ZATERDAGS JVOEGSEL De A4 is eindeloos op weg naar 'beter' station op de A4 ter hoogte van de afslag Zoeterwoude-Dorp. Hier verzamelen de wegwerkers zich. Hier ontstaan vaak files, omdat er een stukje rijstrook is bijgetrokken dat neter verderop weer ophoudt. foto henk bouwman ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 Ten hoogste twee procent van alle automobilisten op deA4 mag te maken krijgen met vertraging, volgens het ministerie van verkeer en waterstaat. Maar zover is het nog lang niet. Wie nu gebruik wil maken van de rijksweg tussen Den Haag en Amsterdam doet er goed aan ruim op tijd van huis te gaan. Want het verkeer loopt nogal eens vast. Een van de redenen is dat sinds begin oktober wordt gewerkt aan het opnieuw asfalteren van de weg in de nabijheid van Leiden. Eigenlijk had meteen het aantal rijstroken moeten worden uitgebreid. Maar de komst van de hogesnelheidslijn zorgde voor vertraging. an opmerkingen van passanten kijkt Marco van Wissen al niet meer op. Zeker wanneer het ver- laal is vastgelopen, wil over de A4 sns een krachtterm rollen. Er zijn imobilisten die op dat soort mo le wegwerkers onder vuur nemen nadeblikjes of andere projectielen, je onbegrip", klinkt het tamelijk la- t de mond van de assistent-ver- :r. >sen is elke dag bij de werkzaamhe- e rijksweg rond Leidschendam te ij regelt de afzettingen, plaatst bor- roleert of tussentijds niets wordt ld en begeleidt transporten. Er ter maar één rijstrook te worden af- ïn hij en zijn collega's weten zich van geërgerde blikken. 'eten dat die ook deze ochtend op tijde van zijn vrachtwagen priemen, assistent-verkeersleider van Rijks- t zette zojuist met een achteloos ge- twaailichten aan en minderde tege- aart. Datzelfde deed de collega die en pal naast hem reed. De twee be- mee dat al het verkeer achter hen d afgeremd. Ie medewerkers doen het ten be- i de colonne die vóór hen rijdt. Het luk of tien personenauto's van het van de aannemers, enkele vracht- ti ander rollend materieel. Alles is iar een afgeschermd gedeelte in de 'rm, maar heeft even de tijd nodig aa een smalle doorgang 'naar bin- taaien. Vandaar dat voor een kort al het achterop komende verkeer ingehouden. Veiligheid el elke morgen. De leden van de tamelen zich in alle vroegte bij het °n bij Zoeterwoude, gaan in kon vooi naar het werkterrein ter hoogte van Leidschendam en mogen pas aan het einde van de middag, opnieuw onder begeleiding, weer vertrekken. Eerder is niet toegestaan. Het is nu eenmaal levensgevaarlijk zonder escorte het gebied te verlaten en de A4 op te draaien. „Elke maatregel die je neemt, is bedoeld voor de veiligheid van de werknemers en het verkeer", vertelt Van Wissen. Hij zegt het om aan te geven dat niet iedereen direct moet gaan schuimbekken wanneer ergens weer eens een zwaailicht aanflitst, of een afzetting opdoemt. Er is desondanks weirtig fantasie voor nodig om te bedenken dat met het voortdurende geklus tussen Den Haag en Amsterdam geen vrienden worden gemaakt. Geen wonder: of het nu overdag is, 's avonds of 's nachts, altijd wordt wel ergens aan het asfalt gesleuteld. Tussen Leidschendam en Leiden is Rijks waterstaat bijvoorbeeld bezig het aantal rij stroken uit te breiden van tweemaal twee, naar tweemaal drie. Iets verderop, bij de brug over de Oude Rijn, begint een tweede project van eveneens ongekende omvang: tot aan het aquaduct bij Roelofarendsveen zal de weg straks volledig zijn opgeknapt en gemo derniseerd. Zijn die hindernissen eenmaal genomen, dan doemen alweer de volgende bedreigin gen op. Want ook bij Schiphol is het nodige aan de hand. Een tweede Schipholtunnel na dert z'n voltooiing en volgend jaar wacht een groot-onderhoudsbeurt aan de weg tussen Schiphol en Hoofddorp, in de richting Am sterdam. In de andere richting is die al uitge voerd. „Vooral 's avonds wordt dit soort werkzaamheden niet echt als positief erva ren", zegt Van Wissen met gevoel voor un derstatement. Zeker wanneer het 's nachts wat rustiger wordt, zijn de wegwerkers volgens hem hun leven niet zeker. Automobilisten razen met angstaanjagend hoge snelheid voorbij, hoe wel ze niet harder mogen dan zeventig kilo meter per uur. „Er hoeft dan maar dit mis te gaan of de ellende is niet te overzien." Er zijn ook bestuurders die pilonen als gei nige hindernissen beschouwen, waar naar hartelust omheen kan worden geslalomd. Laatst nog. Bleken er ineens dertig van die fluorescerende paaltjes omver te zijn gere den. Een spelletje? Of een beschonken weg gebruiker? Van Wissen zou het niet weten. „Dit keer waren er gelukkig geen mensen in de buurt", schudt hij zijn hoofd, „maar stel nu eens dat er net iemand loopt." Utopie Het duurt nog een jaar voordat deze situaties tot het verleden behoren en het verkeer op de A4 weer vrije doorgang heeft. Toch mag van S. Houkes, de projectleider voor het werk bij Leidschendam, niet te vroeg worden ge juicht. „Want", boort hij eventueel opwellend enthousiasme al meteen de grond in, „het is een utopie te denken dat je straks alle files kwijt bent." Als reden noemt de medewerker van Rijks waterstaat dat de A4 voorlopig niet de route is die ze zou moeten zijn. Zo zal het stuk tus sen Leiden en het knooppunt Burgerveen (bij Nieuw Vennep) tot in de volgende eeuw een berucht knelpunt blijven. Dat komt omdat het aantal rijstroken in elke richting beperkt blijft tot twee. Er zal pas over een verbreding worden gesproken wanneer meer bekend is over de toekomstige hogesnelheidslijn. „Ik vrees met grote vreze dat dat een probleem gaat worden als we bij Leidschendam een maal klaar zijn", aldus Houkes. Dat de A4 op de schop is genomen, is niet zonder reden: de weg vormt de slagader tus sen Amsterdam, Schiphol en Den Haag en wordt 'economisch gezien van groot belang' genoemd. Daarom vindt het ministerie van verkeer en waterstaat dat niet meer dan twee procent van alle weggebruikers vertraging mag oplopen. Zover is het nog lang niet. De weg is op verschillende punten te smal om de meer dan 90.000 auto's per dag ongehin derd te laten passeren. Een van de flessenhalzen vormde steevast het stuk tussen het Prins Clausplein en Lei den. Maar hier wordt inmiddels werk van ge maakt. „Waarbij je altijd de zorg hebt dat het verkeer wel gewoon moet blijven doorrij den", aldus projectleider Houkes. Om dat te bereiken wordt veel arbeid 's avonds, 's nachts en tijdens de weekeinden verricht. Daarmee is de dagelijkse gang over de weg voor veel automobilisten een stuk avontuurlijker geworden; het lijkt immers wel alsof er steeds weer rijstroken worden verlegd en verschoven. Naast het bestaande tracé is eerst een nieuwe baan aangelegd; daar kan nu een deel van de verkeersstroom overheen worden geleid, zodat elders ruimte ontstaat om te kunnen breken, asfalteren en bouwen. „Maar", zegt Houkes, „soms maak je door al le werkzaamheden een situatie tijdelijk erger dan ze was." Radio De radio hoeft slechts te worden aangezet om te horen dat Houkes hiermee geen woord te veel heeft gezegd. Alleen al dit jaar telde het korps Landelijke Politiediensten in Drie bergen 714 files op de A4 met een totale leng te van 3.626 kilometer. Ze kunnen tal van oorzaken hebben. In elk geval worden in 72 gevallen (343 km) de werkzaamheden aan de weg als directe boosdoener aangemerkt. Wat dat betreft, heeft ook het project tus sen de Oude Rijn bij Leiden en de Ringvaart ter hoogte van Roelofarendsveen een zekere reputatie. Van maandag tot en met zaterdag is hier de afgelopen tijd elke avond en nacht aan het plaveisel gewerkt. Opzichter C. van Os, verantwoordelijk voor het verkeer, pakt er een kaart bij en laat zien hoe Rijkswaterstaat dat aanpakte. Vanaf begin oktober zorgden hekken en borden er van 20.30 tot 05.30 uur voor dat het verkeer vanuit Amsterdam bij Burgerveen naar de A44 (Leiden/Wassenaar- /Den Haag) werd gedirigeerd. De A4 bleef al die tijd afgesloten, om op die manier te kun nen schuiven met de verkeersstromen vanuit Den Haag; deze mochten de rijksweg wél ge woon blijven gebruiken, zij het over niet meer dan één rijstrook. Het is een methode waarvan Van Os de praktijk graag wil laten zien. Dus staan we rond half tien 's avonds te kleumen op het wegdek bij de Oude Rijn. Vanuit Amsterdam komen dankzij de stop bij Burgerveen al geen auto's meer, wegwerkers staan te wachten bij een stalen versperring. Dan verschijnen heel in de verte de Imipperende zwaailichten van een politiewagen, met agenten die voor een kort moment het achterop komende verkeer tegenhouden. Snel wordt met de barrière een wegomleg- ging gecreëerd. Er gaat een kort telefoontje naar de agenten en vanaf dat moment rijdt het verkeer via een bocht, over een andere wegstrook naar de hoofdstad. Acht uur later zal die maatregel worden teruggedraaid en is alles weer bij het oude. Alles verloopt steeds zonder noemenswaardige problemen, verze kert Van Os. Sterker: al na enkele weken ontving hij een brief van de gemeenten Den Haag en Wasse naar. Die meldden eind oktober dat het reuze meeviel met de toegenomen drukte op de A44, zeiden zelfs dat de barrière bij Burger veen wat hen betreft ook best al een uur eer der mocht worden opgeworpen. „Dat heb ben we niet gedaan. In verband met de avondspits kun je het nu eenmaal niet verko pen al om half acht zo'n belangrijke weg af te sluiten." De dagelijkse blokkade bij Burgerveen zou aanvankelijk tot half december duren. Waar schijnlijk wordt die al een dezer dagen opge heven, aangezien inmiddels het asfalterings- werk is voltooid. „Gelukkig maar", zegt Van Os, want het wegdek kampte met ernstige gebreken. Het was oud, gescheurd en kon volgens hem beslist niet langer mee. Nog deze maand begint de tweede fase die ongetwijfeld opnieuw voor oponthoud zal zorgen: over de volle lengte van elf kilometer worden modernere, veiliger vangrails ge plaatst. Onder het wegdek door zullen 145 nieuwe buizen worden gelegd om een betere afvoer van regenwater te garanderen. Van april tot en met juni wacht ten slotte de be kroning: dan wordt ZOAB ('zeer open asfalt beton' gelegd) en zullen weggebruikers vanuit Amsterdam opnieuw enige tijd moe ten omrijden. Hogesnelheidslijn Het leed is daarmee nog niet geleden, want uiteindelijk moet het verkeer in beide richtin gen een extra rijstrook krijgen. Maar zover is het nog lang niet. kan de verantwoordelijke projectmanager N. van der Mark alvast aan kondigen. Eerst moeten alle procedures zijn afgerond rond de komst van de hogesnel heidslijn. Die kruist bij Leiderdorp de Oude Rijn en zal tot Nieuwe Wetering langs de A4 lopen. Van der Mark schat dat de aanleg op z'n vroegst eind 1999, begin 2000 kan begin- Enkele jaren na de eeuwwisseling moet de A4 uiteindelijk z'n definitieve vorm hebben. Hoewel: in het kantoor van Houkes wordt al voorzichtig rekening gehouden met een nog verdere vergroting van de capaciteit bij Leidschendam. Voor de hand liggende vraag is natuurlijk waarom deze niet meteen is meegepakt. De projectleider kan de verba zing wel begrijpen, maar moet er nu even niet aan denken. Stel immers dat er nu twee maal vier stroken worden gemaakt terwijl de krapte bij Leiden nog voortduurtDan is het drama helemaal niet te overzien."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31