fvalplan roenLinks leuvelt 'Banvloek' rast niet langer op urnenmuur Rijn Veenstreek uk Geniepoort helpt 'parop goede pad lieland jgt nieuwe trating VVD Jacobswoude pleit voor particuliere beveiligingsdienst WVA zoekt partners FASE EXCL US I E F, r JtDAG 6 DECEMBER 1997 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 fonder aclit inzamelpunten overbodig Jen van GroenLinks in Alphen aan den Rijn om (chemisch afval (KCA) anders in te zamelen, maken Ischijn van kans. Wethouder H.J. Habermehl vindt or de raad gewenste aparte inzamelpunten voor Overbodig. Volgens hem zijn er voldoende verza- tnten en is plaatsing van extra bakken technisch kelijk. In april wil Habermehl de huidige inzame- {n KCA evalueren. >14; 141 VAN DEN RUN MARCEL SMEETS inks ergert zich aan de van afvalinzameling in ïeente. Klein-chemische kunnen door de issen 8 en 15.30 uur en 's tussen 9 en 13 uur aangeboden bij het de- De Schans. Bovendien wekelijks een 'chemocar' gemeente. Omdat veel niet bekend zijn met de lingswijze, verdwijnt A op onbestemde plek- :ent De Groot: „Het is nu jeilijk voor de burgers." rmehl vindt dat voor voldoende mogelijkhe- staan om het KCA af te Extra verzamelpunten bij istige ondergrondse bak- hij om technische rede- et zitten. „Het is ook e om bovengronds bakken voor dat soort eer te zetten." De wet- kondigt voor april een ie aan van de resultaten inzameling. „Mochten clusies daartoe aanlei- ven, dan kunnen we de- ïssie weer opnieuw voe- GroenLinks pleit, net als an dere raadsfracties, voor een ver zamelpunt van KCA bij glasbak ken of bij zogenaamde 'afvalei- landen'. „Glasbakken zijn hier een groot succes. In dezelfde loop daarnaartoe zou je ook je batterijen en verfblikken kun nen meenemen", oppert De Groot. Volgens haar is het, net als in de gemeenten Barneveld Putten en Maastricht, mogelijk om het KCA in de bruine afval bakken te storten. Volgens De Groot zou de Af valverwerkingsbedrijven Rijn mond (AVR), dat het Alphens afval ontvangt, geen moeite hebben met een gemengde in zameling. Een woordvoerder van AVR-bedrijven spreekt dat echter met klem tegen. Ook Habermehls onderzoekje wijst uit dat De Groot zich op onjuiste informatie baseert. „Contact met de andere ge meenten wijst uit dat de vork daar toch anders in de steel zit. Volgens de wethouder heeft hij voldoende informatie verschaft. De motie, die GroenLinks in het verschiet had gesteld als Haber mehl geen onderzoek £ou doen, is volgens hem onnodig. 'er alsnog in Roelofarendsveen roger komt alsnog naar Roelofarendsveen. De zanger, die ekte niet kon optreden op op 29 november, geeft op zater- lecember een concert het Bloemenhandelscentrum. Na het jgramma van De Sjonnies en Laura Vlasblom treedt Froger 22.45-0.15 uur. De kaarten van het afgelaste optreden zijn eds geldig. Ook zijn er kaarten (a 45,00) te koop aan de de Alkeburcht ('s avonds) en bij Boekhandel Veenerick of Koek. Slechts tien gevangenen mogen meedoen aan 'On the Run' De Geniepoort is een ech te bajes. Het regime is streng, de cellen (tien vierkante meter) zijn klein en als de gevange nen niet aan het dagpro gramma willen meedoen, blijven ze achter slot en grendel. Voor de buiten wacht, de burger, is de bajes duidelijk herken baar. Er zijn tralies voor de ramen en zodra het donker wordt staat het imposante gebouw op het vroegere Genieterrein tussen Alphen en Hazers- woude volop in de schijn werpers. De Geniepoort is geen hotel. ALPHEN AAN DEN RIJN* JAN WESTERLAKEN De Geniepoort 'draait' nu zo'n anderhalf jaar en was al diverse keren in het nieuws. Over de il legale buitenlanders, bijvoor beeld, die de helft van de 288 maakt de gevangene kennis cellen bewonen en over de te met ritme. Op tijd opstaan, smalle hekjes waardoor rol- eten, werken, douchen en stoelen het huis van bewaring sporten. „Ze krijgen volop de niet binnen konden. De eerste kans om hier wat op te pikken hobbels zijn genomen, vertelt tijdens hun verblijf. Daarbij mr. A.R. van Manen, directeur hoort ook een leven zonder van de bajes. drugs. Dat is wel eens een pro- Het leven binnen de Genie- bleem. Want meer dan de helft poort vergelijkt hij met de da- van de gedetineerden in De gelijkse gang van zaken buiten Geniepoort was buiten het ge- de gevangenispoort. „Het is vang een geregelde gebruiker, een minimaatschappij, waar We doen er alles aan om drugs eigenlijk hetzelfde gebeurt als hier buiten de deur te houden, buiten. De gevangenen heb- Maar ik ben ervan overuigd, ben, zij het beperkt, hun privé- dat dat niet lukt. Binnen wordt leven en ze kunnen, als ze dat ook gebruikt, hoewel we het willen, werken. Dat werken is aardig in de hand hebben." vrijwillig: je doet mee of je doet T niet mee. Een gevangene die IWintlgers niet wil werken, blijft de hele De gevangenen zijn voorname- dag in zijn cel. Daar stoppen lijk twintigers en jonge derti- wij geen energie in." gers. Mannen van deze tijd, zoals directeur Van Manen ze omschrijft. Ze zijn, volgens hem, fysiek ingesteld. Daarom maakt directeur Van Manen is er in het dagprogramma een duidelijk. Wie wil kan zich bin- belangrijke plaats ingeruimd nen de gevangenismuren 'ver- voor sport. „Dat is prima om maken', niet alleen met werk, gedrag aan te leren", verduide maar ook met sport. Het draait lijkt hij. „Macramé is voor hen er allemaal om dat de gedeti- uit den boze. En aan het teke neerdeleert zich sociaal te ge- nen krijg ik ze al helemaal dragen. „Hij leert dat nergens niet." beter dan in een groep." Hoewel in de bajes over het In het huis van bewaring algemeen geen lieverdjes ver- Vermaken' De Geniepoort is daar strak in, blijven, zijn er, aldus Van Ma nen, altijd wel gevangenen die zeggen: dit was één keer, nooit meer. De directeur omschrijft ze als 'pareltjes'. „Die bieden wij wat extra. Zo willen we vol gend jaar beginnen met een project maatschappelijke inte gratie 'On the Run' (op de loop). Daarmee willen we be reiken, dat mensen die dat wil len, weer op het rechte pad te rechtkomen. We willen met tien mensen aan dit project be ginnen. Dat zijn er niet veel. Maar we doen het alleen als we er absoluut zeker van zijn dat de kans van slagen groot is. We doen dit samen met een gevan genis voor langgestraften in Zoetermeer en we praten over samenwerking met een school in een nabijgelegen gemeente. Daarbij richten we ons met na me op de lasopleiding. We doen niet aan hobbyisme. Bij het Europees Sociaal Fonds hebben we subsidie aange vraagd om de kosten van On the Run te kunnen betalen." Volgens Van Manen is de Ge niepoort vooral een inrichting die past in de jaren negentig. Het duidelijkste verschil met de bajes van vroeger is dat De Ge niepoort de mogelijkheid heeft om gevangenen te laten wer ken. In de oude bajes kon dat slechts in beperkte mate. Bovendien, zo vertelt Van Manen, is de gevangenis van nu strenger en zakelijker. Daar voor was het allemaal een stuk vrijblijvender. „Het regime van nu betekent voor gedetineer den die korte straffen moeten uitzitten, dat er voor hen niet zo veel wordt gedaan. Hun pro gramma is sober. Ze gaan om vijf uur weer de cel in. Dat kost dus geen extra personeel. De samenleving mag best zien, dat het huis van bewaring geen ho tel is. De kortgestraften hebben geen luxe, ze zitten te tuchten." Flat De bajes mag er uitzien als een bajes, is Van Manens stellige overtuiging. „Waarom zou je dat moeten verdoezelen zoals destijds bijvoorbeeld met de Bijlmerbajes. Die gevangenis lijkt toch precies op een flat. Al leen het glas voor de ramen is onbreekbaar. Een bajes moet duidelijk herkenbaar zijn. Voor de gedetineerde die erin zit en voor de burger die er van de buitenkant tegenaan kijkt. In beide gevallen is daarvan spra ke in De Geniepoort." Kerk Leimuiden biedt ruimte voor crematie en 125,- Intl. drankjes, buffetten 10 - 00.30 uur Méthode Chompenoise Kleding- smoking S cocktail Sf Claus! Haarlem 023-527 66 44 :hieland in Alkemade ïieuwe bestrating. Ook ;t groen in de straat, in met de bewoners, een urt. De werkzaamheden fhankelijk van het weer, tot vijf weken duren, ners van het Schieland over hobbels in het weg- >k hebben zij geen goed over voor de manier de gemeente zich er ir geleden vanaf maakte eerdere opknapbeurt ftraat. lewoners hebben lang wachten op de aanpak n straat. Begin oktober n zij de gemeente een rïef. Daarin herinnerden gemeentebestuur aan ofte om de straat op te o. De gemeente beloof- rschap, maar wilde de beurt pas in 1999 uit- >uurtbewoners voelden de neus genomen en i de snoeischaar ter nemen. Nu heeft de ge- voorgesteld de snoei- imheden in overleg uit •n. De komende tijd krij- bewoners bezoek van ïmeente-opzichter om n van aanpak te maken. LEfMUIDEN GABY VAN RUITEN De heilige Jozef staart eenzaam over het koude, lege kerkhof. In de muur aan weerszijden van het oude beeld bevinden zich kleine nissen, waarin nabe staanden de as van overledenen - kunnen plaatsen. De urnen muur is in oktober op de be graafplaats bij de katholieke St. Jan de Doperkerk in Leimuiden verrezen. „Mensen hebben be hoefte aan een plaats waar ze hun geliefde doden kunnen op zoeken, ook als ze zijn gecre meerd", zegt pastoor H. van Zoelen. De bouw van de muur geeft aan dat het kerkbestuur met de tijd meegaat. „Nog geen vijftig jaar geleden was het verbran den van lijken verboden binnen de rooms-katholieke kerk, op straffe van de banvloek. Het is nu anders. Veel ménsen geloven niet, maar komen wel naar de kerk en laten zich ook met een avondwake en een dienst be graven of cremeren. Hoewel ik de voorkeur geef aan begraven, vind ik het één niet beter dan het ander. Het gaat om het be wijzen van de laatste eer", aldus de pastoor. Het kleine kerkhof bij de mooie St. Jankerk werd drie jaar geleden uitgebreid. Het nieuwe terrein is net als de urnenmuur nog niet in gebruik genomen. De pastoor overlegt momenteel met de families van een aantal overledenen wanneer de eerste urnen worden geplaatst. Er is ruimte voor 24 urnen, maar als het nodig is kan het aantal nis sen worden verdubbeld. Voorlo pig biedt de muur een trooste loze aanblik. Dat gaat verande ren als er, net als op de oude begraafplaats, rode graflichtjes flikkeren tussen de verzorgde kerststukjes en de bloemen met lieve kaartjes, ,,'s Avonds schijnt het licht door de glas-in-lood ramen op de graven", zegt de geestelijke. Als iemand overlijdt zijn er voor de nabestaanden verschil lende opties. In Nederland ko men begrafenissen en crema ties naast elkaar voor, terwijl een combinatie van die twee, waarbij de urn wordt begraven, ook mogelijk is. De as kan wor den uitgestrooid, of zoals nu in VERHUIZING Om de verhuizing van de bewoners van Huize Jaco bus uit Roelofarendsveen naar het zorgcentrum aan de Saskia van Uylenburchlaan in Oude Wetering op 9 en 10 december vlekkeloos te laten verlopen, heeft het college van B en W besloten een aantal parkeerterreinen voor verkeer te sluiten. Het gaat daarbij om het terrein naast de Gogherweide aan de Rembrandt van Rijnsingel, te genover de apotheek, de parkeerterreinen aan het Sportpad bij de tennisbaan en bij de vijver aan het begin van de Rembrandt van Rijnsingel. Ook het parkeerterrein aan het Noordeinde/hoek Kerk- weg gaat beide dagen op slot. De Saskia van Uylenburchlaan is tij dens de verhuizing gesloten, terwijl op het Noordeinde tussen de huisnummers 185 tot en met 195 alleen een parkeerverbod geldt. PAARDEBRUG Het verkeer rond de Paardebrug in Rijpwetering is op 16 december tussen 7 en 19 uur volledig gestremd. Op die dag wordt de stalen bovenbouw van de brug aangevoerd. Voor de werkzaamheden is een grote kraan nodig. Door de grootte van het takeltuig en de veiligheidseisen is ook voetgangersverkeer niet mo gelijk. In verband met de stremming van de brug zijn de Koppoel- laan, de Pastoor van der Plaatsstraat en de noodbrug gesloten. Bor den geven een alternatieve route aan. De boten die in het smalle gedeelte van de Rijpwetering liggen afgemeerd, moeten voor het watertransport van de stalen constructie tijdelijk worden verplaatst. LESTROFEE De STEVA/Taalschool is medewinnaar van de lestrofee. Les is een vakblad voor onderwijs aan allochtonen. Elke vijfjaar kent het blad een vernieuwend onderwijsproject de trofee toe. De Alphense school krijgt de prijs, omdat zij het lesprogramma 'Nieu we Buren' als eerste heeft toegepast. Het programma richt zich op de taalverwerving van het Nederlands als tweede taal. „We maken bij het onderwijs gebruik van nieuwe media", zegt mevrouw Valk, directeur van de school. „Het gaat in onze groepslessen vooral om het leren spreken." De methodiek van het 'Nieuwe Buren'-pro- gramma is afkomstig uit Israël, waar docenten al langer ervaring hebben met het allochtonenonderwijs. KERSTDINER De Gildekookclub bereidt in buurthuis Westerhaven op vrijdag 19 december een kerstdiner voor vijftigplussers. Belang stellenden kunnen van 17-21.30 uur aanschuiven in het buurthuis (Emmalaan 45). De kosten voor de met muziek omlijste maaltijd bedragen dertig gulden. Telefonische aanmelding: 0172-475744. DIEFSTAL Terwijl er nog personeel aanwezig was, werd in een kan toor aan de Ondernemingsweg in Alpen ingebroken. De dader ging ervandoor met een zaktelefoon, een portemonnee met rijbewijs, geld, bankpasjes en een computer van het bedrijf. ROOF Inbrekers hebben vier woningen aan de Halkestraat en de Robertzstraat in Langeraar doorzocht. Slechts één bewoner miste geld, een bedrag van 150,-. Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Als u een huis vindt dat precies bij u past wilt u natuurlijk ook een hypotheek die bij u past De Hypotheker is daarvoor het meest aangewezen adres. Niet alleen om de juiste hypotheek te vinden. Maar ook voor het kosteloos begeleiden van het hele koopproces. Vanaf de eerste onëntatie tot en met de sleuteloverdracht En van de taxatie tot de loonbeschikking. Wat uw wensen ook zijn. bij De Hypotheker bent u zeker van een zorgeloos geregelde hypotheek Leiden,Schipholweg la, Leiden, Lammenschansplein 6, 071 - 5210808 071 - 5320122 rjlezingen emJTenteraad JACOBSWOUDE De WD in Jacobswoude pleit voor het inzetten van particulie re beveiligingsdiensten om daarmee de taken van de politie te verlichten. Bovendien streven de liberalen naar een gespreide inning van de gemeentelijke be lastingen. Dat staat in het ver kiezingsprogramma van de li beralen. De WD zet hoog in op het gebied van openbare orde en veiligheid. „De WD streeft er naar om een klimaat te schep pen waarbinnen de politie haar taken zo goed mogelijk kan uit voeren. Vormen van samenwer king met particuliere beveili gingsbedrijven zijn denkbaar", schrijft de programcommissie van de liberalen. De gemeenteraad van Ja cobswoude gaat binnenkort in discussie over uitbreiding van toezicht op straat. Om de over last in de gemeente tegen te gaan, wil de gemeente onder zoeken welke mogelijkheden bestaan voor het instelleh van 'dorpswachten'. In januari gaat de politie de raad voorlichten over de mogelijkheden om meer 'blauw' op straat te krij gen. De gemeentelijke belastingen willen de liberalen gespreid in nen. Zowel burgers als bedrij ven kunnen op die manier de nu nog jaarlijkse verplichting beter inpassen in hun huis houdbudget, meent de WD. Pastoor van Zoelen bij de urnenmuur van de St. Jan de Doperkerk in Leimuiden. FOTO HIELCO KUIPERS ALPHEN AAN DEN RUN Leimuiden mogelijk is, een plaats in een muur krijgen. Hoewel Van Zoelen geen moeite heeft met crematie, gaat een puur rationele benadering hem te ver. Niemand weet of er leven is na de dood, maar daar om is het volgens hem nog niet juist om het bij voorbaat uit te sluiten. „Ik moet dan altijd den ken aan een verhaal van de Franse wijsgeer Pascal. Hij zei dat hij bedrogen uit zou komen als er plotseling wel wat zou zijn. terwijl hij altijd beweerd had van niet. Niemand kent het geheim van de dood, net zo min als het geheim tussen twee ver liefde mensen. Ik denk niet dat het goed is alleen maar logisch na te denken. Dan doen we de deur te vroeg dicht. Die deur die een mogelijkheid naar een an der bestaan biedt, moet op een kier blijven. Al was het maar uit respect voor allen die wel gelo ven." Anders dan in culturen die lijkverbranding beschouwen als de bevrijding van de geest uit het lichaam, beschouwt Van Zoelen lichaam en geest als een eenheid. „Je kunt niet als zuive re geest leven. Het lichaam is voor mij de geïncarneerde geest, het voertuig voor allerlei expressies. Dat kun je niet apart zien." Exclusief voor uw Saab Officieel Saabdealer voor Alphen a/d Rijn, Leiden, Bollen-en Duinstreek. qjpsAAB CURIEWEG 13, AUTOBOULEVARD ALPHEN A/D RIJN, TELEFOON 0172-492444, ROBBERT MINKHORST De Alphense woningbouwvere niging WVA gaat op zoek naar mogelijke fusiepartners. Zonder schaalvergroting en uitbreiding kan de corporatie haar ambities niet waarmaken, schrijft ze in het strategisch beleidsplan voor de komende jaren. „De omvang van de WVA is een beperking voor de ambi tieuze koers die zij heeft uitge zet. Voor een succesvolle uit werking van alle plannen is sa menwerking met andere partij en nodig. Zo'n bundeling van krachten kan ook op andere ge bieden nodig zijn, bijvoorbeeld bij automatisering, vermogens beheer, marketing of product-, ontwikkeling." In het beleidsplan, dat 'Op maat naar 2000' heet, geeft WVA aan dat zij wil groeien. Daarbij beperkt de WVA zich niet tot woonprojecten. Zij denkt aan combinaties van zorg en wonen voor ouderen en mindervaliden en gecombi neerde woon- en winkelprojec ten. Ook wil de WVA project ontwikkelaar zijn. Verder gaat de woningbouwvereniging in verzekeringen en verzorgt zij straks service-onderhoud en in braakbeveiliging. Omdat deze terreinen nieuw zijn voor de corporatie, zoekt ze hulp van buitenaf.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15