Armen worden dupe van crisis in Azië I.M.F ToU injè/jly J Zorgenkindje D66 raakt steeds dieper in de put IMF dwingt Zuid-Korea on de grote jongens aan te pakkt S I'M FireJ© Feiten &Meningen Schaken ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 MAARTEN 'T HART medewerker Bij ons thuis werd niet geschaakt. Schaken was vol gens mijn vader een verfoeilijk spel, omdat het een maatschappij weerspiegelde met grote standsver schillen. Dammen daarentegen was democratie. Al le stenen waren gelijkwaardig. Op de middelbare school schaakten veel van mijn klasgenoten; nie mand damde. Van een schoolvriend die nu bij het CPB werkt, leerde ik de gang der stukken. Ik speelde tegen hem en verloor alles. Ik moet vlijtig oefenen, dacht ik, dan komt er een dag waarop ik win. Ik ben namelijk een reiize primitief mens: ik wil altijd winnen. Ik schaakte ook tegen al mijn andere klasgenoten, te gen mijn achterneef Simon Voogd, van wie ik he laas al 35 jaar niets meer gehoord heb, en tegen alle andere schakers uit mijn klas. Onveranderlijk ver loor ik alles. Dat viel mij rauw op het dak. Ik haalde stapels schaakboeken uit de bibliotheek en bestudeerde ze grondig. Openingstheorie, eind spel, aanval, verdediging, open lijnen, strategieën - ik dronk het in. Het mocht niet baten, ik bleef ver liezen. Toen leerde ik mijn kleine hroertje de gang der stukken, denkend: als ik nu met hem ga schaken, zal ik eindelijk winnen, want ik heb beslist veel meer ervaring. Maar mijn broer bleek een natuurtalent, het wist nog niet hoe de stukken zich over het bord bewegen, of hij zette mij in no time mat. Mijn vader merkte toen dat wij schaakten en wou het, al vond hij het een verfoeilijk spel vol stands verschil, ook leren. Mijn broer leer de het hem, ik speelde vervolgens tegen hem en hij veegde mij on middellijk van het bord. Mijn broer en hij lachten me uit: kijk nu toch eens, zeiden ze, kan zo goed leren, maar van schaken brengt hij hele maal niets terecht. Ik beet op mijn tanden, haalde nog veel meer schaakboeken uit de bibliotheek en studeerde erin dat de stukken eraf vlogen. Desondanks bleven op het schaakbord de stukken weigeren om mij een overwinning op mijn vader en broer te bezorgen. Toen ik student was, speelde ik met een blonde jaargenote van wie ik warempel af en toe wist te winnen, maar van mannelijke jaargenoten verloor ik alles. Met één van hen reisde ik een keer met de Har- wich-boot naar Engeland. Onderweg werd hij zee ziek. Ik zei: zullen we schaken om je een beetje af te leiden. Dat wou hij wel en ik dacht: nu hij zo ziek is, win ik vast. Tussen twee zetten door ging hij telkens even naar de reling om, zoals hij zei, 'een broodje weg te brengen', maar desondanks verloor ik de drie spelletjes die wij deden. Tegenwoordig schaak ik alleen nog maar tegen mijn computer. Hoef ik mij niet zo te schamen als ik verlies. Niettemin overvalt mij, als ik weer mat gezet ben door mijn machine, altijd het gevoel: je kunt ook eigenlijk helemaal niks; je kunt zelfs niet eens je rijbewijs halen. En dan denk ik mistroostig aan de enige persoon van wie ik ooit won: mijn blonde jaargenote en dan verbaast het mij niet dat zij, nog slechter schaker dan ik, zich een aantal ja ren geleden heeft verhangen. Schaken, het is zo'n verbluffend mooi spel. Ik zou het zou graag op een redelijk niveau beheersen. Ik heb er echt alles aan gedaan, maar ik breng er bitter weinig van terecht. Zelfs mijn computer moet ik op 't allerlaagste niveau zetten om er eens in de maand een remise uit te slepen. Ik ga contact zoeken met het Guinness Book of Records. Misschien heb ik kans op een vermelding als de schaker met de laag ste ELO-rating te wereld! Val van Aziatische Tijgers ook voor westen niet zonder risico 's Al drie jaar geleden ontrafelde de Amerikaanse econoom Paul Krugman de mythe van de Aziatische tijgers. Wat hebben ze daar dat wij niet hebben, vroegen de grote westerse industrielanden zich verbijsterd af met een blik op de fabuleuze groeicijfers. Het antwoord van Krugman was ontnuchterend, bijna ongeloofwaardig zelfs: niets, helemaal niets. President Kim Young-sam (rechts) in minister van financiën en economie. Krugman trok een parallel tus sen de economische prestaties van de Aziatische landen en die van de Sovjetunie ten tijde van het communisme. Al leek het destijds heel wat aan de andere kant van het IJzeren Gordijn, in feite was de groei uitsluitend gebaseerd op de inzet van méér mensen en méér kapitaal. Van een kwalitatieve groei - meer doen met dezelfde spullen - was geen sprake. En een groei zon der efficiency-verbetering stuit betrekkelijk snel op zijn gren zen. Krugman liet zien dat de groei van de Tijgers op dezelfde ma nier tot stand kwam als destijds in het Oostblok: een hoge be volkingsgroei (meer arbeids krachten) plus lage lonen (meer investeringskapitaal). Maar van een groei van de efficiency was, behalve in Japan, nergens echt sprake. De groei in Azië zal vrij snel zijn grenzen bereiken, voorspelde Krugman. Die voorspelling lijkt goeddeels uitgekomen. De bereidheid om voor hongerlonen te werken is geleidelijk afgenomen. De enor me toevloed van buitenlands kapitaal, aangelokt door de ho ge groeicijfers, maakte in eerste instantie hogere lonen mogelijk terwijl er nog meer dan genoeg geld overbleef voor investerin gen. Maar door de hogere lonen werden bestaande investerin gen minder rendabel en werd het moeilijker om nieuwe winstgevende projecten te vin den. De spreekwoordelijke cor ruptie van autoritaire regimes deed de rest: veel buitenlands kapitaal werd via slechte inves teringen over de balk gesmeten. Het ging lang goed, totdat de dollar steeg en de daaraan ge koppelde munten in het Verre Oosten meestegen. Door de du re munten werd de export duurder en begon de economi sche motor te haperen. Vanaf dat moment ging het snel. Het ene Aziatische land na het an dere devalueerde zijn munt. Goed voor de export, maar te gelijkertijd een enorme aanslag Werknemers van de Seoulbank, één van de commerciële banken met gigantisch hoge schulden, protesteren tegen de hulpactie van het IMF. Zij, en duizenden andere werknemers met het, zullen in eerste instantie de rekening van de crisis betalen. Ze worden ontslagen of krijgen een loonsverla ging. FOTO EP A CHOO YOUN-KONG op de net verworven en vaak nog uiterst bescheiden welvaart van de gewone man. Die be taalt, als immer, het gelag. De Zuid-Koreaanse minister van fi nanciën verscheen deze week zelfs op de televisie om 'te sme ken om vergiffenis van de Ko reaanse mensen' en begrip te vragen voor 'de noodzaak van de economische pijn die we zullen moeten verdragen en overwinnen'. Voor de westerse industrielan den is er echter weinig reden om gniffelend Icings de kant te staan. De Tijgers zijn dan wel door de mand gevallen, het be tekent óók dat er voor Europa en de VS exportmarkten weg vallen. Bovendien betekenen de devaluaties dat de export van de Tijgers een stuk goedkoper wordt. Zo lang het ging om eco nomisch gezien kleine landen als Thailand en Indonesië was er weinig reden tot bezorgd heid. Maar nu top-tien landen in de wereldeconomie als Japan en Zuid-Korea in de problemen zijn gekomen, kan de zaak ge makkelijk een dreigender wen ding nemen. De financiële ban den over en weer zijn aanzien lijk. En verder kan het nauwe lijks anders of bijvoorbeeld in Eindhoven wordt al druk ge brainstormd over de vraag hoe de dreigende nieuwe vloedgolf van nóg goedkopere electronica uit het Verre Oosten te overle ven. Er zijn diverse sneeuwbaleffec ten denkbaar. De Verenigde Staten en Japan zijn in een wel haast permanente informele handelsoorlog gewikkeld, waar bij de gemoederen met regel maat hoog oplopen. Als de VS onder druk van een vloedgolf van goedkope produkten vanaf de overkant van de Pacific be sluiten tot (meer) importheffin gen, dan kan dat de lont in het kruitvat zijn van een golf van protectionisme met alle gevol gen voor de wereldhandel van dien. Komt de golf ongehinderd door, dan komen de winsten van een gesprek met Lim Chang-] FOTO aantal westerse mullin, r onder druk te staan. D; v een ander sneeuwbalef ,j! treden, via de beurs. Di r koersen zijn immers m j baseerd op hoge winst! tingen. Komen die niet kan dat op de toch al ni e beurs leiden tot koersd De massaal in aandelei te consumenten realise dat de bomen niet tot i mei groeien en worden zichter, kopen minder tegenvallende econom e groei ligt al snel in het! Met alle gevolgen, zoalrf gende werkloosheid, v;a Het hoeft allemaal niet1 beuren, mits de crisis b blijft. Dat verklaart wat door de westerse indus den gedomineerde Intf1 nale Monetaire Fonds hard probeert. Slaagt h die missie, dan kan dat rend werken. Bij de hu ten behoren steevast ei j enerzijds beëindiging! protectionisme dat in sche economieën nog tiert en anderzijds bree j voor de ondoorzichtig 0 ren in de financiële en lijke wereld die het sch y ze graaien van de elites verhullen. Met enige fa zou je kunnen zeggen i3 IMF het IJzeren Gordij j Verre Oosten probeert halen. Dat biedt perspectief, i ker voor de armen van het slechts een perspet de lange termijn. Net a Sovjetunie zijn zij het t ste instantie de rekenii:I len. Als ze niet ontslagt I' den, dan zullen ze in vi2 len genoegen moeten i met lagere lonen. Hun zo bescheiden welvaai 1 smelten als sneeuw vo(£ Of zij door ellende hee die de modale Rus de a j jaren heeft doorgemaa niet te hopen. Maar ga I daarvoor zijn er niet. HAARLEM SJAAK SMAKMAI Weet u wie momenteel de po litiek leider van D66 is? Is het a. Hans van Mierlo, b. Hans Wij- ers, c. Els Borst of d. Thom de Graaf? Deze ogenschijnlijk simpele meerkeuzevraag is moeilijker dan D66-partijvoor- zitter Tom Kok - nee, hij is het zeker niet - denkt. Tom Kok zegt meteen: Els Borst. De mi nister van volksgezondheid is de beoogd lijsttrekker en vol gens de partijvoorzitter is vol strekt duidelijk dat zij nu D66 leidt. Nou, hij heeft klaarblijke lijk zo'n scherpe blik dat hij dingen ziet die voor anderen verborgen blijven. Een korte bliksemenquête onder colle ga's leverde meestal als ant woord een overtuigd 'Hans van Mierlo' of 'ik weet het niet' op. Nu is het partijleiderschap een raar fenomèen. Het is niet een formele functie. Je wordt niet voorgedragen voor het leider schap, laat staan datje officieel wordt benoemd. De partijlei der is de onbetwiste nummer 1 van een partij, degene die de kandidatenlijst aanvoert. In de meeste partijen is die persoon in het dagelijkse politieke be staan de fractievoorzitter, pre mier ofvice-premier. Dat ligt eraan welke afspraken er bin nen een partij worden ge maakt. Bij de WD is de fractie voorzitter tevens partijleider. Maar bij PvdA en D66 is dat nu niet het geval. Wie is wie bij D66? Hans van Mierlo is de vice-premier, de voorman van D66 in het kabi net en de man die zichzelf nog steeds partijleider voelt. Hans Wijers is de charismatische D66-minister van economi sche zaken, die wel de kwali teiten maar niet de wil heeft om leider te worden. Els Borst is de vrouw die met frisse te genzin en na ferm aandringen van de partijtop kandidaat- lijsttrekker werd, maar door de partijleden in februari nog offi cieel op de eerste plaats gezet moet worden. En dan hebben we nog Thom de Graaf, de nieuwe fractievoorzitter die de naar de NOS vertrokken Wolffensperger is opgevolgd en inmiddels ook beoogd toe komstig partijleider is, zij het na Borst. Bij de overgang van de ene naar de andere leider kan er 'oude' op en treedt de opvolger aan? Bij D66 is dat al een tijdje volstrekt onduidelijk. 'Doet dat ertoe?', kun je je afvragen. Zo'n politiek leider heeft immers geen formele status? Maakt het dan wat uit dat daarover geen consensus bestaat? In normale omstandigheden zou het wel licht niet van belang zijn, maar in de situatie waarin D66 ver keert - zwakke presentatie van Borst, het ontbreken van enige regie in de top en verontrus tende peilingen - wél. De posi tie van Els Borst als beoogd lijsttrekker wordt verzwakt door de twijfel over haar lei derschap. Het zorgenkindje raakt steeds dieper in de put. Al sinds de zomer bestaat er onzekerheid over de geschikt heid van Borst. De afgelopen maanden moest ze het gezag zien te verwerven dat bij het leiderschap van een partij hoort. Maar daar is niet veel van terechtgekomen, omdat Borst zelf zwak opereert en de D66'ers om haar heen haar po sitie niet beschermen. Zo wei gerde Hans van Mierlo haar openlijk de nieuwe leider van D66 te noemen. Ongetwijfeld is het moeilijk om afscheid te nemen van de macht, maar voorafgaand aan het D66-congres eind oktober was de suggestie gewekt dat het partijleiderschap informeel 'overgedragen' zou worden. Toen puntje bij paaltje kwam bleef de troonsafstand uit. „Sa men leiden doe je niet alleen", slogande Van Mierlo. Waarna D66 net zo stuurloos voortdob- berde als voorheen. Analyses over de gevaren van een machtsvacuüm bij D66 en de problemen van Borst heb ben geen effect gehad op de D66-top. Koppig zet D66 zijn destructieve koers voort. Het is onbegrijpelijk dat het vertrek van fractievoorzitter Gerrit Jan Wolffensperger - wat toch geen verrassing was - niet beter is afgewikkeld. Het had voor de hand gelegen de vice-fractie voorzitter (Roger van Boxtel) de resterende maanden het werk te laten doen. Een tus senpaus zou geen onmiddellij ke concurrent voor Els Borst zijn geweest. Maar nee, het moest allemaal heel zorgvuldig. En dus kwam er een 'verkiezing' met een winnaar, Thom de Graaf, die natuurlijk onmiddellijk het predikaat 'toekomstig partijlei der' opgeplakt kreeg. Bij D66 heeft klaarblijkelijk niemand nagedacht over de gevolgen daarvan voor Els Borst. Is het eigenlijk wel de bedoeling dat ze partijleider wordt? Voor PvdA en WD is dat hele gedoe bij D66 smullen. Hoe meer onduidelijkheid en ver warring over Borst, hoe beter. Zowel de sociaal-democraten als de liberalen azen op de D66-kiezers. Je kan het een PvdA'er als Marcel van Dam niet kwalijk nemen dat hij de kwestie verder opblaast door Borst openlijk op te roepen zelf eieren voor haar geld te kiezen en Thom de Graaf als lijsttrek ker voor te laten gaan. En je kan het journalisten niet kwa lijk nemen dat ze blijven door vragen over het leiderschap van Borst, als de partijtop de twijfel zelf op deze manier aanwakkert. De al eerder genoemde partij voorzitter Tom Kok zei afgelo pen zondag in het tv-program- ma Buitenhof dat hij zijn stropdas opeet als het congres Borst begin volgend jaar niet op nummer 1 op de lijst zet. Dat kan nog een smakelijke lunch worden. Intern zijn ze er bij D66 helemaal niet zo gerust op dat Borst uitverkoren wordt. Vele D66-leden in het land dragen Hans van Mierlo nog steeds een warm hart toe en wellicht zullen de leden ook eerder op Thom de Graaf dan op Borst stemmen. Achteraf is het een geluk dat Hans Wijers niet op de kandidatenlijst staat, anders was hij ook nog in de race geweest. Het zal u inmiddels wel duide lijk zijn wie bij D66 politiek lei der is. Niemand. DEN HAAG ANS BOUWMANS De machtige conglomeraten moeten gekortwiekt r, Het omvangrijke financiële hulppak ket dat het Internationale Monetaire Fonds (IMF) Zuid-Korea biedt, krijgt misschien datgene voor elkaar wat geen enkele Zuid-Koreaanse regering in het verleden is gelukt: het kortwie ken van de machtige, reusachtige, door families gecontroleerde conglo meraten, de zogenaamde chaebol. Veel Zuid-Koreanen zien de IMF-lenin- gen - donderdag opgelopen tot 57 mil joen dollar na de deelname van Italië - als een vernedering, maar andere zien ze als een instrument om de chaebol een kopje kleiner te maken. Een door snee chaebol bestaat uit tientallen, on derling met elkaar verbonden dochter maatschappijen, die zeer uiteenlopen de producten maken, van de grootste schepen tot de kleinste computerchips. Samsung, de grootste chaebol van het land, heeft 58 dochterondernemingen onder zijn hoede. De dertig grootste chaebol zijn goed voor de helft van Zuid-Korea's indus triële productie. De vrees bestaat dat ze zo groot en machtig worden, dat de po litiek geen enkele vat meer op ze heeft. Na de Koreaanse oorlog van de jaren vijftig speelden de familiebedrijvfen die later de machtige chaebol werden een grote rol in de wederopbouw van het land. Ze werden door de overheid aan gemoedigd met belastingvoordelen en gunstige leningen. Naarmate de tijd verstreek spreidden de bedrijven hun tentakels uit over na genoeg alle sectoren van de economie: textiel, elektronica, huishoudelijke arti kelen, auto's, schepen, staal en de pe trochemische industrie. De chaebol werden de drijvende kracht achter de snelle ontwikkeling van de Zuid-Ko reaanse economie. Maar al doende zogen de conglomera ten al het beschikbare risicodragende kapitaal in zich óp, zodat er niets over bleef voor kleine of beginnende bedrij - ven. De banken waren onder druk van de overheid welhaast gedwongen dit kapitaal naar de chaebol te sluizen. Deze eenvoudige financieringsomstan digheden leidde ertoe dat de financiële structuur van de chaebol zwak werd. Zeven conglomeraten zijn het afgelo pen jaar failliet gegaan. Ook de banken kwamen daardoor in de problemen. Ze bleven met grote hoeveelheden lenin gen zitten, die ze voor een lage rente el ders op de markt moesten aanbieden. En zo kwam de won onder druk te staan: het geld was immers ruim voor radig, dus laag in waarde. „De boosdoeners van de huidige eco nomische crisis zijn de chaebol", schreef de krant Hankookllbo in een analyse. „Zonder een chirurgische in greep bij de chaebol zullen de Koreaan se economische aandoeningen niet ge nezen." Ook het IMF heeft de chaebol aangewezen als de zwakke schakel in de Zuid-Koreaanse economie. Het fonds verschaft de leningen onder voor waarde dat er harde actie tegen de fa milieconglomeraten zal worden geno men, zodat ze uiteindelijk van het to neel verdwijnen. Vanaf vandaag zullen de conglomera ten 'hun management doorzichtig moeten maken, buitensporige leningen moeten vermijden en voorzichtiger moeten investeren', verklaarde de mi nister van financiën en economie Lim Chang-yuel bij het bekendmaken van de IMF-deal. De details van de maatregelen tegen de chaebol zijn niet bekendgemaakt. Er wordt echter gefluisterd dat het zou gaan om een verbod op onderling aan delenbezit en de gunstige regelingen voor het aflossen van schulden die de dochterondernemingen van de chaebol met elkaar hebben getroffen. Als ze worden ingevoerd, komen deze maatregelen neer op de feitelijke ont manteling van de chaebol", zegt Chun Joo-sung, hoogleraar economie aan de vrouwenuniversiteit van Ewha. „Op de korte termijn zal het een chaos veroor zaken. Maar op de lange duur zal het de chaebol helpen om zichzelf te herstruc tureren, zich meer op winst ei j tie te richten en voorzichtiger met investeringen." President Kim Young-sam beg jaar geleden aan zijn ambt me lofte dat hij de macht van de c zou beteugelen, maar die mac groter geworden. Er zijn meer gen geweest die met grote ami hun werk begonnen, maar koi ter samen met de chaebol twe op één buik werden. Smeergei vaak het cement van deze goe i trekkingen. Toen twee ex-presidenten, Ch hwan en Roh Tae-woo, eerder tot lange gevangenisstraffen w veroordeeld wegens corruptie re vergrijpen, werden acht cha veroordeeld omdat ze de presi hadden omgekocht. De huidig dent Kim heeft nog een schooi ten. Maar veel van zijn nauwe noten, inclusief een minister, oordeeld wegens het aannemf streekpenningen. Veel Zuid-Koreanen en hun n_ ben inmiddels hun woede gek wat ze noemen de profiteurs J de Verenigde Staten, die veel 1 1 den hebben bij de Zuid-Korea sère. De twee landen hebben! de stem des volks hun grote in i het IMF aangewend om zich i gang te verschaffen tot de Zuil reaanse markt, onder meer do t portbeperkingen te versoepeli „Het is niet wenselijk dat zij (i Japan), bondgenoten van Zuil gebruik maken van onze want tuatie voor hun eigen gewin", het hoofdartikel van de popul: Dong-A llbo. Een woordvoerdi Amerikaanse ambassade ontk ter dat Washington direct voo heeft gesteld aan de IMF-lenii anderszins druk op Zuid-Kore 1 hebben uitgeoefend. SEOUL. PAUL SHIN. AP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2