Zieke koe gaat toch naar de slager toe l Meer dierenartsen dan keurmeesters Randstad Topatleten onder de koeie zwaar aan de medicijnen MAANDAG 8 DECEMBER 1997 - f Een idyllisch plaatje van vee langs de slootkant. Maar vee dat slootwater drinkt waar riooloverstorten in uitkomen hebben, zoals in Burgerburg, een weinig rooskleurige toekomst. foto studio wick natzijl vend gekeurd door een dieren arts. Bij de aanwezigheid van spuitplekken (gevolg van injec ties met antibiotica, vooral in de nek) en bij abcessen wordt er een test gedaan om te zien of er antibiotica in het vlees is ach tergebleven. Schijfjes filtreerpa- pier gaan in snedes in de nier (het orgaan dat vuile stoffen verwerkt) om vloeistof op te ne men. Die schijfjes worden op een plaat met bacteriën gelegd om te zien of de bacteriegroei wordt geremd. Is dat het geval, dan is er nog antibiotica in het vlees en volgt afkeuring. Voor bacteriologisch onderzoek gebeuren soortgelij ke proeven met de milt. Steek proefsgewijs wordt er verder ge zocht naar achterblijfselen van antibiotica, zware metalen en (verboden), groeihormonen. Al met al een steekproef voor een half procent van het vlees. „Vroeger vonden we bij die steekproeven veel meer. Tegen woordig heb je het over enkele promillen." In het vlees van de koeien uit Beets is ook gezocht naar sulfi des. Volgens het eveneens ook vorige week gepresenteerde rapport van de Belgische toxico loog Paul Schepens tast kool- stofdisulfide een vitamine B- complex aan dat nodig is om de groei van de beesten te bevor deren. Een soort weerstands breker dus. Niet zo fijn, als je dat in je gehaktbal vindt. Vol gens De Wilde zijn er bij de on derzoeken wel sulfides gevon den, maar in hoeveelheden die ver onder de norm voor con sumptie lagen. De Keuringsdienst van Waren laat als laatste een kritisch óog over vlees en melk gaan. „Dat doen we over het algemeen pas als het in de schappen ligt. We kijken of er niet te veel water in het vlees zit, of te veel toevoe gingen zoals sulfiet. Verder on derzoeken we de microbiolo gische toestand van het vlees. Dan hebben we het over beder ven van vlees", zegt directeur G. Arkesteijn van de Keurings dienst van Waren in Alkmaar. Zijn dienst is boven het Noordzeekanaal actief. Steek proefsgewijs wordt er door col lega-keurders in Zutphen ge controleerd op de aanwezigheid van antibiotica en illegale groei hormonen. „Wij onderzoeken, de RW onderzoekt en het be drijfsleven onderzoekt nog eens zelf. We doen dat echt goed in Nederland. Als we iets vinden, zijn dat echt incidenten te noe men. Als de mensen problemen hebben met de kwaliteit van het vlees dan spelen vaak emotio nele factoren een rol en niet kwalitatieve", zegt Arkesteijn. Melkeontrole Melk wordt ook door de keu ringsdienst onderzocht. Al gaat het dan vooral om de controle van de zuivelbereiders. Neder land produceerde vorig jaar on geveer 3,38 miljoen ton zuivel producten en per persoon aten we ruim 160 kilo. Voor de melk- De Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees gaat meer dierenartsen inzetten voor de levende keuring van het vee. Dat is het gevolg van Europese richtlijnen die voorschrijven dat de huidige keurmeesters dat werk niet meer mogen uit voeren. Eind dit jaar moeten er drie honderd dierenartsen bij de RW werken; op dit moment zijn het er 250. De RW werft nu zelfs dierenartsen in het buitenland. Volgens RW-di- recteur G. de Wilde hoeven er controle is er een gespeciali seerd instituut zoals, het Cen traal Orgaan voor Kwaliteits aangelegenheden in de Zuivel (COKZ) in Leusden. Dat contro leert de kwaliteit van de door de boer geleverde 'witte motor' en ook de zelfkazende boeren. Op dit moment werkt de zuivelin dustrie hard aan de 'Keten Kwa liteit Melk'. Dat moet een waarborg voor kwaliteitszuivel worden die vol gend jaar van start gaat. De boeren dienen een erkenning te krijgen waarbij gekeken wordt naar gebruik van diergenees middelen (melk van koeien die medicijnen krijgen, moet wor den afgevoerd), voeding en ge zondheid van de koeien en ook naar het drinkwater. Zo moet de boer voorkomen dat de koe wa ter krijgt dat van verdachte kwa liteit is. Als voorbeeld worden in de regeling de riooloverstorten genoemd. Landbouwcriticaster H. Ver beek (oud-Europarlementariër en nu lijstduwer voor de kamer verkiezingen bij De Groenen) zit, wat het afwijzen van twijfel achtig vlees betreft, op dezelfde lijn als veearts Hakkesteegt. geen ontslagen te vallen de keurmeesters. Bij grote industriële slai rijen voor varkens en gaat de RW meer gebruik ken van keuringsassiste en bedrijfskeurders zoals nu ook bij pluimvee geb Dat kan hierbij volgens Wilde omdat bij dit 'gelijl mige vee' de afwijkingen opvallen. Bij het pluis passeren op de lopende zestig kippen per minui bij de varkens zijn dat vijl derd beesten per uur. „Vee waar iets mee is, niet scherp genoeg af voor consumptie. Het j al niet goed met onze heid. Er sterven steeds mensen aan kanker ai spijsverteringsorganen. 400 soorten bacteriën di nature thuishoren in de flora, maar wetenschapps men nu mensen tegen m bacteriën in hun spijs ringsorganen. Het verha ons voedel zo v< het zo mooi in de schapps is natuurlijk consumen drag." Verbeek zet ook vraag bij de keuring. „We voldoi de normen. Ja, dan moet weten welke normen en norm vaststelt. I wordt er steeds meer seerd, waardoor een on kelijke controle straks on lijk is. Er wordt te veel zooid in de vleessecti Vlaanderen kostte het arts zijn leven toen hij ai wie er hormonen gebn Dat is de praktijk. Daaro we verplicht tot wantro want er zijn enorme ham langen mee gemoeid De topkoeien die grote hoe veelheden melk geven (10.000 liter), zijn ook flinke medicijn gebruikers. Vooral hoogpro- ductieve koeien op relatief kleine bedrijven krijgen veel 'te slikken'. Dat verschilt van 86 tot 261 gulden aan medicij nen per koe. Dat blijkt uit de boekhouding van een boek- houdbureau voor veehouders in het Noorden. Veearts Hakkesteegt ver baast zich daar niet over: „Dat zijn topatleten die toppresta ties leveren. Dat gaat niet zo maar". Hakkesteegt wil het medicijngebruik aan banden leggen en pleit voor een ver plicht maandelijks (stal) be zoek door de veearts naar Deens model en een Integrale Keten Beheersing (1KB) in de rundveehouderij. De varkenshouderij kent zo'n systeem al, waarbij alle voer en antibiotica worden ge registreerd en het dier van be gin tot het einde wordt ge volgd. 'Van zaadje tot karbo- naadje'. Een aanzet hiertoe in de rundveesector was het log boek voor rundvee dat drie jaar geleden werd ingevoerd. Hierin zou het medicijnge bruik worden geregistreerd. Hakkesteegt ging alle logboe ken bij zijn cliënten persoon lijk bezorgen. Er wordt volgens hem amper gebruik van ge maakt. „Er zijn nog steeds medicij nen die niet meer mogen wor den verkocht. In die medicij- nenmarkt voor rundvee wordt te veel geroerd door mensen die dat er maar een beetje bij A doen." Hakkesteegt wil ni indruk wekken dat het hele sector slecht gaat. de honderd mensen die ren, doen er 95 het vast Die laatste vijf moeten pen met boeren of zich formeren aan de rest. Nu de zwakste schakel de boel naar beneden." De RW komt binneri jaar met de invoering va etiketteringssyf dat een waardevolle bij - levert aan het 'ketendei *aal De Wilde: „Er is een bew op gang om het vlees m anoniem te maken, twee jaar krijg je een ring waar op je direct kum uit welk land het vlees stig is. Daarbij komt een waarmee je zelfs het kunt terugvinden. Dat genlijk om de afzet te bev ren, maar de gezondhei langen liften daar moi mee" Een sluitend systeen denken, is moeilijk vc Hakkesteegt, maar meer trole zou de veehouderij ten goede komen Denemarken komt ééi twee keer per maand df arts op bedrijfsbezoek. I j!ter daar verplicht. Je hebt ee Br^' tere controle op een bedi veehouder heeft beter oi i zoiets geeft de consu ook meer vertrouwen, nu heb ik mensen in praktijk waar ik al jarei =r0£ meer ben geweest. Die .P& in wat ik het 'knoeil noem. Dat moet over." lerlz De tweehonderd koeien van boer Pauw uit het Noord-Hollandse Beets, de ruim honderdvijftig zieke koeien uit Burgerbrug en nog eens enige honderden waar we het niet van weten. De diagnose: abcessen, sterk vermagerd, skeletafwijkingen, blindheid en vruchtbaarheidsproblemen. Ziek; doodziek. En toch maken al die zieke koeien de gang naar het slachthuis. Abcessen worden weggesneden en het vlees gaat in bouten naar de slager toe. Als lapjes in de vitrine, deels tot gehakt gedraald en ook die ossehaas wordt natuurlijk niet vergeten. Hoe zit het trouwens met de melk die de zieke koelen de laatste tijd hebben geleverd...? Geen zorgen, zegt staatssecretaris Terpstra. Vlees, u weet wel waarom... De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees voerde de voorgeschreven keuringen uit en de lappen uit Burgerbrug en Beets kregen het keurstempel. Veearts Jan Hakkesteegt uit Dirkshorn vindt dat het anders moet. „Een koe met een abces moet bij de keuring niet rechtsaf naar de slachtplaats, maar linksaf naar de destructor", zegt hij. „Voedingsmiddelen moeten buiten iedere discussie staan." Levende keuring van vee in de slachterij. Volgens veearts Hakkesl en landbouwcriticaster Verbeek moet bij het zien van abcessen al zen worden voor afvoeren naar de destructor. foto joq Op de boerderij noemen ze het 'een opruimer' of een 'lij- er'. Niks meer Greta 32. De koe is ziek en moet weg. Zo gaat dat ook met koeien die niet meer kalven. Geen kalf, geen melk. Geen melk, geen melkgeld. Weg met die koe. Dat is economie van het boerenbedrijf. Koeien hou je niet om hun mooie ogen. Een koe moet geld maken, ook als ze kreupel loopt of abcessen aan de poten heeft. Rond Schagen hebben ze het Sint Maartenrijmpje voor vol gend jaar al klaar: „Burgerbrug die had een koe, die moest naar de slager toe, was-ie ziek of mager, hij ging naar de slager". Veearts J. Hakkesteegt uit Dirks hom doet 'visites' in Burger- brug. Hij kent de boeren, de koeien, de ziektes en de riool overstorten. Vorige week werd in een TNO-rappoit verband gelegd tussen de overstorten, kwel en bedrijfsvoering. Een sa menspel waarbij de koeien na mysterieuze ziektes het loodje leggen. „Laatst belde een fami lielid op. Zo van: Jan. het is toch niet zo dat we die koeien heb ben opgegeten, hè? Ik heb dat tenminste tegen vrienden van ons gezegd. Dan moet ik ze ver tellen dat die koeien echt naar de slager gaan. En mevrouw Terpstra vertelt vrolijk op de te levisie dat het allemaal geen last kan. Dat zei ze bij de BSE (gekke koeienziekte) ook." Kreupele en dode koeien gin gen vroeger naar de noodslacht. De beste lappen werden ver kocht als 'vrijbankvlees' en het slechte vlees ging naar de dier- voerindustrie. Als je vroeg waar het vlees vandaan kwam, was het altijd van een koe die z'n poot had gebroken. De nood slacht heet met een mooie naam tegenwoordig een 'zorg- slachting' en dode beesten mag je er niet meer brengen. Alleen een koe die op het bedrijf is ge dood door de dierenarts mag met certificaat naar de noodslachter. Dat vlees komt al leen maar op de binnenlandse markt terecht en te slecht vlees gaat weer naar de diervoerin- dustrie. Keurmeester De koeien worden in slachthui zen aangeboden 'zonder voor geschiedenis'. Vorig jaar waren dat 1.152.882 runderen op een totaal van mim 20 miljoen stuks vee. Het is er geen missverkie zing, maar de dames worden kritisch bekeken door de keur meester van de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees. RW- directeur G. de Wilde: „Veel koeien lopen kreupel. Zeker de oude melkkoeien. Die hebben een slecht onderstel. Als er zichtbare abcessen zijn, komen de koeien in een andere catego rie. Er moet meer keurloon wor den betaald en er wordt meer onderzoek gedaan" „Een abces kun je meestal wegsnijden en de rest van het vlees wordt dan vaak toch nog goedgekeurd. Zijn er meer ab cessen dan doe je verder bacte riologisch onderzoek. Als dat negatief uitvalt, worden de an dere delen toch goedgekeurd mits de zuurgraad goed is en het vlees goed van kleur is." Directeur De Wilde heeft deze gang van zaken niet zelf be dacht. „Elke afwijking is bij wet beschreven en daar staat ook hoe je moet handelen." Het zijn Vee en vlees in de slachthuizen wordt gekeurd door keurmeesters van de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees. Ook zieke koeien eindigen bij goedkeuring van het vlees als lappen in de vitrine van de slager. foto joop boek de regels waar hij zich aan heeft te houden. En volgens die regels kon ook het vlees van boer Pauw via slachthuizen en keurmeesters de weg naar de consument vin den. „De koeien van Pauw zijn in Leeuwarden en Ommen ge slacht. Daar is niet bewust voor gekozen dat is gewoon bepaald door de handel. Er worden hier ook koeien uit Overijssel ge slacht. Van de koeien van Pauw wist je meer over de voorge schiedenis. De dieren hebben in wezen een verminderde weer stand en zijn daardoor extra vatbaar voor abcessen. Die abcessen hebben een voorkeur voor gewrichten en plaatsen die slecht doorbloed zijn. Op zeker dertig koeien is ook uitgebreid chemisch onder zoek gedaan door het Rijks In stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). „Op al lerlei stoffen is-gezocht, maar er werd niets afwijkends gevon den. Er was wel sprake van een verlaagd kopergehalte, maar dat zegt niks. Dan is het nog prima vlees dat je kunt eten", aldus De Wilde. Wegens gebrek aan beenmerg werden de botten af gekeurd, maar het vlees van de koeien van Pauw kreeg een mooi stempel. Geen mergpijpje voor de soep, wel doorregen lappen. Bij veearts Hakkesteegt gaat dat er niet in. „Voedingsmidde len moeten buiten elke discus sie staan. Een koe met abcessen moet naar de destructor." De Wilde daarover: „Bij dat soort vlees is het de vraag op wat voor grond je moet afkeuren. Als je die grond niet vindt, moet je wel goedkeuren. Als ik het vlees zomaar afkeur, krijg ik een pro ces aan m'n broek". Spuitplek De vleeskeuringen zijn volgens de RW-directeur gedegen. Elk beest wordt voor de slacht le-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26