UIT Valken '68 vereffent rekening Toppers zijn voor Vergouwen geen uithangbord Sport >sca van Rees, de in War end woonachtige trainster, me l bij Oegstgeest - Valken ns haar ogen niet geloven, eid ewel ze in het verleden werk je ju was bij de profs van ver erenveen, Ph renoord en tral elsior, h :ht ze door 1 te ar huidige d0 ctie als oei ch bij de terdamse rdeklasser doep Barbari, niveau faig in te igei men latten, iondanks ze in haar deel wei- heel van hoofdrol- Iers. Het is na- irlijk lastig na het "1. vat één mjd, het Ipeil te vergelijken met het mi van de vierde klasse in terdam. Laat ik zeggen dat daar in ieder geval veel snel- kla gaat. Enig systeem heb ik bij nel Oegstgeest als Valken niet men ontdekken. Zo zag je bij 2-( thuisploeg tiuee spitsen, maar komt bij de 'halven' niet in \edachte op om daar eens via ileugels overheen te gaan. De Gmeiheid ligt laag, er wordt te wij gzaam ingespeeld, beweging de r nauwelijks en doordat het om ïlveld klein wordt gehouden, ndi balverlies schering en inslag. oiname in de eerste helft was saai, sloom, gezapig, warrig zeker niet leuk om naar te w en Direct na rust kon je aan de t p Iers merken dat er in de Sj 'dkamer het een en ander et zijn gezegd. Er kwam meer et leging en meer verrassing in IPVALLEND AANWEZIG im: Gottfried Bos ftijd: 35 jaar oep: Verzekeringsmakelaar b:DIOK Ie tweede helft van de rug- JJredstrijd tussen Bassets en )K, werd captain Marcel Loon vervangen door oud- irnational Gottfried Bos. die al twee keer afscheid t genomen van de vader- se competitie, begint op Heintje Davids van het •ine 'se rugby te lijken, 3 irom werd jij in het veld lae racht tegen Bassets? •1de f uias een toevalligheidje. Ik eigenlijk een wedstrijd met tweede team spelen, maar he wedstrijd ging op het laatste neut niet door. Ik kreeg dat te horen toen ik bij ons club- aankwam. Toen ze me daar '■ii staan, met m'n tas onder oeli arfn, vroegen ze of ik zin om mee te gaan als reserve m r de wedstrijd tegen Bassets. is heb ik maar gedaan, want had toch niets anders te ed ,1beviel het spel je? on1 gi»g best lekker. Ik heb on- n ter 20 minuten meegespeeld m lat beviel me goed. Het blijft ini air lijk leuk om met die jon- kweer eens te ballen, maar iegft gezegd was her spel toen deT in kwam rommelig en viel Di veinig eer meer te behalen. was in ieder geval beter dan X P de lijn staan blauwbek- deze invalbeurten vaker rkomen? ver niet. Dat zou tegenover elf niet eerlijk zijn. Ik ben ZO g jaar bewust gestopt met llgby, omdat ik alles al een j heb meegemaakt en m'n m anders wilde gaan besteden. ain nog iedere week en pro eft om de week een wedstrijdje te pakken, maar op een co- back zit ik niet te wachten. e" in noodgevallen, clan 1 de deur op een klein kier- het spel. Helaas hield dat niet lang stand. Alleen in de laatste twintig minuten wist Valken een paar aardige aanvallen op te zetten. Het leek alsof Oegstgeest zich daaraan optrok en ook be ter in de wed strijd kwam. Acceptabel was het allemaal nog lang niet, de domme fou ten bleven, maar er werd in ieder geval wil getoon- d.",,Ik heb Zandbergen niet alleen tot 'Man van de wedstrijd' geko zen omdat hij de 1 -0 maakte en daarmee ei genlijk het duel besliste, maar ook omdat hij als een van de weinigen vanuit zijn po sitie bleef voet ballen." Oegstgeest: Bouwman 5, Pot Hofstede 5, Blankert 5, Ulrich 5, Budding 5, Al ders 5. Pierik 5, Van den Broeck 5, Nij- man 5 (62. Harfaoui -), Van Goethem 5, Abma5. Valken: Varkevisser 6, Van der Nagel 5, Zandbergen 7, S. Star 5, F. van der Hoek 5, Van Veen 5 (53. J. van der Hoek -). J. Star 5. Van der Mey 6 (90. Vink -). Iterson 6, Binnendijk 5. Brian van Goethem wordt op de huid gezeten door een Val- kenburgse verdediger. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De derde klasse van het zaterdagvoetbal is ongetwijfeld de meest onvoorspelbare en daarom ook de leukste afdeling in de regio. Het kan vriezen, het kan dooien, zo'n poule waar de nummer één kan verliezen van de nummer laatst. Ook het spelniveau is zeer wisselend, zoals afgelopen zaterdag bleek. In een uiterst povere wedstrijd verloor eerste-periodekampioen Oegstgeest kansloos met 2-0 van Valken, tot voor kort een van de zorgenkindjes in de derde klasse. Daarmee vereffenden de Valkenburgers het 1-0 verlies eerder dit seizoen. De 22 acteurs hadden geen begonnen ronduit slap en naar- wezigheid van enkele stamspe- lers, maar dat is een euvel waar veel ploegen in de derde klasse mee kampen. De Goeij gaf ook ruiterlijk toe dat Oegstgeest weliswaar aan het einde van het seizoen promotiewedstrijden gaat spelen, maar dat hij niet moet denken aan een daadwer kelijke overgang. De derde klas se is juist zo aardig omdat er huist, het Leidschendamse SEV, ook de enige die echt aanspraak wil maken op de titel. En dus staan er ook volgend seizoen waarschijnlijk weer een reeks derby's op het programma. Derby's die vaak op een aan trekkelijk schouwspel uitlopen en soms, zoals Oegstgeest - Val ken, maar snel moeten worden vergeten. Dat de bestuurders af- boodschap aan het extra beetje belangstelling dat een Wedstrijd van de Week doorgaans met zich meebrengt. Beide partijen 3 man van ae edstrijd krijgt m paar voetbalschoenen aangeboden mate de confrontatie vorderde, daalde het niveau naar een schrikbarend peil, met als dra matisch dieptepunt de tweede goal van Valken. Een volledig mislukt afstandsschot van Cas per Iterson hobbelde met een vaartje van niet meer dan tien kilometer per uur richting de Oegstgeester doelman Willem- Jan Bouwman, die nog kans zag over de bal heen te vallen. Oegstgeest maakte op geen enkel moment duidelijk hoe de club een aantal weken geleden aan de eerste-periodetitel was gekomen. Trainer Leen de Goeij repte na afloop wel over de af- WEDSTRIJD van de WEEK Oegstgeest- Valken '68 vrijwel louter regionale elftallen in uitkomen. Daarbij is het ni veauverschil met de tweede klasse enorm. Vraag dat maar aan Voorschoten of RCL die de grootste moeite hebben zich te handhaven. Zoals momenteel aan de stand valt af te lezen, is de enige club die niet in de Leidse regio scheid namen met een welge meend 'Tot volgend jaar', zegt genoeg over de aspiraties. Valkenburger Vincent Zand bergen zorgde in de 14de mi nuut voor de eerste opwinding door ongedekt op rechts de bal te ontvangen en in de korte hoek in te schieten. Aan de an dere kant zorgden de beweeglij ke Elmer Nijman en de balvaar- dige Rick Abma af en toe voor dreiging, zonder ooit echt ge vaarlijk te worden. Alleen de lange rushes van John Pierik re sulteerden in halve mogelijkhe den. Echte kansen waren er voor Valkenburger Hans van der Mey, die drie keer ongehin derd richting doel mocht opsto- men, maar ook dat resulteerde niet in een treffer. Die viel pas in blessuretijd. Doordat het gebodene zo te genviel, groeide de Australische arbiter Diamond uit tot de meest opvallende verschijning binnen de lijnen. Komend sei zoen staan Valken en Oegst geest naar alle waarschijnlijk heid weer tegenover elkaar en dan in de wetenschap dat het niet slechter kan worden dan hun laatste confrontatie. Arbiter Diamond zal daar niet bij zijn, want als er iemand gaat pro moveren, is hij het. Oegstgeest - Valken '68 0-2 (0-1). 14. Zandbergen 0-1, 89. Iterson 0-2. Scheidsrechter: Diamond (Wassenaar). Toeschouwers 150. OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Richard Krajicek behoort tot zijn clientèle, zo ook Jos Verstappen en Haile Ge- brselassie. Maar voor sportarts Peter Vergouwen zijn deze toppers geen persoonlijk uit hangbord. Ze dragen bij tot een verdere erkenning van zijn vakgebied, dat in het Acade misch Ziekenhuis Utrecht zo'n prachtige bedding heeft gekre gen. Op de vraag of hij eigenlijk zo iets'is als een omhoog gevallen fysiotherapeut, vertrekt de mond van Peter Vergouwen zich tot een bitse streep. We hadden hem niet harder kun nen raken. Maar tegelijkertijd beseft Vergouwen dat er over zijn vak als sportarts nog steeds heel wat uit te leggen is. En zeker hij zal dat moeten doen, want als hoofd van de zelfstandige afdeling Topsport- geneeskunde van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht, staat hij tenslotte in de frontli nie van zijn vakgebied. Aan de muren van de behan delruimte in het AZU hangen vele foto's en handgeschreven betuigingen van bekende spor ters. Zo behoren tennisser Ri chard Krajicek, zwemster Carla Geurts, hardloper Marko Koers en autocoureur Jos Verstappen tót de clièntele van Vergou wen. En uit het buitenland die nen atleten als Haile Ge- brselassie, Rosa Mota, Dieter Baumann en Irina Primalova zich aan voor een blessure- of preventieve behandeling. In totaal komen bijna driehon derd topsporters voor in het kaartsysteem. „Daarvan zie ik er toch zo'n honderdvijftig regelmatig" zegt Vergouwen. „Daaruit kan men afleiden dat de hoeveel heid werk sinds de opening van deze afdeling in maart 1995 geëxplodeerd is. Want met een topsporter ben ik toch echt niet binnen een half uur klaar. Zeker niet als hij voor de eerste keer komt. Dan moet ook de sporttas open. Wil ik de schoenen zien, het racket, of welk bepalend attribuut dan ook. Trekje de vergelijking met een wielerploeg, waar een sportarts in vaste dienst is voor Peter Vergouwen: „Met de vele Sport Medische Adviescentra waren we al op de goede weg." zo'n vijftien topsporters, of - sterker nog - een Miguel Indu- rain die a raison van tachtig duizend dollar per jaar door een eigen sportarts werd bege leid, dan kan ik daar nog wel eens een jaloerse blik op wer pen. Niet om het geld, maar vanwege de intensieve moge lijkheid tot begeleiding." Eerst nog even een feitelijke schets van de afdeling Top- sportgeneeskunde, waarmee het AZU een unieke positie in neemt tussen de andere aca demische ziekenhuizen in Ne derland. 'De afdeling kan top sporters een totaalpakket aan begeleiding en medische zorg bieden. Met geavanceerde technieken kunnen vroegtijdig diagnoses gesteld worden bij blessures en ziekte en worden revalidatieprogramma's ont worpen. Ook wordt getracht topsporters te begeleiden om te voorkomen dat ze gebles seerd raken of niet fit zijn', al dus de door het AZU opgestel de aanprijzing. De afdeling is gehuisvest in het Calamiteitenhospitaal van het ministerie van defensie en het AZU. Daardoor kan gebruik gemaakt worden van zowel de infrastructuur van het AZU als van het Centraal Militair' Hos pitaal, alsmede van alle beno digde specialismen in beide ziekenhuizen. Klinkt allemaal heel deugdelijk en consistent, maar diezelfde afdelingTopsportgeneeskunde moest het tot 1 mei dit jaar doen met één enkele sportarts (Vergouwen), die officieel ook nog eens in dienst was van het NOC*NSF en voor enkele da-; gen per week in het AZU gede tacheerd was. Met Peter Vergouwen nu offi cieel in vaste dienst van het AZU, met tevens dit jaar de toekenning van een 0.3 ar beidsplaats voor een tweede sportarts, die begin volgend jaar zelfs een 'hele' mag wor den, staat de zaak nu bestendi ger op de rails. Tot groot genoegen van Ver gouwen (50), die eindelijk, éin delijk een diep gekoesterde wens in vervulling heeft zien gaan: én hoofd van een 'eigen' afdelingTopsportgeneeskunde én de best denkbare erkenning voor zijn vak. Peter Vergouwen was eind ja ren zestig gymnastiekleraar. „Een mooi vak, dat zeg ik nog steeds, maar ik wilde meer." Hij begon een medische studie die hem aanvankelijk zou moeten opleiden tot inspan- nings-fysioloog. „Juist van dat specifieke gebied wilde ik meer weten. Na mijn kandidaats examen heb ik echter toch de raad opgevolgd om voor sport arts te studeren." Sportarts: het was in die tijd wettelijk een nog vaag beroep. Pas in 1986 (rechtsbekrachti- ging in 1987) werd het vak sportgeneeskunde erkend als tak van de sociale geneeskun de, waarmee de sportarts een gelijke status bereikte als bij voorbeeld de bedrijfsarts. Een erkenning als klinisch specia lisme zal nog wel even op zich laten wachten, hoewel er vol gens Vergouwen 'binnen Euro pa een stroming op gang komt die daarop aandringt'. Tot de praktische voordelen voor de sportarts en zijn pa tiënten zou dan ook gaan be horen dat de ziektekosten-ver zekering behandeling gaat ver goeden. Nu moet een topspor ter die in het AZU in optimale beschouwing wordt genomen, op een kostenpost van zo'n elf duizend gulden per jaar reke nen. Vergouwen: „Maar er is hier nauwelijks een sporter die dat kan betalen, ook al brengen we de dure laboratoriumkosten onder op de post research-gel- den. Dus komt het merendeel van de topsporters veel minder frequent op deze afdeling dan dat eigenlijk noodzakelijk is." Peter Vergouwen koestert mooie hoop dat het ook tot de finale erkenning zal komen. „Vooropgesteld natuurlijk dat ook dit vak tijd nodig heeft om zich te ontwikkelen en de op leiding te intensiveren, is er de kwestie van de beschikbare werkplekken waar het vak van sportarts ten volle tot uiting kan komen. Met de vele Sport Medische Adviescentra waren we al op de goede weg, maar er is nu een nieuwe vlucht ont staan doordat ziekenhuizen geïnteresseerd raken. Een vak als dit in het ziekenhuis, zoals nu in het AZU. Dat is niet niks. Een gigantische mijlpaal, een baanbrekende beslissing. Nu kan men zien dat je als sport arts te midden van anderen specialismen een plek hebt. Dat is een uitermate positieve ontwikkeling voor ons vak." Bekende sporters kunnen ook uitdragen dat deze ontwikke ling een zeer juiste is, meent Vergouwen. „Er is een Teleac- serie geweest over dit onder werp, opgehangen aan top sporters, dat maakt de zaak wel even anders. Want als ik hónderd keer zeg wat je moet doen om blessures te voorko men, dan heeft 't minder effect dan dat Krajicek het één keer zegt. In die voorbeeldfunctie heb ik altijd geloofd." Kan dat er wel toe leiden dat een sportarts daardoor beken de topsporters gaat verzame len alleen maar omwille van de reclame, om een uithangbord te hebben. Vergouwen: „Ik vergeef je deze slechte gedachte. Sinds 1980 zijn de topsporters langzaam bij me komen binnendruppe len. Omdat ook zij de ervaring kregen dat ik vécht voor mijn vak, dat ik probeer om er zo veel mogelijk uitstraling en kracht aan mee te geven, op dat er een medisch reële status mee verdiend kan worden. Die topsporters daartoe gebruiken, misbruiken?! Nee, nóóit, dat zou te dol zijn. Ze moeten uit zichzelf bij me binnenkomen en niet binnengesjord wor den." Dat de sportarts zich in Neder land nog veel beter zal moeten profileren, geeft Vergouwen zonder meer toe.Als je er als sportarts van overtuigd bent dat je zo langzamerhand iets kunt, moet je dat ook meer uit dragen." Zo zou er iets als een 'pact' met de huisartsen moeten ko men. Die tot nu toe nog veel te weinig doorverwijzen naar een —sportarts, concludeert Vergou wen, ook al is het zelf moeten betalen van die sportarts abso luut een forse belemmering. GESPROKEN Wim van Hanegem in de Canal Gids: „Soms vragen ze aan mij wie nu een echte goede trainer is. Ik ken er eigenlijk maar een. Ernst Happel. Hij had succes bij clubs als ADO, Feyenoord, HSV, FC Brugge, Standard Luik, Tirol en Harelbeke. Overal waar hij werkte, behalve in Sevilla maar daar vond hij het te warm, won hij prijzen. Dat is toch wat an ders dan alleen maar kampioen worden metAjax of Barcelona. Sportjournalist Herman Kuip hof in het vakblad De Journa list: „In het geval van Van Gaal heb ben we ons, een enkele uitzonde ring daargelaten, laten afbluffen door een bezielde man, die ten onrechte meent dat hij evenveel weet van journalistiek als van voetbal. Velen lieten zich afbek ken en stonden een week later opnieuw in de rij voor nieuwe vragen. Louis van Gaal in de Feye noord Krant: „Of ik ooit trainer van Feye noord zou kunnen worden? ja, waarom niet. Ik ken er in elk ge val eentje die het werkelijk fan tastisch zou vinden als ik in de Kuip ging werken en dat is Truus, mijn levenspartner, want dat is een Rotterdamse, en een echte ook, bovendien een rcis- Feyenoordster. Frank de Boer over de terug keer van Richard Witschge bij Ajax in Nieuwe Revu: „Er is een verschil tussen de'Wit- schge van toen en nu, vooral qua mentaliteit. Meer verant woordelijkheidsgevoel en hij schroomt ook niet het vuile werk op te knappen. Maar in principe is hij dezelfde persoon, dezelfde rat. Niet verkeerd bedoeldje moet met hem altijd op je hoede zijn. Richard Witschge in Nieuwe Revu: „Ik was inderdaad een andere Witschge toen ik terugkwam bij Ajax. Toen was ik één meter 85 en 68 kilo, nu ben ik één meter 85 en bijna tachtig kilo. Meer spieren en meer kracht. En als je ouder wordt, verander je auto matisch, wat zich uit in verant woordelijkheidsgevoel. Qua per soon ben ik niet veel veranderd. Een rat? Ik maak graag geintjes, ja." Broer Rob Witschge in Nieuwe Revu: „Mensen die in eerste instantie al niet zien dat Richard de beste linkshalf van Nederland is, zijn dom. Over zijn bedanken voor Oranje heb ik met hem gespro ken. Echt ompraten doe je dan niet, je probeert hem een beetje op andere gedachten te brengen. Door hem te vertellen dat een WK iets is wat je niet vaak mee maakt. Maargoed, Richard heeft altijd de longen uitzijn lijf gelopen voorHiddink en als je dan zo inconsequent wordt be handeld, vind ik dat hij gelijk heeft en de juiste keuze heeft ge maakt. Schrijver en beeldhouwer Jan Wolkers in Voetbalmagazine: „Vroeger, in de grote tijd van Ajax, ben ik naar een paar prachtige wedstrijden geweest. Toen was er nog geen gedonder omheen. Je gaat toch niet met je kinderen tussen de geweldple gers zitten? Of, zoals in de Arena, tussen mensen die schaaltjes eten staan te veroberen en af en toe een blik op het veld werpen tussen het zaken doen. Idem: „Het oude Ajax-stadion was prachtig, maar de Arena doet mij denken aan een ijzeren long. Voetbal is van oorsprong een smerige sport. Altijd in de regen, in de modder... En dan zitten daar mensen heerlijk op het flu weel oesters te eten. Van mij mo gen ze oesters eten hoor, maar laten ze het dan doen in de Oes terbar op het Leidseplein. Ik vind dat je in een voetbalstadion naar voetbal moet kijken. Idem: „Voetbal heeft sterke Shakespea- riaanse trekken. Als je die kop pen soms ziet. Hier heb je de ge mene bultenaar, daar de nobele figuur.... Litmaneri, bijvoor beeld, zie je zelden of nooit iets onoirbaars doen. Die zal ook niet gauw als een Kluivert de binnenstad in trekken. Martin Jol in VI: „Het cultuurverschil is het groot ste probleem. Niet voor mij, maar voorde mensen hier. Het elftal en ik worden niet geaccep teerd in Kerkrade. Voor hen ben ik De Grote Hagenees. Jol staat slechts zevende. Toen ze twee jaar geleden bij de winterstop twaalfde stonden, was dat onder Huub Stevens. Toen gaven ze het bestuur de schuld, want Huub is één van hen. 8 DECEMBER 1997 de VISIE van Valeska van Rees MAN of the MATCH Vincent Zandbergen De 27-jarige pijplasser Vincent Zandbergen durfde eigenlijk niet goed te antivoorden op de vraag of hij zijn uitverkiezing terecht vond. De geboren en getogen Valkenburger: „Er was vandaag zeker geen goed voetbal te zien. Geen moment. Daar zullen we het allemaal over eens zijn. Al leen in het eerste kwartier kreeg ik even de ruimte om me te on derscheiden en scoorde ik de eer ste goal. Daarna....niets meer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21