r j Een zinloze moord in Kentucky J)e Pfïesteria piscicida komt eraan Buitenland Man bijt hond !DAG 6 DECEMBER 1997 e schietpartijen op middelbare scholen i| VS komen met zekere regelmaat voor. gaans gaat het om scholen in probleem- jQg n van grote steden. En meestal zijn de den gerelateerd aan drugsruzies of ben- n oi Dr'°8en- Maar afgelopen maandag Dt een 14-jarige jongen 'zomaar' drie jscholieren dood in het boerendorp Paducah in Kentucky. AH JOHN WANDERS d zijn vriendjes gewaarschuwd. Er zou 'iets gaan gebeuren. Wie kon vermoeden welke iestende ideeën er rondspookten in het hoofd veertienjarige Michael Carneal? Zo'n onschul- end jochie met een brilletje. Intelligent ventje, idien. Afkomstig uit een nette familie. Nooit in king geweest met justitie. „Ik dacht dat hij een vilde uithalen met een stinkbom, of zoiets", :n van zijn klasgenoten later verklaren, iel had iets anders in gedachten. Maandagoch- irriveerde hij op school met een groot, langwer- ikket onder de arm. De in een deken gewikkel- 1 dien waren bedoeld voor wetenschapsles, loog ;en zijn oudere zus die hem naar school bracht. ■■Ékelijkheid hield hij onder de deken vier gewe- rborgen. In zijn rugzakje zat een geladen >1, plus een grote hoeveelheid munitie. Later op zou Michael tegen de politie verklaren dat hij natJpens en patronen had gejat uit de garage van uurman, de vader van zijn even oude vriendje H3 Nace. wandelde de kleine Michael om tien over half ochtends zijn school binnen, tot de tanden I'apend. De nachtmerrie van elke ouder. Hij de geweren op de grond. Deed doodkalm her pers in zijn oren. Pakte vervolgens het pistool rugzak. En richtte het wapen op een groepje icholieren dat in de entree van de school bijeen Dor een dagelijks gebed. Elf maal haalde hij de irover. cele ogenblikken kwam er een abrupt eind aan kens van Nicole Hadley (14), Kayce Steger (15) sica James (17). Vijf andere scholieren raakten nd. Een van hen kreeg een kogel in de nek en J oit meer kunnen lopen. „Het spijt me", zei de moordenaar toen de laatste schoten hadden nken. Hij zei het op een toon alsof hij koffie had rst. Het bloed zat overal. Op de vloerbedekking lobby en op de tegels aan de wand. iel zat niet op een sombere leerlingenfabriek in ji de probleembuurten van Los Angeles, New ns, Washington of New York. Dit is Heath-High )1 in West Paducah, een kleine, overwegend e gemeente van zesduizend inwoners, in het ui- westen van de staat Kentucky. Een boeren- een plaats waar voornamelijk country music Of hardrock, van groepen als Foreigner, Rush, en Styx. Een welvarend gebied is het niet. open hier twintig jaar achter op de stad", zegt :en oud-scholier van Heath High School, die de de schietpartij de toegangsdeur tot het ilgebouw bewaakt. Een paar passen achter hem kransen, kruizen, bloemen en een teddybeer set tats aan waar de doden vielen. Er hangen bal- jtj lonnen. Een van deze met helium gevulde dingen raakte eerder op de dag los. De ballon stuitte op een verwarmingsbuis en spatte met een luide knal uit een. Schooldirecteur Bill Bond voelde op dat moment hoe zijn hart oversloeg. De herinnering aan de eerdere knallen zal nog lang niet vervagen. „Ik voelde altijd een zekere trots bij de gedachte dat Heath High School een veilige school was", zegt hij. „Geen van de kinderen hoefde bang te zijn dat hij zijn lunchgeld zou moeten afstaan aan een grotere of sterkere leer ling." Op de voordeur van de school staat een waarschu wing van het gezag: 'Wie op het terrein van de school een verboden wapen bezit, is in overtreding en kan worden gestraft met vijfjaar gevangenisstraf of een boete van tienduizend dollar'. Het was tot afgelopen maandag een mededeling pro forma. Sinds de op richting van Heath High School, 87 jaar geleden, hoefde geen enkele leerling naar huis te worden ge stuurd wegens verboden wapenbezit. „Er was hier nog nooit een wapen gesignaleerd", weet Ken. Aan de voorgevel van het schoolgebouw zijn kinder tekeningen geplakt. Vriendinnen van de vermoorde meisjes hebben een laatste groet achtergelaten. 'Ik zal je missen, Nicole. Ik weet dat je ons ziet, maar doe alsjeblieft je ogen dicht als ik mij aankleed. Ik hou van je.' 'Kayce, zul je goed oppassen dat je niet tegen een boom vliegt?' 'Jessica, ik mis je. We zien el kaar in de hemel.' Twee oudere meisjes staan zacht jes te snikken terwijl ze de boodschappen bestude ren. Het kleine West Paducah verkeert in een shocktoe stand. De uitbundigheid van de kerstverlichting con trasteert scherp met de gevoelens van de bewoners. „Dit is een hechte gemeenschap. Iedereen kent el kaar. Het is hier één grote familie", zegt Larry, ook al oud-scholier van Heath High School. Wie in West Pe- ducah heeft niet op 'Heath' gezeten? Vier woorden op de voorgevel van de school bevesti gen het sterk religieuze karakter van deze platte landsgemeente: „We vergeven je, Mike." Volgt een verwijzing naar een bijbeltekst. Vergeven? Hoe doe je dat na zo'n onbegrijpelijke terreurdaad? „De kinde ren menen het echt", zegt een dominee die verbon den is aan de school en die deze week overuren draait. „De kracht van de Heer stelt hen in staat Mi chael te vergeven." Vergevingsgezind is ook de ze ventienjarige scholier Bob Strong, de domineeszoon die een nationale held werd omdat hij de moed had op de wild om zich heen vurende Michael af te stap pen met de oproep het schieten te staken. Fatale schietpartijen op middelbare scholen in de VS komen met zekere regelmaat voor. Doorgaans gaat het om scholen in probleemwijken van grote steden. En meestal zijn de moorden gerelateerd aan drugsru zies of bende-oorlogen. Een tragedie als die in West Paducah is zeldzaam. „Metaaldetectoren en agenten in uniform zul je op de high schools in de platte landsgemeenten van Amerika niet of nauwelijks aan treffen", stelt dr. Renae Duncan, sociaal-psycholoog aan de Universiteit van Murray, Kentucky. Ze werkte eerder bij het Nationaal Centrum voor Slachtoffers van Misdrijven. In Kentucky concentreert ze zich op onderzoek naar het geweld op scholen. De schietpartij in West Paducah roept herinneringen op aan een incident van twee maanden geleden in Pearl, een stadje van 22.000 inwoners in de staat Mis- Locker 250, de kast van Jessica James, afgelopen dinsdag. sissippi. De zestienjarige Luke Woodham sneed daar met een slagersmes de keel van zijn moeder door, reed vervolgens naar school, schoot er twee mede leerlingen dood en verwondde er zeven. Korte tijd la foto ap mark humphrey ter arresteerde de politie zes leeftijdsgenoten van Luke Woodham op verdenking van het mede bera men van de moordpartij. De jongens, stuk voor stuk boekenwurmen, bleken allen lid van een geheim ge nootschap. Ze hielden zich bezig met bizarre rituelen en anti-christelijke filosofieën. Michael Carneal ontkent volgens sheriff Augustus dat hij zich door de actie van Luke Woodham heeft laten inspireren. De sheriff is niettemin bijna zeker dat Mi chael niet in zijn eentje handelde. „Vijf vuurwapens, een hele vracht munitie en een heel klein veertienja rig manneke van 55 kilo dat nu volkomen van de kaart is over wat hij heeft aangericht. Het valt niet te rijmen. Ik voel aan mijn water dat er andere studen ten bij betrokken zijn", zegt Augustus. „Waarom had hij vijf vuurwapens bij zich?" West Paducah zoekt wanhopig naar het waarom van de tragedie. Wat bezielde deze jongen? Werd hij door haat gedreven? Werd hij opgestookt door verkeerde vrienden? Of is hij gewoon waanzinnig? Iedereen zegt er rekening mee te houden dat er nooit een be vredigend antwoord zal komen op de vraag naar het waarom. „Dit had overal kunnen gebeuren", klinkt het. Amerika is een zeer gewelddadige samenleving", stelt Renae Duncan. „En het geweld op scholen is ook uitgesprokener dan op scholen in Scandinavië of Nederland. In de VS wonen naar verhouding veel mensen die nooit hebben geleerd hoe ze problemen moeten oplossen. Geweld is het enige communica tiemiddel waarmee ze vertrouwd zijn. En vuurwa pens liggen hier altijd en overal onder handbereik, zeker in een zuidelijke plattelandsstaat als Kentucky. Voor de meeste mannen hier geldt dat je pas Ameri kaan bent als je een vuurwapen bezit." Dan is er het probleem van de emotioneel verwaar loosde teenagers en de afwezige ouders. Dat valt die ouders niet uitsluitend te verwijten, want menig Amerikaans gezin is afhankelijk van twee inkomens. Mensen willen graag in een goede buurt wonen, waar de scholen en de straten veilig zijn voor hun kinderen. Intussen halen ze een probleem in huis. In Denver schoot een jonge skinhead vorige maand een politie-agent dood. De vader van de jongen doceerde multiculturalisme en tolerantie. Maar thuis had hij een ontspoorde zoon, vervuld van haat jegens zwarte landgenoten. „Emotioneel verwaarloosde teenagers missen een basis", zegt Duncan. „Ze hebben van huis uit geen stelsel van normen en waarden meege kregen." En ten slotte is er de terugkerende vraag naar de in vloed van televisie, rockmuziek, computerspelletjes en Internet. In hoeverre heeft de stroom gewelddadi ge producties waaraan Amerikaanse kinderen wor den blootgesteld een schadelijk effect op hun ziel? Duncan weet het niet, maar ze wil wel gezegd heb ben dat veel teenagers ertoe neigen het gedrag van hun idolen te kopiëren. Volgens sheriff Augustus is het aantal ernstige ge weldsmisdrijven, gepleegd door teenagers, in zijn district de laatste paar jaar scherp toegenomen. „Ik woon hier al 42 jaar en het is nog nooit zo erg ge weest als nu." Een verklaring heeft hij niet. De sheriff heeft donkere wallen onder zijn ogen. Hij zegt sinds maandag niet meer te hebben geslapen. „Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt en hoop ook nooit meer zoiets mee te hoeven maken." Hoog boven zijn hoofd, aan de wand van de sporthal, vermeldt een wedstrijdbord de namen van de Lady Pirates, het meisjesbasketballteam van Heath High School. De speelster met rugnummer twaalf leeft niet ;t klinkt als iets uit een horror- een organisme dat gif cheidt om zijn slachtoffers uverrompelen en dan een zym gebruikt om hun vlees te lossen. Maar in zee bestaat it. Ruim een miljard vissen is istorven voor de Amerikaanse >stkust, en mensen die in contact ivamen met Pfiesteria piscicida fcgen last van huiduitslag en iheugenverlies. iesteria piscicida icellige microbe eft levenscyclus van istens 24 stadia kan binnen kele uren 'tamorfose y - dergaan. 1. Cyste-stadium: Latent stadium in slib. Microbe wordt geactiveerd en giftig als ze ontlasting van vis in water bespeurt. 2. Zweepvormig Stadium: Cellen zwemmen naar vis en laten gif los dat centrale zenuwstelsel aantast en vis verdooft. 3. Enzymen vallen viscellen door ontmantelen van inwendige zoutbalans tot cellen uiteen vallen. Zweren en bloedingen volgen. Uitstulping haakt zich aan viscellen vast om celinhoud weg te zuigen. 5. Laatste stadium: Metamorfose voltooid, de microbe keert als ongevaarlijke cyste terug in slib. 4. Amoebe-stadium: Verzwelgt cellen van dode vis en neemt weefsel en bloed op. Pantsering: Cel kan tot 30 minuten ondergedompeld blijven in geconcentreerd zwavelzuur. De ééncellige PfiESTERiA piscicida heeft voor de ve 'st van Noord-Amerika al miljoenen vissen het 'os ven gekost en vormt nu ook een bedreiging or Europa. Eentiende van de visstand in de iderbaai, nabij de stad Washington, is sinds ontdekking van de Pfiesteria piscicida in 88 aan dit organisme ten prooi gevallen. We- !®j nschappers vermoeden dat de Pfiesteria pisci- ci_ Ia honderden jaren als het ware geslapen "reft op de zeebodem en is 'gewekt' door het lo- n van organische afvalstoffen, zoals mest. Het organisme is ook schadelijk voor de mens: onderzoe- rs en vissers kregen hoofdpijn, huiduitslag en werden 'erniatig moe na werkzaamheden. De biologen JoAnn J irkholder van de North Carolina State University, die het ganisme benoemde, en haar collega Howard Glasgow lij- •n beiden aan geheugenverlies. Volgens professor Jacqueline McGlade van de Britse War- I ick University is de Pfiesteria piscicida in de ballasttanks Tj n schepen inmiddels in de Schotse wateren aangekomen. - et bereiken van de Noordzee is volgens haar nog slechts >n kwestie van tijd. De geleerden van diverse instituten in het nog niet eens over de vraag of het subtropische or- inisme in de Noordzee kan overleven. NORTH CAROLINA Oorzaak: Wetenschappers onder zoeken 'afvloeiing van voedingsstoffen' -vooral dierlijke mest van intens ieve veehouderij met 10 miljoen varkens en 100 miljoen kippen in North Carolina- als mogelijke oorzaak voor het feit dat voorheen onschadelijk organisme moordenaar wordt. Verspreiding: Pfiesteria heeft de Noordzee al bereikt, meegereisd in ballasttanks van schepen uit de V.S. INFOGRAFIEK GRAPHIC NEWS. RLV&RKL, B North Carolina State Um\ OPMERKELIJKE BERICHTEN GEVALLEN VROUW De bewoners van een flat gebouw in het noordwesten van Miami in Florida hebben het verscheurde lijk gevonden van een vrouw van middelbare leeftijd. Het is onbekend waar de vrouw vandaan komt, maar men gaat er vanuit dat zij niet uit het flatgebouw van twintig verdiepingen afkomstig is gezien de staat waarin haar stoffelijke resten verkeerden. Mogelijk is zij uit een vliegtuig gevallen, maar de politie tast nog in het duister. Bij de luchthavens in de omgeving is navraag gedaan of er iemand wordt vermist. Het kan ook om een verstekeling gaan. In mei vo rig jaar viel een verstekeling die zich had verstopt tussen de wielen van een vliegtuig naar beneden. Hij kwam ook in de omgeving van Miami neer. ONVERWACHTING Een 15-jarig meisje uit St. Petersburg in Florida heeft toegegeven dat zij op school een baby had gekregen en achtergelaten op de wc. Op de videobeelden is te zien hoe het meisje maandag voorovergebogen en verkrampt van pijn naar de wc ging, waar zij iets meer dan een half uur verbleef. Anderhalf uur later ontdek te een conciërge tussen de handdoeken een ijs koud jongetje, dat nauwelijks ademde. Eerst ont kende het meisje tegenover leraren en de politie dat het jongetje haar kind was, maar toen haar moeder arriveerde gaf zij toe. De twee zeggen niets van de zwangerschap te hebben geweten. De baby werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij inmiddels weer zelf ademt. Voorlopig heeft de staat Florida de voogdij. GLAS-FAN Fan Mengdie (8) oefent haar gla- zenact in Peking. Fan is één van de meer dan vijfhonderd leden van de China Acrobatie Troupe. Het meisje, al drie jaar aan de groep verbonden, oefent zeven uur per dag. foto ap guano niu VETTE PECH Een rechtbank in de Egyptische havenstad Alexandrië heeft beslist dat een ge scheiden vrouw geen alimentatie krijgt van haar ex-echtgenoot omdat zij te dik is. Volgens de rechters heeft de vrouw de man zelf gedwongen tot echtscheiding omdat zij haar uiterlijk ver waarloosde. De man zocht ondertussen troost in de armen van zijn secretaresse. ALLRIGHT „Bij het oplossen van een kruiswoordpuzzel bleek niemand in ons gezin te weten wie de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken is. Die avond kondigde de bevalling van ons kleinkind zich aan. Tij dens een zware wee riep mijn dochter opeens: het is Madelei ne Allbright! De vroedvrouw be greep er niets van, maar mijn schoonzoon en ik wel. De be valling was zwaar en lang om haar door de weeën heen te hel pen vroegen we iedere keer 'kom op je kunt het, wie was die vrouw', waarop ze hetzelfde antwoord gaf. Uiteindelijk werd een gezond kind geboren en nu kunnen we u niet op televisie zien zonder aan de bevalling te denken", schreef een groot moeder uit het Engelse plaatsje Dewsbury aan de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Albright. Zo werd een kind (jongetje, Sam) geboren en een puzzel niet opgelost. DOODSHOOFDEN Een gedode beroepsmoor denaar van de Mexicaanse drugsmaffia bleek een lugubere gewoonte te hebben. Voor elke geslaag de opdracht liet de killer een doodshoofd op zich tatoeëren. Bij zijn dood droeg hij er veertien. Af gelopen donderdag werd hij bij een moordaan slag op de hoofdredacteur van een krant doodge schoten. De journalist raakte zwaargewond. BLAIRFORCE ONE In The Guardian beeldde cartoonist Steve Bell de Britse premier Blair altijd al af met een gi gantische glimlach, maar het satirische blad 2000 AD gaat nog verder. De Labourlei- der figureert hier in een strip met de titel B.LA.I.R. Force One. Hij is de 'superheld van het nieuwe mille- nium', met de kracht van vijftig mensen én een bijzonder wapen: zijn glimlach. Hij maakt er onder meer de Conservatieve oud ministers Edwina Cur- rie en David Mellor mee onschadelijk, want Blair kicks Tory butt! Met werklozen weet hij ook wel raad: die kunnen in gesloten mijnen wonen. 'Is hij bionisch of is hij de monisch?', vraagt het blad zich dan ook af. foto reuters

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5