Onderzoek naar flora en fauna in zee Natuur Milieu Lepelaar aan de VOS ontsnapt Verstikken alternatief voor vergassen Zonneschip krijgt milieuprijs nnmm mam WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 BERT DE JONG De Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO) in vesteert de komende acht jaar zes mil joen gulden in een diepgaand onder zoek naar het verstoorde evenwicht tussen de moderne maatschappij en de flora en fauna in zee. In het zoute milieu gaan allerlei soorten hard ach teruit. Uit onderzoeken blijkt dat het onderwaterleven in de achterliggende jaren verhoudingsgewijs nog meer op z'n falie heeft gehad dan de flora en fauna op het land. Een beetje stiekeme verloedering, want onder de waterspiegel kijken naar wat zich daar afspeelt is niet zo sterk ontwikkeld. De NWO heeft een programma 'Duurzaam Gebruik en Bescherming van Mariene Levende Hulpbronnen' vastgesteld, om daarin verandering te brengen. Doel van het studieprogramma is er achter te ko men hoe het voortbestaan van in zee levende zoogdieren, vissen, planten en ongewervelde dieren beter gega randeerd kan worden. Hoe leven flora en fauna in zee? En hoe zit het met de onderlinge samenhang? Het NWO-programma richt zich in het bijzonder op de ecologische pro cessen in de Noordzee. Een drukbe- viste plas zout water. De vraag is hoe het intensieve zeegebruik door de mens en de ecologische processen zich daar tot elkaar verhouden. Critici roepen al jaren dat er sprake is van een voor planten en dieren dodelijke wanverhouding. Het jachtige jaarrit me van de mens botst er met de lang zame, meerjarige cycli van de ecologi sche processen. Zo meldden onderzoekers van het Ne derlands Instituut voor Onderzoek van de Zee (NIOZ) op Texel afgelopen week in een rapport dat de visserij met boomkorren, waarbij zware ket tingen aan de netten de zeebodem omploegen, nog schadelijker is voor allerlei zeebeesten en -beestjes dan al bekend was. Vooral traaggroeiende en langlevende soorten kunnen de men selijke exploitatiesystemen niet bijbe nen. Als boeren op zo'n grove en brute ma nier roofbouw op hun akkers zouden plegen, was er uit oogpunt van oogst en natuurbescherming allang een stokje voor gestoken. De toekomst is aan duurzame landbouw. Denk maar eens aan de mestwetgeving, weidevo gelbescherming, antiverdrogingsbe- leid, inrichting van natuurreservaten, enzovoorts. Zover is het op zee nog lang niet. Duurzaam zeebeheer is een vrome wens. De NWO-biologen gaan in de Noord zee in eerste instantie in kaart bren gen hoe groot de gebieden zijn waar binnen groepen dieren en planten zich voortplanten. Daarnaast bestude ren de wetenschappers hoe in een meerjarige periode de aantallen plan ten en dieren door natuurlijke oorza ken toe- danwel afnemen. De uitkom sten worden afgezet tegen de visserij activiteiten. Het idee is dat de visserij meer reke ning dient te houden met de ecologi sche processen en niet andersom. Dat voorkomt in magere jaren uitputting van soorten zoals kabeljauw en ha ring. Economen zullen een gedragsco de voor vissers proberen te ontwikke len die de duurzaamheidstoets kan doorstaan en toch ook redelijk brood op de plank garandeert. Als bekend is hoe groot de leefgebie den van soorten zijn en hoeveel er van die gebieden bestaan, kunnen in het kader van duurzaam zeebeheer de visserij-inspanningen beter gespreid worden over die verschillende leefge bieden. Nu is de druk soms geconcen treerd op één enkel zeegedeelte, het geen de (over)levingskansen van vis sen of andere dieren in zo'n gebied sterk verkleint. Op den duur verliezen soorten daardoor het vermogen zich aan te passen. Het verhindert daar naast genetische uitwisselingen met soortgenoten in andere zeegebieden. Aanpassing van de zee-exploitatie aan de ecologische processen zal wettelijk verankerd moeten worden. Daarom schakelt de NWO naast biologen en economen tevens juristen in. Insecten verdelgen door ze te laten stikken. Dat is een simpel maar doeltreffend alternatief voor vergassing met het giftige methylbromide. De milieu vriendelijke techniek, bedacht door het bedrijf Ecogen in Nu- mansdorp, is genomineerd voor de milieuprijs 1997 van het mi nisterie van VROM. Opgeslagen partijen graan, zaad en bloemen worden nu nog in- sectenvrij gemaakt door ze te vergassen met methylbromide. Dit verdelgingsmiddel werd tot voor kort ook in de landbouw veelvuldig gebruikt als bodem- ontsmetter, maar is nu verbo den. Het gif is namelijk zeer schadelijk voor de mens. Alleen in afgesloten ruimten en onder stricte voorwaarden mag het gas nog worden toegepast. Ecogen gooit het middels de verstikkingstechniek over een andere boeg. De te behandelen goederen worden in gasdichte folie verpakt. De binnenlucht wordt vervangen door kool dioxide en stikstof, de tempera tuur verhoogd tot dertig graden en het zuurstofgehalte omlaag gebracht tot minder dan een procent. Resultaat is dat de aan wezige insecten de verstikkings dood sterven. Volgens het ministerie van VROM is de Ecogen-methode geschikt voor onder meer de opslag van cacaobonen, rijst en tarwe. Het aantal broedparen lepelaars heeft de magische grens van duizend overschreden, foto martijn de jonge BERT DE JONG De belangrijkste doelstelling van het 'soortbeschermingsplan lepelaar' is, veel eerder dan ver wacht, dit jaar bereikt. Volgens Natuurmonumenten hebben er afgelopen voorjaar en zomer 1126 paren lepelaars in ons land gebroed. Een nieuw re cord. In het soortbeschermingsplan, een paar jaar geleden gemaakt omdat de lepelaar in Nederland met uitsterven bedreigd leek, staat dat het streven er op is ge richt in 2.015 minstens 1.000 broedparen te hebben. De witte vogels zijn de plannenmakers liefst 19 jaar te snel afl Dat is niet zo heel erg verwon derlijk. De uitvoering van het natuurontwikkelingsbeleid ver loopt traag. Grondaankopen stagneren en er is een chronisch gebrek aan geld. Een weliswaar kritische, maar ook erg opportunistische vogel soort als de lepelaar, heeft niet kunnen wachten op realisatie van al het moois dat ze op pa pier in het vooruitzicht is ge steld. Onder andere door het opruk ken van de vos in verdrogende natuurgebieden was de lepelaar gedwongen in beweging te ko men, zelf actief op zoek te gaan naar nieuwe broedplaatsen. De mens wikt, de lepelaar beschikt. De vogels zijn massaal richting Waddenzee en Zeeuwse delta getrokken. Rijke voedselgebie- den: veel kleine vis en massa's garnalen. En - zeker op de wad deneilanden - geen last van vos sen. In het binnenland broeden nu alleen nog in Flevoland, in de Oostvaarders- en aangrenzende Lepelaarsplassen, lepelaars. Daar leven wel vossen, maar omdat het heel grote moerasge bieden zijn, vinden de lepelaars er meestentijds nog wel plekken die voldoende veiligheid bie den. Ons land telt nu in totaal elf le pelaarskolonies (tien broedpa ren of meer). In het soortbe schermingsplan is sprake van minstens vijftien broedkolonies in 2015. Dat doel is dus nog niet bereikt. Het aardige van het in beweging komen en mede daardoor op bloeien van de lepelaarspopula tie, is de uitstraling naar omrin gende landen. Op Duitse en Deense waddeneilanden heb ben zich nu ook lepelaars ge vestigd. Zelfs aan de Engelse oostkust hebben dit jaar lepe laars gebroed. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 3. Zakbijbeltje? (7); 6. Geen volk om mee op te schie ten (6); 8. De gang van een paard voor varkens (4); 11Wedstrijd die in Engeland aanstekelijk werkt (5); 13. Plaats met draai ende onderdelen (5); 14. Deze taal is griezelig voor een meisje (6). Verticaal: 1Drank die opwek kend is (4); 2. Met moord erbij een schreeuwend vuur (5); 4. Walvisvaarder (4); 5. Het electo raat in Dieren (7); 7. Deze route geeft tweemaal niet thuis (6); 9. Het gewas dat opkomt (4); 10. Lekker gemalen (3); 12. Trek om eraan te gaan (4). KRUISWOORDRAADSEL P s HEINZ TOMPOES Tom Poes en het Kukel Commissaris Bulle Bas stiet een getergde kreet uit. „Natuurlijk Bom mel weer!" riep hij..Altijd dezelfde." „Matig u, heer Bas", zei heer Ollie koel. „Bedenk tegen wie u spreekt." „Dat doe ik juist!" kreet de politie chef overspannen. „Het is wel bitter! Daar volgde ik een spoor door de rio len. Met levensgevaar, mag ik wel zeggen. Met inzet van al mijn speur dersgaven! Onder dit pand vind ik een belangrijk bewijsstuk. Ik weet dus, dat ik de indringers op het spoor ben. Ik kijk. Ik zie, dat het een soort periscoopje is, een kijkkastje zal ik maar zeggen. Ik steek het door een verdacht gat in de zoldering... en wat gebeurt er?" „Nu, wat gebeurde er?" vroeg heer Bommel vol spanning. „Dat zal jij niet weten!" loeide de beambte. „Je hebt mijn bewijsstuk tot gelei ver- flodderd zodat het me om de oren druipt!" „D-dat heb ik niet gedaan", stamelde heer Ollie. „Dat deed Tom Poes." „Alles voor niets", hernam de ander inzinkend. Hij haalde een zakdoek voor de dag en begon het waarne merskastje van zijn gelaat te vegen. „Heel mijn listig speurwerk", mom pelde bij. „Door een paar lummels waardeloos gemaakt. Nu kan ik op nieuw door die modder gaan plas sen." „Laat ik beginnen met der modr", sprak op dat moment professor Prl- wytzkofsky, niet ver vandaar. „Voor een wetenschappelijk onderzoek zijn gegevens noodwendig. En volgens mijn these huist er een levensvorm in dezer blubr. Dus eerst een bodem monster." Zo sprekende tapte de geleerde enig vocht uit het moeras, zonder te mer ken, dat er achter hem een wande laar naderde. REDACTIE: BERT DE JONG 072- H E T W E E Rn r' DOOR JAN VISSER Ir November is een droge maand geweest. Gemiddeld over Nederlêt' viel er ongeveer 38 mm en dat is nog niet de helft van de normal maandsom. Normaal valt er namelijk zo'n 80, in onze regio 89 n Voor het laatst was het in 1989 droger. Toen viel er gemiddeld on het land 31 mm. De jaren die qua drukopbouw in oktober en novc ber veel overeenkomsten vertoonden met dit jaar, 1941 en 194,'ij hadden ook een droge slachtmaand. Destijds viel er respectievel» 35 en 40 mm. Opmerkelijk droog was het de afgelopen maand i(e noorden en oosten. In het Friese Giekerk bij Leeuwarden viel mae mm tegen 80 mm in Clinge, Zeeuws Vlaanderen. Bij ons was Haie lem-West, in oktober samen met Overveen de natste plaats van derland, het droogst. Er viel in Haarlem 42 mm. Verder op Schipe 44, in Stompwijk 47, op Valkenburg 48 en in Santpoort-Noord er| zerswoude 59 mm. Het actuele weerbeeld staat dezer dagen onder invloed van een t drukgebied dat zich van IJsland naar de Britse eilanden verplaats De lucht die langs de oostflank van het luchtdrukmaximum oven Noordzee naar het zuiden stroomt, is tamelijk koud. Boven het rj£ tief warme zeewater komen daardoor enkele buien tot ontwikkeld Sommige buien komen aan wal. Dat gebeurt hoofdzakelijk in heL Waddengebied maar bij ons kan morgen ook een winterse bui vaL Over het algemeen is het echter droog met naast wolkenvelden o wat zonneschijn. De temperaturen, in de nacht plaatselijk iets or nul, lopen morgenmiddag op tot 4 graden. De wind is matig en v\? uit het noordoosten, maar 's avonds wordt een veranderlijke wint wacht. L In de nacht van donderdag op vrijdag vriest het opnieuw licht. In weekeinde neemt de kou af doordat de as van het hogedrukgebic zuiden van ons land komt te liggen. Daardoor gaat de wind uit w( lijke richtingen waaien. Ook de regenkansen nemen geleidelijk tl u R z°nn|s KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het zuiden opklaringen en droog. In het midden en noorden toenemende bewolking gevolgd door sneeuw; langs de kust ook regen en veel wind. Aan zee maxima nog net iets boven nul; landinwaarts overdag meest matige Afwisselend opklaringen en wolkenvelden; in het zuiden eerst nog sneeuw maar verder overwegend droog. In het zuiden over dag lichte vorst, elders matig of streng. Denemarken: Soms zon, maar ook wol kenvelden; overwegend droog. Eerst een koude noordoostenwind. Middag- temperatuur rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en vooral langs de oostkusten enkele winterse buien. Mid- dagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 2 in het oosten van Schotland tot 8 in het westen van Ierland. België en Luxemburg: Vandaag meest bewolkt en hier en .d^ar sneeuw of regen. Morgen in de Arden nen misschien nog sneeuw; ye^d^r d/oog en soms wat zon. Maxima rorid of net boven nul graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Morgen in de Jura en Vogezen nog kans op sneeuw; verder hier en daar zon maar eerst mogelijk mist. Koud met maxima van rond het vriespunt in de oostelijke departementen tot een graad of 6 langs de kusten van Bretagne en de Vendee. Portugal: Vandaag nog hier en daar zon. Morgen toenemende bewolking en van het zuid westen uit regen; misschien ook onweer. Middagtemperatuur langs de kust rond 16 graden; landinwaarts een paar gra den lager. Madeira: Wolkenvelden en kans op regen. Mid dagtemperatuur rond 19 graden. Spanje: Vandaag nog zonnige perioden en met uitzondering van het noorden droog. Morgen meest bewolkt en kans op re gen, misschien ook onweer en in het noorden kans op sneeuw. Vandaag maxi ma van een graad of 12 in het noorden tot 20 aan de Costa del Sol; morgen in het noorden aanmerkelijk kouder. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en kans op een paar buien, misschien met onweer. Iets lagere maxima: morgen rond 23 graden. Marokko: Westkust: vandaag nog zonnige perio den maar van het westen uit toenemen de bewolking en vooral morgen een paar stevige regen- of onweersbuien. Van daag nog bijna overal 20 graden of meer; daarna lagere maxima. Tunesië: Flinke zonnige perioden maar vandaag in het noorden nog een paar buien en veel wind. Tamelijk fris met maxima rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag bewolkt en af en toe regen of sneeuw; in het zuidoosten zonnige pe rioden. Morgen ook elders meeer kans op zon en bijna overal een afnemende neerslagkans; in de Pyreneeen nog sneeuw. In het oosten vooral vandaag veel wind; in het Rhonedal een krachti ge Mistral. Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt bij Lyon tot een graad of 10 langs de kusten. Mallorca en Ibiza: Vandaag nog zonnige perioden en bijna overal droog. Morgen een toenemende kans op een paar regen- of onweersbui en. Vandaag een stevige koude noorden wind Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Italië: Meest bewolkt en perioden met (buiige) regen, in bergstreken ook sneeuw. Bo vendien op vandaag erg veel wind. Maxi ma van een graad of 5 in het noorden tot 18op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en kans op een paar buien. Vooral vandaag onstuimig met een harde koude noordenwind en maxi ma van een graad of 12; morgen rustig en minder koud. Malta: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag kans op een bui en veel wind. Mid dagtemperatuur omstreeks 18 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag bewolkt, perioden met (buiige) regen en een stevige westenwind; mor gen rustiger, afnemende neerslagkans en hier en daar zon. Middagtemperatuur rond 16 graden maar vandaag op som mige plaatsen wat hoger Turkije en Cyprus: Meest bewolkt en een aantal (mogelijk forse) buien, ook met onweer en hier en daar veel wind. Middagtemperatuur van een graad of 12 in de omgeving van Is tanbul tot dicht bij 20 op Cyprus: L lagedi «hoge* >- windrichting |ucht(T 19 temperatuur hectoj Duitsland: Meest bewolkt en af en toe sneei en daar regen. In het noordwest* schien een paar opklaringen. Ki middagtemperatuur rond of ont vriespunt. Zwitserland: Overwegend bewolkt en van tijd sneeuw, in sommige dalen regei dagtemperatuur meest rond of ven het vriespunt. Vandaag veel Tessin door föhn ook zon en maxi bijna 10 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral vanda; dan sneeuw, in de lagere streken] gen. In het zuiden misschien ee opklaring. Middagtemperatuui meeste plaatsen net iets bo\ vriespunt. Polen: Veel bewolking en nu en dan i (natte) sneeuw. Middagtemi rond of net iets boven nul. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt weer en af en toe rei sneeuw. Middagtemperatuur in Tl rond het vriespunt; in Slowakj fractie hoger. Hongarije: Veel bewolking en vooral vandaaj den met regen; (natte) sneeuwi uitgesloten. Maxima rond 4 grade DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 I Zon- en maanstanden Zon op 08.30 Zon onder Maan op 11.42 Maanondel Waterstand limuiden Katwijk j Hoog 06.11 18.26 05.44 Laag 01.50 «14.16 01.31 Weerrapporten 03 december 07 ui1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca licht bew. half bew. licht bew sneeuwbui licht bew licht bew. Casablanca onbew. Johannesburg onbew. Los Angeles halt bew. New Orleans onbew Tel Aviv half bew. Toronto onbew Vancouver licht bew Het Friese zonne schip 'Blaustims' heeft de milieu prijs voor de indu strie in de wacht gesleept. Een twee de onderscheiding, de milieuprijs voor de scheepvaart, werd net niet be haald. Het bleef bij een eervolle ver melding. De Blaustirns vaart op elektriciteit, op gewekt met zon nepanelen. Het schip stoot geen vervuilende stoffen uit en is 'fluister- stil'. De boot is in eigendom van If Fryske Gea, de De Blaustirns. Fluisterstille excursieboot. Friese tegenhanger van het Noordhol lands Landschap. De stichting zet het zonneschip in voor ex cursies door natuurreservaat de Aldee Feanen. De Blaustims krijgt op korte ter mijn minstens vier zusters, want het is een succesnummer. Omdat de Nederlandse milieu prijs voor de industrie is gewon nen, mag het schip meedingen naar de prestigieuze Europese milieuprijzen voor de industrie, die in 1998 worden uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8