op diverse plekken in Rotterdam hadden achtergelaten. Gisteravond moest metrosta tion Eendrachtsplein worden ontruimd nadat in een treinstel een verdachte pakketje was ge vonden. De politie constateerde al snel dat het een namaakbont was. Bussen werden ingezet om passagiers te vervoeren. Rond dezelfde tijd werd bij een winkel in Kralingen een verdacht ob ject aangetroffen. Hier werd de EOC ingeschakeld. Die onder zocht het pakketje met een spe ciaal robotwagentje, waarop een camera was gemonteerd. Na enige tijd bleek het opnieuw te gaan om een nagemaakte bom. Zaterdagnacht al moesten eveneens in Kralingen enkele tientallen mensen worden geë vacueerd, nadat bij een pinau tomaat aan de Vlietlaan een op een bom gelijkend voorwerp was aangetroffen. Nadat mede werkers van de EOC röntgenfo to's hadden genomen van het pakketje bleek dat het niet om een explosief ging. Na enkele uren konden de bewoners van ontruimde panden, die tijdelijk waren ondergebracht in een verzorgingscentrum, terugkeren naar hun huizen. De politie neemt deze zaken hoog op. Vermoedelijk zijn de 'bommenleggers' op een idee gebracht na het opduiken van een echte bom met tijdmecha- nisme, afgelopen woensdag nacht op het Mathenesserplein. Het doel van deze actie was vrij wel zeker het opblazen van een geldautomaat. Er is niemand aangehouden. „Waarschijnlijk heeft het mechanisme niet ge functioneerd. Overigens, ook als de bom was afgegaan, waren nog de honderdjes niet uit de lucht komen vallen", zegt een politiewoordvoerder. Volgens de politie is 'één of andere zie kelijke figuur' beziggeweest. geleen De tachtig meter hoge koeltoren voor de nieuwe warmtekrachtcentrale op het terrein van de chemi sche fabriek DSM in Geleen is bijna klaar. foto anp ermindo armino 1.69 99 8.50 3&S 1.99 25^ 1.89 -24T 1.59 ju/f 1.19 1.99 of ,A99T 1.49 5.49 Te veel drank is niet goed, daar is ieder een het wel over eens. Te veel vet even min en ook met koffie, eieren en zout moet voorzichtig worden omgespron gen. Maar wat is te veel en vooral: Wat is wijsheid? Verzuring en somberheid lig gen op de loer als de mens zichzelf geen pleziertjes gunt en zich kwelt met de ge dachte te hebben 'gezondigd' omdat hij de richtlijnen voor gezond leven even naast zich neer legde. Alsof dat getob zo gezond is! den haag theo haerkens Zo relativeert Arise, een groep van zeven tig wetenschappers uit de hele wereld al lerlei regeltjes over het gebruik van ge notsmiddelen. Het is een informeel sa menwerkingsverband van psychologen, sociologen, artsen, filosofen, economen en farmacologen. die onderzoek doen naar genot. Deze wetenschappers vinden dat er veel te veel aandacht is voor lever kwalen, hart-, en vaatziekten en andere narigheid die voortvloeit uit een te uitbun dige levensstijl. „De nadelen worden te zwaar aangezet, terwijl genieten en plezier maken ook hele goede kanten hebben", formuleert dr. J. Snel, die als hersenonder zoeker verbonden is aan de vakgroep Psy chonomie van de Universiteit van Amster dam. „Genieten bevordert de gezondheid en beschermt die." Het laat zich raden dat schuldgevoel om een taartje extra of een glaasje meer vol gens Arise juist een averechts effect heeft op het welzijn. Niet in de laatste plaats omdat de richtlijnen voor het gebruik van genotmiddelen nogal uiteen lopen. Dit blijkt uit een inventarisatie van Arise in eenentwintig landen. Wat in het ene land als de uiterste limiet geldt, wordt elders nog als volledig verantwoord beschouwd, ook al is dat tien keer zoveel. Alcoholconsumptie is daarvan een prach tig voorbeeld. Frankrijk acht een maxi mum van zestig gram ongeveer vijf a zes glazen per dag acceptabel. In Groot-Brittannië en Nederland geldt een top van zo'n 35 gram, ongeveer drie gla zen. Dat wil zeggen voor mannen. De mi nisteries van volksgezondheid in de on derzochte landen, vinden dat vrouwen kalmer aan moeten doen met de borrel. Ze wegen doorgaans wat minder en het li chaam moet dan harder werken om de drank af te breken. In Nederland moet de vrouw die naar de richtlijnen leeft, na twee glazen de kurk weer op de fles doen. Canada vormt een uitzondering en houdt voor beide geslachten een richtlijn aan van 27,2 gram: Twee glazen en een bo dempje. Snel licht de verschillen graag toe. „Als je vijf of zes glazen drinkt, wat in Frankrijk als richtlijn geldt, zit je in Nederland al aan de bovengrens van wat nog geldt als sociaal drinken." Zo'n verschil van opvat ting vraagt om een verklaring en die is Ari se niet bekend. „Hebben ze de gezond heid als uitgangspunt genomen of de kans dat je brokken maakt in het verkeer?" Snel vraagt zich af of wel rekening is gehouden met de manier waarop in de verschillende landen met alcohol wordt omgegaan. De Nederlander drinkt vooral 's avonds, maar dan wel een paar glazen na elkaar. De Fransman drinkt zijn wijntje verspreid over de dag, waardoor het lichaam ruim schoots de tijd heeft de alcohol af te bre ken. Aan de positieve kant van alcoholcon sumptie wordt volgens de onderzoekers veel te weinig aandacht geschonken. Na tuurlijk, het is lekker en gezellig, maar een enkel glaasje is ook nog eens goed voor hart en bloedvaten. „YVaar lees je daar over? Waarom is er zo weinig onderzoek gedaan naar plezierbeleving?" Die ver zuurde kijk op het leven blijkt ook als je in een wetenschappelijke bibliotheek het woord 'stress' intikt. „Je vindt dan hon derdduizend verwijzingen. Onder 'plezier' vind je er maar een paar." Met de richtlijnen voor de consumptie van eieren is het al niet anders. De We reldgezondheidsorganisatie meent dat een maximum van tien eieren per week het cholesterolgehalte op een verantwoord peil houdt. De Britse overheid houdt het op één ei per week en het Nederlandse Voorlichtingsbureau Voeding op drie. Die verschillen zijn te groot om geloof waardig te zijn en Snel kan ze niet verkla ren. „Het kan best zijn dat dit te maken heeft met het totale voedingspakket. Dat er bij voorbeeld in Japan heel anders uit ziet dan in Westeuropa. Maar dat hebben we niet onderzocht." Met zout is het idem dito. In Zweden wordt aanbevolen niet meer dan twee gram per dag te gebruiken. De Duitse con sument kan zonder wr oeging vijf keer zo veel in zijn eten strooien. Het Nederlandse voorlichtingsbureau voor de voeding houdt het op negen gram. Over het algemeen vindt Arise dat mensen zich veel te druk maken over wat goed of minder goed wordt aangemerkt. Veel richtlijnen zijn afgestemd op de behoeften van mannen van middelbare leeftijd en gaan niet op voor wouwen of kinderen. Arise meent dat er zelfs gevaren kleven aan al te strak hanteren van dit soort richt lijnen. Kinderen in de groei zouden zelfs te weinig voedingsvetten binnen kunnen te krijgen. „Je moet de richtlijnen niet uit het oog verliezen, maar als je er bijvoorbeeld tijdens de feestdagen van afwijkt is dat geen ramp", betoogt Snel. Hij juicht toe dat de geest van Calvijn. die elk genot in schuldgevoel smoort, uitsterft. „De Neder lander maakt veel plezier en voelt zich daarover niet langer schuldig." Dat is een gunstige ontwikkeling. „Men sen weten zelf wel wat goed voor ze is. „Dat reguleert zich vanzelf. Laat je leven toch niet afhangen van een paar regel tjes." Hersenonderzoeker Snel is ervan overtuigd dat mensen in Nederland zich heel behoorlijk voeden. „In vergelijking met de gemiddelde Amerikaan zien wij er heel gezond uit." om met personeel te schuiven, kunnen in de problemen ko men als werknemers zich kun nen beroepen op de wet. Werk gevers zouden dus terughou dend kunnen worden in het werven van jong vrouwelijk per soneel. Rosenmöller stelt daar tegenover dat slechts de helft van de CAO's bepalingen omvat omtrent reductie van de ar beidsduur. Bovendien komt deeltijdwerk traditioneel veel voor in de zorg en het onderwijs en bestaat het nog slechts mondjesmaat in de traditionele mannenberoepen. Morgen zal in de Eerste Kamer vooral kritiek te horen zijn van een 'afvallig' D66. Woordvoer ster Vrisekoop stelt omonwon- den tegen de wet te zullen stemmen. Volgens haar steekt de wet juridisch niet goed in el kaar en dat argument weegt zwaar in de Eerste Kamer, die vooral hecht aan zorgvuldigheid van wetgeving. Vrisekoop heeft in ieder geval indruk gemaakt op CDA-woordvoerder Hofste de. De oud-CNV-voorzitter vreest dat de wet de onderne mingsraad zal brengen tot het behartigen van individuele be langen in plaats van het beoor delen van het totale beleid van de onderneming. De stem van het CDA lijkt morgen de door slag te zullen geven. 'In de kerk niet naar het toilet' hilversum. anp Op vijftien plaatsen in het land wordt het rioolwater onder zocht op de aanwezigheid van het poliovirus. Dat gebeurt bij scholen en in wijken waar veel orthodoxe gereformeerden wo nen die zich niet tegen de ziekte laten inenten. Dat heeft dr. Van Wijngaar den, inspecteur infectieziekten van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, zaterdag in het Radio 1 Journaal gezegd. Zo kan een dreigende polio-epide mie tijdig worden ontdekt. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne voert het onderzoek uit. Op wel ke plaatsen wordt gezocht, wordt niet bekendgemaakt. Het is één van de maatrege len die voortvloeien uit het on langs verschenen Handboek Po- liozorg. Dat is tot stand geko men onder begeleiding van een commissie met vertegenwoor- VVD maakt plan voor kleinere varkensstapel rijswijk» anp Aan de vooravond van een nieuw overleg tussen de Twee de Kamer en minister Van Aartsen van landbouw over de herstructurering van de var kenssector presenteert de WD een nieuw plan. Het belangrijk ste verschil met het kabinets plan is dat er geen algemene korting van 25 procent bij alle varkenshouders plaatsheeft. Zo blijft de dynamiek in de sector behouden, vindt landbouw- woordvoerder Blauw. De WD wil de productie van fosfaat uit mest met veertien miljoen kilo verminderen. Dat betekent niet per definitie dat er dan 25 procent minder varkens zullen zijn. Dat is volgens Blauw niet nodig. Er kan bijvoorbeeld ander varkensvoer worden ge geven. Om het plan te laten sla gen, is volgens de WD een bij drage van 125 miljoen gulden van de varkenssector nodig. De PvdA ziet positieve dingen in het WD-plan, zegt PvdA'er Huys die ook een varkensplan heeft gemaakt. digers van orthodox-gerefor meerde kerkgenootschappen die veel weigeraars van het po- liovaccin onder hun leden heb ben. Van Wijngaarden schat dat tweehonderdduizend mensen in Nederland om religieuze re denen niet tegen polio zijn in geënt. Dat zijn vooral leden van de Gereformeerde Gemeenten en de Oud-Gereformeerde Ge meenten en orthodoxe her vormden rond het blad Het Ge- krookte Riet. Vaak sluiten zij ook geen verzekeringen af. Zij schrijven ziekte en andere rampspoed toe aan de voorzie nigheid van God. Het handboek beschrijft ook preventieve maatregelen als het bevorderen van 'maximale toi- lethygiëne' op scholen met veel niet-gevaccineerde leerlingen en de aansporing aan streng- gereformeerden om in de kerk het toilet zo min mogelijk te ge bruiken. COCA COLA diverse smaken, fles 1,5 liter van.335' 1? BRUINE BONEN A OF KAPUCUNERS v literblik NU elke dag goed nieuws s Drie doden in weekeindverkeer rijswuk anp Het verkeer heeft dit weekeinde het leven gekost aan drie men sen. Zaterdag overleed een 77- jarige man uit Nieuw-Roden aan de gevolgen van een bot sing een dag eerder met zijn au to tegen een bus. Een 49-jarige inwoner van Staphorst verongelukte zater dagmiddag in zijn woonplaats toen hij op de fiets met open paraplu in de hand tegen een auto botste. Vermoedelijk kwam de wind onder de plu waardoor de fietser moest uit wijken. In het Overijsselse Daar- le botste gisteren een 40-jarige man met zijn auto tegen een boom. Leg krieltjes in een ovenschaal en bedek ze met Aardappel Anders Bacon-Ui. Voeg eventueel wat verse peterselie, ui of paprika toe. Bereid volgens de instructies op de pot. Serveren met kabeljauwfilet en gekookte worteltjes. Is dat even lekker anders! Nieuwsgierig naar de volgende tipt Kijk volgende week maandag. KAM IIII NOG LEKKERDER?

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3