Hotelgast onderschept op Wadden beursinformatie 'Spoorloze getuige tegen Urka zit in Groningen' 'Topvoetballers moeten niet klagen' tl Belangrijke ededeling voor treinreizigers. Binnenland Monument van Schaarsbergen naar Apeldoorn Kok: Alle ministers achter stadsprovincies Doorbraak in visserij door elektrisch vissen 'Stop gesel van de klok' WoU|xbi/v0/) van tilMBïftffi Bepleiter stormvloedkering Mr.Klaasesz (90) overleden DAG 6 DECEMBER 1997 Actievoerders van Milieudefensie hebben gisteren met an sinterklaas actie gevoerd op de regionale luchthavens ek (Limburg), Eelde (Groningen), Lelystad, Rotterdam, en Eindhoven tegen de groei van de luchtvaart. In de dial van het vliegveld Eelde werd een bord met de tekst ngen Airport Eelde geen Schiphol 2' geplaatst. Voor de di- Jvan de luchthaven hand sinterklaas een speculaastaart ^e' bracht. Het protest maakt deel uit van een internationale n het kader van de klimaatconferentie in de Japanse stad Daar moeten regeringen de komende dagen afspraken om de uitstoot van broeikasgassen, zoals kooldioxide, te ideren. Vliegtuigen brengen grote hoeveelheden kool- in de lucht. foto anp karel zwaneveld ien tG_« Als nu verkiezingen gehouden zouden worden, dan ler( i6 meer dan de helft van haar zetels in de Tweede Kamer en. De democraten zouden terugvallen van 24 naar 11 ze- PvdA zou met 43 zetels (nu 37) duidelijk de grootste par- ren. Dit blijkt uit de jongste verkiezingspeiling van NIPO/2 De grootste winst ten opzichte van de vorige verkie- boekt de WD. De liberalen gaan er 8 zetels op vooruit naar 39). De winst is echter minder groot dan een paar ,vaa 'en geleden. Hierdoor blijft de PvdA duidelijk de grootste jus Het CDA komt met 34 zetels precies op het huidige aantal (ntf1 voor k°rt stonden de christen-democraten steevast op ds gth dal chop goed voor snelle rijders iurg» Sinterklaas dacht dit jaar ook aan bestuurders die hard naar huis reden om het heerlijk avondje te kunnen Om te voorkomen dat niet hij, maar de politie 'cadeau- >u uitdelen, plakte de weldoener op de N288 in de Wal- gemeente Westkapelle een radarkast af. Het apparaat is üg< ost als de goedheiligman zelf. Automobilisten die langs de en rscamera reden zagen een speciale tekst: „Prentjes maken sch ij en Piet, lukt in Westkapelle niet. De politie wil ik echt itei :n, maar 's nachts moet ik kunnen galopperen. Over we- daken, kan zo geen fotootje ons raken." De politie nam sportief op en liet de radarkast tot na Sinterklaas ver- «üj ta; ndstichtende spuitgast cel in ami kol op zwaar verlies De rechtbank in Utrecht heeft een 21-jarige b rand an uit Veenendaal veroordeeld tot drie jaar celstraf we- ;n reeks brandstichtingen. Zijn 20-jarige achterneef moet :ns drie jaar de cel in. De twee maakten hoorden bij een lagjongeren die tussen juni 1996 en augustus 1997 ruim vijf- n anden hebben gesticht in natuurgebieden, schuren en j ande boerderijen in het zuidoosten van de provincie it. De brandweerman spoorde zijn vrienden aan fikkies te om mooie foto's te kunnen maken. Zelfheeft hij eenmaal gesticht. J ^jter vol water: Texel geld kwijt De gemeente Texel dreigt ruim 40.000 gulden van zijn se rijksuitkering kwijt te raken omdat het natuurgebied de zo nu en dan vol water loopt. Het rijk bracht onlangs met van luchtfoto's opnieuw de omvang van gemeenten in De oppervlakte van een gemeente telt mee voor de hoogte rijksuitkering. De foto's van Texel werden genomen op iment dat de Slufter onder water stond. Dit gebeurt ge ld drie tot vier keer per jaar. Omdat het natuurgebied op i's vol zeewater stond merkt het rijk dit aan als 'buitenwa- ierdoor kromp het grondoppervlakte van Texel behoorlijk, de algemene uitkering. Texel gaat tegen het besluit in be- aan verstopt universiteitskrant hicht De directeur en de decaan van de economische fa- V\|van de Universiteit Maastricht blijken op 15 november universiteitskranten te hebben verstopt. In die krant, de 'ant, stond een artikel waarin studenten scherpe kritiek le- op de opleiding internationaal management. Het duo er liet dat een groep aankomende eerstejaarsstudenten, die op een voorlichtingsbijeenkomst aanwezig waren, de 'ant onder ogen kregen. Daags daarna legden ze de sta- iservanten weer terug in de rekken. Voorzitter Karl Ditt- j1™ n het college van bestuur noemt de daad van de twee le tachtig'. be; 14 december 1997 wordt de hogesnelheidslijn tussen e ssel en de Franse grens in gebruik genomen. Dit is istig voor Thalys-reizigers want die boeken nu een half tijdwinst. heeft echter ook gevolgen voor de dienstregeling op volgende trajecten in het westen van Nederland: den-Dordrecht, Amsterdam CS-Den Haag CS, tterdam CS-Leiden, Den Haag HS-Rotterdam teil nbardijen en Dordrecht-Roosendaal v.v. Zuii e tre'nen vertrekken een paar minuten later of juist do der. pelf ij (i I daarom de folder met de nieuwe vertrektijden bij NS-loket. U treft de folder ook aan in de trein op de 'effende trajecten. U kunt uw NS Reisplanner bij ken met de Update die voor f2,50 verkrijgbaar is bij NS-loket. U vindt de informatie ook op Internet W.ns.nl. Of bel 0900-9292 (75 ct/min). ore ïraard hebben deze veranderingen geen gevolgen voor igers die moeten overstappen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geas Topbankier ABN AMRO opnieuw doelwit den haag anp amsterdam gpd Gevoelige beursinformatie van de ABN AMRO Bank is in verkeerde handen terecht gekomen tijdens een vakantie van topbankier M. de Jager op één van de Waddeneilan den. Een mysterieuze hotelgast onderschepte belangrijke documenten die door de bank per koerier aan De Jager waren verzonden. Dit blijkt uit onderzoek van de Geasso cieerde Pers Diensten (GPD), waarbij deze krant is aan gesloten. De Jager verzorgt bij ABN AMRO beursintroducties en kent vele financiële geheimen van grote Nederlandse onder nemingen. Zijn kennis is in het criminele circuit miljoenen gul dens waard. De topbankier lijkt doelwit te zijn geworden van kwaadwillenden, maar zelf houdt hij de incidenten op 'een toevallige samenloop van om standigheden'. De Jager logeerde vanaf 10 oktober van dit jaar met zijn fa- Eerder werd bekend dat in de woning van dezelfde bankier onder merkwaardige omstan digheden een schootcomputer met bedrijfsgegevens was gesto len. Het apparaat is sinds eind oktober zoek. De Criminele In lichtingen Dienst (CID) onder zoekt of er een samenhang is met de beursfraude en bekijkt of er sprake is van handel in il legaal verkregen voorkennis. milie op een Waddeneiland. Op 12 oktober ging de bankier een dagje uit. Hij liet de baliemede werker van het hotel weten dat hij een belangrijk document verwachtte. Het ging om gevoe lige informatie over een bedrijf dat binnenkort actief wil wor den op de beurs. ABN AMRO- medewerkers stuurden het pak ket per ijlbode naar de bankier toe omdat ze haast hadden bij de fiattering van de voorberei dingen tot de beursintroductie. Het stuk kwam echter niet bij De Jager terecht, maar bij een andere hotelgast die zich had ingeschreven als een zekere M. Jager en die zijn intrek had ge nomen op dezelfde etage. Hij had zich niet gelegitimeerd bij het hotel. De man claimde dat hij de eigenaar van het pakket was. De receptioniste had geen argwaan omdat zij dacht met M. de Jager te doen te hebben. Toen de echte De Jager terug keerde, bleek de mysterieuze hotelgast te zijn verdwenen. De leiding van het hotel liet de deur van de kamer openen en trof de beursdocumenten op het bed aan. Het pakket bleek geopend. De ABN AMRO Bank bevestigt de gang van zaken, maar zegt dat de documenten alleen waardevol zijn voor insiders. Bovendien was de tekst groten deels gecodeerd. Opvallend is dat de bank geen poging heeft gedaan om de verdwenen ho telgast te achterhalen. De Jager heeft zowel de inbraak als de tij delijke vermissing van de beurs documenten niet aan de veilig heidsdienst Van ABN AMRO ge meld. De bank doet het verhaal af als 'onjuist en misleidend' Apeldoorn In Apeldoorn zijn gisteren de militairen herdacht die in het voormalig Nederlands-lndië of in een recenter verleden in VN-verband om het leven kwamen. De herdenking vond voor het eerst in Apeldoorn plaats. Daarheen is namelijk monument verplaatst dat eerst in Schaarsbergen stond. Op het monument zijn de namen van de gesneuvelde militairen vermeld. Het werd gisteren plechtig onthuld. foto anp herman pieterse hangen', aldus Kok. De Eerste Kamer wil meer duidelijkheid over taken en bevoegdheden van de stadsprovincies alvorens een besluit te nemen over een interim-wet. Daaraan wordt nu voortvarend gewerkt en het ka binet wil er volgens Kok alles aan doen om de Eerste Kamer te overtuigen van de juistheid van de argumenten. Hij bestreed de suggestie dat de kwestie omwille van de lieve vrede in de coalitie zou blijven liggen tot na de verkiezingen. Eerder gaf WD-senator Wiegel te kennen dat hij 'geen haast' wil maken met de wet. Het moeizame compromis over de stadsprovincies werd bereikt, nadat in het regeerak koord al afspraken waren ge maakt over 'kaderwetgebieden', waar eventueel een stadspro vincie zou kunnen komen. In middels wordt voor de regio Den Haag herindeling van ge meenten als het alternatief ge zien. Eerder plannen voor stadsprovincies in Amsterdam en Rotterdam zijn nog maar kort geleden gestrand op mas sieve weerstand van de bevol king. Het kabinet blijft in zijn geheel staan achter het plan om de Rotterdamse en Eindhovense regio's zogenoemde stadspro vincies te maken, ook al is er in die regio's opnieuw bezwaar ge maakt. Volgens minister-presi dent Kok zijn alle bewindslie den het eens met staatssecreta ris Van de Vondervoort dat niet moet worden toegegeven aan deze tegenstand. Kok zei dat gisteren na afloop van de minis terraad. Pas na een moeizaam com promis tussen de coalitiepartij en kwam dit besluit tot stand. De WD voelt er nog het minst voor en in de Eerste Kamer kun nen de liberalen met het CDA een meerderheid vormen die een blokkade opwerpt. WD-leider Bolkestein gaf eer der deze week steun aan die ge dachte. De PvdA was daar kwaad over en verweet de libe ralen 'onbetrouwbaarheid'. WD-minister Dijkstal van bin nenlandse zaken leek zo klem te komen tussen twee vuren. Het voltallige kabinet vindt echter dat het bij deze 'tegen wind' niet 'de oren moet laten Zware netten en kettingen overbodig colunsplaat gpd Het elektrisch vistuig komt vol gend jaar in productie, waar mee een doorbraak lijkt bereikt in de visserij. Technisch Bureau en Machinefabriek Verburg- Holland in het Zeeuwse Colijns- plaat heeft enkele opdrachtge vers onder vissers gevonden. Eén van hen komt uit Neder land. Het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij koopt er ook een, om het nieu we vistuig nog eens uit en te na te testen. De nu ontwikkelde methode is vooral bedoeld voor de vangst van platvis, zoals tong en schol. Door de elektriciteit krijgen de vissen een schok, komen om hoog van de bodem en kunnen dan gevangen worden zonder diep in de bodem te gaan. Daarmee wordt een belangrijk nadeel van de boomkorvisserij met zware netten en kettingen ondervangen. Verburg-Holland BV heeft vier jaar aan de ontwikkeling van het elektrisch vistuig ge werkt. Dat gebeurde onder strikte geheimhouding. Direc teur A.L. Verburg heeft in het verleden minder prettige erva ringen opgedaan met vindin gen, zoals een vangstsorteerder voor vissersschepen. Hij had geen octrooi aangevraagd voor het apparaat, waarna anderen met de vinding gingen lopen. Verburg heeft het nu anders aangepakt. Hij heeft vier we reldwijde octrooien op zak. Zijn elektrisch vistuig is daarmee be schermd. Volgens Verburg kan er geen twijfel over bestaan dat het nieuwe vistuig zal aanslaan. Elektrisch vissen heeft naar zijn mening vele voordelen bo ven het vissen met sleepnetten en zware kettingen, zoals in de huidige boomkorvisserij ge beurt. Er is minder motorver mogen en dus minder brand stof nodig om vis te vangen. Dat scheelt enorm in de kosten. De gevangen vis is bovendien kwa litatief beter, omdat er gerichter kan worden gevist. En de bij vangst van ondermaatse vis en andere zeedieren is aanzienlijk minder. Een elektrisch vistuig is niet van vandaag of gisteren. Het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek (RIVO) heeft in de jaren zeventig al onderzoek gedaan naar deze vorm van visserij. De doelstellingen waren toen voor al: besparing op brandstofge- bruik en efficiënter vissen. Pakistaanse speelt ook rol in Hakkelaaiproces amsterdam gpd De anonieme getuige in het proces tegen de vermeende drugsbende van Etienne Urka is minder spoorloos dan Justitie donderdag deed voorkomen. De 55-jarige Pakistaanse vrouw verblijft volgens haar zoon voor korte tijd bij zijn oma in Gro ningen, zo verklaart hij tegen over de Geassocieerde Pers Diensten waarbij deze krant is aangesloten. De vrouw had ach ter gesloten deuren bij de rech- ter-commissaris eventueel be lastende verklaringen zullen af leggen tegen de Urka-bende in verband met hasjsmokkel vanuit Pakistan. De verdediging van Urka en zes medeverdachten die mo menteel bij de rechtbank op verdenking van drugssmokkel en lidmaatschap van een crimi nele organisatie terechtstaan, kreeg eergisteren te horen dat de vrouw vermoedelijk in het buitenland is. Rechercheurs hadden vergeefs getracht de haar verblijfplaats te achterha len. Justitie zegt niet te weten dat de vrouw in Groningen is. Het openbaar ministerie in Haarlem is nog bezig met het achterhalen van de huidige ver blijfplaats van de anonieme ge tuige, aldus een woordvoerster. De vrouw was ook al als ge tuige 'onvindbaar' in het proces tegen de van drugshandel be schuldigde verdachte de Hakke laar. Zij blijkt een bekende te zijn van 'kroongetuige' Ad Kar man uit het Hakkelaar-proces te zijn. Beiden werden begin jaren negentig in Frankrijk gearres teerd wegens drugssmokkel en het vormen van een criminele organisatie. Karman werd giste ren eveneens in beslotenheid gehoord in de Urka-zaak. Hij legde geen belastende verkla ring af. Ad Karman zweeg tijdens zijn tweede getuigenverhoor in de Hakkelaarzaak hardnekkig over zijn bankrekening in Oostenrijk. Bijna alle vragen die betrekking hadden op zijn vermogen wei gerde hij te beantwoorden om dat Justitie een zogeheten pluk- ze-vordering tegen hem kan in dienen. Karman was gisteren achter een kamerscherm in de rechtszaal verstopt. Het vermogen van Karman speelt een rol bij de beoordeling van de betrouwbaarheid van zijn getuigeverklaringen in het Hakkelaar-proces. Volgens Jus titie zou hij niet meer dan een ton bezitten. Maar een ex-vrien- din van hem vertelde eerder on der ede dat hij 1,2 miljoen gul den had staan op een bankreke ning in Oostenrijk. De advoca ten van de als drugsbaron ge doodverfde Hakkelaar willen daarmee aantonen dat Kar- mann niet deugt als getuige die de aanklacht van het openbaar ministerie zou moeten onder steunen. Congres over onthaasting utrecht gpd Niet het ritme van de natuur, maar het ritme van horloges bepaalt ons leven. En ze lijken steeds sneller te gaan lopen. 'Is het al zó laat? En ik heb nog zoveel te doen!' Alles moet vlug-vlug gebeuren. De gevolgen: stress, een hoge bloeddruk, een hartkwaal. „Er is maar één manier om daar een eind aan te maken. Die gesel van de klok moet worden stopgezet", zegt Theo Beckers. De hoogleraar aan de Universiteit van Tilburg is maandag een van de sprekers op een congres in Utrecht, dat in het teken staat van de 'kwaal van de jaren negentig': haast. Naast Beckers komen on der anderen Thomas van Slobbe van Natuur en Milieu en Gerda Verburg; kandidaat- Kamerlid van het CDA, aan het woord. Allemaal op zoek naar methodes om ons jachti ge bestaan in te dammen. Niet met valium, maar door een andere manier van leven. Beckers: „De overspannen managers die in de westerse landen het foute voorbeeld geven, moeten eens een reisje naar Indonesië maken. Dat is een goed voorbeeld van een land waar nog geen tijds- dwang is. Mensen nemen er genoeg rustpauzes. En een paar dagen vrij achter elkaar. Rustig aan, dan breekt het lijntje niet". De hoogleraar beschouwt zichzelf als een 'tijdpionier'. Dit begrip stamt uit Amerika, legt Beckers uit. Zelfs in het land van 'time is money' komt men steeds meer tot de ontdekking dat 'onthaasting' hard nodig is. Beckers: „Om dat te bereiken, doet een tijd pionier bewust een stapje te rug. Hij vlucht uit de tredmo len. Hij gaat in deeltijd wer ken en accepteert een lager salaris. Hij luncht niet meer in dure restaurants, maar kookt zijn eigen potje. En neemt voldoende tijd voor hobby's en vrienden". Het congres in de Jaarbeurs begint maandag om half tien precies. Geen minuut later. Het programma is overvol. Er zijn niet alleen sprekers, maar ook workshops en om vijf uur moet de zaal weer leeg zijn. Dat wordt nog haastwerk. Zelfs op een congres over ont haasting. LEOLUX Nergens in Nederland vindt u zo'n uitgebrei de Leolux-presentatie als bij van Til. Meer dan 25 modellen. Van oude bekenden tot de jongste debutant. Samen met de comple te collectie bekleding: een aparte afdeling bij van Til. Want daar weten ze van Leolux! den haag anp 1 2 0 0 0m1 DESIGNCENTRUM in 1945 waarnemend burge meester van Haren (Gr.). In 1946 volgde zijn benoeming tot hoofd van de interne admini stratie van Unesco (Londen en Parijs). Van 1947 tot 1949 was Klaasesz burgemeester van Wa- geningen en van 1949 tot 1956 Gouverneur van Suriname. In 1956 werd hij benoemd tot Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, een functie die hij tot 1972 bekleedde. Hij ver vulde daarnaast tal van bestuur lijke functies. Hij is inmiddels in besloten kring gecremeerd, zo heeft de familie gisteren be kendgemaakt. In zijn woonplaats Voorschoten is op 90-jarige leeftijd mr. Jan Klaasesz overleden. Klaasesz (PvdA) verwierf landelijke be kendheid als voorzitter van de naar hem genoemde Ooster- schelde Commissie. Deze bracht in 1974 het rapport uit, waarin werd voorgesteld de Oosterschelde niet geheel af te sluiten. De bouw van de dure Oosterschelde-kering, die eb en vloed intact liet. vloeide daaruit voort. Klaasesz studeerde interna tionaal recht in Parijs. Hij werd Premier Kok niet onder de indruk van dreigement den haag gpd Premier Kok is niet onder de indruk van het dreigement van Nederlandse topvoetballers die zeggen naar het buitenland te vertrek ken omdat de belastingen hier zo hoog zijn. „Dan kijken we toch gewoon naar het WK voetbal in Frankrijk volgend jaar. Daar kun nen we ze ook bewonderen," aldus Kok. De klacht van de voetballers is niet nieuw, maar werd gisteren opnieuw aange zwengeld door Rob Cohen, schoonvader van Ajacied Ronald de Boer. Cohen is me de-eigenaar van Team Holland BV, een be drijf dat de commerciële belangen van alle Nederlandse internationals behartigt. Gevraagd naar de klacht van de voetbal lers, zei de premier dat hij „niet de indruk heeft dat zij op de rand van de armoede le ven". Hij wil liever wat doen voor de men sen die „echt aan de onderkant" zitten. „Daar ligt mijn sympathie," aldus de minis ter-president die overigens bekend staat als een groot voetbalfan. De Nederlandse internationals zijn het hoogste belastingtarief van zestig procent zat. Ze willen net als hun buitenlandse col lega's die in ons land spelen, maar 35 pro cent betalen. Ook al voelt hij daar niets voor, over het verlangen zelf is Kok niet ver baasd. „Ik kom zelden mensen tegen die met graagte een blauwe enveloppe uit de bus halen". tegen regionale luchthavens

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3