Nog nooit een kudde blauw gezien? Pianiste Petkova geeft ziel prijs Hollands Hollywood aan de Westeinder Bij Animal Farm vliegen de spetters je om de oren Cultuur Kunst n Rechtzaak om Spielbergs slavendrama Leiden een makkie voor Heideroosjes MAANDAG 8 DECEMBER 1997 n rijsdam, 071 -5356444. plv chef ad van kaam 071 -5356-! 1 RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Paauwconcert door Marietta Petkova, pia- a no. Georganiseerd door de Gemeente Wassenaar i.s.m. K&O Leiden, gezien; 7/12 Raadhuis De Paauw, Wassenaar, Cheque 70 miljoen voor Diana-fonds ionden» Elton John gaat een cheque van 20 miljoen pond (bijna 70 miljoen gulden) overhandigen aan het Diana-fonds. Het zijn de eerste opbrengsten van Candle in the Wind, het lied dat John zong op de begrafenis van de prinses van Wales. Over enkele weken volgt er mogelijk nog een cheque van ongeveer 35 mil joen gulden. John zal de cheque later in de week persoonlijk overhandigen aan Sarah McCorquodale, een van de zusters van de omgekomen prinses. Zij is een van de bestuurders van de stichting, die zich bezighoudt met goede doelen. Candle in the Wind is in drie maanden tijd een monsterhit geworden. Er zijn ongeveer 33 miljoen exemplaren van verkocht. Daarmee is het nummer de best verkochte single in de geschiedenis. Dordts Museum verwerft portret Maes noRDRECHTHet Dordrechts Museum heeft onlangs op een vei ling in Duitsland het schilderij Portret van Margaretha de Geer van de zeventiende-eeuwse schilder Nicolaes Maes aangekocht. Na een restauratiebeurt hangt het doek vanaf 13 december aan de museumwand, te midden van andere werken van Maes. Mar garetha de Geer was 85 toen zij in 1669 in Dordrecht werd ge portretteerd. Zij was de echtgenote van de Dordtse koopman Ja cob Trip. De familie Trip behoort tot de invloedrijkste handels geslachten van de zeventiende eeuw en is door verschillende oude meesters, onder wie Rembrandt, vereeuwigd. Karakter wint zoveelste prijs warschau De speelfilm Karakter van regisseur Mike van Diem blijft internationaal in de prijzen vallen. Voor het camerawerk won Rogier Stoffers zaterdag de Gouden Kikvors op het festival Camerimage in het Noord-Poolse Torun. Op de jongste Madri- dimagen, een Europees festival in Madrid dat zich eveneens richt op de cameratechnische kant van de film, ging Stoffers voor zijn werk in Karakter ook al aan de haal met een hoofdprijs voor de beste fotografie. Europese filmprijs voor 'Monty' berlijn De Britse komedie The Full Monty van regisseur Peter Cattaneo heeft zaterdagavond in Berlijn de Europese Filmprijs 1997, de voormalige Felix, gewonnen. De low-budgetrolprent gaat over zes werldoze mannen die, geïnspireerd door het feno menale succes van de ChippendaleS-strippers, besluiten ook uit de kleren te gaan. De film won tevens de voor het eerst toege kende Europese Publieksprijs. De 'Europese Oscar' voor de bes te acteerprestaties was er voor de Franse Juliette Binoche en haar Britse collega Bob Hoskins. Binoche kreeg de onderschei ding voor haar optreden in The English Patient, Hoskins voor zijn rol in TwentyFourSeven. Vierde Leidse Theatermarathon van Schouwburg tot microtheater LEIDEN PABLO CABENDA MUZIEK Een van de hoogtepunten in de serie Paauwconcerten is het op- treden van de Bulgaars-Neder- 7landse pianiste Marietta Petko- i. In de rijk geornamenteerde raadzaal van het voormalige kleine paleisje geeft zij een stuk- je van haar ziel prijs. En dat stukje ziel komt geheel ten goe- ..de aan de componist, of hij nu Scarlatti heet, Van Beethoven, Rachmaninoff of Liszt. Van deze laatste speelt zij nn "Valide d'Obermann' als sluit stuk van dit middagconcert. Vooraf vertelt zij dat Liszt hier op een ultieme wijze muziek, li teratuur en filosofie laat samen smelten tot een afspiegeling van menselijke ziel in leven en dood. Deze tweeslachtigheid passeert de revue in verstilde beschouwelijke momenten tot een stormachtige apoüieose, en met een slot waarin de hele we reld lijkt te zingen. Petkova speelt met een grote intensiteit, waarin elke frase emotie op roept, waarin elke wending spe ciale aandacht krijgt. Haar frasering, dynamiek en timing zijn doordacht, maar te gelijkertijd zo natuurlijk en ver frissend dat zelfs zo'n overbe kende 'Sonata quasi una Fanta sia' (de Mondscheinsonate) gis teren geschreven lijkt. In het Adagio sostenuto legt Marietta Petkova weinig opvallende ac centen, maar neemt deze op in de voortgaande beweging, in een lange tere lijn. Het Allegret to kiest ze opmerkelijk lang zaam, met een grote onbevan genheid vertolkt. Pas in het Presto agitato ontlaadt zich een enorme energie en gedreven heid. Schitterend. Een ander voorbeeld van het vertellen van haar verhaal is te horen in drie sonates van Scar latti. Deze Sonates zijn vrij pre tentieloos, maar door de klein ste themas te kleuren, elk echo- -effectje uit te buiten, elk detail met een verwondering tege moet te treden, is deze entree reeds vorstelijk. Zo wordt van de vier Preludes van Sergei Rachmaninoff de minst spectaculaire (nr 5 in G uit op. 32) door Petkova op een voetstuk geplaatst door de uit zonderlijke sfeer van vrede en overgave op te roepen tussen het ontzagwekkende majestu euze en soms wel enigszins tri viale geweld van de drie andere. Je herkent ze meteen, de liefhebbers die de Leidse Thea termarathon meerdere malen hebben gelopen. Het erva ren publiek is losser en luidruchtiger, dol op toneel en niet vies van een beetje gekkigheid. De ervaring van drie jaar spannende schoolreisjes langs Leidens belangrijkste podia heeft de schroom er nagenoeg afgesleten. „Die re cidivisten zijn het ergst", volgens een agent van de thea- terpolitie, één van de acts die de marathon 'onveilig' ma ken. De geroutineerde 'marathonlopers' weten niet welke optredens gepland staan voor de 4e Leidse VSB Theater marathon, maar wel wat er van hen wordt verwacht: lek ker ongedwongen meedoen. echter afgeschermd door een hoop blauwe soortgenoten die voorbijgangers alleen maar ge fascineerd doen opkijken. Vele dwazen maken de achterdocht dun. In het LAKtheater zien we een moderne dansvoorstelling van de choreografen Leine en Roe- bana. Een mevrouw voor mij slaakt het uit: „Knap hoor!" en die naast me :,,Nou jaaaah!" Maar veel tijd voor een woor denstrijd is er niet. Een agent van de strenge theaterpolitie, gespeeld door een acteur van toneelgroep Het Volk, maant ons tot opschieten. Het groepsgevoel komt er al aardig in. Als een onschuldige voorbijganger ons ietwat onge lovig aankijkt wordt dat afge straft door een doortastend lid van ons clubje. „Heb je nog nooit een kudde blauw gezien?" En hier en daar wordt winke lend publiek en ook groenen en gelen die ons pad kruisen spon taan en ongevraagd ingestraald. We zitten boordevol goede wil. We krijgen in de K&O Kapel zaal een kruising van mime en cabaret voorgeschoteld van da mesduo Plien en Bianca en la chen gretig. Wc luisteren in de X naar Marrokaanse en Senegale se muziek van Assarab en klap pen vurig Maar het hoogtep- punt moet nog komen. Het ge- „Nee hoor, ik ben nog niet inge straald." Ze zegt het met een hooggespannen verwachting die direct wordt opgepikt door zuster Anjélica, studente van de toneelschool en spiritueel leid ster van het groepje waarin ik me bevind. In Jomanda-blauw strekt ze haar armen uit, spreidt haar vingers boven een span nend genietende dame, en laat een langgerekt 'Ooehmmm' ho ren. Ze is er nu helemaal klaar voor. Net zoals de rest van ons groepje, de blauwen met de blauwe sjaaltjes. Verder zijn er nog de rooien, de gelen, en de groenen die met hun sjaaltjes en lunchpakketjes (broodje kaas, krentenbol en sinaasap pel) door elkaar krioelen in de hal van de Stadsgehoorzaal. Zo meteen gaan we allemaal apart op pad naar diverse voorstellin gen verspreid in de stad. Wij zullen ons wel het beste vermaken, want wij zijn name lijk de leukste groep, volgens broeder Timo. En om dat te be wijzen moeten we van hem flink vaak 'oehmen' met trillen de vingers en positieve energie uitstralen. Het is pas twee uur 's middags en druilerig weer. Ik doe mee maar voel me voorals nog gedwongen medeplichtig aan gezelligheid. Ik weet me zamenlijke diner in de universi taire mensa. De rooien roeren zich en doen er alles aan om te laten merken dat hun lol de leukste is. De lampensnoeren zijn ver vlochten met rode sjaaltjes en er wordt flink gescandeerd: „Rooien, rooien, wij zijn rooi en." Wc mogen dat van onze spirituele begeleiders niet over onze kant laten gaan en zetten een tegenaanval in van door dringend 'Ge-oehm'. Terwijl te- gelijkerijd de gelen met behulp van een orkestje in de eetzaal uit volle borst Yellow Submari ne meeblèren. De Groenen? Niet gehoord. De strijd wordt min of meer opgegeven als de rooien besluiten in polonaise naar de frieten te hobbelen. Daar kan niets tegenop. Uiteindelijk zijn alle 400 thea terliefhebbers verzameld in de Schouwburg. Een grote klas uit gelaten schoolkinderen die uit balorigheid de theaterpolitie goedmoedig zit te treiteren („Ja, gaat u maar rustig door. Het gaat allemaal van uw eigen tijd af'). Als laatste act spelen de Britse acteurs Gavin Robertson en Andy Taylor 'Fantastical Voyage'. Slechts twee mannen die een spannend jongensboek op de planken brengen en hun lichamen en stemmen als spe cial effects gebruiken. In een verhaal waar een heldhaftige en koelbloedige kapitein met zijn maatje op zoek gaat naar een Voorverkoop voor entertainmentstad loopt goed VERVOLG VOORPAGINA iin De zwijnenstal van Alan Lyddiard morgen in Leidse Schouwburg BERRIT DE LANGE Aan de Ursul de Geer Boule vard in ShowBizCity ligt het Musical Café, waar 's avonds korte shows worden opgevoerd en de Comedy Club, waar volkskomieken uit Ron Brand- steders Moppentoppers optre den, maar ook talentvolle be zoekers acte de présence kun nen geven. „De volkskomiek heeft in Nederland geen podi um meer", verklaart Joop van den Ende. „Als je een kwartier leuk bent, is dat voor dit thea- toegankelijk voor vrouwen, die worden geamuseerd door schaars geldede Chippendales- adepten. Frequent opgestelde geldautomaten spuwen 'Show biz dollars', die de bezoekers in een pakhuis-achtige straat kun nen spenderen in verschillende 'marktkraampjes' aan musical- en televisieartikelen. De drie restaurants op de eerste verdieping passen het menu aan aan de tijden van The Broadway Soul Jam Show in het Broadway Theater. Op het terras van het 't Is Hier Fan- tasties Café, volgens Van den Ende 'een authentieke Amster damse kroeg', zitten Marco Borsato, Lee Towers en René Froger, allen uiteraard van was, klaar om met de bezoekers op de foto te gaan. Een van Van den Endes paradepaardjes is de Magie Store. „Een fenomeen dat ik rechtstreeks uit Amerika heb overgenomen." Twee goo chelaars doen continu trucs, die de verbouwereerde toe schouwer direct kan aanschaf fen om vervolgens thuis de show te stelen. Wie lang genoeg in de schijn werpers heeft gestaan, kan zich uitleven in The Big Apple Me- gadisco, te bereiken via de Ron Brandsteder Brug. De enorme disco staat volledig in het teken van New York, met een giganti sche Statue of Liberty en een futuristisch verlichte skyline over de gehele breedte. De sky line zal ook dienen als decor voor tv-programma's, 'want de basis van ShowBizCity is en blijft de tv-studio', zegt Van den Ende. Vanaf maart zal John Jones er een Saterday Night Li- ve-achtige tv-show presente ren. „Dit complex moest de stu dio's compleet maken", zegt Van den Ende, die de ideeën niet alleen opdeed in zijn eigen amusementsfabriek, maar ook tijdens bezoeken aan Broad way. „Vandaar de slogan 'Ner gens mee te vergelijken', want je kunt van ShowBizCity alles zeggen, maar niet dat het al eerder is gedaan." Als de entertainmentstad morgen haar poorten opent, rest Van den Ende en ShowBiz- City-directeur Jos de Moei - die leiding geeft aan driehonderd vijftig mensen - niets anders dan met spanning afwachten of de bezoekers werkelijk massaal de trip naar Hollands Holly wood aan de Westeinder Plas sen zullen ondernemen. Vol gens De Moei loopt de voorver koop goed en is er veel belang stelling van de zakelijke markt, voor bedrijfsuitjes. „Op 11 de cember zijn we al volledig uit verkocht, en er zijn bedrijven die avonden in ShowBizCity volledig uitkopen." Het publiek wordt via advertenties meege deeld wanneer de glamourstad vol is. „Het is geen pretpark, van douw er maar in. Vol is vol." De naastgelegen parkeerga rage biedt ruimte aan 800 au to's. Per openbaar vervoer is Aalsmeer, via NS-station Hoofddorp, een stuk lastiger te bereiken. De Moei: „We heb ben een convenant gesloten met de gemeente Aalsmeer voor aanvullend vervoer. Er komt een landelijk netwerk van touringcars en bustaxi's. We zijn nog in onderhandeling met de overheid over uitbreiding van het Sternet, het nachtnet van Schiphol. Bovendien wordt er met hotels in de omgeving gekeken naar mogelijkheden voor arrangementen. ShowBizCity in Aalsmeer, openingstijden: woensdag, donderdag en zondag: 19.00 tot 00.30 uur, vrijdag en zater dag: 19.00 tot 01.00 uur. Zon dagmiddag: 12.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijzen: woe/do- /zon.: f 59,50, vrij/zat.: f 69,50. (f 25 voor kinderen t/in 12 jaar op zondagmiddag) Een drie gangenmenu kost f 39,50. Reserveerlijn: 0900-3005000 (60 cpm). verloren schip spelen de acteurs alles: van een dinosaurus tot een school vissen. En dat met vaart, verve en een trefzeker ge voel voor imitatie. Na een krappe halve dag is het lopend buffet van podium kunsten tot een einde gekomen. Wat rest is het vage opgwonden besef van een kleurrijk school reisje en een overgebleven si naasappel in een boterhamzal je. Morgen vertel je iedereen wat je het leukste vond. LOS ANGELES DPA Regisseur Steven Spielberg noemt het slavendrama Amis- tad de belangrijkste film in zijn carrière. Maar of de film op 10 december in de Amerikaanse bioscopen in première zal gaan hangt af van een ophefmakende rechtzaak die vandaag in Los Angeles begint. De succesvolle filmer is verwikkeld in een fel geschil over plagiaat. Roman schrijfster Barbara Chase- Ribaud beweert dat Amistad voor een deel berust op haar boek Echo of Lions uit 1989. Zij eist tien miljoen dollar schade vergoeding. De studio van Spielberg verwijt de schrijfster daarentegen ideeën te hebben gehaald uit de roman Black Mutiny, die 35 jaar geleden werd gepubliceerd. Op 88 platu- sen is er volgens de studio over eenkomst tussen beide boeken. schap geweest, alleen de acteur die Napoleon, het belangrijkste varken in Animal Farm speelt, gaat al die tijd al mee", vertelt de regisseur. Animal Farm behoeft nauwe lijks een introductie. Bijna ie dereen heeft het door George Onveil (1903-1950) in 1943 ge schreven verhaal op de middel bare school gelezen. „Ik genoot van het verhaal over de onder drukte dieren op Manor Farm die onder leiding van het cha- foto keith pattison rismatische varken Napoleon een revolutie ontketenen. Het boerenerf verandert in een slag veld en de hardvochtige baas Jones sneuvelt. Alle dieren zijn gelijk is vanaf dan het motto. Maar de blijdschap slaat al snel om in ontevredenheid als de machtsbeluste varkens tal van rechten opeisen. Alle dieren zijn gelijk, maai" sommigen zijn méér gelijk dan andere...". De inmiddels 47-jarige regis seur was het verhaal eigenlijk al lang weer vergeten. Maar, door de verschrikkelijke beelden op de televisie van de oorlog in het voormalige Joegoslavië, kwam het opeens weer boven. „Ik moest iets met die oorlog, maar wist niet in welke vorm ik het moest gieten. In Animal Farm zag ik een mogelijkheid om het publiek iets over machtswellus telingen en de ontberingen van oorlogsvluchtelingen te vertel len. Mensen die zijn verdreven uit hun huizen en dorpen en wanhopig op zoek zijn naar vei liger oorden waar ze weer iets kunnen opbouwen", aldus'Alan Lyddiard. De spelers van Northern Sta ge dragen geen dieremnaskers of -kostuums. In lompen gehuld trekken ze door de modder aan het publiek voorbij. Versleten laarzen aan hun voeten, oude koffers in de hand. Een symbool voor de rij verschoppelingen die na elke oorlog weer langer wordt. Als ze smerig en moe van het lopen een badkuip vol hel der water vinden, zijn ze de ko ning te rijk. Ze wassen zich en terwijl ze dat doen begint één van hen voor te lezen uit Or- wells' Animal Farm. Het verhaal roept veel herkenning op, en voor ze het weten identificeren ze zich zo met de dieren dat ze het verhaal aan het spelen zijn. Alan Lyddiard hoopt met de ze voorstelling vooral veel jon geren te bereiken. „Niet omdat ik vind dat ze er lering uit moe ten trekken, we vermijden na drukkelijk het op de loer liggen de moralisme van Orwell. Onze Animal Farm is dan ook geen somber pamflet, maar een thea terproductie waarin hoop en humor elkaar afwisselen. Je kunt van jongeren toch niet ver wachten dat ze een positieve bijdrage aan deze samenleving leveren als ze alleen maar slecht nieuws te horen krijgen?". De zeker voor Engeland ver nieuwende vorm van deze voor stelling, waarin theater en dans hand in hand gaan, zal jonge theaterbezoekers vast aanspre ken. De spelers van Northern Stage wekken het verhaal van Orwell tot leven onder een he mel van honderden sterren, be stormen een windmolen die is opgetrokken uit pallets, scande ren leuzen en dansen op explo sieve muziek. Ze laten zien dat de wereld een modderpoel is, waarin nie mand schone handen houdt. De acteurs van Northern Stage Newcastle zeker niet. Die moe ten er voor zorgen dat na afloop van elke voorstelling de toneel vloer weer Spie and Span is. The Northern Stage Newcastle met 'Animal Farm' is dinsdag 9 december te zien in de Leidse Schouwburg. MUZIEK RECENSIE» HANS KEIJZERS De Heideroosjes: Marco Roelofs/zang, Frank Kleuskens/gitaar, Fred Houben- /bas, Igor Hobus/drums. Gezien: 7/12, LVC, Leiden. Voor het LVC is het circa half tien een drukte van belang. De uitsmijter neemt een meisje apart, dat de kritische grens van zestien duidelijk niet pas seert. Uiteindelijk mag ze doorlopen. Een halve minuut later hoor ik in de garderobe voor me: „Hoe laat moet jij thuiszijn?" Oftewel: Welkom in de young world die Hei deroosjes heet! De Limburgse selfmade punkgroep had weinig proble men om de zaal op zijn kop te krijgen. 'Ideals Lost' en 'Act right now" waren prima hefti ge aggressieve hardcore num mertjes. Intens is de sound en daarnaast zitten de drie ac- coordennuinmers vooral gelikt en puntig in elkaar. Zanger Marco Roelofs is een eersteklas performer. Bij meerdere songs neemt hij be wust stelling. Bij 'Western Ci vilisation schreeuwt hij: „We zijn met zijn allen bezig om de wereld naar de klote te hel pen" of hij meldt bij 'Listen to the Pope' dat degene die hier boven zit gewoon dood is Grappig in de Nederlands taal is de band met 'Sjonnie Ani ta' en het oude 'Tering Tyfus Takketrut', muzikaal zijn deze halve schlagers voorspelbaar en uitgekauwd. Later in de set doen de Hei deroosjes met een grappig 'Spelen' in vijftien seconden even de schreeuwerige Rag gende Manne na. Het covertje van de Ramones is goed geko zen. Veel van de snelheid en passie zie je terug bij de Lim burgers. Tijdens het laatste nummer 'United come' nodigt Roelofs de zaal uit om mee te zingen op het podium. De fans laten dat geen twee keer zeg gen en na alweer, een heftige stagedive-sessie staat het aan het eind vol met jonge en thousiaste fans. Met een punkversie van 'Let it be" besluiten de Heideroos jes het Leidse concert. On danks het ontbreken van een platendeal in het buitenland tourt de groep later dit jaar twee weken in het voorpro gramma van de Terrorgruppe in Duitsland. Beginnen bij nul en een tent met een handjevoi mensen plat spelen. „Heer lijk", aldus Roelofs. Leiden was wat dat betreft een eersteklas makkie. De inschrijving voor de 'marathon' in de hal van de Stadsgehoorzaal. Onderverdelen in blauwen, rooien, groenen en gelen, foto loekzuyderdui,

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27