'De stroom piel acht teer uit' irer Aar staat weer op de kaart van Nederland Rijn Veenstreek Weidevogels van Mes fleuren polder op Lasten gaan minder omhoog in Alkemade Failliet Mobiplan in handen MIT travel Veens Bruibier slaat aan D66 Jacobswoude bang voor negatieve spiraal flAANDAG 8 DECEMBER 1997 Echtpaar botst met tractor .ifl7FRSWOUDE-DORpEen bejaard echtpaar raakte zaterdag iekneld toen zijn auto op de Hogeveenseweg in botsing kwam net een tractor die twee ladingen hooi vervoerde. De 24-jarige xactorbestuurder uit Gouderak kwam uit de richting van Bos- ;oop en draaide een links van de weg gelegen erf op. Hij ver jaarde dat hij geen tegemoetkomend verkeer zag, maar halver wege reed de auto van het echtpaar op de achterste aanhangwa gen in. De brandweer bevrijdde de 76-jarige man en zijn 74-jari- >e vrouw uit hun benarde positie en bracht het echtpaar over laar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De Hoogeveenseweg was twee uur afgesloten. j Negenjarig jongetje ernstig gewond net m J jbjjj ophen aan den rijn Een negenjarig jongetje uit Alphen aan den loi m iqi lijn li is zaterdag bij een botsing op de Burgemeester Bruins Slot- jingel in zijn woonplaats ernstig gewond geraakt aan zijn ge acht. Op een wegversmalling botste de auto, die bestuurd werd door de vader van de jongen, frontaal op een tegenligger. De ongen had zijn gordel om, maar vloog door de voorruit van de d vagen en ^eP emstige hoofdwonden op. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. 'hoos in Alpheuse winkelcentra Vervolg van voorpagina d-0 )it was een kwestie van overmacht", zegt H. Dorrestein in het EWR. „De storing om tien voor twee 's middags Jhet(vam voor ons op een rotmoment. Door de zater- igdrukte werd zo veel spanning afgenomen, dat wij er aar niet in slaagden om de stroomvoorziening via een anditrivveg te regelen. Steeds als wij een poging waagden, |óreel de stroom weer uit. Als door een domino-effect evavani daardoor een steeds groter stuk van Ridderveld is v mder stroom te zitten." Vener 15.000ste bezoeker van Ford-museum hillegom arthur maandag Zijn vrouw moest werken en vader wilde wat leuks doen met de twee zoons. „Ouwe auto's, ik vond het wel interessant." Voor H. Hachmang uit Roelo- farendsveen liep een museum- bezoek in Hillegom gistermid dag bijzonder af. Hij was de 15.000ste bezoeker in het dit jaar geopende Den Hartogh Ford Museum. „En dat allemaal omdat we alleen maar even naar de ouwe Fordjes kwamen kijken", zegt de nog wat verbouwereerde va der Hachmang kort nadat hij met zoons Roel en Paul een of ficiële daad heeft verricht. Het drietal mocht de 165ste aan winst van het museum onthul len: een zeldzame Ford van het model S, bouwjaar 1908. Klaas Pieter Den Hartogh, telg van een Hillegoms trans portbedrijf, is wars van poespas en ontbrak gistermiddag dan ook in 'zijn' museum. Dochter Grêske en schoonzoon Léon Roest, beiden directeur, namen aan de Haarlemmerstraat de honneurs waar. „Nee, mijn va der is er niet, die is naar Bel gië." In Hillegom staat sinds maart het grootste Ford-muse um ter wereld. „Ik was een tijd je geleden nog in Detroit, bij het Henry Ford Museum. En daar hadden ze maar 25 auto's staan", zegt Léon Roest. „Ik had te voren nog naar ze ge faxt, maar zelfs geen reactie ge had. Maar toen ik daar met een videoband kwam van wat we hier hadden, wisten ze niet wat ze zagen. Nu zijn ze reuze geïn teresseerd." Het museum is het gevolg van een 'uit de hand gelopen hobby'. Dat nu al de 15.000ste bezoeker is geregistreerd, is Vader Hachmang uit Roelofarendsveen onthult met zijn beide zoons de nieuwste aanwinst van het Hille- gomse Ford-museum. Links kijken museumdirecteuren Grêske Roest-den Hartogh en Léon Roest toe. FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER volgens Roest 'ongelooflijk goed'. „Nee, op mensen die hier gezellig, komen rondwan delen, kun je niet alleen draai en. Denk alleen maar eens aan je verwarmingskosten. „Maar we hebben alle moge lijkheden voor partijen, recep ties, modeshows en product presentaties. Bedrijven als KLM, ABN AMRO en Hoog ovens komen hier, bijvoorbeeld met jaarcijfers. Volgend jaar is er hier een wereldcongres van urologen." „We zijn in maart zonder veel ophef gestart, omdat we er eerst zeker van wilden zijn dat alle papieren en vergunningen in orde waren. We zijn ook bij andere musea gaan kijken, zoals bij het Autotron. We wil den er ook zeker van zijn dat het hier intern goed georgani seerd was. En als je ziet hoe het nu goed, zijn we dik tevreden." Bij 165 Fords blijft het intus sen niet. „Er zijn op dit mo ment een paar auto's uit Ame rika onderweg, waaronder een Ford die op een houtgasgene rator loopt. Met zo'n wagen gaat meneer Den Hartogh ook meedoen aan het komende bloemencorso." Het particulie re museum is nog steeds op zoek naar nieuwe aanwinsten. „Jazeker," zegt Léon Roest. „We lopen beurzen af, en ook veilingen. Er komen hier ook ontzettend veel aanbiedin gen binnen. Je wordt er soms gek van. De prijzen vliegen mo menteel de lucht is, maar als we er een voor een aardig be drag kunnen krijgen, kopen we hem." phen a.d. run gaby van ruiten brouwer de koning de vestigingen van Albert lijn in de Ridderhof en later in de Herenhof leidde de :n aan stroomstoringen tot ;rkwaardige taferelen. Zo re- trtn klanten hun bomvolle win- hvagentjes door de verlichte ngpaden naar de kassa, waar vervolgens door een nieuwe oomstoring niet konden afre ien. ,In totaal viel de stroom acht uit", zegt P.R. van der heer van de supermarktketen. ^oe' et begon bij de Ridderhof, nac^ar lag het hele winkelcentrum it. Bij ons werd het daarom bbel zo druk. Het zag zwart de mensen en toen was het ons ook ineens helemaal nker. Veel mensen waren be- orlijk boos en lieten hun win- [wagentje staan. Na de zesde iring hadden we genoeg van het aan-uit verhaal en hebben we de winkel gesloten. Het was met zo veel extra klanten niet te doen met de noodverlichting voor twee kassa's in plaats van elf. Bovendien namen klanten het ons kwalijk, terwijl wij part noch deel hadden aan de stroomstoring." De supermarktketen was al dicht toen de EWR om kwart voor vijf overal de storing had verholpen. „We moesten er flink aan sleutelen", aldus Dor restein. „Dat ging stukje bij beetje, steeds een stationnetje erbij en dan maar hopen dat de spanning niet te groot was. Gis teren hebben we het defecte verbindingsstuk vervangen. Wij gaan opnieuw onze procedures bekijken. Wèliswaar kost het tijd om een storing te lokaliseren, maar op zaterdagmiddag is elk uur dat je nodig hebt om een storing te verhelpen er één te veel." hazerswoude/zoeterwoude marun kramp De .keuze voor kunstwerken naar aanleiding van de ruilver kaveling in de polder tussen Hazerswoude en Zoeterwoude is gevallen op de weidevogels van Hans Mes. De selectiecom missie volgt de keuze van de in woners van de dorpen. Van de 185 bezoekers die tijdens de tentoonstelling begin dit jaar een enquête invulden, kozen 158 voor de beelden van Mes. Eind volgend jaar worden de weidevogels opgeleverd. De grasmussen en de zwarte stern komen op Rijnwouds grondgebied. De beoogde plaat sen zijn de kruising van het Groenendijksepad met de toe komstige rijksweg 11 en de Oostvaartbrug bij het Spookver- laat. Het derde werk van de Groningse kunstenaar, de grut to, komt in Zoeterwoude langs het Lange Kerkpad tussen de Zonnegaarde en de Weipoort. De selectiecommissie, waarin ondere anderen een beeldend kunstenaar en vertegenwoordi gers van de gemeente, provincie en de waterschappen zitting hadden, had al in april bekend moeten maken wie de opdracht zou krijgen. De commissie on der leiding van oud-burgemees ter A. Houdijk van Zoeterwoude kwam er echter niet uit. Uiteindelijk koos de commis sie voor de weidevogels vanwe ge him 'duidelijk herkenbare fi guratie en verhalende structuur die toegespitst is op dit specifie ke landschap'. De drie vogels verschillen in formaat, vormge ving en materiaalkeuze en ge ven volgens de kunstenaar de identiteit van het gebied weer. De twee andere kunstenaars die htm beelden destijds ten toonstelden in het gemeente huis van Rijnwoude, hadden een andere kijk op het ruilver- kavelingsgebied. Huub Laurens vond dat het gebied bakens no dig had. Hij maakte die in de vorm van een boei vanwege de ontginning en de waterbeheer sing die zo kenmerkend zijn voor een polderlandschap. Jo seph Semah wilde drie Arken dw mgeraarse ondernemers hebben belangrijk aandeel in start wielerronde Jan van Tol en Tinus van Tol (rechts): „De start van de wielerronde wordt één van de grootste evenementen die Ter Aar ooit heeft gehad." FOTO LOEK ZUYDERDUIN scha: )ijap f id vü ricju; le",K nte wielerunie (KNWU). „Met dank aan burgemeester Vroeginde- weij", haast Jan van Tol zich te zeggen. „Zij droeg het vrouwen- wielrennen onmiskenbaar een warm hart toe." Ook andere plaatselijke hoog waardigheidsbekleders, zoals wethouder Otto, dragen het sporthart op de goede plaats. Daardoor verwachten Van Tol Van Tol van de kant van de ge meente medewerking bij hun grote project voor 1998: de pro loog van de Ronde van Neder land voor vrouweg op maandag 14 septemher plus de finish van de etappe van dinsdag 15 sep tember. „Door die wielerronde met alle publiciteit eromheen", gniffelt Jan van Tol, „wordt Ter Aar landelijk bekend. Dat vindt het gemeentebestuur vast niet erg." Maar met medewerking van alleen de gemeente, beseffen de Van Tollen, zijn ze er nog niet. Als het meezit komen in de aan loop naar het wereldkampioen schap wielrennen in het Lim burgse Valkenburg 196 wiélren- sters uit de hele wereld naar Ter Aar. „Gelukkig ligt Ter Aar dicht bij diverse overnachtingsac commodaties van het Van der Valk-concern", zegt Tinus van Tol. Om dichtbij het vuur te zit ten nam hij de uitnodiging van de KNWU aan om zitting te ne men in de landelijke stichting die de wielerronde organiseert. Ondanks zijn voorkennis kijkt Tinus van Tol bij elke uitspraak verontschuldigend naar de Hartol-directeur, die vanuit zijn Hartol-domicilie de lijnen uit zet. „De organisatie van één van de grootste evenementen die Ter Aar ooit heeft gehad, lijkt wel wat op het runnen van een bedrijf', zegt Jan van Tol. De directeur is verder niet zo kwistig met boude beweringen. Zijn schroom heeft enerzijds te maken met de voorbereidings fase waarin het wielerevene- chef tim brouwer de koning. 071 -5356417. plv -chef marieta kroft. 071 -5356411 alkemade marieta kroft Dank zij een financieel voor deeltje van het rijk, stijgen de belastingen volgend jaar in Alkemade minder dan ver wacht. Hoewel B en W de hui zenbelasting met ruim acht procent willen verhogen, komt het rijk de huishoudens tege moet door honderd gulden te rug te geven. Een eigenaar van een woning van 225.000 gulden is volgend jaar 10,25 procent minder aan huizenbelasting kwijt. De verhoging van de huizen belasting is nodig als gevolg van de trendmatige aanpassing, de korting op de algemene uitke ring van het rijk en het feit dat de totale waarde van het onroe rend goed minder waard is dan waar de gemeente vanuit ging. Na de hertaxatie, dacht de ge meente in totaal ruim 1,7 mil jard aan waarde binnen haar grenzen te hebben. Na de af handeling van de grote stroom bezwaren bleek de waarde slechts 1,6 miljard te zijn. Om toch evenveel huizenbelasting te kunnen innen, stelt het colle ge voor om het bedrag per 5000 gulden te verhogen. Behalve de honderd gulden OZB-verlaging, deelt het rijk nog een cadeautje uit: Alkemade krijgt een eenma lige uitkering in 1998 van 135.000 gulden. B en W stellen voor om dat bedrag te besteden aan de kosten voor het riool. Daarmee komt de gemiddelde verhoging van gemiddeld 25 gulden rioolrechten per huis houden volgend jaar te verval len. De afvalstoffenheffing blijft volgend jaar gelijk. Meer- en eenpersoonshuishoudens blij ven respectievelijk 420 en 291 gulden per jaar betalen. Voor het eerst brengt Alkemade vol gend jaar 50 gulden in rekening bij burgers die hun kleine con tainer thuis laten omruilen voor een grote. Wie de container zelf omruilt, hoeft niets te betalen. Onzekere toekomst 30 medewerkers biplan gebeurt. Vorig jaar verwoestte een brand de voorraad reisgidsen van de organisatie, die al vijf jaar in de financiële misere zat. Die klap is Mobiplan nooit meer te boven gekomen. Horecaconcern Van der Valk was de eigenaar van Mobiplan via Finop Lease in Antwerpen. Volgens SGR directeur P.Silver- mann heeft Van der Valk het reisbureau onverwacht laten vallen. Het concern had altijd gezegd Mobiplan te blijven steunen. Van der Valk was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. MIT travel neemt de failliete reisorganisatie Mobiplan over. Beide reisbureaus werkten als buren in het pand aan de Oude Nieuwveenseweg in Nieuwveen al nauw samen. Klanten die bij Mobiplan een reis hebben geboekt ondervin den geen hinder. Vanaf morgen neemt MIT travel de geboekte vakanties over van Mobiplan. Tot en met vandaag stelde de Stichting Garantiefonds Reisgel den (SGR) zich garant voor boe kingen bij Mobiplan. Het is nog onduidelijk wat er met de circa dertig werknemers van Mo- van Noach in de polder neerzet ten. Het idee om kunstwerken te plaatsen kwam van de landin richtingscommissie die het ruil verkavelingsproject begeleidde. De commissie vond dit om vangrijke project dat circa 70 miljoen kostte een herinnering waard. Na beëindiging van de ruilverkaveling in het 4000 hec tare grote gebied namen de ge meenten het initiatief over. De provincie Zuid-Holland, de ge meenten, het ministerie van landbouw en de waterschappen stelden 125.000 gulden beschik baar voor de kunstwerken. Ook de ABN-AMRO en de Bank Ne derlandse Gemeenten schon ken geld. on ment verkeert. Nog lang niet al les staat vast, behalve dan dat het wielerpeloton Ter Aar aan doet. Anderzijds staat de zeperd die de Langeraarse onderne mers haalden in hun strijd voor een winkelcentrum Jan van Tol nog helder voor ogen. Hij wil dan ook zo veel mogelijk men sen te vriend houden, want juist in een kleine dorpsgemeen schap heeft iedereen elkaar no dig. ,A1 was het wel een bittere pil voor de middenstand dat het winkelcentrum er niet kwam vanwege die bezwaarmakers." Klaar Dat de wielerronde er wél komt, staat voor Van Tol als een paal boven water. Ondernemend Langeraar is er klaar voor, met grote bedrijven als Hans Ver kerk Keukens en Runnermeubel De Haan als mogelijke voortrek kers. „Weet je", zegt Jan van Tol op fluistertoon, „dat Langeraar 63 georganiseerde ondernemers telt? En dat voor zo'n kleine ge meenschap. Op een vergade ring komen er 37 opdraven. Als ik ze allemaal afga voor finan ciële steun voor de wielerronde - want we moeten dekking vin den voor de kosten van zo'n evenenemt - geeft er misschien één niet thuis. En die kan daar voor een hele goede reden heb ben." Met de steun van de gemeen te, de politie (onder meer de verkeersdienst Driebergen) en de plaatselijke ondernemers kan de start van de wielerronde volgens Van Tol bijna niet meer stuk. Anders dan met zijn be drijf heeft Jan van Tol geen winstoogmerk met zijn wieier- activiteiten. Als in Ter Aar alles op rolletjes verloopt, is zijn dag goed. „Maar dan moet er niet toevallig een bietencampagne zijn. Om zulk onheil te voorko men, ga ik met alle agrariërs langs de route persoonlijk con tact opnemen." roelofarendsveen kees van kuilenburg Het eerste etiket is al een col lectors item. De zetter heeft een foutje gemaakt bij het ma ken van het etiket. „Roelofs- arendsveen staat er in plaats van Roelofarendsveen", zegt Peter Warmerdam van de plaatselijke Gall Gall-slijterij in het doip. Warmerdam heeft bij de ambachtelijke brouwerij De 3 Home in het Brabantse Kaatsheuvel een eigen biertje laten maken dat wordt ver kocht onder de naam Bmlbier. Behalve de naam heeft het Veense Bruikoor niets met het bier te maken. „De koorleden hebben een flesje cadeau ge had en nemen als ze ergens optreden een kratje mee", zegt de slijter. „Ik had de indruk dat de leden van het koor het wel een aardig idee vonden. Dat vond ik trouwens ook. Het is niet het eerste biertje dat brouwer Sjef Groothuijs aan Warmnerdam levert. Zo verkoopt de slijter ook bokbier onder een eigen etiket. Zoals er meer drankjes worden ver kocht die een eigen labeltje voeren. „Ik merk dat mensen het leuk vinden om iets uit het eigen dorp te kopen. Bijvoor beeld om cadeau te geven. Zo heb ik Beerenburg, vieux, graanjenever, kruidenbitter en Braassemwater als lokale drankjes", legt de slijter uit. Het Bmlbier is geen gewoon pilsje. Het is bier van zoge noemde hoge gisting met een nagisting op fles. Het heeft een alcoholpercentage van zes procent. „Het heeft ook meer smaak dan een pilsje. Ik merk in de winkel dat er steeds meer liefhebbers zijn van een speciaal biertje. Ook voor het bokbier was veel belangstel- ling." Inmiddels hebben zich al veel verzamelaars in de slijterij in de Veen gemeld. „Van hein de en verre komen ze langs voor een flesje of bellen ze op voor een etiket. Vooral dat ene met dat foutje is gewild. Overi gens is dat bij het tweede brouwsel - want de eerste was in korte tijd uitverkocht - goedgemaakt. Gelukkig was de brouwer bereid om nog een zending te leverefi." jacobswoude robbert minkhorst D66 wil voorkómen dat Ja cobswoude in een negatieve spiraal terechtkomt. Volgens de Groene-Haitgemeente moet de lokale politiek ingrijpen, omdat het inwonertal van het dorp door gebrek aan nieuwbouw dreigt te dalen. In zijn verkie zingsprogramma schrijft D66 dat het nieuwe gemeentebe stuur als eerste daad een strate gisch beleidsplan moet ontwik kelen om de negatieve spiraal om te buigen. D66 heeft het over een nega tieve spiraal, omdat door gerin ge woningbouw (van minister De Boer mag Jacobswoude maar beperkt bouwen) het aan tal inwoners afneemt. Tegelijk vergrijst de gemeente, omdat de jeugd zich er niet kan vestigen. Daardoor, zo stelt D66, is er minder welstand. Door dat af nemende financiële draagvlak komen er minder private en pu blieke voorzieningen. Die ont wikkeling tast de leefkwaliteit aan, waardoor weer een deel van de hogere welstandsklassen vertrekt. Daardoor ontstaat er een nog kleiner draagvlak. In het verkiezingsprogramma geeft D66 aan wat er in het stra tegische beleidsplan moet staan en wat de gemeente moet doen. Allereerst is er een systemati- RllEZINGEN EylENTERAAD sche lobby nodig richting het rijk en de provincie om 'het gro te concurrentienadeel van Groene-Hartgemeenten' aan te vechten. „Veel mensen zien dat als een gevecht tegen windmo lens, maar een serieuze poging om aandacht te vragen voor de oneigenlijke behandeling is nog niet gedaan." Enige topdeskun digen (bijvoorbeeld een be stuurskundige en een econoom) die een somber toe komstbeeld schetsen, kunnen Jacobswoude met haar lobby helpen, denkt D66. De democraten willen tevens compensatie voor het HSL-leed (in de vorm van woningen), kassen naar de gemeente halen, want daar zitten ook woningen bij en een extra contingent voor ouderen. Bovendien moet Ja cobswoude wat zij nog mag bouwen, 'sneller opmaken'. De gemeente heeft verder betere en grotere woningen nodig, „in wijken met meer pleinen en minder rechte straten, veel groen en parkeerplaatsen die het uitzicht niet verstoren".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11