Methode voor versheid vis komt op CD-rom r Ziekteverzekering voor minima op komst Veel en lange file!» in de ochtendspit: Regio Koepel Nicolaaskerk onder handen MAANDAG 8 DECEMBER 1997 Nieuwe bollebozen aan universiteiten Aanvragen bij Sociale Diensten stapelen zich op RUSWUK ANP In 1998 zullen aan de Neder landse universiteiten 47 nieuwe akademie-onderzoekers wor den aangesteld. Dat heeft het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van We tenschappen besloten. In totaal zullen eind 1998 circa 200 aka demie-onderzoekers aan de Ne derlandse universiteiten werk zaam zijn. Daarmee is een be drag gemoeid van 20 miljoen gulden. In 1997 heeft de Akade mie 115 aanvragen beoordeeld. Onder de 47 geselecteerde on derzoekers bevinden zich zes vrouwen. De akademie-onder zoekers worden aangesteld voor een periode van drie jaar. VLISSINGEN GPD De kans is groot dat er in het eerste kwartaal van 1998 een collectieve verzekering voor uitkeringsgerechtigden komt. De ziektekostenverzekeraars CZ, OZ en VGZ doen voor het eind van het jaar een voorstel aan de Ne derlandse gemeenten. Als die akkoord gaan, kan de ver zekering op 1 april ingaan. In Leeuwarden loopt een proef met deze vorm van verzekering. Er wordt op dit moment nog druk onderhandeld over de totstandkoming van het verzekeringspakket. „Ge meenten hebben allemaal verschillende wensen en ei sen", legt woordvoerder H.G.M. Wilsens van de CZ- Groep uit. „Wij willen komen tot één pakket. Dat is nu praktisch rond." Bij de gesprekken zijn in eerste instantie de grotere gemeenten betrokken, want die hebben gewicht aan de onderhandelingstafel. „De verzekering die daaruit rolt gaat als leidraad dienen voor kleinere gemeenten", zegt J. Mol van VGZ. De drie verzekeraars die in Zeeland opereren, trekken samen op. Mol: „Het eindresultaat zal in grote lijnen op elkaar afgestemd zijn, maar ieder verzekeringspakket zal zijn eigen karakteristieken hou den". Het is de bedoeling de verzekering eerst op te zetten in de grote gemeenten. Daarna kunnen de klei nere aanhaken. Nu steeds meer kosten in de gezondheidszorg voor rekening van de burger komen, stapelen bij de Sociale Diensten de aanvragen voor bijzondere bijstand zich op. De meest voorkomende kosten zoals brillen en tandartskosten kunnen worden ondergebracht in de nieuwe verzekering. „Dat neemt bij de mensen het gevoel weg dat ze hun hand moeten ophouden", zegt E. Kraal, directeur van het bureau BSenF (Bestuur, Strategie en Financieel Be leid) in Apeldoorn dat in dit project bemiddelt tussen gemeenten en verzekeraars. Volgens Kraal liggen er twee voorstellen klaar: „Een beperkt en een uitgebreid pakket. Dat laatste houdt in dat het de gemeente geld gaat kosten. De verzekering komt dan in plaats van het recht op bijzondere bijstand." Kraal sluit niet uit dat het pakket op termijn nog wordt uitgebreid. „Ik denk dan aan andere voorzienin gen zoals kosten voor de orthodontist en de eigen bij drage voor verschillende takken van de gezondheids zorg." De gemeente Leeuwarden fungeert als proeftuin. Daar is een dergelijke verzekering in april gelanceerd. Daarna volgde een sneeuwbaleffect, waarbij verschil lende verzekeraars in een gebied met de gemeenten om de tafel zijn gaan zitten. Voordeel voor de deelne mende gemeenten zijn onder meer lagere kosten voor bijzondere bijstand. DRIEBERGEN. ANP De ochtendspits was vanoch tend aanzienlijk drukker dan gebruikelijk. Tussen zeven en acht uur stonden er 42 files. Normaal zijn het er ongeveer 25. Volgens een woordvoerder van de verkeerspolitie in Drie bergen speelt vooral de regen het verkeer parten. De plaatse lijke gladheid in het noorden en midden van het land zorg de nauwelijks voor problemen. Uitschieter voor files is de A12 (Utrecht-Den Haag), waar zich een file vormde van t tig kilometer na verschillij aanrijdingen in beide ricl Vi gen. Door een ongeval bij termeer ontstond tussen N werbrug en Den Haag de 1 ste rij auto's. De file onts mede doordat automobil zich lieten afleiden doi nasleep van een botsing sen vijf personenauto's 0|z'( andere rijbaan. Andere zeer drukke tr ten waren vanochtend di Vt' (Den Bosch-Utrecht) en dpa (Amsterdam-Den Haag). Succes Rijks Instituut Visserij Onderzoek De door het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RI- VO/DLO) in IJmuiden ontwikkelde methodiek voor het vaststellen van de versheid van vis mag zich verheugen in Europese belangstelling. De Europese Unie heeft acht ton beschikbaar gesteld voor de ontwikkeling van een CD-rom. waarop onder meer deze versheidsmethode wordt toegelicht. lang. RTVO wil in 1998 hiervoor een nieuwe opleiding starten. Het uitwerken van de plan nen gaat in samenwerking met een IJslands visserij-instituut. De software wordt ontwikkeld door een computerbedrijf, eveneens afkomstig uit IJsland. De apparatuur wordt uitgetest bij een visverwerkende firma in IJsland en op de afslagen van IJmuiden. Den Helder en die van Reykjavik. Het project duurt twee jaar en staat onder leiding UMUIDEN PIETER VAN HOVE Daarmee kunnen visafslagen, inspecties en de visverwerkende industrie in Europa de kwali teitsmethode (KIM- Kwaliteits Index Methode) zelf toepassen, aldus J. Luten, hoofd van de af deling Milieu, Kwaliteit en Voe ding van het RIVO. De CD-rom krijgt een Nederlandse, Engelse en een IJslandse versie. De op leiding tot KIM-keurmeester is daarbij wel van essentieel be- van het RIVO. De afgelopen anderhalf jaar hebben medewerkers van het RIVO een objectieve norm vast gesteld voor het bepalen van de versheid van vis. Met behulp van deze criteria kunnen keur ders op de visafslag steekproefs gewijs bepalen of er sprake is van pas gevangen vis dan wel van vis die een paar dagen oud is. Dit gebeurt aan de hand van een index met daarop verschil lende kenmerken van de vis als kleur, geur en mate van slijm- vorming. De keurder moet aan elk aspect een score toekennen. Het eindresultaat bepaalde de mate van versheid. De methode wordt momenteel al in praktijk gebracht op de visafslagen van IJmuiden, Den Helder, Zee- brugge en die van Reykjavik. De eerste drie veilingen wer ken al samen in het kader van het Silver Sealed project. Hierbij wordt superverse vis van de laatste vangsten in speciale ver pakking op de markt aangebo den. De keurders hebben de af gelopen anderhalf jaar een in tensieve opleiding moeten vol gen bij het RIVO. De eerste acht keurders kregen op het instituut een KIM-certificaat uitgereikt als bewijs dat zij de mate van versheid van tong, tarbot, schol, griet, rode poon en kabeljauw feilloos kunnen herkennen. Inmiddels is er ook al belang stelling voor de methode uit Portugal, Spanje. Denemarken en Duitsland. Deze interesse bevindt zich echter nog op 'on- derzoeksniveau', aldus Luten. Rotterdamse huisarf beter uitgerust ROTTERDAM ANP T Rotterdamse hüisartsen gaan vanaf 1 vanuit drie nieuwe centrale posten nacl sten doen. Door het nieuwe systeem hoei Rotterdamse huisartsen veel minder nadi sten te doen dan tot nu toe. Een paar jaar geleden werd bekend dal Maasstad veel huisartsen vooral in de standswijk kampten met oververmoeidhe belangrijkste reden daarvoor werden de di buiten de kantooruren gezien. Veel ook artsen verlieten daardoor de Maastad. weer tot gevolg dat er een tekort aan artse stond en dat de praktijken van anderen ve ter en dus drukker werden. De Districts Huisartsen Vereniging (DH1 r//; daarom het nieuwe systeem ontwikkeld, voor inmiddels ook vanuit andere plaat langstelling is. In de praktijk komt het ere dat er voor heel Rotterdam nog maar drie nachtdienst doen, in plaats van de dei Huisartsen gaan dan ook terug van on honderd naar tien nachtdiensten per gens de DHV-bestuursleden E.J. van Dijk Jansen komt het systeem ook de patiënt goede omdat die 's nachts te maken hebbi een goed bereikbare arts, en overdag mett r ter uitgeruste eigen huisarts. Op de centrale posten zitten behalve di arts, een assistent en een taxichauffei >i°e laatste rijdt de arts rond, maar krijgt ooki tra opleiding om zonodig te kunnen ass bij reanimaties. De gegevens van patiëntei nachts bellen worden ingevoerd in de con en die gaan 's morgens naar de eigen huis )u, de toekomst wordt het misschien ook m lcje dat de huisarts 's nachts via de computer! nei gegevens bij de eigen arts kan ophalen, m is nu, ook door de privacy-wetgeving, ni0j^ mogelijk. ie. Ongeveer 60 procent van de in totaal 23! me artsen in Rotterdam doet mee. Volgens willen de anderen eerst even zien hoe hel maar hij verwacht wel dat er al snel mei gaan doen, Door dit systeem kunnen m aa]< ook parttimers gemakkelijker meedraaien praktijk. Dat is tot nu toe juist door de w et z mingsdiensten veel lastiger. Het project wordt voorlopig betaald uit bedoeld voor huisartsen in achterstandswi 'en2 de grote steden. Jansen hoopt en verwal wanneer de subsidie afloopt, de zorgverzel lnei meebetalen, omdat zij er ook de voordel t. zullen inzien. Middel tegen hoofdli kan gevaarlijk zijn DEN HAAG ANP ide elke

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10