Veiling Flora viert gouden jubileum Kerk Samenleving ARCHIEVEB Haci Bayram Moskee krijgt rol in integratie Turkse gemeenschap Opnieuw bekeken ZATERDAG 6 DECEMBER 1997 979 Nationale gebedsdag in Apeldoorn doorn 'Geef nooit op!' is het thema van de zeventiende Natio nale Gebedsdag die 12 christelijke organisaties op zaterdag 10 januari 1998 organiseren. Hoofdspreker van de dag. die in de Americahal in Apeldoorn plaatsheeft van 10.30 tot 16.00 uur, is Henk Binnendijk. Hij zal spreken over de gelijkenis van de 'on rechtvaardige rechter' in Lucas 18. In een bijzaal kunnen kinde ren van 8 tot 12 jaar terecht voor de Kindergebedsdag en voor jongeren van 13 tot 18 jaar is er de longerengebedsdag in scho lengemeenschap De Heemgaard. Het hoofdbestanddeel van de Nationale Gebedsdag vormt het gebed en leden van allerlei kerkgenootschappen zijn welkom. Vanaf zondag 11 januari be gint dan de Week van Gebed met als thema 'Licht voor de We reld'. Kerstfeest met Kids Club alphen aan den run. De Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap organiseert zaterdagmiddag 13 december een bijeenkomst van de Kids Club. Tijdens deze middag, die in het teken van kerst staat, kunnen de kinderen lampionnen maken voor het Kerst nachtgala op 24 december, waarvoor ook ouders worden uitge nodigd. Verder krijgen de kinderen aan de hand van dia's te ho ren hoe, waar en waarom Jezus is geboren. Het programma kent ook luchtige onderdelen, zoals een optreden van een clown. Een muziekgroep studeert met de kinderen een lied in dat ze op het Kersnachtgala zullen uitvoeren. De Kids Club is er iedere tweede zaterdagmiddag van de maand voor kinderen tussen de 6 en 12 jaar in het Scala College aan de Diamantstraat 31 in Alphen aan den Rijn. Toegang gratis. Een Cubaan slaat tijdens een ceremonie op zijn trom voor een altaar dat is opgedragen aan Sinte Barbara. Veel Cubanen zijn op zoek naar een 'nieuw moraal kompas' en hebben dat gevonden in allerlei vor men van religie. foto ap Raul Castro als toerist naar Vaticaan Vaticaanstad Het Vaticaan heeft deze week onderstreept dat de Cubaanse vice-president Raul Castro, broer van Fidel, als toerist in Rome is, en niet voor een ontmoeting met de paus of andere hoogwaardigheidsbekleders van de Heilige Stoel. Paus Johannes Paulus II brengt eind januari een bezoek aan Cuba. Raul Castro arriveerde afgelopen dinsdag in Rome. Het Vaticaan deelde mee dat hij een bezoek zou brengen aan de Sixtijnse Kapel, de Sint- Pieterbasiliek en enkele andere toeristische en religieuze trek pleisters in Vaticaanstad. Ook de Cubaanse ambassade in Rome sprak van een 'privé-bezoek'. Raul Castro staat aan het hoofd van de Cubaanse strijdkrachten en is de beoogde opvolger van zijn broer. uit de Leidsch Dagblad ANN01897 Maandag 6 December ALKEMADE Bij de op Donderdag plaats gehad hebbende openbare verkooping van eenige buiten dienst gestelde mate rialen, eigendommen der gemeente Alkemade, is o.a. de oude brandspuit te Roelof-Arendsveen (perspomp, zuigpomp, slan gen, straalpijpen en verdertoebehooren) dooreen syndicaat van Israëlietische uitdragers gekocht voor 48. Alles verkeer de in zeer goeden staat en kan nog jaren gebruikt worden. VALKENBURG Tijdens de donderdagavond gehouden alge mene vergadering van de ijsclub .Valkenburg" werd meege deeld, datVoorschoten" thans zijn rechten doet gelden op een deel der baan, welke door.Valkenburg" wordt onderhou den, en zich uitstrekt van de Katwijksche grens tot een eind voorbij de Haagsche Schouw. Voortaan zal Schouwbrug nu het eindpunt zijn, wat niet is in het belang der arbeiders, wien door.Valkenburg" werk wordt verschaft. Volledigheidshalve moet worden vermeld, dat het ledental van „Valkenburg" is gedaald van 50 op 43, terwijl het aantal donateurs steeg van 8 op 10. Het plan, om zich aan te sluiten bij de ,,Zuid-Hol- landsche IJsvereeniging", werd aangehouden. De voorwaar den van toetreding zullen worden gevraagd. LEIDEN Het jaarlijksche St.-Nicolaasfeest voor kinderen van minvermogenden, waarvoor de Commissie der Volksbij eenkomsten steeds zorg draagt, zal vanavond in de Stadszaal plaats hebben. Evenals vorige jaren zal St.-Nicolaas weer in persoon verschijnen en de muziek der schutterij den avond opluisteren. Wij wenschen den jongens en meisjes, die daar van gebruik maken, een genotvollen avond toe! ANN01972 woensdag 6 december LEIDEN Twee honden waren gisteren de oorzaak van tu- multueuze toestanden op het Leidse Stationsplein. De affaire begon op het moment dat de Leidse politie attent werd ge maakt op de hinderlijke aanwezigheid van een zwerfhond in de hal van het stationsgebouw. Agenten die er onmiddellijk op af werden gestuurd hadden geen enkele moeite om de hond aan te lijnen en in de politieauto te zetten. Er kwam pas narig heid, toen de hond agressief werd en de bemanning belette in de auto te stappen. Bovendien bleek dat de agressieve hond niet de bedoelde zwerfhond was, die liep nog rond in de sta tionshal. Deze hond werd gevangen en naar het asielgebracht. Pas na veel moeite lukte het de andere hond, waarvan de ei genaar evenmin bekend was, door een in een speciaal pak ge stoken hondenspecialist van de politie, uit de auto te krijgen. Het dier was geen enkele andere auto meer in te krijgen, waarop het tenslotte maar te voet naar het asiel is gevoerd. HAZERSWOUDE Tussen het rijwielpad langs de Rijndijk en het sportcomplex van de voetbalvereniging St. Bernardus wordt een benzine-servicestation van Shell gebouwd. Over en kele maanden zal het station in gebruik kunnen worden geno men. alphen aan den run» carine damen Jarenlang heeft de Turkse ge meenschap in Alphen aan den Rijn elke cent omgedraaid om een langgekoesterde droom werkelijkheid te laten worden: een eigen moskee. Het markan te gebouw aan de Sterrenstraat in Alphen aan den Rijn wordt morgen officieel geopend door de ambassadeur van Turkije in Nederland en burgemeester N. Schoof van Alphen. De kosten van de Haci Bayram Moskee - anderhalf miljoen gul den - nam de Turkse gemeen schap voor eigen rekening. Een derde is inmiddels al uit eigen middelen betaald, het restant is geleend en zal de komende ja ren moeten worden voldaan. En dat terwijl heel wat Turken zich, sinds de eerste paal van de moskee half 1996 werd gesla gen, ook al vele uren belange loos hebben ingezet voor het project. De moskee is in de eerste plaats een religieuze ruimte waar moslims kunnen bidden. Maar de Turkse gemeenschap in Al phen streeft ook vergaande in tegratie met de Alphenaren na, waarin de moskee ook een functie heeft. Bestuursleden en vrijwilligers van Alphense orga nisaties, scholen en politieke partijen zullen in het gebouw worden uitgenodigd. Hiertoe is de benedenverdieping van de moskee ingericht als sociaal-culturele ruimte die ook gebruikt zal worden voor ont moeting, voorlichting en het ge ven van cursussen. De boven zaal fungeert als gebedsruimte. Hier zijn de wanden belegd met speciaal uit Turkije geïmpor teerde tegels van azuurblauw keramiek met traditionele pa tronen. De vloer is bedekt met een dik tapijt waarop steeds een motiefje van een poort wordt herhaald. Deze geven de bid- plekken aan, zodat iedereen weet waar hij moet zitten als het druk is in deze ruimte. Voor de bouw van de minaret, die is ontworpen volgens de tra ditioneel Turkse architectuur, kwam speciaal een deskundige uit Istanbul om te adviseren. Vanaf de minaret roept de imam, de voorganger, de gelovi gen op tot gebed. Dit gebeurt één maal per week, op vrijdag middag, voor moslims de ge bruikelijke dag om te gaan bid den. De minaret van de Haci Bayram Moskee heeft meer een symbolische waarde, omdat de Turken toch wel weten wanneer ze kunnen komen. De oproep 'Kom naai- het gebed, kom naar het gebed' wordt gedaan in het Arabisch, de algemene taal van de islam. Het woord 'moskee' betekent ook letterlijk 'gebeds huis'. Voordat ze gaan bidden, wassen de moskeegangers zich eerst in het washuis, dat ook in het gebouw van de moskee is ondergebracht. De vrouwen bidden in een aparte ruimte, aan de achter kant van de grote gebedsruimte. Een nis, de 'mihrab', in één van de muren geeft aan waar Mekka ligt. Mekka is een heilige stad voor moslims: de geboorte plaats van de profeet Moham med. In de mihrab staat de imam terwijl hij de gelovigen voorgaat in het gebed. Hij heeft twee preekstoelen, een kleine waar hij op zit als hij medede lingen doet aan het publiek, en een grote waarop hij zit op vrij dagen en religieuze feestdagen. De moskee is ruim bemeten. Dat moest ook wel, want de ge lovigen barstten bijna uit hun vorige gebedsruimte, een in 1988 aangekocht schoollokaal. De naam van de nieuwe mos kee is ontleend aan de islami tische geleerde en mysticus Ha ci Bayram Veli. Zijn oorspron kelijke naam was Numan en hij leefde in Anatolië in de veer tiende eeuw. Het verhaal gaat dat deze hoogleraar in de theo logie door een befaamde islami tische leermeester werd uitge nodigd zijn persoonlijke leerling te worden. De dag waarop Nu man zijn leermeester ontmoette was een feestdag, 'bayram' in het Turks. Sindsdien stond Nu man bekend als Haci Bayram. Tijdens de opening van de mos kee aanstaande zondag zal ook de voorzitter van de plaatselijke Raad van Kerken in Alphen aan den Rijn spreken. De plechtig heid begint om 10.30 uur en wordt afgesloten met een Turk se maaltijd. Belangstellenden kunnen, na zondag, een rond leiding krijgen in het gebouw. Mediaprojecr maakt video'1 huwelijkspas De Stichting Christel projecten gaat vier y trainingvideo's waarmee aan Egypt paren en stellen wordt gegeven over (I lijk. Het huwelijksp de Koptische Kerk schiet tekort waa; telijke relaties op de pen. Omdat Kopten Egyptische wet scheiden, bekeren vri vaak uit wanhoop tr »- om toch bij hun n kunnen gaan. De ke deze ontwikkeling m en hebben al posB geerd op het initiatiB bischtalige video's zi andere landen in h Oosten worden vei banden komen medi J BEROEPING! NEDERLANDSE HERVa KERK f Beroepen: te Hien-Do de Jong te Waspik; te den: mw. E. van der R daat te Utrecht; te Vrt11 chie/St. Annaparochu v parochie en Wier: H.i Winterswijk; te Lunte Jong te Nijkerk. GEREFORMEERDE KEI h Beroepen: te Zandvooc] kant met bijzondere o u (geestelijke verzorgin Unicum te Zandvoort 11 haave te Haarlem): m Ridder, kandidaat tel a die dit beroep heeft a bi te Vianen: drs. A. van j, neveld; te Nij Beets Klomp te Minnertsga, ren: drs. K.J. Bijleveli 1 ezijl en Kommerzijl (j 1 CHR.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Al den Rijn: E. Hakvoort n GEREFORMEERDE GEI a Beroepen: te Vlaardir li te Bodegraven; te Aal >c relsteOudemirdum; - zen: P. Mulder te Car 1 IJssel-Middelwaterinu Capelle: J. de Pater te ke. ;a Bedankt: voor Hoogvli r: Spijkenisse: A. Vermij; recht; voor Rhenen, v dorpen voor Middelb Karens te Werkendan veningen: A.B. van de Utrecht. DOOPSGEZINDE BROEloi Aangenomen: naar Hi u Tjalleberd: H.G.J. Kle e voort te Streekgemee slan; naarZuid-Limbi kert te Wolvega en St HB— I L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, f. van Brussel (adjunct) W.J- REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. 8rouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIf Maandag t/m vrijdag INT bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigir geld, ontvangen 1,- korting pee ,a VERZENDING PERF per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CA n die moeilijk leze hebben of blind zijn (of een a« v in samenvatting va n /s uit het Leidsch Dagblad] u beschikbaar. Voor informatie 04! 11 (Centrum voor Gesproken Lectu. Auteursrechten voorbe e Dagbladuitgever.,^ E-MAIL: ZIEKE ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessénhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezondei Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf w 13.00t/m vrijdag 13 00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178)- dagelijks 14.30-15 15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, vor bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u Special Care Unit 10.30-11 OOu 15.00-15.30 en 19.00-19.30u Kinderafdeling: 10.30-12 00 en 14 00-19.00u. (ouders de gehele dag) RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 u. en 18 30-19.30 u.. klasse daarnaast ook 11.15-12.00 u. Verloskurtde en Gynaecologie. 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (vooi 21.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19 00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (ccu) en intensive care (ic): 14.00-14.30 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131). bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tus 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. di De vloer is bedekt met een dik tapijt waarop steeds een motiefje van een poort wordt herhaald. Voor de bouw van de minaret, die is ontworpen volgens de traditioneel Turkse architectuur, kwam speciaal een deskundige uit Istanbul over. foto's hielco kuipers Een omzet van 25.000 gul den. Dat was in 1914 het re sultaat van de Rijnsburgse veiling Flora. Op 15 februari van dat jaar was de veiling in het bloemendorp opgericht. In het begin werd op primi tieve wijze geveild in een plaatselijke horecagelegen heid, maar in 1917 kreeg men de beschikking over een ei gen gebouw aan de Rijnsbur- gerweg, aan de overkant van het huidige complex. Drie jaar later werd er al uitge breid. Onder andere met een tribune en koelcellen voor het bewaren van snijbloemen. Feiten die worden vermeld in een verhaal in het Leidsch Dagblad van 17 februari 1964 ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de Rijnsburg se veiling. In de beginjaren had de vei ling met nogal wat moeilijk heden te kampen. Er waren onder andere onvoldoende exporteurs om de producten op de buitenlandse markten foto fotoarchief leidsch dagblad te verhandelen. Het bestuur gaf het goede voorbeeld en nam zelf de export ter hand. Enkele jaren later namen de expor teurs dit werk over en niet zonder succes. In het boekjaar 1925- 1926 ging de omzet voor het eerst over de één miljoen gulden heen. Gedurende korte tijd verbeterde de resultaten sterk, maar vervolgens kwamen moeilijke jaren met als dieptepunt 1932 toen de omzet halveerde. Na de oorlog krabbelde de veiling weer overeind en geleidelijk aan ging het beter. In het boekjaar 1953-1954 werd voor zes mil joen gulden omgezet. Toen de veiling in 1964 het gouden jubile um vierde bedroeg de jaaromzet 19,6 miljoen gulden. Daar zorg den 1200 leden voor. Een belangrijk jaar was 1965. In dat jaar werd het Verdrag van Rome ondertekend. Dat betekende dat de buitenlandse markten open gingen. Vanuit die tijd dateert ook het fenomeen lijnrijder. „Jongens die met nauwelijks enige kennis van de Duitse taal op pad gingen - en met heel veel succes. Zoals ook de export naar andere landen groeide. Er is bijna geen land ter wereld waar vandaag de dag geen bloemen naar toe gaan", vertelt Flora- voorlichter Piet Kralt. Belangrijk voor de veiling was de verhuizing in 1980 naar het nieuwe complex. In een gebied dat vroeger tot de gemeente Oegstgeest behoorde en dat bij een grenswijziging van 11 maart 1966 aan Rijnsburg werd toebedeeld. Inmiddels is Flora zo ge groeid dat er al gebouwen op het grondgebied van Oegstgeest staan. De verwachting is dat er dit jaar voor 800 miljoen gulden wordt omgezet. Daarvoor zorgen nu 1700 leden. De groei betekende ook dat het complex steeds werd uitgebreid. Had Flora bij de verhuizing in 1980 de beschikking over een ge bied van 50.000 vierkante meter, nu is dat aan het eind van dit jaar niet minder dan 235.000 vierkante meter. De voorgevel van het oude veilinggebouw aan de Rijnsburgerweg. In 1980 verhuisde Flora naar een nieuw gebied. Daar beschikt de veiling inmiddels over een oppervlakte van 235.000 vierkante meter. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12