mh Ziekte en dood van een kind op school CrV'; S illiY1 Gezondheid MAANDAG 8 DECEMBER 1997 Hoofdpijn Hoofdpijn stelt nier alleen degene die het heeft voor problemen. Als huisarts sta je er soms machteloos te genover. Je hebt alle mogelijke oorzaken uitgesloten. Maar dan wacht nog het moeilijk te begrenzen gebied van de 'spanningshoofdpijn'. Het verkennen daarvan vergt zowel van de patiënt als van de huisarts veel ge duld. Een oude. beproefde manier om inzicht te krij gen is het aanleggen van een dagboek. Daarin houdt de patiënt in kwestie bij wat hij heeft gedaan, wan neer en wat hij heeft gegeten, en wanneer de hoofd pijn optreedt. Ook de leuke en nare dingen van die dag worden erin benoemd. Zo'n dagboek moet enkele weken worden bijgehouden, en dan begint het puz zel werk. Liefst maakt de huisarts samen met de hoofdpijn lijder aan de hand van de gegevens eerst een analyse. Als dat wat oplevert, zullen ze beiden zeer tevreden zijn. Soms komen er verrassende ontdekkingen uit. Zo kwam laatst Kees op mijn spreekuur. Kees, 45 jaar. zei: „Dokter, ik heb waarschijnlijk wat aan mijn oren. Ik ben de laatste tijd zo duizelig, mijn oren sui zen en fluiten soms, ik maak me grote zorgen. Ik moet namelijk veel autorijden, en ik vind het gevaar lijk dat ik zo achter het stuur moet.Kees is vertegen woordiger, heeft hart voor zijn werk, zit altijd langs de weg. Wat me ook is opgevallen, is dat ik soms lijk dubbel te zien. Dat is eigenlijk de reden dat ik niet langer afgewacht heb. Ik keek zijn oren na, en constateerde dat er niets af wijkends te vinden was. Ook zijn ogen leken bij con trole goed te functioneren. Ik vroeg of ik zijn bloed druk even kon meten. Natuurlijkzei Kees, „ik ben er nu toch. Dat was een schot midden in de roos. De boven- druk was 160. maar de onderdruk boven de 100, en het was pas het begin van de dag. „Heeft u wel eens hoofdpijn?", informeerde ik. Kees antwoordde dat hij daarover maar niet begonnen was, want hij kon zich niet meer heugen dat hij zon der hoofdpijn was. Al jaren voelde hij een drenzende hoofdpijn, vanuit de kruin midden op zijn hoofd, doortrekkend naar de zijkant. Hij was eraan gewend geraakt, en sjouwde die hoofdpijn als een ongewenste gast met zich mee. Ik stelde hem voor in de komende weken enkele ke ren terug te komen bij de assistente om de bloeddruk- te laten meten, en vroeg naar zijn gewicht. Ook dat was een punt: door zijn werk had hij dikwijls een lunchafspraak met een klant, hij dronk veel kopjes koffie ondenveg. Mede als gevolg daarvan was zijn gewicht aan de hoge kant voor zijn lengte en leeftijd. Koffie verhoogt de bloeddruk, overgewicht is tevens een belastende factor. Er was ook een positief punt: Kees had nooit gerookt: daarover hoefden we het dus niet te hebben. Na twee weken kwam hij terug: inderdaad was de bloeddruk te hoog, zodat hij een recept meekreeg voor een bloeddruk verlagend medicament. Weer veertien dagen later zag ik een opgewekte en tevreden patiënt: „Het is niet te geloven, maar ik ben grotendeels van mijn klachten af. Die eeuwige hoofdpijn, ik wist niet meer hoe het was om geen hoofdpijn te hebben. Mijn vrouw dacht dat het aan rode wijn lag, ik was zo doende al gestopt met de alcohol, maar zou het dan toch aan de bloeddruk hebben gelegen?" Ik kon hem vertellen dat er wel wordt gezegd dat een of twee glazen rode wijn geen kwaad kunnen voor de bloed somloop, maar dat te veel alcohol geen goede invloed heeft op de bloeddruk. Hij kreeg aansluitend het advies om af te vallen, en hij zou er goed aan doen zijn cholesterol en vet stof visseling te controle ren. „Maar", zei ik „ik hoop vooral dat u zich ontspant nu u weet wat er aan de hand is.Elke dag hoofdpijn is geen hoofdpijn, dat gaat dus echt niet op. Boekje uitgebracht met waargebeurde verhaal van Peter Op de bank als een vorst, maar heel erg ziek. illustratie aleid landeweerd Elk jaar wordt in Nederland bij vierhonderd kin deren de diagnose kanker gesteld. Voor het kind en de omgeving breekt dan een ingrijpende pe riode aan. Het CPS, de organisatie voor onder wijsontwikkeling en -advies in Amersfoort, heeft een boekje uitgebracht met het waargebeurde verhaal van Peter, een kind met kanker op de basisschool. Scholen kunnen hierin antwoorden vinden op de vraag hoe ze het beste ernstig zieke kinderen kunnen begeleiden. Het boek 'Vandaag neem ik een snipperdag' is geschreven door Peters moeder Anneke Vriens en de directeur van zijn basisschool Carla Ver steeg. In de vorm van een tweeluik wordt het verhaal verteld van Peter, die acht jaar oud was toen bij hem een hersentumor werd ontdekt. De auteurs vertellen om beurten wat zich thuis en op school afspeelde tijdens Peters ziekteproces en rond zijn overlijden. Deze samenspraak tussen school en gezin maakt het boekje uniek, vindt het CPS. „Nooit eerder zijn op een zo persoonlijke manier twee kanten belicht en is zo duidelijk gemaakt dat school en gezin elkaar in zo'n trieste situatie nodig heb ben", zegt mevrouw L. van 't Hof van het Amers- foortse CPS. „Het verhaal laat zien dat ziekte en dood op een natuurüjke manier een plek kun nen krijgen in het dagelijks leven van kinderen en volwassenen." Tal van dilemma's komen aan bod: wanneer vertel je de klas dat een kind ernstig ziek is en hoe doe je dat? Vertel je dat het kind niet meer beter zal worden? Hoe ga je om met een achtja rig jongetje dat nog maar zo kort te leven heeft? En hoe reageer je op de toenemende lichamelij ke beperkingen? Het boek kan een voorbeeld zijn voor andere on derwijsgevenden, zegt Van 't Hof. Want hoewel er steeds meer aandacht komt voor verdriet en rouw van jonge kinderen, zijn er tal van voor beelden bekend van scholen waar de begelei ding en ondersteuning van leerlingen minder goed verlopen is. „Het is belangrijk dat alle scho len zich realiseren dat zij met ziekte en dood van Met ballonnen werd door de schoolkinderen af scheid genomen. illustratie aleid landeweerd een leerling geconfronteerd kunnen worden", zegt Van 't Hof. „Het is goed om daarop voorbe reid te zijn." Het boekje biedt naast het tweeluik daarom ook diverse tips. Zo zouden alle scholen een contact persoon moeten aanwijzen die bij traumatische ervaringen rond een leerling als aanspreekpunt kan fungeren voor ouders. „Dat is belangrijk voor de continuïteit", vindt Van 't Hof. „Boven dien kan er zo een vertrouwensband ontstaan en hoeven ouders hun emotionele verhaal niet steeds aan een ander te vertellen." Daarnaast is het belangrijk dat ernstig zieke kin deren zo lang mogelijk naar school blijven gaan en eventueel een aangepast lesprogramma vol gen. „Ouders en leerkrachten mogen nooit de houding uitstralen: Je gaat toch dood, school is niet belangrijk meer. Al zijn kinderen maar in staat om het één uurtje per dag vol te houden, dan blijven ze toch in contact met hun vriendjes en vriendinnetjes. Een ander advies is om de zieke leerling na op name in het ziekenhuis vooral niet te vergeten. Zo wordt Peter in het verhaal verrast met een kaartenactie van zijn klas. Hij kreeg in enkele da gen tijd zo'n vierhonderd kaarten toegestuurd waardoor het ziekenhuis een plek werd waar naast pijn en verdriet ook vrolijkheid heerste. Maar ook werd een paar maanden voor zijn overlijden op school een 'Peter-dag' gehouden, een dag met drie van zijn lievelingsactiviteiten. Verder vindt Van 't Hof het belangrijk dat de klasgenoten van het zieke kind worden voorbe reid op eventuele veranderingen in het uiterlijk van de patiënt. Zo werd Peter kaal van de be handelingen en dik en traag van de medicijnen. „Je moet daar heel open over zijn", zegt Van 't Hof.Als je dat niet doet, kunnen kinderen zich heel vreemde dingen in 't hoofd halen. Zo van: hij is misschien wel stout geweest." En ook na een overlijden, moeten onderwijs krachten zo eerlijk mogelijk zijn, vindt CPS. Vra gen niet ontwijkend beantwoorden, ruimte ge ven aan emoties en de leerlingen behulpzaam zijn bij het accepteren en verwerken van hun ge voelens. Ook kunnen kinderen steun vinden bij het uitvoeren van rituelen. Het branden van kaarsjes of het inrichten van een eigen plaatsje in de klas voor hun overleden klasgenootje kan helpen bij de verwerking. Ondanks het trieste onderwerp is 'Vandaag neem ik een snipperdag' een heel positief boekje geworden, vindt Van 't Hof. „Zowel de ouders als de school hebben een paar jaar na het overlijden van Peter het gevoel dat ze het destijds goed ge daan hebben en dat ze de laatste periode van Peters leven ondanks alle pijn en ellende heel positief zijn doorgekomen." Het boekje 'Vandaag neem ik een snipperdag' kost 19,95 gulden en is te bestellen bij het CPS in Amersfoort: 033 - 45 34 34 4. P U Z Z E L 1 N S O Z z E M R E T N 1 M F 1 N A .L E 1 D O L E M S U R O O K A R E P O N T T E 1 O R G E L L A O T G K F U D N E R A N S R L N E E 1 L O R U R N O O E 1 1 1 R R B P O A U O L E T Z S A E H N H B H L E 1 T u S K M D C A C E M P M E M E L O E D S T A O O E Z R R O N O K A N T T B D R U P P U E G P L E E E A E E X R 1 A O E N N T B C G R E Z B K O R A B O O A N T U E D A N E R E S O N 1 M E T G O O H N O O T T V academie intermezzo rondo allegro melodie serenade bagatelle motet snaren barok muziekschool toonhoogte bebop notenschrift toonladder blues operakoor treurmuziek chanson opname troubadour expressie podium vingerzetting finale polka OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van I links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bene den, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. CITAAT Staar, huis, kanon, pink, kreek, blaam, doos, klaar, kluit, boon, woest, toon, kring, baas. Het citaat is van Anne Morrow Lindbergh 'Men kan niet alle mooie schelpen op het strand verzamelen'. HEINZ A TOMPOES WMfi Tom Poes en het Kukel Een ogenblik keek de professor ver slagen naar het vreemde ventje. ,,Praw", mompelde hij. „Mijn kukel is dus niet hoog genoeg om met der droon te spreken? Welk een schrikke- lijker onverschaamdheid... Maar goed, ik weet wanneer ik niet er- wenst ben. Der goede dag!" Na deze woorden keerde hij zich om en begon met grote passen naar de stad te lopen. „Ik wacht hier", riep de vreemdeling hem na. „Maak haast! Stuur een onderhandelaar met ge zag!" „Dit is meer dan een man van de we tenschap verdragen kan", prevelde de geleerde. „Stuur iemand met ge zag, ja, ja! Ach, als ik nu maar wist wat der kukel was! Bedoelt hij der i.q., zo vraag ik mij? Dat zou zeer treurig zijn..." Terwijl nu de heer Prlwytzkofsky be kommerd uit het gezicht verdween zette commissaris Bulle Bas niet ver van daar zijn onderzoek voort. Hij had zich weer in het gat van heer Bommels kelder laten zakken en keerde zich tijdens het afdalen nog eenmaal om. „Ik waarschuw jullie!" sprak hij dreigend. „De toestand is ernstig. Die droon, of hoe hij heet, moet gevonden worden. Hij is de hoofdfnan van deze spionnenbende en het wordt tijd, dat er met hem on derhandeld wordt door iemand met gezag! Dus geen gemodder van knoeiende lummels, Bommel! Begre pen?" Zo sprekende verdween hij uit het gezicht. Doch niet voor lang. Onder de grond werd een borrelend en klot send geluid hoorbaar, dat overging in het geraas van een waterval. En daar spoot de dappere politiechef reeds weer uit het gat te voorschijn, temid den van zwarte blubber en de geur van bederf. REDACTIE SASKIASTOELINGA 023 H W E E R DOOR JAN VISSER Het weer lijkt zich deze maand aan de specifieke kenmerken vai kalenderklimaat te houden. December opende namelijk met licl winters weer (het Eligiuswintertje), deze week is het wisselvallig Ambroosdepressie) en aan het einde van de week lijkt te atmosf gaan stabiliseren. Ook dat is kenmerkend voor december en deze periode halverwe maand wordt dan ook de 'middecemberhogedruk' genoemd. Doi gaans gaan ook de temperaturen een aantal graden naar benede niet zelden resulterend in licht winters weer. In hoeverre de afkoeling dit jaar gestalte gaat krijgen zal de kom dagen moeten blijken. Het actuele weerbeeld kenmerkt zich in< val door wisselvalligheid. Vooral vanaf woensdag is het depressii met perioden met regen, veel wind en tamelijk hoge temperatui Morgen hebben we nog een redelijke dag voor de boeg. Op eeni bui na blijft het namelijk droog en zo nu en dan komt de zon tev schijn. De temperaturen lopen op tot een graad of 9. De wind w uit het zuidwesten en is matig, aan zee vrij krachtig. Dinsdagavond neemt de iets krimpende wind toe en later gaat h regenen. Ook op woensdag regent en waait het bij temperaturen 8 pend tot 9 a 10 graden. Opmerkelijk is de ontwikkeling van een zonder krachtig Russisch hogedrukgebied. Boven het noorden v Rusland stijgen de barometers begin volgende week tot meer da B, 1050 hPa. Tijdens het afgelopen weekeinde liep een poging tot verzachtinj op een verregende zaterdag. De meeste regen viel in Noord Holl In Santpoort-Noord werd 14 en in Bloemendaal 10 mm opgevai tegen slechts 4 mm op Valkenburg en in Alphen a/d Rijn. Doordat op zondag de wind naar het zuiden kromp werd kouderi uit Frankrijk aangevoerd. De hoogste temperaturen werden omi den niet tijdens de middag maar in de nacht en vroege ochtend genomen, 's Middags was het slechts 2-3 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Steeds veel bewolking en soms veel regen, met na me langs de westkust. In de bergen sneeuw. Een stormachtige zuidwesten wind. morgen tijdelijk minder wind. Maxima van 9 graden langs de kust tot dicht bij nul in het binnen- Zweden: Veel bewolking en wat re gen, sneeuw of ijzel. Van daag meest droog en kans op enkele opklaringen. Maxima uiteenlopend van plus 5 in het zuiden tot min 5 in het noorden Van daag in Lapland tijdelijk minder koud. Oenemarken: Steeds veel wind. Verder bewolkt en mogelijk wat regen. Middagtempera- tuur tussen 4 en 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onstuimig weer. Veel bewolking en af en toe regen. Vaak een harde zuidwesten wind, bij Ierland en Schotland soms stormachtig. Morgen tijdelijk iets min der wind en in Engeland waarschijnlijk droog en wat zon. Middagtemperatuur rond 11 graden, morgen in het zuidoos ten wat lager: een graad of 8 België en Luxemburg: Vandaagochtend kans op ijzel. Verder veel bewolking en vrijwel overal droog, morgen ook wat zon. Middagtempera tuur verder oplopend. Vandaag ongeveer 4, morgen een graad of 8. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst plaatselijk mist. Vandaag van het westen uit toenemende bewolking, ge volgd door regen. Mogelijk eerst ook ijzel Maxima oplopend tot een graad of 8 op morgen, maar vandaag wordt het in het oosten nog maar 3 graden. Langs de kust steeds ongeveer 11 graden en tot vandaagavond een stevige wind. Portugal: Bewolkt en enkele regen- of onweersbui en. Mórgen waarschijnlijk droog en af en toe zon Middagtemperatuur aan zee een graad of 16, in de Algarve ongeveer 19 graden. Madeira: Vandaag tamelijk veel wolken en enkele regen- of onweersbuien. Daarna meer zon en vrijwel droog. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Spanje: Vandaag snel. toenemende bewolking en enkele buien, in het zuiden mogelijk met onweer. Langs de oostelijke Costa's waarschijnlijk tot de avond droog. Mor gen weer wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur in het binnenland ongeveer 11 graden, op de stranden uit eenlopend van 14 graden aan de Costa Brava tot 20 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Flink wat zon, maar vandaag meer wol ken en vooral in het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: vandaag wolken en vooral in het noorden kans op een bui. Morgen meer zon en vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur een graad of 17. Tunesië: Afnemend buiig en meer zon. Morgen opnieuw een paar stevige regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur tussen 14 en 17 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst kans op mist. Vandaag van het westen uit toenemende bewolking, ge volgd door regen, in de Dordogne moge lijk ook ijzel In de Provence de hele dag nog zonnig, maar morgen ook daar wol ken en wat regen. In de Alpen boven de 1200 meter sneeuw. Middagtempera tuur morgen rond 7 graden, in het wes ten en zuiden tussen 10 en 14 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag veel zon Morgen bewolkt en enkele stevige regen- of onweersbuien. Later op morgen opklaringen en droog Middagtemperatuur ongeveer 16 gra- Italië: Flink wat zon en droog. Morgen langs de Middellandse Zee kust wat meer wol ken. Middagtemperatuur uiteenlopend van 7 graden in het noorden tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flink wat zon Morgen toenemende be wolking en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur oplo pend tot ongeveer 16 graden. Malta: Geleidelijk afnemende wind, meer zon en vrijwel overal droog Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Bewolkt en eerst nog enkele buien, mo gelijk met onweer. Morgen waarschijn lijk droog en wat zon. Vooral op de Egeïsche zee erg veel wind. Maxima tus sen 12 en 15 graden. Turkije en Cyprus: Veel bewolking en buien, soms met on weer. In de bergen sneeuw Morgen af nemend buiig, maar ook dan op Cyprus nog flink nat Middagtemperatuur op de stranden ongeveer 18 graden, op de Dardanellen veel frisser. Duitsland: Wolkenvelden en vandaag in de loop van de dag van het westen uit opnieu of sneeuw, mogelijk voorafgega ijzel. Morgen in het oosten sneeuw. Middagtemperatuur overal boven nul, meest tuees graden. Zwitserland: Flink wat zon en droog. Morge' westen meer bewolking en mei Wallis sneeuw, onder de 1200 gen. Maxima in de dalen een grz morgen wat lager. Oostenrijk: Bewolkt en in Wenen en omgei wat sneeuw. Vooral in de bergs delijk wat zon. maar morgen in' ten toenemende wolken Midds ratuur ongeveer 3 graden, morgi Polen: Wolkenvelden en af en toe sn natte sneeuw. Morgen van hel uit droger Maxima op de meesl Qj. sen iets boven nul. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en eerst nog wat sneeu n gen waarschijnlijk een paar opkli a£ Middagtemperatuur iets bovent oil Hongarije: Wolkenvelden en vrijwel overa C£ Hier en daar mist en in de loof n >ngj nr Dei DINSDAG 9 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.36 Zon onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.06 23.35 10.39 Laag 06.40 18.54 06.21 Weerrapporten 08 december 071 Amsterdam regen De Bilt regen Deelen met onh Eelde zwaar bt Eindhoven regen Den Helder regen Rotterdam regen Cyprus Istanbul Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew licht bew motregen Split Stockholm Warschau Wenen zwaar bev Zurich onbew. Bangkok onbew Buenos Aires onbew. Casablanca onbew. Johannesburg licht bew. Los Angeles regen New Orleans regen New York half bew regen Vancouver regen .1" v Al

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12