Ongereptheid in Langs velden en wegen Cultuur&Kunst g Schone Schijn 'Doorgaande Beweging' krijgt asiel in Siberië van regio Aardigste werk onttrekt zich aan thema expositie Diana nu ook letterlijk sprookjesprinses Eten voor het doek op gaat ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 41 17 chef* jan rijsdam, 71 -5356444, plv chef ad van ka am 071-5356443 een stond ie er opeens, ten v 1 een perk een paar straten van iwaui lijn huis. 'Doorgaande Bewe- ik ing' heette-ie en Frans de Wit hem bedacht. Als cadeau de gemeente aan de nieuw- ouwwijk Haaswijk. st-ie weg voor een Giidi otonde. ■n d0! o kwam hij bij ons: gras ge- oeg en geen bouwplannen. Ik etste gedachteloos langs en en kilometer verder drong het e door: daar stond iets ige week nog niet was, ïaar wat eigenlijk? Op de te- idJugweg stapte ik af, ik liep er mheen en onderdoor, bekeek em op afstand en schaamde rond le ^at ^ern eerste keer wint omaar voorbij was gegaan, ike Iet was liefde op het tweede ezicht. Eindelijk leven op dat ale veldje. Soms reed ik met pzet een straatje om, om hem kunnen zien. In de zon kon lij glimmen. Met storm bleef hij der'j) er overeind in een bed van laderen. In de mist was hij bij- a onzichtbaar. De regen drup- e elde van hem af. Wie deed emwat? 'gdhw iaarweer mocht-ie niet blij- en. De een vond hem lelijk, de nder moest aan de oorlog te- ugdenken, weer een ander kon ijn hond niet goed meer uitla- :n en nog een ander zei dat de ouwvergunning niet deugde. a|>/A'alde elementen niet lukte, Kf reeg een handjevol Oegstgees- ïnaren bij de rechter wel voor lkaar. Doorgaande Beweging Leid rorc^ definitief uit het dorp ver armen. Vluchtelingenstad Lei- 5 uui pn biedt asiel aan in het Sibe- van de regio: het Bio Sciene ark aan de Plesmanlaan. kass wou dat ik twee handjesvol t h6" ,eBstgeestenaren was, dan liet hem blijven. >n van brussel |Vie op het toneel 'sterft' verrijst pa de voorstelling en neemt het 'Doorgaande Beweging' wordt definitief uit Oegstgeest verbannen. FOTO HIELCO KUIPERS klaterende applaus in ont vangst. De acteurs en artiesten die in het harnas sterven, zoals een Tommy Cooper, die met een grap nog in zijn mond de pijp uitging op de bühne, zijn schaars. Gelukkig maar. Toch was het afgelopen maan dag in de Leidse Schouwburg met Joop Visser, die vroeger met zijn studentikoze repertoire optrad als Jaap Fischer, bijna gebeurd. Toen Berend Boude- wijn hem in de foyer ineens bij de keel greep en ik Visser blauw aan zag lopen, dacht ik dat zijn laatste uur had geslagen. Waar om Boudewijn hem op zo'n brute manier attaqueerde, is niet helemaal duidelijk, maar omstanders fluisterden dat het te wijten was aan Vissers tekst over het slachtoffer van de Leid se balzaak. De cabaretier sugge reerde dat de rechter had zitten slapen en de zoon die er in deze zaak van verdacht werd zijn moeder met een balpen te heb ben vermoord ten onrechte was vrijgesproken. Waarom Boudewijn nu juist door deze tekst zo geënerveerd was geraakt, viel niet te achter halen. Als regisseur en theater man pur sang is hij, zo dacht ik, toch wel wat gewend. Hoe moet dat gaan als Youp van 't Hek of Freek de Jonge hun vitrioolach tige grappen weer loslaten? Moeten ze dan als Boudewijn in het theater is na de voorstelling politiebescherming aanvragen? Ik kan me nog herinneren dat Ischa Meijer het eens had over 'de grootste Sterrenslag ter we reld' en daarmee bedoelde hij de holocaust. Voor zover ik weet heeft geen jood henxaangeval- len. Het kan zijn dat Boudewijn een speciale relatie had met de be trokkenen in die Leidse balpen zaak, maar dan nog. Hij weet toch dat de cabaretier die op het podium staat een ander is dan de man die zich heeft afge- schminkt en zich weer in het gewone leven begeeft. Boude- wijns reactie is een beetje te vergelijken met de man op het toneelbalkon die tegen de moordenaar in het stuk roept dat hij hem buiten wel eens even zal afdrogen. Wat er nu precies op die maan dagavond in Boudewijn is geva ren, laten we maar even in het midden. Het incident leert ons echter wel één ding. En dat is dat taal gevaarlijk kan zijn. Ook wij, journalisten, - de mensen die over de Grijze Wolven heb ben geschreven even uitgezon derd -realiseren ons dat bijna niet meer in een democratie als Nederland. Wij bedrijven in we zen mooi-weer-journaüstiek. Met het cabaret is het net zo. Cabaretiers kunnen alles zeg gen, totdat er ineens iemand echt 'gewond' raakt. Misschien heeft Boudewijn met de aanval op Joop Visser wel een nieuwe trend gezet. Is het cabaret hier dan eindelijk ook gevaarlijk? recensie •martunv Tentoonstelling: 'Kunst-Licht'. Te zien: t/m 24/12, do. t/m zo. 13-17 uur, kunstcentrum Haagweg4, Leiden, 'Kunst in het Donker' is de titel van een cul turele manifestatie die momenteel in kunst centrum Haagweg 4. Maar de argeloze be zoeker die denkt bij binnenkomst in het donker een video-installatie of filmprojectie aan te treffen, komt bedrogen uit: de expo sitieruimte oogt licht en ruim als altijd. De titel 'Kunst in het Donker' moet - zo blijkt al snel - overdrachtelijk worden begrepen. In de donkere dagen voor Kerstmis dachten de organisatoren er goed aan te doen een ma nifestatie te organiseren waarbij kunst en cultuur de bezoeker tot nadenken stemt. Voor 'Kunst-Licht', het tentoonstellings gedeelte van de manifestatie, zijn daarom werken bijeengebracht die licht, duisternis en spiritualiteit als thema's zouden hebben. Zouden, want veel werk op de tentoonstel ling blijkt er bij nader inzien slechts een op pervlakkige relatie mee te hebben. Neem nou de grafiek van Pollie Hogenboom. Haar langwerpige werken op papier zijn opge bouwd uit abstracte, vaak kleurige vormen waarin een enkele keer ook een figuratief element opduikt. Maar wat haar werk nu precies met licht en duisternis, laat staan met spiritualiteit, van doen heeft? Anders ligt dat met Bart Keer. Van alle deelnemers sluit zijn werk waarschijnlijk nog het meest aan op het thema van de tentoonstelling. Op zijn dromerige schilde rijen doemen vanuit de duisternis objecten en wezens (een engel? een madonna?) op die zwanger lijken van betekenis. De afbeel dingen zijn echter zo glad en clichématig geschilderd dat elk symbool op de schilde rijen zijn oorspronkelijke betekenis ogen blikkelijk verliest. Het aardigste van de tentoonstelling is mijns inziens het werk dat zich volledig onttrekt aan de thema's. De werken van Sylvia ten Kley zijn daarvan een goed voor beeld. Niet tevreden met het tekenen, be gon Ten Kley een tijd geleden andere ma nieren te zoeken om het papier te bewer ken. Door erin te prikken en op de achter kant figuren te ponsen, ontstonden in het papier allerlei reliëfachtige patronen die je als toeschouwer graag zou willen aaien. Bo vendien gebruikte Ten Kley naald en draad om extra stukjes papier toe te voegen. Spraakmakend of spectaculair kun je haar werk niet noemen, daarvoor is het te sub tiel. Maar wie de tijd neemt om het zorgvul dig te bekijken zal merken met hoeveel pre cisie en toewijding de werken zijn gefabri ceerd. Ook geslaagd is een sculptuur van Ludy Feyen. Het bestaat uit twee grote, organisch gevormde constructies van wilgentenen, bamboe en palmhout, materialen die licht en flexibel zijn en het beeld een transparant karakter geven. De twee constructies, die je kunt zien als eikaars tegenpolen, zweven hoog in de lucht. Zo licht en transparant als het werk van Feyen is, zo zwaar en massief oogt het werk van Henk Bexkens. Zijn drie donkere geo metrische sculpturen van multiplex en plexiglas lijken al het licht in zich te hebben opgezogen. Op de tentoonstelling zijn het de weinige werken die een raadselachtige aantrekkingskracht uitoefenen. Niet zozeer omdat ze te maken hebben met licht, duis ternis of spiritualiteit, zoals de organisato ren ons willen doen geloven, maar omdat ze naar niets anders verwijzen dan zichzelf. In de ruimte aan de Haagweg lijken ze een vanzelfsprekende plaats te hebben gevon den. Pavarotti zou belasting voor elf miljoen ontduiken De Italiaanse tenor Lucianö Pavarotti wordt verdacht van belastingontduiking. De zan ger, die officieel in Monaco woont, zou tien miljard lire (ruim 11 miljoen gulden) aan inkomsten uit het buitenland voor de belastingen hebben verzwegen. Volgens de krant La Repu- blica is Pavarotti de eerste in het buitenland wonende Ita liaan die de belastingdienst op het spoor is. Op de lijst van de inspectie zouden nog 150 andere kunstenaars, sportlieden en acteurs staan. Boek in de enige echte 'Er was eens... '-stijl enschede theo hakkert Het houdt niet op met Diana- mania. Deze week verscheen al Tribute-cd van 36 grote pop sterren en nu is er ook van de anders zeer serieuze Oosten rijkse schrijver Robert Menasse een sprookjesboek over haar. 'Wat praten jullie toch steeds over een prinses? Prinsessen bestaan toch alleen in sprook jes?' Deze woorden van Sophie Menasse vormden de directe aanleiding voor vader Robert om de pen te pakken en het sprookje 'De laatste sprookjes prinses' te schrijven. Robert Menasse (1954) is een serieus auteur. Sterker nog: hij staat te boek als de zijn beste werk geldt 'Zalige tij den, breekbare wereld', dat vo rig jaar in vertaling verscheen. Dezelfde vertaler, Paul Beers, heeft in verband met de actua liteit razendsnel het Diana- boek vertaald. De Arbeiders pers maakte er voor 25 gulden een fraaie, gebonden uitgave van, waarin ook de fantasti sche, cartoon-achtige tekenin gen van Gerhard Haderer goed tot uitdrukking komen. Voor 'De laatste sprookjes- prinses' heeft Menasse zijn diepgravende thematiek totaal overboord gezet en koos hij voor de enig echte sprookjes stijl, inclusief de verplichte 'Er was eens'-aanhef. André Hazes n Oranje-elftal. Plan voor speelfilm over André Hazes tsuMEen bioscoopfilm over het van drank en tranen door drenkte leven van André Hazes. Michael Peterson, lange tijd Ha- manager, droomt er al jaren van. Nu hij bij het platenlabel is en eigen baas is, heeft hij eindelijk tijd om zijn lang ge koesterde wens te vervullen. ,,En de plannen zijn zeker con creet", vertelt hij deze week in het entertainmentbrancheblad Muziek Beeld. „De NPS is zeer enthousiast en ikzelf zal als co producent fungeren. De planning is dat de bioscoopversie al vol gend jaar kerst te zien is. Daarna volgt televisie." De Leidse Schouwburg heeft in de grote foyer een plekje ingeruimd voor een eigen brasserie. FOTO HENK BOUWMAN Er staan ongeveer tien tafeltjes in een omgeving van (nog) onbevlekt schouwburgrood, gedempte conversatie en hulpvaardig personeel dat zijn best doet om niet over zijn beste beentje te strui kelen. Het zilver straalt nog maagdelijk naast het menu van de Leidse Schouwburg. Vanaf vandaag wordt het naast het theaterprogramma waar schijnlijk het meest belezen blaadje binnen de muren van de toneeltempel. Want er kan hier meer dan alleen maar podiumkunst worden ge consumeerd. De Leidse Schouwburg heeft in de grote foyer een plekje ingeruimd voor een eigen brasserie waar bezoekers kunnen dineren voor de voorstelling. Voedsel voor het lichaam en voor de ziel, dat idee. Nog niet bij alle voorstellingen, al leen die titels die in het programmaboekje met een vork en mes zijn aangeduid. Nu kunnen maximaal veertig theaterbezoekers per voorstelling gebruik maken van de keuken. Er zijn er op het moment ongeveer dertig in het res taurantgedeelte. In de keuken sissen pannen en klinken zoemers onophoudelijk om aan te geven dat er weer iets kan worden opgehaald. Maar ho- recamanager Cor Bakker biedt uitkomst en ant woorden. „We hadden al een keuken maar die was te klein en voldeed niet aan de huidige eisen. Nu zijn we helemaal compleet met materieel en personeel. We werken met oproepkrachten in de bediening die allemaal ervaring hebben in de ho reca. Als het aanslaat dan verzorgen we op den duur het diner voor elke voorstelling." Een meisje van de bediening komt naar ons ta feltje om zich te verontschuldigen voor het lange wachten. Wij hebben niets gemerkt, maar laten ons de excuses en de Varkensmedaillons Dordog- ne graag aanleunen. Aardappelbolletjes met ge- hamkaasde witlof en varkenshaasbiefstukjes op een bedje van prei en taugé. De ambiance klopt, alleen het licht is nog te fel. Een bardame be merkt op tijd ontbreken van de sfeer en dimt langzaam de lampen. Waarna twee tafeltjes ver derop de opmerking klinkt: „Oh het doek gaat op." Maar dat komt pas als na het toetje Freek de Jonge in de try out van zijn oudejaarsconference het publiek een koekje van eigen deeg voorscho telt. Wonderschone expositie in Rijksmuseum Schenking van 1,5 miljoen voor Bavo haarlem Haarlem heeft 1,5 miljoen gulden in de schoot gewor pen gekregen voor de restauratie van de kruistoren van de Grote of St. Bavokerk. De schenker wenst anoniem te blijven. De gulle gever heeft als voorwaarde gesteld dat de gemeente zelf ook nog ruim een miljoen ophoest voor de benodigde restauratie. Het gemeentebestuur gaat ervan uit dat de restauratie snel kan be ginnen. Dat was tot dusver niet mogelijk door een tekort van 2,5 miljoen. De opknapbeurt is nodig omdat weersinvloeden de loodbekleding en het onderliggend houtwerk van de toren steeds verder aantasten. Boekenweek sluit af in Jorwerd amsterdam De Boekenweek wordt volgend jaar voor de veran dering eens niet in de Amsterdamse grachtengordel afgesloten. Het slotbal verhuist naar Jorwerd, het Friese dorp dat figureert in het veelbejubelde boek Hoe God verdween uit Jorwerd van boe kenweekessayschrijver Geert Mak. Wel is er in de hoofdstad een openingsbal, zodat er voor het eerst in de 63-jarige geschiedenis de Boekenweek twee Boekenbals zijn. Subsidie voor Verzetsmuseum amsterdam Het Verzetsmuseum in Amsterdam ontvangt van de provincie Noord-Holland 750.000 gulden als bijdrage in de aan koop- en inrichtingskosten van het nieuwe onderkomen in ge bouw Plancius aan de Plantage Kerklaan. Het Verzetsmuseum was sinds 1985 gehuisvest in een voormalige synagoge aan de Lekstraat in de hoofdstad. De collectie en de bezoekersstroom bleven groeien, waardoor de behuizing hier te krap werd. In sep tember dit jaar werd een begin gemaakt met de verhuizing naar ïieuwe locatie. Met de aankoop, verbouwing en inrichting het gebouw Plancius is een bedrag van ruim zes miljoen gulden gemoeid. Recordbedrag voor schilderijen VS new york Op een veiling bij Sotheby's in New York is e cordbedrag neergeteld voor Amerikaanse schilderijen. Onder de hamer kwamen doeken van John Singer Sargent en Georgia O'Keeffe, die gezamenlijk voor 43,6 miljoen dollar (87,2 miljoen gulden) van de hand gingen. Het vorige recordbedrag dat voor Amerikaanse meesters was betaald beliep 37,7 miljoen dollar (75,4 miljoen gulden) en werd gehaald op een veiling in 1989. De schilder Gerard Bilders schreef op 27 juni 1862: „Hoe verlang ik naar buiten! Welk een sterke begeerte heb ik naar de frisse, groene natuur!" De tentoonstelling 'Langs velden en wegen. De verbeelding van het landschap in de 18de en 19de eeuw' voert langs werken van de vele kun stenaars die net als Bilders inspiratie zochten in de nog ongerepte natuur. Van Jan van Huysums 'Arcadische landschap' uit 1728 tot en met Mondriaans 'Boom' uit 1911 heeft dat in het Rijksmuseum een wonderschone expositie opgeleverd. amsterdam franqoise ledeboer Toen de componist Gustav Ma hler in 1903 ons land bezocht, trof hij nog zoveel moois aan dat hij er in bloemrijke woorden over schreef aan de Weense schilder Carl Moll: „Ik begrijp wel waarom schilders zich thuis voelen in dit land! Kleurige hui zen, weilanden, koeien, water waar je maar kijkt, meeuwen in de lucht of op het water, sche pen en hele wouden van mas ten, en de wonderschone weer spiegeling van dat alles in het water! Je zou hier weken kun nen rondzwerven! Het is zo prachtig!" Om die pracht op geheel ei gen wijze weer te geven, moes ten de 18e- en 19e-eeuwse kun stenaars wel de erfenis van de beroemde landschapsschilders uit de Gouden Eeuw van zich afschudden. In de catalogus somt Rijksmuseum-directeur Ronald de Leeuw een aantal 17e-eeuwers op waar de latere generaties tegenop te boksen hadden. Onder hen waren gro ten als Jan van Goyen, Salomon en Jacob van Ruysdael, Albert Cuyp en Meindert Hobbema. In het vierde kwart van de 18e eeuw hernam het 'ezelschilde rij' zijn 'rechtmatige positie' uit vroeger tijden, met de Gouden Eeuw als inspiratiebron. Zo schilderde Hermanus van Brus sel in 1794 een 'Landschap bij stormachtig weer' met in het midden een herder die prachtig wordt verlicht door de laatste stralen van de zon. „Gij toover- de door uw penseelen, De zalig heid der Landtoneelen", com plimenteerde de dichter Adri- aan Loosjes hem na zijn dood in 1815. Maar Van Brussel was lang niet de enige die het toveren weer leerde beheersen. Een aantal kunstenaars zocht inspi ratie in Italië en maakte vschil- derijen die aan de werkelijkheid van het Italiaanse landschap waren ontleend. Een van hen was Hendrik Voogd, van wie een mooi 'Italiaans landschap met parasoldennen' wordt ge toond. De laat-18e-eeuwse kunst- theoreticus-verzamelaar Come- Ondergaande zon bij Boskoop van Hendrick Weissenbruch (1824-1903). lis Ploos van Amstel adviseerde zijn schilderende tijdgenoten nog 'vooral bij de Gouden Eeuw te rade te gaan om de kwaliteit van hun handwerk weer op peil te brengen'. De tijd tussen 1830-1860, de 'Hollandse Ro mantiek', laat zien dat de kun stenaars zich inmiddels nergens meer voor hoefden te schamen. De landschappen van Nuyen, Tavenraat, Schelfhout en Koek koek hebben elk hun 'eigen' ex pressieve kracht. De faam van de 19e-eeuwse landschapsschilders van de Haagse School behoeft geen aanprijzing meer. Het is de sa menstellers van de expositie ge lukt uit allerlei collecties schitte rende werken van onder ande ren de gebroeders Maris, Paul Gabriël, Willem Roelofs en Jan Hendrik Weissenbruch bijeen te brengen. 'Langs velden en wegen' ein digt met de experimenten in stijl, kleur en techniek in de landschappen van Van Gogh, Jan Toorop, Jan Sluyters, Floris Verster, Leendert Gestel en Mondriaan. Die kwamen er zwart-wit gesteld op neer dat bomen niet meer groen hoef den te zijn en luchten niet meer grijs of blauw. Maar ook Mon driaans 'abstracte' 'Boom' weet tot slot nog een gevoel van heimwee op te wekken naar die goeie, oude tijd: een Nederland zonder vliegtuiglawaai, volge propte wegen en uitdijende ste- FOTO GPD den vol doorsnee-architectuur. De expositie 'Langs velden en wegen' in het Rijksmuseum (Stadhouderskade 42, Amster dam) duurt tot en met 3 maart 1998. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en alleen op Nieuwsjaars- dag gesloten. Bij de tentoon stelling is ook een CD-ROM (uitgave IDG Communications Nederland) met een interactie ve wandeling verschenen. De prijs bedraagt 89,95 gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17