)IOK twee maatjes e groot voor Bassets ompetitiezege »aat aan Versteeg oorbij na misslag Hazeleger rapper dan Pragt Sport erkerk wint partij in nale EK-landenteams 'Gun andere rijders ook eens de overwinning' KDC bakt er in derby tegen HDC niets van ANDAG 8 DECEMBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 s-si viel na afloop van het treffen tussen Bassets en DIOK wanklank te beluisteren. De sfeer in het stampvolle •frjbhuis in Sassenheim was opperbest, ondanks dat Bas- s met 53-7 had moeten capituleren. „Misschien was Ber or ons het voorkomen van blessures in deze wedstrijd het belangrijkste", pufte Bassets routinier Ruud Vos ch&n hij van het veld stapte. S6NHEIM PIETER VAN DER VLIET IEWERKER weet vooraf dat je deze niet it", zei Vos. „Maar het is een :-D0' ide leerschool voor de jonge :wa" gens. We hebben een team parta i spelers die nog veel moeten rt'2c :n. Het verschil met vroeger [dera at ze nu niet op elkaar lopen .chelden na een mislukte ac- of een verkeerde spelkeuze. accepteren het nu en weten we het als team moeten op- ;en." Toen Vos door het pu ik werd herinnerd aan zijn gelijkheid om op snelheid te ren, hoefde de grijze Sassen- mer niet lang na te denken r zijn antwoord. „Ik ben de gsteniet meer." HOK bleek voor de thuis- een paar maten te groot, de landskampioen debuteer de Karl-Heinz Hellmann. De 22- jarige Zuid-Afrikaan moet bij DIOK als flyhalfde leemte op vullen die is ontstaan door het afscheid van Gottfried Bos aan het einde van vorig seizoen. Met snel en creatief rugby dwongen de Leidenaars de Sas- senheimers naar achteren en zagen die werklust beloond met een snelle 14-0 voorsprong door scores van Steve Smith, Frank Beers en Ewoud Chaudron. En dat terwijl Bassets-speler/coach Perry Noordermeer zijn man schappen de voorgaande week nog zo had gewaarschuwd. De oud-international had er op ge hamerd het spel, zowel aanval lend als verdedigend, simpel te houden en om vooral geen 'gekke dingen' te doen. Maar in de eerste helft ging de opbou wen van de Sassenheimse aan- i-Ri n ORTTRACK MARC VAN PER JAGT j DEWERKER ave Versteeg is er niet in ge- om ook de vierde wed- ijd van de nationale short- ickcompetitie op zijn naam iuker schrijven. De olympiër uit sse moest gisteren in twerii haatscentrum De Uithof zijn mploeggenoot Patrick Ver- er en Vincent Wolvers uit oubmgge voor laten gaan. de vrouwen won de Leider- irpse Maureen de Lange. De leden van de nationale actie hebben zich volledig de voorbereiding voor Na- no gestort. Daarbij wordt de idelijke competitie gezien -3J] i veredelde trainingsvorm. rsteeg - tot nu toe de enige anneïijke vertegenwoordiger •t0, n Nederland op de Olympi- ne Spelen - is het aan zijn iu|tid verplicht om die wed- ijden te winnen. Maar in in Haag ging het in de finale n de 500 meter even mis. rsteeg, lid van de Delftse Kunstijsbaan Vereniging (DKIJV), maakte in de laatste bocht een misslag. Daardoor doken twee shorttrackers van de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL), Vergeer en Wolvers, onder de Lissenaar door. Hun clubgenote Maureen de Lange hield-het in de finale van start tot finish vol. Anke Jannie Landman en Ellen Wie- gers, beiden individueel geno mineerd voor Nagano, ver deelden achter haar respectie velijk de tweede en derde stek. De aflossingsploeg van de IH- CL-dames (Maureen en Mela- nie de Lange, Nanja van Dam en Kerstin van Wieringen) liet zich verrassen door de mix- ploeg van het Gewest Overijs sel, het Gewest Groningen en de Hardrijvereniging Den Haag/Westland (HVHW). De mannen van IHCL schreven in met tweede ploegen. De A- ploeg (Vergeer, Wolvers en de Stompwijkse broers Cees en Joost Juffermans) finishte di rect voor de B-formatie als eerste. eemskerk en Van Schaarenburg bben goede vorm te pakken MMEN«JACCO SCHAAP 9 3-° el week voor de start van het lerlands Winter Kampioen- ap hebben Paula Heemskerk r; Louis van Schaarenburg la- zien dat zij in goede vorm teren. Beide zwemmers van wisten tijdens een club- ïpioenschap onder een li- voor de NK-sprint te dui- Van Schaarenburg voltooi- e 50 m rugslag in 30.9. Van mskerk zwom in het 5-Mei- in Leiden 29.8 op de 50 slag en 34.0 op de 50 rug. beide afstanden was alleen •genoot Ester Nijgh nog lier. Zij tikte aan in 28.9 op tij-en 33.6 op de rug. Beide nven bleven op de twee imers onder de limieten, op respectievelijk 29.8 en staan. Nijgh haalde net derde startbewijs. Met een van 38.6 op de 50 school, zij de lege banen opvullen Emmen. Ook Dieuwertje tieulen moet hopen op een baan'. Zij was met 34.6 op >0 rug een tiende te lang- n voor een A-limiet. Mi- van Schaik is wel zeker zal HO Dl CALABRIA «ANP ,p, rint/t vallen te vaak mis. Bij het opzet ten van de tweede of derde spelfase werd balverlies gele den, waar DIOK gretig op rea geerde. Door vijfpunters van Robert Broers, Karl-Heinz Hell mann, Rick Caceres en conver sies van Chaudron werd de ruststand 36-0. In de tweede helft nam DIOK zichtbaar gas terug en gaf Bas sets hoop op een beter vervolg. Maar wat de thuisploeg ook probeerde, er was geen doorko men aan. De aanvallende im pulsen van Erik Roor en Theo Onderwater werden door jagen de Leidse driekwarten een halt toegeroepen. Bij Bassets dwong Vos respect af. Als een menselij ke stofzuiger buffelde de erva ren Sassenheimer als laatste man in zijn verdediging en joeg de Leidse driekwarten de stui pen op het lijf. Bassets kreeg loon naar werken toen Ruud de Bruin, na een dik half uur spe len, vanuit een van de sporadi sche voorwaartsenaanvcdlen de bal achter de lijn drukte en Rob van der Heiden simpel conver teerde. Bij 53-7 werd het einde bereikt. r Bassets de bal voordat Gideon Devilee gevaarlijk kan worden. foto loekzuyderduin. Henk Angenent als laatste over op de klapschaats AMSTERDAM MARC VAN DER JAGT MEDEWERKER Begin dit seizoen zwoer Henk Angenent trouw aan de conven tionele schaats. De Alphenaar zou ook daarop zijn vooruitstre vende concurrenten de baas kunnen. Maar de krachtrijder van de Netwerk VSP-ploeg kwam er tijdens de eerste wed strijden om de UNOX Cup niet aan te pas. Sinds vorige week donderdag is Angenent 'om'; als allerlaatste van het landelijke A- peloton. Afgelopen zaterdag avond 'debuteerde' de alom ge volgde Elfsteden-winnaar op de klapschaats in Amsterdam. Daar werd op de Jaap Eden- buitenbaan de negende KNSB- marathon verreden. „Ik heb wel goede uitslagen gereden: tweede in Heerenveen vlak achter Peter de Vries en vijfde in Eindhoven. Maar ik merkte dat ik op belangrijke momenten wat snelheid tekort kwam. Je hoort bovendien steeds van iedereen over de voordelen van de klapschaats. Daarom heb ik het systeem - overigens met dezelfde rondin gen - toch maar onder mijn ou de schoenen laten zetten", zo verklaart Angenent zijn onver mijdelijke overstap. Maar ook op zijn nieuwe ma teriaal kon de Alphenaar geen potten breken. In het door mie- zerweer geplaagde Amsterdam viel de beslissing pas 33 ronden voor het eind toen een tiental rijders in vliegende vaart ont snapte en het peloton binnen enkele omlopen dubbelde. Die- menaar Hans Pieterse van de Energie Noord/West-ploeg toonde zich in de eindsprint de rapste. „Ik moet er nog voor zorgen dat ik het juiste gevoel op de klapschaats krijg", zo gaf An genent aan. „Van langs de kant komt er commentaar als: 'Ze klappen helemaal niet'. Dat klopt wel, want bij het raken van het ijs voel ik, dat ik mijn lies overstrek. Ik verlies dus een stuk van mijn kracht in de lucht." Maar er zijn volgens de marathonrijder nog meer oor zaken voor zijn onsuccesvolle optreden. „Op onze hele ploeg wordt gelet en ikzelf krijg hele maal geen ruimte. Dat is verve lend, maar ook logisch. Vorig jaar heb ik de hoogste prijs weg gehaald. Sommige ploegen rij den op een verkeerde manier tactisch. Er zijn erbij die eerst een ronde laten lopen, vervol gens weer aansluiten en dan op kop gaan stampen om iemand terug te halen. Zulke rijders zouden ze gewoon van het ijs moeten halen." Angenent houdt er een op zienbarende mening op na als hij reageert op het huidige beeld, dat over de marathons bestaat. Een flink aantal schaat sers binnen het A-peloton is aan elkaar gewaagd, maar in de fi nale slaan steeds dezelfde top pers toe. „Ik zeg: 'Gun andere rijders ook eens de overwin ning'. Daar is het marathon- schaatsen mee gediend. Het pu bliek geniet meer van ontsnap pingen. Als de toppers in het klassement zelfs ongevaarlijke rijders terug gaan halen, dan vind ik ze onprofessioneel be zig. Wij moeten onze bloeiende sport koesteren. Het is ook rich ting sponsors goed als er elke keer iemand anders van ons in de krant staat. Als ik vijf keer achter elkaar win, komen ze niet vijf keer aankloppen voor een interview. Een nieuwe naam is veel interessanter." Met mensen (van andere ploegen) die maar een beetje Henk Angenent. archieffoto loek zuyderduin langs de kant staan, heeft An genent niets op. „Er zijn er die denken dat ze professioneel be zig zijn. Maar dat zijn ze dus niet. En bij de KNSB durven ze geen rake klappen uit te delen. Je krijgt situaties dat ploegen samen gaan rijden. Op dat punt is de bond amateuristisch bezig. Er wordt wel gewerkt hoor, maar veel te langzaam. We moeten uitkijken dat we niet in dezelfde situatie belanden als tien jaar terug. Ik hoop dat bi} een aantal mensen de ogen opengaat." Over zijn eigen nabije toe komst maakt Angenent zich ab soluut geen zorgen. Hij vindt zichzelf technisch gezien nog altijd één van de betere rijders. „Ik vergooi mijn kansen daarom niet met die overstap op de klapschaats. Ik trek er eerder meer profijt van, kan effect sco ren." Ondanks de sportieve dip waarin Angenent zit, is de aan dacht voor zijn persoon er niet minder om geworden. „Een gekkenhuis, ik heb nog steeds weinig rust. Interviews hier, vanmorgen nog een paar fotootjes. Ik ben al drie dagen niet op de boerderij geweest. Morgenochtend ga ik spruitjes plukken, want die moeten er voor de kerst af. Tijdens de na- tuurijsperiode ligt de spruiten- oogst stil, dus dan heb ik ook weer wat meer tijd voor de pers en zo. Die kan ik dan keurig ontvangen in de nieuwe TVM- bus van onze ploeg. Lekker re laxed." DAMMEN KARIN PIETERS MEDEWERKER De derby tussen tussen de Katwijkse damclub KDC en HDC, de damvereniging uit Hazerswoude - één keer uit gesteld en een tweede keer verzet - had een spannend treffen moeten worden tus sen twee regiogenoten die el kaar qua punten in de hoofd klasse van de provinciale competitie niets toegaven. KDC kwam echter niet in de wedstrijd en faalde als collec tief. „Het was dubbel niets", zei teamleider Jan Jungerius na afloop. HDC had een week tevo ren al bij monde van Erik Jan van Reenen aangekondigd de uitwedstrijd te zullen gaan winnen. Op volle oorlogs sterkte zou het Hazerswoud- se team naar Katwijk afrei zen. Ook jeugdspeler André Venema, die doorgaans al leen bij thuiswedstrijden meespeelt, zou van de partij zijn. Hij zou met goed spel nog aardig wat gewicht in de schaal kunnen leggen. De woorden van Van Ree nen werden bewaarheid. Bakker Jungerius kwam uit het werk gesneld en nog met het hoofd bij de boterletters, op bord één snel een schijf achter en verloor van Van Reenen. Arend van Beelen had zich op bord twee in een alles-of- nietsstelling gemanoeu vreerd tegen Venema. De Katwijker bleef met lege han den achter. Jac van der Plas had na schijfverlies niets meer in te brengen tegen Ri chard Meijer, terwijl Bas Messemaker op het vierde bord het verlies van een schijf nog net kon beperken tot remise tegen Nico van der Ent. Leen van Beelen verloor van Wim Meijer en Theo Swetsloot speelde daarop re mise tegen Arie Verboom. In valler Martin Visser, die of wint of verliest (remise schijnt hij niet te kennen) verloor van Henk Brunt. Al leen Frans de Jonge won voor KDC zijn partij van Erik de Nijs. HDC won met 12-4. KDC bezet de een na laatste plaats in de hoofdklasse met twee punten uit vier wedstrijden. HDC stijgt, met een zelfde aantal wedstrijden, met vier punten naar een vijfde plaats. van een start. De limiet van 30.0 op de 50 vlinder werd met kin derlijk gemak geslecht. Van Schaik was met 28.3 ruim an derhalve seconde sneller. Voor de Leidse equipe naar Emmen kan afreizen mogen Heemskerk en Van Schaarenburg volgende week in Drachten laten zien wat zij waard zijn op de lange af stand. Rick Beerendonck van SG De Zwetter zal niet kunnen starten in Drachten. Hij is door een armblessure nog enkele we ken uitgeschakeld en zal moe ten wachten op de NK-sprint. De Zwetter staat bovenaan in de strijd om de vijfkamp. Na een eerdere overwinning en een tweede plaats, wist De Zwetter ook de derde wedstrijd te win nen. Vooral bij de heren werden veel ereplaatsen behaald. Peter Kortekaas en Marco Dobbe stonden beiden tweemaal op het podium. Folkert Reitsma zelfs driemaal. Kortekaas won zowel de 100 wissel als de 100 vlinder. Dobbe legde beslag op een tweede plaats op de wissel en werd derde op 200 vrij. Reits ma was tweede op de 200 vrij en de 100 vlinder en derde op de 100 wissel. erland heeft in de finale van het EK tennis voor landenteams in Italiaanse Reggio di Calabria verloren van Engeland. De Engelse lissers trokken met 2-1 aan het langste eind. iptain Michiel Schapers stelde twee jongelingen, Alphenaar tin Verkerk en Peter Wessels, en één routinier, Tom Kempers, 'erkerk versloeg in de eerste finalepartij de Brit Martin Lee met 6 6-2. Danny Sapsford bracht de Britten weer op gelijke hoog- ij won van Wessels met 7-6 6-4. Het koppel Sapsford/Lee •Ide het vervolgens tegen Wessels/Kempers uitgekookt uit en u iverde de titel voor Engeland. Schapers was desondanks heel sie eden over de Nederlandse prestaties. „De jongens hebben goed 'i' >eeld", sprak hij. „Ik wilde vooral Verkerk en Wessels laten erva- hoe het is om voor je land uit te komen. Dat is meegenomen •e over een paar jaar in het Davis Cup-team staan.' Ter Speckeloop trekt 560 deelnemers ATLETIEK WILMAR KORTLEEVER Jan Dirk Hazeleger zet aan om Huub Pragt te verslaan in de Ter Speckeloop. foto loek zuyderduin MEDEWERKER De regionale atletiek zit in de lift. Niet alleen tim meren vooral Leidse atleten nationaal aan de weg, de concurrentie zoekt elkaar tegenwoordig ook steeds beter op, wat de spanning ten goede komt. In Lisse profiteerde de Ter Speckeloop van het rustige sinterklaasweekeinde met een recor daantal deelnemers in de openingswedstrijd van het Z&Z-wegcircuitwedstrijd. Op de hoofdafstand 15 kilometer streden de vroegere trainings maatjes Jan Dirk-Hazeleger en Huub Pragt met veel inzet om de overwinning, die naar de ge blokte Castricummer Hazeleger ging. Erika van de Bilt rekende aanzienlijk eenvoudiger af met Pragt's echtgenote Joke Kleijweg. De moderné hardloper is veeleisend. In de on beschrijflijke wirwar van loopjes rond de kerk gaat hij - vrouwen zijn ver in de minderheid - steeds meer op zoek naar evenementen waar hij voor zijn steeds stijgende inschrijfgeld goede waar krijgt. Het wegcircuit van de regionale atle tiekverenigingen blijkt in een behoefte te voor zien. Nu de kinderziektes grotendeels overwon nen zijn, lijkt de felbegeerde groei mogelijk. Met ruim 560 deelnemers had De Spartaan er in elk geval al tientallen meer dan in 1996. En wat belangrijker was: de regionale toppers kwamen in groten getale naar de Spekkelaan. Door de strijd sneuvelden er diverse (persoonlijke) records ook al viel de kou vooral tegen de wind in niet mee. Eén verbetering was voor Hans Wubben, de rege rend circuitwinnaar die er desondanks niet aan te pas kwam. Eèn van de drie rondes kon hij het lei dende duo op de 15 kilometer bijbenen. Na ver snellingen van Hazeleger (inmiddels ex-Leiden Atletiek) liet hij zich tijdig afzakken. De samen werkende koplopers besloten vervolgens tot een wat rustiger tempo, maar in de slotronde ontspon zich een heftige strijd. „Hij plaatste demarrage na demarrage na demarrage", vond Pragt. „Na de vijfde werden mijn benen gewoon te zwaar." Bijna kreeg de Hilversummer de winst in de schoot geworpen, want Hazeleger zette zijn eind sprint te vroeg in. Hij was even vergeten dat het finishdoek vijfhonderd meter verderop hing op de kunststof atletiekbaan. ,,Als hij iets dichterbij was gekomen, zou hij hebben gewonnen", wist Hazeleger. „Huub is een vos. Ik moest hem on derweg kwijtraken, want de sprint verlies ik al tijd." Met tijden van 47.36 en 47.47 maakten Pragt en Hazeleger goede sier. De beide dertigers (respec tievelijk 36 en 34) raken de laatste maanden weer beter in vorm, Pragt na blessures en Hazeleger na een drukke periode met een nieuwe baan als do cent. Achter hen liep Wubben door naar 48.02 en bleven er in totaal zelfs negen atleten binnen de vijftig minuten. Veteranenwinnaar Herik van Vel- zen (48.38) en Willem Boon (48.39) leverden op vallende prestaties, maar nog opvallender was het optreden van Boon's Spartaan-clubgenoot Leendert Balkenende. De ex-voetballer met een merendeels in kunststof uitgevoerde rechterenkel snelde naar 48,14 (vijfde). Balkenende was in Lisse één van de weinige wedstrijdatleten die al wist dat hij aan de bewust slappe criteria van het regionale wegcircuit gaat voldoen: vier van de zeven wedstrijden. Voor ve len wringt de overlap met nationale weg- en veld loopwedstrijden. Onder anderen Van de Bilt en Kleijweg missen de komende twee circuitwed strijden in Leiden (op 31 mei en 18 januari). Met de beide coryfeeën present was het in Lis se ook nog niet spannend, want Van de Bilt blijft sterker dan haaf oudere trainingsgenote. Kleijweg snelde dan wel naar 55.30 ('het begint er eindelijk weer op te lijken'), maar om adem te sparen voor de EK veldloop volgende week zette Van de Bilt niet harder aan dan strikt nodig was (55.18). Op de kortere (circuit)afstanden bleken de prij zen zich netjes te verdelen over de diverse vereni gingen. Paul Barnhoorn won namens Leiden At letiek de tien kilometer in minder dan 33 minu ten, bij de vrouwen was de Katwijkse Anja Kralt weer eens de snelste. Op de rijf kilometer was de dubbelslag voor het organiserende De Spartaan. Bij de mannen verraste William Augustinus, die sterk voor de dag kan komen als zijn achilles peesproblemen niet opspelen. Toch was de af stand met clubgenoot en regerend circuitwinnaar Marcel Waaning verrassend groot. Geneeskunde- promovénda Nicole van Grieken liep ook sterk, voor het eerst binnen de achttien minuten en met een volle minuut voorsprong op de concur rentie. Ramses Bekkenk van Leiden Atletiek trok giste ren naar het Belgische Halle om voor de Europa Cup van zijn Vereniging begin febmari nog een keer in een sterk veld te starten. In de nationale veldlopen start de 21-jarige Hagenaar in de cate gorie der neo-senioren. Temidden van een sterke Belgische bezetting liet Bekkenk zich de kop op dringen waarmee hij zich op het zware, glooien de, parcours effectief opblies om na tien kilome ter te finishen öp de twaalfde plaats. Meer succes boekte zijn clubgenoot Joost la Lau, die in de kor te cross van ruim twee kilometer tweede werd op een luttele sefconde van de Belg Bart de Loof. Daarmee herhaalde La Lau zijn goede prestatie uit de Tilburgse Warandeloop. Annemiek Peet werd bij de vrouwen derde.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25