Groei en Bloei >k Tuinieren Veredelde bladblazer Tuinboeken Vraag en antwoord ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 Tijdens de donkere maanden van het jaar zoeken veel liefhebbers van tuin en plant troost in de vele glamour tuinbladen die momenteel in de han del zijn. Het worden er steeds meer. De natuur wordt schaars in ons over volle land en dus neemt de belang stelling hiervoor toe. Overvloed trekt nu eenmaal niet. Vergelijken we al die blinkende tuinbladen met elkaar dan blijken ze op elkaar te lijken. Veel kleurige foto's van parken, tui nen en planten op het moment dat ze er op z n best bij staan. Informatie over aanleg en onderhoud van tuin en plant. En uiteraard ook gegevens over gloednieuwe planten, vaak uit verre landen, dan wel dank zij biologisch geknutsel verkregen. Velen daarvan zullen hun nut in ons klimaat nog moeten bewijzen. Maar ze zijn nie.uw en dus het beschrijven en afbeelden waard. Verder steevast een rubriek met tips van lezers en vooral ook vra gen van lezers die door een staf van deskundigen worden beantwoord. Sa menvattend niets dan goeds over tuinbladen in het algemeen. Welk blad moet je nu kiezen. Dat wordt moeilijk, maar naar mijn me ning is er een uitzondering op de re gel en dat is het maandblad Groei en Bloei. Qua inhoud en opmaak onder scheidt dit blad zich nauwelijks van al de anderen die in de handel zijn. maar er is een groot verschil. Zodra je :•&-> V-.I w GREET BUCHNER je abonneert op dit blad ben je tevens lid van een zeer oude. zeer eerbied waardige vereniging. Te weten de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, kortweg afgekort tot KMTP. Deze vereniging werd opgericht in een tijd waarin er nog volop natuur aanwezig was in ons land en dus de belangstelling daarvoor nog matig. Het was dus feitelijk een vooruitstre vende gedachte om op 17 december 1872 een vereniging op te richten met als doel: 'eenen bond voor allen die planten liefhebben op te roepen'. Dit wat moeizame Nederlands werd in la ter jaren gewijzigd. Nu staat er in de statuten als doel: 'de bevordering van de kennis van en de belangstelling voor het leefmilieu en de flora in het algemeen en in het bijzonder de zorg voor het behoud, de ontwikkeling en de toepassing ervan in huis, tuin en park'. Weer een mond vol, maar rede lijk duidelijk. Dit doel wordt niet alleen nagestreefd met de maandelijkse uitgave van Groei en Bloei, maar vooral ook door middel van allerlei activiteiten die de plaatselijke afdelingen, het zijn er rond de 150, organiseren. Dat zijn dan lezingen over allerlei onderwerpen, gezamenlijke reizen naar voor plan tenliefhebbers interessante oorden, ruilbeurzen en uiteraard ook cursus sen of avonden over bloemschikken, een liefhebberij voor velen. Tot mijn spijt heb ik bij de lijst van ac tiviteiten niets gevonden over het or ganiseren van wedstrijden voor de jeugd. Zelf heb ik nog dierbare herin neringen aan jeugdwedstrijden voor jongeren die uit een stekje de mooiste geranium moesten zien te kweken. Ook heb ik wel eens meegeholpen bij het inrichten van een expositie voor de jeugd. Wellicht zijn die activiteiten er nog wel, maar dat weten de leden van de KMTP dan zeker beter dan ik. Indien ze abonnee zijn van Groei en Bloei kunnen ze altijd contact opne men met de plaatselijke afdeling. Hoe vervelender mensen klusjes vinden, hoe gemakkelij ker je hulpmiddelen aan ze kunt slijten. Fabrikant Gardena speelt er graag op in dat mensen het opruimen van de tuin geen leuk karwei vinden. Zo verkoopt dit bedrijf de zoge noemde tuinruimer, een herriemaker waarmee bladeren en kleine takjes bijeen kunnen worden geblazen, opgezo gen en vervolgens versnipperd. Een veredelde bladblazer dus eigenlijk. Doet van alles na slechts een druk op de knop. Het versnipperde afval komt in een opvangzak met een vo lume van zeventigliter. Vanwege zijn filter voor stof en zaagsel kan hij ook werkplaats en garage netjes in orde maken. De tuinruimer wordt geleverd met een aparte zo genoemde vlakruimer voor het reinigen van grote opper vlakken. Daarnaast heeft deze een schraper, waarmee vastgekoekt vuil wordt opgezogen. De tuinruimer kost on geveer driehonderd gulden. Informatie: Markt (Holland), Weesp, 02 94 - 41 74 17. Niet meer bukken, wel meer herrie met deze blazer. foto cf Bloem, plant en tuin zijn mode. Dus neemt ook het aantal boe ken over de tuin en wat daar in de verste verte verband mee houdt toe. Het gros van deze tuinboeken is naai" mijn per soonlijke mening te groot voor de doorsnee boekenkast. Vaak zie je ze liggen in de boekenkast omdat ze er rechtop niet in pas sen. Verder blinken ze uit door prachtig mooi kleurig plaatwerk en verhoudingsgewijs weinig tekst. Kennelijk is daar in onze tijd meer vraag naar dan boe ken om te lezen en te leren. Deze zeer persoonlijke kritiek geldt ook voor twee boeken die vooral bestemd zijn voor al de genen die een nieuwe tuin wil len aanleggen dan wel hun ou de tuin een nieuw aanzien wil len geven. Het ene boek heeft de ietwat misleidende naam: 'Nieuwe bloemen nieuwe tuinen'. Want noch de bloemen noch de ont werpen van bekende tuinont werpers zijn heel nieuw. Deze ontwerpen blijken doorgaans een samenvoeging van de mo dieuze formele stijl uit de oude doos en de meer natuurlijke vormgeving. Gelukkig preva leert vooral de natuurlijke lijn, terwijl we de formele stijl vaak tegenkomen in een originele versie. Wat te denken van buxus gesnoeid als pikkende kippen op het gazon, van een hoge haag in uiterst grillige ronde vormen, van een groot terrein aangelegd in brede grasbanen afgewisseld met banen van steen of van vierkante vakken, telkens gevuld met één en de zelfde plant. Kortom voor de doe-het-zelver veel inspireren de ideeën. Als tweede boek noem ik nog 'Zelf een Japanse tuin aanleg gen'. In dit boek wordt uitge breid uit de doeken gedaan hoe je een stukje Nederlandse grond het aanzien van een stukje grond uit het Verre Oosten kunt geven. Aarde is in een dergelijke tuin nauwelijks zichtbaar, want de grond is bedekt met grind en allerlei stenen en de planten zien er getemd uit. Er zijn nu eenmaal liefhebbers van dit soort stijl. i door Mi chael King en anderen. Uitgeverij Ten- prijs 49,90 gulden. Zelf een (apanse tuin aanleggen door Aren natuurlijk de natuurlijke kerstbomen, maar vooral de smaakvolle creaties van Marion lokken u naar: bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar Medewerking van lezers vraag ik ook voor het volgende pro bleem van mevrouw van Beek Joosten uit Haarlem, hoewel met de kou het probleem zich zelf wel opgelost zal hebben. Er is afgegraven in de tuin, daarna een dikke laag zand, daarna be strating. Nu komen er elke dag weer kleine hoopjes zwart zand tussen de stenen en dat is dan volgens de briefschrijver niet af komstig van het werk van mie ren. Welk ander diertje ziet kans om zich door dikke lagen zand naar boven te werken. Is er ie mand die dat raadsel kan oplos sen? Goed bericht voor mevrouw Wittenberg uit Haarlem. Van de zomer tijdens de Haarlems Dagblad-dag kreeg ik van haar een paar zelf gewonnen zaadjes van een cyclaam. Nog nimmer heb ik zelf cyclamen gezaaid, maar jawel het is gelukt. Beeldi ge plantjes met mini-blaadjes in kleur en vorm van een cyclaam en het meest ontroerend, een piepklein bijna transparant bol letje net op de grond. Informa tie vertelt dat er pas na twee jaar bloei is. Ben benieuwd naar de kleur. In elk geval bedankt. 1 S M T E A A N R 2 K H A N U N I S 3 K I A N E 0 T N 4 A P L L I N E K 5 K M R E 0 E K 0 6 I B L E A A S M 7 D C 0 H 0 E L S 8 K L P A E A R N 9 K 0 L P U I H T 10 E B T 0 S T O N 11 W R 0 A E S N T 12 T D 0 0 V N E R 13 Z K A R I M N G 14 B A E A L S E N OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. 1Oogziekte; 2. woning; 3. vuur mond; 4. kleinste vinger; 5. smal le vaargeul; 6. smet; 7,-verpak- kmgsmiddel, 8. gereed; 9. brok aarde; 10. peulvrucht; 11ra zend; 12. klank; 13. rondte; 14. patroon. KRUISWOORDRAADSEL oost-ever sb-leb-li 1-s-c-s-e onterecht -ea-u-ha- edda-volk -ei-o-ot- druppelen e-m-u-s-a ui-est-pa knar-emir HEINZ TOMPOES Tom Poes en het Kukel De buis, die professor Prlwytzkofsky in het moeras had geslagen, ontplof te met een dreunende knal en liet slechts enkele brokstukken-na. Toen de rookwolken waren opgetrokken kon men de geleerde jammerend bij het puin zien zitten.„Praw", zo riep hij schreiend uit. ,,Daar is mijn ganse kostelijke apparatuur in de lucht ge- springd. Hoe kan men zo nu weten schappelijk arbeiden?" "Nou", zei Wammes Waggel op de achtergrond, ,,ik heb anders wel gelachen, hoor. Het was reuze mal. Maar nu ga ik maar weer eens verder. Dag prof." Zo sprekende nam hij zijn toeter op en stapte opgewekt heen, de ander ver slagen achterlatend. „Men komt niet verder!" prevelde deze stil voor zich heen. „Men verzoekt het bestaan ener droom aan te tonen; maar voor dat men zo ver is maakt dezer droon alle arbeid kapot. De weg der weten schap is kommervol!" „Bent u ie mand?" vroeg een stem naast hem. De geleerde keek getroffen op en zag in het moeras een kleine gestalte staan, die in een wijs plastic-achtig gewaad gehuld was. „Praw!" sprak hij, zich herstellend, „ik ben der doc tor Prlwytzkofsky; hoogleraar te Rommeldam; een man der weten schap." „Goed", hernam het vreem de ventje. „Zeg dan tegen uw stadge- noeten, dat de Droon wil onderhan delen. Hij begint last te krijgen van jullie nieuwsgierigheid.„Onderhan delen?" herhaalde de professor ver rast. „Wil hij praten? Dat is ja schoon. Voer mij naar hen toe!" „Nee", zei de vreemdeling. „Uw ku kel is gemeten; het was een min ku kel! Stuur iemand met een hoog ku kel - en geen scholier." HET DOOR JAN VISSER W 'Seizoensverwachtingen kunnen niet!' Dat was tot voor korte van meteorologen op het KNMI in De Bilt. Aan wetenschappe kansberekeningen zoals van de Duitsers Roderen Dettmann schouderophalend voorbij. Inmiddels maakt het Europees Ce voor Middellange Termijnverwachtingen (ECWMF) ook seizoe noses en nu blijkt het plotseling wel te kunnen. Het Europees weercentrum, gevestigd in het Engelse Readinj met een gekoppeld atmosfeer-oceaan model. De berekeningf door het model zijn uitgevoerd wijzen volgens het KNMI op ei te winter met een teveel aan neerslag. Deze visie staat haaks kansberekeningen van de Duitsers. Zij zinspelen namelijk op de of strenge winter. De tijd zal leren wie er over enkele maai het langste eind heeft getrokken. Het actuele weerbeeld is voorlopig niet meer in voor winterwe sen een hogedrukgebied boven het zuidwesten van Europa (d einde nog even boven Midden Europa) en depressies op het n lijk deel van de Oceaan wordt met een zuidwestenwind zacht' aangevoerd. Vandaag wordt het omstreeks 8 grac'en. Bovendi )regent het enige tijd en neemt de wind aan de kust toe tot kr hard. Morgen nemen de regenkansen af en ofschoon de zon niet de dag verstoppertje speelt blijft het meestentijds bewolkt. De w krimpt echter naar zuid tot zuidwest en dat betekent luchtaai vanuit een afgekoeld Frankrijk. Tijdens de middaguren gaant peraturen dan ook eerder wat omlaag dan omhoog. Op maandag bereikt een koufront ons land en dat betekent ei regen. Gisteren enkele opklaringen en vrij zacht. De tempera! pen op tot zo'n 7 graden. Koud bleef het in de oostelijke regio gen de avond vroor het daar alweer. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Zaterdag vooral in de och tend sneeuw of ijzel Later op de dag droog en opkla ringen. Zondag vanuit het westen bewolkt en af en toe regen. Ten noorden van Trondheim een storm achtige wind. Maxima op lopend naar 6 graden langs de kust en 0 in het binnenland. Zweden: Zaterdag af het toe uiden overgaand in regen en ijzel Zondag op de meeste plaatsen droog en opkla ringen. Maxima uiteenlo pend van +3 in het zuiden tot -10 graden in het noor den. Denemarken: Zaterdag bewolkt en enige tijd regen, mogelijk voor afgegaan door ijzel Ook zondag kans op regen. Middagtemperatuur tussen 2 en 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag vooral in Ierland en Schotland enige regen. Verder een flink aantrek kende zuidwestenwind. Zondag vanuit het westen opnieuw regen. In Engeland overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en zaterdag kans op wat regen. Zondag nu en dan zon. Middag temperatuur oplopend naar 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Vooral later op de dag ook zon. Zondag perioden met zon en tot de avond droog. Maxima uiteenlopend van 4 graden in het oosten tot 11 langs de kust. Portugal: Flinke zonnige perioden, maar zondag later op de dag langs de kust enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur tussen 14 en 18 graden. Madeira: Afwisselend wolken en zon. Op beide dagen kans op een bui Middagtempera tuur ongeveer 20 graden Spanje: Flink wat zon en droog Zondag later op de dag in Galicie mogelijk meer bewol king. Middagtemperatuur langs de kust en rond 15 graden. In het binnenland ongeveer 7 graden Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar vooral aan de noordzijde ook enkele wolkenvelden. Waarschijnlijk droog Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust, flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 17 gra den. Tunesië: Zaterdag vooral in het noorden enkele regen- en onweersbuien. Zondag droger en meer zon Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. In de ochtend wel kans op mist. Middagtem peratuur tussen 8 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Zaterdag misschien nog een bui. Verder meer zon en een afnemende wind. Zon dag flink wat zon en droog Maxima on geveer 16 graden. Italië: Zaterdag ten zuiden van Rome overwe gend bewolkt en stevige regen- en on weersbuien Vooral langs de Adriatische kust een harde oostenwind. In de noor delijke helft droger.en misschien wat zon. Zondag overal zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 8 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zaterdag nog een stevige noordelijke wind en kans op een bui. Zondag flinke zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur rond 14 graden Malta: Zaterdag stevige regen- of onweersbui en. Zondag perioden met zon en overwe gend droog. Op beide dagen een stevige wind. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden Griekenland en Kreta: Zowel zaterdag als zondag zware regen en onweersbuien. Plaatselijk veel neer slag en flink wat wind. In de bergen kan een dik pak sneeuw vallen. Maxima 12 graden in het noorden en 18 in het zui den. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en in het oosten van Turkije zaterdag eerst nog zon. Verder zowel za terdag als zondag stevige regen- en on weersbuien. In de bergen kan veel sneeuwvallen. Middagtemperatuur rond 20 graden, op de Dardanellen frisser Duitsland: Wolkenvelden en vooral in de noordelij ke helft af en toe regen, mog'elijk vooraf gegaan door ijzel In het zuiden soms wat zon, maar in de ochtend mist. Zon dag vanuit het zuidwesten meer zon. maar in het noorden en oosten nog re gen of ijzel. Middagtemperatuur oplo pend naar 2 graden in het zuidoosten en 7 in het noorden. Zwitserland: Zaterdag wolkenvelden en I Op de meeste plaatsen dra vooral in de bergen en i meer zon Middagtemperatu graden in het zuiden en iets b het noorden. Oostenrijk: Wolkenvelden, in de bergen st op de meeste plaatsen droo- temperatuur ongeveer 2 grade Polen: Wolkenvelden en plaatse sneeuw. Vanuit het noordwei zondag iets zachter en ook kar Middagtemperatuur rond het zondag in het noorden 4 grade Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en vooral in de bergg en toe sneeuw. Middagtempe boven nul. Hongarije: Wolkenvelden en overwege: Maxima ongeveer 2 graden ZONDAG 7 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.34 Zonond Maan op 13.18 Maan» Waterstand IJmuiden Katwi Hoog 08.45 21.16 08.1 Laag 04.05 16.35 03.4! MAANDAG 8 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.35 Zonond Maan op 13.46 Maanoi Waterstand IJmuiden Katwi Hoog 09 56. 22 30 09.2 Laag 05.10 17.35 04,5 Weerrapporten 05 december IS Amsterdam onbew Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Las Palmas Luxemburg Madrid Mallorca Malta Moskou Rome hall bew Split licht bew Stockholm sneeuw Warschau zwaar bei Wenen zwaar bei Bangkok onbew. 8uenos Aires licht bew Casablanca zwaar bei Johannesburg weerlicht Los Angeles zwaar bei New Orleans onbew. New Vork zwaarbei Vancouver half bt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6