Dpmars van de 'showadvocaat' *3M: 'Geen spektakel, wel voorlichting' ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 'VY 'De serene rust waarin strafzaken zich vroeger afspeeldenis verdwenen' kiigje toevallige pnten tien jaar \en een paar mde advocaten te ren, dan stonden eeste mensen met ond vol tanden, 'tafgelopen jaar Jen namen als Moszkowicz, ')£°h"s ofKorvinus reen begrip. Zij |erijdigfdjen inelen als de keiaar en Etienne en werden ■mee nationale mdheden. .Maten die de lichir Sol'aS°ed weten te idveLfen, de show in en lm de rechtszaal [schuwen en eJfvoor d'k wf'den Ook sommige ipk|bare aanklagers zich meeslepen. v3 lang niet *swteen is blij met '^W-advocatenen de 1:mM bespelende fjeren. Ze zijn ook en3"''"f eJ\fysentatief voor de jfiiiandse Rechtspraak •rikaanse anden moeten we hiet hebben." De advocaten Moszkowicz, Jahae en Korvinus (v.l.n.r), strafpleiters die de show niet schuwen. r.fy" Misdaad is in. Sla de krant maar open of kijk naar de tv en het ene verhaal na het andere programma over zware criminaliteit komt je tegemoet. Moesten we ons tot voor kort voor een 'lekkere' rechtszaak behelpen met tv-se- ries als 'L.A. Law' en 'Law and Order', nu spe len zich vergelijkbare zaken af in een rechts zaal in de buurt. De drugshandel heeft Ne derland tot een paradijs voor zware crimine len gemaakt, en er loopt er natuurlijk wel eens een tegen de lamp. Een spectaculair proces is vaak het gevolg. Want het gaat in die wereld om vele mil joenen en dus besparen de handelaars kos ten noch moeite om uit de gevangenis te blij ven. Daarvoor trekken ze de beste strafadvo- caten van het land aan die - met soms onbe perkt lijkende middelen - de strijd met de justitie aanbinden. Advocaten van kwade za ken? Nee, want iedereen heeft volgens ons systeem recht op een goede verdediging, hoe zwaar ook de misdrijven zijn waarvan je wordt verdacht. Maar het zijn wel bijna altijd dezelfde strafpleiters. Zware Zaken Een zware crimineel die gepakt wordt, komt steevast terecht bij een klein groepje pleiters, de 'advocaten van zware zaken'. Gerard Spong, Abraham Moszkowicz, Cees Korvi nus, Jan Boone, Theo Hiddema en Piet Doe- dens. De 'Johnnie Cochrans' van Nederland, flamboyante figuren die, in elk geval in de publiciteit, tot boegbeelden van de Neder landse advocatuur zijn geworden. Niet altijd tot ieders plezier. Heel wat aanklagers, rech ters en juristen moeten niet veel hebben van hun media-geilheid, hun vaak omstreden methoden en hun showgedrag - compleet met dure auto's en zijden pakken, die vol gens sommigen zelfs worden betaald met 'misdaadgeld'. ,,Het zijn altijd weer dezelfde aandacht strekkers en ijdeltuiten, die het edele vak van de advocatuur in een kwaad daglicht stel len", stelde de Amsterdamse hoogleraar in het strafrecht prof. mr. H.J.R. Kaptein een jaar geleden. ,,Hun uiterlijk vertoon houdt gelijke tred met de innerlijke leegheid van hun professionele leven." Harde woorden, die vielen toen de rechtszaak tegen de Hak kelaar in Amsterdam het hoogtepunt bereik te, en de advocaten Spong en Moszkowicz dagelijks in het nieuws waren. Zij vielen op door hun agressieve optreden, waarbij vooral de Amsterdamse officieren van justitie het moesten ontgelden, en door hun optreden buiten de rechtszaal, waar zij trachtten de procesgang te beïnvloeden via de media. Ook het Openbaar Ministerie liet zich daarin meeslepen. Er werd een dure pr- adviseur ingehuurd om het OM tegengas te laten geven. De zaak leek eerder in de media dan in de rechtszaal te worden gevoerd. Het leverde spectaculaire beelden op van keihard vechtende juristen. De 'cowboys' van het OM tegen het 'Dream Team' van de advocaten. Maar was de rechtspraak daarmee ge diend? Het recht had uiteindelijk zijn loop, maar velen vroegen zich nadien af of advoca ten en aanklagers niet over de schreef waren gegaan. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie J. Vrakking zei eerder dit jaar „dat we in het proces tegen de Hakkelaar tegen gren zen zijn aangelopen en er soms overheen zijn gegaan". Amerikaanse toestanden, zeiden andere. Hysterie „De serene rust waarin strafzaken zich vroe ger afspeelden, is verdwenen", stelt mr. Jan Leijten, voorheen advocaat-generaal bij de Hoge Raad. „En ik vrees dat dit niet meer valt terug te draaien." Vroeger hielden advocaten en aanklagers zich in, zolang een zaak 'onder de rechter' was. Je zocht de publiciteit niet. Die terughoudendheid is weg. „Ik denk dat deze tendens doorzet", aldus Leijten, „al zal die zijn scherpste kantjes wel verliezen. Dit was een uitbarsting van beide kanten. Een soort hysterie, waarbij het er om ging elkaar zoveel mogelijk een hak te zetten." Dat komt ten dele door de steeds zwaarder wordende criminaliteit. Het strafrecht gaat niet meer om een enkele moordenaar, over valler of meesterkraker en verder wat krui meldieven. Er zijn grote drugsbendes waarin miljoenen guldens omgaan die er niet voor terugdeinzen hun opponenten om zeep te helpen. Justitie kan niet anders dan daar hard tegen optreden en soms gaat dat gepaard met maatregelen die op de rand van het wet telijke zweven. Dat biedt advocaten aangrij pingspunten voor hun verdediging. De advocaten verwijten het openbaar mi nisterie daarbij hun cliënten vaak te crimina liseren voordat de rechtszaak begonnen is. Aanhoudingen en bewijsmateriaal worden met veel tamtam gepresenteerd, al moet nog worden bewezen dat de verdachten ook schuldig zijn. Als af en toe blijkt dat dit niet het geval is, is het leed al geschied. Advocatuur en justitie dreigen daardoor volgens mr. Leijten steeds meer tegenover el kaar komen te staan. „Ik denk dat door die agressieve methoden een tweedeling in de strafrechtspleging ontstaat. Wie daar baat bij heeft vindt dat natuurlijk goed, maar ik vind het gevaarlijk, omdat je al gauw over de grens van het toelaatbare gaat." Het bespelen van de publiciteit, en het voeren van een proces via de media, is daarvan een voorbeeld. Niet iedereen is daar zo bezorgd over. „Ik ben niet bang voor Amerikaanse toestan den", zegt mr. J. Huydecoper, de deken van de Nederlandse Orde van Advocaten. „De meeste advocaten hebben geen belang bij veel publiciteit. In negenennegentig van de FOTO S CPD/PHIL NIJHUIS honderd gevallen werkt dat immers nadelig voor je cliënt. Het is namelijk helemaal niet leuk dat in de krant staat dat je zo'n grote boef bent, ook al heb je een advocaat die je nog zo schilderachtig kan verdedigen." Geloofwaardigheid De Amerikaanse aanpak werkt volgens Huy decoper ook alleen maar omdat men daar moet proberen een jury te overtuigen. Neder land kent alleen onafhankelijke beroepsrech- ters. „Hier werkt dat averechts. Een rechter denkt dan al gauw dat je kennelijk niets te vertellen hebt. Een advocaat die breeduit op de tv loopt te vertellen hoe goed hij wel is, zal een rechter al gauw tegen zich hebben". Het gaat in de advocatuur volgens Huydecoper vooral om geloofwaardigheid. „Alles wat rook en stof doet opwaaien, doet je serieuze argu menten ondersneeuwen. Ook Leijten meent dat de Nederlandse rechters zich niet gauw door het publicitaire geweld, van advocaten dan wel officieren van justitie, zullen laten beïnvloeden. „De Neder landse rechter staat stevig in zijn schoenen. Maar hij zal het wel moeilijker krijgen, want van beide kanten wordt met zwaar geschut geschoten. Gelukkig waren de enigen die in Amsterdam rustig bleven de rechters." Huydecoper noemt de recente 'megapro cessen' „in alle opzichten uitzonderlijk." Hij is ook niet bang dat de 'gewone' strafproces sen erdoor beïnvloed zullen worden. De zaak tegen Etienne Urka in Amsterdam verloopt al aanzienlijk rustiger, al komen ook daar enke le van de genoemde kopstukken van de Ne derlandse advocatuur, zoals Moszkowicz en Korvinus, in actie. Huydecoper meent ook dat die pleiters niet maatgevend zijn voor de Nederlandse straf- rechtadvocatuur. „We zijn in ons land toch meer gewend aan een wat 'onderkoelde' pre sentatie. De Nederlandse advocaat is ever het algemeen een beroerde theaterspeler, maar hij is heel goed in staat om zijn argumenten voor het voetlicht te brengen." Trots Ook de Amsterdamse strafadvocaat mr. Th. de Roos meent dat het met de 'show' in de rechtszaal wel zal meevallen. „Meer informa tie, minder spektakel", zegt hij. Zeker nu op het toelaten van de tv-camera in de rechts zaal geen taboe meer rust. De Roos meent dat het goed zou zijn als in ons land meer rechtszaken op tv gebracht zouden worden. „Dan krijgen de mensen een veel reëler beeld van wat er gebeurt." De Rotterdamse hoofdofficier van justitie mr. L. de Wit zegt te vrezen dat veel jonge ad vocaten en rechtenstudenten nu allemaal Spongs en Moszkowiczen willen worden. „Er is een zekere drang om tot die groep te gaan behoren, een groep die een eigen gedragspa troon heeft ontwilckeld", aldus De Wit. „Ik denk dat het belangrijk is voor de balie om uit te spreken of men dat wel wenselijk vindt." Die balie is daar volgens Huydecoper niet zo bang voor. „Mensen als Spong en Moszkowicz blijven toch bijzondere figuren", zegt de deken. „Je moet er wel heel stevig voor in je schoenen staan. En tot op zekere hoogte zijn we als balie toch ook wel trots op zulke mensen." Huydecoper maakt zich meer zorgen over het feit „dat de meeste be ginners in de advocatuur vooral denken aan een driedelig pak en veel geld. De bevlogen heid die veel advocaten in de jaren zestig en zeventig tekende, is weg. Dat vind ik jam mer." Mr. Leijten daarentegen meent dat de jon ge advocaten kritisch genoeg zijn. „Zij zien heus wel hoe het niet moet." Ook De Roos, die zelf in de jaren zeventig bekend werd als verdediger van actievoerders en de soldaten- vakbond WDM, vindt dat de 'hype' rond het proces tegen de Hakkelaar de toestand in de Nederlandse advocatuur heeft vertekend. „Er zijn een paar advocaten die stelselmatig de publiciteit zoeken. De publiciteit van van daag is de klant van morgen, zo redeneren zij. Maar dat is zeker geen algemene opvat ting", meent De Roos, die tevens hoogleraar strafrecht is in Leiden. Volgens hem zal het gebruik van de media door advocaten toenemen. „Maar dan wel genuanceerder dan tot nog toe." Hij schrijft dit onder meer toe aan het gegeven dat advo caten sinds 1988 reclame mogen maken Sommigen doen dat in bescheiden mate, an deren pakken stevig uit. Een bekend voor beeld zijn de gebroeders Hans en Willem An ker uit Leeuwarden, die een voetbalclub sponsoren - shirts met 'Crimineel Goed' erop - terwijl er de laatste tijd zelfs in gevangenis sen geadverteerd wordt en er advocaten zijn die premies geven aan gevangenen die me degedetineerden als klant aanbrengen. Beeldvorming Algemeen is de opvatting dat het optreden van de 'showadvocaten' in de recente ge ruchtmakende processen het beeld van de Nederlandse advocatuur vertekent. „Het beeld dat rechtzoekend Nederland van de advocaat heeft, is het beeld van strafpleiters van wie de praktijk voor een groot deel be staat uit zaken voor criminelen", stelt strafadvocaat mr. P. de Vos, auteur van het recent verschenen boek 'Achter de blinddoek van Vrouwe Justitia'. „De waarheid is dat de overgrote meerderheid van de advocaten nog nooit een drugscrimineel heeft gezien, maar ander, veelal moeilijker en toch veel slechter betaald werk doet." De Roos benadrukt dat ook de topadvoca ten maar een heel klein deel van de straf rechtspraak voor hun rekening nemen. „Ver reweg de meeste zaken blijven buiten de pu bliciteit. Dat zie je al aan die beursfraude zaak. Die mensen hebben er geen enkel be lang bij in de publiciteit te komen en hun ad vocaten hoor je dan ook nauwelijks. Het tota le beeld van de strafrechtspraak is dan ook veel genuanceerder. het proces tegen de Hakkelaar vva- niet alleen de advocaten Spong en iwicz die de publiciteit probeerden te in. Ook het Amsterdamse openbaar :rie liet zich niet onbetuigd. De offi- van justitie Teeven en Witteveen wer- nvege hun agressieve aanpak al 'de Itjys' genoemd. Het openbaar ministerie zelfs een dure pr-adviseur in, die de ;ers terzijde moest staan in hun me islag met de advocaten, ikelaar-zaak was natuurlijk een spec- iji r incident. Maar volgens de Rotter- hoofdofficier van justitie inr. L. de het OM in de toekomst vaker de me- oeken „zonder ons overigens in een le publiciteitsrace met advocaten te n, die afbreuk doet aan wat je wilt be- De Wit, die eerder persofficier in dam was en lid is van de voorlich- 'nimissie van het openbaar ministe- ent dat meer openheid van cruciaal is voor het vervolgingsapparaat, is daarbij voor hem niet nodig. „Het om zakelijk informatie te geven, te ienwat we doen, waarom we het doen en wat de gevolgen van ons beleid zijn. Als je de burgers, de mogelijke slachtoffers van een misdrijf, duidelijk wilt maken wat er gebeurt, dan moet je je afvragen of de open heid die in de rechtszaal plaatsvindt wel vol doende is." Er is, zegt mr. De Wit „een be hoefte gegroeid om te laten zien dat de straf rechtspleging effect heeft. Ook buiten die rechtszaal." Dat beleid is volgens De Wit geen directe re actie op de recente publiciteitslust van de advocatuur. Er ligt een al enkele jaren gele den opgesteld beleidsplan van het openbaar ministerie aan ten grondslag. „Het OM moet z'n eigen lijn volgen en zich niet laten leiden door de advocatuur. Men moet niet ver wachten dat we telkenmale reageren op elke uitspraak van een advocaat." Het OM dient eerder terughoudend dan agressief op te treden. „Wij moeten behoed zaam optreden. We kunnen het proces niet buiten de rechtszaal voeren en niet meer zeggen dan voor de zitting verantwoord is. Want als we fout zitten kan dat achteraf tot schadeclaims leiden." „De procesvoering hoort in de rechtszaal thuis. Anders kom je in een publiciteitsgolf terecht die aan een goede behandeling van een zaak afbreuk doet. Ook als advocaten van alles roepen, dan dienen wij in eerste in stantie in de rechtszaal te reageren." In de praktijk, zo heeft ook de Hakkelaar zaak bewezen, lukt dat niet altijd. De Wit stelt dan ook te vrezen dat de publiciteit rond zulke megazaken maatgevend wordt. „Je mag best in de media discussiëren over de vraag of bepaalde bewijzen of methoden toelaatbaar zijn. Met een academische dis cussie is niets mis. Maar je mag niet in de media een concrete zaak uivechten." Volgens De Wit gaat de procesvoering in Ne derland meer en meer uit van een volledige opening van zaken. „De scherpte van deze' discussie zal ook afnemen, naarmate er meer overeenstemming ontstaat over de op sporingsmethoden." Hij gelooft dan ook dat er sprake is van een golfbeweging. Na de spectaculaire zaken van het laatste jaar „zullen we terugkeren naar een situatie, waarin het strafproces weer puur om de fei ten gaat. We hebben het hoogtepunt nu wel gehad." Rechtszaak rond de IRT-affaire. Aan het woord is advocaat Spong, die in snel tempo een van de boegbeelden van de Nederlandse advoca tuur is geworden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35