PORT Romme rijdt record aan repen als eerste Leo Beenhakkers Peter van Duyn komt 'even afrekenen' op Middelmors 'feessie' 'LC verstoort De jacht op Niemann is weer open :ialisten Ie mijl m rust HEERENVEEN ANP Gunda Niemann (31) kampt met een trainingsachter stand. Zegt ze. Desondanks klapschaatst de Duitse we reldkampioene allround ie dereen weer vroeg in het olympisch seizoen op grote achterstand. Niemann verbe terde zaterdag tijdens de we reldbekerwedstrijden in Heerenveen haar eigen we reldrecord op de 3000 meter tot 4.07,80 en bleef gisteren op de mijl met 1.58,23 slechts 36-honderdste achter bij de op het superijs in Cal gary gevestigde mondiale toptijd (1.57,87) van Catriona LeMay-Doan. „Ik weet niet of wij wel goed aan het trainen zijn ge weest", sprak Marianne Tim mer, nationaal recordhoud ster op de 1500 meter, som ber. Timmer vond haar eigen 2.02,65, dik vier seconden langzamer dan Niemann, van een goed gehalte na een slechte start. Tonny de Jong zei zaterdag hetzelfde na haar persoonlijk record op de 3000 meter van 4.12,36., waarmee ze een fractie bo ven het nationale record van Yvonne van Gennip bleef. Het gat met Niemann be droeg ook De Jongs geval meer dan 4,5 seconden. Het Duitse krachtmens heeft, na wat gevoelige tikken van de Nederlandsen vorig jaar, de juiste cadans op de klap schaats gevonden. De Jong eindigde op ruime afstand zaterdag als tweede, Timmer was een dag later op de mijl de beste Nederlandse op de zevende plaats. Timmer vroeg zich af of Niemann geen andere en dus zwaardere trainingspro gramma's afwerkt. „Ze is nu al weer zo sterk. Ik kan wel meer gaan trainen, maar er is een grens. Als je naar de be nen van die Duitsen kijkt, kan ik daar niet tegenop." De Jong heeft zich nog niet bij de suprematie van Niemann neergelegd. Haar coach Sijtje van der Lende ook niet. 'Pie ken' is voor beiden een vies woord. Wedstrijden zijn in hun ogen de beste training. „En dan moet je er steeds bijzitten", vindt Van de Len de. „Pieken op een bepaalde wedstrijd is riskant. Er hoeft maar iets te gebeuren of je seizoen is mislukt." Uü 8 DECEMBER 1997 lers: hydraulische klapschaats In Japan is de Mitsubishi-fabriek bezig met de pro een hydraulische klapschaats. Volgens Jan Charisius, y cl er van de technische commissie van de internationale nie (ISU)voorzien de reglementen in experimenten, er geen mechanische hulpmiddelen worden gebruiktI Fries gisteren in Heerenveen. De Japanse plannen wor- j de grootste geheimzinnigheid omgeven. In januari wor- erste modellen in wedstrijden getest. Naar verwachting dat in Japan. Tijdens de wereldbekerwedstrijden in reen schaatsten de Japanse deelnemers in de achterhoe- Klapschaats vloert Koss voorgoed gen status van Leo Beenhakker had ;een eeuwigheidswaarde. Dat wist Itaar dat de 'entertrainer' uit Char- ite nederlaag (3-2) met Feyenoord l bij het zwalkende NEC zou incas- och wel een verrassing. vedstrijden in drie verschillende - vier overwinningen, twee gelijke lcijfers 10-1 - zag Beenhakker zijn en als in de donkere laatste dagen voorganger Arie Haan. Feyenoord rmiddag voortdurend in de achter- plots werd de aanvallende zwakte Jicht gehouden. Het is verleidelijk om er de absentie van Julio Cruz bij te slepen. Maar niemand, ook Beenhakker niet, die de schorsing van de Argentijnse topscorer in de mond nam. Aan zijn vervanger Robin Nelisse - 19 jaar, 1.86 meter lang, kopsterk product van de eigen opleiding - lag het dan ook niet. Hij stond op de juiste plek toen het moest. Hij kopte in de 19de minuut de gelijkmaker (1-1) binnen, nadat Henk Vos een vrije trap van Giovanni van Bronckhorst had verlengd. Nelisse lag diep in de tweede helft geveld door kramp op de koude grond, toen Cees Lok de winnende treffer achter Jurek Dudek punterde. Tegenover het debuut van de Feye- noord-spits met de exotische haardracht stond de rentree van zijn NEC-evenknie met de breekbare ledematen. Er is geen metaalde tector die niet gaat piepen als Lok er door heen wandelt. Met schroeven, bouten en moeren moest de NEC'er worden opgelapt van een lange reeks blessures. Nu dwong hij Feyenoord op de knieën, na een gpede sa menwerking met Emiel van Eijkeren: 3-2. Feyenoord was gistermiddag weer even te rug bij af. Overleg en scherpte ontbraken. De Rotterdammers speelden vooral een matige eerste helft, die werd afgesloten met een nieu we achterstand. Marcel Koning nam snel een vrije trap - eigenlijk te snel, de bal lag nog niet stil - die via Anton Janssen bij Emiel van Eij keren belandde. Diens verwoestende uithaal sloeg achter Dudek in het net: 2-1. „Een waanzinnig zwakke eerste helft," overdreef Leo Beenhakker niet. Meteen na de pauze kreeg Feyenoord de helpende hand van scheidsrechter Mario van der Ende. De Hagenaar zag een strafschop in de actie van Danny Hesp, die Pablo Sanchez aan zijn shirt trok. De Argentijn zeeg ter aarde en Van der Ende koos voor het zwaarste von nis, dat door Jean-Paul van Gastel werd vol trokken: 2-2. Weliswaar speelde Feyenoord een betere tweede helft, maar de amusementswaarde bleef schommelen rond het aantal graden Celsius in de Goffert. De Rotterdamse ploeg miste nog altijd ideeën op het middenveld, waar alleen Van Bronckhorst constant en do minant voetbalde. Igor Kornejev, de creatieve Rus die ook onder Beenhakker elke week een plek moet zoeken in de dug-out, kreeg zegge en schrijven een kwartier de tijd om de im passe te doorbreken. In de slotminuut zette Kornejev zichzelf met één sublieme beweging alleen voor Bas Roorda, maar mikte de bal vervolgens te slap in diens handschoenen. „We werden een beetje te laat wakker, het is onze eigen schuld," zei Beenhakker nadat NEC zich, na een maand, de eerste verstoorder had ge toond van zijn 'feessie' in De Kuip. NEC: Roorda: Verhoeven, Hesp. Maes en Pothuizen: Sainoski (63. Lok). Ellerman en lansen; Schultz, Koning en Van Eijkeren. Feyenoord: Dudek: Zvvijnenberg. Claeys (46. Bosvelt), Van Gobbel en Van Gastel: Boateng. Van Wonderen en Van Bronckhorst; Sanchez (74. Kornejev), Nelisse (78. Connolly) en Vos. loting ontsnapt aan aanslag rep i De loting voor het WK-voetbal, afgelopen donderdag iille, is op het nippertje ontsnapt aan een aanslag. De lolitie maakte gisteren bekend dat onbekenden met een hebben geprobeerd de wereldwijd rechtstreeks uitge- loting te saboteren. De politie ontdekte een paar uur ïvang het tijdmechanisme van de bom bij een transfor- Iet mechanisme was nog niet met de springlading ver- De daders wilden klaarblijkelijk met een explosie bij de nator een stroomstoring in en om het stadion veroorza- drie miljoen voor dressuurpaard 'ijdens de jaarlijkse veiling van spring- en dressuur- in de Duitse plaats Ankum kon gisteren een record jenoteerd. Het 3-jarige Duitse dressuurpaard Lord Sin- risselde voor niet minder dan ruim 3 miljoen gulden laar. Een dergelijk bedrag werd nog nooit voor zo'n d neergeteld. De aankoop werd gedaan door de direc- multinational Ozark uit Hongkong. Het paradepaard clair blijft voorlopig op stal in Nedersaksen voor de ver- eiding tot dressuurtopper. Het is de bedoeling dat de van de eigenaar van Ozark op Lord Sinclair in wedstrij- I uitkomen. opeenvolgende zege Pacers Indiana Pacers heeft zondag de zesde opeenvolgende ecei ïing behaald, de negende in de laatste tien wedstrijden. I van Rik Smits versloeg in Phoenix de Suns na verlen- 99-97. Reggie Miller tekende in het eindsignaal voor de Ifl e score. Miller werd topscorer voor de Pacers met 19 Smits maakte er 16 en Jalen Rose 14. Voor Phoenix werd lanning topscorer met 25 punten en 12 rebounds. a onderzoekt Formule I op Cuba Niki Lauda onderzoekt in Havana de mogelijkheden irganisatie van een Grand Prix voor de Formule I in het Met een team van experts bestudeert de drievoudig it" mpioen de opties die de hoofdstad van Cuba biedt. De moeten komen langs de kustlijn op de weg beter be de Malecon. Amper vier jaar geleden was er een schaatser die on genaakbaar de wereld bestuurde. Terwijl Johann Olav Koss in de winter van 1994 op historische wijze de Olym pus beklom, gleden zijn concurrenten af naar een niveau waar de Noor jarenlang om lachte. Maar op de laatste re volutie heeft ook hij geen antwoord meer. Met de klap schaats als slagwapen is hij bijna voorgoed neergeslagen. Wat hem rest, is nog één wereldrecord: dat op de tien ki lometer. Maar die afstand is dit seizoen nog niet verre den. HEERENVEEN RENZE LOLKEMA GPD-VERSLAGGEVER Gianni Romme (24) sneed giste ren met de klapschaats de su- pertijd van Koss op de vijf kilo meter aan reepjes. Koss kwam op de eerste dag van de Spelen in Lillehammer uit op 6.34,96. Romme finishte gisteren met speels gemak in 6.30,63. Zijn wereldrecord op de schaatsmijl (1.51,29) was Koss vorig jaar al kwijtgeraakt aan de Japanner Noake. Romme zoefde gisteren in de slotronde zelfs zo hard langs de Noorse coach Svein-Havard Sletten dat deze spontaan on deruit gleed toen hij zijn pupil Remi Hereide de laatste instruc ties gaf. Noorwegen leek letter lijk te moeten voelen dat het wereldrecord op de vijf kilome ter terug is in Hollandse han den. Leo Visser was de laatste Nederlander geweest. Op 14 fe bruari '87 reed Visser in Thialf 6.47,01. Later dat jaar moest de KLM-piloot al weer de Noor Karlstad laten voorgaan. Rom me was gisteren trouwens niet de eerste die onder de tijd van Koss dook. Leimuidenaar Bob de Jong ging hem tien minuten eerder voor, 6.33,58. Die tijd maakte Romme zo gek dat hij zo snel mogelijk thuis wilde komen. Hij opende in 18,6 en raffelde de volgende ronde af in 29 seconden. Tot verbazing van velen en vooral van bondscoach Henk Gemser. „Toen hij opende met dat rond je dacht ik: waar is de kruiwa gen met zand? Dit ging veel en veel te hard." Wild gebarend maande Gemser de ontketende Brabander tot kalmte. Die luis terde gedwee en reed vervol gens alleen nog maar rondjes in de 30 en 31 seconden. „Maar ik wist niet dat ik op het schema van het wereldrecord reed", zei Gianni Romme wordt na zijn wereldrecordrace op de vijf kilometer hartstochtelijk gefeliciteerd door zijn vriendin Mariëlle van Scheppingen. foto reuters Romme na aankomst verbaasd. „Dat zag ik pas toen ik over de streep kwam." Gemser stond tijdens de race alleen nog maar verbaasd naar de klok te kijken. Want zoals het klokje gisteren in Thialf - zijn eigen achtertuin - tikte, had het nog nergens getikt. „Ik heb geen schema's voor onder de 6.30", zei de bondstrainer uit Oude- haske. „Ik heb in elk geval een portie huiswerk meegekregen. Ik zal schema's moeten maken op 6.20. Waar dit eindigt? Daar heb ik nog geen deskundigheid over." Vorige week in Berlijn, tijdens de eerste World Cup, moest Romme op last van Gemser nog de handrem hanteren. Gisteren liet hij hem los. „Deze kerels, da's mooi volk", glunderde Gemser. „Gianni en Ids (Post- ma) liggen elkaar goed en jutten elkaar regelmatig op. Uniek ge stoorde kerels, echt." Voor de klapschaats is geen tijd heilig. „Het zal nog harder gaan", voorspelde Koss, aan dachtig toeschouwer in Heeren veen. „Maar ik vind het unfair om alleen over de klapschaat sen te praten. Het gaat toch vooral om de aüeten zelf. De schaatsers moeten het echt zelf doen, hoor. Om de techniek on der de knie te krijgen is moei lijk, vooral voor de toppers die altijd op ouderwetse schaatsen hebben gereden. Maar als ie dereen er straks echt aan ge wend is, is het de gewoonste zaak van de wereld. Ik verwacht straks in Nagano een tijd van onder de 6.30. Ik denk dat de winnaar zal uitkomen op 6.25 of zo." Het wereldrecord van de Bra bantse badmeester komt niet te vroeg in het ellenlange seizoen, vond Koss. „Als je de kans hebt een wereldrecord te breken, moet je dat doen. Dat kans krijg je maar een paar keer in je le ven." Koss toonde zich niet be droefd om niet meer 's werelds snelste te zijn op de vijf kilome ter. „Ik was de beste van mijn generatie, hou het daar maar op. Ik zal altijd de snelste op de conventionele schaats blijven. Ach, deze sport heeft al zoveel revoluties meegemaakt, dat maakt het alleen maar interes santer." Gemser wilde gisteren niet al te veel juichverhalen afsteken. „Want Ritsma heeft zich ook niet kapot gereden." Ritsma reed een regelmatige race die zowaar na een kleine vier kilo meter ook in de buurt van Koss' magische tijd kwam. „Daarna heb ik de rondetijden iets laten oplopen om m'n benen te spa ren. Of dat een spel is? Iedereen heeft toch zijn eigen voorberei ding op de Olympische Spelen? Straks in Nagano moet er pas snel worden gereden, dan gaat het er echt om", aldus de Fries. Of de Japanners dan een spel letje speelden, was de volgende vraag aan Ritsma. De drie spe cialisten Noake, Aoyanagi en Shirahata eindigden als 14e, 15e en 16e. Daardoor degradeert Ja pan naar de B-groep. „Ik be greep van Shirahata dat hun coach woedend was. Want dit komt ze slecht uit, de Olympi sche Spelen zijn in hun eigen land", aldus Ritsma die na zijn 6.35,89 - een persoonlijk record - nu eerste staat op de eeuwige wereldranglijst. Het wereldrecord van Romme was een jubileum voor Thialf. Heerenveen vierde gisteren het 25e wereldrecord. „Maar ik ga dat niet meer aanvallen", lachte Johann Olav Koss. „Ik zou die klapschaatsen graag willen tes ten, maar geloof me, ik ben niet in vorm. Ik moet de laatste tijd al moeite genoeg doen om m'n buik in te houden." Marco de Ridder wordt gevloerd door Michel Roest, die weinig moeite doet een overtre ding te verhullen. foto kees van hoogdalem Ex-speler Rijnsburgse Boys regisseert zijn eigen publiekswissel Peter van Duyn was bij Rijnsburgse Boys een eeuwig talent. Een begena digd voetballer, maar te wisselvallig om amateur-topspeler genoemd te kunnen worden. Zijn wispelturigheid in het veld leverde hem vaak de hoon op van Rijnsburgse supporters. Vorig seizoen had Van Duijn daar genoeg van en maakte - na 17 jaar Rijnsburg - de overstap naar de w Katwijk. Za terdag kwam Van Duyn nog 'even af rekenen' op sportpark Middelmors. Hij bereidde een doelpunt voor, maakte er twee en had zo een flink aandeel in de 1-5 zege van Katwijk op Rijnsburgse Boys. Van Duyn reageerde uitgelaten op zijn successen. Hij vierde zijn twee doelpunten (Katwijks derde en vijfde) nadrukkelijk en zwaaide bij zijn ver vanging, twee minuten voor het ein de van de wedstrijd, hatelijk in de richting van de Rijnsburgse suppor- tersschare. Van een wat pesterige pu bliekswissel was overigens geen spra ke volgens Katwijk-trainer Bob Koot wijk. „Ik zou dit soort dingen nooit in scène zetten. Peter is geblesseerd ge weest, hij vroeg zelf om een wissel, verstandig van hem." Blijkbaar kon Van Duyn bij een 5-1 voorsprong de laatste twee minuten niet meer vol maken en regisseerde hij zo zijn ei gen publiekswissel. De eerste 20 minuten van de wed strijd zag het er nog niet naar uit dat het een feestje voor Peter van Duyn zou worden. De thuisploeg speelde in de beginfase veel agressiever. Vooral Erwin Hermes en Raymond Buis hol den hun directe tegenstanders Edwin Robbers en Paul Jansen erg gemakke lijk voorbij. Na elf minuten had het Rijnsburgse offensief succes. Na een goede actie van Hermes en Buis, tikte Peter Cadel de bal in het lege doel, maar Carlo van Zeist redde op de doellijn. Uit de hoekschop die daarop volgde, tikte Martin de Louw de bi uit een voorzet van Hermes langs Hugo van Duijn: 1-0. Katwijk was wakker geschud en werkte de achterstand zakelijk weg. De ploeg verkeert zeker niet in grote vorm, maar beschikt over individuele kwaliteit genoeg om zich kansen te creëren. Peter van Duyn en Marco de Ridder lieten de eerste mogelijkheden nog onbenut, maar daarna was het wel raak. Hegi stompte de bal uit een voorzet van De Ridder verkeerd weg, Oudshoorn bracht opnieuw voor, waar Hans Zwaan hard inkopte: 1-1. Zwaan kreeg nog voor rust de kans op meer, maar de spits tikte één keer naast en één keer redde Hegi met een reflex. Er zou maar één moment volgen, waarop Rijnsburgse Boys de wedstrijd een andere draai had kunnen geven. Een kwartier na rust liet Hermes Edwin Robbers weer eens zijn hielen zijn. De voorzet werd door Alan Campfens hard ingeschoten, maar Hugo van Duyn stond op de goede plaats en kreeg de bal tegen z'n be nen. Afrekening Daarna kon Peter van Duyn aan z'n afrekening beginnen. De tegenspeler van de voormalig Rijnsburger was Stefan Roodakkers, die vorig seizoen nog bij Katwijk speelde. Misschien had Rijnsburgs trainer Henk Wisman Van Duyn beter door een voormalig ploeggenoot-met-een-beetje-rancune kunnen laten schaduwen, want Van Duyn kreeg wel erg veel vrijheid. De middenvelder van Katwijk mocht de bal in de 65ste minuut vrij in het strafschopgebied aannemen, hij schoot tegen de keeper op, waarna De Ridder de bal in het lege doel de poneerde. Vervolgens werd Van Duyn bij een solo vrijwel niets in de weg ge legd: 1-3. Björn Raven maakte er ver volgens fraai - buitenkant rechts van af de achterlijn - 1-4 van, en Van Duijn lepelde fraai vanaf de rand van het zestienmetergebied de 1-5 bin nen. Henk Wisman vond de zege van Katwijk geflatteerd. „We hebben toch in de beginfase van elke helft goed partij gegeven." Zijn ploeg had tot za terdag de minst gepasseerde defensie in de hoofdklasse A. „Maar nu maak ten we enkele cruciale dekkingsfou- ten." Toch moet Wisman zich niet al te veel zorgen maken over de toe komst. Ondanks een waslijst blessu res oogt zijn elftal met een aantal jon ge spelers perspectiefvol. Ook bij Katwijk was men onder de indruk van Alan Campfens, de spits die in de jeugd bij Ajax en Feyenoord speelde. Het is te hopen dat die in Ftijnsburg geen 'Peter van Duijn-be- handeling' krijgt. Niet iedereen is daarvan doordrongen.Als je nu niet meeverdedigt, laat ik je uit de selectie zetten", kreeg Campfens van een ploeggenoot te horen. Een dergelijke benadering heeft Van Duyn bij de w Katwijk doen belanden. Rijnsburgse Boys: Hegie; Roest, De Kort, Roodakkers, Van Lochem; Buis, Aalbersberg (68. Tiberkanine), De Louw, Cadel; Campfens, Hermes. Katwijk: Hugo van Duyn; Robbers, Van Zeist, Van der Meer, Jansen; Oudshoorn. Peter van Duyn (89. Keane), Marco van der Plas; Raven. Zwaan, De Ridder. R Ie! RENZE LOLKEMA ;oude januaridag in ene Jaap Eden het )rd op de schaatsmijl )5 minuten. Dat was itenbaan, in hartje Ie. Ruim veertig door- ;r staat het record op eigendom van Ke- nd. Van de jacht op is de Nederlandse zo moe geworden de wereldbekerwed- ;omend weekeinde in in schieten. reikte tijdens de arid Cup van het sei- leerenveen niemand vereldrecord. Rintje yam wel in de buurt Slijkbaar is die toptijd itie voor de Fries om an de weinigen wel 14 ir af te reizen. „Ik wil dstrijdritme blijven", hij. „Als ik niet naar ga, had ik elders <3 rijd gereden. Boven- ak zondagavond al- vliegtuig naar huis. En nog voldoende tijd Dr te bereiden op het voor iedere Hollan- veer om in deze fase zoen al te excelleren, indskampioenschap- ïn de startbewijzen interspelen in Naga- d. Hamar komt voor ders Ids Postma en ^'sman daarom onge- B hebben rust nodig, ird zaterdag tweede ma in 1.49,84, Hers- tup

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15