jliden Regio 'Speelplek Du Rieustraat moet behouden blijven' Het is voor het eerst dat ouders zo reageren Haagwegterrein gedeeltelijk verhard RADIO WEST pele/dsesfert Leiden is 'uniek', maar lijkt op alles DAG 6 DECEMBER 1997 fun •reenen, 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 ringtheater racisme op se scholen ider van het Europese n racisme en discrimi- er deze en volgende p Leidse scholen voor onderwijs twintig I)orstellingen over alle- ;isme en discriminatie, tellingen zijn georgani- or de stichtingen Lei van Vluchtelingen en t Discriminatie Leiden, li, vici' is speciaal voor scholen gemaakt door Luc Opdebeeck met ital professionele ac- idebeeck maakt al acht ter over racisme en dis- ?E e gericht op scholieren lortgezet onderwijs. In m geeft hij elk jaar cir- g voorstellingen op n Ba ht-rf igtheater is een thea- die, in dit geval, racis- iscriminatie in toneel- ngen bespreekbaar et het publiek (de leer- Het geeft de toeschou- 4 gelegenheid om het in ibrachte probleem te in en te bespreken met leiden peter blok „Het speelterrein aan de Du Rieustraat in Leiden moet behouden blijven." Dat vindt Jeroen Birnie, huisarts, buurtbewoner en voorzitter van de actiegroep 'Speel ruimte'. En dat hij dit niet als enige vindt, blijkt wel uit de 133 handtekeningen die door de actiegroep bij mensen in de buurt van de Du Rieustraat zijn opgehaald. voor basisschoolkinderen: het terreintje bij de gymzaal aan de Du Rieustraat. Birnie: „Er zijn meerdere redenen te noemen waarom deze speelmogelijkheid beslist niet verloren mag gaan. Hier wonen ruim honderd kin deren in de leeftijd van nul tot twaalf jaar. De jeugd moet zich kunnen uiten, spelen hoort daar bij. De kinderen hebben, als ze lekker kunnen spelen, een leu kere jeugd. De gevaarlijke Burg- gravenlaan oversteken mogen kinderen tot twaalf jaar niet. Ik weet zeker dat ongelukken wor den voorkomen, als het speel terrein aan de Du Rieustraat be houden blijft. Vandalisme ont De gemeente wil volgens het ontwerp-bestemmingsplan 'Burgemeesters- en Professo- renwijk' op deze plek woning bouw toestaan. Hier staat nu nog een gymzaal van de Alverna Scholengemeenschap, die be reid is te verkassen als de ge meente met een aanvaardbaar alternatiefkomt. In het gebied dat wordt om geven door de Burggravenlaan, de De Sitterlaan, de Lammen- schansweg, de Hoge Rijndijk en Zoeterwoudsesingel is volgens de actiegroep 'Speelruimte' mo menteel maar één speelplek staat vaak op plaatsen waar de jeugd zich verveelt. Ik hoop dat de gemeente dit ook beseft." De actiegroep 'Speelruimte' wil minstens het bestaande speelterreintje handhaven. Het liefst zien Jeroen Birnie en de zijnen dat de gymzaal wordt af gebroken: „Op die plek kan dan een ruim, kindvriendelijk ver hard terrein worden aangelegd met een basketbalveldje en de mogelijkheid om te voetballen." Wethouder Tj. van Rij (PvdA- Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) vindt dat de actie groep op de zaken vooruit loopt: „Mogelijk blijft alles wel gewoon bij het oude en blijft de gymzaal staan waar hij staat. Wij buigen ons momenteel in het college van B&W over deze locatie. Nee, een besluit hebben we nog niet genomen. Dus of er al dan niet woningen komen, is nog uiterst onzeker. Het argu ment dat er in de buurt hele maal niet kan worden gespeeld, weerleg ik bij deze. Op het gras veld aan de Van den Brandeler- kade kan de jeugd zich in mijn ogen prima uitleven. En als er een bal in de sloot belandt, kun je die er toch met een hark uit halen?" De Alverna Scholengemeen schap laat bij monde van direc teur A. Tromm weten de gym zaal aan de Du Rieustraat alleen te willen opofferen als de ge meente met een geschikt alter natief komt. Begin 1999 betrekt de middelbare school een nieuw pand aan de Burggraven- laan met gymruimte. Donderdag 11 december buigt de raadscommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zich over deze zaak. De actiegroep 'speelruimte' woont met een groot aantal buurtbewoners deze commis sievergadering bij. leiden Het gedeelte van het parkeerterrein aan de Haagweg in Leiden dat uit gras bestond, is de afgelo pen dagen verhard. De werkzaamheden op het voormalige Van Gend Loosterrein werden gisteren afge rond. Reden voor Peter Labruyère van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SLS) om samen met zijn me dewerkers een feestje te vieren. De toplaag ziet eruit alsof het zand is, maar bestaat uit een mengsel van gemalen steen, aarde en mortel. Ruim 2100 auto's maken wekelijks gebruik van de parkeerfaciliteiten van de SLS. Als het aan Labruyère ligt, moeten dat er medio 1998 zo'n 3500 worden. Bewoners van de Rijn en Schiekade hadden bezwaar gemaakt tegen de werkzaamheden uit angst dat de ondergrond gaat stuiven. Onterecht meent Labruyère. „Er rijden auto's van 20 ton over het nieuwe terrein en er gebeurt helemaal niets." foto henk bouwman EEN AUTO MET DE CKERACTIE. LUISTER NAAR 0 3j rmatiestop moord studente leiden. ruud sep ;e officier van justitie geeft voorlopig geen informatie over :oek naar de moord op de Leidse studente. Het 19-jarige ■rd twee weken geleden in haar kamer aan de Jan van de vermoord met een schaar. Persofficier Horstink acht in belang van de familie van het meisje en betrokkenen' aringen te doen over de eventuele bekentenis van de ver- e 20-jarige vriend van het meisje. De man, die inmiddels 2795 leid aan de officier van jusititie van het Haagse Gerechts- ïfr' el N rten voor finale Leidse Start ir Nw inde:; 15 december is het 0-47( an beleeft in de Leidse ir/an iurg de ondernemers- 1 De Leidse Start zijn ng. Vijf beginnende ners tij- een lend de maandag telefonisch aan melden via 071-5356206 (Wilma Steverink). De gevraagde kaar ten worden dan per post toege stuurd. De vijf deelnemende onderne mingen zijn: CSN Automatise ring van Marco Buyn, Welfare Body Com fort (im port van infrarood- cabines) van Anita Kooijman- ïlden. De avond wordt Spadon, het bureau voor pro- teerd door Felix Meur- ductontwikkeling Caroline Du- Leidse burgemeester C. terloo Product Innovations, ad- treedt op als gastspre- viesbureau Systematica van Hans Ranselaar en Michel Stig- van het Leidsch Dag- ter en Telelease (verhuur van nen de finale bijwonen, draagbare telefoons) van Wil tn zich vanaf aanstaan- Overdijk. edrijf voet- win- jo#1')?1 vervolg van voorpagina De 11-jarige Mounir is niet zomaar van school verwijderd. Volgens directeur S. Silvius van De Wissel is er juist een zeer zorgvuldige procedure doorlopen. „De laatste anderhalfjaar zijn er bijna maan delijks gesprekken geweest met de ou ders van Mounir. Uiteindelijk kwamen wij tot de conclusie dat wij geen ade quaat onderwijs meer kunnen aanbie den dat past bij zijn behoefte." Voordat Mounir werd uitgeschreven bij De Wissel, hebben achtereenvolgens het schoolbestuur, de regionale verwij zingscommissie en de onderwijsinspec tie de zaak bekeken. En allemaal kwa men ze tot de conclusie dat verwijzing naar de ZMOK-school de juiste oplos sing was. „Je maakt het wel vaker mee dat ou ders niet blij zijn met een advies dat je uitbrengt", vertelt Silvius. „Maar het is voor het eerst in mijn lange loopbaan dat ouders zo reageren als hier." h. de Koomen van de Leidse Onderwijswinkel kan de reactie wel begrijpen. „Een ZMOK-school komt bij Marokkaanse ouders over als een school voor kinderen die op het criminele pad komen of er al op zitten. En zo zien zij hun kind niet. Dan krijg je de reactie: Mijn kind gaat daar niet heen. Punt uit, geen discussie." De Onderwijswinkel is inmiddels be zig om een computer te regelen waarop Mounir voorlopig individueel bijles kan krijgen. Want het kan nog wel even du ren voordat hij weer naar school kan. Zowel de ouders als de leerplichtambte naar hebben zich ingegraven op stand punten die recht tegenover elkaar staan. „Vorige week kreeg ik een telefoontje van het bureau leerplicht met de mede deling dat Mounir naar de ZMOK-school in Alphen moet. Doet hij dat niet, dan moet hij een jaar thuis blijven", vertelt de vader. De leerplichtambtenaar wil vanwege de privacy niet op de zaak in gaan. Mounir is niet de enige in Leiden die lange tijd zonder onderwijs zit. „Dit is het derde geval dat mij ter ore is geko men", reageert wethouder Baaijens. Eén van de verzuimers zou zelfs al een jaar niet naar school zijn geweest. De wet houder wacht nog even op nadere infor matie voordat hij zich met deze zaken wil bemoeien. Ook wat Mounir betreft, wacht Baaijens nog op de verschillende rap porten die over hem zijn uitgebracht. „Ik wil op basis van de adviezen bekijken of ik het ZMOK-advies kan ondersteunen. Als de ouders zich vervolgens blijven verzetten tegen plaatsing op een ZMOK- school, zal ik een gesprek met hen aan gaan." ogvast. oofd- uur? Twee uur? Vier uur? ^lelemaal niet meer dicht? 53: t mee over de proef sluitingstijden de Leidse horeca! Op woensdag 10 december vanaf 20.00 uur in het stadhuis Bezoek ook het Digitaal Stadhuis: http://www.leiden.nl leiden. erna straatsma Leidenaars worstelen net zo met het imago van hun stad als de Stichting Promotie Leiden, die vorig jaar met de slogan 'Niets lijkt op Leiden' een poging deed de stad te karakteriseren. Veel Leide naars vinden hun stad 'uniek', maar 'waarin' kun nen ze maar moeilijk om schrijven. Het lijkt er dus op dat het promotiebureau toch wel de juiste slagzin heeft be dacht. De prijsvraag die het Leidsch Dagblad onlangs uit schreef over het imago van Leiden leverde een reeks van kwalificaties op, die in grote lijnen niet veel afweken van de bestaande 'subtitels' die de stad draagt. Leiden is een Sleutelstad, (dit jaar) een Cultuurstad, een Stad van Vluchtelingen, een Museum- stad en een universiteitsstad. Titels die over het algemeen als positief worden ervaren, al twijfelde een enkeling aan zo veel 'eretitels'. „Soms denk ik, het lijkt nergens naar", schreef Gera Jansma- Van Schouwenburg uit Lei den. „Vechtpartijen, berovin gen van oude dames en van dalisme zijn aan de orde van de dag." Uit alle inzendingen koos een jury bestaande uit Alexander Pechtold (wethou der cultuur Leiden), Tjeerd Scheffer (directeur Leiden promotie), Joyce de Gruyter (galerie Stelling) en Erna Straatsma (Leidsch Dagblad) drie winnaars. Ze werden ge selecteerd vanweg hun origi nele benadering van het the ma. De eerste prijs (500 gul den) gaat naar H.H.YV. Cla- van uit Leiden, die zijn visie op de stad vastlegde in een 'Leidsch ganzenbordspel'. Een gedicht van Hans Krüse uit Alphen aan den'Rijn is geëindigd op de tweede plaats (350 gulden). De win naar van de derde prijs is Leidenaar Fred Rohde, met zijn foto 'Niets lijkt op Lei den'. De drie prijswinnaars ontvangen binnenkort be richt over de uitreiking van hun prijzen. De eerste prijs is voor een 'Leidsch ganzenbordspel' van H.H.W. Clavan (foto boven). Het hierbij geplaatste gedicht van Hans Krüse uit Alphen aan den Rijn is geëindigd op de tweede plaats. De winnaar van de derde prijs is Leidenaar Fred Rohde, met de onderste foto, die hij de titel 'Niets lijkt op Leiden' gaf. Leiden is elke dag overstappen trap aftrap op haasten, geen tijd voor Leiden, behalve wanneer ik van de krant opkijk en de achterkant van de stad langs zie glijden: roestig ijzer, huizenrijen bedrijfsterreinen, tuinen Oude Rijn Leiden is soms oponthoud wanneer de trein vertikt te rijden als vanzelf tasten mijn ogen langs de vlinderwitte bogen van het stationsgebouw dat tergend langzaam j uitzijn oude huid is gekropen Leiden is in het voorbijgaan een gedicht dat i?i her lage ochtendlicht mij even toelacht van een blinde gevel: iemand heeft met vaste hand iets onbegrijpelijks geschreven de tekens grijnzen over de grenzen van de taal naar mij en vragen stil en in zichzelf gekeerd om aandacht Culturele antropologie wil banenplan afgestudeerden leiden caroline van overbeeke „We willen ernst maken met onze multiculturele samenle ving, maar als er geen werk ge creëerd wordt voor cultureel an- trolopologen, kom je nergens. Ons vak is belangrijk, ook voor Nederland, maar er moet wel haast worden gemaakt met een banenplan voor afgestudeer den." De Leidse vakgroep Culturele Antropologie en Sociologie der Niet-Westerse Samenlevingen bloeien als nooit tevoren. Dat is de boodschap van de medewer kers die maandagmiddag een bundel met bijdragen van afge studeerden aanbieden aan de decaan van de Faculteit Sociale Wetenschappen, R. Andeweg. De bundel 'Veertig jaren on derweg' geeft inzicht in het on derzoeksterrein van de cultureel antropologen: van milieupro blemen in de Filippijnen, de uittocht van de Maya's in het verre verleden, de praktijk van het Japanse boogschieten, tot de popularisering van het vak in het Rijksmuseum voor Volken kunde. H. Vermeulen, een van de sa menstellers van de bundel, vindt het van belang om zijn vak te profileren. „Er is vrij wei nig aandacht voor ons vakge bied. We hebben het imago dat we ons alleen met de Derde Wereld bezighouden. Omdat ook de ontwikkelingshulp ter discussie staat, ziet men ons niet meer staan. We zijn het daar niet mee eens." „De bundel is samengesteld nadat we vorig jaar 900 afgestu deerden in Leiden op bezoek hebben gehad. Dat is best veel als je bedenkt dat de opleiding in Leiden nog niet zo heel lang - nu 41 jaar - bestaat. Helaas had den we in september veel min der inschrijvingen dan anders: vijftig eerstejaars in plaats van tachtig. Ik wijt dat aan de invoe ring van het bindend studiead vies." Volgens Vermeulen komen veel afgestudeerden tegenwoor dig terecht in andere vakken dan waarvoor ze zijn opgeleid. „Inhoudelijk kun je met dit vak bezig zijn op de universiteit, in musea en in ontwikkelingswerk. Maar de banen daar worden •steeds schaarser. Daarom laten vele afgestudeerden zich om scholen tot computerdeskundi ge of komen ze terecht bij de Stichting Kinderpostzegels bij voorbeeld. Dat is jammer en zonde. Ik hoop dat er een ba nenplan komt voor onze acade mici. Er wordt gehamerd op het belang van een multiculturele samenleving, dus er is werk ge noeg te doen." Snertwedstrijd - Op het Stad huisplein in Leiden worden za terdag 13 december van 10.00 tot 16.00 uur pannenvol erwten soep gemaakt. Een groot aantal restauranthouders en slagers strijdt om de felbegeerde Zilve ren Soeplepel. Behalve een prijs voor 'gewone' erwtensoep, is er ook een trofee te verdienen voor degene die de lekkerste exotische snert maakt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11