De droom van een Britse IT7F IIIFHFT17 1I J Mli it V lllj I Ei Mm. MERIBEL Toerisme ERDAG 6 DECEMBER 1997 REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN IN FEITEN EN CIJFERS Afstand vanaf Amsterdam: 1140 kilometer. Aanbevolen route: Luik- Luxemburg-Dijon-Lyon-Albertville- Moütiers-Méribel. Het dichtstbijzijnde spoorwegsta tion (27 kilometer) is Moütiers (TGV). Vandaar is het per bus 40 minuten naar Méribel. Op het sta tion is een info-balie. Het dichtstbijzijnde vliegveld (95 kilometer) is dat van Chambéry, dat in de winter elke zaterdag vanuit Amsterdam wordt aangevlogen door Transavia. Hou rekening met vertraging. Verdere informatie over vervoer vanaf het vliegveld naar Méribel bij het ANVR-Reisbureau. Het is ook mogelijk naar het Zwit serse Génève (135 kilometer) te vlie gen. Vandaar rijdt dagelijks een bus (op zaterdag 5 maal) in circa twee uur naar Moütiers. De prijs voor een enkele rit is 355 Franse franc; voor een retour moet 610 franc wor den betaald. Hoogte skigebied: Tussen de 1.300 en 3.300 meter. Aantal bedden: In het hele skige bied 108.000. Liftinstallaties (in het hele gebied): 79 sleepliften, 66 stoeltjesliften, 40 gondelbanen, 2 kabelbanen, 1 trein tje en 17 kindersleepliftjes. Wachttijden: Gering. Alleen bij het plotseling uitvallen van belangrijke verbindingsliften (LaTougnette, La Saulire) kunnen er hier en daar op stoppingen ontstaan. Overigens is het bij een onverwachte weersom- slag verstandig meteen te informe ren of er eventueel liften worden stopgezet. Totaal kilometers aan afdaling: 600 kilometer. Ligging van de skipistes: Alle wind richtingen. Moeilijkheidgraad: Eenvoudig tot moeilijk. Kinderopvang: Ja. Vanaf 2 jaar. In clusief maaltijden en afhankelijk van de verblijfplaats wordt voor een week tussen de 1.400 en 1.700 fran cs gevraagd. In Méribel is een zoge noemd 3KID-village, dat in Frank rijk zeer hoog wordt aangeschreven. Langlaufmogelijkheden: Gering. Hier en daar wat 'losse' loipen. Bij elkaar 82 kilometer. Verdere sportieve ontspanning: Ijsbaan (30 x 60 meter), parapente, hanggliding, wandelen (eventueel op raquettes), snowbiken, zwemba den, fitness. Prijspeil: 6-daagse skipas voor hele gebied 1.058 francs (kinderen tot en met 15 jaar 794 francs). Vijf dagen les: 958 francs (kinderen 754 fran cs). Avondvertier: Bioscopen, discothe ken (in Méribel Dick's Tea), diverse restaurants en bars. Bijzonderheden: Vanaf hotel Al- tiport in Méribel kan een vliegtocht worden gemaakt boven het gebied en de Mont Blanc (20 minuten kost 280 francs, 1 uur 700 francs). In Mé ribel en het aanpalende Mottaret (met sterk stijgende en dalende straten) rijdt van 08.30 tot 20 uur el ke 20 minuten een skibus. Daarna (tot middernacht) elk half uur. Verdere informatie: Office du Tou risme Méribel, telefoon (vanuit Ne derland): 00 33 47 90 86 00 1 of het Maison de la France, Prinsengracht 670,1017 KX Amsterdam, telefoon 09 00 11 22 33 2 (1 gulden per mi- PvE 1 5 E iÜ C H TEM Kerstkribben Houtzager Per traditie haalt het Bijbels Openluchtmuseum in december een verzameling kerstkribben van stal. Dit jaar is uit de be faamde 'Collectie Elisabeth Houtzager' - die vele honderden exemplaren omvat - een selectie gemaakt van kerstgroepen uit de hele wereld. Ze zijn vervaardigd van diverse materialen waaronder bananenblad, bamboe, terracotta, porselein en pompoen. De kerststallen staan opgesteld in een woonkamer, die is ingericht met meubels uit de jaren vijftig. De tentoon stelling, die 'Onder de boom' is geheten, loopt van vandaag tot en met 6 januari en het museum aan de Profetenlaan 2 in Heilig Landstichting (bij Nijmegen) is dagelijks - ook tijdens de feestdagen - open van 10 tot 17 uur. Informatie: 024 - 38 23 11 0. Napolitaanse kerststal Het Museum Catharijneconvent heeft zoals gewoonlijk om streeks deze tijd van het jaar in de kelder een plaatsje inge ruimd voor een 18de-eeuwse Napolitaanse kerststal. De 56 fi guren zijn gegroepeerd in een natuurgetrouw landschap. Een ruïne herbergt de kerststal. Alle poppen zijn verschillend van afmeting. Door de kleine achteraan en de grote vooraan te plaatsen, wordt een grote diepte gesuggereerd. De kerststal is te bewonderen van 9 december tot en met 7 januari. Een be zoek is te combineren met de exposities 'Sint-Maarten, Pa troon van Utrecht' (t/m 4 januari), 'Bedevaarten in Nederland' en 'De Ark van Noach volgens Dick Bruna' (beide t/m 11 janu ari). Het Museum is gevestigd aan de Nieuwegracht 63 in Utrecht en is open van dinsdag t/m vrijdag van 10-17 uur en op zaterdag, zon- en feestdagen van 11-17 uur (1 januari ge sloten). Informatie: 030 - 23 17 29 6. Poolfotograaf In het Nederlands Scheepvaartmuseum aan het Kattenbur gerplein in Amsterdam kruipt een toneelspeler in de huid van de Engelse fotograaf William Grant. Hij neemt zijn bezoekers mee terug in de tijd naar het jaar 1878, voor een denkbeeldi ge reis met de schoener 'Willem Barentsz' naar de Noordpool. Grant vertelt over de moeilijkheden die hij ondervond bij het fotograferen op een schommelend schip en onder extreme weersomstandigheden in de wateren rond Spitsbergen en No va Zembla. De theatervoorstelling 'IJs en weder dienende' is een onderdeel van de tentoonstelling 'Photographs Memo ries - een overzicht van de maritieme fotografie in Nederland', waarmee het Scheepvaartmuseum het 75-jarig bestaan viert. William Grant treedt tot en met 1 maart elke dag op om 12.30 en 14.15 uur. De voorstelling duurt twintig minuten en is ge schikt voor bezoekers vanaf 12 jaar. Informatie: 020 - 52 32 22 2. Creatieve workshops De VW Diepenheim organiseert in januari en februari een aantal creatieve dagarrangementen in de Hof van Twente, het toeristisch-recreatieve gebied dat behalve Diepenheim ook de gemeenten Ambt en Stad Delden, Goor en Markelo omvat. Deelnemers hebben de keuze uit een glasworkshop, zonne kindpoppen maken van natuurlijke materialen, schilderen/te kenen, leren schrijven van fantasieverhalen, vormgeving in ke ramiek, werken met droogbloemen, tuinen ontwerpen en kleuradviezen geven voor interieurs. De meeste workshops be slaan een hele dag. Ze worden gehouden op 13 en 15 januari en op 10 en 12 februari. Prijs 150 gulden per dagarrange ment. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de VW Diepen heim, telefoon 05 47 - 35 16 22. Informatie: Galerie Fija, telefoon 05 47 - 35 21 01 Speuren naar wild Tot en met eind februari staan weer wildspeurtochten in de winterse bossen rond Vierhouten op het programma. Om de nodige achtergrondinformatie te geven, beginnen de excursies met een dialezing over het leven in de Veluwse natuur. Vervol gens neemt de gids de deelnemers in carpoolverband mee op pad naar het vertrekpunt van een wandeling. De kans dat de wildspeurders oog in oog komen te staan met een edelhert, damhert, wildzwijn of vos, is volgens de VW Vierhouten vrij groot. „Vooral het wilde zwijn laat zich regelmatig zien." De tochten vinden elke zaterdagmiddag plaats. Maximum aantal deelnemers 25. Deelneming 11,50 gulden. Reserveren ver plicht bij de VW's in Nunspeet, telefoon 03 41 - 25 30 41, Elspeet 05 77 - 49 14 50 of Vierhouten 05 77 - 41 14 00. REISBOEKEN ANWB Wereldatlas Wie de prijs van de zojuist verschenen ANWB We reldatlas beziet, krijgt onmiddellijk een 'dat-kan- niets-wezen' gevoel. Onterecht. Voor nog geen 20 gulden verrast de grootste club van Nederland zijn leden met een voortreffelijke atlas. Daarin niet al leen - zover dat bij een schaal van 15.000.000 mogelijk is - uitstekende kaarten, maar ook een overvloedig geïllustreerd demografisch register van alle landen van de wereld. Een register sluit het 288 pagina's tellende boekwerk af. Dominicus-zusje De waarschijnlijk bekendste en in elk geval groot ste serie reisgidsen van Nederland, de Dominicus- reeks, heeft er een zusje bijgekregen: Dominicus Thema. De eerste vier boekjes gaan over respec tievelijk wandelen in de Pyreneeën, het Amazone gebied, de Himalaya en safari-tochten in zuidelijk Afrika met inbegrip van Kenya. De boeken ver schijnen - meldt de uitgever - omdat er een toene mende behoefte bestaat aan reisgidsen die dieper ingaan op een bepaald onderwerp. Dat aan die voorwaarden in de vier deeltjes ruimschoots wordt voldaan, staat buiten kijf, maar helaas is de uniformiteit net als bij de 'reguliere' Dominicus- sen weer eens ver te zoeken. Dat komt niet alleen tot uiting in de totaal verschillende aanpak, maar bijvoorbeeld ook in het feit dat 'Himalaya' en 'Safari' wel een register hebben en de twee andere Thema-boeken niet. Overigens verschenen in de normale Dominicus Reeks onlangs de delen Bir ma, Italiaanse Eilanden, Hart van Spanje, Mallor- ca, Pakistan en Zuid Afrika. Uitgeverij Gottmer, prijs thema-boeken van 32,90 tot en met 39,90 gulden. Normale boeken van 24,90 tot en met 34,90 gulden. Insight Guides De uit het Engels vertaalde Insight Guides zien er zo gelikt uit, dat je bijna zou denken dat het een gebrek aan informatie moet camoufleren. Niets is minder waar. De boeken uit deze serie zijn sa mengesteld uit bijdragen van specialisten (antro pologen, biologen, gidsen, theologen, historici, wetenschappelijke journalisten enzovoort) die niet alleen alles van hun onderwerp afweten, maar in de meeste gevallen ook nog in het beschreven gebied wonen. De informatie in de Insight Guides is daardoor zowel zeer informatief als divers en de levendige opmaak (met schitterende kleurenfoto grafie) past zich daar naadloos bij aan. In de reeks verschenen onlangs de geactualiseerde delen Peru, Californië, Florida en Indonesië. Uitgeverij Cambium, prijs per deel 45 gulden. arrogantie ten top. Slordige vegwijzering, stoeltjesliften veelal zonder enige aan- idiging uitvallen wegens :hteweersomstandigheden een mok warme Van Hou- chocolademelk waarvoor tteloos achttien francs irdon, que dites-voiis?' x-huit, monsieur!' :-huit?' 2U sur, monsieur, dix-huit!' s warempel wel minder no- om een Hollander kwaad te gen. Hopeloos verdwaald op piste-wir-war onder La Sauli- omrijden met een bustaxi unc 0 francs) omdat de verbin- g tussen Courchevel en Mé- gma el na een windvlaag plots- ps is uitgevallen en nog zes 1 den betalen voor zo'n stom beker chocolat chaud ook. toch... toch kan je hier nooit g boos blijven. En dat weten die zelfingenomen Fransen, f noemen ze Les Trois Vallées grootste, mooiste en meest tastische skigebied ter we- Met enige moeite valt daar is het maar om ze te pesten Jog best wat op af te dingen, jjff em alleen al de Portes du Sol- j, die al even reusachtige ski- ÖUl» de tussen Morzine en ampéry precies op de Frans- ritserse grens. Maar datje idom plaatsjes als Méribel, ïrchevel, Les Menuires en hoogste station van Europa, Thorens (2.300 meter) for- label kunt skiën, valt onmo- ijk weg te poetsen. Sterker aansprekender afdalingen hier vallen elders in Europa ïwelijks te vinden. en naar Courchevel moet je gaan als je houdt van luxueus dineren. Het dorpje kent zelfs een restaurant (Le Cassiopée) dat door de controleurs van de befaamde Michelin-gids werd begiftigd met twee sterren. Een eer waarop geen enkel ander Frans ski-oord kan bogen. En Val Thorens dan? Val Thorens is meer iets voor gezinnen. Het ene (kleine) appartement sta pelde men hier op het andere en mooi is anders. Maar kom: hier kom je uitsluitend en alleen om te skiën. En doe je er ver standig aan vroeg naar bed te gaan. Les Trois Vallées. Onafzienbaar groot. Zonder ongezellig te zijn. Daar zorgen sinjeuren als call me Kiki wel voor. Bijna 75 jaar, een snor als een walrus en het accent dat Peter Sellers (inspec teur Clouseau in 'De Roze Pan ter') onsterfelijk heeft gemaakt. Zijn in het altijd stampvolle Chez Kiki op houtskool geroos terde entrecötes zijn ongeëve naard. Dat moeten ze zelfs in het restaurant van hotel Gran- gettes bij het vliegveldje toege ven. Onbetaalbaar het op het terras geserveerde lunchbuffet daar. Of beter gezegd: bijna on betaalbaar. Toch één keer ge daan dus, omdat het favoriete en niet al te dure Chardon Bleu boven St. Martin de Belleville op dat moment net even te ver weg lag. Zon, sneeuw en een met een glas champagne weg gespoelde moot zalm. Als je de Fransen ergens gelijk moet ge ven dat ze het mooiste, grootste en meest fantastische slagebied ter wereld hebben, dan is het wel hier. Call me Kiki rondvertier is er in Méribel in alle soorten en maten. En het avondleven? Dat ver schilt. Om maar een greep te doen: in het stille St. Martin de Belleville heb je net als in Bri- des-les-Bains nog echte dorps kroegen, in Méribel is de disco theek Dick's Tea de 'place to be' Stug volgehouden chaletbouw maakte van Méribel een modem, maar niet onaantrekkelijk wintersportdorp. varte kreng ieren en zwaaien van hori- tot horizon. En telkens op schillende pistes. Het laat i een beetje moeilijk optel maar aangenomen mag rden dat in Les Trois Vallées otaal zo'n zeshonderd kilo ter aan afdalingen ligt. Geen 'ir die zich hier - al vertoeft er van kerst tot Pasen - ook ar één ogenblik zal vervelen, elke lift (er zijn er tweehon- rd) een andere piste en bij el- piste een andere moeilijk- dsgraad. Als dat bultige arte kreng links veel te moei- is en die gladgestreken blau- boulevard in het midden irjjer veel te simpel, dan nemen toch zeker dat rooie schatje hts? Mogelijkheden te over. Trois Vallées, zo vertelt de ende, werd in 1938 door ma- r Peter Lindsay ontdekt. De tse ijzervreter logeerde in het iroord Brides-les-Bains, chtte (want zo verstandig s hij wel) een mooie winter- af en bond de ski's op de voor een ommetje door de :gen. Dat moet een geweldige il zijn geweest die Lindsay, nt na een forse mars waarbij één ochtend (nog steeds die legende) ruim 1.100 hoogte overwon, beland- op de plek waar nu Méri- De Brit stak zijn latten sneeuw, haalde zijn mee- uit ging zitten en keek hij zag, beviel hem zeer. kan het ook anders. Een zon zeilde net over de van La Sauline en zette de Roe de Fer in vuur en vlam. 'Hier moet ik mezelf maar eens een hutje bouwen' bedacht Lindsay aangenaam verrast. Hij maakte wat aantekeningen, peuzelde zijn twaalfuurtje op, bond zijn ski's onder en slalom de, naar het schijnt jodelend, terug naar het dal. Alwaar hij al snel de order kreeg af te reizen naar zijn legerplaats in Enge land. De rest van het verhaal is bekend. Hitier, Tweede Wereld oorlog, de geallieerde landing in Normandië en pas daarna de bevrijding van Europa. Lindsay had even geen tijd en kreeg pas in 1946 de gelegenheid zijn droom te verwezenlijken. Maar toen zette hij er ook meteen flink de sokken in. Voor het gemak gaf hij de Franse ar chitect Christian Durupt maar meteen opdracht een heel dorp te ontwerpen. Dat werd dus Méribel, een ski-oord dat aan zienlijk aantrekkelijker is dan het imago waaronder het al sinds de geboorte gebukt gaat. De inmiddels 87-jarige Durupt namelijk hield door alle jaren heen vast aan zijn karakteristie ke chalet-stijl, tot heil en zegen van het tussen de 1.450 en 1.700 meter soezende wintersport plaatsje. Jawel, het dorp heeft nu dertig duizend bedden. Maar dat lijkt ernstiger dan het is. Van alle kanten slingeren de pistes zich naar het dorpscentrum en om elke hoek begint een lift. Méri bel beweert zelfs het dorp te zijn met de meeste gondelba nen ter wereld: zestien. De (aangename) gevolgen laten zich raden. Zelfs in het hoogsei zoen - als er geen bed onbesla- pen blijft - hoeft hier nauwelijks te worden gewacht. Skiërs kun nen zich zonder dralen naar alle windrichtingen laten transpor teren. Als het moet zelfs tot 3.200 meter hoogte (Crime Ca- ron). De naam zegt het al: het skige bied ligt uiteengevouwen over drie dalen. Dat van St. Martin de Belleville (1.400 meter), Les Menuires (1.850 meter) en Val Thorens (2.300 meter) in het westen; dat van Méribel (1.450 meter) en Mottaret (1.700 me ter) in het midden en dat van het mondaine Courchevel (met nederzettingen op 1.550, 1.650 en 1.850 meter) in het oosten. Al die plaatsjes zijn met elkaar verbonden door een overdon derend spinnenweb van liften met als nieuwste aanwinst het zojuist in gebruik genopien gondeltje dat de wintersporters vanuit het diepe Maurienne-dal in no-time naar boven takelt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25