Saddam tart VS en staakt olie-export Buitenland Malle fratsen Jeltsin laten Russen koud Soeharto zelf liet geld uit premiefonds halen Europa's hoogste Baby weggegrist uit ziekenhuiswieg ONTDEK DE NIEUWE BUNGALOWPARKEN Waarheidscommissie is niet op taak berekend 6 DECEMBER 1997 wacht op herrijzenis <rr Petersburg Het beeld van de Russische schrijver/dichter Go- ht 8°' 'n Petersburg klaar om op zijn definitieve stek te wor- j! den gezet. Het monument dat is gemaakt door beeldhouwer Be loven architect Vasilkovski wordt maandag officieel onthuld. foto epa anatolymaltsev Banenmachine VS loopt ais een trein Washington Het aantal arbeidsplaatsen in de Verenigde Staten, exlcusief de landbouw, is vorige maand onverwacht sterk toege nomen met 404.000. Daardoor daalde het percentage werklozen van 4,7 tot 4,6, het laagst sinds oktober 1973. De groei is bijna a' twee keer zo groot als analisten hadden verwacht en duidt op ianhoudend krachtige groei van de economie. Ook Ierland doet 'kluifvlees' in de ban iublin De Ierse regering heeft de verkoop van rundvlees aan het bot afgeraden, in verband met mogelijke risico's op besmet ting met de gekke-koeienziekte BSE. Het advies van de regering is echter niet bindend. Dublin besloot tot de waarschuwing op basis van Britse onderzoeken, die hebben uitgewezen dat het ei wit dat de ziekte veroorzaakt, zich in de zenuweinden van de lotten bevindt. In Londen leidde deze bevinding woensdag al tot een verbod om nog langer rundvlees aan het bot te verkopen. Kodak verliest WTO-zaak Japan .new york Het Amerikaanse fotoconcern Kodak is in het onge- ijk gesteld inzake zijn klacht over de slechte toegankelijkheid van de Japanse markt. De Wereldhandelsorganisatie (WTO), die de klacht behandelde, oordeelde dat er voor Kodak geen gron den zijn om te claimen dat de Japanse overheid samen met het ""V apanse fotoconcern Fuji de markt gesloten houdt. Barshefsky, de Amerikaanse handelsgezant, had geen goed woord over voor de WTO-uitspraak. Alleen technische zaken zijn beoordeeld, t niet waar het in werkelijkheid om gaat, zo zei zij. Volgens haar zullen de VS een reeks van mogelijkheden overwegen, waaron der eenzijdige sancties. h Politiechef van zaak-Pandy gehaald h irussel De leider van het onderzoek in de moordzaak rondom le Hongaarse dominee Pandy moet zijn werk neerleggen. Justi tie vraagt hem te stoppen om de afhandeling van de zaak niet in n io ;evaar te brengen. Door deelname aan een tv-debat zou com- oc nissaris Monsieur namelijk zijn te beschuldigen van schending van het onderzoeksgeheim. Monsieur zei afgelopen zondag voor de Franstalige televisie te hopen op een spoedige bekentenis van vader Pandy. Volgens Pandy's advocaten heeft Monsieur daar- nee zijn partijdigheid getoond. 3 Nieuw schandaal treft Mossad eruzalem De Israëlische inlichtingendienst Mossad is getroffen vei loor een nieuw schandaal. Een Israëlische agent wordt ervan k herdacht in zijn rapporten over Syrië informatie te hebben ver tonnen om meer geld te ontvangen en zijn prestige te vergroten, zo meldden Israëlische media gisteren. De Israëlische militaire censuur heeft de publicatie verboden van details over hoe hij ipe irofiteerde van de namaak-rapporten. Premier Netanyahu wilde jok geen details geven, maar zei dat Israël zich nooit baseert op jevindingen van maar één bron. Elke tien seconden dode door longkanker 1AMBURG Elke tien seconden sterft ergens ter wereld iemand aan iongkanker. Jaarlijks bezwijken naar schatting 3,5 miljoen rokers aan de gevolgen van hun verslaving. Dat blijkt uit cijfers n on van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Als de huidige trend aanhoudt zal het aantal sterfgevallen bij rokers in 2020 zijn 3lwj Dplopen tot tien miljoen. De Polen roken momenteel het meest 3 i net een jaarlijks gemiddelde van 3.650 sigaretten per inwoner. VS eisen vrijlating 'spion' Washington De Verenigde Staten hebben gisteravond de vrijla- ing geëist van Richard Bliss, de 29-jarige Amerikaan die eerder id op de dag in Moskou in staat van beschuldiging werd gesteld wegens spionage. Washington waarschuwde voor 'zeer ernstige jevolgen' voor de handelsbetrekkingen tussen beide landen, atwi Bliss ontkent dat hij een spion is. Wel geeft de 29-jarige telefoon- technicus volgens de geheime dienst FSB toe dat hij de Russi- iche wet heeft overtreden. Hij heeft toegegeven een satellietont- r )S 'anger illegaal Rusland te hebben binnengesmokkeld, maar ont leent de ontvanger te hebben gebruikt voor spionagedoeleinden. Lichte daling inflatie in EU irussel De inflatie in de Europese Unie is in oktober weer licht jedaald met 0,1 procent tot 1,7 procent. Alleen in Italië, Groot- Irittannië, Zweden en Portugal steeg de geldontwaarding met inkele tienden van procenten. Nederland lijkt weer op de goede weg wat betreft de inflatie. Het percentage daalde met 0,2 tot ,4. Frankrijk en België zagen de inflatie met 0,4 procent dalen tot 1,1 respectievelijk 1,2 procent. De inflatie is het laagst in Ier and met over de maand oktober een percentage van 0,8 pro- Frankrijk hield nazigoud achter' parus Frankrijk heeft na de oorlog tonnen goud en andere buit tchtergehouden terwijl het wist dat de nazi's dit hadden geroofd van burgers en bedrijven. Dit meldde het blad Le Point gisteren. )e Franse overheid deed met opzet geen poging de rechtmatige ligenaars te achterhalen en gebruikte de opbrengst om de we- leropbouw te financieren. Het blad zegt zich te baseren op do cumenten uit de archieven van het ministerie van financiën. Het ninisterie weigert vooralsnog elk commentaar. Brazilië bewerkte leden Nobelcomité i Oslo Brazilië heeft in de jaren zeventig leden van het Nobelco- Ijtnité voor de vrede ervan weten te weerhouden de prijs aan de ijBraziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara toe te kennen, pit blijkt uit geheime documenten van de Braziliaanse ambassa- 1 de in Oslo, waarover de Actie Helder Camara Nederland be- "pchikt. De Braziliaanse regering saboteerde volgens de toenmali ge ambassadeur Jaime de Souza Gomes 'discreet en vruchtbaar' i:jde kandidatuur van Helder Camara. De 'rode aartsbisschop' was 'jenkele jaren achtereen voorgedragen voor de Nobelprijs. Luchtvaart in actie tegen verhuizing .Milaan Acht Europese luchtvaarmaatschappijen hebben bij de npuropese Commissie geprotesteerd tegen de gedwongen verhui zing van de luchthaven Linate bij Milaan naar het verder weg 'gelegen Malpensa. De Italiaanse autoriteiten hebben bepaald dat vrijwel alle luchtvaartmaatschappijen in oktober volgend jaar vanaf Malpensa moeten vliegen. Dat ligt veertig kilometer Van Milaan. Linate is er slechts tien kilometer van verwijderd, wanaf Linate mag alleen nog maar naar Rome worden gevlogen n die dienst wordt alleen onderhouden door Alitalia. moskou dave carpenter Vermoedelijk tot opluchting van zijn mede werkers is Boris Jeltsin, de schrik van elke pr-adviseur, gisteren teruggekeerd van een buitenlandse reis waarin hij weer eens ou derwets uit de bocht vloog. De Russen zijn er inmiddels aan gewend. De president deed verbazingwekkende voorstellen over troepenverminderingen die hij ter plekke leek te verzinnen en ver warde Zweden met Finland. De meeste Russen haalden geroutineerd hun schou ders op. Een enkeling mompelde iets van 'daar gaat-ie weer', maar over het algemeen riep Jeltsins gedrag helemaal geen reactie op. Zeventien maanden na zijn herverkie zing is Jeltsin zeer impopulair. Maar zijn positie blijft onwrikbaar, want de Grond wet, die Jeltsin zelf heeft helpen opstellen, geeft de president veel armslag. Daardoor kan hij zich best een buitenlands blundertje veroorloven. ,,De Russen houden niet van het idee dat het land wordt bestuurd door een onvoor spelbare president", zegt politiek analist Sergei Markov. „Maar de Russen zijn er al aan gewend dat ze zo'n soort president hebben." Jeltsin nam gisteren zijn onvoorspelbaar heid, die hij vaak bewaart voor het buiten land, een keertje mee naar Moskou. Hij ver scheen tot ieders verrassing in de Doema om de afgevaardigden op te roepen de be groting voor 1998 goed te keuren. Het was de allereerste keer dat Jetsin op een zitting van de Doema verscheen. In de Grondwet staat namelijk dat de president weinig in het parlement heeft te zoeken. Maar de be groting werd goedgekeurd. Jeltsin heeft het geluk dat de Russische media meer op zijn hand zijn dan de stem des volks doet vermoeden. De media zijn vaak verlengstukken van de regering of van de invloedrijke personen die de herverkie zing van Jeltsin mede mogelijk hebben ge maakt. De krant Nezavisimayci Gazeta stak zelfs de loftrompet over Jeltsins reis, al schreef ze wel over 'enkele foutjes'. athene Twee waaghalzen leggen vanuit een hijskraanbak de laatste hand aan het optuigen van de enorme kerstboom die op het Syntagma-plein in het centrum van de Griekse hoofdstad Athene is verre zen. De boom is met zijn 36 meter de hoogste van Europa en heeft 180.000 lampjes. Nu maar hopen dat ze het allemaal doen. foto reuters georcekarachalis Man veroordeeld tot 2.410 jaar cel PRETORIA EFE Een 33-jarige Zuid-Afrikaan is gisteren veroordeeld tot 2.410 jaar cel wegens 38 moorden, veertig verkrachtingen en zes berovingen. De man kreeg vijf tig jaar voor elke moord, twaalf jaar per verkrachting en vijfjaar per roofoverval. Hij komt in aanmerking voor vervroegde vrijlating nadat hij 25 jaar van elke veroordeling voor moord heeft uitgezeten. Hij kan zijn gratieverzoek dus pas over 950 jaar indienen. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Het was president Soeharto zelf die opdracht gaf geld uit een werknemersfonds te gebruiken om de Arbeidswet door het Indonesische parlement te loodsen. Dat zegt minister Ab dul Latief (arbeid). Verwacht wordt dat het schandaal na die mededeling snel uit de publici teit zal verdwijnen. De geruchtmakende zaak barstte vorige maand los. Kran ten citeerden documenten waaruit bleek dat minister La tief geld had onttrokken aan PT Jamsostek, het staatsbedrijf dat werknemerspremies voor socia le verzekeringen beheert. Latief zou 7,1 miljard rupiah (vier mil joen gulden) hebben gevraagd. Jamsostek stelde ruim twee mil joen gulden beschikbaar. De minister had het geld no dig voor de parlementaire be handeling van zijn Arbeidswet. Velen beschouwen die wet als een aanval op de rechten van werknemers. Het parlement nam de iets gewijzigde wet in september aan. Dat gebeurde nadat parle mentariërs tijdens het zomerre ces wekenlang hadden gelo geerd en overlegd in een duur hotel in Noord-Jakarta. Volgens de media zouden 44 parle mentsleden elk 25 miljoen ru piah (destijds bijna 17.000 gul den) hebben ontvangen. Giste ren verklaarde Latief dat hij een greep in de Jamsostek-kas heeft gedaan in opdracht van presi dent Soeharto. Volgens de minister is al het geld gebruikt om hotel-, trans- port- en vergaderkosten te dek ken. Aan parlementsleden zou geen cent van de Jamsostek- fondsen zijn uitgekeerd. Som mige parlementariërs zeggen dat ze wel degelijk geld hebben gehad, al weigerden ze te zeg gen hoeveel. De Indonesische rekenkamer en de hoogste openbare aankla ger hebben de zaak in onder zoek. Daarop doelend, zei Latief gisteren dat de president diens kabinetschef, Moerdiono, heeft opgedragen 'problemen met betrokken staatsinstellingen op te lossen'. In een interview met het blad Gatra zei Latief vorige week dat de herrie over het Jamsostek- geld bedoeld is om zijn politieke kop te laten rollen. In Jakarta wordt gespeculeerd dat het uit eindelijke mikpunt wel eens mi nister Habibie (technologie) zou kunnen zijn. Hem worden kan sen toegedicht om in maart vol gend jaar vice-president te wor den. Latief wordt tot het Habi- bie-kamp gerekend. Clinton: 'Iraakse leider toont ware gezicht' Irak heeft besloten de olie-export op te schorten totdat de Verenigde Naties ervoor zorgen dat de olie-voor-voed- selregeling beter werkt. Gisteravond lagen de pompen die de Iraakse olie naar Turkije moeten brengen stil. De Amerikaanse president Clinton hekelde de Iraakse beslis sing. De Iraakse leider Saddam Hussein heeft hiermee 'zijn ware gezicht' laten zien, zo meent Clinton. BAGDAD-WASHINGTON Rtr-AFP-DPA _t zich erover dat de Verenigde Naties nog geen plan hebben opgesteld voor de verspreiding van hulpgoederen, als gevolg van Amerikaans en Brits verzet. Volgens een zegs man van het ministerie van bui tenlandse zaken wacht Irak nog steeds op de hulp die het van de olie-opbrengsten van het afge lopen halfjaar mocht kopen. VN-functionarissen erkennen dat het olie-voor-voedselplan slecht werkt. Het is inefficiënt en er treden grote vertragingen op. Volgens hulporganisaties krijgen kinderen onder de vijf jaar nog steeds niet genoeg te eten. Met de maatregel hoopt Irak druk uit te oefenen op de VN- Veiligheidsraad. Die besloot juist donderdag de regeling voor Irak, die gisteren zou aflo pen, met zes maanden te ver lengen. Zodoende mag het land opnieuw in een periode van zes maanden voor twee miljard dol lar olie verkopen. De opbrengst daarvan moet voor een deel worden gebruikt om voedsel en medicijnen te kopen. Een ander deel wordt gereserveerd om vergoedingen te betalen aan landen die scha de hebben geleden door de Iraakse bezetting van Koeweit. Een besluit over een mogelij ke verruiming van de regeling, waarbij Bagdad meer olie zou mogen verkopen, werd echter uitgesteld. De vijftien leden wil len eerst wachten op een ver slag van secretaris-generaal An nan over de situatie in het Gölf- gebied. Dat wordt op 30 januari verwacht. Volgens Clinton wil Saddam Hussein met het besluit de sen timenten van de internationale gemeenschap bespelen, „zelfs als hij daarvoor onschuldige kinderen moet laten sterven. Zijn doel is te kunnen doorgaan met zijn programma voor mas savernietigingswapens", aldus de Amerikaanse president. londen» hans geleunse correspondent Een nog geen vier uur oude ba by is gisteren ontvoerd uit een ziekenhuis in het Engelse stadje Basildon. Een onbekende vrouw griste het meisje uit haar wiegje terwijl de moedèr nog lag bij te komen van de keizersnede-be valling en de vader elders in het ziekenhuis vrienden en familie per telefoon op de hoogte bracht van de geboorte. Een vroedvrouw achtervolgde de kidnapster, maar raakte het spoor bijster. De gealarmeerde politie hield daarop tevergeefs een klopjacht in het ziekenhuis en de directe omgeving. De po litie vermoedt dat zij in een op haar wachtende auto is ontko men. De opzienbarende babyroof was extra dramatisch omdat de baby werd geboren op de 30ste verjaardag van de moeder. Bo vendien had het kind de eerste voeding nog niet gehad. Ver pleegkundigen zeiden voor haar leven te vrezen, ook al omdat de baby slechts een katoenen zie kenhuis-pakje aanhad en het buiten bitter koud was. De babyroof domineerde gis teravond het tv-nieuws op de Britse zenders. De staatssecre taris van gezondheidszorg be loofde onmiddellijk een onder zoek naar de veiligheidssituatie in het ziekenhuis. Er zijn slechts overheidsadviezen op dit ter rein, bijvoorbeeld voor het aan brengen van camera's, maar ziekenhuizen zijn niet verplicht die op te volgen. Sinds 1990 zijn er vijf zuige lingen kort na de geboorte uit ziekenhuizen geroofd. Al deze baby's konden worden opge spoord, sommigen in enkele uren. Voor Karen Whitley uit Nottingham duurde het in 1994 echter veertien dagen voordat zij haar dochtertje weer in de armen kon sluiten. NU MET 75 AIR MILES KORTING Nieuw in hel programma van Air Miles zijn de 14 bungalowparken van Landal GreenParks en 9 n Gran Dorado. Met een korting van maar lielst 75 Air Miles op ons standaardaanbod maken e die ontdekking nu extra aantrekkelijk voor u. Standaard: 50% korting op de huur van een bungalow (excl. toeslagen plus: Buiten vakantieperioden Tijdens vakantieperioden Weekend/midweek 250 Air Miles 475 Air Miles Week 350 Air Miles 675 Air Miles U kunt direct reserveren via Air Miles Klantenservice, telefoon (023) 56 99 111; minimaal 7 dagen en maximaal 70 dagen voor de aankomstdatum. Deze aanbiedingen gelden per bungalow en op basis van beschikbaarheid. Bij Gran Dorado geldt een minimale bijbetaling van f 250.- (excl. toeslagen). Het introductieaanbod Is geldig bij een aankomstdatum tot en met 16 februari 1998 (met uitzondering van de kerstvakantie). Op de aanbiedingen zijn de Algemene Voorwaarden van Air Miles van toepassing. kaapstad runa hellinga correspondent Als de zitting van de Zuid-Afri kaanse Commissie van Waar heid en Verzoening (TRC) over het doen en laten van Winnie Mandela's beruchte voetbalclub een ding heeft duidelijk ge maakt, dan is het dat de com missie eigenlijk niet op haar taak is berekend. Negen dagen van verhoor hebben voor veel mediaspektakel gezorgd. Maar de waarheid over de voetbal club is nauwelijks dichterbij ge komen. De zaak Winnie Mandela had voor een rechtbank waarschijn lijk maanden in beslag geno men. En zou zijn voorafgegaan door een diepgaand politieon derzoek, waarbij zelfs de onbe langrijkste ooggetuige van de gebeurtenissen negen jaar gele den zouden zijn gehoord. Er zou ook zijn gezocht naar aan vullend bewijsmateriaal, Maar in tegenstelling tot een echte rechtbank moet de Waar heidscommissie het doen met wat een betrekkelijke gering aantal mensen in het getuigen- bankje vertellen. De commissie beschikt weliswaar over een ei gen onderzoeksteam, maar dat heeft bij lange na niet de mens kracht, middelen of tijd om zelf een diepgaand onderzoek te doen naar wat er negen jaar ge leden gebeurde en moet zich gelijktijdig bezighouden met tal van andere zaken. Het team spoort de belangrijkste getuigen en documenten op en houdt voorgesprekken, maar veel meer ruimte is er niet. Dat werd tijdens deze zitting pijnlijk duidelijk gedemon streerd, toen maandag Albertina Sisulu, de vrouw van de inmid dels gepensioneerde ANC-top- man Walter Sisulu, in het getui- genbankje stond. Haar man zat jaren in de gevangenis, terwijl zij, net als Winnie, buiten de strijd gaande hield. Zij werkte in die tijd bij dokter Abu Bakr Asvat, een huisarts die enkele weken na de dood van Stompie Seipei waarschijnlijk in opdracht van Winnie is ver moord. Tijdens haar verhoor werd Albertina een dokterskaart getoond met de vraag of de aantekeningen daarop in haar handschrift waren. Eerder, tij dens een documentaire van de BBC, had zij dat beaamd. Nu, onder ede, ontkende ze dat. Het leek voor de hand te liggen dat de commissie de kwestie zou uitzoeken door de kaart te vergelijken met een ander voor beeld van Albertina Sisulu's handschrift. Dat gebeurde ech ter niet. Het was de advocaat van de familie Asvat die afgelo pen donderdag met het verlos sende woord kwam: hij had de dokterskaart vergeleken met een andere kaart uit Asvats praktijk en de twee handschrif ten waren duidelijk niet gelijk. Waarom Albertina voor de BBC wat anders had verklaard, blijft onduidelijk. Maar ze had onder ede niet gelogen. Uiteindelijk is de hele zitting rond de voetbalclub niet meer geworden dan oppervlakkig snuffelen aan een verleden dat verborgen gaat onder leugens, halve waarheden en vergeet achtigheid. Niemand kan seri eus verwachten dat mensen in 1997 nog weten op welke dag in 1988 zij precies waar heen gin gen, en Winnie Mandela maak te van dat feit dankbaar ge bruik. Andere zaken die de TRC heeft behandeld, hebben aanzienlijk minder belangstelling getrok ken, maar zonder enige twijfel hebben daar dezelfde proble men gespeeld als bij de zittin gen rond Winnie. Dat is de TRC niet kwalijk te nemen: de taak waar de commissie zich voor geplaatst ziet, is enorm. Je kunt in anderhalfjaar tijd niet het verleden van een land helemaal opnieuw bekijken. In dat licht is het hooguit ver wonderlijk, dat de Waarheids commissie zich niet beperkt tot zijn aanvankelijke taak die al moeilijk genoeg was: een on derzoek naar de politieke mis daden die tijdens de apartheid zijn begaan. De commissie heeft de krap bemeten tijd ook nog eens gebruikt om hoorzit tingen te houden over de rol van de advocatuur, de artsen en de media tijdens de apartheid. Dat waren oppervlakkige zittin gen, waarin bijvoorbeeld hoofd redacteuren van kranten door zwarte journalisten werd verwe ten dat ze niet wisten dat de werkster niet in vaste dienst was. Het gevaar is niet denkbeeldig dat het eindrapport van de commissie, dat in juli uitkomt, als een soort ultieme waarheid over de apartheidstijd gaat gel den. En dat toekomstige histori ci, die bijvoorbeeld op basis van een diepgaand onderzoek naar de uiterst gecompliceerde rol van de Zuid-Afrikaanse media tot de conclusie komen dat het allemaal zo simpel niet ligt, hun verhaal niet meer kwijt kunnen, omdat 'de' waarheid nu een maal vastligt in het TRC-rap port. Waalse partijbons wist van geheime bankrekening brussel anp De vroegere leiding van de Waalse socialisten (PS) heeft wel weet gehad van een gehei me bankrekening in Luxem burg. Ex-partijvoorzitter Spitaels zegt nu spijt te hebben van zijn goedkeuring aan de opening van zo'n rekening, waarop vermoedelijk smeergeld (1,5 miljoen gulden) van de Franse vliegtuigbouwer Das sault is terechtgekomen. Spitaels zei echter dat hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan corruptie. Justitie bereidt een strafzaak voor tegen Spitaels. Hij zal zo goed als zeker volgend jaar te recht moeten staan. Binnenkort moet het Waals regionaal parle ment zijn politieke onschend baarheid opheffen. Aan de vooravond van die discussie wilde Spitaels nogmaals zijn on schuld benadrukken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7